MAANDAG 8 JUNI 193b DE LEIDSCHE COIJRAITi EERSTE BLAD - PAG. 3 RIJNSATFRWOUDE. BRAND IN EEN BRANDSTOFFEN. BERGPLAATS. Ook een boerderij werd door het vuur aangetast. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur brak er brand uit in een schuur, opslagplaats van brandstoffen van den heer V. Hille- naar, brandstoffenhandelaar te Rijnsater- woude. Al spoedig liet deze brand zich door den vrij sterken Noordenwind ernstig aan zien. In een minimum van tijd stond dan ook de schuur in lichterlaaie, zoodat er groot gevaar bestond voor de belendende perceelen van den heer P. den Dubbelden en S. J. Visser. De burgemeester van Rijn saterwoude die voor ambtsbezigheden zich te Rijnsaterwoude bevond, was onmiddel lijk ter plaatse en belde daarna Leimui- den op om de motorspuit, aangezien Rijn saterwoude zelf geen brandspuit heeft en Rijnsaterwoude een regeling heeft getrof fen met Leimuiden. Rijnsaterwoude is nog in het bezit van een handspuit doch deze is afgekeurd voor gebruik. Spoedig was de motorspuit aanwezig en gaf binnen re cordtijd water. Met twee stralen werd de brand, die intusschen in hevigheid was toegenomen, aangetast. Na tien minuten gespoten te hebben minderde de brand al zichtbaar. Plotseling klonken er kreten, dat er bij den heer S. J. Visser, wethouder alhier, eveneens brand was. Hetgeen juist bleek te zijn Het rieten dak van de boe renwoning brandde toen reeds flink. Waar schijnlijk door den sterken wind waren er vonken overgewaaid naar de woning van den heer Visser die op pl.m. 50 Meter van het brandende perceel af staat. Steeds erger liet de brand zich aanzien, zoodat de burgemeester onmiddellijk be sloot om de brandweer te Alphen aan den Rijn te hulp te roepen. Deze was zeer spoedig met twee motorspuiten ter plaat se, zoodat de brand bij den heer Visser tot de stal beperkt bleef. Het rietendak is echter van de stal geheel verloren gegaan. Bij den heer Hilenaar bleef de brand be perkt tot de schuur. Het is ongetwijfeld aan het optreden van den heer burgemees ter te danken dat hier erger is voorkomen door het niet aarzelen om Alphen aan den Rijn ter hulp te roepen. Dit is n.l. de eer ste keer in den omtrek dat de gemeente Rijnsaterwoude gebruik maakt van .de re geling die getroffen is met Alphen aan den Rijn tot hulpverleening bij brand. Honderden menschen sloegen het blus-- schingswerk gade, hetgeen een ongekende drukte gaf in het stille dorpje. Te ongeveer 2 uur in den namiddag was men den brand geheel meester. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. Verzekering dekt de schade. WASSENAAR. PLECHTIGE OPENING VAN DE „ST. URSULA"-KLINIEK. Uitbreiding van de St. Jacobns-stichting. Zaterdagmiddag te 2.30 uur had de plechtige opening plaats der Neurologi sche en Neuro-chirurgische kliniek „St. Ursula", een uitbreiding der St. Jacobus- stichting alhier. Onder de uitgelezen schare van genoo- digden merkten wij o.a. op, Mgr. H. J. M. Taskin, President van het Groot-Semina rie te Warmond, prof. dr. B. Brouwer uit Amsterdam, de Leidsche hoogleeraar prof. dr. E. A. D. E. Carp, prof. dr. G. G. J. Rade maker, prof. dr. S. J. Bok en prof. R. P. van Calcar, dr. Ogn. Oljenick uit Amster dam, mr. E. J. M. H. Bolsius, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, P. Wesseling, chef van de afd. Algemeene Zaken ter gemeente-secretarie te den Haag, als ver tegenwoordiger van het Gemeentebestuur van 's-Gravenhage, burgemeester Wieg man alhier en de beide wethouders Ruijs en mr. van Moorsel, het bestuur van de St. Jacobusstichting met zijn voorzitter, Deken J. M. v. d. Tuyn, pastoor C. N. J. Meijsing, Rector Niekel, kapelaan de Jong en nog tal van andere autoriteiten, pro fessoren en medici. De hoogeerw. heer Deken v. d. Tuyn opende de bijeenkomst met den chri groet, waarna hij als voorzitter van het bestuur der St. Jacobus-stichting, allen verwel komde in de nieuwe St. Ursula-kliniek. Regenten zijn dankbaar voor het gehoor geven aan de uitnoodiging en hopen en vertrouwen, dat men tevreden zal zijn over dit bezoeken. Mede namens regenten, wenscht spr. de nieuwe inrichting Gods milde zegen, daarbij dankbaar gedenkend den stichter Deken van Dam z.g. Moge onder de bescherming van St. Ursula en onder algeheele toewijding van den ge neesheer-directeur, doktoren en eerw. Zusters, de inrichting beantwoorden aan het doel dat gesteld is. Spr. gaf hierna het woord aan den geneesheer-directeur, dr. Ed. Hoelen, die de beteekenis der in richting uiteen zal zetten. Dr. Hoelen wijst in enkele woorden op de natuurlijke uitbreiding der St. Jacobus stichting met deze kliniek, waarna hij een drietal stellingen nader uitwerkt, le. dat de neuro-chirurgie zich ontwikkeld heeft tot een zelfstandig specialisme; 2e. dat de neuro-chirurgie het best tot haar recht zal komen in de neurologische kliniek; 3e. dat de moderne neurologische en neuro- chirurgische kliniek organischen samen hang eischt met de psychiatrische kliniek. Bij de uitwerking zijner stellingen wees spr. o.a. op het innig contact tusschen neurologie en chirurgie en op den pio niersarbeid die in ons land is verricht door prof. Winkler. Nadat spr. dan de aan wezigen had doen rondschouwen in di verse landen terzake de ontwikkeling der moderne hersenchirurgie. getuigde hij, dat Nederland een bijzondere en vooraan staande plaats inneemt. Hoe de neuro chirurgie zich nader zal ontwikkelen blijft een open vraag. Spr. uit den wensch, dat men in de groote steden overtuigd zal zijn van de noodzakelijkheid om patiënten naar een centra als dit te zenden. Deze St. Ursula-kliniek ontlast de oude inrich ting en de daardoor vrijkomende vertrek ken zullen worden ingericht voor ont spanning der psychiatrische patiënten en voor organisatie van de werktherapie vol gens moderne opvattingen. Een histopa- thologisch laboratorium zal alsnog worden ingericht. Spr. wil besluiten met eenige persoonlijke dankwoorden, waarbij hij zich allereerst richt tot het college van Regenten. Ge hebt, aldus spr., door deze nieuwe kliniek de oude St. Jacobus-stich ting gemaakt tot een zeer belangrijk spe cialistisch organisme. Dat dit is gedaan zonder aarzeling was een sterk bewijs van vertrouwen in spr., waarvoor hij dank baar is. Na eerbiedig herdacht te hebben den stichter Deken van Dam voor wien deze dag er ook een van voldoening zou zijn geweest, verzekert spr., mede namens zijn medewerkers, het geven van de beste krachten om deze inrichting te maken tot een centrum dat beteekenis heeft voor katholiek Nederland. Spr. dankt den ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur van 's-Gravenhage en hoopt, dat de aan gename verhouding in de toekomst be waard zal blijven, waarna hij den burge meester van Wassenaar dank bracht voor diens aanwezigheid, daarbij de hoop uit sprekend, dat de nieuwe kliniek de ge meente in beteekenis zal doen toenemen. Na dan dank gebracht te hebben aan prof. Brouwer van wien dr. de Vet een leerling is, hetgeen voor hem een voldoening moge zijn, wendt spr. zich tot dr. A. C. de Vet, den neuro-chirurg der kliniek, wiens stu die spr. met groote belangstelling heeft gevolgd en wiens benoeming alhier hij gaarne heeft bevorderd. Wij allen, aldus spr., hebben meegeleefd met dè groote slag die u heeft getroffen en hebben be wonderd de wijze waarop u die heeft we ten te dragen. De naam van- St. Urusla, aan deze kliniek gegeven, heeft voor u een verdere beteekenis. Uw opvatting van uw taak, uw bescheidenheid, hebben u reeds nu aller volledige sympathie doen verwer ven. Spr. wenscht dr. de Vet het beste in de verdere uitoefening van zijn taak. Wijl zulks niet anders gewenscht wordt, hul digt spr. op bescheiden wijze de arbeid der Eerw. Zusters, Moeder-Overste en zusters, aldus spr., dr. de Vet en ik zeggen u hartelijk dank. Na architecten, aanne mers en installateurs dank gebracht te hebben voor het door hen gepresteerde, brengt spr. dank aan de aanwezige artsen en beveelt de inrchting in hun belangstel ling aan. Dank, aldus spr., aan u allen voor uw aandacht. Ons werk gaat begin nen, moge God het zegenen. Namens het Regentencollege verklaar ik de kliniek geopend (Luid applaus). De heer P. Wesseling zegt, dat de ope ning van de Residentieweek de oorzaak is, dat hij hier het gemeentebestuur van 's-Gravenhage vertegenwoordigt, namens hetwelk hij een gelukwensch richt tot het bestuur, daarbij de wensch uitsprekend, dat de inrichting aan het doel moge be antwoorden. Dankbaarheid vervult het gemeentebestuur voor de uitbreiding der stichting; moge door de kunde van de doktoren hier veel leed worden verzacht. Moge ook de aangename verstandhouding met het gemeentebestur van 's-Graven hage bestendigd blijven. Van zijn kant zal het gemeentebestuur dat doen en spr. zegt de volle medewerking daarvan met de inrichting toe. Prof. dr. B. Brouwer wijst op het nut van de oprichting van een kliniek als deze. Hij is het eens met dr. Hoelen, waar deze in zijn rede sprak, dat de nieuwe richting in ons vak is gekomen uit de nieuwe wereld, waarna spr. wijst op een verschuiving naar Canada die thans plaats vindt. In de nieuwe wereld zijn talrijke stations verloren gegaan; in de oude we reld zijn er talrijke bijgekomen o.a. in Frankrijk, België, Duitschland, de Scan dinavische landen en Engeland. Nederland maakt een goed figuur daarbij, bijna te goed met een aantal van 4 stations. Spr. acht.de aan deze inrichting gegeven uit breiding goed gezien en hoopt dat men zich hier niet zal beperken tot de prak tijk, maar ook theoretisch zal blijven wer ken. Spr. hoopt ook op contact met de Amsterdamsche kliniek en wenscht Re genten geluk met het tot stand gebrachte. Dr. Ogn. Oljenick bespreekt de vorming van dr. de Vet en wijst op het voorloopig resultaat der samenwerking hetgeen spr. heeft kunnen bewonderen in ieder onder deel van den bouw. Spr. deelt mede, dat dr. de Vet en hij besloten hebben tot de meest intensieve samenwerking. Ook hoopt hij op bijzondere samenwerking met de Amsterdamsche kliniek. Spr. hoopt, dat dr. de Vet in deze kliniek uit stekend werk zal verrichten; hij wenscht hem alle succes, in samenwerking met dr. Hoelen, wien hij ook alle succes toe- wenscht. Onder geleide van deskundige voorlich ting maakten de aanwezigen dan groeps gewijs een rondgang door de nieuwe in richting. Achtereenvolgens zagen wij de sobere, stemmingsvolle, groote kapel, de kamers voor de patiënten, de wachtka mers, de operatiekamer, de kamer van den directeur, die der doktoren, de onderzoek- kamers, de Röntgenkamer. de wasscherij en de keuken. Er was slechts één roep over de schitterende en practische inrich ting van het geheel, hetwelk wel veel zor gen zal hebben vereischt, maar tot een al leszins verheugend en bewonderenswaar dig resultaat heeft geleid. Ten besluite van den'rondgang werden ververschingen aangeboden. Wijkgcbouw Wit-Gele Kruis. Gister ochtend te 12 uur had de officieele ope ning plaats van he Wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis aan de Kerkstraat 49a. Na de inwijding door pastoor Tholenaar, sprak deze een woord van gelukwensch, waarin hij o.a. wees op de verbetering, die door de verplaatsing van het Wit-Gele Kruis-gebouw, is tot stand gekomen. De heer H. C. J. van Os, voorzitter van het bestuur van het Wit-Gele Kruis, sprak een dankwoord tot pastoor Tholenaar, dankte voor de tot dusver van diverse in stanties ontvangen steun en beval het werk van het Wit-Gele Kruis in aller blijvende belangstelling aan. Daarna bleef men nog eenigen tijd in gezellig samenzijn bijeen. UIT DE RIJNSTREEK KOUDEKERK. Vrachtauto met paarden te water. Hedenmorgen te ruim 5 uur werd op den Rijksstraatweg in de bocht bij het Zwaan tje aan den Hooge Rijndijk een met 6 paar den beladen vrachtauto, bestuurd door P. J. Voorthuyzen van Bergschenhoek aangere den door eer. met hout geladen vrachtauto, als gevolg waarvan de auto met paarden, alsmede de bestuurder en een tweetal in zittenden in de sloot terecht kwamen. Met groote moeite wisten de inzittenden elkaar en de paarden uit hun benarde positie te bevrijden. Het bleek, dat behalve groote materieele schade aan de auto, de inzittenden, alsmede de paarden slechts schaafwonden hadden hadden opgeioopen. De tegenligger, die teveel links hield, is na de aanrijding over de Koudekerksche brug doorgereden. De politie poogt deze auto op te sporen. ZOETERWOUDE (H.R.). EERSTE PLECHTIGE H. MIS Van den Weleerw. Heer G. v. d. Poel. De met vlaggen getooide Hooge Rijndijk, vooral in de omgeving van het kerkge bouw, was Zaterdagavond de stille voor bode der plechtige intocht van den Wel eerw. Heer G. v. d. Poel, die des morgens in de Kathedrale Kerk te Haarlem de H. Priesterwijding had ontvangen en des avonds te 7 uur in de parochiekerk werd ontvangen. Reeds vooraf waren de parochianen door de goede zorgen der propagandisten ruim voorzien van programma's. Allen hadden gevolg gegeven aan de vriendelijke uitnoo diging op tijd in de kerk aanwezig te zijn. Een lange stoet van bruidjes met rijk versierde bogen en palmen stond als een levende eereboog langs het geheele midden pad der kerk te wachten op het groote oogenblik, waarop de pasgewijde Priester zoon der parochie zijn schreden naar het altaar zou richten. Onder de feestelijke toonen der klokken naderde de auto-stoet, waarin gezeten wa ren de Neomist, zijn ouders en verdere fa milieleden en de Zeereerw. Heer Rector Westgeest van het klooster „De Goede Her der". Voorafgegaan door een rU van misdie naars en bruidjes betrad de jonge Priester, gevolgd door den Zeereerw. Heer Pastoor, Rector Th. Westgeest, Kapelaan Krom, zijn ouders en andere bloedverwanten ter wijl hem een welkomstlied luide werd toe gezongen het kerkgebouw en begaf zich door de schoone levende eereboog naar het Priesterkoor. In hartelijke woorden heette ons aller geestelijke vader. Pastoor Meijer, den pas- gewijden priesterzoon welkom in de pa rochie. Zijneerw. sprak over de hooge uit verkiezing en de groote niet te vergelijken genadeschatten welke de Priester mag ont vangen. In kinderlijke eenvoud verzocht Pastoor Meijer voor de geheele parochie een klein deel van die rijke genade-schat ten „den eersten Priesterzegen" van den Neomist. Nadat allen waren neergeknield ontvin gen allen de rijken zegen van dezen jongen Priester. Een plechtig Lof door den Neo mist gecelebreerd, met assistentie van Rec tor Th. Westgeest en Kapelaan P. J. Krom, was het besluit van deze waardige intocht. De Hoogmis. De tot in alle hoeken en paden gevulde Parochiekerk was wel het groote bewijs hoe alle parochianen en tal van vreemden medeleefde en getuigen wilden zijn bij deze eerste plechtige H. Mis van den Neo mist. De pasgewijde werd daarbij geassi steerd door den Zeereerw. Heer Pastoor I. J. M. Meijer als Presbyter-assistens, den Weleerw. Heer Ad. Ruhé, kapelaan te Dordt- recht (oud-kapelaan der parochie) als Dia ken en den Weleerw. Heer A. Buis, kape laan te Roelofarendsveen als Sub-Diaken. Ook waren aanwezig Rector Th. Westgeest van het klooster „De Goede Herder", kape laan P. J. Krom, Burgemeester P. Wap en wethouder Onderwater. Na het Evangelie werd de feestpredicatie gehouden door den Weleerw. Heer Olie rook, kapelaan te Rotterdam, neef van den Neomist. De eerw. redenaar vertolkte den jubel van allen bij deze plechtige eerste H. Mis van een zoon der parochie en schets te het groote oogenblik van de roeping tot het Priesterschap, de jaren van voorberei ding en de glorieuse bekroning op den dag der Priesterwijding. De predikant schetste vervolgens de macht en de groote waar digheid van den Priester. Om deze echter goed te begrijpen, hebben wij noodig de groote gave van het H. Geloof. In Zijn al wijsheid heeft God zjjn zending overge dragen aan den Priester, als uitdeeler van Gods geheimen, van de kostbare gaven, die Hij aan Zijn Kerk heeft geschonken, de H. Sacramenten. Groot is de macht van den Priester, maar nergens is die macht zoo groot als op het altaar in de H. Mis. Wij moeten de stan daard van den Priester hoog houden, dan houden wij hoog de Standaard van Jezus Christus. Vandaag staat Gjj, jonge Priester, op den Tabor, maar het leven van den Priester is vol arbeid en lijden en vol van zorg voor andere zielen. De eerw. redenaar verzocht aller gebed voor den jongen Priester opdat wij hem eenmaal mogen aanschouwen in de glori euse Priesterstoet in het Hemelsch Sion. Zich richtende tot de ouders en familie leden wenschte Zijneerw. hen geluk met de hooge uitverkiezing van hun Priesterzoon en sprak de hoop uit, dat zij nog lange jaren getuigen mochten 'zijn van zijn priesterlijke arbeid. Een treffend moment was het zeker toen de familieleden naderden tot de H. Tafel en uit de handen van hun Priesterzoon en broeder de H. Communie mochten ontvan gen. Een schoone cantate „Priesterwijding" van G. Does was een waardig slot van deze plechtige H. Mis. De wisselende, maar ook de vaste gezan gen, welke op verzoek van den Neomist in het Gregoriaansch werden gezongen, waren goed verzorgd. De versiering, een belang rijk stuk bij een Priesterfeest, had zich be perkt tot het Priesterkoor, dat getooid was met een rijke schat van bloemen, welke op kunstzinnige wijze waren gerangschikt, waardoor zoowel oog als hart alleen ge richt waren op het groote middelpunt „het aldaar". Deze versiering, welike door de zorg van familieleden was aangebracht, was een keurig geheel. Uiterlijk was vooral op ver zoek van Pastoor Meijer, alle feestvertoon vermeden. De ijverige propagandisten wil den toch iets doen om eenige blijken van belangstelling en medeleven te geven. De laan naar de feestzaal, welke door de fami lie moest worden gepasseerd, was aardig versierd, waardoor het feestelijk aanzien werd verhoogd. De receptie. Van 2 tot 4 uur was er receptie ten huize van de ouders van den Neomist. Een onafgebroken rij van parochianen en ook tal van vreemdelingen, alsmede afgevaar digden van verschillende vereenigingen hebben van de aangeboden gelegenheid ge bruik gemaakt om den Neomist en zijne ouders te complimenteeren. Een plechtig Lof met „Te Deum Lauda- mus", gecelebreerd door den Neomist met assistentie van den weleerw. heer kapelaan A. Ruhé en kapelaan A. Buis was het ein de van dezen voor den Neomist en zijn ouders vergetelijken dag. Op waardige wijze hebben alle pa rochianen medegewerkt en daarmede ge toond hun liefde voor den Priester. LAATSTE BERICHTEN H.M. DE KONINGIN OP SCHIPHOL. Hedenmiddag heeft H.M. de Koningin een onverwachts bezoek aan het Amsterdam sche vliegveld Schiphol gebracht. Tegen half vier arriveerde H.M. de Koningin met klein gevolg per auto van het Loo op Schip hol, waar zij eenigen tijd verbleef. BOERDERIJ TE NIEUWE TONGE AFGEBRAND. Vanmorgen omstreeks 10 uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitge broken in de kapitale boerderij van den landbouwer A. Munters nabij de gemeente Nieuwe Tonge. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de schuur, waarin de brand ontstaan was in een oogwenk in lichter laaie stond. De brandweer uit Oude Tonge, die het vuur met twee stralen aantastte was de brand spoedig meester en wist het woonhuis te behouden GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN. Reeds maandenlang werd door de politie en ambtenaren van de P. T. T. te Enschede gezocht naar de zgn. Twentsche amateur- zender, een geheime zender die eiken Zondag op de korte golf te hooren was. Over dezen zender werden verschillende beschouwingen over allerlei onderwerpen maar in het bijzonder over voetbal, ge houden. Na verschillende vergeefsche po gingen heeft de politie gisteren succes ge had. Zij omsingelde het perceel van Z. in de Lippenkerkstraat te Enschede, waarna men het pand binnendrong. Daar was de uitzending in vollen gang. Alles is in be slag genomen. Tegen den eigenaar van den zender B. en tegen den bewoner van het perceel is door de politie procesverbaal opgemaakt. Uit het onderzoek is gebleken, dat de zender afwisselend in verschillende pan den werd opgesteld. INBRAAK TE DEN BOSCH. De eigenaar van een zaak op het Brug- plein te 's-Hertogenbosch ontdekte gister avond om half twaalf, dat ongewenschte bezoekers in zijn woning waren binnenge drongen en het huisraad overhoop hadden gehaald. Uit een geldkistje, dat in een schrijfbureau stond werd een bedrag van ongeveer f 3000.aan baar geld en effec ten gestolen. Daar er geen spoor van de inbrekers is gevonden, vermoedt men, dat zij met een valschen slèutel zijn binnenge drongen. TELEGRAMMEN DE STAKINGSBEWEGING NOG NIET GEëINDIGD. Groote mijnstaking in Noord-Frankrijk. PARIJS, 8 Juni. (A.N.P.) Het Zater dag j.l. door de drie mijnwerkersorganisa ties te Anzin in het departement van het Noorden en het departement van Alais uitgevaardigde stakingsparool is heden morgen in het geheele steenkolenbekken door de mijnwerkers opgevolgd. Honderdvijftig duizend arbeiders zijn aan de oppervlakte in staking. De meeste schachten en fabrieken worden bezet ge houden. Geen enkel incident heeft zich voorgedaan. Niettemin worden in enkele mijnschachten te Carvin en Ostricourt in genieurs en kantoorpersoneel op de kan toren door de stakers gevangen gehouden. Men verwacht, dat spoedig een accoord tot stand zal komen, waardoor het conflict zal worden beëindigd. Staking in Parijsche bouwbedrijven. PARIJS, 8 Juni. (A.N.P.) Sedert he denmorgen is de algemeene staking in de bouwbedrijven in het gebied van Parijs een feit geworden. Alle categorieën bouw- BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Ondertrouwd: J. C. Laterveer wedn. 30 j. en E. v. d. Velden jd. 23 j. J. v. d. Berg jm. 22 j. en J. M. Vermond jd. 22 j. J. Onderwater jm 24 j. en M. H. J. Han sen jd. 23 j. K. H. P. Boeff jm. 23 j. en E. C. Berkhout jd. 21 j. Overleden: I. J. K. BrinkmanBar- lage vr. 41 j. D. Koumans wedn. 81 j. J. v. Rijn m. 48 j. C. Koning z. 8 mnd. BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd. Lido: Goedgekeurd. Luxor: Goedgekeurd vopr volwassenen. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. vakarbeiders hebben het werk neergelegd en bezetten de werkplaatsen. In Rouaan zijn weer 1700 arbeiders van textiel- en papierfabrieken in staking gegaan. De toestand blijft rustig, nergens hoeft te worden ingegrepen. Het personeel van de Messagerie Ha- chette heeft vanmorgen de pricipieele overeenstemming goedgekeurd, die tus- schen de directie en de personeelsverte genwoordiging tot stand was gekomen. Het personeel heeft zich verbonden het werk te hervatten, zoodra het definitieve contract zou zijn onderteekend. Stakers bezetten marinewerven. DUINKERKEN, 8 Juni. (A.N.P.) Van morgen hebben havenarbeiders hun ka meraden verboden te werken en de hek ken gesloten, zoodat niemand de haven kon verlaten. Te half tien hebben 2.000 arbeiders der marinewerven de terreinen bezet en het werk neergelegd. De haven bassins werden door middel van vaartui gen afgesloten, zoodat de scheepvaart stil ligt. DE NEGUS ALS UNIVERSITEITS- RECTOR! EDINBURGH 8 Juni (A.N.P.) Een aantal studenten van de universiteit alhier heeft gisteren een campagne geopend met het doel den Ne'gus, Haille Selassie, bij de a.s. verkiezingen van een iord-rector der universiteit te doen benoemen in opvol ging van wijlen lord Allenby. CYCLOON IN OKLAHOMA EN KANSAS WASHINGTON, 8 Juni. (A.N.P.) In de staten van Kansas en Oklahoma heeft een cycloon gewoed, die gepaard ging met wolkbreukachtige regens. Negen men schen zijn om het leven gekomen Aan de te velde staande gewassen is groote schade aangericht GROOTE BRAND IN JERUZALEM. JERUZALEM, 8 Juni. (A.N.P.) Gisteren is in een opslagplaats van bouwmateriaal en hout, waarvan de eigenaars naar het schijnt Joden zijn, een geweldige brand ontstaan, waardoor vrijwel alle voorraden vernield werden. ERNSTIG ONGELUK TIJDENS DE PARADE. POLA, 8 Juni. (A.N.P.) Tijdens de militaire parade, die hier gisteren is ge houden ter viering van den grondwetsdag, verloor de bestuurder van een artillerie tractor plotseling de macht over zijn stuur met het gevolg, dat hij op de menigte der toeschouwers inreed. Vijf personen werden gedood, tien gewond. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 8 Juni. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 517 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 5663, 4654, en 3644 cent; 80 melk- en kalf- koeien f 180210 per stuk; 194 vette kal veren: 4448 enkele hooger, 3642 en 2834 per kg. levend gewicht; 123 Gras kalveren 5.008.50, 25 schapen 1823; 24 lammeren f 1114 per stuk; 449 var kens: vleeschvarkens, wegende van 90 110 kg. 4041 cent, zware 3940 cent, vette varkens 3829 cent per kg. slacht- gewicht. Overzicht: Runderen flinke aan voer, handel stug, prijzen hetzelfde. Vette kalveren groote aanvoer, handel willig, prijzen lager. Nuchtere kalvereh gewone aanvoer, handel vlug, hooge prijzen. Scha pen en lammeren weinig aanvoer, vlugge dure handel. Varkens matige aanvoer, handel willig, prijzen iets hooger. ROTTERDAM, 8 Juni. Vee. Aanvoer: 2002 totaal, 668 vette runderen, 344 vette kalveren, 135 schapen en lammeren, 529 varkens, 4 nuchtere kalveren, 2 bokken, 4 biggen, 316 zuiglammeren. Prijzen pesr kg: vette koeien 56, 50 en 3842 cent, vette ossen 51, 48 en 4044 cent, vette kalveren 70, 55 en 3540 cent, varkens (levend ge wicht) 34, 33 en 32 cent. schapen 41. 38 en 30 cent, lammeren 40, 35 en 29 cent. Prijzen per stuk: schapen 21—17—12, lammeren 191510, zuiglammeren f 1396. Overzicht: vette koeien en ossen aanvoer ruimer, handel traag, prijzen als vorige week, prima koe 59, os 54 cent; vette kal veren aanvoer iets korter, handel stroef, prijzen onveranderd: prima ad 80 cent; schapen en lammeren aanvoer als vorige week. handel tamelijk, prijzen iets stijver; varkens aanvoer ruimer, handel vlot, prij zen iets hooger, zuiglammeren, aanvoer aanmerkelijk ruimer, handel goed, prij zen hooger. Er werden eenige partijen scha pen voor export verkocht. DELFT, 6 Juni. Kaas. Aangevoerd 38 stapels komijnekaas. Prijs 36, 37 en 39 I cent per kg. Handel kalm.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3