LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 4 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 LEIDEN. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag. Het gebouw geopend vanaf 7 uur nam. Maandag Rechtskundig Advies Bureau voor de leden van de afd. Leiden en Om streken van 6.308.00 uur, Bondsgebouw Steenschuur 15. Maandag Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging „Pulchri Studio" 8 uux. Maandag: Vergadering Zangkoor „St. Cecilia", 8 uur. Maandag: Vergadering Dag. Bestuur. Tevens spreekuur van 8.008.30 uur. Woensdag: De Poedelaars. Donderdag: 8 uur, Damclub „Gezellig Samenzijn." Zaterdag Spaarbank 7 uur op Let kan toor. N.B. Wij vestigen de aandacht er op, dat nog door enkele Vakafdeelingen geen gevolg is gegeven aan het verzoek van den Secretaris van „Herwonnen Levens kracht" om twee vertegenwoordigers van hun vakgroep aan te wijzen. Het adres is: "W. H. J. Overdijk, Haarlemmerstraat 166, Leiden. INTERP ARO CHIEELE SINT JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg ó2. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen Vereeniging te doen inschrijven R. K. Jongemannen vanaf 17 jaren iederen 3den Maandag van den dentskamer van het Gezellenhuis, Rapen burg 52. Toegang tot de bijeenkomsten voor fietsers uitsluitend Pieterskerkhof; voet gangers Rapenburg 52. Zondag: is de zaal geopend van 12.30 2.30 en van 7.0010.15 uur; verplichte bij eenkomst van 8.459.45 uur; om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 12 uur zitting St. Joseph's Spaar kas; de Spaarkas wordt waargenomen door de heeren C. van Oerle en L. Bayer. 8.30 uur Prijsbiljarten: hoofdprijs een Fototoestel. Van 7.508.10 spreekt den ZeerEerw. Pater Biestra voor de microfoon over de St. Jos. Gez. Vereeniging. Van 12 uur Bibliotheek. Maandag Van 8.0010.15 uur Bijeen komst voor de leden. 8.30 uur Bijeenkomst Jong Gezellen. Dinsdag: 8.45 uur Verplichte maandver gadering Afd. Gezellen. Na de vergadering spreekuur van den Gezellenvader. Tevens maandelijksche afrekening Zelateurs St. Petrus Liefdewerk en Kempermanfonds. Woensdag: Geen repetitie „Liedertafel Sebastian Schaefer." 8.30 uur Vergadering van de Familie raad. Hier wordt onder verstaan de leden van den Raad van Bestuur, Commissaris sen en Besturen van Onderafdeelingen. Donderdag, 9 Juli is het 49 jaren geleden, dat de Vereeniging werd opgericht door den ZeerEerw. Heer Hageraats Zlr. Ter nagedachtenis op dezen dag heeft Z. H. de Paus Pius IX een bijeenkomst van 8.00—10.15 uur. Vrijdag, 8.30 uur Repetitie Muziekgezel schap „Frans Schweitzer". Zaterdag bijeenkomst voor dt. leden van 8.00—10.15 uur. 8.30 uur Kegelclub „De Poedelaars". Van 89 uur Bibliotheek. Verdere mededeelingen: Zondag 19 Juli wordt de Bibliotheek gesloten. L.l. Zondag is tijdens het Lof in de St. Lodewijkskerk een Engelsch Kerkboek blijven liggen. Dit is terug te bekomen bij den Huismeester Rapenburg 52. ST. FRANCISCUS-LÏEFDEWERK. (Nieuwe Rijn 5^). Zondag. Eerste Zondag der maand. 9 uur morgengebed, waarna de H. Mis. Onder de H. Mis algemeene H. Communie. Maandag 6.30 uur Adsp. St. Janskna pen. Woensdag: 7 uur Zangclub. 8.15 uur Lof en groepsbijeenkomst van de twee oudste afdeelingen. 4 uur Adspirantenban. Donderdag, 6 uur Antoniusban. 6 uur Aloysiusban. 8 uur St. Jorisban. Vrijdag 6.30 uur Sloydclub. Zaterdag 7.30 uur Ontspanning oudste afdeelmg. KRUISVAART „ST. PETRUS". Burcht: Garenmarkt 36. Zondag: 3.00 uur Missieclub Pater Da rn iaan löruisvaarders der St. Petrus Paro chie. 4.30 uur Missieclub Pater Damiaan Kruisvaarders der St. Jozef Parochie. Maandag: 7.00 uur K. J. C. Mis voor St. Joseph Parochie. 8.30 uur Tarcisius- en Don Boscoban. Dinsdag: 7.15 uur Lodewijk- en Francis- cusban. 8.30 uur Aloysius- en Willebrordusban. Woensdag 7.15 uur Cornelis Musius- en Godfriedban. 8.30 uur Godfriedban. Donderdag: 7.30 uur Trommelen. Vrijdag: 8.30 uur Petrusban. Zaterdag: 2.30 uur Sloydclub. 5.00 uur Contributiebetalen. Sparen. Jonge Wacht halen. Kruisvaarders komt steeds in de K. J. C. Mis. ONS CLUBHUIS „ST. ANTONIUS" Cohort: Aeterne Pater. Zaterdag, 7 uur Bibliotheek. Zondag 4 uur ontspanning. Maandag 7.30 uur Antonius-, Hubertus- en Arnoldusban. Woensdag 7.30 uur Martinus, Servatius en Pascalisban. Donderdag 7 uur Postzegelclub. 8 uur Trommelen. 8 uur Esperanto- en Missieclub. Vrijdag 8 uur Schildknapenbijeenkomst. Zaterdag 2 uur Buitenoefening. 7 uur Bibliotheek. ST. PANCRAS COHORT. (Parochie O. L. Vr. Hemelv. en St. Joseph) Burcht: Maria Gijzensteeg. Zondag: 6.45 uur Algemeene H. Commu nie. Alle Kruisvaarders nemen hieraan deel en zijn op tijd aanwezig. Maandag: 7.00 uur Gedialogeerde *H. Mis voor Verkenners en Kruisvaarders. Bemerking als Zondag. Dinsdag, 7.30 uur: Willibrordusban (Burcht). Woensdag, 7.30 uur: Hubertusban (School). Donderdag, 7.30 uur: St. Jorisvendel (Burcht). St. Servatiusban (School). Vrijdag, 7.30 uur St. Lodewijksvendel (Burcht). Don Boscoban (School). Zaterdag 4.455.45 uur Afrekenen 3 centsfonds. Tevens kampspaarbank VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Zaterdag 2.30 uur Mulo-clubs. 24 uur Korfballen Oegstgeest jongeren. 46 uur Korfballen Oegstgeest ouderen. 7 uur cadettenclub. 8 uur zangrepetitie voor Haarlem. 310 uur contributie betalen. Zondag: Öm half elf is de fietsgroep aan het clubhuis om kwart voor twaalf de trein groep aan het station. Iedereen komt in volledig uniform dus in jasje of cape. Zorg voor keurige unifor men. Neem allen voor 2 x brood mee. Om 1 uur aankomst in Haarlem, waarna lunch. Om 4 uur Plechtig Lof in de Ka thedraal, gecelebreerd door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. Om een uur of acht, negen zijn we weer in Leiden. Graalleden, zorgt er voor, dat het een fijne dag wordt, dat hangt van jullie af. Nemen jullie je foto-toestellen mee. Wie maakt de leukste foto? Consumpties zijn op bonnen verkrijgbaar voor 7J^ cents. Breng ook je tekst voor de gezangen onder het Lof mee, die je Zaterdagavond ont vangt. Maandag 7 uur H. Mis in de Kapel. 56 uur gym. kleuters in de zaal van de Ursulasteeg. 7.30 handwerken en volkszang. 8.009.45 uur charitatief naaien, missie- handwerken en naaien. 8.30 uur „Actief" afd. dames I. 7.308.30 uur zangkoor congregatie te Oegstgeest. 9.15 uur dadenclub „De Zonnekinderen" Dinsdag 79 uur vrije clubs in hand werken en naaien. 8.009.45 uur Engelsch voor beginnen- den en huisvlijt. 9.15 uur dadenclub „Efficiency". Woensdag: 2—3 uur Kruiskinderen in het clubhuis. Geen Kinderkoor. 8.009.30 uur naaien, huisvlijt, reidan sen 1 en III. 9.15 uur dadenclub ,,'t Keerske". Donderdag: 56 uur gym. kleuters in de Heerensin- gelschool. 8.30 uur vioolclub. 8 uur reidansen II eri debatingclub. Vrijdag 6.157.15 uur „Actief" afdee- ling meisjes I. 7.158.15 uur „Actief" afdeeling meis jes II. GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN (Vervolg). Na heropening van de vergadering wordt voortgegaan met de behandeling van de wijzigingen der politieverordening. Op nieuw volgt een levendige bespreking over de voorgestelde parkeerverboden, die af en toe zeer verward was. De heer Jongeneel sprak over het „stilstaande verkeer", waar mee hij bedoelde de lange files, die bij verkeersopstoppingen staan te wachten en met de parkeerende auto's de straten zul len verstoppen. Hij deed echter geen oplos sing aan de hand om deze moeilijkheid te ondervangen. De voorzitter achtte boven dien de straten breed genoeg: De heer Noordhoek moet er niets van hebben, dat door het aanwijzen van bepaalde parkeer- jlaatsen er lange files auto's zullen komen te staan. De voorzitter dringt aan het nu maar eens te probeer en met de oplossing, die de chef-veldwachter, die altijd met de moeilijkheden geworsteld heeft, ontwierp. Weth. v. d. Poll wil dat wel doen, maar dan rekening houden met de bezwaren. De heer Jongeneel pleit nog weer voor de belangen der ingezetenen, waarbij men van meening blijkt te verschillen over de vraag wat nu eigenlijk het belang van de ingezetenen is. Vooral het belang van Ho tel van Haaften, dat gehinderd zou worden als voorbijrijdende automobilisten er niet meer zouden mogen parkeeren, blijkt zwaar te wegen. Tenslotte wordt gestemd, eerst afzonderlijk over de Brugstraat. Parkeerverboden. Het algeheel parkeerverbod wordt ver worpen met 75 stemmen. De voorzitter blijkt daarover ontstemd en meent, dat men nu beter maar niets kan doen. Nu kun nen de wagens nog verwijderd worden als ze hinderlijk staan, maar als een vaste par keerplaats wordt aangewezen blijven ze staan. De heer v. d. Heijden wil de straat indeelen in drie banen. Twee voor het verkeer en één voor het parkeeren. De heer Jongeneel wekt den voorz. op zich neer te leggen bij het besluit Deze waarschuwt echter, dat het Rijk niet zal toelaten dat er een parkeerplaats komt. De heer v .d. Heij den stelt dan voor parkeerruimte te ge- van voor de panden 612. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Met slechts 2 stemmen voor werd vervol gens verworpen het voorstel tot algeheel parkeerverbod in de Bur. Ie Coultrestraat en de Wilhelminastraat, waarna aangeno men wordt een voorstel-v. d. Pol om aan een zijde op een gedeelte van de straat ge legenheid te geven tot parkeeren. De rest van de voorstellen wordt dan z. h. s. aan genomen, met inbegrip van even en on even dagen van de Kerkstraat en de Prins Hendrikstraat, «-aarbij dan voor den Dins dag een vaste zijde wordt aangenomen. De van Tolstraat en de Noordstraat krijgen een vast parkeerverbod. Vervolgens wordt aangenomen een snor derverbod en een bepaling, dat in de stra ten 's avonds onverlicht mag worden ge parkeerd. Daarna volgt een voorstel tot het ver- leenen van ventvergunningen. Daartoe "wordt verboden het venten met alle arti kelen, behalve drukwerken. Vrijgesteld worden gevestigde ondernemingen in Bo degraven, terwijl eigenaars van gevestigde ondernemingen in andere plaatsen een ver gunning kunnen krijgen van B. en W. De heer Lugtenburg acht de bepalingen wel zeer vérstrekkend. Hij ziet eenig be zwaar, dat voor de verstrekking door B. en W. geen bepalingen zijn opgenomen, zoodat deze naar wensch kunnen verlee- nen of weigeren. De voorzitter acht dit de eenig mogelijke redactie en verklaart, dat elke aanvraag zal worden onderzocht en wanneer de aanvrager een gevestigd za kenman is, zonder meer zal worden ver strekt De heer v. <L Heijden pleit voor een uitzondering voor zakenmenschen uit Zwammerdam, doch de voorz. acht dit niet mogelijk. Bovendien kent men die men- schen en zal een onderzoek niet eens noo- dig z(jn. De verordening wordt z. h. s. aan genomen. TOONTJE VAN TEUTEN, DE NIILU0NAIR. Een nieuwe brandspuit. Tenslotte wordt nog door B. en W. een crediet gevraagd voor de aanschaffing van een nieuwe brandspuit. De bestaande mo torspuit is 12 jaar oud en heeft weliswaar nog maar bij een stuk of 6 branden dienst behoeven te doen, maar staat eigenlijk weg te roesten. Er was reeds op gerekend, dat er op de volgende begrooting een post moest worden uitgetrokken, maar nu blijkt de brandweer zich niet langer verantwoord te achten en is spoedige vervanging nood zakelijk, temeer daar de babyspuit wel goed functioneert, maar altijd eenige moeite op levert bij het aanslaan. Nu hebben B. en W. de combinatie overwogen van een brandspuit met sproeiwagen. Dat schijnt in de practijk te voldoen en een sproeiwagen is geen weelde in Bodegraven, terwijl er nog het voordeel aan zit, dat het reservoir met water bij brand steeds onmiddellijk beschikbaar is. Het voorstel kon nog niet in finesses worden voorbereid, maar B. en W. vragen in principe een crediet van ƒ45005000 en zullen dan in de volgende vergadering met een definitief voorstel ko men. De heer Beijen zocht nog een combi natie met vuilniswagen. De heer Burggraaf acht prima brandbluschmiddelen zeer ur gent. De heer Jongeneel acht het vrij on verwacht, maar tenslotte wordt toch z. h. s. in principe het crediet toegestaan en wor den B. en W. gemachtigd een verder on derzoek in te stellen. Hierna wordt de ver gadering gesloten. 8.309.30 uur „Actief afd. dames IL 8 uur tooneelclub. 7.30 uur Leidstersinwijding. 9 uur dadenclub „De Roode Graal". Zooals jullie bekend is, zouden alle le den 'n plantje voor de tentoonstelling op- kweeken (le actie van de mode-campag ne). Die plantjes moeten deze week voor zien zijn van 'n loodje en een nummer. Breng ze dus deze week mee, dan zal het loodje er aan worden bevestigd en tevens je nummer worden vastgesteld. Wie maakt, dat Leiden 200 inzendingen krijgt. KERKNIEUWS 210. Veel drukte op 't perron; zeker iets gaande; menschen staan te wachten; an deren sluiten aan; ik blijf ook even staan; een dame loopt nerveus te praten met bloemen in de hand; twee photografen houden hun toestel gereed. Daar komt de Parijsche trein. Een dame stapt uit. Om haar is het blijkbaar te doen. Ze komt van Parijs; dat kunt ge zoo aan haar zien. „Wie zou het zijn" hoor ik iemand vra gen. Ik luister toe; het antwoord luidt: „een beroemd zangeres; die komt nu zin gen in Amsterdam". In Juni stond ik op 't perron. Mgr. Stam zou arriveeren. We stonden daar met vie ren. Geen bloemen en geen fotograaf. Nieuwsgierige kijkers kwamen niet. Nie mand vroeg: wie zou dat zijn? 35 jaren Missie-werk! Ach neen, daar maakt het groote publiek toch geen drukte om. Maar hij zelf zou het ook niet willen. En de ontvangst, hem daarna bereid, overviel hem geheel en al. Feest van Petrus en Paulus. Mgr. Stam tot Bisschop gewijd in de kathedraal. Daar zag ik hem weer. den echten missio naris, den modernen Paulus. Ik begon te peinzen. 35 jaar in Afrika. Nu op een leef tijd dat tropen-arbeid een behoorlijk pen sioentje krijgt. Nu een rustigen ouden dag tegemoet! Toch heel gewoon! Maar neen; weer terug naar Afrika. „Ik weiger den arbeid niet", is zijn parool. Mij dunkt: ons volk mag groot gaan op zulke men schen; het negervolk is er gelukkig mee. Dien dag bezocht ik een familie. „Ja, Pater, onze Jan wil missionaris worden. Hij wilde verleden jaar reeds weg, maar de financiën!" We hebben samen wat gepraat eru.... Jan kan met Sept. komen. Ja, 't geeft veel zorgen. Maar ook in de toekomst moeten er toch missionariseen zijn en, denk ik, O. L. Heer en de men schen zullen wel helpen. Fath. J. v. HEININGEN. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn. Postrek. 120937. WEEK-END GELUK. Het ziet er alles bij elkaar maar droevig uit op onzen aardbol. Hoe meer je daarover nadenkt, hoe onbe grijpelijker het je voorkomt. Want de we reld is toch zoo mooi en de menschen ma ken haar zoo leelijk. En ze beseffen het niet eens, wat voorloopig nog het ergste is. In de Volkenbondsvergadering te Genève is herrie geweest. Een aantal Italiaansche journalisten hebben den Negus Negesti uit gejouwd. Groote opwinding onder de ge delegeerden van al die landen, die er op uit zijn om de vrede en de welvaart te be vorderen. Luister maar. Litwinoff ijvert zelfs zoo sterk voor den vrede, dat hij wil meehelpen om den Vol kenbond te hervormen. En intusschen stuurt Rusland den beruchten Bela Kun van het eene land naar het andere. Na eerst jaren geleden reeds in Hongarije een schrikbewind van moord en doodslag te hebben uitgeoefend, is hij dezer dagen in Spanje geslaagd. Daar zijn moorden en openbare aanrandingen aan de orde van den dag. De kerken branden en intus schen is deze moordenaar uit dat „land van den vrede" op weg naar Brazilië om daar „vrede" te stichten met moord en brand stichting. Frankrijk ijvert al even hard voor den vrede, terwijl het land geteisterd wordt door communistische woelingen. Zoo kan men een lange en zeer indruk wekkende lijst samenstellen van plaatsen op die mooie wereld, waar menschen druk doende zijn ervoor te zorgen, dat andere menschen zoo min mogelijk gelegenheid wordt gegeven van die schoonheid te ge nieten. En vooral als men dat geheele complex van vijandschappen overziet, vraagt men zich verbijsterd af: Waarom? Het is een strijd van menschen tegen menschen. En als men de betrokkenen zou vragen waarom Zij zoo doen, dan zouden zij onverwijld antwoorden, dat zij al die menschen tegen hun eigen wil gelukkig willen maken. Al die politieke moorden, Schützhaft, concentratiekampen, brand stichtingen enz. zijn er eigenlijk alleen om de menschen gelukkig te maken. Een ideale toestand dus. De hoogste vorm van altruïsme? De eene helft van het menschdom wil de andere helft gelukkig zien. Maar die an dere helft zegt in grenzelooze offervaar digheid: Doe geen moeite. Geef dat geluk maar aan een ander, die het harder noodig heeft. Maar die eene helft, de philantro- pen, voelen zich in hun goedheid zoo ge drongen om anderen geluk te brengen, dat zij zich daardoor niet laten afschrikken en zeggen: Je zult gelukkig worden of je wilt of niet. En vandaar al die moordpartijen, die voorbereidingen tot een nieuwen wereld oorlog, het uitvinden van de verschrikke lijkste verdelgingsmiddelen, vandaar sta kingen, revoluties, relletjes en concentra tiekampen. Zoo zit het dus eigenlijk in elkaar. De een wil den ander per se gelukkig ma ken en de ander stelt deze weldaad niet op prijs. Dat is de oplossing. Alleen: het klopt niet heelemaal. Maar hoe zou dan de oplossing zijn? Ik geloof deze, die verborgen ligt in een gezegde, dat niet van onzen bodem is: De Waarheid en de Eer huwden met el kander, maar zij kregen geen kinderen en zoo is slechts de herinnering eraan over gebleven. DANIëL. 97. Een exr-d verderop was de weg bedekt met hobbelige keien en heelemaal orvieraan stonden twee inbrekers ruzie te mak*o over de verdeeJdng van hun gestolen buit. Daar ze sprekend op elkaar geissken, kon je zien dat het tweelingen waren. 98. Ze waren het juist eens geworden, toen Toontje van Teuten er met zijn wagantte tr^- vam. De inbrekers sten- den elkaar net te verteller. ze spijt hadden dM se zoo leelijk tegen elkaar h»>M«o jratoan, en dat ze voorU&n beter op hun woorden zotcden passen. EINDEXAMEN. Kees Bruin en Willem van der Plas, Die deden eens te samen Na vijf jaar op de H. B. S. Him eind- en staatsexamen. Kees Bruin had vijf jaar lang gezwoegd, Door plichtsgevoel gevangen, En Willem van der Plas had steeds Den luibak uitgehangen. Kees Bruin was dan ook nummer één, Hij was niet zenuwachtig, Hij had een held're knappe kop En slaagde dan ook prachtig. Hij ging vol moed de wereld in, Om energiek te strijden En zich na dit geslaagd debuut Een toekomst te bereiden. Aan alle jongelieden, die dezer da gen aan een examen worden on derworpen. Zoo niet met Willem van der Plas, U hebt het reeds begrepen, Die heeft 'm, toen 't examen was. Zeer hevigTijk geknepen. Hij zakte dan ook glorierijk En heeft dat viel niet tegen 'n Jaar later eerst, zij 't listiglijk. Zijn einddiploom gekregen. Zoo zijn zij beiden uitgegaan Om zonder nog te dralen, Door arbeid van verscheiden aard. Hun voordeel te behalen. En ieder, die hen had geleend. Zei-* man kan wèl beseffen, Dat Kees Bruin Willem ven dar Plas Nog wèr i.al overtreffen. Veel jaren zijn voorbij gegaan, 'k Had hen uit 't oog verteren, En 'k dacht niet in m#n leven nog Van hen te zullen ho- Toen zag 'k hen plotseling in Je kuwt, Zij stonden op een foto, De ijverige Kees Bruin te voet En Willem in een auto.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11