STADS NIEUWS NATIONALE WONINGRAAD ZATERDAG 4 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Actie tot huurverlaging en herziening onteigeningsrecht. WARMER. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige, Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, iets warmer. Hoogste barometerst.: 768.2 te Toulouse. Laagste barometerst.: 747.8 te Vestmanoer Een nieuwe secundaire is in de afgeloo- pen 24 uur over ons land gepasseerd, en heeft in het Oosten matigen regen gebracht Thans bevindt zich het regenfront nog over West-Duitschland. Vrij flinke druk- stijgingen zijn over ons land. Frankrijk en het Zuiden van de Britsche Eilanden op getreden, zoodat een rug van hooge druk king tijdelijk weersverbetering brengt. De regenkansen zijn voor morgen vrij klein, terwijl eenige temperatuurstijging is te wachten. Over de Britsche Eilanden blijft de hoofddepressie de weerstoestanden nog beheerschen. De temperaturen zijn daar iets gestegen, terwijl er lichte regen viel. Over Scandinavië heeft zich een vlakke depressie afgesplitst, die in het midden flinke afkoeling met zware regens bracht. Over Duitschland heerscht in een smalle rug van hoogen druk goed weer, terwijl over Polen zeer hooge temperaturen voor komen. In Zuid-Frankrijk blijft de lucht zwaar bewolkt tot betrokken, sinds giste ren is er de temperatuur een weinig ge stegen. LUCHTTEMPERATUUR. 20.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 9.52 uur tot Zondagmorgen 4.17 uur, van Zondagna middag 9.51 uur tot Maandagmorgen 4.18 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Zondag 5 Juli voorm. 3.53 en nam. 4.15 uur, op Maandag 6 Juli voorm. 4.37 en nam. 4.56 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting ,,De Zijl", 19 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. die volkomen aan onze principes beant woorden, welke films dan ongetwijfeld niet alleen in de katholieke, maar ook in andere zalen vertoond kunnen worden. Wij begrijpen, dat de inrichting van zulk een bureau zekere onkosten en uitgaven zal eischen van de Katholieken der ver schillende landen. Doch het groote be lang van de film en de noodzakelijkheid om de zedelijkheid van het Christenvolk en het gansch land te beschermen, maken dit offer meer dan gegrond. Immers de werking van onze scholen, van onze katholieke vereenigingen en zelfs van onze Kerk wordt geschaad en in gevaar gebracht door het kwaad van de slechte en verderfelijke films. Het bureau moet echter zijn samenge steld uit personen, die vertrouwd zyn met de filmtechniek en tegelijk tevens erva ren zijn in de beginselen der katholieke zedeleijkheid en waarheid. Zij moeten bovendien de leiding en bij stand hebben van een door den Bisschop aangewezen priester. Verstandhouding en uitwisseling van aanwijzingen en informaties tusschen de bureaux der diverse landen kan het keu- ringswerk nationaal, rekening houdende met verschil van toestanden en omstan digheden, nuttiger en harmonischer ma ken. Op die wijze zal men in de katholieke vereenigingen der gansche wereld een eenheid van richtlijnen in oordeel en aanwijzing bereiken. De bureaux zullen met vrucht gebruik kunnen maken, niet alleen van de erva ringen in de Vereenigde Staten opgedaan, maar ook van het werk, dat de Katholie ken van andere landen op het gebied van de film hebben verricht. Ook indien de leiding van deze bureaux, trots de beste bedoelingen, fouten zou maken, wat bij elke menschelijke werkzaamheid voor komt zullen de Bischoppen in hun her derlijke wijsheid deze op de beste wijze weten te verbeteren en het aanzien van het bureau te beschermen door het met eenige gezagvolle leden uit te breiden, en de voor hun zoo delicate taak minder ge schikt geblekenen te vervangen. Indien alle Bisschoppen hun aandeel aanvaarden in de uitoefening van deze moeitevolle waakzaamheid over de film en hieraan twijfelen'Wij niet, wel ken nende hun herderlijken ijver zullen zij iets groots wrochten voor de bescherming van hun volk in de uren van verpoozing en vermaak. Wij zullen de instemming en medewer king van allen, Katholieken als niet-ka- tholieken, verkrijgen en aldus ertoe bij dragen om die groote internationale macht, die de film is, met zekerheid te brengen Het Congres van den Nationalen Wo ningraad, gistermiddag in de Stadsgehoor zaal aangevangen, werd o.m. nog bijge woond door den burgemeester mr. A. v, d. Sande Bakhuijzen, den gemeentesecretaris, mr. dr. C. E. van Strijen en wethouder Splinter. Na het openingswoord van den voorzit ter werd namens de Commissie van Ont vangst het woord gevoerd door dan heer De Jong, die dank bracht voor de onder vonden medewerking bij de organisatie ondervonden. Daarbij bracht spr. bijzon der dank aan het gemeentebestuur, dat door de afd. Plantsoenen voor een passen de zaalversiering was zorg gedragen. De voorz. dankte voor de voortreffelijke voorbereiding voor deze vergadering, waar na de secr. diverse mededelingen deed, o. m. betreffende het eiger Tijdschrift, waaraan in de toekomst zal zijn toegevoegd een orgaan, speciaal betreffende de Wo- ningbouwvereenigingen. Daarna zullen alle voor de Woningbouwverenigingen be langrijke zaken, o. m. over administratie, boekhouding, regeeringsmaatregelen enz., besproken worden. Het in druk verschenen jaarverslag van den secretaris kwam hierna mede in be spreking. Nadat de gemaakte opmerkingen waren beantwoord, werd het jaarverslag goedge keurd en het bestuursbeleid inzake de re organisatie van het orgaan eveneens. De rekening over het afgeloopen jaar werd vastgesteld op een bedrag van 14.745. 23, waarin een kapitaalsaldo van 8703.21. De begrooting over 1936 gif een bedrag aan van 12.000. De finantieele rekeningen gingen zonder op- of aanmerkingen onder den hamer door. De heeren A. Bruintjes en C. Lambeck werden bij enkele candidaatstelling in het bestuur herkozen. De voorz. deelt vervolgens mede, dat het bestuur in zijn plaats tot voorzitter voorstelde den heer L. v. d. Wal uit Am sterdam. Deze bestuursvoordracht werd bij accla matie door de vergadering goedgekeurd. De vice-voorz., de heer K. R. v. Staal, sprak hierna hartelijke woorden van dank tot den aftredenden voorzitter, wiens werk voor het vraagstuk der volkshuisvesting in het algemeen en voor dat der woning- bouwvereenigingen in het bijzonder van groote waarde genoemd mag worden. Als blijvend aandenken bood spr. prof. v. d. Bergh de afbeelding aan van een sterre- kijker, welke voor hem is vervaardigd en welke hem te Halfweg zal worden aange boden. De nieuwe voorz., de heer L. v. d. Wal, dankte vervolgens voor het in hem gestel de vertrouwen en geeft de verzekering, dat hij zijn beste krachten aan den Wo ningraad zal schenken. Nadat prof. v. d. Bergh dank had ge zegd voor de tot hem gerichte woorden en het hem aangeboden geschenk, werd de commissie benoemd tot nagaan van het beheer over 1936. Hierna kwamen eenige voorstellen der afldeelingen in behandeling llnzake het huren-vraagstuk. De Alg. Woningbouw ver. te Amsterdam droeg hierbij het bestuur op zijn volle activiteit te ontplooien om tot die regee ringsmaatregelen te komen, waarbij de vereenigings- en gemeentewoningen, wel ke niet met rijkssteun ingevolge de Wo ningwet zijn gebouwd, mede in de huur verlaging worden opgenomen naar den zelfden maatstaf, als voor de woningen, gebouwd met rijkssteun. Ds Amsterdamsche Bouwvereeniging ,.Ons Huis" droeg het bestuur op, inziende de noodzakelijkheid om de huurprijzen van woningen van woningbouwvereni gingen, welke niet vallen onder de Wo ningwet te verlagen, om te geraken tot: a. verlenging van den aflossingstermijn der leeningen, gegeven door overheidsfond- sen of gemeenten: b. verlaging van het rentetype dezer leeningen; c. verlaging van erfpacht. Van de Woningbouwver. „Goed Wonen" te Vlissingen was een voorstel ingekomen om het bestuur op te dragen te bevorde ren, dat voor vereenigingswwoningen, waarvoor geen rijkssteun is verleend, huur verlaging worde verleend door verlaging van den rentevoet van het geleende kafi- taal. Over deze voorstellen voerden verschil lende afgevaardigden het woord. De heer Loper Dias (Hilversum) sprak tot het hooge doel van de bevordering der hoogste idealen en zuiverste levensnor men. Om grootere waarde te geven aan de zen wensch en dit verlangen, die uit Ons vaderlijk hart opstijgen, smeeken Wij de hulp der Goddelijke genade af en als tee- ken daarvan geven Wij aan U, eerbied waardige broeders, en aan de U toever trouwde geestelijken en geloovigen, uit de volheid van Ons hart, den Apostolischen Zegen. Gegeven te Rome bij Sint Pieter, den 29sten Juni, op het feest van de H.H. Petrus en Paulus, in het jaar MCMXXXVI, het vijftiende van Ons Pontificaat, PIUS XI. 1) Acta apost. sedis 1930. vol. 22, pag. 82. 2) Oratie der H. Mis van den derden Zondag na Pinksteren. Bovenstaande vertaling is ontleend aan de „Tijd". zich hierbij o.m. uit tegen de door „Ons Huis" voorgestelde verlenging van den af lossingstermijn der leeningen, omdat hij een termijn van 50 jaar lang genoeg vindt. Niemand toch neemt thans nog genoegen met het type woning, dat vóór 4050 jaar werd gebouwd. Wat betreft de verlaging van het rente type der leeningen, vroeg spr. een drin gend regeeringsingrijpen voor die rente typen, welke in zeer dure jaren werden vastgesteld en waaraan nu niet te tornen valt. De secretaris zet vervolgens het bestuurs- standpunt uiteen, dat vrijwel overeenstemt met de in de voorstellen geuite wenschen. Het bestuur wilde deze voorstellen samen vatten in een resolutie, waarin het be stuur opgedragen wordt: a. er nogmaals bij de regeering op aan te dringen, dat zij gebruik zal maken van haar wettelijke bevoegdheid om de rente, en zoo noodig ook de aflossingsbedragen, van door de rijksfondsen voor bedoelde woningen verstrekte leeningen te verla gen; b. de regeering nogmaals te verzoeken bedoelde woningen te brengen onder de bijdrageregeling van 9 Mei 1935; c. te blijven ijveren voor verlaging van andere op de exploitatie drukkende lasten. Door deze resolutie kwamen de inge diende voorstellen te vervallen, waarna zij met algemeene stemmen werd aange nomen. Hierna was het woord aan den wethou der van Fabricage, den heer J. Splinter, die een voordracht hield over: „De ontwik keling van de Volkshuisvesting te Leiden". (Zie elders in dit nummer). Na de voordracht van weth. Splinter wer den de Congressisten in de Lakenhal door het Gemeentebestuur ontvangen, alwaar zij door den burgemeester werden toegespro ken. Tot besluit van den eersten dag werd een boottocht gemaakt over de Kagerplassen, aangeboden door de Leidsche Woningbouw- vereenigingen. Hedenmorgen te 9 uur werd het Congres in de Stadsgehoorzaal voortgezet. Na opening der vergadering door den voorzitter werd de agenda verder afge werkt. Zonder discussie werd besloten tot vast?- stelling van een nieuw huishoudelijk regle ment. In verband met het 25-jarig bestaan der vereeniging in 1938 werd het bestuur op gedragen de noodige voorbereidingen te treffen voor een gepaste herdenking, bene vens tot het doen verschijnen van een boekwerk over den arbeid der woning- bouwvereenigingen in ons land. Hiervoor werd een bedrag van 3500 uitgetrokken. Hierna kwam aan de orde een voorstel van de woningbouwver. „Ons Streven" te Goes, waarin verzocht werd er bij de re giering op aan te dringen, dat de woning bouwverenigingen een hoogere bijdrage krijgen voor onderhoud dan thans ge schiedt. De voorz. meende, dat het beter was, dit voorstel aan te houden, aangezien de regee ring zich nog slechts kort geleden over dit vraagstuk in afwijzenden zin heeft uitge sproken. Het voorstel werd daarop tot de volgen de jaarvergadering aangehouden. Rapport der Commissie voor de Goedkoope Woning. Hierna kwam aan de orde het Rapport der Commissie voor de Goedkoope Woning. In zijn inleiding tot bovengenoemd rap port merkte de heer ir.- M. E. H. Tjaden, voorzitter der Commissie, o.a. het volgen de op: Vooropgesteld worde, dat het rapport uit sluitend als uitgangspunt heeft: de goed koope woning, of beter nog geformuleerd: de goede woning met lage huur, hetgeen lang niet altijd hetzelfde is. De tegenstelling tusschen de met aard- sche goederen beter bedeelden en de minst bedeelden komt het sterkst tot uitdrukking en is het meest schrijnend in de woning; in de dagelijksche behoefte van den mensch bestaat er noch in het eten, noch in zijn kleedij, noch in zijn ontspanningsmogelijk heid onder de tegenwoordige omstandighe den een grooter verschil dan in de wijze, waarop hij gehuisvest is; de schade, die op hygiënisch, moreel en cultureel gebied be rokkend wordt aan de velen, die gebukt gaan onder een slechte huisvesting, wordt door de buitenstaanders nog altijd te wei nig beseft. Er bestaat nog steeds een drin gende behoefte aan verbetering! De uit komsten der Volkstelling van 1930 leerde ons, dat bijv. te Amstèrdam het percentage der gezinnen, waarin ontoelaatbare sa menwoning voorkomt, ongeveer 10 be draagt, hetgeen met andere woorden zeg gen wil, nog meer dan 16.000 woningen; waarbij men bedenken moet, dat deze ge tallen verkregen zijn op een sterk vergoe lijkende wijze; de leeftijdsgrens toch, waar bij kinderen van gescheiden geslacht nog in eenzelfde ruimte mogen slapen is gesteld op 14 (onze Commissie acht dezen leeftijd te hoog en heeft daarvoor 10 jaar voor gesteld); bovendien is bij die berekening aangenomen, dat gebrekkige en beslist on voldoende ruimten nog als slaapkamer mo gen meetellen, bijv. bergzolders en kelders, keukens, blinde alcoven e.d. Naar onze meening ligt dus het aantal ontoelaatbare samenwoningen nog aanmerkelijk hooger dan de genoemde 16J)00. De behoefte aan een voldoende woning van lage huur spreekt 't sterkst in de groo te steden; het gemis daaraan wordt 't minst door andei-e gunstige omstandigheden ge compenseerd; maatregelen van ordening en van systematische voorziening vinden daar de meeste kans van slagen; geleide lijk kan de ervaring met de verkregen re sultaten naar kleinere plaatsen in het plat teland worden overgedragen. De opdracht van de Commissie lag niet zoozeer op het gebied van verbetering van de arbeiderswoning, zooals die door den modernen woningbouw reeds op ruime schaal tot stand gekomen is, doch meer in het bijzonder in het zoeken naar middelen voor de totstandkoming van een bereikbare woning ook voor de minder draagkrachtige arbeiders, waarbij dus voorop staat: een lage huur voor een voldoende woning; daaruit volgt dus, dat eventueel gestelde eischen het karakter van minimum eischen hebben. Uit den aard der zaak kunnen de gegeven suggesties tot het verkrijgen van woningen van lage hüur ook benut worden voor de arbeiderswoning in het algemeen. De resultaten,'waartoe de Commissie ge komen is, zijn deels van negatieven, deels van positieven aard. Zoo meent zij, dat een lage huur niet verkregen mag worden' door vermindering van de kwaliteit der woning, dus niet door het invoeren van een vyfde woonlaag; niet door verminde ring van de woonruimte; in dit verband wordt gewaarschuwd tegen het gevaar, dat gelegen is in het gebruik van klapbedden of het gemeenschappelijk gebruik van ruimten, als dit ten koste zou gaan van de minimum eischen, die de Commissie noodig oordeelt voor elk der onderdeelen, waaruit de woning dient te bestaan. Evenmin leidt de bouw van minder duurzame woningen tot het doel. Het algemeen belang eischt, dat bij ont eigening de prijs van den ruwen grond wordt bepaald op de geschatte gebruiks waarde ten tijde van de onteigening. Dit wil dus zeggen op de waarde, zooals die geldt voor weiland, bosch, tuingrond enz. Men vraagt zioh af hoe het mogelijk is, dat in een land, waar men zoo angstvallig den totalisator weert om het wedden te keeren, nog altijd vrijheid bestat om te gokken in grond, terwijl toch een lage grondprijs een zoo belangrijke factor is in een van de voornaamste levensbehoeften: de woning. De Commissie waarschuwt tegen be krompen verkaveling en huldigt de mee ning, dat in de productiekosten van den grond moeten worden opgenomen slechts die voorzieningen, welke geacht kunnen worden te zijn getroffen ten behoeve van de bewonei's van de stadswijk zelf. Voor zieningen van meer algemeenen aard mogen slechts gedeeltelijk op den grondprijs druk ken. Bij behoud van de bestaande werk- en constructiewijze kan een besparing op de bouwkosten practisch niet meer worden verkregen. Een waarlijk economische bouwwijze zal moeten worden gevonden in een constructiesysteem, waarbij zooveel mogelijk vooraf gereed gemaakte onder deelen op het werk worden gemonteerd; in uitvoering dan bij massabouw in continu bedrijf. Voor een door de Commissie noodzake lijk geachte ordening zal allereerst noodig zijn het scheppen van een wettelijke be voegdheid voor Gemeentebesturen om on- noodigen woningbouw tegen te gaan. Ter voorlichting bij deze ordening zullen plaat selijke commissies van advies noodig zijn, welke commissies wellicht later tot organen met een zekere zelfstandigheid kunnen uit groeien. Gerationaliseerde bouwbedrijven, wer kende als semi-overheidsbedrijven, welke geen winst mogen beoogen, dienen te wor den gesticht. Maatregelen worden aanbevolen ter voor ziening in de behoefte aan kapitaal. Ten slotte wordt er nadrukkelijk op ge wezen, dat maatregelen, waardoor bespa ring op de kosten van woningen kan wor den verkregen, alleen dan practische be- teekenis hébben, indien ze tot uitdrukking komen in de hüur. Zulks is slechts gewaar borgd, wanneer de exploitatie plaats vindt met uitsluiting van winstbejag en op grond daarvan dient dus de exploitatie van goed koope arbeiderswoningen zooveel mogelijk te gescheiden door woningbouwvereenigin- gen en gemeenten. Op de inleiding van ir. Tjaden volgde een vrij uitvoerige gedachten wisseling, waaraan door verschillende afgevaardig den werd deelgenomen. Uit de uitvoerige besprekingen stippen we o.m. aan een bemerking van de Woning bouwver. „Het Oosten" te Amsterdam. De afgevaardigde dezer vereeniging betreurde het, dat in dit rapport veel te weinig re kening wordt gehouden met groote ge zinnen. De over het algemeen gestelde eischen voor woon- en slaapvertrekken zijn voor groote gezinnen absoluut onvoldoende. De afgevaardigde van „Beter Wonen" te Leeuwarden was van meening, dat, indien een vrouw deel had uitgemaakt van de commissie, zij zich zeker niet vereenigd zou hebben met de minimum-eischen voor slaapkamer en keuken. Volgens spr. zijn deze eischen absoluut onvoldoende. Na de discussies maakte de rapporteur, ir. Tjaden, nog eenige opmerkingen naar aanleiding daarvan, waarna op voorstel van het bestuur de volgende resolutie werd aangenomen: „De ledenvergadering, enz. kennis genomen hebbende van het Rap port der Commissie voor de Goedkoope Woning; overwegende, dat blijkens dit rapport de oplossing van het vraagstuk der goedkoo pe woning niet te zoeken valt in de rich ting van verlaging van het woningpeil, doch dat gestreefd moet worden naar de totstandkoming van een complex van uit- AGENDA LEIDEN. Zondag. Jaarl. H. Mis vanwege de R.K. Bakkerspatroonsver., te 8 uur, in de St. Lodewijkskerk, Steenschuur. Dè Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Flim, de Jager, Jasperse en Winkler. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dok ter Varekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Juni tot en met Zondag 5 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. eenloopende maatregelen, welke met name betreffen: a. verlaging van den grondprijs door herziening van de waardebepaling bij onteigening; b. ordening van de woning voorziening met als gevolg krachtiger be vordering van den vereenigings- en ge meen tebouw; c. rationalisatie van het bouwbedrijf; betuigt haar instemming met inhoud en strekking van het rapport en verklaart deze als richtsnoer voor de t.a.v. het vraag stuk der goedkoope woning te volgen poli tiek te aanvaarden". Ten slotte bracht de voorz. dank aan de Commissie-Tjaden voor haar werk en sprak de hoop uit, dat de daarin vervatte wen schen spoedig in vervulling mogen gaan. Aan het bestuur werd overgelaten waar de volgende jaarvergadering zal plaats hebben. Aan het einde der vergadering bracht de voorz. dank aan het gemeentebestuur, aan de commissie van ontvangst en den vertegenwoordiger der regeering. Na een gemeenschappelijk middagmaal in „Den Burcht" werd door de congressis ten een excursie gemaakt naar de nieuwe woonwijken der Sleutelstad en omstreken. DE A.S. LEIDSCHE VEE- EN ZUIVEL- TENTOONSTELLING. DE VOORBEREIDENDE WERKZAAM HEDEN VAN HET VEBO-BE STUUR VORDEREN SNEL. Zooals in een vorig persbericht reeds is medegedeeld, werd op 3 April van dit jaar een vereeniging opgericht voor het hou den van tentoonstellingen in het alge meen en in het bijzonder van vee, paarden, zuivel en bodemproducten te Leiden. Uit deze omschrijving van „vee", tot „bodem producten" is de statuaire naam der ver eeniging „Vebo" afgeleid. Voor de nadere uitwerking der door het Vebo-bestuur ontworpen plannen ten aan zien van de op 17 September a.s. te hou den Vee- en Zuiveltentoonstelling. zijn in middels diverse commissies ingesteld, waardoor de zekerheid bestaat, dat alles tot in de finesses goed geregeld zal wor den. De z.g. „Zuivelcommissie" is thans zoo ver met déze werkzaamheden gevorderd, dat aan alle kasproducenten in het dis trict Rijnland circulaires zijn verzonden in verband met de als onderafdeeling van bo vengenoemde tentoonstelling te organisee- ren „Kaasdag" en „Kaastentoonstelling". Voor niet-deskundigen zijn hierbij ver meld, dat deze „Kaasdag" betrekking heeft op de diverse bereidings-methoden, welke worden besproken. De. „Kaastentoonstel ling" daarentegen is een wedijver om een bekroning te verkrijgen, voor welk doel reeds verscheidene medailles beschikbaar zijn gesteld. De medewerking van de zijde der belang hebbende kaasbereiders is zeer groot. Het bestuur van de „Vebo" deelt ons dan ook rnede, dat de inschrijving voor den boven genoemden „Kaasdag" thans gesloten is. Ook voor de „Kaastentoonstelling" wordt reeds vlot ingeschreven. Daar de kaas voor de „Kaastentoonstelling" ge maakt moet zijn in het tijdvak 15 Juni 15 Juli 1936 vestigt het Vebo-bestuur nog uitdrukkelijk de aandacht van belangheb benden op het feit, dat inschrijving voor deze tentoonstelling dus nog steeds kan plaats hebben, zoolang de bovengenoemde termijnen niet is verstreken. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot het Secretariaat van de „Vebo", Laan van Oud-Poelgeest 13, Oegstgeest. EERSTE PLECHTIGE H. MIS De weleerw. heer B. Verhoef zal op Zon dag 12 Juli in de kapel van het St. Jo sephs-college te Mill Hill de H. Priester wijding ontvangen en op Zondag 19 Juli zijn Eerste Plechtige H. Mis opgedragen te 10.30 uur in de parochiekerk van O.L.V. Onbevl. Ontvangen. GR A AL-NIEUWS De gymnastiekclubs van de kleuters van Maandag en Donderdag zullen de volgen de week les hebben in de gymnasiekzaal aan het Pieterskerkhof, terwijl de twee meisjesclubs van Vrijdag les zullen heb ben in de gymnastiekzaal van de school aan de Potgieterslaan. De damesclub I zal ook op het Pieterskerkhof les hebben. R.K. Gem. Zangver. „Pulchri Studio" In aansluiting met een bericht in de courant van gisteren, wordt den leden nog meegedeeld, dat het bestuur erin geslaagd is, de groote zaal in het St. Bavogebouw te reserveeren, waar tijdens het verblijf in Haarlem gezellig samenzijn zal zijn. HetBestuur

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2