Zraivelgerëchten zijn z®o gemakkelijk MAANDAG 8 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BUD - PAG. 11 BUITENLAND BELGIE. ZAL VANDERVELDE HET KLAAR SPELEN? Men verwacht van niet. De berichten van verschillende zijden wijzen er op, dat de socialistische leider Vandervelde slechts weinig kansen heeft om een regeering te vormen op nationalen grondslag. Zoowel van katholieke als van liberale zijde wordt hem geen onverdeelde mede werking toegezegd: hetgeen voor de wer king van een grondwfetelijke regeering noodig zou zijn. Vandaag zal de heer Vander Velde dan ook een definitief besluit kunnen over maken aan den koning, en naar het zich laat aanzien zal hij van de opdracht moe ten afzien. De vraag rijst natuurlijk, wat er alsdan zal gebeuren. Zal een leider van een der andere twee grondwettelijke partijen, een liberaal dus of een katholiek, door den koning verzocht worden een nieuwe poging te doen, of zal men onmiddellijk bij den heer Van Zee land nogmaals aandringen, opdat hij als kabinetsvormer zou optreden? Deze laatste kans zal wel toenemen naar gelang het moeilijker blijkt voor een partij leider om een regeering te vormen. PROVINCIALE VERKIEZINGEN. Hetzelfde beeld als de Kamer verkiezingen. Gisteren hebben in België de provincia le verkiezingen plaats gehad. Zij hadden een kalm verloop. De uitslag is als volgt: Het aantal te verdeelen zetels bedraagt 696. Socialisten: 221 (verlies 20). Katholieken: 224 (verlies 94). Liberalen: 89 (verlies 6). Rexisten: 78 (winst 78). Frontisten: 50 (winst 2). Communisten: 27 (winst 20). Eupensche Volkspartij: 8 (winst 1). „Voor België" (arrondissement Verviers 2 (winst 2). Afzonderlijke Katholieken (provincie Limburg) 2 (winst 2). Landbouw (provincie Luxemburg) 0 (verlies 2). De stem-cijfers der provinciale verkie- zinen in vergelijking tot die van de Kamer verkiezingen van de vorige maand zijn als volgt; Liberalen 322.841 (292.9777) Katholieken 688.278 (675.941) Rexisten 280.625 (271.491) Vlaamsche nationalisten 176.869 (166.737) Socialisten 750.289 (767.522) Communisten138.791 (143.223) Hieruit blijkt, dat er geen groote wijzi ging gekomen is in de krachten der par tijen in verhouding tot de op 27 Mei j.l. gehouden Kamerverkiezingen. De Socialis ten vertoonen een lichten achteruitgang in het geheele land. De Katholieken en Libe ralen handhaven hun posities en vertoonen hier en daar een lichten vooruitgang. De rexisten boeken verliezen in de provincies Namen en Luxemburg, maar zijn vooruit gegaan in Brabant, Luik en Henegouwen. De Frontisten zijn vooruitgegaan in West- Vla anderen. FRANKRIJK. De stakingsbeweging ten einde EEN OVEREENSTEMMING BEREIKT. In het kabinet van den premier. De vertegenwoordigers van de arbeiders (Algemeen Verbond van den Arbeid) en van de werkgevers (Algemeen Verbond van de Fransche producenten) kwamen gister middag in overeenstemming met een op hen door minister-president Blum gedaan •beroep in het kabinet van den premier bij een ter bespreking van de voorwaarden, waaronder de werkzaamheden zonder ver wijl zouden kunnen worden hervat. Het resultaat der besprekingen is nog niet be kend. De minister van binnenlandsche zaken, Sallengro, deelde echter aan journalisten tijdens het verloop der besprekingen mede, dat de onderhandelingen goed verliepen en dat in beginsel een accoord was bereikt over de loonen, de erkenning van het recht op organisatie en van de arbeidsge- delegeerde. Blijft nog slechts te bespre ken de kwestie van arbeidshervatting en de voorwaarden waarop dit kan geschie den. Nader wordt gemeld: Behalve de reeds bekende punten van de overeenkomst, die tusschen werkgevers en werknemersgedelegeerden tot stand is ge komen, zijn in de overeenkomst nog de vol gende drie punten opgenomen: lo. invoering van arbeidsraden in alle bedrijven met meer dan 10 arbeiders; 2o. geen represaille-maatregelen tegen de stakers; 3o. oproep van den kant der arbeiders organisaties tot onmiddellijke hervatting van het werk in de bedrijven, waar ge staakt wordt, zoodra de werkgevers de principieele overeenkomst hebben aan vaard en onderhandelingen aangevangen zijn over de uitvoering daarvan. Voorts hebben de werkgevers bij de on derhandelingen bij den minister-president reeds te kennen gegeven de wetten ten uit voer te zullen leggen,' die binnenkort in de Kamer zullen worden ingediend en die in het bijzonder betrekking hebben op de arbeidscontracten, de 40-prenweek en de vacantie met behoud van loon. Deze toe zegging is echter slechts door aandringen van de regeering verkregen. De werkge vers hebben zich echter vrijheid van mee ning voorbehouden over het principe van deze wetten en zij hebben eveneens alle reserves gemaakt over de economische ge volgen van deze wetten. In regeeringskringen wordt vernomen, dat de principieele overeenkomst over de beëindiging van de staking nog niet tot een hervattin gvan het werk in den loop van heden zal kunnen leiden. Men gelooft echter, dat Dinsdag de meeste der thans stakende bedrijven weer aan den gang zul len gaan. De banken en de groote Parijsche waren huizen zijn bij de principieele regeling niet betrokken. In den loop van den dag zullen onder voorzitterschap van Blum onderhan delingen gevoerd worden over bijlegging van de staking in de warenhuizen, terwijl de vertegenwoordigers der banken en der bankbedienden, na een eerste contact gis teravond, vanmiddag opnieuw in het mini sterie van financiën bijeen zullen komen voor het voeren van onderhandelingen. Het ministerie van financiën verklaart met be slistheid dat de geruchten over een sta king bij de banken onjuist zijn. De banken zullen vandaag als gebruikelijk hun loket ten openen. Vandaag wordt de levering van benzine aan de pompstations hervat. Aangezien ook in de centrale markthallen de stakingsbe weging ten einde is en de vrachtauto's weer benzine kunnen krijgen is de levens middelen voorziening vandaag weer in orde. Er kan echter nog niet worden bepaald of de- staking in de Parijsche bouwbedrijven en in de mijnen in Noord-Frankrijk onder den indruk van de bereikte overeenstem mingen toch nog zal doorgaan. In deze be drijven zou de staking vandaag beginnen. Rumoer tijdens de Kamerzitting In de zitting van de Kamer hebben de communisten Zaterdagmiddag een zooda nig tumult ontketend, dat de zitting eeni- gen tijd moest worden geschorst. Toen de rechtsche afgevaardigde Xavier Vallat be zwaar maakte tegen de aanwezigheid van Pierre Cot, in het ministerie, zulks naar aanleiding van diens houding tijdens de bloedige gebeurtenissen te Parijs op 7 Fe bruari 1934, begonnen de communistische afgevaardigden den naam van den vroe- geren prefect van politie Chiappe te roe pen. Zij maakten zich gereed om Chiappe, die als afgevaardigde voor Corcisa in de Kamer zitting heeft, te lijf te gaan, doch dit werd door de ordebewakers verhinderd De Kamervoorzitter, Herriot slaagde er niet in de orde te herstellen, zoodat de zit ting voor 10 minuten werd geschorst. Na de hervatting veroorzaakte Vallat een incident door te verklaren, dat Frank rijk thans voor het eerst door een Jood wordt geregeerd. Herriot protesteerde te gen deze uitlating en riep Vallat tot de orde „Ik ken, aldus Herriot, in dit land noch Joden, noch Katholieken, noch Protestan ten, Ik ken slechts Franschen". Motie van vertrouwen Aan het slot van de zitting nam de Ka mer een motie van vertrouwen in de re geering Blum aan met 384 tegen 210 stem men. ENGE Um EDEN HOUDT PLEIDOOI VOOR DEN VOLKENBOND In een te Leekwoottön, nabij Warwick gehouden rede zeide de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, o.a.: „Wij die ten doel hebben een eventueele vertrek van Rome uit den Volkbond te compen- seeren door Berlijns wedertoetreding. Behalve deze hoofdpunten zou het ver drag nog een aantal aanvurende bepalin gen en technische clausu^ bevatten, die echter pas in details opge zouden wor den, als het pact inderdaad van kracht zou worden. SPANJE. POLITIEKE BOTSINGEN. Weer verschillende dooden. Zondag hebben in Spanje weer verschil lende politieke botsingen plaats gehad. In Orense werd iemand gedood, terwijl twee personen levensgevaarlijk gewond werden. Aanleiding tot het gevecht was het feit, dat fascisten „Leve Spanje" hadden geroepen, hetgeen door communisten met revolution- naire leuzen was beantwoord. Te Malaga is een beambte der civiele garde doodgeschoten. Te la Coruna zijn de de anti-Japansche politiek volgde, nu in de regeering van Zuid-China de portefeuille van buitenlandsche zaken bekleedt. Als handlanger van Groot Brittannië zal hij zich tegen Japan verzetten. De Hotsji Sjim- boen verzekert, dat Groot Brittannië op deze wijze handig zoowel Nanking als Kanton beheerscht en den Japanschen in vloed wil fnuiken. BUITENLANDSCHE BERICHTEN FELLE KOUDE IN SPANJE In heel Spanje is de temperatuur ge daald. De toppen van het Cabrera-geberg- te zijn met sneeuw bedekt. In verscheide ne provincies heeft de oogst onder nacht vorst geleden. Te Madrid moest een ver gadering worden afgebroken, omdat de vergaderzaal te koud voor de aanwezigen was. OVERSTROOMINGEN IN BEIEREN Hevige regenval heeft op vele plaatsen in Beieren overstroomingen verwekt, voor al in het Beiersche Woud. Evenals bij de catastrophe van 1932 staat het dal van Cham onder water en gelijkt een meer. De straatweg ChamStrubing is overstroomd. Ook de Isar en de Donau zijn aanzienlijk gestegen. GEWELDIGE BRAND IN JAPANSCHE PROVINCIE VAMAGATA Meer dan 120 huizen, o.m. de school- en bankgebouwen zijn gistermiddag te Aora- zama, een stad in de Japansche provincie Yamagata, tengevolge van een brand ver woest. Na drie uren was de brandweer 't vuur meester. De schade bedraagt meer dan een millioen yen. NEERLANDS ZUIVEL VOED1 U GOEDIl DE REGEERINGSVERKLARING Behoud der democratische vrijheden De regeeringsverklaring is Zaterdag door Daladier voorgelezen in den Senaat en door Blum in de Kamer. In de verklaring wordt o.m. het volgende uiteengezet: De taak der regeering is van den aan vang af door de uitspraak van het volk bepaald, n.l. 't behoud van de democratische vrijheden tegen alle pogingen tot geweld, het behoud van den vrede. Het regeerings- program zal bestaan in het verwezenlijken van het program van het volksfront. De volgende week zullen reeds voorstel len worden ingediend betreffende amnes tie, 40-urige werkweek, collectieve ar beidsovereenkomsten, vacantie met behoud van loon, een plan voor groote openbare werken, nationalisatie der wapenfabricage, een graanbureau, dat tot voorbeeld zal dienen voor de revalorisatie van de an dere landbouwproducten, zooals wijn, vleesch, melk, verhooging van den leer plichtigen leeftijd, hervorming van het sta tuut van de Bank van Frankrijk, waardoor overwicht van de nationale belangen wordt gewaarborgd, een eerste herziening van de wetsdecreten. Wanneer deze maatregelen zullen zijn aangenomen, zal de regeering een tweede reeds voorstellen indienen, met name be trekking hebbend op een nationaal werk loosheidsfonds, pensioenregeling voor oude arbeiders, en tenslotte een breedvoerig systeem van voorstellen strekkende tot het doen herleven van de algemeene bedrij vigheid met name door een fiscale ont spanning en een onderdrukking van fraude. Voortgaande zet de regeeringsverklaring uiteen, dat aanvallen op de democratische instellingen met kracht zullen worden af geslagen en dat openlijk een balans zal worden opgemaakt van den economischen financieelen toestand, daar openhartigheid heta vertrouwen van de natie in zich zelf zal versterken. De buitenlandsche politiek Ten opzichte van de internationale poli tiek wordt gezegd, dat de klaarblijkelijke wil van het land uitgaat naar behoud van den ondeelbaren vrede met alle naties ter wereld en voor alle naties. De vrede is identiek met eerbiediging van de interna tionale wet en de internationale overeen komsten zijn identiek met de trouw aan de aangegane verplichtingen en het gege ven woord. Frankrijk wenscht vurig een organisatie van de collectieve veiligheid, welke in staat zal stellen tot het stuiten van den1- waanzinnigen bewapeningswed loop, waarin geheel Europa vastzit en wel ke zal leiden tot een internationale over eenkomst betreffende publiciteit en voort schrijdende vermindering van en controle over de nationale bewapeningen. De regeering zal dezen algemeenen wil van het Fransche volk tot gedragslijn ne men, hetgeen geenszins een teeken is van laten begaan of een bewijs van zwakheid. Ter uitvoering van deze binnen- en bui tenlandsche richtlijnen heeft de regeering geen ander dan het met de democratie overeen te brengen gezag noodig, maar dat dan ook in zijn geheel. Het gezag in de de mocratie wordt gevormd door de snelheid en de energie van een methodisch over legde actie en de overeenstemming van die actie met de beslissingen van het al gemeen kiesrecht, voorts door de trouw aan de gegeven beloften aan de kiezers en de vastbeslotenheid een einde te maken aan alle vormen van corruptie. Deze taak kan slechts ten uitvoer wor den gelegd, wanneer de regeering de vrije leiding er over behoudt, en wanneer al len medewerken. „Trouw aan onze ver plichtingen zal onze stelregel zijn, Het openbaar welzijn zal ons doel vormen". moeten vastbesloten blijven, den Volken bond te laten voortbestaan. Het feit, dat de Volkenbond zijn gezag verzwakt ziet, brengt voor al zijn leden de verplichting mede, te trachten, in een geest van open hartige werkelijkheidszin de fouten te verbeteren, die de jongste gebeurtenissen aan het licht hebben gebracht. Dit is de taak, waaraan de Britsche regeering zich thans zet. De regeering behoudt haar ver trouwen in den Volkenbond als het beste instrument, dat voor de handhaving van den vrede beschikbaar is". Na te hebben herinnerd aan de herbe zetting van het Rijngebied en de Britsche nota aan Duitschland, zeide Eden: Ik moet er nogmaals op wijzen, dat wij be reid zijn te onderhandelen over een pact van non-agressie en wederzijdschen bij stand in West-Europa, dat nog meer van harte welkom zal zijn, indien er het denk beeld van een luchtpact in is verwerkt en indien het vergezeld gaat van accoorden inzake beperking der strijdkrachten. ITALIË. Mussolini wendt zich tot Berlijn EEN NIEUWE ORIENTEERING? Non-agressie-pact zou in voorbereiding zijn „Uit de meest betrouwbare bron" ver klaart de Romeinsche correspondent van de „Matin" een aantal bijzonderheden te kunnen geven over de gemeenschappelijke Duitsch-Italiaansche politiek, waartoe het zou kunnen komen, „indien de gebeurtenis sen te Genève Italië buiten de Europee- sche gemeenschap zouden stooten". Tusschen Duitschland en Italië aldus de correspondent van het genoemd blad wordt een non-agressiepact voorbereid van onbeperkten duur en betrekking hebbende op alle eventualiteiten, die mogelijk zijn. Men dient evenwel te herhalen, dat men met een strikt voorwaardelijke politiek te doen heeft, dat wil zeggen met een daad, die afhankelijk is van de besluiten, welke Genève einde dezer maand zal nemen. Voor het geval echter de sancties ge handhaafd zouden blijven, zou het pact geteekend worden, in verband waarmede Mussolini den 30sten Juni als den uiter sten datum zou hebben bepaald, tot wel ken hij geduld zal oefenen. De kanselarijen te Rome en Berlijn, al dus het relaas in de „Matin" hebben haar maatregelen reeds genomen; in het diepste geheim hebben de ambassadeus der beide landen hun instructies ontvangen; alles is gereed. Wat de draagwijdte van het eventueelë accoord betreft, verneemt de correspondent dat beiderzijds volstrekt gelijkwaardige concessies gedaan zouden worden. Van Ita- liaansche zijde komen deze op de vol gende punten neer: 1 Italië zou met alle politieke, diplo matieke en economische middelen, waar over het beschikt, Duitschland's koloniale eischen steunen. 2 Italië zou zich niet verzetten tegen de nazi-expansie op den Balkan. In deze richting zou op de kaart van Europa een nauwkeurig omlijnde invloedssfeer aangg- geven worden. De Duitsche concessies zouden zijn: 1 Duitschland zou zich formbeel ver plichten, zoowel metterdaad als moreel de onafhankelijkheid van Oostenrijk te eer biedigen. 2 Duitschland zou zich verplichten, geen wedertoelating tot den Volkenbond te vragen. Deze verplichting beoogt, zekere diplomatieke manoeuvres te doen falen, gemeentelijke arbeiders en beambten in staking gegaan. Te Malaga staakt een deel van het spoorwegpersoneel, zoodat verschei dene treinen niet konden vertrekken. ROEMENIE. CONFERENTIE DER KLEINE ENTENTE. De regent van Joego-Slavië, prins Paul, en de president van de Tsjecho-Slowaak- sche republiek, dr. Eduard Benes, zijn Za terdag in de Roemeensche hoofdstad gear riveerd, waar zij deelnamen aan een be langrijke conferentie, die op het slot Scro- viste nabij Boekarest werd gehouden. PALESTINA. VERIJDELDE SPOORWEGAANSLAG. Nieuwe onlusten. Naar uit Palestina gemeldt wordt, heb ben gisteren opstandelingen getracht een spoorbrug in de nabijheid van Jerusalem in de lucht te doen vliegen, toen een per sonentrein naderde. Toevallig werd de aanslag echter verijdeld. De machinist had argwaan gekregen en bracht den trein vlak voor de brug tot staan, waarna hij een mederijdenden agent van politie een onder zoek op de brug deed instellen. Daarbij bleek, dat drie groote gaten in het metsel werk waren geboord, welke gevuld waren met dynamiet. In het geheele land kon Zondag een ver hevigd opleven der onlusten geconstateerd worden. Er werden bomaanslagen gepleegd in Haifa, Jaffa, Nazareth en Beisan, terwijl bij de Egyptische grens op verschillende plaatsen vernielingen zijn aangericht aan de spoorlijnen. Zeven Arabische stakings leiders zijn gisteren gearresteerd en in een concentratiekamp nabij de Egyptische grens ondergebracht. De burgemeester van Jaffa is er opmerk zaam op gemaakt, dat de mandaatregeering een nieuwen gemeenteraad zou benoemen, wanneer de huidige raad niet onmiddellijk zijn werkzaamhedén zou hervatten. In Jeruzalem hebben Arabische kooplie den een centrale verkoop instantie inge richt voor de belangrijkste levensmiddelen. Uit Egypte is nog een bataillon infanterie aangekomen. CHINA. DE TOESTAND IN ZUID-CHINA. Een bericht van den correspondent van het Japansche blad Hotsji Sjimboen te Jjanhai, dat melding maakt van het recen te conflict tusschen Nanking en Kanton, heeft groote beroering in Japan gewekt. De correspondent schrijft, dat de uitda ging der partij van het Z.W. wordt onthuld als een openlijke poging China te bevrijden door verzet te plegen tegen Japan en niets meer is dan een poppenkast, welke wordt opgevoerd door Kanton na overleg met de regeering van Nanking met Groot Brittan nië op den achtergrond. De correspondent van de Hotsjo Sjim boen verzekert, dat degene die aan de touwtjes trekt, blijkbaar Groot Brittannië is, waarbij zijn vertegenwoordigers te Nan king en Hongkong een belangrijke rol spe len. In dit verband wijst de correspondent erop, dat Lo Wenkan, de bekende pro-En- gelsche diplomaat, die als minister van bui tenlandsche zaken der Nanking-regeering ZEVENTIEN VERSCHILLENDE VRUCHTEN AAN ééN BOOM „Vruchtensalade" Het kleine stadje Orlando in Florida kan er zich op beroemen, dat het de meest zeldzame boom ter wereld bezit, waaraan n.l. niet minder dan 17 verschil lende soorten vruchten groeien. Een ze kere M. E. J. Ard is er tenslotte in ge slaagd om aan een fruitboom nog 16 an dere verschillende vruchtsoorten te kwee ken. Hij heeft zijn boom thans den naam gegeven van „Vruchtensalade!" LUCHTVAART MILITAIR TOESTEL OMLAAG GESTORT. Twee dooden. Tijdens dichten mist is nabij het vlieg veld Paran in Argentinië een militair vliegtuig omlaag gestort. De beide inzitten den, sergeant-vliegers, waren op slag dood. PER BALLON OVER DEN ZUIDELIJKEN ATLANTISCHE OCEAAN. De Hamburger ballonvaarder dr. Zin- ner heeft tegenover een vertegenwoordi ger van het „Hamburger Tageblatt", het stoutmoedige plan te kennen gegeven den Zuidelijke Atlantischen Oceaan tusschen Afrika en Zuid-Amerika met een ballon te overvliegen. Hij wil daarbij gebruik ma ken van den gunstigen Noord- Oostpas saat, een bestendige wind, die den ballon in 5 tot 8 dagen over den Zuidelijken Atlan tischen Oceaan kan voeren. Deze wind maakt het noodzakelijk niet het kortste traject tusschen Bathurst en Pernambuco te volgen, doch het aanzienlijk langere tra ject Casablanca en de monding van de Amazonerivier. Voor de 60000 km. lange tocht zou naar de meening van dr. Zinner een ballon van 5000 kub. meter voldoende zijn. Het is voldoende wanneer opblaas bare gummivesten, die den gondel drijvend moeten houden en een radio-ontvanger voor de weerberichten worden meegege- ven. 2600 METER HOOG MET WATER- ZWEEFVLIEGTUIG. De Russische zweefvlieger Korotow heeft een oefenvlucht verricht met een water zweeftoestel en een 'hoogte bereikt van 2600 meter. Na in rechte lijn 175 km. te hebben gevlogen, kwam hij op het water neer. WILT U IETS WETEN? Vraag inzake recht op het volle week loon, wanneer er een algemeen erkende christelijke feestdag in valt. Antwoord: Wanneer er op zoo'ndag niet gewerkt wordt, mag zonder vooraf gaande afspraak, niets van het volle week loon worden afgetrokken. Moet er echter wel gewerkt worden, dan is geen loon voor overwerk verschuldigd. Vraag inzake IJsco-venten en steun- trekken. Antwoord: U moet dit van te voren opgeven. Vraag inzake afhouden van huur en waterleiding van steungeld. Antwoord: Ja, dat kan. Vraag inzake het invorderen van een oude schuld van f 40. Antwoord: Daaraan zal wel weinig te doen zijn, daar alles berust op een mon delinge afspraak.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11