STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang MAANDAG 8 JUNI 1936 No. 8438 S)e £clcbdve0oii^tit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend, TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Bijeenkomsten van de jeugd Congressen, groote meetings ze moe ien er zijn en kunnen niet worden gemist. Maar: eerstens houde men ze niet te veel; vervolgens sla men het nut er van aiet te hoog aan. Een congres of een groote meeting zal maar bij weinigen brengen blijvende verrijking van kennis oi verdieping van overtuiging. Meer direct r.ut, meer zekerheid van sla gen effectief slagen hebben bijeen komsten, als waarvan wij vandaag een ver slag in onze courant plaatsen, de bijeen komst van de K. J M. V. gisteren op den Burcht te Leiden. Beschaafd tooneel en vroolijk spel van de jeugd zelf, pittige onwekkingen en fris- sche vermaningen van de leiders, welke onmiddellijk het eigen leven van den dag raken. Zulke bijeenkomsten die ook niet zoo lang duren, heelemaal niet gerekt worden door officieelerigheden kunnen zeker méér gehouden worden. 't Is ook zoo goed, als gelijk-gezinde, eensgezind-strevende jeugdige personen, die anders elkaar niet ontmoeten, 'ns bij el kaar komen. Zij voelen zich dan sterker door dezelf de in elkaar verankerde levensbeschou wing; zij worden zoo mogen wij 't ze ker uitdrukken: in en door elkaar „ge sticht", spontaan, vanzelf; zij zijn zich bewust, klaarder misschien dan voorheen, dat zij tezamen het groote leven ingaan, tezamen een strijd zullen gaan voeren, een strijd voor het Geloof, voor de Kerk! Vóóral in dezen tijd zijn jeugd-bij- eenkomsten als de hier bedoelde zoo nuttig en noodig! V Eere-comité's. Wij willen vandaag terwijl er geen actueele aanleiding bestaat, dus zonder kans van verdenking, op een bepaald feit of op bepaalde personen te doelen een paar opmerkingen maken over z.g. eere- comité's. Eere-comité's worden langzamerhand opgericht bij alles en nog wat en ze wor den steeds uitgebreider. Eere-comité's zijn o.i. alleen gewettigd, als het een werkelijk belangrijk onderne men betreft. Dan zijn ze gewettigd wat niet wil zeggen: noodig! En dan behooren in een eere-comité thuis personen, die door'him maatschap pelijke positie en functie zich geroepen kunnen achten, al dan niet goedkeuring en aanbeveling van dat ondernemen (een tentoonstelling of iets dergelijks) te geven, zooals burgemeesters als zoodanig, pastoors in hun kwaliteit van pastoor; autoriteiten dus, dragers van een zekere „autoriteit" d.w.z. van een zeker gezag. Als men om een of andere reden een eere-comité uitgebreider wil maken, dan moet men rekening houden met de gezonde eischen van de „democratie" en in zoo'n eere-comité niet alleen zitting doen nemen menschen met mooie titels of vette baantjes, doch de waarlijk voor aanstaande en leidende personen uit de verschillende maatschappelijke standen. Misschien kunnen deze opmerkingen som migen, organisatoren van feestelijkheden e.d. van nut zijn. TRIBUNES TIJDENS REVUE INGESTORT. Tal van slachtoffers. BOEKAREST, 8 Juni. (A.N.P.) Tijdens de groote revue ter gelegenheid van den 6en verjaardag van de restauratie van het koningschap zijn op het manoeuvre-terrein twee tribunes, waar een groot aantal toe schouwers opeengepakt zat, ingestort. Het is nog niet bekend hoeveel slachtoffers er gevallen zijn, maar te oordeelen naar het aantal ziekenauto's, dat spoedig ter plaatse verscheen, zijn een groot aantal personen gewond. Er verluidt, dat ruim 100 personen naar het ziekenhuis zijn overgebracht. De revue werd niet onderbroken. De wereld in vogelvlucht De niéuwe regeering-Blum heeft het klaargespeeld een overeenstemming tot stand te brengen tusschen de vertegen woordigers der stakende Fransche arbei ders en de werkgevers, op voorwaarden, welke zeer gunstig zijn voor de stakers. Onder deze voorwaarden is er een, welke van bijzonder wijde strekking is. De werk gevers hebben zich n.l. bereid verklaard, de wetten te aanvaarden, welke de nieuwe regeering heeft aangekondigd en binnen kort in hec parlement zal indienen. De werkgevers hebben zich echter vrijheid van meening voorbehouden over het principe dezer wetten en alle reserves gemaakt over de eventueele economische gevolgen er van. De economische uitwerking van Blum's optreden moet inderdaad met eeni- ge scepsis tegemoet gezien worden. Tusschen Italië en Duitschland worden naar gemeld wordt onderhandelingen gevoerd over een nauwere aaneensluiting, waarvan men de nadere bijzonderheden on der „Buitenland" lezen kan. Blijkbaar gebruik* Mussolini Hitler als een boeman voor net geval de Volkenbond niet erg geneigd blijkt om de sancties af te schaffen. Indien deze berichten op waarheid be rusten, zou de geheimzinnige reis van Schuschnigg toch hiermede in verband gestaan hebben De Oostenrijksche bonds kanselier zou dan zijn doel bereikt hebben, want de waarborging van de onafhanke lijkheid van Oostenrijk zou volgens de be richten een var. de concessies aan Duit— sche zijde zijn. Minder prettig is het bericht dat Duitschland zich verbinden zou om niet tot den Volkenbond toe te treden. Misschien zijn de onthullingen niet ge heel er al juist, maar een dergelijke han delwijze zou wel in de lijn van de oppor tunistische politie!- van Mussolini liggen. Nieuwe Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië Jhr. Mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer H. M. de Koningin heeft het besluit on- derteekend tot de benoeming van Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta chouwer, Hr. Ms. gezant te Brussel, tot Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië. De levensloop van Jhr. Tjarda. Jhr. Mr. Alidius Warmoldus Lambertus Tjarda van Starkenborgh Stachouwer werd 7 Maart 1888 te Groningen geboren als zoon van Jhr. Mr. Edgard Tjarda van Starkenborch Stachouwer, en Jkvr. Chris tina Jacoba Quintus. De vader van den binnenkort te benoe men Gouverneur-Genraal was burgemees ter van Groningen, lid der Provinciale Staten van Groningen, lid der Eerste Ka mer, Commissaris der Koningin in Gro ningen, curator der Rijksuniversiteit. Jhr. Tjarda doorliep het Groningsch Gymnasium en studeerde in de rechten aan de Rijksuniversiteit aldaar. In 1911 promoveerde hij tot doctor in de Rechtswetenschap. Twee jaar later ving hij den ambtelijken loopbaan aan als ad junct-commies bij het departement van buitenlandsche zaken. Na in 1915 het examen voor gezant schapsattaché in algemeenen dienst te hebben afgelegd, werd hij tijdelijk werkzaam gesteld aan het gezant schap te Washington. Achtereenvolgens doorliep hij de verschillende rangen in den Nederlandschen diplomatieken dienst. In 1918 werd hij bevorderd tot gezant schapssecretaris en later als zoodanig werkzaam gesteld aan H. Ms. gezantschap te Parijs. In 1921 ging hij als algemeen secretaris der Nederlandsche delegatie bij de vloot- conferentie naar Washington en eveneens naar de conferentie van Genua in 1922. In hetzelfde jaar werd hij toegevoegd aan het bureau van de internationale con ferentie te Den Haag inzake den Russi- schen handel. In 1924 werd Jhr. Tjarda bevorderd tot gezantschapsraad en werkzaam gesteld by H. Ms. gezantschap te Berlijn. In 1925 verliet hij den diplomatieken dienst om het hooge ambt van commissa ris der Koningin in de Provincie Gronin gen te aanvaarden, een ambt dat ook zijn vader bekleed had. Van 1925 tot 1933 was hij als zoodanig EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Gisteren, op den Zondag toegewijd aan de H. Drievuldigheid, droeg de weleérw. heer A. v. d. Boog in de feestelijk versier de Hartebrugskerk zijn eerste plechtige Hoogmis op. Hoogaltaar en zij-altaren stonden in een pracht van roode en witte bloemen, welke schitterend harmonieerden met de roode to gen en de witte superpli's der misdienaars. De neomyst werd geassisteerd door den pastoor der parochie, den zeereerw. pater B. F. M. Smitz, als presbyter assistens, door den zeereerw. heer R. M. A. Nïeveen van Dijkum, pastoor te Egmond a. d. Hoef als diaken en door den weleerw. pater P. J. A. Peerdeman, kapelaan der parochie, als subdiaken. Na het Evangelie besteeg de Zeereerw. heer Nieveen v. Dijkum den kansel tot het houden van de feestrede. Spr. had zich tot tekst gekozen: Laetatus sum in his, quae dicta sunt mihi, introïbimus in domum Domini. Verheugd ben ik om hetgeen mij gezegd is, wij zullen ingaan in het Huis des Heereii. De eerw. spreker wil geen feestrede hou den met de bedoeling het enthousiasme los te slaan, dat zich uiten zal in jubelkreten. Het feest, dat ons hier bijeen brengt is veeleer een feest van stilte dan van uitbun digheid. Spr. schetst dan de ontwikkeling van een priesterroeping. Wanneer de jongeman voor het eerst de roepstem van God hoort, weet hij vaak zelf niet. Maar de stem Gods dringt hem en twaalf lange jaren, die soms twaalf eeuwen lijken, bereidt hij zioh voor op den dag der vervulling. Dan komt ein delijk de dag, waarop hij kan zeggen: Ver heugd ben ik om hetgeen mij gezegd is, want ik zal ingaan in het Huis des Heeren. Dat is de gloriestralende dag van de H. Priesterwijding, die met geen woorden te beschrijven is. Dan komt er slechts één kreet uit de ziel van den jongen priester: Dilexit me. Christus heeft mij lief gehad. Zich wendend tot den jongen priester herinnert spr. hem er aan, dat de priester is een andere Christus in zijn verheven zending. Gij zult gezonden worden als prediker der Waarheid. In dezen tijd, nu de men schen groot gaan op een geweldige voor uitgang van de wetenschap, maar tevens ronddwalen in de dikste duisternis van het moderne heidendom, nu gaat gij uit om de volkeren te onderwijzen. Gij zult de waarheid moeten verkondi gen aan de menschen, die in dezen tijd hulpeloos ronddolen. Gij zult hen moeten overtuigen van de waarheid, dat de mensch niet van brood alleen leeft, dat de weg van den mensch gaat over Christus naar de eeuwigheid. Gy zult ook gezonden worden als uitdee- ler van Gods barmhartigheden. Dikwijls zult gij armoede aantreffen en onmachtig zijn dat leed te verzachten. Maar gij zult tot hen gaan zooals Christus tot de armen ging en hun steun en opbeuring geven. Gij zult tot de lijdenden gaan en hun brengen een afbeelding van den Gekruisig de en hun prediken geduld en overgeving. Gij zult gezonden worden om de zondaars te helpen, ook hen, die door de maatschap pij worden uitgestooten. Gij zult Gods barmhartigheden uitdeelen aan het sterf bed, wanneer alles van deze wereld ydel- heid der ijdelheden blijkt. Tenslotte zult gij staan aan het graf om den doode te begeleiden tot in de eeuwig heid. Gij zult ook zijn wegbereider voor Gods liefde, zooals Joannes de Dooper den weg des Heeren recht maakte, en dat ils wel de meest voldoening gevende taak van den priester. Spr. zou aldus nog door kunnen gaan, want de glorie en de waardigheid van den priester zijn overweldigend. Doch het nu geschetste zy voldoende om ons ervan te overtuigen, dat wij inderdaad een weldaad ontvangen in eiken priester, dien God ons werkzaam. Tevens was hij van 1928 af president-curator der rijksuniversiteit. Bij Koninklijk Besluit van 28 Septem ber 1933 werd Jhr. Tjarda benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Belgische en Luxemburg- sche hoven, te Brussel. De nieuwe Gouverneur-Generaal is te Baltimore (Ver. Staten) in 1915 gehuwd met Miss Christine Marburg, dochter van den vroegeren Amerikaanschen gezant in Brussel, Theodore Marburg. Uit dat huwe lijk zijn twee dochters geboren. geven wil, omdat de priester Christus in ons midden vertegenwoordigt. Dat is een glorievolle taak, maar ook een moeilijke taak, want de priester is maar een onvolmaakt mensch. Vaak zal ook hij moeten bidden: „Heer blijf bij ons, want het wordt avond". De zon van glorie schijnt n.l. niet altijd en soms wordt het duister in een priester ziel. Daarom vraagt spr. een voortdurend gebed voor de priesters, opdat zij hun verheven roeping waardig blijven. Zich vervolgens wendend tot de ouders van den neomyst, prijst hij hen gelukkig, dat zij nu hun priesterzoon aan het altaar mogen zien. Spr. eindigt met de bede, dat allen een maal zullen ingaan in het Huis des Heeren. Het zangkoor onder leiding van den heer S. Theelen voerde op voortreffelijke wijze de Gregoriaansche zangen van den Drie- vuldigheidsmis uit en de 4-stemmige Missa in honorem S.S. Trinitatis van Hubert Cuy- pers. Voor de H. Mis werd het Veni Creator van W. v. d. Wiel gezongen, na het H. Mis offer het jubelende Jubilate van Kaspar Aiblinger, terwijl onder de Communie-uit reiking een Adoro Te ten gehoore werd ge bracht, welke gecomponeerd bleek te zijn door den heer S. Theelen. De heer A. Mar tij n begeleidde de zang op het orgel. 's Avonds celebreerde de neomyst een plechtig Lof, waarbij assisteerden de wel eerw. paters E. v. d. Snoek, kapelaan der parochie, als diaken en Pater CL Bayer, leer aar te Katwijk als subdiaken. Was 's morgens de plechtighied smeekend begonnen met het zingen van een Veni Creator, de avond-plechtigheid werd dan kend besloten met een „Te Deum". BUITENMIDDAG VAN DE K.J.M.V. Een hoogstaande opvoering door tooneelisten uit Lisse De oude eerwaarde Burcht, welke als een gekanteelde kroon op Leiden's slapen drukt, was gisterenmiddag vervuld van een vroolijk geroezemoes.. Uit alle deelen van het Haarlemsche diocees waren zeer vele K.J.M.V.-jongelui, vergezeld, of in ieder geval omringd, door eveneens zeer vele hupsche jonge dochteren, den Burcht heuvel opgeklommen, om den „buitenmid dag", welke door de Leidsche afdeeling was goerganiseerd, by te wonen. Op de tinnen van de veste wapperden en golfden de kleurige banieren van den jon gen Middenstand en gaven aan het Colos- seum-in-miniatuur een fleurig aspect. Binnenplein en omloop sierden zich te gen tweeën met de bloem van den Katholie ken middenstanders. Zij allen werden door den voorzitter van Leiden, den heer J. J. Coster, verwelkomd, in 't bijzonder de Aartsbisdommelijke afzakkers uit Oud- Gastel, IJsselstein en Laren-Blaricum. De bondsvoorzitter, de heer J. v. cL Berg uit Amsterdam, heeft vervolgens in een pittig toespraakje zijn volgelingen op gewekt tot medewerking met het bestuur. Citeerend uit een van St. Augustinus' „groote en dikke boeken": W ij, w ij z ij n de tij den, prikkelde de bondsvoorzitter de leden tot actieve deelname aan het hiërarchisch leekenapostolaat. Want van hen zal de toekomst afhangen; het voor beeld van een goed christelijk leven, dat zij zullen geven, zal van onschatbare waar de zijn voor anderen, voor hun geheele omgeving. Daarom moeten alle K. J. M. Vers beloven Christus te dienen en te volgen. De K.J.C.'ers uit Lisse die zoo lang zamerhand een traditie hebben hoog te houden kwamen nu de arena binnen, om het bewijs te geven of de groote faam, welke van hen uitgaat, verdiend is, ja dan neen. De Lisser jongens voerden eerst een, wat men zou kunnen noemen bewegingskoor uit „Heer Jesus heeft een hofke". Het was mooi, de gebaren waren artistiek ver zorgd en de jongens goed gedrild, maar, om de waarheid te zeggen, wij vertrou wen het nooit als Hollandsche jongens zoo vreeselijk engelachtig doen! Neen, dan de Mannendans". Men las het op de blozende snuiten: dat was een kolf je naar hun hand. Een dans, welke spran kelt van originaliteit. De heer Anton Sweers, die van de Lisser K.J.C. de spel- leiding heeft, zal van dit denkbeeld om de jongens vechtend te laten dansen en dan send te laten vechten, ongetwijfeld veel succes beleven. Ook de „Boerendans" gaf zulk een schouwspel van jongensachtige wildheid, verstrakt in een geestig en artistiek won derwel gelukt rhythme. Zulke dansen zijn „pakkend" voor de jongens, terwijl het Dit nummer vier bladen. bestaat uit VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Provinciale verkiezingen in België. (4de blad). Overeenstemming bereikt met de verte genwoordigers der stakende Fransche ar beiders. (4de blad). Blum's regeeringsverklaring. (4de blad). Mussolini wendt zich tot Berlijn. (4de blad). Nieuwe onlusten in Palestina. (4de bl.) BINNENLAND. Benoeming nieuwe Gouverneur-Gene raal van Ned. Indië. (1ste lad). Twee internationale electriciteits-con- gressen te Scheveningen. (4de blad). Veertigjarig priesterfeest van Mgr. A. Suys, pastoor H. Landstichting. (Kerkn., lste blad). Dronken woesteling te IJmuiden pleegt aanslag op een vrouw. (Gem. Ber. 3de blad) SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Olympische Dag bracht een 20 nederlaag van het Ned. Bondselftal tegen Sparta (Praag). Osendarp klopt Haenni. Van Vliet eerste der wielrenners, Kahn en Greter hij het concours-hippiqué. (2de blad). Uitstekend geslaagd Concours-hippique te Scheveningen. (2de blad). S weering wint het wereldkampioenschap pentathlon biljarten. (2de blad). Brabantia slaat Treffers voor het kam pioenschap I.V.CJB. (2de blad). Enschede wint van N.A.C., A.S.C. van 's-Gravenzande, N.O.A.D blijft eerste klas- ser. (2de blad). publiek geamuseerd en geboeid toekijkt naar het lenig beweeg en de jolige afwis seling van stemmingen en gebaren. „De Dans der Zeven Muren" kwam dezen keer veel beter tot haar recht dan in de Apollohal. Ongeveer negentig K.J.C.'ers namen eraan deel. Ook deze dans spreekt tot jongens en publiek. De pogingen van den angstvalligen koning van Pompelmoe- zië en zijn hof, om alsmaar beschermende wallen om zijn huis te bouwen, lijden ake lig schipbreuk als aan 't einde een snerpen de gil verkondigt, dat een muis de muren heeft doorboord. Het slotnummer van de K.J.C. werd ge vormd door de versierde wagenrennen. Het pubiek hitste de paarden aan, met het ge volg, dat niet de paarden, maar de joc key's spoedig in het zand beten. Degene, die het langst op de wiebelende ruggen van zijn span zich staande wist te hou den, kwam als overwinnaar uit het strijd perk. De Bondsmoderator, Rector L. Beune, heeft, voor de pauze een kort en ernstig woord tot die K.J.M.V.'ers gesproken, her innerend aan de actie tot herkerstening van het maatschappelijk leven, welke actie in de zomermaanden voornamelijk hierin bestaat, dat de K.J.M.V. ertoe zal mede werken de algemeene mentaliteit te beïn vloeden ten opzichte van de begrippen eer en deugd. Als wij de Katholieke gedachte toetsen aan de werkelijkheid van het le ven, stooten wij overal op tegenstellingen. De sfeer van de samenleving is verpest. Er is rechtstreeks gewerkt, om de zedelijk heid te ondermijnen. Maar ook wij, Ka tholieken, hebben daarin aandeel, door onze gemakkelijkheid en verdraagzaam heid. Van ons wordt verwacht, dat wij de sfeer van het leven omkeeren van oneer baar in eerbaar. Spr. waarschuwde voor gemengd zwemmen, openbare zonnebaden en gemengde zonnebaden. Spr. waar schuwde ook de meisjes voorzichtig te zijn in haar kleedij. Allen moeten ertoe medewerken de samenleving weer op een hoog zedelijk peil te brengen. Met een vermaning feest te vieren op betamelijke manier en met een opwekking tot bijwoning der retraite, welke van 19

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1