RADIO-PROGRAMMA'S DINSDAG 30 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT HERKENNINGSNUMMER - PAG. 15 GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN WOENSDAG 1 JULI. Onder voorzitterschap van Burgemeester J. B. V. M. J. van de Mortel kwam de Raad dezer gemeente gisterenavond te hall acht in openbare vergadering bijeen. Af wezig de heer van der Niet wegens onge steldheid. Een ingekomen verzoek van de afdee- ling Noordwijk van den Provincialen Bond van Geitenfokvereenigingen, aan welk ver zoek de Rijksveeteeltconsulent voor Zuid- Holland en het hoofdbestuur van genoem den bond adhaesie had betuigd, om een verordening in het leven te roepen betref fende de beteugeling van de wilde bokken- houderij, wordt in handen van B. en W. ge steld om advies. Besloten wordt om accoord te gaan met het voornemen van Ged. Staten om de sa larissen van den burgemeester, secretaris en ontvanger opnieuw te herzien, hetgeen neerkomt op een korting op het salaris van beide laatstgenoemde functionarissen van ongeveer 2pet. Ged. Staten wenschen ook een korting op de salarissen van de wethouders toe te passen. Hieromtrent be sloot de Raad de noodige stappen te doen om den ouden toestand te handhaven. Nadat de voorzitter mededeeling gedaan had van eenige goedgekeurde raadsbeslui ten en nadat de notulen van de April-ver- gadering werden goedgekeurd, werd het verslag van de ambachtsteekenschool voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel tot wijziging van de veror dening op de heffing van leges ter secreta rie, werd hierna z. h. st. aangenomen. In het vervolg zal nu slechts 5 cent verschul digd zijn voor een inlichting uit het bevol kingsregister, terwijl een vast tarief zal worden berekend voor een geldig blijvend abonnement, zijnde voor 100 inlichtingen 4.voor 500 inlichtingen 15.—, voor 1000 inlichtingen 20.en voor 10.000 in lichtingen 100. Vervolgens worden enkele ontheffingen van de betaling van schoolgelden over 1935/1936 verleend en werd besloten de destijds voor drie maanden gesloten kas- geldleening van een halven ton te verlen gen wederom voor den tijd van drie maan den tegen een rente van 4 y, pet., provisie inbegrepen. De leening wordt thans aan gegaan met de firma Staal en Co. te Den Haag. Het kohier hondenbelasting 1936 werd hierna vastgesteld, terwiji.de verhuring van den voormaligen onderwijzers woning aan den St. Jeroensweg werd aangehouden tot de besloten zitting. Wijziging gastaricven. In verband met de veranderde tijdsom standigheden der laatste jaren hadden B. en W. voorgesteld de tarieven voor de leve ring van gas aan een herziening te onder werpen. Vooral het jaar 1935 liet een groo- te achteruitgang zien van het gasverbruik en wel van rond 46000 M3. Lage prijzen van vaste brandstoffen en van petroleum en daarnaast een algemeene versobering van het levenspeil zijn de hoofdoorzaken van dezen achteruitgang. De tarief wijziging, welke B. en W. voor stelden, komt hierop neer: le. een normaal tarief van 10 cent per M3.; 2e. een vastrecht van 30 cent per maand bij een prijs van 7 cent per M3... 3e. een vastrecht van 60 cent per maand bij een prijs van 6 cent per M3.; 4e. een vastrecht van f 1.20 per maand bij een prijs van 5 cent per M3. Voorts stelden B. en W. voor een crediet van ƒ1000.beschikbaar te stellen voor het voeren van de noodige propaganda in verband met de invoering van het nieuwe tarief en voor een meer blijvende propa ganda en voor het geven van voorlichting door middel van kook- en bakdemonstra- ties en het beschikbaar stellen, waar dit ter bevordering van het gasverbruik gewenscht mocht zijn, van gas-stoomcomforen. Omtrent dit vooi'stel ontspon zich een zeer uitvoerige discussie. Verschil van mee- r.ing heerschte o.a. vooral omtrent het al of niet maken van reclame voor meer gas verbruik. Sommige heeren vonden zulks niet noodig, terwijl andere dit, vooral om den strijd aan te binden tegen het peti-o- leumgebruik, .zeer gewenscht achtten. Na een krachtig en warm pleidooi van weth. Meijer, waaruit bleek, dat spr. zeer veel studie van 'het gasverbruik gemaakt had en ook B. en W. in diverse andere gemeen ten deze zaak eens hadden bestudeerd, werd het voorstel z. h. st. aangenomen. Weth. Meijer had hierna een pluimpje van den voorzitter in ontvangst te nemen, voor zijn heldere uiteenzetting. Intusschen zal alsnog, op advies van den heer van der Meer, onderzocht worden of de kwaliteit van het gas eenigszins opgevoerd kan wor den. De tariefsverlaging heeft intusschen een mindere opbrengst voor de gemeente ten gevolge van naar schatting ruim 6000. Ook de huur van den muntmeter is hier mede teruggebracht op 0.20 per maand, hetgeen aan de gemeente een offer zal vragen van ongeveer 480.per jaar. Het bedrag voor de te voeren propaganda voor meer gasverbruik kost de gemeente, zooals reeds is opgemerkt, 1000.Deze uitgave wordt echter slechts voor eenmaal gedaan. Omtrent de wijze van de te voeren propa ganda zullen B. en W. zich nog nader be raden. Hierna wexxl z. h. st. besloten tot wijzi ging van de begrooting 1935. De heer Vo gelaar vond deze wijziging nogal van in grijpenden aard en uitte zijn ontstemming over de vrij late indiening en de onover zichtelijkheid van het voorstel, waardoor het voor hem nagenoeg onmogelijk was ge worden om dit te bestudeeren. Wanneer deze wijziging niet per sé vóór 1 Juli moest worden aangenomen zou spr. met verschillende andere leden hebben voor gesteld deze vergadering nog wat uit te stellen. Verschillende heeren sluiten zich bij het gesprokene van den heer Vogelaar aan. De voorz. belooft aan de wenschen van de leden in het vervolg zooveel mogelijk tegemoet te zullen komen. Rondvraag. Bij de rondvraag vestigt de heer Caspers den aandacht op de diverse auto-ongeluk- lcen, die den laatsten tijd op den hoek BeeklaanVinkenlaan hebben plaats ge had. Spr. geeft in overweging daar een waarschuwingsbord te plaatsen. De heer Liefferink vindt dat er op den Zuid-Boule vard te snel wordt gereden. De heer Schelvis wijst op de mogelijkheid van de verstrekking van versch vleesch aan werk- loozen. Laatstgenoemde spr. vraagt voorts inlichtingen omtrent de wilde staking in het visscherijbedrijf, welke door Weth. de Witt bevredigend worden beantwoord. Spr. dringt tenslotte in verband hiermede we derom aan op een colportageverbod, naar aanleiding van een pamfletje wat hij den voorz. overreikt en waarin de arbeiders op onverantwoordelijke wijze tot verzet worden aangespoord. De heer Vogelaar vraagt bespoediging van het ventvraag- stuk en de electriciteitstarieven voor win kels. Spr. had gaarne gezien, dat een en ander nog voor het seizoen werd behan deld. De voorz. zegt spoed toe. Tenslotte vestigt de heer van der Meer nog de aan dacht op het belemmerend uitzicht op een punt van den Heerenweg nabij den heer Hoogeveen. Spr. vraagt of B. en W. zich eens met genoemden persoon in verbinding willen stellen, teneinde den aldaar staan- den heg in te korten uit verkeersoogpunt. De heer Alkemade vraagt ongeveer het zelfde ten aanzien van den Thomasbrug. De voorz. zegt onderzoek toe. Hierna wordt oe openbare vergadering gesloten en gaat de Raad in comité-gene raal. VAN M'N BOEKENTAFEL Een gids voor kampeerders en trekkers te land en te water. Uitgave Crisis-Zuivelbureau. Door het Crisis-Zuivelbureau is uitge geven.... een gids voor kampeerders en trekkers, een frisch en aardig boekje. Het boekje, dat voorzien is van vele tee- keningen en vignetten van de hand van den samensteller, Titus Leeser, bevat practi- sche wenken voor trekkers t.a.v. uitrusting en bagage. Voorts treft men er een en an der over watereport in het algemeen, het voeren van vlaggen e.d. in aan, terwijl op een drietal kaartjes een overzicht is ge geven van de georganiseerde Kampeercen- tra, de Jeugdherbergen in Nederland en de kanostations. Ook aan de verzorging van den inwen- digen mensch is gedacht; zoo treft men een aantal practische wenken aan voor de kampvoeding, het bereiden van eenvoudige maaltijden en de middelen om het uithou dingsvermogen op peil te houden, gevolgd door gemakkelijke uitvoerbare recepten, die rekening houden met de beteeken is van Neêrlands Zuivel voor de voeding. Aan de redactie is medewerking verleend door den A.N.W.B. Touristenbond voor Ne derland, Mevrouw C. J. Ooms-Vinckers, alsmede door de heeren A. P. M. Moussault en L. M. Schwarz. Het boekje is gratis verkrijgbaar bij de Nederlandsche Zuivel-Centrale, Laan van Meerdervoort 84, den Haag. Naar het lichtende doel. Door Maren Koster. Uitg. v. G. B. v. Goor Zonen's U. M., Den Haag. Dit nieuwe boek van Maren Koster is vast niet het minste zijner werken. Wat me het meest getroffen heeft, is de zuivere ty peering der karakters, We zien de perso nen natuurgetrouw, als door kunstenaars geteekend, voor ons. Jan Dedelo en Lia, de snelheidsmaniakken; Kees, met zijn bult, en met zijn onverzettelijke wil en doorzet tingsvermogen om te bereiken, zonder hulp waarop hij aan kennis en vaardigheid aan spraak maken kan, het motorongeluk en de gevolgen van" dien vi l, waar èn Jan èn Lia zich schuldig heeten; de ontmoeting van Kees met notaris Hoey en de ontmoe ting van Lia en Jan in Londen, in al deze schetsen zien we de kunstvaardige pen van Koster, die deze gebeurtenissen zóó weet uit te beelden, dat we alles voor ons zien, als op het doek in de bioscoop. Een mooi boek; een boek, dat op geen en kele boekenplank onzer rijpere jeugd mag ontbreken. De dijken breken door. Door Cor Bruyn. Uitgave G. B. van Goor Zonen's U. M. Den Haag. Stevig is de dijk, die de Waterlandsche dorpen beschermt tegen den landhonger van de Zuiderzee. De ouden van dagen ver trouwen de zee niet. Maar de jeugd voelt zich veilig en het leven met zijn rnstige tijden, soms met schokkende gebeurtenis sen, veroorzaakt door haat en nijd onder de kustbewoners, gaat door. Dan opeens breekt de storm los. De nood klok luidt over de dorpen rond de razen de en loeiende, machtige Zuiderzee. De gol ven beuken de dijken. Zij sidderen en kra ken om ten slotte te breken. Zegevierend stormen de aanrollende golven binnen de landen en overvallen de menschen en vee. Wanhopig strijdt men tegen den machtigen vijand. Veel vee gaat verloren. Huizen Overtreding crisislandbouwwet C. H. te N o o r d w ij k heeft in het tijd perk van 15 Mei '35 tot 15 Augustus '35 een groote hoeveelheid tuinboonen geteeld en deze boonen, in groenen toestand, om streeks half Juni verkocht zonder in het bezit te zijn van een vergunning van den minister van Landbouw. Verdachte erkende het feit, dat hij de boonen in groenen toestand had geoogst en verkocht aan een tusschenpersooon, die op zijn beurt weer de boonen had ver kocht aan een conservenfabrikant. Eisch 20 subs. 10 dagen. Uitspraak f 20 subs. 8 dagen. J. W. te Wassenaar heeft ook de cri- sislandbouwet overtreden. Deze verdachte had te Voorschoten een oppervlakte van 41 A. schorseneeren ge teeld. Hij had dit gewas geteeld als bedrijf en zonder in het bezit te zijn van de ver- eischte vergunning. Verdachte zeide geheel ter goeder trouw gehandeld te hebben, aangezien hij ge dacht had, dat dit gewas vrij was. Nadat een en ander nader toegelicht was door een ambtenaar der landbouw- crisiswetten eischte de ambtenaar een boete van 5 50 subs. 20 dagen met ver beurdverklaring van het in beslag geno- mene. Uitspraak over 8 dagen schriftelijk. Zijn register niet bijgehouden W. V., melkhandelaar te Leiden, moest terecht staan terzake dat hij zijn boterpro- ductie niet van dag tot dag had ingeschre ven in 't register, dat voorgeschreven is door de Nederl. Zuivelcentrale. Bij niet goed bijhouden is controle niet goed mo gelijk. Eisch ƒ15 subs. 6 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. Teveel buskruit in voorraad gehad. A. K., vuurwerkfabrikant te Leiden, heeft in Mei van dit jaar in een gebouw tje, behoorende bij het complex gebouw tjes, waaruit het bedrijf bestaat, een hoe veelheid van 150 K.G. buskruit in voor raad gehad, terwijl hij een vergunning had voor de helft, dus 75 K.G. Verdachte, die zelf niet was verschenen, had zich schriftelijk beroepen op over macht, aangezien hij dien tijd ziek was gewest en zelf geen controle uit had kun nen oefenen. Eisch 10 subs. 4 dagen. Uitspraak con form. V er keersovertredingen G. S. te Noord w Ij k heeft te Katwijk gereden met een auto, waarvan de remmen niet behoorlijk werkten. Eisch 15 sub. 10 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. G. M. te Leiden heeft met zijn auto een botsing veroorzaakt op de Haagbrug te Leiden door deze brug op te rijden toen een tegenligger zich reeds op de brug be vond. Bovendien had de tegenligger de voorrang. Eisch J 25 subs. 10 dagen. Uitspraak con form. P. H. en W. M., beiden te Leiden, hebben tezamen een aanrijding veroor zaakt. P. U. door als bestuurder van een motorrijwiel den doorgang niet vrij te la ten voor verkeer van rechts en W. M. we gens het zonder noodzaak links rijden met zijn auto. Nadat beide verdachten geprobeerd had den elkaar de schuld te geven, was de eisch zoowel als de uitspraak 10 subs. 4 dagen voor elk. De volgende verkeersovertreder was D. V. te Kat wij k a. Zee. Deze verdachte had met een bakfiets zonder dat daartoe eenige aanleiding be stond, links van den weg gereden. Door dit roekelooze rijden was een wiel- rijdster, die geheel rechts van den weg reed, onderstboven geworpen. Bovendien had verdachte, het gebeurde juist in een bocht, geen teeken gegeven, dat hij van richting wilde veranderen. Eisch 15 subs. 6 dagen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen. T. O. te Amsterdam, heeft als bestuurder van een auto getracht nog juist voor een tram der H.T.M., die reed nabij het Haagsche Schouw te O e g s t g e es t, langs te rijden. Zulks was niet gelukt, wat tot gevolg had, dat er een aanrijding ontstond. Verdachte had niet opgelet, maar had zit ten praten met een mede-passagier. Eisch 20 subs. 8 dagn. Uitspraak con form. H. R. te L e i d en is met een bakfiets de Trekvaartbrug te Leiden af komen rijden, waarbij hij in aanraking is gekomen met een kind, dat aan de hand van zijn moe der liep te wandelen. Het kind was ge wond geworden en moest naar een zie kenhuis worden overgebracht. Bij getuigenverhoor kwam vast te staan, staan onder water. Eindelijk verandert het weer. Een moeilijke tijd breekt voor de boeren aan. Maar door volhardend arbei den komen ze den ramp te koven. De dij ken worden hersteld: men zal de Zuiderzee temmen. Op aangrijpende wijze heeft Cor Bruijn de ramp van den watersnood die Water land in 1916 trof, voor de oudere jeugd be schreven. Jan Lutz verhoogde de waarde van dit werk met talrijke geslaagde illustraties. J. G. T. Hilversum I 1875 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 „Orvitropia", voordracht, causerie over de arbeidersbeweging in Engeland, en gram.pl. 12.001.45 De Flierefluiters, en gram.pl, 2.00 Gram.pl. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 „De Notenkrakers". 6.00 Dansmuziek. 6.30 Vervolg „De Notenkrakers". 7.00 Sportuitzending. 7.15 „De Krekeltjes". 7.40 Het brandgevaar in bosch en hei. 8.03 Herh. SOS-Ber. z8.05 Nieuwsber. A.N.P., en VARA-Varia. Gram.pl. 8.15 VAR A-Orkest, en zang. 9.00 Gram.pl. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Nieuwsber. A.N.P. 10.05 Cymbaal en piano, 10.15 Vervolg concert. 11.00—12.00 Gram.pl. Hilversum II 301 M. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Orgelconcert. 12.30 Vocaal-instrumentaal concert. 2.00 Gram.pl. 2.30 Postzegelpraatje. 3.003.45 Pianorecital. 4.00 Viool en zang. 5.00 Kinderuur. 6.006.30 Boekbespreking. 8.15 Bidstond. 9.15 Zangconcours. 10.45 Berichten A.N.P. 10.5011.30 Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11.45 Kerkdienst. 12.50 Orgelspel. I.20 BBC-Empire-orkest, en soliste. 2.20 Geiger en zijn orkest. 3.05 Pianorecital. 3.35 Het Carlton Hotel Orkest. 4.20 Sted. Harmonie-orkest van Chelten ham. 5.05 Het Mac-Arthur-kwintet. 5.35 Dansmuziek. 6.50 Het Bentley Colliery Silver Orkest. 7.35 Dansmuziek. 8.20 Met St. Romboutskoor, en orgel. 9.25 Pianorecital. 10.20 Fred. Hartley's Novelty Kwintet, en zang. II.05 Het New Georgian Trio. 11.3512.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Concert. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Pianorecital. 9.05 Radiotooneel. dat Verdachte links van den weg had ge reden en dat zijn rem niet werkte. Aan gezien verdachte ook nog een civiele vor dering ten zijnen laste zal krijgen was in dit geval de eisch /10 subs. 4 dagen. Uit spraak conform. J. R. te Voorburg, heeft op den overweg nabij de Vink te V o o rs c h o t e n als be stuurder van een vrachtauto geheel links over dien overweg gereden. Een aanrijding met een tegenligger, die rechts reed, was het gevolg. Eisch 15 subs. 6 dagen. Uitspraak f 15 subs. 5 da gen. L. C. C. te Leiden heeft als bestuur der van een auto geen voorrang verleend aan verkeer van rechts. Gevolg een bot sing. Eisch 20 subs. 8 dagen. Uitspraak 1 15 subs. 5 dagen. C. v. N. te Warmond heeft 's avonds met een auto gereden, waarvan maar één zijde verlicht was. Eisch 8 sub 4 dagen. Uitspraak f 7.50 subs. 3 dagen. De voertuigen van L. Z. en R. v. N. bei den te Leiden, waren op den Rijnsbur- gerweg te Leiden met elkaar in aanraking gekomen, L. Z. had zijn melkwagen bin nen 10 M. van een vluchtheuvel gepar keerd, wat verboden is en G. v. N. had dezen melkwagen met zijn auto, terwijl hij 60 K.M. reed. omver gereden, doordat hij niet behoorlijk uitweek. Eisch tegen L. Z. vrijspraak en tegen G. v. N. 20 subs. 10 dagen. Uitspraak te gen L. Z. 3 subs. 1 dag en tegen G. v. N 20 subs 8 dagen. Voorts werden nog veroordeeld: J. S. te Woerden wegens het vervoeren van zand, binnen het kanton Leiden, met zijn schip „Hoop op Welvaart", zonder toe stemming van de bevrachtingscommissie. Eisch en uitspraak f 5 subs. 2 dagen en tegen L. Z., bloemistknecht te R ij n s- b u r g, die een kruiwagen glas en derge lijke ongerechtigheden op den openbaren weg had gedeponeerd, een en ander tot ongemak van eventueele fiets- en auto banden. Eisch 4 subs. 2 dagen. Uitspraak 3 subs. 1 dag. 11.05—1.05 Dansmuziek en populair con cert. Keulen, 456 M. 12.20 Orkestconcert. 1.35 Symphonieconcert. 4.50 Sted. Orkest. 6.20 Omroeporkest. 9.05 Weragorkest en solisten. 10.5012.20 Omroepkleinorkest. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Omroeporkest. 1.302.20 Dansmuziek. 5.20 Gram.pl. 8.20 Operette-uitzending. 8.20 Oprette-uitzending. In de pauze en van 10.3011.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. I.302.20 Omroeporkest. 5.25 dito. 6.35 Gram.pl. 8.20 Het St. Romboutskoor. 9.35 Symphonieconcert. 10.3011.20 Dansmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30 Gram.pl. 9.05 GemeensChapszendimg „HJ-SS". 9.35 Blaasconcert. 10.35 Olympia-nieuws. 10.50 Hobo en piano. II.2012.20 Karl Husohke's orkest. N.B. Wij vestigen hiermede de aandacht van onze lezers op de per 1 Jula 1936 plaatsvindende golflengte-wisseling. AVRO, VARA en VPRO zenden vanaf dien datum op 1875 Meter (Hilversum I). KRO en NCRV zenden vanaf dien datum op 301 Meter (Hilversum II). Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf. 3e Programma. 8.00 Keulen. 8.45 diversen. 10.05 Keulen. 11.20 Parijs R. 12.20 Keulen. Pl.m. 13.15 Brussel VI. 13.35 Keulen. 14.50 Parijs R. 17.20 Brussel Fr. 18.20 Keulen. 20.20 Parijs R. 21.05 Keulen. Pl.m. 22.15 Brussel VI. 22.40 Boedapest of diversen. 23.50 Keulen. 4e Programma. 8.00 Brussel VI. 9.30 Gram.muz. G.R.D. 10.35 London Reg. 11.35 Droitwich. 15.35 London Reg. 17.35 Droitwich. 18.20 diversen. 18.50 Droitwich. 19.05 Brussel VI. 19.35 Droitwich. 21.50 Weenen of diversen. 22.20 Droitwich. 23.05 London Reg. (Wijzigingen voorbehouden). UNIFORMVERBOD. In een optocht heeft de afdeeling Gronin gen van de S.D.A.P. haar roode vlag mee gedragen, waarop vermeld stond: afdeeling Groningen van de S.D.A.P. Nad.^R proces verbaal was opgemaakt wegens overtre ding van de wet op het uniformverbod, gaf de kantonrechter vrijspraak. In hooger be roep zag de rechtbank hierin echter een overtreding en zij legde een geldboete op van 10 gulden. Het tegen dit vonnis ingediende cassatie beroep heeft de Hooge Raad thans verwor pen. EEN TE VER GAANDE GEMEENTE VERORDENING. De Hooge Raad wees gisteren arrest in de zaak zal H. A. de V., koopman te Mau- rik, die door de rechtbank te Arnhem is veroordeeld tot f 5.boete, wegens over treding der politie-verordening van de ge meente Maurik. Hij zou namelijk zonder vergunning van B. en W. met petroleum hebben gevent. Het betreffende artikel der politieveror dening bepaalt, dat hat verboden is, voor werpen of waren, van welken aard ock, te koop aan te bieden of te venten, zonder vergunning van B. en W., onder dit verbod vallen niet gedrukte stukken. De officier van justitie te Arnhem is van gemeld vonnis in cassatie gekomen en stelde, dat de redactie van dit artikel zoo ruim is, dat het uitgaat buiten de gren zen, door art. 168 der gemeentewet aan den gemeentelijken wetgever gesteld, daar on der het artikel ook valt het te koop aan bieden van waren binnenshuis met geslo ten deuren in een particuliere woning. De Hooge Raad heeft zich met dit cas satiemiddel vereenigd en het vonnis ver nietigd en den koopman van rechtsvervol ging ontslagen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 23