No. 8457 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HET EERSTE ZOMERNOODWEER TEISTERT HET LAND. 27ste Jaargang DINSDAG 30 JUNI 1936 S)e £eki&elic(£ou^ci/itt OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit ces bladen. V* Het publiek, dat wil koopen Het Tweede-Kamerlid Henri Hermans heeft er op den Kaderdag van het R-K. Werkliedenverbond j.l. Zondag nog 'ns op gewezen, dat loonsverlaging de koop kracht van een groot deel van het publiek vermindert en daardoor op de samenle ving een invloed uitoefent, welke voor velen nadeelig is. 't Is klaar als de dag, dat dit zoo is! Loonsverlaging vermindert de koop kracht, loonsverlaging heeft de koop kracht van een zeer groot deel van het koopend publiek reeds sterk vermin derd. Vandaar malaise in vele zaken. Is er niets te doen, om die verminderde koopkracht weer te herstellen of om den daardoor al te zeer gedupeerden handel en neringdfijvenden eenigte compensatie te geven voor hun daling van omzet en van inkomsten. Ja de loonsverlaging- weer intrekken, of door een loonsverhooging ongedaan ma ken, dat zal niet zoo gemakkelijk gaan, in vele gevallen ook niet mogelijk, volkomen onmogelijk zijn! Maar er is iets anders, er is een ander middel, om den omzet en de winst van de handel- en neringdoenden te vergrooten en te verhoogen. Een middel, aan welks nuttig effect niet getwijfeld behoeft te worden; hetwelk ze ker surges heeft. Het is .duidelijk, dat iemand, die er over denkt, tien gulden te besteden voor een willekeurige uitgave, er eerder toe komt, als hü die tien gulden kan afhalen van een bedrag van b.v. vijftig gulden, dan, wan neer hij ze moet afhalen van een bedrag van b.v. vijftien gulden. In het tweede ge val zal er waarschijnlijk wat moeten ge beuren, om zijn koopkracht los te slaan, tot een daad te brengen. En wat er gebeu ren moet, kan de propaganda, de doeltref fende reclame van den verkooper berei ken. Het is duidelijk, dat de verkooper juist nu propaganda, reclame moet maken voor zijn artikelen en dan zal zijn om zet en zijn winst weer worden verhoogd en vergroot! Ook staat vast, dat de menschen in de zen tijd, met minder koopkracht, met veel meer zorg, dan voorheen uitzien, waar zij goed en goedkoop terecht kunnen. En dus met meer attentie dan voorheen kennis nemen van de propaganda, de reclame, die voor verschillende artikelen wordt ge maakt. Het is daarom volstrekt geen overdrij ving, als wij vaststellen dat.... de gere gelde adverteerder juist in dezen tijd ze ker zijn zaak als omhoog-voeren, zijn om zet zal vergrooten! Dat de lezers en vrienden van „De Leid- sche Courant" zich bijzonder zullen ge trokken gevoelen naar de handelaars en winkeliers, die in hun blad adverteeren, me enen wij ook wèl als vaststaand te mo gen beschouwen! Tegen Nationaal-Socialisme De wereld VAN ZEELAND ZAL PRESIDENT DER VOLKENBONDSVERGADERING WORDEN. GENèVE, 30 Juni. (A.N.P.). Thans wordt bevestigd, dat de Belgische minister-pre sident van Zeeland eenstemmig tot voor zitter der Volkenbondsvergadering geko zen zal worden. Daar het geen nieuwe zitting betreft, doch een voortzetting, zullen geen ope ningstoespraken worden gehouden. De al- gemeene discussie zal morgen beginnen. Men meent te weten, dat de Negus een per soonlijk beroep op de vergadering zal doen. NIEUWS VAN SIR HUBERT WILKINS. OSLO, 30 Juni. (A. N. P.). Het Noorsche schip „Stavangerfjord" seint, dat het in verbinding geweest is met de „Wyatt Earp" van sir Hubert Wilkins. De Poolonderzoeker hoopt midden Juli in Noorwegen aan te komen. Waakzaamheids-comité van intellectueelen Dezer dagen is te Amsterdam opgericht een „Comité van waakzaamheid van anti- Nationaal Socialistische Intellectueelen" dat de volgende beginselverklaring heeft aan genomen: Nu de in het buitenland nog steeds veld winnende Natronaal-Socialistische beweging ook ons land meer en meer bedreigt, heb ben een groep Nederlandsche intellectu eelen, (geleerden, kunstenaars, artsen, ad vocaten, ingenieurs, leeraren enz.) daarbij 'het initiatief van hun Fransche, Belgische Engelsche beroepsgenooten opnemend, in Juni 1936, de volgende verklaring onder teekend: De Nederlandsche intellectueelen, wier namen hieronder volgen, zich vereenigend, ongeacht hun politieke overtuiging, van oordeel, dat het Nationaal Socialisme en alle andere groepeeringen van denzelfden aard een ernstig gevaar beteekenen voor de vrijheid van onderzoek en meenings- uiting en daarmede voor de ontwikkeling van maatschappij, cultuur en wetenschap, besluiten een comité van waakzaamheid te .stichten, als centrum van alle intellec tueelen, die zich het gevaar van het Natio naal Socialisme bewust zijn en het willen bestrijden: en bevestigen hun besluit om gezamen lijk op te komen voor de verdediging der geestelijke vrijheid en tegen het Nationaal Socialisme, dat dit essentieele cultuurgoed belaagt. Dr. D. Bartling, prof. dr. H. Bolkestein, prof. mr. W. A. Bonger, dr. J. W. G. ter Braak, dr. Menno ter Braak, prof. dr. Titus Brandsma, prof. dr. Gerard Brom, dr. T. Brouwer, prof. dr. F. J. J. Buytendijk, prof. dr. D. Ooster, M. van Crevel, dr. Damste, Anthonie Donker, Anton van Duinkerken, prof. dr. D. van Embden, C. van Emde Boas, arts, Jan Engelman, mej. mr. Clara Ent hoven, mej. Rosa Manus, prof. dr. P. H. van Moerkerken, dr. O. Noordenbos, dr. W. F. Noord'hoek-Hegt, A. C. Oerlemans, arts, mr. S. Oskam, prof. mr. J. C. van Oven, K. Pels, arts. E. du Perron, dr. C. v. d. Poel, mgr. dr. H. Poels, prof. dr. H. J. Pos, S. Premsela, arts, S. A. Prins, arts, dr. K. F. Proost, mevr. C. Ramondt-Hirschmann, dr. W. van Ravesteyn, Henriette Roland Holst, dr. Jan Romein, dr. A. Romein-Verschoor, dr. Elisabeth de Raas, dr. H. H. Ruemke, prof. dr. B. Faddegon, dr. J. J. Fahrenfort, prof. dr. J. C. Franken, Jan van Gilse, Jan Greshoff, dr. G. F. C. Griss, drs. C. van Heerikhuizen, prof. mr. H. R. Hoetink, mgr. prof. dr. Hoogveld, Caspar Hoeweler, dr. L. Jumpertz Loeb, prof. dr. G. W. Kernkamp, prof. dr. E. Laqueur, dr. A. M. Leenmans, dr. H. A. Leenmans, Bertus van Lier, dr. D. Loenen, prof. G. Mannoury, prof. dr. J. J. Salverda de Grave, dr. V. W. Schenk, F. J. Schaper, arts, Reinier P. Sterkenburg, jhr. dr. N. van Suchtelen. prof. dr. J. H. Thiel, dr. J. Tielxooy, prof. dr. J. Tinbergen, mr. dr. J. Valkhoff, prof. P. Valkhoff, S. Vest dijk, Abr. v. d. Vies, prof. dr. C. G. N. de Vooys, prof: C. W. de Vries, mevr. A. E. J. de Vries-Bruins, arts, dr. F. Wibaut, prof. dr. J. P. Wibaut, P. Wiedijk (J. Saks), dr. Herman Wolf, prof. L. K. Wolff, A. M. Wolff-Beffie, architect B.N.A., dr. J. van Yzeren, mr. M. Zeldenrust. De personen, die deze verklaring hebben onderteekend, hebben zich geconstitueerd, tot een centraal comité. Bij de samenstel ling is gestreefd naar een vertegenwoordi ging van alle richtingen, maar uiteraard is deze vertegenwoordiging thans nog niet volledig. Het ligt in de bedoeling zoo spoe dig mogelijk over te gaan tot het oprichten van plaatselijke sub-comité's, die zich tot taak zullen stellen, de waakzaamheidsactie ten opzichte van wat het centrale comité als het meest dreigend gevaar beschouwt zoo energiek mogelijk te voeren. Het centrale comité stelt zich verder voor, zijn doel te bereiken door een zakelijke be strijding van het bedoelde gevaar a) door publicaties in de pers, het uit geven van brochures en zoo mogelijk een periodiek, b) door het vormen van leesclubs, vak- en studiegroepen, c) door het houden van vergaderingen, d) door samenwerking, zoo mogelijk met groepeer in gen, die hetzelfde of een verwant doel nastreven, e) door alle andere wettige middelen, die de actie voornoemd ten goede kunnen komen. Als secretarissen van 't comité fungeeren dr. Menno ter Braak en A. C. Oerlemans, arts, (Hoofdweg 318, Amsterdam-W.). in vogelvlucht Men heeft weinig vernomen van de besprekingen van den Volkenbondsraad. Maar, zooals het gewoonlijk gaat, zijn de onderhandsche en niet-officieele bespre kingen, welke bij gelegenheid van zulke bijeenkomsten te Genève gehouden wor den, belangrijker dan de officieele rede voeringen. Zoo schijnt de politieke atmos feer aan den voor-avond van de bijeen komst der algemeene Volkenbonds verga dering, welke vandaag begint, belangrijk te zijn opgeklaard en schijnt er overeen stemming te zijn bereikt over den gang van zaken. Italië zou een mededeeling ver strekken, waarom het niet aan deze zitting zou kunnen deelnemen, maar overigens zou het verschillende tegemoetkomingen doen. Mussolini is blijkbaar niet geneigd om het conflict op de spits te drijven en ook de groote mogendheden gevoelen er alles voor, om de Abbessijnsche kwestie nu maar te liquideeren. Zij hebben afge sproken, om alle neven-kwesties, welke den toestand op het oogenblik kunnen ver troebelen, te laten rusten. In de Assemblée zal nu gesproken wor den over de opheffing der sancties, een eventueele erkenning van het Romeinsche Keizerrijk en een hervorming van den Volkenbond. Met de sancties zal men wei nig moeite hebben: zij zijn al dood. Maar of men in de andere twee kwesties tot een besluit zal komen, valt zeer te betwijfelen. Speciaal de kwestie van de hervorming van den Volkenbond zal in deze zitting haar beslag wel niet krijgen. Geen over haasting, eerst den toestand laten bezinken, dat zal -wel het wachtwoord zijn. DE VIJFLING WORDT SLAPENDE RIJK. TORONTO, 30 Juni. (A.N.P.). De Dionne- vijflingen zullen tegen den tijd dat zij meer derjarig zijn, beschikken over een vermo gen van minstens een millioen dollar elk. Tot dusverre, aldus een verklaring van dr. Dafoe, de behandelende geneesheer, heeft elk der vijflingen reeds een vermo gen verdiend van honderdduizend dollar. DE DAG ZAL KOMEN.... De vereeniging „Eenheid door democra tie" heeft te Amsterdam haar jaarfeest ge vierd. Als spr. trad o.a. op Dr. A. J. van Leusen, die sprak als volgt: „De dag zal komen, waarop duizenden in grootere snelheid dan zij gekomen zijn de N.S.B.-gelederen zullen verlaten, als de schellen hun van de oogen vallen. Zij zul len zeggen: wij walgen van de verdacht makingen, van het on-Nederlandsche gedoe, van de beloften, die in de lucht hangen, van de persoonsverheerlijking en onwaar achtigheid. Het „Mussert wint" is de oude methode waarmede de wankelmoedigen op de been worden gehouden. Maar Mussert zal niet winnen (applaus). Mussert zal geen volkseenheid kunnen vestigen, want wij, na een jaar bestaan eenige duizenden sterk, maar dagelijks in invloed en getal groeien de, wij zullen de laatste, onneembare veste der democratie vormen. Mussert kan het niet winnen. Wij, straks gegroeid tot een leger van honderdduizenden, wij zullen blijven weigeren aan zoo'n soort eenheid deel te nemen. Wij zullen de machtsdroom van Mussert en de zijnen verstoren. Onze Nederlandsche grond duldt geen dwinge landij. Ons Nederlandsche hart buigt zich niet voor een dictator". DE REDE VAN DEN UTRECHTSCHEN RECTOR-MAGNIFICUS. De „Msb." eindigt een beschouwing over de rectorale rede als volgt: „Wij willen aannemen, dat de heer Voll- graff niet uit boosaardigheid gehandeld heeft: evenals Homeros kan ook de moder ne beoefenaar van het Grieksch struikelen op een hem vreemd terrein. Maar een ver ontschuldiging zijnerzijds ware geen Over bodige weelde. De oudste en grootste godsdienstige ge meenschap van Nederland behoeft zich niet weerloos in den persoon van haar Metro polian door een rijks-ambtenaar, ook al is hij rector-magnificus, te laten krenken". Wij vertrouwen, dat de bevoegde daartoe geroepen instanties, zoo noodig, den heer Vollgraff aan 't verstand zullen brengen, wat op heden zijn plicht is zijn plicht en dus „geen overbodige weelde"! Weer vonden vijf menschen den dood Blikseminslag legt verschillende boerderijen in de asch De benauwde warmte van gisteren heeft het vermoeden, dat hef; in de elementen tot een uitbarsting zou komen, wel be waarheid. In geheel het land vrijwel heeft gedurende korteren of langeren tijd een noodweer gewoed, waarbij donder, blik sem en storm hoogtij vierden en waarvan verschillende personen het slachtoffer werden. De blikseminslag te Abcoude. In een gedeelte onzer oplage van giste ren maakten we reeds melding van het tragisch ongeluk te Abcoude, waarbij een vader en zijn drie zoons bij het hooien door den bliksem werden getroffen. Nader vernemen wij hieromtrent nog het volgende: Terwijl de vader bezig was met hooien, zag hij op de plek, waar zijn drie zoons aan het werk waren, plotseling vlammen uit den hooiberg oplaaien. Hij snelde te hulp en wist de drie jonge man nen, die anders zeker allen in de vlammen zouden zijn omgekomen, buiten gevaar te brengen. De oudste zoon Henk was echter zoo danig door den bliksem getroffen, dat hulp hier niet meer kon baten. De 26-jarige Gijs heeft ernstige brandwonden opgeloopen, de jongste zoon was, evenals zijn vader, die na zijn kordaat optreden even het be wustzijn verloor, weer spoedig tot bewust zijn gekomen. Van alle kanten kwamen na het onge luk, uit het hooiland helpers opdagen, die de zoons naar de boerderij droegen. Daar kwam zoo spoedig mogelijk dr. Gortel uit Abcoude, om te trachten de beide bewus- telooze jongens weer bij kennis te brengen. Even later kwam de politie ter plaatse en ook de burgemeester van Weesperkarspel, de heer W. J. A. C. Bins. De jongste zoon kwam het eerst weer bij kennis. Toen de dokter hem onderzocht, bleek, dat de bliksem hem het eerst aan den schouder getroffen had en toen schuin door het lichaam gegaan was, en aan de heup weer het lichaam verlaten had. Een en ander was duidelijk waarneembaar door de brandwonde, welke de jongste zoon had opgeloopen. Van den tweeden zoon werd veronder steld, dat de langdurige bewusteloosheid een gevolg was van een ernstige hersen schudding. Om ongeveer 5 uur 's namid dags begon bij hem het bewustzijn terug te keeren. Aan het kordaat optreden van den vader is het te danken geweest, dat de jongere zoons niet levend verbrand zijn. Toen hij immers uit zijn bewusteloosheid weer bij kennis kwam, brandde de hooischelf reeds zoo fel, dat er aan redding voor de beide zoons Gijs en Gerrit niet te denken ge weest zou zijn, wanneer hun vader hen niet zoo spoedig uit het brandende hooi had weggetrokken. Dat het echtpaar Van den Broek diep geschokt is door de tragische gebeurtenis, valt te begrijpen. Drie mannen bij Meppel door door bliksem gedood. Boven de gemeente Nijenveen bij Mep pel heeft een hevig onweer gewoed, waar van drie menschen het slachtoffer zijn ge worden. Met een met twee paarden bespannen wagen was de landbouwer Roelof Karsten, vergezeld door zijn broer en een tweetal knechts, op weg naar het hooiland, toen de bui kwam opzetten. De mannen zijn toen ijlings teruggekeerd, maar werden vijftig meter van de boerderij van Karsten door het noodweer overvallen en door den blik sem getroffen. Roelof Karsten werd be wusteloos geslagen en kwam later weer bij, zonder noemenswaardig letsel te heb ben bekomen. Zijn 39-jarige broeder Jan Karsten uit Ruinerwold echter werd door het hemelvuur gedood, evenals zijn knecht, VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Aan den voor-avond van de bijeenkomst der Assemblée is de politieke atmosfeer beduidend opgeklaard. (2de blad). Een redevqering met een staartje. (2de blad). BINNENLAND. Bij het noodweer, dat gisteren over een groot deel des lands woedde, werden vijf personen gedood. (1ste blad). Vergadering Prov. Staten van Zuid-Hol land (1ste blad). Een beschouwing over de disconto-ver laging. (2de blad). De loting voor den dienstplicht. (1ste blad). de uit Weerwille afkomstige 17-jarige Kan Kragt en de 26-jarige landarbeider Geert Schoten uit Zwinderen. De twee paarden voor den wagen en een paard in het land werden eveneens gedood. Slachtoffer te Obdam. Gistermiddag ongeveer twee uur heeft te Obdam een zwaar onweer gewoed, dat aan een man het leven heeft gekost. Tij dens het onweer sloeg de bliksem in een klein boet je, waarin de 48-jarige Munster met zijn 20-jarigen zoon Piet en zijn twee dochters van 16 en 18 jaar beschutting hadden gezocht tegen de hevige regen- en hagelbuien. De vader en de zoon werden door den bliksem getroffen. De zoon was op slag dood, terwijl de vader er zo^-f^n- stig aan toe bleek te zijn, dat hem de"H.H. Sacramenten der Stervenden moesten wor den toegediend. De beide meisjes waren hevig ontdaan, doch bleken overigens on gedeerd. Verder sloeg de bliksem in de boerde rij van den heer O. Dekkers in de Berk meer. Boerderij, alsmede een groote hoe veelheid pas gewonnen hooi werden door het vuur vernield. Het huis van den heer P. Schippers, dat eveneens door den blik sem werd getroffen, kreeg slechts een gat in het dak. Door den hevigen wind werden nog verschillende andere huizen en boer derijen beschadigd, terwijl door den ha gel en den regen veel van het te velde staande gewas werd vernield. De ontstel tenis in het dorp was buitengewoon groot. Een vrouw gedood. Omstreeks vijf uur is te Weerdinge ge meente Emmen, de 56-jarige echtgenoote van den arbeider Genrit Paalman, tij dens een onweersbui door den bliksem ge troffen en op slag gedood. Zij stond met haar man en zoon voor de woning naar het overtrekken van de bui te kijken. De beide mannen bleven ongedeerd. Bliksem slaat in zandkuil. Boven de Residentie en Scheveningen woedde het onweer eveneens fel. Om streeks halfvier sloeg de bliksem in een zandkuil op het strand, bij den vuurtoren, waarin eenige menschen zaten. De 43-jarige G. van K. uit de Mosselstraat werd getrof fen. Hij raakte bewusteloos en werd door den G. G. D. vervoerd. Bij het onderzoek bleek, dat hij een ernstige wonde aan het linkeroog gekregen had, doch verder geen letsel had opgeloopen. De overige leden van de familie, die in den kuil zaten, waren ongedeerd gebleven. Een agent van politie, die juist op den Bou levard surveilleerde, zag de bliksem in den kuil slaan. Hij spoedde zich er heen en verlefende eerste hulp. Noodweer boven Friesland. Maadagmiddag ontlastte zich boven een groot deel van Friesland een kort maar zwaar onweer, dat gepaard ging met he vige slagregens. Te Heerenveen -werden twee woningen door den bliksem getrof fen en te Sobbegat een in aanbouw zijnde boerderij. Brand werd niet veroorzaakt. Te Nieuwebrug sloeg een zeilboot met twee studenten om. Een van hen, die in het zeil verward raakte, verkeerde in een hachelijke positie, doch te hulp gesnelde personen wisten hem te redden. Twee zoons van den heer Wiersma uit Irnsum, waren gisteren in Ter Home in den Poel aan het zwemmen. Zij werden door het noodweer overvallen en haastten zich naar het dorp Ter Home. om daar t-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1