DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27 ste Jaargang MAANDAG 22 JUNI 1936 No. 8450 OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Lelden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Een landdag der R.K, Staatspartij Te Alkmaar is gisteren gehouden een gewestelijke landdag der R.K. Staatspartij. Het woord is daar gevoerd door de hee- ren mr. Goseling, voorzitter en mr. Teu- lings, secretaris van de R.K. Staatspartij, oud-minister Verschuur en prof. mr. Romme. Alle sprekers drongen met klemmende redenen aan om de eenheid onder de Ka tholieken te bewaren; allen wezen met de kracht van een diepe overtuiging op het gevaar, dat het Nederlandsche volk en de Katholieken bedreigt van de zijde van hen, die ook in ons land een dictatuur wenschen. Wij vermelden elders den korten inhoud der gehouden redevoeringen. Hier vestigen wij alleen de aandacht op een uitlating van oud-minister Verschuur, die verklaar de, dat wij er zonder muntcorrectie, m.a.w. zonder devaluatie zeker niet zullen komen. Dat is beslist gesproken. Maar wij herinne ren ons een radio-rede, door den heer Ver schuur gehouden tijdens zijn ministerschap, waarin hij met niet minder groote beslist heid verklaarde, dat van de regeering waaraan toen ook de heer Verschuur deel nam geen devaluatie mocht worden verwacht, op dat moment niet, maar ook later niet; de heer Verschuur liet „de deur zelfs niet op een kier open staan! Wij (herinneren hieraan alleen, om 'ns te de- monstreeren, hoe moeielijk, hoe ingewik keld en veel-zijdig het vraagstuk van de devaluatie blijkbaar is. De wereld NEDERLANDSCHE AUTO IN DUITSCHLAND VERONGELUKT. De acteur la Roche gedood. Naar wij vernemen, is gisterochtend om streeks elf uur nabij Osnabrudk een Neder landsche auto verongelukt, waarbij een der inzittenden werd gedood. De heer J. Hamme uit Amsterdam keerde met zijn echtge- noote uit Bremen per auto naar Amster dam terug. In de aiuto zaten verder de be kende acteur Flor la Roche uit Amsterdam en als tweede dame mejuffrouw Broekman, eveneens uit Amsterdam. Nabij Osnabrück is de auto gistermorgen omstreeks elf uur do.or tot nu toe onbe kende oorzaak verongelukt. De acteur Flor la Roche werd op slag gedood, de heer J. Hamme en zijn echtgenoote kregen been fracturen. Mejuffrouw Broekman bleef on gedeerd. De acteur Flor la Roche, die Zondag jd. op zoo noodlottige wijze op een week-end reisje over onze Oostelijke grens nabij" Osnabrueck bij een auto-ongeval om het leven is gekomen, was de zoon van den be kenden Hubert la Roche. De overledene was in den loop der jaren en dit aantal jaren zou binnenkort de 25 hebben bereikt verbonden bij het gezelschap van Wil lem Royaards, het Rotterdamsch Hofstad- tooneel, en verscheidene malen bij Louis de Vries en Louis Saalborn, thans het Nieuwe Nederlandsch Tooneel. Men heeft hem daar het laatst kunnen zien, als de administra teur van der Meulen, in het bekende too- neelstuk „Rubber". Zijn plotselinge dood heeft in tooneel- kringen groote ontsteltenis gebracht. Met Flor la Roche, die den 47-jarigen leeftijd be reikte en die de laatste jaren voornamelijk ■tragi-comische, zoogenaamde vieux-viveur rollen vervulde, is een verdienstelijk acteur heengegaan. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Schoorl: den weleerw. heer W. M. Bosch; tot pastoor te Amsterdam (H. Ger. Maj.) den weleerv/. heer S. A. J. Willemsen; tot pastoor te Ovezande: den weleerw. heer H. Ulleman, thans kapelaan te Am sterdam (H. Ger. Maj.); tot pastoor te Castricum: den weleerw. heer G. H. J. Goes; tot pastoor te de Rijp: den weleerw. heer J. D. Sistermans thans kapelaan te Haar lem (H. Liduina); tot pastoor te Leiderdorp: den wel eerw. heer J. J. M. van Vastenhoven; tot pastoor te Rotterdam (H. Familie): den weleerw. heer Th. W. Taman; tot pastoor te Heer Hugo waard (H. Fa milie): den weleerw. heer B. G. Hosman, thans kapelaan te 's-Hage (H. Jeroen); tot assistent te N o o r d w ij k: den wel eerw. heer B. J. Drost, thans kapelaan te Nootdorp. in vogelvlucht Na de stakingen in Frankrijk, die nu, met de bij legging van het conflict in de groote Parijsche warenhuizen, weldra tot het verleden zullen behooren, zijn de Bel gische stakingen ook over hun hoogtepunt heen. Zaterdag en Zondag is een compro mis bereikt, dank zij het ingrijpen van de regeering. De meeste industrieën zijn bij dit compromis betrokken, evenals het con flict in de Antwerpsché haven. Het groote struikelblok was de eisch der stakers om trent invoering van een 40-urige werkweek. Hiertegen hebben de werkgevers zich met succes verzet en de stakers hébben dezen eisch laten vallen. Vandaag is de arbeid in de haven van Antwerpen weer hervat. Het Fransche en Belgische voorbeeld schijnt aanstekelijk te werken, want ook uit Engeland komt bericht, dat er daar ge- voor dreigt voor een zelfde soort stakings beweging. Men wil ook daar de fabrieken bezetten, maar er wordt eerst eens gepraat of een dergelijke bezetting illegaal is of niet. In Frankrijk hebben de stakers daar niet naar gevraagd; zij hebben het eenvou dig gedaan, denkende: de brutalen hebben de halve wereld! Steun aan Nederland's textielindustrie Ingediend zijn drie wetsontwerpen, wel ke ten doel hebben de Nederlandsche Tex tielnijverheid te steunen, eenerzijds door het behoude van de Indische contingentee- ringen van gebleekte en ongebleekte ka toenen stoffen mogelijk te maken, zonder den zwaren druk te bestendigen, die deze op de batiknijverheid in Nederlandsch- Indië leggen, anderzijds door aan bedoel de textielnijverheid eenige meerdere be scherming te verleenen door een verhoo ging van invoerrecht. De beoogde maatregelen zullen een on derdeel uitmaken van het complex van maatregelen, die in de laatste jaren ter bevordering van de economische samen werking tusschen Nederland en Neder- landsch-Indië werden genomen. Reeds verschillende min of meer belang rijke wederzijdsche steunmaatregelen wer den tot stand gebracht. De regeering stelt zich voor, om, waar eenigszins mogelijk, met de bevordering van de economische samenwerking voort te gaan. Een steunre geling ten behoeve van de Indische koffie cultuur, waarvan de kosten kunnen wor den bestreden uit de reeds ingestelde cri sisheffing op hier te alnde ingevoerde kof fie, is in voorbereiding. Voorts zullen de Staten-Generaal eerlang voorstellen berei ken betreffende het verleenen van steun door Nederland aan Nederlandsch Indië ten behoeve van de uitvoering van maat regelen van welvaartszorg tot een bedrag van 25 millioen, te verdeelen over drie jaren. Naar het oordeel van de regeering moet het juist worden geacht dat de kosten niet door de Indische doch door de Nederland sche schatkist worden gedragen, wijl be oogde steunverleening in hoofdzaak nood zakelijk is geworden door ten bate van Ne derland getroffen Indische contingentee- ringsmaatregelen. Gerekend wordt op een uitgaaf van ƒ850.000, omdat het willicht noodzakelijk zal blijken, om, evenals ten aanzien van de cambrics, steun te verlee nen voor een tweede, eveneens in bijzon dere omstandigheden verkeerend Neder landsche textielproduct. Te dier zake is echter nog overleg met de Indische regee ring gaande. De voorgestelde verhooging van het in voerrecht zal bestaan uit een verhooging van invoerrechten ad 10 en 12 percent, resp. tot 12 en 15 peroent, op afgewerkte textielproducten en aanverwante goede ren en van de daaruit vervaardigde klee- dingstukken en andere fabrikaten. Daar van wordt een meerdere opbrengst van 1.250.000 per jaar verwacht. Opgenomen is. een artikel, dat dient ter voorkoming, dat industrieën hier te lande, welke producten bij invoer niet door het verhoogde recht zou worden getroffen, na deel van deze heffing zouden ondervin den door de verhooging van het recht op door hen gebezigde uit het buitenland af komstige grondstoffen. De verhooging zal in werking treden op een door de kroon te bepalen tijdstip, waarna de wet een jaar van kracht zal zijn. LEIDEN. KAPELAAN W. HE SS ING. Vandaag herdenkt de weleerw, heer W. J. V. Hessing, kapelaan aan de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph, den dag, waar op hij vóór 12 1/2 jaar priester werd gewijd. A.s. Zondag zal dit jubileum in de pa rochie worden gevierd. Vandaag brengt de Jubilaris den dag door bij zijn Ouders en morgen herdenkt hij zijn jubileum in Oos terhout hij een broer in het klooster der Benedictijnen en een zuster in het klooster der Benedictijnessen. Zondag viert de parochie van kapelaan Hessing feest en niet alleen de parochie, maar ook velen in Leiden buiten de pa rochie. Kapelaan Hessing heeft zich in verschei dene functies van geestelijk adviseur ook buiten de parochie vele dankbare en op rechte vrienden gemaakt. Hij is vanaf 1929 in Leiden voorzitter van het zoo noodzake lijk en zoo sympathiek liefdewerk der Ka tholieke Kinderuitzending, waaraan hij zich geeft met een edelmoedige toewijding en een waarlijk onovertrefbare activiteit. Zullen buiten de parochie dit feest vele meevieren, in de parochie zelf zal de jubi leum-viering worden gedragen door een 'hartelijk meeleven van alle parochianen. Zondag om 10 uur draagt de Jubilaris een plechtige Hoogmis op. Te 1 uur wordt hij door een feestcomité gehuldigd en van 1.30 tot 2.30 uur is er receptie in de pasto rie. HET AUTOBUSONGELUK TE ARNHEM. De toestand der gewonden. Omtrent den toestand van de slacht offers van het autobusongeluk te Arn hem (men zie 3de blad), wordt medege deeld, dat deze over het algemeen gunstig is. Mevrouw Houtkruierde Jong en de heer ten Broek, die in het gemeentezieken huis worden verpleegd, hebben een tame lijk goeden nacht gehad en kwamen he denmorgen bij kennis. Mevrouw Spren- ger, die in het St. Elisabethgasthuis wordt verpleegd, en zeer ernstig is gewond, is hedenmorgen eveneens tot het bewustzijn gekomen. Het lijk van den chauffeur is in beslag genomen. In den loop van den nacht kwamen fa milieleden van Amsterdam naar Arnhem. Heden zal een geneesheer van den G. G. en G. D. uit Amsterdam naar Arnhem ko men, teneinde na te gaan welke patiën ten naar Amsterdam kunnen worden ver voerd. Door de justitie is tot deskundige voor het onderzoek aangewezen ir. Zoetelief Norman, te Oosterbeek. Verder is nog komen vast te staan, dat de bus tijdens den rit tweemaal opont houd heeft gehad. Onderzocht zal worden, wat de oorzaak hiervan is geweest. NIEUW R. K. MARINE-TEHUIS TE DEN HELDER. Ieder dubbeltje een steen, ieder kwartje een paal, duizend rijksdaalders is meteen een knaap van een zaal. U moest eens kunnen komen kijken. Als ik het mag zeggen: onze mannen zijn het waard; zijn het waard voor de volle honderd procent. Beste kerels, maar Enfin, u begrijpt er alles van. Ze zijn in een moeilijken leeftijd, ze zijn in een moeilijke omgeving, him leven valt niet mee. Ieder, die ze kent, houdt van hen, maar degenen, die geestelijk voor hen moe ten zorgen, zijn dikwijls bezorgd. Ons werk zou toch niet dood moeten loopen door gebrek aan een goed tehuis! Daar voor hebben wij te veel vertrouwen in onze Katholieke landgenooten. Zeg ik teveel, als ik het een eigen mis siewerk noem? Ik geloof het niet! Bij allerlei gelegenheden hebben we ruimte te kort. We willen verder en moeten concurree rend verder en durven dikwijls niet, om dat we geen ruimte hebben. De laatste maand een algemeene H. Communie van 130 marinemannen en 110 man aan het ontbijt. Een twintig hebben staande moeten eten, omdat we geen stoe len hadden. Nu voer nog een geheel es kader en waren velen met tropenverlof. Moeten ze dan wegblijven, omdat er toch geen plaats voor hen is? We hebben alge meene H. Communie's gehad van een kleine tweehonderd en vijftig man en u moet maar niet vragen, hoe het er toe ging bij het gemeenschappelijk ontbijt daarna. Zoo zijn er vele gelegenheden, waarbij alles te klein is. We moeten waar achtig vooruit. U helpt toch ook een handje en vult uw girobiljet in? Ik hoop ook door uw royale gave onze mannen gelukkig t.e kunnen maken. De Sterre der Zee moge u zegenen in al uw belangen! Ontvangt u geen officieele aanvrage, gedenkt dan, bid ik u, het gironummer van: H. J. Bangert, pr. Vlootaalmoezenier en Directeur R. K. Marinetehuis, Hoofd gracht 22, Den Helder. Postgironummer 273336. PROFESSOR TE WEENEN DOODGESCHOTEN. WEENEN, 22 Juni. (A. N. P.). Heden morgen is in de Weensche Universiteit de leider van de positivistische school, prof. Moritz Schlick, door een student, Nellboeck doodgeschoten. De student, die zijn studie reeds voltooid had, wachtte den professor in het trappenhuis op en vuurde vier scho ten op hem af. Het motief tot deze daad schijnt te moe ten worden gezocht in persoonlijke wraak, aangezien Schlick zou hebben verhinderd, dat Nellboeck, een positie, waar hij kans op maakte, kreeg. Dit nummer bestaat uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Ontspanning in de stakingsbeweging in België. (2de blad). Slaat de stakingsbeweging over naar Engeland? (2de blad). Roosevelt heft het embargo van wapens en credieten aan Italië en Abessynië op. (2de blad). BINNENLAND. Ingediend zijn wetsontwerpen ter be scherming van de textiel-industrie. (1ste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (1ste blad). Pastoorsbenoeming te Zoeterwoude-Hoo- ge Rijndijk. (4de blad). Een gewestelijke landdag der R.K. Staats partij te Alkmaar. (2de blad). Een buitengewone algemeene vergade ring van „Bloembollencultuur". (1ste blad). Het afgeloopen weekeind kenmerkte zich door verschillende verkeersongelukken. Op den weg bij Arnhem verongelukte een autobus, waarbij de chauffeur werd gedood en de overige 24 inzittenden min of meer ernstig gewond. (3de blad en 1ste blad). De warmte maakt weer slachtoffers on der de zwemmers. (3de blad). Verschillende branden. (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Waterpolo: Duitschland wint met 51 den 1 and en w edstrijd van Nederland. (2de blad). Korfbal: De Korfbalwedstrijd Neder landBelgië werd door de Ned. ploeg met 41 gewonnen. Voetbal: Voor I.V.C.B. won R.K.N.A.C. met 10 van Volendam. In de kam pioenscompetitie K.N.V.B. wonnen Feyen- oord en Ajax. S.C.H. degradeert naar de 2e klasse. (2de blad). Paardensport: Het int. concours hippique te Amsterdam. (2de blad). Zondagavond vond op den Amsterdamsch en weg bij het café „De leeren Doedel" onder Arnhem een ernstig autobus-ongeluk plaats. Een autobus van de firma Pooluit Amsterdam kwam in botsing met twee motorrijders, waarbij de bus omslag (Zie 3de blad). Wat er overbleef van de geheel vernielde bus.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1