BERICHT. 27ste JaargangDONDERDAG 25 JUNI 193SNo. 8453 3)e £eid4eli£(2oti/tmit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeel in gen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden otf gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 naar de Majella-stichting vervoerd. Het zyn de zestienjarige J. H. en de vijftien jarige B. C., beiden uit Bussum Het parket uit Amsterdam heeft ter plaatse van het ongeluk een onderzoek ingesteld. Trambestuurder gaf geen signalen. Nader vernemen we, dat de trambestuur der aan den officier van Justitie r.ir. Was- senbergh heeft meegedeeld, dat hij geen signalen heeft gegeven. De burgemeester van Naarden was spoe dig ter plaatse en leidde het voorloopig on derzoek. Ook de burgemeester van Bussum kwam op de plaats van het ongeluk- De tramwagen werd eerst om 10 uur vrij gegeven, zoodat het tramverkeer van. en naar Amsterdam geruimen tijd gestagneerd was. De passagiers van beide richtingen moesten ter plaatse overstappen. Ook het drukke verkeer op den rijks weg kreeg vertraging door het groot aantal nieuwsgierigen, dat zich daar verzameld had. Per politiebrancard is het lijk naar Naarden vervoerd. Vader en zoon in zee verdronken. De vader wilde zijn zoon redden. Gistermiddag tegen drie uur zijn de 63- jarige A. Maan, wonende te Vlaardingen en zijn elfjarige zoon Jacob te Oostvoorne in zee verdronken. De zoon was aan het baden en ging daar bij te ver in zee. De vader wierp zijn jas en vest uit en ging zijn zoon na. De heer Maan, die een goed zwemmer was, dook naar zijn reeds zinkenden zoon en is niet meer boven gekomen. De lijken zijn nog niet gevonden. MOORDAANSLAG TE ENTER. (Ov.) Een 62-jarige zwerver D. heeft in den afgeloopen nacht een aanslag gepleegd op den 58-jarigen landbouwer Ter Hofstede te Enter. D. is hem met een mes te lijf ge gaan en heeft hem verscheidene steken in borst, armen en gezicht toegebracht. Op het hulpgeroep kwamen buren het slachto- offer bevrijden en grepen D. vast Het is gebleken, dat D. zes weken geleden werk zaamheden voor den landbouwer heeft ver richt, doch daarvoor beweert hij nooit te zijn betaald. Uit wraak heeft hij thans een aanslag gepleegd, na reeds eerder een po ging gedaan te hebben Ter H. te vermoor den. De toestand van het slachtoffer is, hoewel niet direct levensgevaarlijk, toch zeer ern stig. Hij kan niet meer naar een zieken huis vervoerd worden. Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. .Van Zeeland zet zijn programma uiteen. (2de blad). Wat Duitschland voor zijn bewapening uitgeeft. (2de blad). De Negus vertrekt heden naar Genève. (2de blad). De dreigende burgeroorlog in China. (2de blad). BINNENLAND. Een beschouwing over de disconto-verla ging. (2de blad). Ministerieele beschikking inzake woon wagenkampen. (2de blad). De a.s. radio-missiedag. (2de blad). Twee jongemenschen op onbewaakten overweg bij Barendrecht door Pullmann- trein gegrepen en gedood (1ste blad). Een jongen gedood en twee meisjes ge wond bij botsing met Gooische tram (1ste blad). Vader en zoon te Oostvoorne in zee ver dronken (1ste blad) Slachtoffers van het baden (3de en 1ste blad). Tal van verkeersongelukken (3de blad). Daders van den overval te Geffen en te Riel aangehouden (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De kampioenschappen te Wimbledon; mej. Couquerque wint, Timmer en van Smal geslagen (3de blad). Wat de Ned. Athletiekkampioenschappen zullen brengen (3de blad). Foto Slegtenhorst. r e e 1 e beteeken is heeft, geen enkel re sultaat oplevert. EUCHARISTISCH ZIEKENTRIDUUM INDE KERK VAN O. L. VR. HEMELVAART EN ST. JOSEPH TE LEIDEN. Zij die zich per 1 Juli a.s. wenschen te abonneeren op ,,DE LEIDSCHE COURANT" ontvan gen de voor dien datum verschij nende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. V De kleingeestige politiek Wij herhalen wij weten niet meer voor de hoeveelste maal: de partij en-politiek heeft veel leelijks, veel kleingeestigs. Wij herhalen dit zoo dikwijls, omdat alle voorstanders van de v r ij h e i d, die, als zoodanig, in ons land met zijn „gemengde" bevolking, moeten erkennen het bestaans recht van part ij en omdat zij allen m i et blind mogen zijn voor wat er lee lijks en kleingeestigs is in de partijen-poli tiek! Om dat leelijks te bestrijden en uit te snijden. Weer 'ns een voorbeeld van de door ons bedoelde kleingeestige politiek. Maandag is in den Leidschen Gemeente raad een debat gevoerd over een crediet- overschrijding bij een verbouwing van het slachthuis. De oud-wethouder Goslinga (A.R.) werd daarbij nog al scherp aange vallen, waarna de tegenwoordige wethou der Verweij (S.DAP.) de verdediging van zijn voorganger op zich nam. Naar aanleiding van dit debat schrijft de „Vooruit": Ook Verwey is een felle tegenstander der reactionnaire politiek, maar hij heeft zich gelukkig niet door persoon lijke gevoelens laten leiden en de zaken objectief gesteld. Daarmee heeft hij o.i. het gezag der sociaal-democraten in het college van B. en W. en in den gemeen teraad aanzienlijk versterkt en, voor zoover dat nog niet het geval was, respect afgedwongen bij den grootsten tegenstander. Jawel waarom hier nu ook niet ver meld, dat de woordvoerder der S.D.A.P. buiten het College van B. en W., de heer Hessing, een betoog hield, hetwelk lijnrecht stond tegenover dat van wethouder Verwey. Heeft dit betoog dan misschien óók „respect afgedwongen bij den grootsten tegenstan der"? Of is wellicht het tegenovergestelde waar? Kinderachtige partij-politiek zoo'n op hemelarij en zoo'n e e n z ij d i g e voor lichting! Kinderachtige partij-politiek is ook wat op het voorafgaande volgt. Men leze Met 17 tegen 16 stemmen is het voor stel van Snel aangenomen. Onze vol doening kunnen we daar over uitspre ken, maar de vreugde wordt getemperd door de wetenschap, dat, als de raad voltallig zou zijn geweest, het wel eens anders had kunnen uitvallen. De ka tholieke en christelijke arbeidersver tegenwoordigers hebben n.l. aange durfd tegen te stemmen. Het is goed, dat dit aan de christelijke arbeiders verteld wordt! Deze actie getuigt overigens ander maal van een nieuwe koers in de Leid- sche Raad.en in B. en W. Een nieuwe koers.... 't Gaat hier over een voorstel om te adresseeren aan de re geering in een zaak, waarin alléén de re geering beslist (arbeidsloonen bij de „werk verschaffing"), van welk adresseeren te voren vaststaat, dat het geen effect zal hebben.... En dat noemt men dan héél gewichtig: een nieuwe koers! Maar toeval ligerwijs is voor die nieuwe koers een meer derheid gevonden. Het bedoelde voorstel is aangenomen en nu kunnen de feiten uit wijzen, dat die „politieke" beweging, welke zich heeft afgespeeld, geen enkele V Onbehoorlijk Wij hebben onlangs een bericht overge nomen, waarin werd medegedeeld, dat twee leden van een gezelschap Nederland- sche koorzangers in Duitschland werden „verhaftet", omdat zij in een ietwat „an- geheiterte" stemming het Deutschland-lied hadden verminkt door de woorden „Deutschland, Deutschland über alles" te wijzigen in „Deutschland, Deutschland hat den Dalles"! De overname van dit bericht in ons blad beteekende natuurlijk niet, dat wij het op namen voor het gedrag dier Nederlanders! Natuurlijk niet! Een dergelijke conclu sie is zeer oppervlakkig. Wij keuren het gedrag dier Nederlan ders heel sterk af en begrijpen het, als men in Duitschland niet zonder meer een der gelijk optreden laat passeeren. Dat men bij de bestraffing ervan rekening houdt met de omstandigheden, is echter een re delijke eisch! Doch, hoe 't ook zij, wij begrijpen volko men, dat een dergelijk gedrag de Duit- schers prikkelt. Onlangs deelde ons een dame mede, hoe zij zich in een gezelschap had geërgerd aan een Duitschen jongen man, die bij een Leidsche familie is ge huisvest, en op Nederland en Nederland- sche toestanden spotte en schold. (Die jon ge man is niet „verhaftet", doch loopt nog vrij rond....) Dat optreden irriteerde die dame begrijpelijkerwijze heel erg. En irriteerend is óók zeker, wat die Nederlan ders in Duitschland hebben uitgehaald. Him gedrag was beschamend voor ons, hun landgenooten. In hetzelfde door ons met bronvermel ding overgenomen bericht, werd vermeld, dat in Dusseldorf en Crefeld zeer weinig vleesch is te krijgen, zoowel bij particu lieren als in restaurants e.d. Van meer dan één zijde, is ons naar aanleiding daarvan medegedeeld, dat dit sterk overdreven, zelfs heelemaal niet waar is. Wij nemen van deze ontkenning gaarne nota, om ze onzen lezers mede te deelen. De wereld in vogelvlucht De nieuwe Belgische regeering heeft gis teren in de Kamer haar regeeringspro- gram ontvouwd. Op den voorgrond stond het sociale program. „Zooals de vorige regeering, zeide van Zeeland, zal ook de huidige in al haar daden slechts één doel nastreven n.l. de verbetering van den levensstandaard der bevolking in het algemeen en van de ar beidersklasse in het bijzonder". Door tus- schenkomst van de regeering hebben be sprekingen tusschen werkgevers en werk nemers plaats gehad en geleid tot het aan vaarden van een minimum loon van 32 francs voor 8 uren arbeid. De regeering heeft besloten dit minimum toe te pas sen op de arbeiders, die in haar dienst zijn en deze bepaling te doen opnemen in de lastboeken welke zij oplegt aan de aan nemers welke voor haar rekening wer ken. Overeenkomsten kwamen in dezelfde omstandigheden tot stand betreffende het instellen van betaalde vacfcnties op een basis van 6 werkdagen per jaar. Een wetsontwerp werd aangekondigd, dat de 40-urige arbeidsweek wordt inge voerd in de bedrijven, waar onder ge vaarlijke, ongezonde of lastige omstandig heden wordt gearbeid. Verder zal de werkloozensteun verhoogd worden, de schoolplicht worden uitgebreid tot 15 jaar enz. enz. Het sociaal program der nieuwe regeering is zeer uitgebreid. Vermindering van belastingdruk wordt in de toekomst in uitzicht gesteld, maar voor den eersten tijd blijven de belastingen zoo als ze zijn. Op politiek gebied wil van Zeeland bezuinigen in dien zin, dat het parlement vlugger zal moeten opschieten met zijn arbeid teneinde een maximum rendement te krijgen. Van Zeeland heeft dus groote plannen; wij zullen zien, wat er van terecht komt. De onbewaakte overweg eischt twee slachtoffers. Meisje en jongen door trein bij Barendrecht gegrepen. Slachtoffers op slag gedood. Gisteravond omstreeks kwart over zeven zijn de 19-jarige J. T. H. Lisman, wonen de te Barendrecht en Mej. T. Bunk, uit Rotterdam op een onbewaakten overweg onder Barendrecht door den Pullman P 57 gegrepen en onmiddellijk gedood. De slacht I offers werden door den trein in den langs den spoorbaan loopenden sloot geworpen, waaruit zij door personeel van den trein, welke terstond stilhield, werden bevrijd. De dood was echter reeds ingetreden. Nader vernemen wij, dat het geschiedde op een buitenweg onder West-I Jsselmon- de. De beide slachtoffers waren de 17- jarige T. Bunk uit de Overijsselschestraat te Rotterdam en haar 19-jarige verloofde J. T. H. Lisman van den Oostweg te Ba rendrecht. Zij fietsten den overweg over toen een trein naar Dordrecht was voor bijgegaan. Plotseling kwam uit Dordrecht de Pullmantrein, die om 6.51 te Rotterdam moet aankomen, aandaveren. Beide perso nen werden gegrepen en door den trein een twintigtal meters meegesleurd en in de sloot geworpen. Dr. Feisser, directeur van den gemeen telijken geneeskundigen dienst te Rotter dam, die in den Pullmantrein van zijn va- cantie uit Zwitserland terugkeerde, snelde met het treinpersoneel direct te hulp, doch toen zij de beide slachtoffers uit het wa ter hadden gehaald, kon de dokter slechts den dood constateeren. Beiden moeten vrijwel op slag zijn gedood. De lijken zijn ter plaatse gekist en naar het lijkenhuisje te IJsselmonde overgebracht. Het treinverkeer had een klein half uur vertraging. Drie fietsrijders door tram gegrepen. Jongen gedood, twee meisjes ernstig gewond. i Gisteravond om kwart over acht passeer- I de de Gooische tram, die juist van de „Gooische Boer" naar Naarden was ver- trokken het laantje naast het café „Het Mouwtje" te Bussum, toen een jongen en twee meisjes dit laantje kwamen uit fietsen. De jongen, de 14-jarige L. V. C. uit Hil versum werd zeventig meter meegesleurd. De tram moest worden opgevijzeld om den ongelukige te bevrijden. Het bleek echter, dat hij op slag was gedood. De beide meisjes, werd naast de tram sporen geslingerd en zijn zwaar gewond

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1