iMMin ij RADIO-PROGRAMMA'S M WOENSDAG 10 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN MEISJE DOOR AUTO GEGREPEN. Onmiddellijk gedood. Gisterenmiddag is te Deventer een 17- jaiüge dochter van den woonwagenbewoner v. Engel bij een botsing met een auto om het leven gekomen. Het meisje reed per fiets van Deventer in de richting van Snip- peling op den Rijksstraatweg Deventer— Holten. Volgens ooggetuigen hield ze goed rechts, toen van den kant van Snippeling een auto naderde, bestuurd door een koop man uit Amsterdam, welke wagen de wiel- rijdster greep en nagenoeg vermorzelde. De dood trad bijna oogenblikkelijk in. De auto is in beslag genomen. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Op den Borculoschenweg, in de buurt schap Avest, nabij Groenlo, is het 4-jarig zoontje van den wegwerker B. bij het over steken van den weg tegen een in volle vaart zijnd motorrijwiel opgeloopen. De ge volgen waren zeer ernstig. Met zware hoofdwonden en een kaak- fractuur werd het slachtoffer opgenomen en naar het St. Vincentiusgasthuis te Groenlo overgebracht, waar het aan de gevolgen is overleden. KIND IN WATERPUT VERDRONKEN. Een drie-jarig kind van den landbouwer F. Steeghs te Helden-Grashoek is gister middag bij het spelen in een waterput ge vallen en verdronken. Toen de vader den ikleine vond, waren de levensgeesten reeds geweken. BRAND TE GOUDA. Laschapparaat in brand gevlogen. In het gebouw der voormalige ambachts school aan het Paradijs te Gouda, waar te genwoordig de ontwikkelingscursussen voor werkloozen worden gegeven, is gister ochtend om half 12 brand ontstaan. Eeni- ge werkloozen waren in het laschlokaal bezig met het lasschen van een deurtje. Doordat zij het z.g. waterslot van het appa raat niet met water hadden gevuld sloeg de vlam naar binnen en vloog het toestel in brand. Alle cursisten verlieten ijlings het gebouw, aangezien gevaar dreigde dat het apparaat uit elkaar zou springen. Een even- tueele ontploffing zou nog ernstiger zijn daar in de onmiddlellijke nabijheid eenige cylinders gevuld met zuurstof stonden met een spanning van 150 atmosfeer en een geheel gevuld carbidgastoesteL Burge meester Gaarlandt, die spoedig ter plaatse kwam, achtte het in verband hiermede raadzaam de ruim 100 leerlingen der aan grenzende school dat gebouw te doen ver laten. De brandweer heeft met één straal het vuur weldra kunnen blusschen, waar mede alle gevaar werd bezworen. De aan gerichte schade is niet groot. „N. R. Crt." FELLE BRAND TE DWINGELO. Drie boerderijen in de asch gelegd. Gistermiddag te omstreeks kwart voor vijf is door onbekende oorzaak brand ont staan in een hooiberg van de aan een bin nenweg te Eemster, gemeente Dwingelo, gelegen boerderij van den landbouwer T. Ynes. Het vuur deelde zich mede aan het huis, dat weldra in lichter laaie stond, voordat de bewoners den tijd hadden het te ontruimen. Hierna sloegen de vlammen, welke door den wind werden aangewak kerd, over naar de beide belendende boer derijen van de landbouwers Bazuin en Bouman, resp. ter linker en rechterzijde van het eerstgenoemde perceel gelegen. Ook deze boerderijen waren weldra een vuur zee. Alleen bij den landbouwer Bazuin slaagde men erin den inboedel in veilig heid te brengen. De motorspuit van Dwingelo was kort na het uitbreken van den brand ter plaatse, doch deze kon weinig tegen de" laaiende vlammen uitrichten. Alles is dan ook vol komen verwoest. Een vierde belendende boerderij bleef, dank zij de gunstige windrichting gespaard. De verbrande boerderijen waren van steen opgetrokken en met rieten daken bedekt. De burgemeester van Dwingelo, mr. J. G. Westra van Holthe, was bij het blusschings- werk aanwezig. De rij'ksveldwacht heeft een onderzoek ingesteld. Wij brachten eenige dagen geleden een bezoek aan de „Meubelstad" der N.V. Piet van Reeuwijk, aan de Kipstraat te Rotterdam. Om te beschrijven, wat wij daar zagen, is haast ondoenlijk - dat moet men zien. Wat Nederlands beste binnenhuis-architecten U daar in 1500 modelkamers toonen, is in één woord prachtig. Met bijzonder fijnen smaak zijn er de model-interieurs ingericht en het trof ons hoe door de juiste kleur-combinaties van gordijnen en tapijten in deze" interieurs een sfeer is verkregen, die men zelden aantreft. Overweldigend is de verscheidenheid in stijlen en bovendi n is met alle smaken en beurzen rekening gehouden. Het is de moeite dubbel en dwars waard deze wonderlijke „Meubelstad" te bezichtigen. De directe van deze in Europa unieke onderneming stelt U gaarne in staat zonder eenige verplichting tot koopen haar 1500 modelkamers te bezichtigen. 3S87 (Adv.) OVERSPANNEN VROUW SPRINGT UIT EEN RAAM. Gisteravond is tijdens een huiselijke twist op de eerste etage van een perceel in de ten Katestraat te Amsterdam, tusschen den bewoner en zijn huishoudster, de vrouw zoo overstuur geraakt, dat zij aan de ach terzijde van het huis uit het raam is sprongen. Zij kwam op een platje terecht en liep geen ernstig letsel op. Het bleek ech ter noodig de vrouw ter observatie naar het Wilhelminagasthuis te vervoeren, aan gezien zij in zeer overspannen toestand verkeerde. SMOKKELAUTO IN BESLAG GENOMEN. Met Italiaansche citroenen. Te Bingelrade hebben rijksambtenaren dicht bij de Duitsche grens een uit Duitsch- land komenden bestelauto aangehouden en den inhoud bestaande uit een tiental kisten citroenen in beslag genomen, meldt de „Tel." De auto kwam van Keulen, waar massa's Italiaansche citroenen voor het mee- rendeel bestemd voor den invoer in Neder land liggen opgeslagen. Wegens de sanc ties tegen Italië is de invoer van citroenen echter verboden, hetgeen hier te lande een groote prijsstijging van de citroenen heeft teweeggebracht. Het gilde der smokkelaars wordt daardoor evenwel een gelegenheid te meer geboden hun inkomsten op te voe ren. Reeds herhaalde malen zijn hier in de omstreken kleinere partijen aangehouden en verbeurd verklaard. De groote winst weerhoudt den moedige echter niet den ris kanten handel in het groot uit te oefenen. De arrestatie, welke gistermiddag is ge schied, betrof een zekere De V., die in den smokkelhandel geen onbekende is. De in beslag genomen wagen en de citroenen zijn naar de inspectie te Sittard overgebracht. Dat de handel voor de smokkelaars wel voordeelig is mogen blijken uit het feit, dat de koopprijs der citroenen in Duitschland per kist ongeveer zeven mark bedraagt, terwijl de verkoop in ons land ongeveer twaalf k dertien gulden oplevert. AUTO-DIEFSTAL. Maandagavond vervoegde zich bij den garagehouder van der S. te Amersfoort een zekere K., die een luxe-auto wenschte te huren. Aan dit verzoek werd voldaan en K. vertrok met de mededeeling, dat hij den wagen des avonds laat of den volgenden morgen zou terug brengen. 24 uren ver streken en nog kwam K. niet opdagen, wes halve de garagehouder besloot de politie van een en ander in kennis te stellen. Het resultaat was, dat eenige uren later bericht kwam van de marechaussee uit Zundert (N.-B.), dat de wagen zich in een garage aldaar bevond. Het bleek, dat K. de auto aan den garagehouder had verkocht. Voorts werd nog medegedeeld, dat K. in een café in de omgeving van Zundert was gearres teerd. De auto is in beslag genomen. Vanmorgen is K. op transport naar Amersfoort gesteld. OPRUIMING ONDER DE INBREKERS. Naar men zich zal herinneren werd eeni ge dagen geleden melding gemaakt van het bericht, dat de 53-jarige van S. en de 29- jarige B. door de politie te Den Haag wa ren gearresteerd als verdacht van diverse inbraken daar ter stede. Thans kan worden medegedeeld, dat beiden Zaterdag j.l. na een volledige bekentenis naar het Huis van Bewaring zijn overgebracht. Uit het onderzoek is gebleken, dat er ook nog een derde persoon bij betrokken was, die in verband hiermede hedenochtend door de politie is aangehouden. Het is de 55-jarige J. L. B., die in poli- tiebewaring is gesteld. Aanvankelijk ont kende deze met de inbraken iets uitstaan de te hebben, doch ten slotte heeft ook hij bekend. Het aantal inbraken, dat door dit drietal is gepleegd, bedraagt acht. DE VERMEENDE FRAUDE TE DREUMEL Van onregelmatigheden niets gebleken. Omtrent het vermoeden van fraude bij de burgerwacht te Dreumel kan nog wor den medegedeeld, dat het justitieel onder zoek in dezen is gesloten en de ter beschik king van de justitie gestelde stukken zijn teruggegeven. Van fraude of onregelmatigheden is niets gebleken. KERKNIEUWS AFSCHEID PATER CATIJN O.CARM. Naar Indlë vertrokken. Zondagmorgen hebben de eerw. paters B. Catijn O.Carm. en M. van Haren O.Carm. die vertrekken naar Ned. Indië, waar zij een algemeene middelbare school in Malang zullen oprichten, plechtig afscheid genomen van hun ordebroeders in de kerk der eerw. paters Carmelieten te Zenderen. De weleerw. pater B. Catijn O.Carm. droeg in de kerk te Zenderen de plechtige hoogmis op, die behalve door een groot aan tal geloovigen o.m. ook werd bijgewoond door den assistent-provinciaal den hoog- eerw. pater dr. C. Verbeek, den zeereerw. pater dr. P. Th. Rippens en den zeereerw. pater dr. H. J. Denteneer, alsmede door den eerw. frater Marius van Blijdenstein, oud- administrateur van een plantage op Java. De liturgische gezangen werden uitge voerd door de schola cantorum van de stu denten van het gymnasium te Zenderen. Onder de H. Mis hield de prior vhn het Car- melietenklooster, de zeereerw. pater F. Duyndam de afscheidspredikatie, waarin hij de vertrekkende missionarissen aanbe val in de gebeden van de geloovigen en een offertje vroeg voor de te bouwen school. Om half vier des'middags celebreerden de vertrekkende missionarissen een plech tig Lof. Onder dit Lof sprak de hoogeerw. pater Provinciaal, dr. A. van Rijswijck O.Carm. de scheidende paters toe en her innerde hen nogmaals aan de zware taak, die hen in het verre Oosten wacht. Nadat de zendingsbrieven waren voorge lezen en de missiekruisen waren gewijd, gaven de missionarissen hun zegen aan de geloovigen. Onder het zingen van het Mag nificat verlieten zij daarop het kerkgebouw, voor den ingang waarvan een auto op hen stond te wachten. Nadat him een laatst vaarwel was toege roepen door hun ordebroeders, de Zender- sche bevolking en de studenten, zette de auto zich in beweging en was weldra uit het gezicht verdwenen. In Arnhem namen de missionarissen den trein naar Marseille. Zij worden op hun reis tot Marseille bege leid door den zeereerw. pater dr. J. van Rooy O.Carm. „Msb." Pastoor J. Jongmans bediend. Pastoor P. Jongmans te Enkhuizen, die Zondagmorgen aan het altaar zoo ernstig ongesteld is geworden, dat hij het H. Mis offer niet verder kon voortzetten, is Maan dagavond te tien uur van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. FINANCIëN EN ECONOMIE JAARVERSLAG VAN DE „KONINKLIJKE". Aan het verslag over 1935 van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot exploitatie van petroleumbrormen in Nederlandsch-Indië wordt het volgende ontleend. Over het algemeen mag van het jaar 1935 worden gezegd, dat, vergeleken met de zeer slechte jaren, die er aan vooraf gingen, eenige verbetering in den economischen toestand merkbaar was. Dit kan niet voor elk land afzonderlijk worden geconstateerd en met name wat Nederland betreft, bleef de economische situatie zeer onbevredigend. Maar waar de Koninklijke haar arbeidsveld over de geheele wereld uitstrekt, daar pro fiteert zij van elke opleving, die ergens op aarde plaats vindt, en als men aldus de we reld als een geheel beziet, dan schijnt het, alsof in het afgeloopen jaar een herstel van de olie-industrie is begonnen. Niet in de eerste plaats, omdat de productie grooter was dan ooit te voren. Een groote produc tiede harde lessen van het verleden heb ben dit maar al te goed geleerd is niet altijd een bewijs van bloei. Maar wanneer een stijgende productie gepaard gaat met belangrijk meer vraag en wanneer tevens hardnekkige pogingen, de productie binnen redelijke grenzen te houden, meer succes hadden dan in het verleden, dan is een eenigszins hoopvolle stemming niet mis plaatst. Dergelijke verschijnselen deden zich gedurende 1935 voor. Wat de wereldproductie van ruwe olie betreft, zij bedroeg gedurende 1935 volgens de op dit oogenblik beschikbare cijfers: 226.472.024 K.G. ton tegen 208.261.193 K.G. ton in 1934. Uit deze cijfers spreekt allereerst, dat het jaar 1935 het record, dat tot dusver op het jaar 1929 stond, met meer dan 16 mil- lioen K.G. ton of met ruim 7 pet. heeft ge slagen. De Vereenigde Staten hadden hier in het grootste aandeel met hun productie van 134.080.000 K.G. ton en op hun reke ning komt ongeveer 2/3 van de totale pro ductie-vermeerdering in 1935. Tegelijker tijd echter nam het verbruik in de Ver. Sta ten dusdanig toe, dat'het grootste gedeelte van de productietoeneming binnenslands kon worden verbruikt en de rest, die geëx porteerd werd, was niet grooter dan de ab- sorptie-capaciteit der importeerende landen kon verdragen. Al nam de productie in Rusland iets toe, als factor op de internationale oliemarkt verliest dit land voortdurend terrein en het kan daar nauwelijks meer als een me dedinger worden beschouwd. Opmerkelijk is de productie van Irak, welke aan het einde van 1934 begon te stroomen door de voltooide pijpleidingen van de Iraq Petrolem Company Ltd. en in 1935 voor het eerst een factor van belang is geworden. Met een productie van 3 millioen K.G. ton heeft deze maatschappij, waarin de Ko ninklijke voor 23 yk pet. is geïnteresseerd, nog niet de volle vervoerscapaciteit harer leidingen bereikt, die in staat zijn een pro ductie van 4 millioen K.G. ton 's jaars af te voeren. Dat niettegenstaande dezen nieuwen producent van beteekenis de prij zen in 1935 niet onbelangrijk beter bleven dan in het voorafgaande jaar, kan niet an ders worden uitgelegd dan als een tee- ken, dat de wereld bezig is zich eenigszins te herstellen van de crisis van de laatste 5 jaren. Op 31 December j.l. waren bij de Konink lijke Shellgroep ruim 180.400 werknemers in vasten dienst, verspreid over vrijwel alle landen der wereld. Aan kapitaalsuitgaven DONDERDAG 11 JUNI. Hilversum I 1875 M. 8.00—9.15 KRO., 10.00 NCRV., 11.00 KRO., 2.00 NCRV., 8.00 KRO., 9.30—11.30 NCRV. 8.00 Plechtige Hoogmis uit de H. Sacra mentskerk te Den Haag. 9.009.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gram.pl. 2.00 Orgelspel. 3.003.45 Gram.pl. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 De Gooilandens. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Politieber., Ned. Chx. Persbureau. 7.15 Cursus Psychologie. 7.45 Reportage. 8.00 KRO-Kamerorkest, en solist. Gram. platen. 9.00 KRO-koor en grampl. 9.30 Stichtsch Salon-orkest. (Om 10.00 Berichten ANP). 11.0011.30 Gram.pl. Hilversum n 301 M. 8.00 Gram.pL 10.00 Morgenwijding. Gram.pl. 10.30 Ensemble J. Kroon. 11.00 Knipcursus. 11.30 Ensemble J. Kroon. Gram.pl. 12.30 Orgelspel en zang. I.15 Cantabilé en Voordracht. 3.00 Declamatie. Gram.pl. 4.00 Voor de zieken. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Pianorecital. 7.30 Gram.pl. en causerie. 8.00 ANP-berichten. 8.10 Omroeporkest en soliste. 9.25 Hoorspel. 10.00 Omroeporkest. Gram.pl. II.00 Berichten ANP., waarna dansmu ziek. Droitwich, 1500 M. 11.25—11.50 Orgelspel. 12.10 Trocadero Cinema-orkest. I.35—2.20 Ch. Ernesco's kwintet. 3.20 Vesper. 5.05 Harp-Trio. 5.35 Dansmuziek. 6.50 Liederen van Ravel. 8.20 Geraldo's orkest en solisten. 9.50 Piano-recital. II.00 Reg. King's orkest. 11.5012.20 Vervolg van 10.00 Radio-Paris, 1648 M. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Omroeporkest. 4.20 Concert. 5.20 Radio-tooneel. 9.05 Nat. orkest. 11.0512.35 Dansmuziek en populair concert. Keulen, 456 M. 10.50 Kwartet en solisten. 12.20 Populairconcert. I.35 Omroepkleinorkest. 2.35 Gevar. concert. 4.20 Omroepkleinorkest. 6.20 Zang. 8.30 Omroeporkest. II.0512.20 Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gram.pL 5.20 Klein-orkest. 6.50 en 7.20 Gram.pL 8.20 Salon-orkest. 9.20 Gram.pl. 10.30—11.20 Dito. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Klein-orkest en zang. I.502.20 Gram.pL 5.20 Omroeporkest. 6.35 en 7.35 Gram.pL 8.20 Beethovenooncert. 10.30—11.20 Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30 Operette-uitzending. 10.20 Berichten. 10.50 Olympiade-Nieuws. II.2012.20 Populair concert. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf. 3e Programma. 8.00 Keulen. 8.45 Diversen. 10.05 Keulen. Pl.ni. 11.20 Parijs R. Pl.m, 13.05 Brussel VI. 14.20 Keulen. 15.20 Droitwich. 16.10 Parijs R. 17.20 Brussel (VI.) 18.50 Keulen. Pl.m. 21.05 Rome of div. 4e Programma. 8.00 Brussel (VL) 9.20 Londen R. 11.25 Droitwich. 14.20 Londen R. 16.20 Diversen. 16.30 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Londen Reg. 19.30 Sportpraatje door den heer J. G. A. Janssen (journalist). 20.00 Londen Reg. 20.20 Droitwich. 21.20 Londen Reg. 21.50 Droitwich. (Wijzigingen voorbehouden). werd door de groep over 1935 een bedrag uitgegeven van ongeveer 10 millioen pond en aan loopende uitgaven bijna 113 mil lioen pond. Bovendien betaalde in dat jaar de groep 89.248.67 pond sterling aan de schatkisten van verschillende landen in den vorm van belastingen uitsluitend op het verbruik van petrol eumproducten, inkom sten- en andere belastingen zijn hieronder dus niet begrepen. De totale bruto-tonna- ge van de vloot der groep was op 1 Januari 1936 gelijk aan 26 pet. van de geheele Ne derlandsche koopvaardijvloot, De netto-winst over het jaar 1935 heeft 54.278.189.18 beddragen, welke toelaat een dividend van 10)4 pet. uit te keeren, na be taling van 4 pet. op de preferente aandeelen. De meerdere winst is geheel ontstaan doordat de prijzen in verschillende landen eenigszins stegen en de afzet niet onbe langrijk toenam. In het afgeloopen jaar heeft het reserve gebied in Nederl.-Indië geen uitbreiding on dergaan. De noodzaak daartoe doet zich echter in steeds sterkere mate gevoelen, nu ook in 1935 de resultaten van de explo- ratie-diepboringen, welke in de contractter reinen werden uitgevoerd, niet aan de ver wachtingen hebben beantwoord. De onderhandelingen, in de laatste jaren met de regeering gevoerd, met het doel de beschikking te krijgen over nieuwe reser vegebieden, zijn ten slote in een zoo ver ge vorderd stadium gekomen, dat de directie de overtuiging heeft, binnenkort het af sluiten van twee overeenkomsten te mo gen verwachten, waarbij het recht zal wor den verleend, exploratiewerkzaamheden te verrichten in de z.g. Barito- en Sangatta- blokken, gelegen in de Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: C. Berg Sr., bloembollenkweeker teSas- senheim, Rusthoflaan 8. Cur.: mr. N. G. Geelkerken te Leiden. WILT U IETS WETEN? V r aa g: Hoe kan men een schroeivlek verwijderen uit een wol grijs pak? Antwoord: Behandel de vlek met wat lauw water, waarin een weinig borax is op gelost. Spoel de vlek daarna na. Vraag: Hoe kan men theevlekken ver wijderen uit een blauw kunstzijden ja pon? Antwoord: Behandel de vlekken voorzichtig met wat verwarmde eau de cologne of alcohoL Vraag: Hoe kan men worm uit hout verwijderen? Antwoord: Spuit de aangetaste plek ken in met wat petroleum. Vraag: Hoe kan men hard geworden verfkwasten weer zacht maken? Antwoord: Week de verfkwasten eeni- gen tijd in terpentijn, wasch ze hierin uit in een sop van groene zeep. lederen Dinsdag, en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het verkrijgen van mondelinge juridische inlichtingen aan ons bureau. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLI0NAIR. 55. Het negertje was bijna net zoo ondeugend als Toon van Teuten. Zijn eerste werk was om zijn nieuwe vriend naar een pakhuis te brengen, waar ze vuurwerk bewaarden. Dat was natuurlijk heel erg gevaarlijk, omdat je met zulk speelgoed nooit te voorzichtig kunt zijn. 56. Het was zelfs zbo erg met de twee jongens, dat ze in den kelder van het pakhuis wisten door te dringen en daar stilletjes drie vuurpijlen weghaalden. Toontje was wel on deugend, maar hij wilde geen dief zijn en legde dus een dik stapeltje bankbiljetten in de plaats van de vuurpijlen. Dat zou in ieder geval wel genoeg zijn.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9