MAANDAG 8 JUNI 193o DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 BINNENLAND „MEER-WERK" ACTIE TE AMSTERDAM HEEFT SUCCES In twee weken voor ƒ133.800 extra- opdrachten De resultaten van de Amsterdamsche „Méér-Werk"-actie, waarvoor de versprei ding van formulieren met antwoord-brief- kaarten op 28 Mei werd ingezet, zijn thans tot Donderdagmiddag 4 Juni, 12 uur be kend. In deze periode van twee weken be reikte een groot aantal antwoordbriefkaar- ten het bureau, tot een totaal bedrag van 133.832. In de eerste week werd een re sultaat van 65.672 bereikt in de tweede week van f 68.159. Meer en meer blijkt de actie in breede kringen haar invloed te doen gelden. Verscheidene fabrieken en winkels heb ben op origineele wijze de actie, die tot stimuleering van het geheele bedrijfsleven moet leiden, in hun bedrijven ingescha keld. Ook in de kringen van den midden stand valt een groeiende sympathie te constateeren. Gedurende de komende week zal de ver spreiding van de folders met antwoord- briefkaarten worden voortgezet en beëin digd. STEUN VOOR DE ZOETWATER- VISSCHERIJ. Bij beschikking van den minister van landbouw en visscherij is bepaald, dat steun zal worden verleend aan de zoetwa- tervisscherij. Aan zoetwatervisschers, die in de zoetwatervisscherij hun uitsluitend bestaan vinden, zal op hun desbetreffende aanvraag een bedrag worden uitgekeerd van ten hoogste 85 per visscher, aan zoet watervisschers, voor wie de zoetwatervis scherij het hoofdmiddel van bestaan vormt, een bedrag van ten hoogste 50 per vis scher. De aldus verkregen gelden mag de vis scher uitsluitend gebruiken voor aanschaf fing, vernieuwing of herstelling van vis- scherijbenoodigdheden in den ruimen zin. Geen steun zal worden uitgekeerd aan visschers, die voor steun in aanmerking komen krachtens de crisis-credietbeschik- king 1936 (drijfwantvisscherij) en/of de crisis-steunbeschikking 1936 (zalmvissche rij), en aan belanghebbenden in den zin van de Zuiderzeesteunwet, die door den rijksdienst ter uitvoering van die wet zijn erkend als IJsselmeervisschers. Degenen, die voor steun in aanmerking wenschen te komen, moeten een verzoek indienen om als georganiseerde te worden toegelaten tot de Nederlandsche visscherij- centrale, Juliana van Stolbergplein 34, 's Gravenhage. DRAAD- EN DRAADNAGELINDUSTRIE IN DEN DRUK. Door Everts van der Weyden N.V. te Helmond, Hilarius' Draadindustrie en Han delmaatschappij N.V. te Haarlem, de N.V. Limborgsche Draadwaren- en Draadvlecht- werkfabriek, te Beek en Donk en de N.V. Gebroeders van Thiel's Draadnagel-, Klink nagel- en Moerboutenfabrieken te Helmond is naar aanleiding van het afdeelingsonder- zoek der Tweede Kamer van het wetsont werp betreffende de regeling van den in voer van draadnagels, draadkrammen, spijkers, getrokken ijzerdraad en punt- draad, een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin met aandrang de medewer king van de Kamer wordt verzocht om: 1. den invoer van draadnagels, draad- krammen, spijkers, getrokken ijzerdraad en puntdraad te beperken door het aan Ame rika toebedachte contingent uit het te ra- tiificeerejn Nederlandsch-Amerikaansche Handelsverdrag te doen vervallen en waar mogelijk te bevorderen, dat de contingen ten in andere handelsverdragen verminderd worden; 2. te bevorderen, dat, aan het met Rijks- steun ingerichte walsbedrijf te Zuilen als voorwaarde worde opgelegd, zich te ont houden van verfijnering van walsdraad, die geen werkverruiming, doch slechts een zeer onrechtvaardige werkverschuiving zou be teekenen. Slechts een volstrekte vervulling dezer voorwaarden schept de mogelijkheid tot een samenwerking, zooals door de com missie-Zaalberg in haar rapport noodzake lijk geacht. ONTSLAG AANGEZEGD BIJ „LEERDAM" Zeer geringe kans, dat de fabriek na 15 Juni open zal blijven De bewindvoerder van de N.V. Glasfa briek „Leerdam" v.h. Jeekel Mijnssen en Co. hebben de volgende mededeeling aan het personeel gedaan: Bewindvoerders deelen hierbij mede, dat de meerderheid van commissarissen en houders van prioriteitsaandeel en nog geen beslissing hebben willen nemen over het door de directie aan de aandeelhouders vergadering medegedeelde reorganisatie voorstel. Behalve dit reorganisatieplan is geen ander plan ter kennis van bewind voerders gekomen. Bewindvoerders meenen daarom het personeel erop te moeten wijzen, dat de kansen dat de fabriek na 15 Juni open zal blijven wel zeer gering zijn geworden. Tenzij voor dezen datum een reorganisa tieplan doorgevoerd zal zijn of aan be windvoerders 't verlies, door doorwerken veroorzaakt, gegarandeerd wordt, zooals in het reorganisatievoorstel van de di rectie was voorzien, zal na 15 Juni de fa briek gesloten en de ovens gedoofd moe ten worden, met alle gevolgen van dien. Voor zoover noodig wordt hierbij dus aan alle arbeiders de dienstbetrekking op gezegd per 13 Juni 1936. DE HEER A. G. EL FOKKER GEHULDIGD Door het gezamenlijke personeel der N.V. Vliegtuigenfabriek. Vóór Zaterdagmorgen in de N.V. Neder landsche Vliegtuigenfabriek aan den Pa paverweg te Amsterdam de gewone werk zaamheden aanvingen, verzamelden de di rectie en het personeel zich in de groote fabrieksruimte, teneinde de heer A. G. H. Fokker een hartelijke en spontane huldi ging te bereiden ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als vliegtuiginstructeur en vlieger. Vóór een der nieuwe Fokkerproducten, een 2-motorige bommenwerper op drijvers voor de Nederlandsche Marine was een podium opgesteld met een achtergrond van palmen en omgeven door een haag van bloemen en toen de heer Fokker, met da verend applaus begroet, op dit podium had plaatsgenomen, was het de heer Senus, die hem namens het personeel toesprak en een geschenk overhandigde. Nadat vervolgans ir. JP Roosenschoon met een korte toespraak namens de oud gedienden nog een tweede passend ge schenk had aangeboden, dankte, zichtbaar verheugd, de heer Fokker voor deze tref fende hulde. Als jubileumsgeschenk kondigde de heer Fokker, behalve gratificaties voor het per soneel, de stichting aan van een pensioen fonds. Welgeslaagd Fokker-feest op Schiphol. De „Openbare les in de geschiedenis van de luchtvaart" welke Zaterdagmiddag op Schiphol is gegeven ter gelegenheid van het feit, dat de heer A. H. G. Fokker 25 jaar geleden zijn loopbaan als vliegtuigbou wer en vlieger aanving, is mede dank zij het fraaie zomerweer een groot succes geworden. Voor het vliegprogram aan de beurt kwam, hebben in den grooten fokker-han gar, die door bloemen, planten en vlaggen in een geweldige 'ontvangzaal herschapen was de honderden genoodigden de huldiging meegemaakt, een huldiging, welke plaats vond op een podium met als achtergrond een replica van het eerste fokkervliegtuig de „Spin", die den grondslag legde voor Fokker's roemrijke loopbaan als vliegtuig bouwer. Welk een verschil met de voor den hangar opgestelde snelle jachtvliegtuigen van de J. A V. A. en met de groote, zware verkeersmachines van het lynbedrijf., dat feest of geen feest rustig voortgang vond en mede daardoor de geweldige evo lutie van 25 jaar „vliegerij" demonstreerde. In den hangar waren talrijke autoriteiten, de vertegenwoordiger van H. M. de Konin gin, kapitein-luitenant ter zee N. A. Rost van Tonningen, den minister van water staat, Jhr. mr. van Lidth de Jeude, leden van den Itaad van State,, van de beide Ka mers en der Staten-Generaal, hooge mili taire en civiele autoriteiten, vertegenwoor digers van de regeeringsinstanties op lucht vaartgebied, van de burgerlijke luchtvaart, sport- en militaire vliegers en particulie ren uit velerlei kringen. Later op den mid dag kwam ook de burgemeester dr. W. de Vlugt. Na een inleidend woord van den onder directeur der Fokkerfabriek, den heer J. E. van Tijen, sprak Minister van Lidt de Jeude den heer Foker toe, hem huldigende als een der eerste en grootste pioniers van de luchtvaart. Een daverend applaus volg de toen de minister mededeelde, dat het H. M. de Koningin behaagd had, den heer Fokker te tenoemen tot ridder in de orde van der. Nederlandschen Leeuw. De vertegenwoordiger van Amsterdam's gemeentebestuur, mr. C. Kropman, wethou der voor de handelsinrichtingen, deed hier na onder daverend applaus mededeeling van het feit, dat het gemeentebestuur den heer Fokker wegens zijn groote verdien sten de zilveren medaille van de tsad Am sterdam heeft toegekend. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, dankte de heer Fokker voor de hem gebrachte hulde. Helaas moest wegens den vry straffen wind het voorvliegen van de getrouwelijk nagebouwde „Spin" de echte was, ko mende uit het museum der technische hoo- geschool te Delft, op het voor het publiek bestemde gedeelte van het terrein opge steld, achterwege blijven. De groote be langstelling van het publiek voor dit merk waardige eerste product van Fokker's ge nie werd echter eenigermate bevredigd doordat de heer van Neyenhoff er eenige malen mede langs de rijen der kijklustigen taxiede. BOND VAN ZIEKENVERPLEGENDEN. De Ned. R.-K. Bond van Ziekenverple- genden hield te Nijmegen een druk be zochte jaarvergadering. Nadat een vergadering van de groep wijkverpleegsters, particuliere en leerling- verpleegsters was gehouden, opende de voorzitter H. J. Damen, arts te Amster dam, de algemeene vergadering. Een voorstel tot verlaging van de con tributie werd aangenomen, op voorwaarde, dat de in te voeren bezuingingen ten voor- deele van de afdeelingen komen. Na de pauze sprak Rector W. Böckling van het St. Canisius Ziekenhuis te Nijme gen een opwekkend woord. Het voorstel van het hoofdbestuur van het ondersteuningsfonds een afzonderlijke stichting te maken, werd met groote meer derheid aangenomen. Eveneens het voor stel, aan het huishoudelijk reglement een bepaling toe te voegen, waardoor de mo gelijkheid wordt geopend leden, die meer dan 25 jaar lid zijn, van contributie vrij te stellen. Het voorstel, de verplegenden-in-oplei- ding over een deel van hun inkomen geen contributie te laten betalen, werd verwor pen. De aftredende bestuursleden mr. P. van der Velden, zr. L van den Abeelen en zr. A. Woltering werden herkozen. De vaca ture der verplegenden-in-opleiding in het hoofdbestuur werd nog niet aangevuld. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Den Haag aangewezen. „Mndmrg." KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Raadsheer in den Hoogen Raad der Neder landen mr. J. E. van der Meulen, thans vice-president van de arrondissements rechtbank te Utrecht, is aan A. L. Haremaker eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Amsterdam. FINANCIEELE TOESTAND VAN NIJMEGEN Begrootingstekort van 150.000 Eenigen tijd geleden werd reeds gemeld, dat Ged. Staten van Gelderland de begroo ting van Nijmegen niet hadden goedge keurd. Aangedrongen werd op vereenvoudiging der gemeentehuishouding. De gemeente had een tekort van 550.000. En dat wilde men dekken uit het werkloosheilssubsidie- fonds. Thans deelen Ged. Staten aan het gemeentebestuur mede namens den mi nister, dat de gemeente geen ƒ550.000 maar slechts 400.000 uit genoemd fonds zal ontvangen. De gemeente heeft dus nu inderdaad een tekort van 1150.000 op de begrooting. Op de begrooting van 1936 kon reeds 57.000 gedekt worden door reorganisatie van eenige takken van gemeentedienst. Voorts werd er nog 15.000 bezuinigd op andere uitgaven. B. en W. adviseeren verder den raad rangschikking van de gemeente Nijmegen in de tweede klasse der gemeentefondsbe lasting. Dat beteekent voor de gemeente- begrooting voor 1936 ruim 70.000 meer opbrengst en een lichte belastingverla ging. Tenslotte nog met eenige bezuiniging op Maatschappelijk Hulpbetoon zou het tekort van f 150.000 gedekt zijn. Maar 1936 heeft ook nog tegenvallers gebracht. De Personeele Belasting zal rond 53.000 minder opbrengen, de gemeentewoningen kosten ruim 30.000 meer. De steunver- leening en werkverschaffing eischten, 12.000 meer. In totaal beloopen de tegen vallers /115.000. B. en W. stellen nu voor den minister te verzoeken de bijdragen uit het werkloos- heidssubsidiefonds te verhoogen tot 515.000. B. en W. verzetten zich tegen de eischen van Ged. Staten tot verminde ring van subsidies voor tuinbouwonder- wijs, voor schooltandverzorging, voor schoolvoeding en kleeding en tot opheffing der gemeentelijke bad- en zweminrich ting in de Waal. B. en W. willen wel ver soberen in de gemeentebedrijven en be sparen op de werkverschaffing. TWEE INTERNATIONALE ELECTRICITEITS-CONGRESSEN TE SCHEVENINGEN. Van 1020 Juni a.s. zullen te Schevenin- gen twee internationale congressen gehou den worden op het gebied der electriciteit. In de eerste plaats zijn deze congressen van groot belang voor de leiders van onze elec- triciteitsbedrijven en de Nederlandsche electrotechnische industrie. Dat deze con gressen in ons land gehouden worden is echter mede van algemeen belang, daar circa vijfhonderd Luitenlanders met het oog op deze congressen twee weken in Neder land zullen vertoeven. Niet alleen Scheve- ningen zal hiervan profiteeren, want de congressisten zullen per s.s. Statendam van de HollandAmerikalijn excursies maken naar Amsterdam, Rotterdam en Walcheren en voorts o.a. naar de Zuiderzeewerken, Eindhoven, Arnhem en Nijmegen. Het congres van de internationale unie van electriciteitsbedrijven zal in het bijzon der gewijd zijn aan de toepassing van en propaganda voor electriciteit. Het congres zal worden geopend door den minister van waterstaat, jhr. ir. van Lidth de Jeude in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage, op Woensdag 10 Juni, terwijl de openingszitting tevens o.a. zal worden bij gewoond door den minister van handel, nij verheid en scheepvaart, prof. dr. ir. Gelis- sen. Daarna zal de voorzitter van de union, ir. G. J. Th. Bakker een rede uitspreken. Na afloop der plechtige openingszitting zal door het gemeentebestuur van 's-Graven- hage aan de congressisten een thee in hotel Wittebrug worden aangeboden. Gelijktijdig met het congres van de Union wordt van 1215 Juni een internationaal congres gehouden voor industrieele en che mische toepassingen van electriciteit onder presidium van ir. W. L. C. Brunings, voor zitter van de stichting Nederlandsch Iinsti- tuut voor Electro warmte en electrochemie, directeur der N.V. Provinciale Utrechtsche Electriciteits-maatsohappij, voorzitter van de stichting Nederlandsch Instituut vo<?r Electro warm te en Electrochemie. Dit congres voor electrowarmte en elec trochemie is echter voor een ieder toegan kelijk. Voor deelneming aan het congres voor electrowarmte en electrochemie kan men zich opgeven bij de stichting Nederlandsch Instituut voor Electrowarmte en Electro chemie, per adres Palace-Hotel Schevenin- gen. NED. BUURTSPOORWEG Mü. Naar de „Msbd." verneemt is in begin sel besloten het trambedrijf der Ned. Buurt spoorwegmaatschappij geleidelijk om te zetten in een autobusbedrijf. Als proef zal een aanvang worden ge maakt met het gedeelte RhenenArnhem. LOT VASTE-LASTEN ONTWERPEN Waarschijnlijk zal bij art 1 reeds stemming gevraagd worden Naar het „Hbld." uit parlementaire krin gen verneemt, is de kans groot dat de Ka tholieke fractie bij het Vaste-Lasten-ont- werp en by het ontwerp-Crisis-Landbouw- .hypotheekwet bij art. 1 stemming zal vragen. Aldus zou de mogelijkheid bestaan, de parlementaire behandeling van beide ont werpen te bekorten. Zooals bekend, staan immers de kansen van beide voorstellen er ongunstig voor. BELEMMERING VAN HET AUTO VERKEER. In verband met de verschijning van de memorie van antwoord inzake het ontwerp van wet, houdende bepalingen tot het te gengaan van oververmoeidheid van be stuurders van motorrijtuigen (ontwerp-rij- tijdenwet) heeft een redacteur van het A. N. P. een onderhoud gehad met mr. J. Lint horst Homan, voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club. Op een tot hem gerichte vraag, in hoe verre de K. N. A. C. bezwaren heeft tegen dit wetsontwerp, antwoordde mr. Linthorst Homan, dat de K.N.A.C. zich tot de Twee de Kamer heeft gewend met een adres waarin speciaal wordt verzocht, geen be perkingen te doen aanbrengen in de rijtij den van heerrijders, geneesheeren, han delsreizigers en particuliere chauffeurs, voor welke categorie de minister van so ciale zaken en waterstaat de rijtijden, ge lijk voor de beroeps-chauffeurs, willen te rugbrengen tot vier uren, telkens met een tussch en pauze van minstens een half uur. Deze ingrijpende beperking van de vrij heid van den automobilist willen genoemde ministers vastleggen in het z.g. rijtijden besluit, dat de uitwerking zal bevatten van de rijtijden wet, welke wet vrijwel niets be vat dan een machtiging aan de ministers tot het treffen van dergelijke maatregelen. Uitvoerig werden in bedoeld onderhoud bezwaren van de K.N.A.C. tegen deze re geling uiteengezet. DE NIEUWE HEFBRUG OVER DE GOUWE TE WADDINXVEEN. Nadat de nieuwe hefbrug over de Gou we bij Waddinxveen Vrijdagmiddag met groote omzichtigheid op bakken door de Nieuwe Sluis te Goude was gesleept is Za terdagmorgen om zeven uur met de werk zaamheden van de bevestiging tusschen de twee heftorens begonnen. De scheepvaart door de Gouwe is den geheelen Zaterdag gestremd geweest. Nadat de brug op twee bakken tusschen de torens was gevaren be gon men met het bevestigen van de zes tien kabels waaraan de brug moet komen te hangen. Even over half vier liet men de bakken, waarop het brugdeel stond volloopen, waar na de brug aan de kabels kwam te hangen. Om half vijf kon men de brug tusschen de torens omhoog brengen, waarmede het werk was voltooid. Nog geen tien uur na dat men er mee begonnen was, waren de werkzaamheden, die onder leiding stonden van de Provincialen Wterstaat, verricht, een prestatie, die pielt voor de kunst van de Nederlandsche bruggenbouwers. Zon dagmorgén kon de scheepvaart door de Gouwe op de gewone wijze doorgang vin den. WERKSTAKINGEN EN UITSLUITINGEN EN 1935. De zoo juist verschenen statistiek van het centraal bureau voor de statistiek laat duidelyk zien, dat ook in 1935 het bedrijfs leven betrekkelijk zeer weinig storing door' arbeidsgeschillen ondervond. In dit jaar kwamen in totaal 148 werkstakingen en 3 uitsluitingen ter kennis van het centraal bureau voor de statistiek. Dit aantal was, in vergelijking met de meeste voorafgaan de jaren gering. Tezamen omvatten de in 1935 loopende arbeidsconflicten 612 ondernemingen bijna 13.000 werknemers, terwijl voor werkge- versen werknemers resp. 244.000 en 262.000 arbeidsdagen verloren gingen. Daarentegen waren in 1934 slechts 432 ondernemingen en 5.800 arbeiders en 5.8000 arbeiders in totaal 152 geschillen betrokken en bedroeg toen het verlies aan werktijd resp. 90.000 en 114.000 dagen. Verreweg de belangrijkste staking van 1935 was die in de wollenstoffenindustrie te Tilburg, welke precies een maand (n.L van 26 Augustus tot 26 September) duur de en beiden partijen 92.000 werkdagen kostte. Voor 40 pet. der aan geschillen deel nemende arbeiders liep in het verslagjaar de strijd op een volledig verlies uit. Ook trekt het de aandacht, dat in te genstelling tot 1934, toen het verzet tegen loonsverlaging als oorzaak van arbeidscon flicten sterk aan beteekenis bleek te heb ben ingeboet dit verzet in 1935 weer aan leiding gaf tot meer en ook tot omvangrij ker geschillen. Daarentegen kwamen min der geschillen voor, welke verhooging van het loon ten doel hadden. AANLEG AMSTERDAM—RUNKANAAL STAGNEERT. Wegens verzakking aan de dijken. De werkzaamheden aan het Amsterdam- Rijnkanaal, zijn wederom nagenoeg stilge legd. De oorzaak hiervan is gelegen in ver zakkingen aan de dijken, ontstaan bij het uitbaggeren van het Kanaal. Ook de sluis- werken in Vreeswijk liggen zoo goed als stil. Het aantal personen, dat hierdoor werk loos werd is zeer aanzienlijk. Van de twee groote baggermachines, die onder Jutfaas aan het werk waren, is de grootste weg gesleept. Prinses Juliana te Amersfoort. H. K. H. Prinses Juliana heeft Zaterdag middag de groote oefeningen bijgewoond, welke op een terrein bij het landgoed „Nimmerdor" door de Roode Kruis-trans- portcolonmes te Amersfoort, Apeldoorn, Bunschoten, Baarn, De Bilt, Bodegraven, Ede, Gorinchem, Harderwijk, Hilversum, Rhenen, Utrecht, Veen endaal, Zeist Zut- phen, werden geihouden, wegens het zilve ren jubileum van de afdeeling Amersfoort. Tegen twee uur had zich ten stadhuize een groot aantal genoodigden verzameld. Weldra arriveerde H. K. H. de Prinses per auto voor het gemeentehuis, vergezeld van een hofdame. Korf daarna begon het défilé van de transportcolonnes. Terwijl de Roode Kruis-mannen langs het stadhuis trokken, speelde de stafmuziek van het vijfde reg. infanterie den defileermarsch. Na het défilé begaf de Prinses zich per auto naar 't terrein van de oefening. Over al werd H. K. H. luide toegejuicht door de duizenden die zich langs de route hadden opgesteld. KERKNIEUWS MGR. A. SUYS BENOEMD TOT OFFICIER IN DE ORANJE NASSAU ORDE. Bij zijn veertigjarig priesterfeest. Op de Heilig Landstichting werd Zondag op waardige wijze het 40-jarig priesterfeest van Mgr. A. Suys, vicaris der H. Landstich ting, en het 25-jarig bestaan der H. Land stichting gevierd. In de Coenaculumkerk, het prachtige Oostersche bouwwerk van wijlen ir. Stuyt, werd Zondagmrogen een solemneele Hoog mis opgedragen door den jubilaris, Mgr. A. Suys, met pontificale assistentie van Z. H. Exc. Mer. Arn. Diepen. Tijdens de Heilige Mis werd door een neef van den jubilaris, Mgr. Fr. Frencken, een predicatie gehouden. Na de Heilige Mis was er gelegenheid in de museumzaal den jubilaris persoonlijk ge luk te wenschen. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om aan den jubilaris hun sympathie en hulde te betuigen. Na deze intieme huldiging trok de stoet van priesters en comité-leden in open landauers van de Coenaculumkerk naar de in aanbouw zijnde basiliek, waar de pas toor-jubilaris werd gehuldigd door hel werk-comité en door de geestelijke en bur gerlijke overheid. Na een korte inleiding door den voor zitter van het werkcomité, baron Var Lamsweerde Van Ryckevorsel, richtte Z.H Exc. Mgr. Diepen zich tot den oprichter dei H. Landstichting, welke niet slechts van nationale, maar ook van internationale be teekenis geworden is. De stichting heeft in den loop der jaren haar apologetische wetenschappelijke en bibliografische be teekenis op bijzondere wyze getoond. De heer Spoorenberg was de tolk van hel werkcomité, huldigde den vicaris namens de parochianen en bood de feestgaven aan in den vorm van een prachtige ciborie, een gouden miskelk, naar ontwerp van P. Ger- rits, een ameublement voor de kerk, terwijl tegelijkertijd werd toegezegd dat nog bin nenkort een bronzen borstbeeld van Mgr. Arn. Suys aan de stichting zal vereerd wor den naar ontwerp van den beeldhouwer Piet Roovers. Bovendien werden van vele particulieren nog geschonken aangeboden. Baron Van Lamsweerde kon de verheugen de mededeeling doen, dat het H. M. de Koningin behaagd had om vicaris Suys te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau, terwijl men weet, dat reeds eerder vicaris Ara, Suys door Z. H. den Paus was benoemd tot geheim kamerheer. In den namiddag om zes uur werd in de Coenaculumkerk door Mgr. Diepen een pon tificaal Lof gedaan, met assistentie van Vicaris Suys en Mgr. Hendricks. Tijdens het Lof sprak de jubileerende pastoor een dankwoord tot de geestelijke en burgerlijke autoriteiten voor de hulde, hem gebracht en voor de waardeering, uit gesproken voor zijn levenswerk, de H. Landstichting. Na het Lof werd in de jubelzaal van de stichting een feestavond gehouden, waar in een Maria-spel en een Hulde-spel aan het priesterschap door de jeugd der stich ting werd opgevoerd. PIET GERRITS ONDERSCHEIDEN. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Heilig Landstichting te Nijmegen is de heer Piet Gerrits, artistiek adviseur en assistent van Mgr. A. Suys, benoemd tot commandeur in de Orde van St. Sylvester. RECHTZAKEN BOLLENREIZIGER BOEKTE ORDERS VOOR ZICHZELF. Een bloembollenhandelaar te Sassen- heim had tegen zijn vroegeren reiziger H. W. van W. een vordering ingesteld tot be taling van een schadevergoeding van 15.000.op grond, dat Van W. als bloem bollenreiziger in zijn dienst, in strijd met de tusschen beiden bestaande overeenkomst in begin 1930 in Amerika orders heeft ge boekt op eigen naam of op naam van an deren te zijnen behoeve, en orders op naam van den eischer niet aan dezen ter hand heeft gesteld. De rechtbank verklaarde deze handelin gen onrechtmatig en wees de vordering tot een bedrag van 6000.toe. In hooger beroep heeft het Haagsche Gerechtshof heden dit vonnis bevestigd, doch het bedrag der te betalen schadever goeding nader bepaald op 5000.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12