Het Vicariaat van Mgr. Stam DINSDAG 30 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 42000 K.M.2 ROND DEN EVENAAR. In een onderhoud, dat we met Z, H. Exc. Mgr. Stam mochten hebben, vertel de deze ons, tal van bijzonderheden over zijn vicariaat. Tusschen den Noord-Oostoever van het Victoriameer en het Rudolfmeer aan de grens „van wat eens Abessinië was" strekt zich het Apostolisch Vicariaat uit, over een oppervlakte van 42.000 km.2. Deze op pervlakte is zoo goed als geheel overdekt met oerwoud. Het gebied langs het Victo riameer wordt als laagland beschouwd, ofschoon het meer zelf op ruim 1100 meter boven den zeespiegel ligt. Tusschen beide meren, op de westgrens van het vicariaat, ligt de 4300 meter hooge Elgon-top. Het geheele gebied is vruchtbare grond. In het hoogland treft men dan ook reeds vrij tal rijke plantages van l^lonisten. Evenals met alle bewoonbare gebieden van Afrika het geval is, is ook het Apos tolisch Vicariaat van Mgr. Stam vrij dicht bevolkt. De bevolking wordt geschat op 1 y, millioen. Verreweg het grootste deel hiervan bewoont het „laagland" langs het Victoriameer. Het klimaat is vrij goed, hetgeen ook op den hygiënischen toestand der bevol king van invloed is: het volk is over het algemeen goed gezond. De epidemie van de slaapziekte, die een jaar of tien gele den alle stammen rond het Victoria-meer met den ondergang dreigde, is voorbijge gaan. De meening van Mgr. Stam is, dat dit niet te danken is aan de millioenen die het Engelsche gouvernement aan de bestrijding besteed heeft, maar louter en alleen aan den gewonen loop van de na tuur. Even onverwacht als ze gekomen was, is de plaag verdwenen. Zooals overal in Afrika, leeft de bevol king zeer verspreid. Bevolkingscentra kent men oorspronkelijk niet. De 16 „steden" die het vicariaat telt, zijn alle nederzettin gen van kolonisten: de inboorlingen ken nen in hun taal niet eens het woord stad of dorp, alleen het woord „thuis". Men woont met drie of vier families bijeen in z.g. kralen. Zoo'n kraal is niet meer dan een hoeve, in het midden de veestal en daaromheen, in een kring, de woonhutten en de voorraadschuren. Van parochies kan in dit vicariaat na tuurlijk geen sprake zijn. Iedere missie statie heeft een gebied te bedienen als hier te lande een geheele provincie, sommige zelfs zoo groot als ons geheele vaderland. De menschen vinden het de gewoonste zaak van de wereld, voor de feestdagen een voetreis van een uur of zeven te ma ken. Een missionaris maakt van tijd tot tijd een rondgang langs verschillende afge legen kralen voor hen, die niet reizen kun nen: moeders met kleine kinderen, ouden van dagen, zieken en gebrekkigen. Het vicariaat heeft thans 19 staties met 43 priesters, 10 broeders en 50 zusters. Thans na 30 jaren missie-arbeid be ter gezegd: 20 jaar pioniers- en 10 jaar eigenlijk missiewerk*is reeds één op 15 inwoners katholiek. Verder heeft men een getal van 27.000 doopleerlingen. Jaarlijks worden 10.000 Doopsels toegediend. De invloed van den godsdienst doet zich reeds belangrijk gelden; het katholieke onder wijs bloeit en de missionaris staat bij chris ten en heiden in gebruiken zich „thuis" te doen gevoelen. Onze raszuivere Germaansche voorouders hebben denzelfden weg naar de christelijke mentaliteit moeten afleggen en alleen zij, die deze mentaliteit geheel en al zijn ont- wnd, verbazen zich over de zegeningen van de Kerk als over uitingen van bijge loof en kinderlijk vertrouwen. Alsof Christus zelf de brooden en visschen niet zegende en de H. Geest ons in de Schrift niet spreekt over de kinderkens, die ge voed moeten worden met melkspijs, om dat zij nog geen vast voedsel kunnen ver dragen. Wat het missiewerk onder deze negers ook ten goede komte, is de omstandigheid, dat zij ook als heidenen reeds een zekere opvatting van moraal hebben. Zij kennen twee geboden, waaronder alle geboden der natuurlijke zede wet worden samengevat: „Er bestaat één God, Dien men moet eeren" en „gij zult niet stelen". Vooral hun rechtvaardigheidsgevoel is sterk ont wikkeld. Hierop berust ook hun huwe lijkstrouw. Een vrouw wordt beschouwd als eigendom van den man. Hij heeft er immers zestien koeien voor betaald! Hoe zakelijk dit princiep ook moge lijken, toch is het voor de missionarissen een groote steun, daar zij, hiervan uitgaande, ge makkelijk de Katholieke leer over het hu welijk kunnen onderwijzen. De plannen van Monseigneur Stam gaan thans ook uit naar de stammen verder het binnenland in tot in de nabijheid van het Rudolfmeer, op de grens van Abessinië. Hier heerschten tot voor kort nog zeer barbaarsche toestanden. De Engelsche re geering moest er speciale posten plaatsen, die jaarlijks duizenden ponden kosten om de bevolking te beschermen tegen de plundertochten van de onafhankelijke Abessinische Galla-stammen. Algemeen verwacht men dat onder het Italiaansch bestuur de toestanden ook in dit gebied veiliger zullen worden, zoodat de missio narissen er zonder levensgevaar zullen kunnen arbeiden. »Tijd" De bevolking. De mentaliteit van den neger past zich vrij gemakkelijk bij den godsdienst aan. De menschen hebben „van huis uit" het begrip van één God, één Geest die het le ven geeft en behoudt. Ze weten dat iemand, die sterft, in zekeren zin blijft leven. Ze brengen offers aan de geesten der afge storvenen. Ziekte en tegenspoed zijn een gevolg van jaloezie der afgestorvenen. Daarom doet men al zijn best de geesten der afgestorvenen te vriend te houden. Bij de maaltijden wordt een plaats openge houden voor de overledenen. De eerste portie van ieder gerecht wordt met een sierlijken boog weggeworpen, bestemd voor de geesten. Nu hoede men zich ervoor den neger zoo naief te houden, dat hij gelooft dat de overledenen dit werkelijk verorbe ren! Ze weten heel goed dat de kippen en de kinderen het buitmaken en dat het een loutere ceremonie is. Juist de gehechtheid aan de ceremoniën geeft de katholieke geloofsverkondiging zooveel voordeelen boven de protestant- sche zending. De protestant heeft niets dan zijn bijbel. Alle heidensche gewoonten en gebruiken worden als afgodendienst ver oordeeld en streng verboden, zonder dat er iets anders voor in de plaats wordt ge steld. Gevolg is de praktijk wijst het uit dat het protestantisme op den duur bij den neger ontaardt in absoluut onge loof. Het protestantisme houdt niet langer stand dan één of twee geslachten. De katholieke bekeerling vindt in de plaats van alle oude gebruiken, waaraan hij zoo gehecht was, ceremoniën uit het rituale der H. Kerk. Bij de inzegening van een nieuw huis bijvoorbeeld werden van oudsher offers gebracht aan de geesten. Thans roept men den missionaris om de kerkelijke inzegening te verrichten. Vroe ger gingen moeders met pasgeboren klein tjes naar de toovenares, om de geesten gunstig te stemmen voor een lang en ge lukkig leven van haar kind. Nu vraagt men den priester de kinderen te zegenen. Wanneer een priester zich hieraan zou onttrekken wegens drukke werkzaamhe den en tijdgebrek, zouden de menschen geen rustig uur hebben, want de resten van het oude bijgeloof zijn niet zoo maar zonder slag of stoot uitgeroeid. Ieder die de traditie van de Kerk slechts eenigszins kent, begrijpt hoe wijs. hoe werkelijk moederlijk het is om de pasbe keerden door deze gewettigde katholieke EEN STROOM VAN SYMPATHIEBETUIGINGEN. Gisterenmiddag recipieerde de nieuwge- wijde bisschop, Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, in de pastorie aan de Paul Krugerstraat te Haarlem. Uit alle deelen van het land wa ren priesters en leeken gekomen om Z. H. Exc. in persoon te complimenteeren, zoo dat de receptie een onafgebroken stroom van sympathiebetuigingen werd1, die eenige uren aanhield. Hier voegden zich nog bij de honderd tallen telegrammen en brieven uit alle hoe ken der aarde: alleen uit Afrika reeds een paar dozijn telegrammen. Onder de bezoekers waren o.m. alle geestelijke en wereldlijke autoriteiten die des morgens bij de plechtigheden aanwezig waren geweest, verder pastoor L. H. Per- quin en pater Dito van den K.R.O., het be stuur van de vereeniging van Missionaris sen, de Z.Z.E.E. paters Keiler, van Es en Vinkensteyn, de overste van het Missiehuis te Driehuis Velsen pater W. Woudenberg M.S.C., de rector van het R. K. Lyceum te Haarlem pater drs. N. Th. Vlaar O.E.S.A., afgevaardigden van vele vereenigingen en organisaties, enz. enz. Namens de Haarlemsche H. Sacraments- vereenigingen boden de Dames Heerkens Thijssen en Smit een monstrans aan. Schriftelijke felicitaties waren er o.a. van H.H. -Exc. Mgr. Dr. J. M. Buckx, Mgr. J. Biermans en Mgr. A. Oomen, den H.E. Fathed S O'Callaghan, generaal-overste van de St. Joseph-congregatie, van de missio narissen uit het vicariaat van Kisumu en van de geestelijkheid van Weesp, de ge boorteplaats van Mgr. Stam. Nieuw gewijde bisschop zal via de radio tot zijn missiegebied spreken. Naar de „Tijd" verneemt, zal Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apostolisch-Vicaris van Ki sumu, binnenkort voor de K.R.O.-microfoon een causerie houden over het missie-gebied in Britsch Oost-Afrika, dat aan zijn zorgen is toevertrouwd. Ook zal Z. H. Exc. gaarne gebruik maken van de "hem aangeboden ge legenheid, om door middel van de ultra- kortegolf-uitzendmg van den K.R.O. het woord te richten tot zijn priesters en ge- loovigen in zijn missie-gebied. KERKNIEUWS MAGISTER IN DE H. GODGELEERDHEID Prof. A. Weve O.P. en Prof. P. Kreling O.P. Gisteren had in het Albertinum te Nij megen de officieele promotie tot Doctor en Magister in de H. Godgeleerdheid plaats van Dr. A. Weve, Professor aan de Han- delshoogeschool te Tilburg en Dr. P. Kre ling, Professor aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. Beiden zijn te Nijmegen geboren. LEEST DE ADVERTENTIES UW DAGBLAD. BUITENLAND VOLKENBOND. Heden bijeenkomst der Assemblée. DE ATMOSFEER OPGEKLAARD. Verzoeningsgezinde houding van Italië. De diplomatieke atmosfeer schijnt aan den vooravond van de Volkenbondsver gadering op gelukkige wijze te zijn opge helderd en men ziet thans zonder bezorgd heid het resultaat van het buitengewone debat, dat er eerst zoo dreigend voor de toekomst van den Volkenbond uitzag, te gemoet. Van Zeeland, die verzocht zal worden de zitting te presideeern, zal waar schijnlijk direct de vergadering in kennis stellen van de nota, waarin de Italiaan- sche regeering aan den Volkenbond de re denen zal uiteenzetten, waarom Italië niet aan de zitting zal deelnemen en zal pro testeeren tegen het deelnemen van den Negus. Volgens mededeelingen uit Ita- liaansche kringen afkomstig, zal de toon van het stuk echter zeer verzoeningsge zind zijn. Mussolini zal daarin uiteenzetten, dat het Italiaansche volk van meening is, geant woord te hebben op een lang voorbereide Abessijnsche agressie. Bovendien zal er met nadruk op gewezen worden, dat de verovering van Abessinië met een mini mum aantal slachtoffers tot stand kwam, en worden verklaard, dat Mussolini bereid is alle inlichtingen te verstrekken omtrent zijn voornemens met betrekking tot de ad ministratieve hervorming van het bezette land. Met de bezetting van Abessinië heeft Italië gehandeld evenals andere groote mogendheden ten opzichte van achterlijke landen. De bezetting is een soort vrijwil lig mandaat, waarmede het land zich be last in het belang van de beschaving. Ver der zal de regeering van Rome een twee tal verzekeringen geven: le. geen inboor lingen-leger in het geannexeerde gebied te zullen instellen, doch er slechts een be perkte politiemacht te zullen organiseeren, en 2e. op economisch gebied alle noodza kelijke concessies te zullen doen tot de handhaving van het principe van de open deur, door met name het binnenkomen van vreemd kapitaal in het land te begun stigen. Als eerste spreker op de vergadering is ingeschreven Cantilo, de Argentijnsche am bassadeur te Rome, die het verzoek tot bij eenroeping der buitengewone Volkenbonds vergadering zal rechtvaardigen. Ook de Negus zou het woord willen nemen om mede te deelen het voornemen te hebben naar het gebied van Goreh terug te keeren, indien de Volkenbond hem de noodige middelen tot voortzetting van den strijd tegen den indringer zal verschaffen. Met belangstelling worden de redevoe ringen van Blum en Eden tegemoetgezien, die deze waarschijnlijk Woensdag zullen uitspreken en in gemeenschappelijk over leg Dinsdagavond zullen opstellen. GENEEFSCHE GRAPPENMAKERS. En gefopte gedelegeerden. Aanhangers van de fascistische Front partij hebben te Genève mystificaties ver oorzaakt, die ernstige ontstemming in Volkenbondskringen en vooral bij de En gelsche en Fransche delegaties hebben veroorzaakt, aldus meldt de „Maasbode". De ontstemming is zóó groot, dat daar zelfs van een mogelijke verplaatsing van den Volkenbond naar een andere stad ge sproken werd, indien de Volkenbondsge delegeerden van deze mystificaties in de toekomst niet zouden gevrijwaard worden. Reeds verleden Vrijdag wekten Geneef- sche fascisten het misnoegen van Volken bondskringen, omdat zij een man in een op den Negus gelijkende vermomming in een auto door de stad hadden doen rij den en kransen op bekende Geneefsche monumenten hadden doen neerleggen. Zaterdag hebben dezelfde kringen een grap uitgehaald in het middenpunt waar van de Fransche minister-president Blum stond. Zij zouden namelijk aan een groot aantal Volkenbondsgedelegeerden, ambtenaren van het Volkenbondssecretariaat en een bekende Geneefsche persoonlijkheid een uitnoodiging.om Zondag de tuinpartij bij te wonen, die de voorzitter van de Ge neefsche socialistische partij in zijn villa ter eere van Blum heette te geven, onder mededeeling, dat Blum daar ook een rede voering zou houden. Gisteren zijn talrijke auto's met het on- derscheidingsteeken van het diplomatie ke corps en vele andere genoodigden bij de villa van den voorzitter der socialisti sche partij het Kamerlid Dicker, versche nen, waar zij echter alle voor een gesloten deur aankwamen. Alles bleek achteraf een grap van de Frontpartij te zijn geweest. De kantonnale regeering van Genève heeft gisteren deze kwestie behandeld en de mystificaties veroordeeld „als nadeelig voor den goeden naam van Genève als in ternationale stad en als zetel van den Volkenbond." Bovendien heeft de regeering besloten, de mogelijkheid van een bestraffing der grappenmakers te onderzoeken. BELGIE. VERTROUWEN IN DE REGEERING UITGESPROKEN. Met 119 tegen 51 stemmen en negen ont houdingen heeft de Kamer gisteren haar vertrouwen in de regeering uitgesproken. Voor de stemming heeft minister-presi dent van Zeeland een korte rede gehou den, waarin hjj zeide, dat de regeering op internationaal en binnenlandsch-politiek gebied voor een zware taak staat. WERKHERVATTING EN NIEUWE STAKINGEN. Het werk wordt algemeen hervat. De werkstakingen in de haven van Gent, te Antwerpen, in de steengroeven en steen koolmijnen van het hoogland van Hervé zijn geëindigd en zoo goed als geëindigd in het steenkolenbeken van Charleroi. In de Borinage zijn twee mijnen heropend, terwijl ook in de metaalnijverheid het werk wordt hervat. Na mislukte onderhandelingen met de werkgevers zijn de scheepsherstellers-me- taalbewerkers in de raven van Antwerpen echter weer in staking gegaan. Al het werk is stilgelegd, alhoewel er voor de scheeps- herstellers veel arbeid te doen is. Het gaat hier om loonsverhooging en verkor ting van arbeidstijd. Het personeel van de Agence Maritime Internationale, heeft gistermorgen, na vol ledige voldoening te hebben verkregen, het werk hervat. Daarentegen zijn de bedien den van de credietbank thans in staking gegaan. Met het lichter- en sleepbootper - soneel in de binnenvaart is overeenstem ming bereikt, zoodat het conflict thans ge ëindigd is. FRANKRIJK. NOG GEEN VERBETERING IN DE STAKINGSBEWEGING. Voor zoover op het oogenblik kan wor den nagegaan is nog geen verbetering in getreden in den stakingstoestand in het Moezelgebied en in St. Nazaire. Volgens een schattin^ van de „Matin" bedraagt in geheel Frankrijk het totaal aantal stakers nog 160.000. POLITIEKE BOTSINGEN. Te Toulouse hebben gisteren verschil lende keeren botsingen plaats gehad tus schen aanhangers van de ontbonden na tionale liga's en leden van het Volksfront. De politie moest tusschenbeide komen en een aantal arrestaties verrichten. Er zouden ongeveer tien personen gewond zijn. ENGELAND. EEN REDEVOERING. En de gevolgen in het Lagerhuis. Dezer dagen heeft de Engelsche minister van Oorlog Duff Cooper te Parijs een tafel rede gehouden, waarin hij nogal hoog had opgegeven van de vriendschapsbanden met Frankrijk. O.a. had hij gezegd, dat de Fransch-Britsche samenwerking niet was een gevoelskwestie maar een van leven en dood voor beide landen. Baldwin had ge zegd, zoo verklaarde Duff Cooper, dat de Britsohe grens de Rijn is. Uw grens, zeide hij, is onze grens. Op deze rede heeft de leider der oppo sitie majoor Attlee een motie in het Lager huis ingediend, waarin gezegd wordt, dat Duff Cooper's rede in strijd is met de po litiek der regeering en met de verplichtin gen, welke Engeland-bij verdrag heeft aan gegaan. Gisteravond werd over deze aangelegen hei din het Lagerhuis gedebatteerd. Sir John Simon verklaarde namens Bald win, die afwezig was, dat de rede van Duff Cooper, natuurlijk geen politieke verkla ring was, maar een toespraak, wkarin hij de gemeenschappelijke elementen der bei de volken aan de orde stelde. Duff Cooper had het concept zijner re devoering aan het ministerie van buiten- landsche zaken voorgelegd, dat er enkele wijzigingen in aanbracht. De vorm, waarin de redevoering werd uitgesproken, was evenwel niet tevoren door minister Eden ingezien. Deze had het te druk. Dat Eden den tekst niet heeft gezien, moet niet aan opzet worden toegeschreven. De leider der laibour-oppositie, majoor Attlee, von dit antwoord niet bevredigend. Hij vroeg een directe interpellatie aan over de buitenlandsche politiek der regeering. PALESTINA. WEINIG VERBETERING IN DEN TOESTAND. In den toestand in Palestina is weinig verbetering gekomen. In de steden heerscht betrekkelijke kalmte, doch op het platte land en op de wegen komen nog aanval len voor. Sedert de jongste sabotages wor den de spoorwegen streng bewaakt. De autoriteiten versterken afgelegen centra, doch de Joden dringen aan op het recht zichzelf te verdedigen. De leiders der Arabische beweging heb ben tot hun vijf Mohammedaansche vorsten telegrammen gericht, waarin zij hen uit- noodigen te hunne gunste tusschenbeide te komen om de heilige Mohammedaansche plaatsen te redden van verjoodsching. Een der bladen schrijft dat de Arabieren steeds zullen weigeren het Britsohe man daat in Palestina te erkennen. De toestand in Transjordanië. Naar Reuter verneemt, beschouwde men gisteren in officieele kringen te Londen den toestand in Transjordanië met meer gerustheid. De Britsohe regeering heeft een volledig vertrouwen in emir Abdullah, die naar men verwacht zijn onderdanen „in de hand" heeft en moeilijkheden zal kunnen bezweren. Hoe word ik snel bruin? Door AMILDA-zonnebruincrême krijgt Uw gelaat, armen 'en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. CHINA. DE SPANNING TUSSCHEN KANTON EN NANKING. De correspondent van de „Daily Tele graph" seint uit Hongkong: Officieel wordt verklaard, dat de bombardementsvliegtui gen der Nankingregeering de loopgraven van de Zuidelijke troepen ten Noorden van Wintsjau Zaterdag en Zondag hébben aan gevallen. De verliezen waren niet groot. De Kantonregeering heeft te Nanking protest ingediend. Een deel van de 51ste Nanking-divisie is in Hoenang en Zuid-Kiangsi aan het mui ten geslagen en rukt, achtervolgd door bombardementstoestellen, naar de Kwan- toeng-grens op. BUITENLANDSCHE BERICHTEN ITALIAANSCH GENERAAL BIJ AUTO-ONGELUK ZWAAR GEWOND. Nabij Gradisca is een auto van het le gercorps-commando van Udine, waarin zich generaal Taccoli, de commandant van de militaire zone van Gorizia met zijn ad judant bevond, in volle vaart tegen een huis gereden. De generaal liep een schedelbasisfrac- tuur en een dijbeenbreuk, alsmede een hersenschudding op. Hij is in zorgwek- kenden toestand direct naar het zieken huis van Monfalcone vervoerd. Zijn met gezel bleef ongedeerd. BLIKSEM IN SCHUUR GESLAGEN. Drie dooden. Tijdens een hevig onweer is de bliksem ingeslagen in een schuur van een in den omtrek van Evreux gelegen boerderij. Drie personen zijn om het leven gekomen. Het gebouw werd geheel door den brand vernield, waarbij de lijken verkoolden. NA 178 UUR ONDER DEN GROND TE ZIJN INGESLOTEN, GERED. Een mijnwerker, Schmidt geheeten, is na 178 uur te Heine in een mijnschacht, 8 K.M. van de buitenwereld, te hebben doorgebracht heden naar boven gebracht. Hij werd gedurende dezen tijd gevoed door middel van een buis, welke door het gesteente was geboord. Hierdoor werd hem brood, kaas, worst, groente, melk, wijn enz. gegeven, zelfs werden hem ge regeld kranten verstrekt. Het reddings werk ging ondertusschen langzaam maar zeker voorwaarts, en heden is men er in geslaagd den gevangene te bevrijden. WOLKBREUKEN OP JAPANSCH EILAND. Te Centraal- en Noord-Oost-Hondo, het hoofdeiland van Japan, is door ontzetten de wolkbreuken en overstroomingen ge teisterd. Honderden huizen en boerenhutten zijn ingestort. Het zakenleven in velé steden is geheel stilgelegd. De meeste scholen in het overstroomde gebied zijn gesloten. Ondier leiding van de plaatselijke auto riteiten zijn omvangrijke hulpmaatregelen getroffen. Ten einde de door de kleine boeren ge leden materieele schade zooveel mogelijk te vergoeden, is een verordening uitge vaardigd, waarbij aan hen, die door het hoog water getroffen zijn, terstond uitstel van rente- en pachtbetaling wordt ver leend. Om epidemieën te voorkomen, zijn groote hoeveelheden medicamenten naar het geteisterde gebied gezonden. Hoeveel slachtoffers er zijn, is nog niet bekend, daar de verbindingen over groote afstanden zijn verbroken. STOOMSCHIP OP DE ROTSEN GELOOPEN. Het stoomschip „Mona Isle 3", dat den dienst onderhoudt tusschen Ierland en het eiland Man is bij Denhowth ten gevolge van den mist op de rotsen geloopen. Het schip was op weg naar Dublin. GEMASKERDE BANDIETEN GEARRESTEERD. Een twintigtal gewapende en gemasker de bandieten zou, naar men meldt, auto mobielen langs den weg CordovaSevilla hebben aangehouden en geplunderd. Een persoon zou er in geslaagd zijn te ont- siappen en de civiele garde te waarschu wen. De minister van binnenlandsche zaken daarentegen verklaart, dat slechts een auto werd aangehouden en dat dezen aan slag geen politiek karakter moet worden toegekend; de onverlaten zijn gearres teerd. VERIJDELDE OVERVAL OP POSTKANTOOR. Gisteren is te Oakland een vuurgevecht ontstaan tusschen een agent der verkeers politie en een aantal gangsters. Een ban diet werd neergeschoten, terwijl de agent zelf gewond werd. De politie is er van overtuigd, dat de gangsters van plan wa ren een overval op het postkantoor te plegen, en dat de agent door zijn kordaa' optreden hun voornemen vor;;',«H

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5