DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN SPOORWEGEN WORDEN GEREORGANISEERD. v 27 ste Jaargang DONDERDAG 11 JUNI 1936 No. 8441 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Misdadigheid en baldadigheid Een oud-kinderrechter te Amsterdam, nr. G. F. J. de Jongh, hield» gisteravond te Utrecht een lezing over: „Ledigheidsmisda- digers en werkkampen". Aan een verslag van deze lezing in de „TeL" ontleen en wij het volgende: De kranten staan vol met jeugdmis- drijven. Groote benden vormen zich en de gepleegde misdrijven nemen volgens kinderrechter en kinderpolitie een ern stiger karakter aan. Het aantal is on geveer verdriedubbeld. Hoe staat de overheid hiertegenover? Allerlei maat regelen, gezinsvoogdij b.v.b., die vroe ger in gunstiger tijden met succes wer den toegepast, zijn om bezuinigings redenen ingetrokken en beperkt. Straf rechtelijk is de rechter ook zwaar ge handicapt, want verschillende straffen doen in deze tijden geen opgeld. In gunstige tijden wordt bij kinderen nog al eens een geldboete opgelegd. Doch als de jongen geen werk heeft, ont vangt hij geen zakgeld, en dan is het opleggen van een geldboete dus niet op zijn plaats. Van tuchtschoolstraffen en opsluiting in opvoedingsgestichten kan weinig komen, daar deze grooten- deels gevuld worden met de jongens, die de geldboeten niet betaalden, zoo dat er overal plaatsgebrek is. Aan alle zijden dus een opdringen van de jeugdcriminaliteit en een te genweer, die niet noemenswaard is. Wat moet dat op den duur worden? De vereeniging van kinderrechters heeft dan ook op haar laatste vergadering bij de regeering aangedrongen op het ope nen van de werkkampen voor jeugdi ge werklooze misdadigers en van meer tuchtscholen. Doch zij leggen den na druk op werkkampen. Wat bedoelen zij hiermede? De wet geeft den rechter de bevoegd heid om bij een voorwaardelijke ver oordeeling de voorwaarde te stellen, dat de veroordeelde zich zal laten opnemen voor een bepaalden of onbepaalden tijd in een dergelijk werkkamp. Indien er dus een of meer werkkampen voor jeugdige ledigheidsmisdadigers worden opgericht, dan kan, bij wijze van spre ken, morgen aan den dag de maatregel toepassing vinden. Best werkkampen, om den ledigheids- misdadigers him misdadigheid af te leeren, tot beter inzicht en socialer gedragingen te brengen. Wij kunnen ons voorstellen, dat door bedoelde werkkampen wel iets in deze richting kan worden bereikt. Maar intussohen gaat de jeugd-misdadig- heid voort de jeugd-misdadigheid en de jeugd- baldadigheid. Dat de jeugd-baldadigheid steeds meer ergerlijke vormen aanneemt, kan worden geoonstateerd en wordt ondervonden ook in Leiden door velen, dagelijks bij het uitgaan der scholen en in de avonduren, o.a. op die gedeelten onzer singels b.v. onze Heerensingel waarop volkrijke buurten uitloopen. De politie heeft hier een moeilijke en, wij mogen zeggen: ook een zeer belanryke taak. Met tact en kracht moet zij tegen die jeugd-baldadig heid optreden! Wij veroorloven ons, deze politioneele taak zeer aan de aandacht aan te bevelen. Meer toezicht op en doel treffender optreden tegen de jeugd-balda digheid schijnt ons ook in Leiden vol strekt geen overdreven wensch! V Even nadenken. De courant brengt ons wel iederen dag berichten, die in hun pure objectiviteit het leven zetten in eeuwigheids-licht. Niet al tijd echter trekken en treffen die berichten ons. Maar nu en dan zal 't iederen lezer wel overkomen, dat over een eenvoudig bericht plots een licht-straal wordt gewor- De wereld in vogelvlucht Een overzicht van het politieke nieuws in het buitenland geeft geen opwekkend beeld te aanschouwen. Overal spanning, gevech ten en ongeregeldheden. Frankrijk vertoont nog altijd hetzelfde aspect. De eene staking wordt beëindigd en een andere begint weer. Zoodra de ar beiders in een bepaalde branche bemerken, dat de stakers in een andere branche hun zin hebben gekregen, gaan zij dezelfde eischen stellen; en als de patroons niet één-twee-drie willen toegeven, leggen zij het werk neer en bezetten de fabrieken. Het wordt een draak met zeven koppen, waarvan de legende verhaalt, dat men er zooveel koppen kon afhakken als men wilde, maar dat er altijd weer nieuwe te voorschijn kwamen. In Spanje, dat sinds de verdrijving van koning Alfonso nog niet rustig geweest is, hebben opnieuw ongeregeldheden plaats gehad, 't Wordt oud nieuws, men let er niet meer op. Palestina blijft al evenzeer het tooneel van nachtelijke overvallen, gewelddaden en terreur. De Engelsche regeering trekt hoe langer hoe meer troepen samen en is niet van plan toe te geven. De Arabische leiders worden opgesloten, de een na den ander, maar van een luwen der actie is nog weinig te bemerken. In China is de toestand niet bepaald dui delijk. Zuidelijke Chineesche legers trek ken naar het Noorden en de troepen van de Nankingregeering leggen hun voorloo- pig niets in den weg. Wat zij precies wil len is nog niet klaar. De Japanners zeg gen, dat het doorgestoken kaart is met Nanking; de Chineezen beweren, dat de Japanners er zelf achter zitten. Deze zul len ten slotte toch wel aan het langste eind trekken. pen, waarin wij de tijdelijke dingen zien grenzen aan de eeuwigheid. Zoo b.v. het bericht dezer dagen in de courant, meldend het overlijden van een jong missionaris, vol levenskracht en ar- beidsdrang pater Castelein uit Leiden, in de Missie van China. Een eenvoudig doods bericht, waarin den belangstellenden lezer ter kennis wordt gebracht, dat de missio naris is gestorven tengevolge van typhus. Maar bij het lezen van dit bericht rijst voor ons op de ontzagwekkende groot heid van het offer, dat de missionaris brengt, die allen, die hem lief zijn, verlaat, om in den vreemde te gaan arbeiden aan de uit breiding van Christus' Rijk, om waarschijn lijk in den vreemde te gaan sterven En dan die paar regels in datzelfde be richt, dat hij gevraagd had, „zijn ouders te schrijven, dat hij geheel overgegeven was aan Gods H. Wil"! Menschen, die zich vermeten, met eigen zoo beperkt mensche- lijk inzicht de wegen van de Goddelijke Voorzienigheid te volgen, kunnen er ver wonderd over staan, als God b.v. een jong leven, dat zulke heerlijke vruchten zou kunnen afwerpen voor Christus' Kerk, af breekt. Zij begrijpen dan blijkbaar zelfs niet eens, dat Gods Almacht en Goedheid aan het brengen van een offer, onderwor pen en blijmoedig zooals de genoemde missionaris zijn jonge leven offerde dezelfde resultaten kan schenken als aan een veel-jarigen arbeid; ook zulk een offer kan veler bekeering verwerven. Deze eenvoudige waarheid, die het Ge loof ons leert, is zoo ontzaglijk troostrijk vooral ook in dezen tijd voor ons, die zien en er van overtuigd zijn, dat de wereld toestand radicaal veranderd moet worden, en die zoo weinig of heelemaal geen da den kunnen stellen, welke invloed in die richting kunnen uitoefenen. De menschen kunnen ook op andere manier invloed- rjjk zyn dan door daden! Daar is nog het offer, daar is nog het gebed.... Wij meenden, deze enkele gedachten 'ns te mogen neerschrijven, welke ons invielen bij het lezen van een couranten-bericht tusschen al het nieuws-van-den-dag, dat de courant den lezer rijkelijk biedt om te be vredigen zijn veelzijdige nieuws- en weet gierigheid! Ingediend is een ontwerp van wet tot reorganisatie van het sporwegbedrijf. In de memorie van toelichting herinneren de ministers van Waterstaat en van Finan ciën er aan, dat reeds in 1927 de over-kapi- talisatie op grond van te geringe afschrij vingen is becijferd op rond 229. mil- lioen. Sedert dien is deze overkapitalisatie veeleer grooter dan kleiner geworden. Het inhalen van den achterstand is tot slechts enkele millioenen guldens beperkt gebleven en nu de productieve waarde der spoorwegen blijft dalen, is allengs een toe stand ontstaan, welke grondige herziening onvermijdelijk maakt. Vooreerst is het noodig, de taak, die de spoorwegen te midden van andere ver keersmiddelen hebben te vervullen, op nieuw en zoo goed mogelijk te bepalen. Voorts zal verbetering moeten worden gezocht in eenvoudiger en overzichtelijker constructie van het bedrijf, in bevrijding van nog overgebleven te onereuze exploita tiecontracten, en niet het minst ook in le niger en minder gebonden bedrijfsvoering, die een goede aapassing waarborgt aan de diensten van andere vervoersonderne mingen En eindelijk zal ook herziening in finan cieel opzicht niet zijn te ontgaan, nu mede door de ontwikkeling der techniek de ge bruikswaarde der spoorwegen zoodanig is gedaald, dat het vervoer de kapitaallasten geenszins meer kan dekken, en de waarde van het actief door het totaal bedrag der schulden belangrijk wordt overtroffen. Deze overwegingen hebben de regeering geleid tot de overtuiging, dat het wensche- lijk is, S.S. en H. S. samen te voegen in een nieuwe „N.V. de Nederlandsche Spoorwe gen", terwijl S.S. en H. S. zouden moeten worden geliquideerd. Aan de obligatiehouders en aan hen, die aan S. S. of aan H. S. geld op schuldbe kentenis hebben geleend, zal gelegenheid worden geboden, hun obligaties en schuld bekentenissen in te ruilen tegen staatsobli gaties. De rentevoet der nieuwe staatsobli gaties zal voor alle te converteeren spoor weg! een ingen gelijkelijk op 3' pet. worden gesteld. De Staat zal een offer brengen door in de eerste plaats de Staatsspoorwegen, wel ke zoowel naar de gekapitaliseerde huur als volgens heit bedrag, dat thans nog ter zake van spoorwegaanleg in de Staatsschuld aanwezig is, een waarde van rond ƒ100 millioen vertegenwoordigen, in de nieuwe N.V. Nederlandsche Spoorwegen in te bren gen tegen overgifte van een bedrag van 10 millioen aan aandeelen. Hierdoor komt op de balans een bedrag van 90 mil lioen beschikbaar, dat aan de afschrij vingsrekeningen kan worden toegevoegd. Voorts ziet de Staat zijn bezit vermin deren, doordat het in 1921 op zijn aandee len op naam gestorte bedrag van 4.950.000 bij de liquidatie zal blijken verloren te zijn. In het wetsontwerp vraagt de regeering de machtigingen, welke zij behoeft, ten einde het plan te kunnen uitvoeren. PENSIOENFONDSEN. De Minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad aanhangig gemaakt een voor-ontwerp wettelijke regeling inzake personeelfondsen. Aan dit voor-ontwerp waarover een commisie uit dien raad prae- advies zal uitbrengen, wordt ontleend: De gebeurtenissen, welke zich het vorige jaar ten aanzien van de pensioenen bij de Koninklijke Hollandsche Lloyd hebben voorgedaan, gaven den ambtsvoorganger van den tegenwoordigen minister van So ciale Zaken aanleiding tot het instellen van een commissie, welke zou nagaan, of en, zoo ja, welke maat-egelen van over heidswege genomen kunnen worden, ten einde in de toekomst de ineenstorting van particuliere pensioensfondsen zooveel mo gelijk te voorkomen. De commisie, welke bestond uit eenige hoofdambtenaren, werkzaam bij of ressor- teerende onder de departementen van So ciale Zaken, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Justitie, heeft onder dagteekening van 5 Mei 1936 haar verslag uitgebracht. De pensioenvoorziening bij den Lloyd be stond in een verbintenis, van dezen tegen over zijn personeel om bepaalde pensioenen uit te keeren zonder dat het personeel daartoe bijdroeg. Een zelfstandig pensioen fonds is nimmer gesticht De voor pensioen bestemde gelden vormden dus een geheel met het bedrijfskapitaal. De slechte gang van zaken bij den Lloyd nu leidde er ten slotte toe, dat de pensioenen niet meer be taald konden worden. De pensioengerech tigde, moet zich met een gewone concur rentie vordering tegenover de vennoot schap tevreden stellen. De vraag nu, welke rijst, n.l. of het op den weg der overheid ligt, om maatrege len te nemen tot het tegengaan van der gelijke teleurstellingen, meent de commis sie bevestigend te moeten beantwoorden. Volgens het ontwerp zal als regel ge steld moeten worden, dat pensioensfond sen e.d. alleen gesticht en in stand gehou den mogen worden met inschakeling van de vrijwillig ouderdomsverzekering of een levensverzekeringmaatschappij Het ontwerp bedoelt in de eerste en voor naamste plaats het treffen van voorzienin gen ten aanzien van ondernemingspensioen- findsen, of, zooals het ontwerp ze noemt: personeelpensioenfondsen. Daarnaast wordt het gewenscht geacht, ook de spaarfondsen aan regelen te binden. De voorgestelde regeling is van publiek rechtelijken aard. Verbodsbepalingen, door straf gesanctionneerd, kunnen niet gemist worden. Het maximum is niet hoog: een maand hechtenis of ƒ300 boete. De werk gevers moeten niet door bedreiging met zware straffen van het invoeren van pen sioenregelingen in hun onderneming wor den afgeschrikt. De bepaling dient meer tot waarschuwing voor hen, die mochten mee- nen, dat zij het met deze voorschriften nie* al te nauw behoeven te nemen. Katholieken en benoemingen Men schrijft aan de „Maasbode": Het hoogheemraadschap Rijnland be staat uit 16 districten, die worden vertegen woordigd door 2 hoofdingelanden per dis trict. Deze 32 hoofdingelanden kiezen de 7 hoogheemraden met den dijkgraaf; zij worden benoemd door de Kroon. Dezer dagen moesten er weer 2 hoog heemraden op de voordracht voor de Kroon worden gekozen. 11 van de 31 stem men zijn katholiek, maar deze groote min derheid wordt eenvoudig genegeerd. Dat geschiedt al jaren zoo. Hoe vrijmoedig de personeelsbenoemin- gen geschieden, blijkt uit dit lijstje: niet Kath. Katholiek Dijkgraaf1 0 Hoogheemraden6 0 Secretaris1 0 Rentmeester 1 0 Commiezen4 1 Boekhouders 4 0 Ingenieurs 1 0 Hoofdopzichters5 0 Opzichters 2 2 Machinisten 4 0 Schuifwinders 5 0 Sluiswachters2 0 Brugwachters 2 0 Duintoezieners 3 1 Boden 3 0 Dieselmachinist 1 0 De „Maasbode" merkt bij dit staatje het volgende op: „Hier hebben wij nu weer een geval, waaruit allerduidelijkst blijkt, dat een op zettelijk exclusivisme in het spel is. Het schijnt .een normaal denkend mensch bijna een raadsel, hoe men met zoo'n feil- looze zekerheid alle ambten en posten van hoog tot laag aan katholieken onthouden kan. Het wil ons voorkomen, dat zulke toe standen als schandalen verdienen gebrand merkt en wij verzoeken onzen lezers in naam der gerechtigheid ook bij zich zelf rond te zien ente cijferen. Cijferen, net zoolang tot men zal gelie ven te begrijpen, dat ruim een derde der bevolking zich niet laat negeeren". Naar aanleiding van de benoemingen in Rijnland schrijft men ons uit den Haag: Voor mij ligt het zesde deel der „Be- schrijvinge van Holland", in 1746 versche nen „bij Isaak Tirion, te Amsterdam in de Kal verstraat, het Negende Huis van den den Dam, en Hugo Grotius". Uitvoerig wordt daarin gehandeld over het Hoogheemraadschap Rijn- 1 a n d. In den loop der tijden, en wel on der de regeering van keizer Karei V, was het recht tot verkiezing van Heemraden sinds graaf Floris V bij de ingelanden be- Dit nummer bestaat uit vier bladen. i VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Van Zeeland zou reeds geslaagd zijn in de kabinetsformatie. (2de blad). Vandaag wordt eenige ontspanning ver wacht in de Fransche stakingsbeweging. (2de blad). Een complot in Zwitserland tegen den vroegeren Duitschen rijkskanselier dr. Brü- ning? (2de blad). Europeanen, onder wie twee Nederlan ders, door Abessijnsche bandieten belegerd. (2de blad). BINNENLAND. Ontwerp van wet tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf ingediend. (1ste blad). Voor-ontwerp van wet tot regeling van personeelfondsen. (1ste blad). Brand in lijnkoekenfabriek te Worm er- veer veroorzaakt 125.000 schade. (3de blad). Papieropslagplaats te Gouda door brand vernield. (3de blad). rustend overgegaan op een „Super intendent over alle Hollandsche dijken", later op den Stadhouder. Zulks verdroot den van oudsher rechtmatigen kiezers der mate, dat zjj in 1654 den Staten van Hol land vroegen weder hersteld te mogen worden „in him volkomen Regt en het Be zit van verkiezinge". Reeds bij Octrooi van 8 December 1655 kregen zij hun zin, maar de Staten brach ten toch een beperking aan. Immers: zij „verstonden, dat Hoogheemraden zouden moeten zijn van den Gereformeerden gods dienst, of denzelven toegedaan, en ingevalle zulks, bij zonderlinge gelegenheid, anders geschiedde, zou hierover bij de Staaten moeten worden geraadpleegd, alvorens den Last tot dit Ampt te verleenen". Blijkens een bericht, een paar dagen ge leden in „De Leidsche Courant" versche nen, schijnt bij Rijnland dit octrooi nog al tijd in eere te worden gehouden. Bij een verkiezing toch kon een katholiek het maar niet tot een voldoend aantal stemmen bren gen. De Staten van Holland waren indertijd ten minste zoo openhartig om precies te zeggen waar het op stond, terwijl men thans doet, alsof men van den prins geen kwaad weet, terwijl men toch hardnekkig anti papistisch stemt. Een nadere qualificatie hiervan lijkt me overbodig. 't Zou interessant zijn te weten, in hoe verre de wei-gekozenen metterdaad „zijn van den Gereformeerden godsdienst of den zelven toegedaan", 't Zou best kunnen we zen, dat hiermede een beetje 't handje werd gelicht, vooral wijl de Staten hiervoor de deur op een kier stelden. Wat toch valt precies te verstaan onder „denzelven toe gedaan". Op een katholiek sloeg 't nooit, dat 's zeker, maar overigens.... DE DREIGENDE BURGEROORLOG IN CHINA. SJANGHAI, 11 Juni. (A. N. P.) De kans op het uitbreken van een burgeroor log wordt steeds grooter. De voorhoede der zuidelijke troepen rukt naar het Noor den op, de Nanking-regeering heeft inder haast troepen en vliegtuigen naar Sjanghai gezonden. In officieele kringen wondt ontkend, dat Hengtsjau door de Zuidelijken zou zijn ge nomen, zooals door de Japanners wordt be weerd. In welingelichte buitenlandsche kringen is men van meening, dat Nanking ten slotte den vrede zal koopen door fi- nancieele en politieke concessies, die een verzwakking van de centrale regeering tot gevolg zullen hebben. Generaal Kita, de Japansche militaire attaché, heeft tegenover „Centraal News" toegegeven, dat de Japanners wapens aan het Kwangsi-leger hebben verkocht. Hij zeide echter niet te weten, of dit op cre- diet geschied was.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1