27ste Jaargang DINSDAG 23 JUNI 193S No. 8451 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Dit nummer bestaat uit drie bladen. DE BLOEMBOLLENSANEERING VOORNAAMSTE NIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 t GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Een rede, die niet op haar plaats was Vanmiddag ter gelegenheid van de luis terrijke viering van het driehonderd-jarig bestaan der Utrechtsche Universiteit heeft de rector-magnificus dier Universiteit, prof. dr. Vollgraff, in een plechtige bijeen komst, bijgewoond door H. M. de Konin gin en talrijke autoriteiten, een herden kingsrede gehouden, waarin hij zijn mee ning uitsprak over de „Hervorming", „wier zonen wij zijn", aldus de hoogge leerde spreker, die de fijnheid van geest, de perfecte beschaving had, om hier een voudig de aanwezige katholieken te ne- geeren. De „Hervorming", aldus de rector magnificus, is de oorzaak geweest van den geestelijken en stoffelijken bloei der Uni- virsiteit. Met de „Hervorming", aldus citeerde deze spreker, is het rijk van den geest begonnen, die het ware en het eeuwige zoekt! Aldus uitte deze hoogleeraar op zulk een bijeenkomst in zulk een milieu zijn persoonlijke waardeering voor de Hervor ming met negeering, volkomen negeering van hen, die niet aldus oordeelen, die bui ten de Hervorming staan. 't Is, of vanmorgen de Leidsche hoog leeraar prof. dr. Huizinga wist, dat zulk een rede zou worden gehouden. Hij heeft n.l. eraan herinnerd, hoe groot en breed de wetenschapsbeoefening was, o.a. door Paus en Bisschop, reeds voor het jaar duizend! Men leze het verslag van laatstbedoelde rede elders in dit nummer. V Een tekort in den hoogeren stand De nieuwe St. Adalberts Vereeniging heeft h?ar eersten Landdag gehouden te Nijmegen. Op dien Landdag is van meerdere zij den de sprekers waren prof. dr. T. Weve O.P., Antoon van Duinkerken en prof. dr. A. v. Rooy aangespoord, dat de „leidende", de „hoogere" stand meer actief zal deelnemen aan het openbare leven. Inderdaad, hier moet een verzuim wor den geconstateerd. Daar zijn er te velen in den „hoogeren" stand te spreken van „leidenden" stand is met het oog op dezul ken héélemaal een dwaasheid, want zij, die wèl behoorden te leiden, leiden in werkelijkheid niet, tenzij in het aangeven van wat de onderlinge omgang aan be leefdheidsvormen eischt e.d. daar zijn er te velen in dien stand, die in het open bare leven weinig doen van waartoe zij krachtens hun maatschappelijke positie zijn geroepen. En doordat de hier bedoelde personen vaak zijn aangetast door liberale opvattingen en praktijken zijn ze hééle maal niet te vinden, voor het openbare katholieke leven. 't Is gemis aan sociaal besef en ook ge mis aan godsdienst-kennis, welke zoo ve len onder de maatschappelijk-hoogeren stand doet neerzitten in loomheid en sloomheid en dat ook in dezen tyd! De „Volkskrant", die naar aanleiding van bedoelden landdag enkele opmerkin gen maakt, schrijft o.m.: Zegt het niets dat een gezaghebben de stem er op wees dat onze katho lieke arbeiders ontzaglijk veel goeds hebben gedaan en dat in de groep van de „leidende" stand nog te weinig so ciale katholieken worden aangetrof fen? Of dat de mijnwerkers, door pater Jacobs gevormd, aan de heeren wer den voorgehouden als meer van de godsdienst wetend dan zij? Vooral dat gemis aan kennis van den Godsdienst en daardoor ook vaak een gemis aan een vurige, geestdriftige liefde voor den Godsdienst is zoo bedroevend! De groote massa weert personen uit den „hoogeren" stand geenszins uit de functies in het openbare leven. Integen deel, zij ontvangt graag steun en leiding van dien kant, tenzij 't duidelijk is, dat die steun en leiding worden gegeven, om er uiteindelijk eer en geld mee te verdie nen! Want helaas is 't ook waar, dat vaak percentsgewijze het aantal van de baantjes-jagers onder den „hoogeren" stand, die aan het openbare leven deel neemt, grooter is, dan onder de andere standen. In dezen tijd heeft het openbare leven en ook in 't bijzonder het openbare ka tholieke leven noodig de steun en de leiding van hen, die men bedoelt als men spreekt van den leidenden, den hoogeren stand. Als die steun en die leiding worden geschonken, edelmoedig en onbaatzuchtig, ter liefde Gods, dan zijn ze, vooral nu, van onschatbare waarde.. Maar dan brengt óók de loomheid en sloomheid, welke deze steun en leiding niet doen geven, vaak een onschatbare schade mee! V Een gevaar voor de democratie Gisteren heeft in den Leidschen Ge meenteraad de S.D.A.P. weer 'ns haar best gedaan, om de democratie een flin- ken duw naar achteren te geven. Zij heeft den Raad geruimen tijd laten praten over een aangelegenheid, waarbij ze zelf toegaf, dat het n i e t s zou uithalen, dat er niets zou worden bereikt; over een aangelegenheid (bepaling van de Ico nen in werkverschaffing) waarin de mi nister van Sociale Zaken de beslissing heeft en de beslissing neemt zonder eenige inmenging, hoe dan ook, van het bestuur der gemeente, waarin de werkverschaffing geschiedt. Als een gemeenteraad telkens langen tijd besteedt aan zaken, die, klaarblijke lijk, feitelijk niet des gemeenteraads zijn, is hij bezig zijn eigen graf te graven! SPOORWEGARBEIDER DOOR ELEC- TRISCHEN TREIN UIT HAARLEM GEGREPEN. Op slag gedood. Hedenmorgen is te Vogelenzang de 43- jarige spoorwegarbeider W. uit Heem stede door een electrischen trein, komen de uit de richting Haarlem overreden en op slag gedood. W. was gehuwd en vader van 5 kinderen. Het slachtoffer werkte hedenmorgen aan den spoorlijn Vogelenzang, gemeente Bloemendaal. Hjj zag een trein uit Leiden aankomen en ging daarvoor opzij. Daarna ging hij weer aan den arbeid, zonder er aan te denken, dat er nog een trein uit Haarlem naderde. De man werd door de zen trein gegrepen en op slag gedood. DE NIEUW-BENOEMDE PASTOOR TE ZOETERWOUDE (H.R.). De ZeerEerw. Heer J. J. M. v. Vastenhoven NIEUWE UITSPRAAK TE HAARLEM „Bloembollencultuur" wenscht opheffing inlevering surplus tegen vergoeding en geen minimu m-prijzen Nadat de voorzitter, dr. A. J. Verhage, zijn openingsrede heeft uitgesproken, wordt het voorstel tot statutenwijziging na eeni ge discussie met groote meerderheid aan vaard, zoodat in het vervolg een vijfde deel van het totaal aantal afdeelingen een algemeene vergadering kan doen uit schrijven. Dan wordt op voorstel van het hoofdbe stuur het saneeringsvraagstuk weder in bespreking gebracht. Een der leden protesteerde tegen het ne men van besluiten over de saneering op dit tijdstip. Het komt spr. juister voor de beslissing aan te houden tot de September- vergadering, daar men dan een beter over zicht heeft. Wanneer nu de saneering wordt verworpen is het hek van den dam! Het voorstel tot behandeling wordt echter met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter brengt hierna aan de orde de behandeling van de vier door het hoofd bestuur voorgestelde vragen, welke in het kort neerkomen op alle saneeringsmaatre- gelen weg; alles behouden; alles houden met een ander prijzenstelsel of ten slotte alleen teehbeheersching. De afd. Bennebroek—Vogelenzang dient een amendement in op vraag 2, zoodat deze dan als volgt luidt: „Is de algemeene vergadering van oor deel, dat de saneeringsmaatregelen ook voor het plantjaar 19361937 in vollen omvang moeten gehandhaafd blijven. Wanneer de regeering het surplus en alle onkosten, verbonden aan die maatre gelen voor haar rekening neemt. De afd. zal tegen vraag 2 stemmen, om niet met handen en voeten gebonden te zijn in het komende teelt jaar. De heer De Brabander acht een teelt regeling alleen in Holland doelloos. Het vak steunde op minimumprijs en teeltre geling; wij, anti-saneerders, willen alle maatregelen opgeheven zien. Teeltregeling alleen is zeer funest; in deze meening staat spr. niet alleen. De buitenlandsche cultu res zijn slechts te beconcurreeren, wan neer we onze engen cultuur sterk en groot maken. Door de teeltregeling loopen we achter de markt aan, de resultaten toonen het aan! In Engeland ligt de cultuur niet aan ban den en iederen dag merken wij de gevol gen. De ordening is voor het bloembollenvak funest. Wij moeten werken en verkoopen! Verkoopen en handelen! roept spreker uit. Laten wij minimumprijzen en teeltre geling opruimen, zoodat iedereen baas op eigen erg is en we niet langer teelen voor den mesthoop.... De voorzitter ontneemt spr. hier het woord daar de spreektijd beperkt is. Een deel van de vergadering protesteert. De heer Grullemans protesteerde tegen het feit, dat leden, die betrokken zijn bij de buitenlandsche cultures op de afdeelin gen hun invloed doen gelden; zij moeten in onze nationale organisatie geen stem hebben (donderend applaus). „Laat men die heeren eventueel hun uit voervergunning ontnemen!" besloot spr. De heer Lefeber wees op het groote gevaar van dumping. Thans is de export door de saneering gehandhaafd; in 1931 bedroeg deze 21 millioen K.G. en in 1935 23.000.000 K.G. De thans gestelde vragen noemt spr. raadsels; het ware zi. beter geweest wan neer het H. B. leiding had gegeven. Dr. Dijt zegt voor een orde te zyn, tegen gesteld aan die van de saneeringsaanhan- gers. Thans nu de saneering heerscht is er wanorde in prijzen en teelt. Wij heb ben behoefte aan een werkelijke leiding. Saneering, valutaverschil, en invoerbeper king noemde spr. funest voor het vak. De afdeeling Haarlemmermeer stelt de vraag, of Hollanders, die hun cultuur naar het buitenland verplaatsen wel lid van de vereeniging kunnen blijven. De heer van de Nouland (afd. Voor burg) is van meening, dat te veel vrij heid, die door opheffing van de sanee ring zou ontstaan, funest is door de maat regelen, die door het buitenland zouden worden genomen. We moeten ons ter dege afvragen, of we bij opheffing van de saneering inderdaad meer zouden kunnen exporteeren dan thans. De afdeeling Aydijk is voor behoud van de saneering. De heer Freriks is het eens, dat de prij zen voor inzinking zijn behoed door de saneering. Het surplusfonds moest men zelfs opbrengen en de prijzenregeling is naar spr.'s meening fout. Het zou al ver beteren, wanneer de minimumprijzen ver vielen. Het valuta-verschil is oorzaak van de uitbreiding van de teelt in het buiten land. Een cultuurregeling wenscht spr. be houden te zien. Door de saneering, zegt de heer Murk, is de bloembollencultuur met 5000 bunder teruggeloopen; de teelt in het buitenland is naar evenredigheid verhoogd. De voorzitter dr. Verhage zegt, dat by verwerping van alle 4 vragen aangenomen mag worden, dat de vergadering geen oor deel heeft uitgesproken over de sanee ring. Kort beantwoordde de voorzitter ver volgens verschillende sprekers. Dr. Dijt bepleitte in repliek een stem ming over het geheele vak, waardoor een juister beeld zou worden verkregen van het aantal voor- en tegenstanders van de saneering. Vervolgens wordt overgegaan tot de stemming. Vraag 1. „Acht de vergadering ophef fing van alle saneeringsmaatregelen wen- schelijk", wordt ontkennend beantwoord met 73 tegen 155 stemmen en 8 blanco. Vraag 2.: „Is de vergadering van mee ning, dat de saneeringsmaatregelen ook voor het plantjaar 1936'37 in vollen om- vaug moeten worden gehandhaafd", wordt eveneens ontkennend beantwoord met 80 156 stemmen. Het derde vraagpunt: de saneering be houden met een gewijzigd prijzen-stelsel kan al evenmin de goedkeuring van de ver gadering wegdragen; de vraag wordt ont kennend beantwoord met 29207 stem men; vraag vier (behoud van teeltrege ling, maar geen inlevering van surplus te gen vergoeding en geen binne- en buitenr landsche minimumprijzen) kan ten slotte genade vinden in de oogen der afdeelin gen; de vraag wordt met 135101 stem men bevestigend beantwoord. Het amendement-Bennebroek-Vogelen- zang wordt ten slotte in stemming gebracht: (behoud van de saneering, wanneer de re geering surplus en alle onkosten, verbon den aan die maatregelen voor haar reke ning neemt). Dit amendement wordt aan vaard met 12393 stemmen en 13 blanco stemmen. Het resultaat van de discussies tusschen pro en contra saneering-afgevaardigden die vier uur duurde heeft dus tot resultaat, dat men de saneering wil behouden, mits de regeering de kosten draagt; zoo niet, dan wil men slechts de teeltbeheersching hou den. De wereld in vogelvlucht Gisteren is de internationale conferentie inzake de herziening van den status der Dardanellen te Montreux geopend. Het Dardanellen-vraagstuk is altijd een lastige puzzle geweest, welke reeds verscheidene malen in de laatste 100 jaar is „geregeld" maar telkens opnieuw weer aan de orde komt. Zooals men weet vormt de zee engte der Dardanellen de verbinding tus schen de Middellandsche Zee (waar Frank- krijk, Engeland, Italië en Griekenland groote belangen hebben) en de Zwarte Zee met de Russische, Bulgaarsche en Roe- meensche havens. Al die landen zijn sterk geinteresseerd bij de doorvaart door de Dardanellen. En niet alleen voor com- mercieele doeleinden maar ook voor stra tegische. Turkije heeft de souvereiniteit over de oevers en men weet uit den we reldoorlog, dat indien deze beide oevers voldoende versterkt worden, de verbin dingsweg absoluut kan worden afgesloten, zonder dat het mogelijk is een doorvaart te forceeren. Na den wereldoorlog heeft het Vredesverdrag van Sèvres bepaald dat de vestingwerken aan de beide oevers ge sloopt moesten worden en dat de doorvaart vrij zou zijn. In dien tijd dacht men nog binnenkort tot een algemeene ontwapening te kunnen komen, maar inmiddels heeft de situatie zich dusdanig ontwikkeld, dat de bewapening hand over hand is toege nomen. Onder deze omstandigheden heeft Tur kije zich op het standpunt gesteld, dat de ontwapening der zee-engten niet langer als rechtmatig kan worden beschouwd, met het oog op zijn nationale veiligheid. Het had den meer en meer gebruikelij- ken weg kunnen volgen en de wereld voor een fait accompli kunnen stellen; maar dat heeft Turkije niet gedaan. Het heeft een verzoek gericht tot de regeeringen van Groot-Brittannië, Bulgarije, Frankrijk, Griekenland, Japan, Joegoslavië, Roeme nië en Sovjet-Rusland om het Dardanel- len-statuut te herzien. En daarom zijn de gedelegeerden van bovengenoemde landen met die van Turkije thans in Montreux bijeen. BUITENLAND. Honduras treedt uit den Volkenbond. (2de blad). De Belgische regeering keurt opheffing der sancties goed. (2de blad). De stakingsbeweging in Frankrijk. (2de blad). Zeeëngten-conferentie te Montreux ge opend. (2de blad). BINNENLAND. De voortgezette vergadering van Bloem bollencultuur." (1ste blad.) De eeuwfeest-viering van de Utrechtsche Universiteit. (4de blad(. Spoorwegarbeider hedenmorgen te Vo gelenzang door electrische trein gegrepen en gedood. (1ste blad). NANKING VERSUS KWANTOENG EN KWANGSI. KANTON, 23 Juni (A.N.P.). De regee- ringstroepen van Nanking, die oprukken tegen die van de autonome provincies Kwantoeng en Kwangsi, zijn Maandag op gemarcheerd tot de grens van Kwangsi, gelijk blijkt uit een gisteren door het hoofd kwartier van den Zuid-Westelijken politie- ken raad verstrekte mededeeling. Men schat het oprukkende Nankingleger op een sterkte van 300.000 man. De toestand ziet er thans somber uit, Mocht het inderdaad tot een botsing komen, aldus wordt hier gezegd, dan staat China voor de bloedigste oneenigheid, die nog is voorgevallen sedert de geboorte der republiek in 1911. De leiders van de Kantontroepen, die kortgeleden van het gebied van Nanking zijn teruggetrok ken ter voorkoming van burgeroorlog, na dat zij Noordwaarts waren opgemarcheerd, teneinde de Japansche garnizoenen in Noord-China aan te vallen, hebben ver klaard, dat zij het volle gewicht van him weluitgeruste leger op de Nankingtroepen zouden werpen, wanneer deze op hun ge bied mochten doordringen. NOODWEER IN BESSARABIE. BOEKAREST, 23 Juni (A.N.P.). In Bes- sarabie heeft een hevig noodweer groote schade aangericht. Talrijke huizen staan onder water, terwijl zes menschen om het leven zijn gekomen. DE BALANS DER VERKEERS ONGELUKKEN. BERLIJN, 23 Juni (A.N.P.). De weeksta- tistieken over het aantal verkeersongeluk ken met doodelyken afloop luidden voor de laatste weken resp. 147, 135, 110 en 88. In de afgeloopen week is het totaal echter weer met 43 j WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN. Aan zijn verwondingen overleden. De heer L. H. J. Steinmeyer uit Alk maar reed gisteren per fiets onder de ge meente Stompetoren, toen hij door een auto werd aangereden. Ernstig gewond werd de heer S. naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij heden aan de bekomen verwon dingen is overleden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1