VRIJDAG 19 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 N. Z. H. T. M. j'Ht I Het jaarverslag over 1935. Aan het verslag over het dienstjaar 1935 der N. Z. H. T. M. is het volgende ont leend: Het jaar 1935 was voor de Maatschappij gezien de nog steeds ongewijzigde tijds omstandigheden niet ongunstig. Een der oorzaken hiervan zal helaas het vol gend jaar de uitkomsten van het bedrijf niet opnieuw in gunstigen zin kunnen be- invloeden. De bloemententoonstelling in Heemstede deed n.l. het vervoer in de maanden Maart, April en Mei sterk stij gen en al stonden hier ook groote meer dere exploitatieuitgaven tegenover, het exploitatie-overschot werd hierdoor toch niet aanzienlijk verhoogd. Naast dit min of meer toevallige ver voer kon gelukkig op verschillende lijnen tengevolge der tariefsverlaging een vrij belangrijke toeneming van het aantal rei zigers waargenomen worden, waardoor wel niet een vermeerdering der inkomsten t.o.v. het vorig jaar werd verkregen, doch wellicht wel een sterkere achteruitgang werd voorkomen. De wederverstrekking van de bijzondere biljetten voor uitstap jes tegen zeer verlaagden prijs en de re clame hiervoor gemaakt heeft, zooals ge hoopt werd, tot een vrij aanzienlijke ver hooging der opbrengsten geleid. De ver wachting bestaat dit vervoer in de toe komst nog te kunnen uitbreiden. In de laatste maanden van het jaar scheen er eenige opleving in het vervoer te zijn, een opleving, die zich helaas niet in dezelfde mate in het nieuwe jaar heeft gehandhaafd, zoodat mede door het weg vallen der toevallige inkomsten door de bloemententoonstelling, voor het jaar 1936 de verwachtingen niet te hoog gespannen kunnen worden. De ontvangsten uit het bedrijf liepen van 3.481.900.— in 1934 tot ƒ3.355.100.— dus met f 126.800.of ongeveer 3.5 pet. terug. Door verschillende maatregelen werden de uitgaven die in 1934 2.910.500 bedroegen tot 2.775.400.dus met 135.100.of ongeveer 4.7 pet. verlaagd. Het exploitatie-saldo van 1934 kon dus in 1935 iets verbeterd worden en wel van 571.400.— tot 579.700.—. Dit saldo stelt de Mij. in staat de benoo- digde gelden beschikbaar te stellen voor de ten laste der Maatschappij vallende -rente der verschillende leeningen en voorts tot het betalen der hoogstnoodige vernieuwingswerken. Voor aflossingen op leeningen zijn echter geen middelen be schikbaar. Zooals in het vorig jaarverslag werd medegedeeld, werd voor de leenirigen ten name van de Maatschappij en der 2de N.H.T. loopende, voorloopige vrijstelling der regelmatige uitloting en aflossing ver leend. Hiervan werd dankbaar gebruik gemaakt. Zekerheid dat hiervan ook in de eerst volgende jaren gebruik gemaakt zal kun nen worden, kan echter, in verband met de toezegging aan obligatiehouders, dat omede tot uitloting en aflossing zal worden overgegaan indien de Maatschappij hier toe ten aanzien van andere leeningen, welke te haren laste komen, mocht worden gedwongen, niet worden gegeven, Men verwacht echter, dat de belangen, welke ook de kleine groep obligatiehouders, die geen uitstel heeft meenen te kunnen ver- leenen, bij de handhaving der liquiditeit van het bedrijf heeft, haar zal weerhou den op verstoring daarvan aan te sturen. De exploitatielengte der tramlijnen be draagt thans 168,540 K.M., dat der auto buslijnen 42.800 K.M., der veren 9,8 K.M. Het gezamenlijk personeel bedroeg op 31 December 950. Prof. dr. W. Martin- Prof. dr. W. Martin te Wassenaar, bui tengewoon hoogleeraar in de Kunstgeschie denis aan de Leidsche Universiteit en di recteur van het Mauritshuis te 's Graven- hage wordt morgen 60 jaar. Door de warmte bevangen. Gistermiddag is de 13-jarige J. v. d. W. in de school aan de Oósterstraat door de warmte bevangen. Door den E.H.D. is de jongen naar huis gebracht. De werkloosheid. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgen de personen als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Bagger lieden 3, Be hangers 24, Betonvlechters 28, Bettonwer- kers 62, Fundeeringwerkers 1, Glazemvas- schers 10, Granietwerkers 10, Grondwer kers 85, Heiers 1, Metselaars 147, Opperlie den 106, Schilders 79, Sloopers 7, Steen bikkers 1, Straatmakers 6, Hulp-Straatma kers 9, Stucadoors, witters 76, Timmerlie den 257, Uitvoerders 4, Voegers 29, On- gesch. Bouwarb. 9. Totaal 954. Fabrieksarbeiders: Bleekers 18, Lompen sorteerders 14, Vellenblooters 8, Steenfabr. Arb. 89, Zeepfabr. Arb. 5, Ongesch. Fabr. Arb. 52. Totaal 186, Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 85, Reizigers, Colp. 48, Winkelbedienden 33, Incasseerders 11, Musici 7, Onderwijzers 9, Overheidspersoneel 11. Totaal 204. Hotel-Café-pers.: Huispersoneel 12, Kell- ners 38, Koks 4. Totaal 54. Houtbewerkers: Beddenmakers 1, Hout bewerkers 75, Kistenmakers 6, Kuipers 7, Lijstenmakers 3, Meubelmakers 30, Meu belstoffeerders 10, Politoerders 2, Ongesch. Arbeiders 27. Totaal 161. Keermakers: Kleermakers 53, Kappers 8, Schoenmakers e.a. 16. Totaal 77. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 24, Land arbeiders 20, Tuinlieden 25, Warmoeziers 10, Ongesch. Landarb. 5. Totaal 84. Metaalbewerkers: Bankwerkers 99, Blik- bewerkers 25, Burgersmeden 43, Electri- ciens 58, Galvaniseurs 1, Gasfitters 14, Ge reedschapmakers 1, Instrumentmakers 7, Kernmakers 1, Kettingsmeden 34, Klin kers 13, Koperslagers 3, Lab. Bedienden 3, Lasschere 7, Loodgieters 45, Machinisten 24, Metaalboorders 5, Metaaldraaiers 17, Metaalschavers 2, Metaalslijpers 2, Mon teurs 24, Pianostemmers 3, Polijsters 1, Ponsers 5, Rijwielherstellers 12, Scheeps- timmerl. 6, Scheepsschilders 2, Stokers 16, Tegenhouders 16, Verw. Monteurj 12, Voor- slaanders 11, Voorwarmers 7, Vulcaniseurs 1, Vuurwerkers 8, Wagenmakers 6, IJzer- werkers 46, Zandvormers 3, Ongesch. Arb. 38. Totaal 627. Sigarenmakers: Sigarenmakers 5, Sig. Sorteerders 3, Strippers 1. Totaal 9. Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 6, Ingenieurs 3, Technikers 8, Teekenaars, Opz. 14, Werkmeesters 18. Totaal 49. Textielarbeiders: Hekelaars 7, Katoen drukkers 27, Kluwers e.a. 7, Luikers 11, Plaatsnijders 22, Schrobbelaars 2, Spinners 38, Spoelers 2, Staaldraaddraaiers 13, Ster kers 2, Strijkers 11, Wevers 112, Wolbe werkers 38, Ongesch. Textielarb. 58. To taal 350. Transportarbeiders: Chauffeurs 133, Em- balleurs 5, Exp. Knechten 26, Koetsiers 4, Loopknechten 38, Schippers 94, Magazijn knechten 28, Spoor- en Trampers. 16, Wa kers 5, Transportarbeiders 61, Losse Arbei ders 423. Totaal 833. Typografen: Boekbinders 35, Boekdruk kers 14, Fotografen 2, Hulp-Vakarbeiders 3, Letterzetters 30, Steendrukkers 2. To taal 86. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 84, Mo lenaars 1, Ovenisten 4, Slager? 64, Suiker werkers 24, Wijnkooperskn. 7, Zoutzieders 1, Zuivelbereiders 4, Ongesch. Fabr. Arb. 36. Totaal 225. Vrouwen: Apothekersass. 1, Naaisters 14, Strijksters 2, Boekbindsters 1, Breisters (Mach.) 2, Maasters 1, Winkeljuffrouwen 16, Serveersters 2, Linnenjuffrouwen 1, Kantoorbed. 20, Verpleegsters 11, Teeke- naressen 1, Onderwijzeressen 3, Huisel. Diensten 164, Fabr.Arb. 39. Totaal 278. Alg. totaal 4177, 20 Juni 1935 3706, 21 Juni 1934 2996. Ben. 54 Ged. werkloozen en 117 werk verschaffing. Ingeschrevenen voor den dienstplicht van de lichting 1937, die hun wensch om trent de inlijving in geval van bestem ming tot gewoon dienstplichtige niet reeds bü de keuring of bij een andere gelegen heid hebben opgegeven, of die iets anders zouden wenschen dan zij te voren hebben medegedeeld, kunnen vóór 10 Juli a.s. hun verlangen, liefst schriftelijk, opgeven aan den Commandant van het Indeelingsdis- trict ,,'s-Gravenhage" te 's-Gravenhage. Hedenmorgen is de door de jeugdige werkloozen van de vakcursussen in het Leidsche Volkshuis vervaardigde roeiboot aan den Apothekersdijk te water gelaten. De toevallige voorbijgangers en de deel nemers aan de cursussen toonden natuur lijk veel belangstelling voor deze te wa- terlating, al ging het dan ook niet met de gebruikelijke plechtigheden van speechen en champagne gepaard. De boot was versierd met bloemen en toen zij in haar element was, maakte de directrice van het Volkshuis, mej. Ruth, een „rondje" met 'n tiental cursisten. Ongeval. Terwijl mej. de R. in de Conradstraat gisteravond het zonnescherm voor haar woning optrok, kwam het scherm naar beneden te vallen en trof het mej. B. aan het hoofd, waardoor een ga pende wonde ontstond," zoodat medische hulp moest worden ingeroepen. Gevestigd: van Hazerswoude: G. van Rijn, winkeljuffrouw van Woubrugge: G de Wita en gezin, fabrieksarbeider van Leiden: H. Visser, dienstbode van Nieuwveen: B. Hoogervorst, los arbeider van Ter Aar: B. H. Kroon, bakker van Woubrugge: W. C. Kom, dienstbode. Vertrokken, naar: Ter Aar: M. van Dolder Leiden: L. I. Schouten en gezin Wadidngxveen: L. A. Pijpers Zwammer- dam: Wed. T. van der Aa en dochter Woubrugge: J. Verweij Enkhuizeen: L. C. Langbroek Amsterdam: G. van Kleef Voorhout: T. P. Seijsener Baarn: M. G. van Sandwijk Rotterdam: C. van Donk Ter Aar: A. Kemp Nieuwer- Amstel: J. Th. Zevenhoven. BODEGRAVEN. Personalia. Mej. To Agterof slaagde Dinsdag voor het examen Lager Onder wijs te Den Bosch. Auto-ongeluk, dat best afliep! Gister avond kwam de heer J. v. B. in gezelschap van v. V. met een luxe auto uit de richting Alphen. Ongeveer halfweg Zwammerdam moest hij plotseling voor een andere wa gen stoppen, doch zoo snel, dat hij opzij uit moest wijken teneinde een aanrijding te voorkomen. Daarbij reed hij een lan taarnpaal omver en kwam daarna tegen een boom aan, waarbij de inzittende v. V. uit de auto viel. Beide inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto werd tamelijk LAATSTE BERICHTEN Hedenmiddag te ruim 1 uur is een begin van brand ontstaan in de Agnietenstraat, waar een schilder bezig was een raamko zijn af te branden. Het houtwerk raakte in brand alsmede de matras in een ledikant, dat achter het raam stond. Door spoedig optreden werd erger voorkomen. Hedenmiddag bleek van de electrische trein, welke te 12.38 van Leiden naar Am sterdam moest vertrekken op het station alhier een der rijtuigen te zijn warm geloo- pen. Nadat de reizigers waren overgestapt en het rijtuig uit den trein was verwijderd, is deze met ongeveer een kwartier vertra ging vertrokken. UIT DE OMGEVING NIEUWVEEN. Schuur ingestort. Bij den winkelier P. R. bezweek dezer dagen een schuur we gens sterk verval van krachten. Luttele oogenblikken vóór de instorting speelde nog een zijner kinderen onder dezen bouw val. Gunning. Het maken van een beton nen schoeiing voor de watermachine „Up- hof" van Polder Zevenhoven, is opgedra gen aan de heeren Twaalfhoven en Heij- kamp te Zevenhoven voor de laagste in- schrijfsom, n.l. 1579. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN De politie op bezoek bij slagers. Bij den slager B. werd door den hulpkeurmees. ter een hoeveelheid bedorven vleesch in beslag genomen. Een andere slager werd verbaliseerd wegens het niet doen herkeu ren van ingevoerd vleesch. Diefstal. Mej. W. uit de Ridderbuurt deed aangifte, dat tijdens een korte afwe zigheid gistei morgen verschillende voor werpen uit haar woning werden ontvreemd De politie stelt een onderzoek in. Aanrijding. Op den Steekterweg werd gisteren een woonwagen aangereden door den vrachtauto-bestuurder J. B. uit Dok- kum. Het voor-linkergedeelte van den woonwagen werd aanzienlijk beschadigd. De bewoner deed aangifte bij de politie. Slachthuis. Gedurende de maand Mei zijn in het Gemeentelijk slachthuis alhier geslacht: 86 koeien, 1 paard, 159 varkens, 4 vette kalveren, 5 graskalveren, 1851 nuch tere kalveren, 16 schapen en 2 geiten. Gevonden en verloren voorwerpen. Verloren: 1 gouden broche, 1 dameshand schoen, 1 los rijwielbelastingmerk, 1 we gen-belastingkaart, 2 portemonn. met in houd. Gevonden: 1 witte kip (leghorn), 1 peau de suède damesmantel, 1 tangetje, 1 pr. waterdichte beenpij pen, 1 rijwielbe lastingmerk in étui, 1 grijze ceintuur, 1 bril in étui, 1 roeispaan, 1 uitlaatpijp van een motor, 1 gabardine regenjas en 1 porte monn aie met inhoud. NICOTINE VERGIFTIGING. Gisteravond wilde de 19-jarige kweeker J. C. Kuyf een kas met potrozen tegen luis bespuiten met een nicotine-oplossing. Ge durende de bereiding van de oplossing in de tuinloods geraakte K. onwel. Hij begaf zich naar buiten in de hoop, dat hij in de buitenlucht zoii opknappen. Hij bleef zich echter onwel voelen, waarom hij genees kundige hulp inriep. Het liet zich aanzien, dat de vergiftiging nog al meeviel. Na eeni ge uren echter overleed de jongeman aan nicotine-vergiftiging. ZOETERWOUDE Polderbestuur. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Klei nen Cronesteijnschen of Knotterpolder al hier werd de rekening over 1935 vastge steld als volgt: ontvangsten 1070.91; uit gaven 1007.01 en batig saldo ƒ63.90. De begrooting voor den dienst 1936 werd vast gesteld in ontvangsten en uitgaven op 1061, terwijl de omslag werd bepaald, evenals het vorig jaar op f 7.50 per H.A. De betaling van de polderlasten zal, in af wijking van vorige jaren, thans moeten ge schieden voor 14 October van het kalen derjaar. Tot leden der commissie belast met het onderzoek der rekening 1936 wer den benoemd de heeren D. de Wit te Zoe- terwoude en A. Alt te Leiden en tot hun plaatsvervangers de heeren C. van der Poel te Zoeterwoude en J. van der Putten te Oegstgeest. St. Jansfanfare. Zondag a.s. hoopt de St. Jansfanfare deel te nemen aan het con cours, uitgeschreven door den Bond van R.K. muziekgezelschappen in Z.H., hetwelk gehouden wordt te Noordwij kerhout. Bij gunstig weer zal morgenavond te 8 uur een openbaar concert worden gegeven op het gemeente-terrein bij het dorp, al waar verscheidene marschen en tevens de bide concoursnummers ten gehoore zullen worden gebracht. Vervolgens hoopt de fan fare wederom met toestemming van B. en W. haar jaarlijksche muzikale rondgangen te houden met collecten ten bat der kas. Daar de St. Jansfanfare bij haar reorgani satie in hte bestuur zich op veel hooger kosten gebracht zag, hoopt en vertrouwt zij op aller steun. Melkverkoop op Zondag. Door de po litie werden aan den Hooge Rijndijk tegen een drietal veehouders procesverbaal opge maakt wegens het afleveren van melk op Zondag in den namiddag aan particulieren Diefstal van rijwielplaatjes. Wederom zijn verschillende rijwielbezitters de dupe geworden van den diefstal van hun rijwiel plaatje. Mej. van S. vermiste bovendien nog haar regenjas, alsmede tasch met in houd. BENOEMINGEN BIJ DE MARINE. Bij K. B. van 9 Juni 1936 is, met ingang van 1 Juli 1936, a. de vice-admiraal J. de Kraaff eervol ontheven van de betrekking van chef van den Marinestaf, hoofd der 2de afdeeling a, van het departement van defensie, b. aan den vice-admiraal J. de Graaff op zijn verzoek, terzake van langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, met dankbetuiging voor de lang durige en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen, c. de betrekking van chef van den Ma rinestaf, hoofd der 2e afdeeling a. aan het departement van defensie opgedragen aan den schout-bij-nacht J. T. Fürstner, onder eervolle ontheffing van de betrekking van directeur der hoogere marine-krijgsschool te 's-Gravenhage, d. den kapitein ter zee G. W. Stüve op gedragen de betrekking van directeur van de hoogere marine-krijgsschool te 's-Gra venhage. Bij K. B. van 15 Juni 1936 is in de orde van Oranje-Nassau bevorderd tot com mandeur, de vice-admiraal J. de Graaff, het versiersel te dragen met de zwaarden. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Doofstomme overreden en gedood. Op de lijn SittardHeerlen onder de ge meente Wijnandsrade is gistermiddag tegen vijf uur de 56-jarige schoenmaker Pack bier uit Nuth bij het passeeren van den on- bewaakten overweg tegen een uit Nuth komenden trein geloopen. De man werd eenige meters meegesleurd. Het bleek, dat hij ernstige hoofdwonden opgeloopen had. P. werd naar het St. Jozef ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij in den loop van den avond aan de bekomen verwon dingen is overleden. De verongelukte was doofstom en daar aan is het waarschijnlijk te wijten, dat hij noch den naderenden trein, noch de signa len van den machinist heeft opgemerkt. COLPORTAGE-RELLETJES TE AMSTERDAM. Bij de N. S. B.-colportage op het Blau we Zand te Amsterdam, kwam het heden morgen weer tot ernstige ongeregeldheden. Andersdenkenden volgden de colporteurs, luid schreeuwend en tierend, De politie maakte hier een einde aan door de menig te met de gummi-stok uiteen te drijven en verder colporteeren te verbieden. BOVENHUIS UITGEBRAND. In de keuken van de derde verdieping in de Burmanstraat 33 te Amsterdam stond hedenmorgen op een brandend petroleum stel ëen pannetje met vet. De bewoonster, mevrouw C. H. Bor was in de -voorkamer bezig met huishoudelijke bezigheden. Plotseling hoorde zij een slag en toen zij naar de keuken snelde om te zien wat er gebeurd was vond zij deze in lich terlaaie. Zij zocht al gillende een goed heen komen. Intusschen woedde het vuur voort. Toen de brandweer kwam sloegen de vlam men zoowel voor als achter fel uit en gre pen ook reeds den zolder aan. Met twee stralen werd het vuur bestre den. Het geheele bovenhuis brandde uit, terwijl de zolder brand en waterschade kreeg. Ook de bewoners van de tweede ver dieping kregen waterschade. De bewoners zijn verzekerd. SAMEN UIT.... ALLEEN NAAR HUI8. Een Amsterdamsche dame, die dezer dagen met twee haar bekende heeren een uitstapje per auto naar België ging maken, heeft ervaren, dat het samen uit, samen thuis niet tot de lijfspreuken van haar met gezellen behoort. Toen zij n.l. in Gent eeni- gen tijd in een kapperszaak had vertoefd, vond zij de auto met de beide heeren niet meer terug. Waarschijnlijk was het geduld der beide heeren op een te zware proef ge steld en waren zij er van door gegaan met de auto, waarin de dame een taschje met eenig geld en een bont van naar haar zeg gen een waarde van eenige honderden gul dens had laten liggen. De dame deed aangifte van diefstal van deze voorwerpen bij de politie te Gent, die de Amsterdamsche politie er van verwit tigde, aangezien de beide automobilisten, een Duitscher en een Nedexiander, in Am sterdam-Zuid op kamers wonen. Aangezien bij onderzoek bleek, dat al htm bezittingen zich nog op hun kamers bevinden en zij oogenschijnlijk niet het plan hebben daar niet meer terug te keeren, vermoedt de Amsterdamsche politie, dat de beide heeren veeleer de bedoeling hadden het Belgische uitstapje alleen voort te zet ten dan zich de eigendommen van de dame toe te eigenen. Afgewacht zal slechts moe- en worden, of zij deze weer in het bezit van de gedupeerde zullen stellen. DE T.T.-RACES OP MAN. Guthrie wint de Senior T.T. Vandaag zijn op het eiland man de senior T.T. motorraces verreden. Naar deze T.T. in de zware klasse gaat uiteraard de groot ste publieke belangstelling uit, ook al om dat het ieder jaar een strijd wordt tusschen de twee Engelsche rijders Guthrie en Stanley Woods. Ditmaal won Guthrie op Norton, die het 425 K.M. lange traject in den tijd van 3 ur 4 minuten 43 sec. af legde met een gemiddelde snelheid van 85.80 mijl per uur. Tweede werd Stanley Woods op Velocette in den tijd van 3 uur 5 min. 1 sec. met een gemiddelde snelheid van 85.66 mijl per uur. Gutherie heeft met zijn tijd een nieuw record gevestigd. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Hendrik, z. v. P. H. v. Dorsten en Chr. M. Giezen. Wilhelmina Karolina, d. v. J. v. d. Zwaan en W. v. d. Voorn. Ondertrouwd: J. D. de Vroede wedn. en J. F. Le Blansch jd Overleden: N. M. Falke-Spitzen, vr. 76 j. A. Korenhof wedn. 79 j. J. M. v. d. Voorden-Wolff wed.e 79 j. EEN WEERSPANNIGE BOUWER. Drie gemeente-diensten te Amsterdam moesten er vanmorgen op den Buiksloter- meerpolder aan te pas komen om een over treder van de gemeentelijke bouwverorde ningen tot bedaren te brengen. Het slot was, dat de ontevreden bouwer naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd werd. De 59-jarige S. B. uit Watergang had zonder toestemming van bouw- en woningtoezicht in het tuincomplex in den polder een tuinhuisje gebouwd met twee verdiepingen. In het benedengedeelte woonde hij zelf, terwijl de z.g. etage ver huurd was. Toen de politioneele verma ning niet voldoende was om den man, die zenuwpatiënt is, er toe te brengen het huisje af te breken, verscheen vanmorgen de brandweer, die meteen aan den slag ging. De eigenaar verzette zich hiertegen en in een aanval van woede maakte hij het den afbrekers buitengewoon lastig. De G. G. D. werd te hulp geroepen, die den man naar het ziekenhuis bracht. Ge makkelijk voor de broeders was het niet om B. in den ambulancewagen te krijgen. Zij liepen hierbij vleeschwonden op. TELEGRAMMEN RUIM 100 KOREANEN VERDRONKEN. SEOUL (Korea), 19 Juni (A.N.P.). Meer dan 100 personen zijn verdronken, toen een motorbootje bij woelige zee omsloeg. Het schuitje was stampvol bezet met 120 Ko rean en, die op frauduleuse wijze Japan wilden binnenkomen. Kort na liet vertrek uit de haven van Seoul sloeg het bootje te midden der woedende golven om. Slechts 12 opvarenden konden door Koreaansche visschers gered worden. OOK DELBOS KONDIGT OPHEFFING DER SANCTIES AAN. PARIJS, 19 Juni. (A. N. P.). In den Mi nisterraad van vanmorgen heeft minister Delbos een exposé van den buitenland- schen toestand gegeven, in het bijzonder van de problemen, die binnenkort te Ge- nève zullen worden besproken. De regee ring aldus zeide hij die trouw blijft aan het beginsel van collectieve actie, zal zich aansluiten bij elke beslissing, die de Volkenbond zal nemen. De minister zeide van meening te zijn, dat feitelijke overwe gingen hebben geleid tot het berusten in de opheffing der sancties. Middelen tot versterking van het stelsel der collectieve veiligheid worden bestudeerd. UITZONDERINGSTOESTAND TE KAUNAS. KAUNAS, 19 Juni. (A.N.P.) De leger commandant van Kaunas heeft hedenmor gen biljetten laten aanplakken waarin be kend wordt gemaakt, dat hij over de stad Kaunas den uitzonderingstoestand heeft af gekondigd. Tusschen 22 en 4 uur is elk ver keer verboden en mag men zich niet meer op straat bevinden. Overtredingen worden gestraft met geldboeten tot een maximum van 5.000 lit of met drie maanden arrest. Personen die aan de politie tegenstand bie den komen voor den krijgsraad. Voorloopig blijven de meeste arbeiders nog in staking. ZWAAR ONWEDER IN ALGERIE. Zes inlanders verdronken. PARIJS, 19 Juni. (A.N.P.) Over Tebessa en omgeving (Algerijnsche provincie Con- stantine) heeft gisteren een ongewoon he vig onweder gewoed, met wolkbreuken ge paard gaande. Binnen enkele minuten stond de geheele inboorlingenwijk blank. Twee barakken van inlanders werden volkomen overstroomd en de bewoners, drie vrouwen en drie kinderen, kwamen om het leven. Twee andere inlanders, die in een hut slie pen, werden door het water weggespoeld. De materieele schade is aanzienlijk. MARKTBERICHTEN 'S HERTOGENBOSCH, 19 Juni. Boter. Aanvoer 26450 kg. Hoogste prijs f 1.47, laagste prijs f 1.39, middelprijs 1.43 per kg. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTF" !»AM> Berlijn 59.54 Londen 7.43"/g New York1.47^/16 Parii* 9-737/8 Brussel 25.01 Zwitserland 47.85 Madrid 20.19 Oslo37 383/j Kopenhagen33 233/4 Stockholm38.S83/4 Milaan Praag 6.12 Ween en Boedapest Prolongatie 4 3/4 pet

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3