ZATERDAG 6 JUNI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De onmetelijke kleinheid Het blijft altijd gewaagd, iets te beloven wanneer men niet zeker ervan is, die be lofte te kunnen inlossen. Nog gewaagder is het, dergelijke beloften op de bonnefooi in de krant af te drukken. Eenige weken geleden het leven gaat zoo snel, want hoeveel weken zijn sinds dien wel niet verloopen? .beloofden wij met de hand op ons hart dieper te zullen ingaan op de vraag: wat is stof? Het wordt niemand kwalijk genomen, indien het niet het geval is, maar mis schien herinnert u zich, dat deze vTaag gesteld werd te zamen met een tweede vraag: wat is het leven? De bedoeling was aan te toonen, dat de moderne wetenschap, ondanks de reusachtige vooruitgang in de laatste kwarteeuw, op deze beide kleine korte vragen, die de kern van het geheele natuurwetenschappelij k onderzoek vormen, (voorloopig) geen antwoord weet. Wat het leven is, weet de grootste ge leerde evenmin als de domste schooljongen- Wat de stof is, waaruit de Schepping is opgebouwd.... weet evenmin iemand. Over de levensvraag is vorig maal ge sproken. Thans „haasten wij ons" de twee de vraag, naar de samenstelling van de stof, onder het mes te nemen. Ter veront schuldiging voor het uitstel kunnen wij slechts aanvoeren, dat in dit jaargetijde de uiterlijke verschijningsvorm der natuur zoo wonderbaarlijk mooi is, dat het onderzoek naar de innerlijke samenstelling ervan daarbij, wat ons betreft, hevig in het ge drang is gekomen! Dat onderzoek is trouwens, uit journa listiek oogpunt bekeken, een even nuchter karweitje, als een Symphonie van Beetho ven te ontleden in noten en het totale aan tal noten uit Beethoven's Zevende bij elkaar op te tellen. Dan heeft men alle no ten bijeen, maar daarmede nog niet een symphonie. Wie de goddelijke Symphonie, door den Schepper zelf gecomponeerd, gaat ontleden, komt terecht bijde hoogere wiskïinde. Het is om een mensch al zijn genoegens bij het zwerven door bosch en wei te ont nemen! Een geurend bosch vol hoogere wiskunde, beschenen door den wilden gloed van een wiskundigen zonsondergang! De „stof, waaruit de geheele natuur is opgebouwd, de bosschen en het water, de gansche aarde en het onmetelijke heelal van myriaden wentelende zonnen is door de wetenschap bestudeerd, en deze studie leidt naar zulke ingewikkelde formules, dat de lezer er niets meer van zou begrij pen en de schrijver nog veel minder. Uit de schooljaren herinnert'men zich, dat als men een stukje stof, b.v. een kor reltje keukenzout, in steeds kleiner stukjes verdeeld, er ten slotte een eind komt aan de mogelijkheid nóg kleiner partikels keu kenzout te verkrijgen. Deze ondeelbare deeltjes worden genoemd moleculen en zijn, wat het keukenzout betreft, samenge steld uit twee nog kleinere deeltjes (ato men) natriuim en chloor, die te zamen de scheikundige verbinding natriumchloride of dood-ordinair keukenzout vormen. Op vernuftige wijze heeft men berekend, hoe groot deze moleculen zijn. Deze bereke ning toont aan, dat de middellijn van b.v. een molecule waterstof 14 honderdsten van het millioenste deel van een millimeter be draagt! Deze graad van kleinheid kunnen wij ons evenmin voorstellen als de billioenen kilo meters, die de afstanden tot de sterren weergeven. De meest opzienbarende ontdekking, welke de natuuronderzoekers hebben ge daan bij het onderzoek van de stof is ech ter, dat deze „ondeelbare deeltjes" in het geheel niet ondeelbaar zijn gebleken. Elk atoom is een zonnestelsel in miniatuur! Rond een positief electrisch geladen „kern", draaien kleine negatief geladen deeltjes, die de naam dragen van electro- nen. De electronen draaien rond de kern met ontzaglijke snelheden,-, welke die van het licht somstijds dicht benaderen. Ten koste van veel geduld en studie is men erin geslaagd zich een denkbeeld te vormen van de grootte van de kern en van de electronen. De positieve kern van een atoom goud is stellig niet grooter dan 30 billioenste van een millime ter; zij is 1000 maal zoo klein als het geheele atoom. De massa van een electron is ongeveer 0,000.000.000.000.000.000.01 gram dus ongeveer eenzelfde gedeelte van een gram, als een gram van het gewicht der geheele aarde. Niettemin is het gelukt de electrische lading van één enkele electron direct te meten. Bovendien heeft men gevonden, dat het .planeten-stelsel" van kern en electronen niet alleen zeer onregelmatige, maar ook wijdlóopende „banen" heeft, zoodat een atoom van de oogenschijnlijk meest vaste stof toch van een uiterst ijle structuur is. De wetenschap heeft nog veel meer ont dekkingen gedaan in het geheimzinnige wereldje van de microkosmos, en ter ver klaring van deze ontdekkingen hypothesen opgesteld, waarbij een mensch, die in de hoogere wiskunde niet thuis is, duizelen gaat. Indien we echter vragen, of door al deze, ongetwijfeld zeer bewonderenswaar dige experimenten, onze kennis van bet .wezen der stof verhelderd is, dan moet het antwoord luiden: neen. De atomen zijn van hun troon gestooten en blijken samenge steld te zijn uit kernen een electronen. Maar wat is de kern? Dat is, om met Faust te spreken, „des Pudels Kern"! Niettemin schijnen de moderne natuur kundige hypothesen een geheel nieuw perspectief te openen inzake het oude pro bleem der wisselwerking tusschen geest en stof. Dr. Penning schrijft in zijn onlangs verschenen boek „Het Atoom", dat het hem tot dankbaarheid stemde, dat de na tuurkunde thans zelf de middelen aan de hand doet ter bestrijding van de mate rialistische wereldbeschouwing. Hoe vreemd de „golven van waarschijn lijkheid", waarmede de Natuurkunde den laatsten tijd werkt om het gedrag der elec tronen te verklaren, ons ook voorkomen, wanneer de wetenschap haar beoefenaren leidt tot erkenning van een scheppenden Geest, dan mogen wij dankbaar zijn. Al heeft men dan niet de kern gevonden, dan toch wel de Kern, die alles samenhoudt en de eenige grond van alle verschijnselen is. Een Paterspraatje over de film. XV. Zooals je het meer ziet: Een afscheid aan een station, ergens in het Zuiden van Limburg. Een groote „hij" stond aan de binnenkant van het portier, een kleine „zij" aan de andere kant. De trein vertrok. Een laatste handruk, een laatste lach, een laatst vaarwel! Vlug stoomde de trein het station uit. Ondertusschen had „hij" zijn zakdoek voor den dag gehaald en wuifde, bleef wuiven totdat het geheele station en daarmede ook „zij" uit het gezicht ver dwenen was. 'n Aardig tafreeltje. Moge het, onbe kende jonge man, onbekend jong meisje, altijd zóó tusschen jullie blijven. Intus- schen is later de werkelijkheid dikwijls anders. Er zijn er zoovelen die, om him bruid te groeten, doodsgevaarlijke toeren uithaalden, die him hoofd en hun halve lichaam buiten het coupéraam staken, met gevaar hun halswervels te forceeren en het evenwicht te verliezen, die tot op een kilometer afstand zwaaiden en wuifden, en die zoolang bleven kijken totdat ze de veer op haar hoed niet meer zagen en die nu de afstand van een meter reeds een kwelling vinden en niet weten hoe spoe dig ze de afstand wat grooter zullen ma ken, door de straat op te loopen of op an dere manieren uit de buurt te blijven. „Als je pas getrouwd ben, krijg je koekjes bij de thee enz." Ja! En als je lang ge trouwd ben, (soms zelfs als je kórt ge trouwd ben) krijg je vaak vloekjes bij de thee, snauwen bij je brood en zit je tij dens het diner tegenover een man met een gezicht als een peper- en azijnstel. In dergelijke mijmeringen was ik ver zonken, toen plotseling een medereiziger, die mij kende, de vraag stelde: Pater, ik heb hier en daar al eens gehoord van die nieuwe filmbeweging, die Gezinsfilm „Ro- ma", maar ik zou er van u wat meer over willen weten. Wat wil deze beweging eigenlijk? Ik zette hem alles uiteen en zoo dacht ik bij mezelf het zou geen kwaad kunnen wanneer ik in de plaatsen waar de actie reeds op touw is gezet, ook onze bedoelingen nog eens kort uiteen zette, zoodat iedereen precies weet waar het om gaat en wat we willen. De bedoeling van Gezinsfilm „Roma" is: Over heel Nederland zooveel mogelijk do nateurs te werven, die door jaarlijksche vaste bijdragen de mogelijkheid scheppen om een fonds te vormen, waaruit positief- goede en Katholieke films kunnen ver vaardigd en aangekocht worden. Worden daartoe eigen studio's gebouwd? Neen! Eigen bioscooptheaters opgericht? Ook niet! Dé bedoeling is om deze films in be staande studio's te vervaardigen en ze ver volgens wanneer ze in het groote bioscoop bedrijf zijn geworpen, in de bestaande bioscopen te doen draaien. Kan dat dan? Natuurlijk kan dat! Want er zijn vele bios coopdirecteuren die zich gaarne in onze Katholieke filmactie willen inschakelen en die bereid zijn met alle krachten daar aan mede te werken. Maar ziet men dan allèèn Katholieke films? Neen, natuurlijk niet! Allerhande ontspannings- en amuse mentsfilms, behooren ook bij het program. We zouden het eenigszins kunnen verge lijken met de K. R. O. die in haar pro gramma's het godsdienstige, het nuttige en aangename vereenigt. Doch dat „gods dienstige" zou men verkeerd kunnen ver staan. Met godsdienstige of Katholieke film bedoelen wij niet allerlei vrooms en heiligs, maar een spannend, boeiend ge geven waarin zonder kwezelarij en zon der opgelegde vroomheid uitstraalt de kracht en de energie van de Katholieke gedachte. Vervolgens wil Gezinsfilm „Roma" een actie die wil protesteeren tegen het feit, dat wij, Kahtolieken maar lijdelijk moeten toezien, dat de film bijna geheel in han den is van niet-Katholieken, die ons Ka tholieke volkje maar opdienen wat zij wil len. Natuurlijk worden ze door Rijkskeu ring en Zuidelijke nakeuring geremd. Maar idaal is het niet. En daarom eischen wij BUITENLAND BELGIE. VANDERVELDE KRIJGT KABINETS OPDRACHT. Zal hij slagen? De koning heeft gisteren aan den socia list Vandervelde opdracht gegeven een re geering te vormen. Vandervelde heeft de aanvaarding nog in beraad gehouden. Hij meent vandaag in staat te zijn den koning te kunnen mededeelen, dat hij de opdracht zal kunnen aanvaarden. Men is echter in alle politieke kringen van meening, dat Vandervelde er niet in zal slagen een kabinet samen te stellen. Alleen de heeren van Zeeland of de Man zouden volgens deze kringen deze opdracht kunnen ten uitvoer leggen. DUITSCHLAND. HET PROCES TEGEN MGR. WOLKER. Naar de K.W.P. verneemt heeft de Ju stitie aan Mgr. Ludwig Wolker thans me degedeeld, dat hij alleen uit de voorloo- pige hechtenis is ontslagen, omdat men aanneemt, dat hij niet voornemens is om te vluchten. Het proces tegen den Gene- raal-Directeur»der Katholieke Jonge Man nen-Vereeniging wordt derhalve nog voortgezet. MOET DE BIJZONDERE SCHOOL TOTAAL VERDWIJNEN? De Gemeentelijke Inspecteur van het On derwijs te München, Bauer, die een der felste bestrijders is van de Bijzondere School, heeft tijdens een vergadering van Nationaal Socialistische Onderwijzers ver klaard, dat er een Rijkswet in voorberei ding is, waarbij alle Bijzondere Scholen zullen worden opgeheven. Het Nationaal Socialisme blijft deze eisch stellen, omdat zij de Bijzondere School als een ernstig beletsel beschouwt voor het verwezenlijken van de volksgemeenschap bij het Onderwijs. FRANKRIJK. HET REGEERINGSPROGRAMMA. In een na afloop van den kabinetsraad gepubliceerd communiqué wordt medege deeld, dat de regeeringsverklaring in groo te trekken door den raad is aangenomen, en dat de middelen zijn overwogen voor een snelle uitvoering der plannen die in deze verklaring worden genoemd. De mi nisters van binnen landsche zaken en ar beid hebben met him collega's den toestand besproken, die ontstaan is door de stakings beweging. Volgens door socialistische Kamerleden in de wandelgangen verstrekte mededee- lingen, zal het regeeringsprogramma, be helzende de 40-urige werkweek, een collec tief arbeidscontract en een jaarlijksche be taalde vacantie, met spoed worden behan deld en ongetwijfeld aangenomen. De twee de etappe van het program behelst de be handeling van een reeks wetsontwerpen, waarbij zekere bestaande wetten worden afgeschaft en groote openbare werken wor den georganiseerd, om het economisch le ven te bezielen. De derde etappe zou ten slotte gevormd worden door de nationalisa tie van de oorlogsindustrie. Inzake de voor stellen welke van den minister van finan ciën zullen uitgaan wordt medegedeeld, dat deze zullen bestaan in de opheffing van zekere onbillijke toestanden en een herzie ning der statuten van de Banque de France. DE STAKINGEN. Gistermorgen zijn alle Parijsche bladen verschenen, doch de verzending naar de provincie was niet mogelijk, doordat de staking bij de Messageries Hachette en an dere vervoerondernemingen voortduurt. Het probleem van den aanvoer van ben zine en olie is nog niet opgelost, daar de patroonscommissie gisteren niet op het mi nisterie van arbeid is verschenen. Heden ochtend zouden de gedelegeerden der werkgevers zich echter naar het departe ment begeven. Ook bij Citroën is nog geen accoord tot stand gekomen, zoodat het personeel hier opnieuw het werk heeft neergelegd en de fabrieken heeft bezet. Het conflict op de abattoirs van La Villette nadert zijn einde, zoodat de vleeschverzorging der hoofdstad verzekerd blijft. De Parijsche gemeenteraad heeft beslo ten, de gezinnen der stakende arbeiders een steunbedrag toe te kennen. In het melk- en vleeschbedrijf zou geen stakingsgevaar meer bestaan, terwijl ook geen overslaan der beweging naar het café- en hotelbedrijf te verwachten zou zijn. Verschillende bioscopen zijn gesloten en ook in de meeste filmstudio's wordt niet gewerkt. Indien de staking voortduurt, zul len in den loop van de volgende week vele theaters moeten Sluiten, tenzij zij dezelfde film op het programma behouden. door middel van onze actie, dat de bakens verzet worden en dat de films meer dan tot nu toe het geval was, onder Katholie ke controle komen. Een prachtig apostolaat! Waaraan door vele Katholieke Leidenaars hard wordt meegewerkt. Nu beginnen de propagandis ten hun actie in de Petrus-parochie. Katholieken! Stuurt ze niet weg, maar helpt ons en steunt dat prachtige streven. Door onze actie zullen wij het winnen. Pater AUX. VAN SCHALEN, O.F.M., Voorzitter. ENGELAND. HO ARE WEER IN DE REGEERING. Als minister van Marine. Sir Samuel Hoare is benoemd tot eersten, lord der Admiraliteit als opvolger van lord Monsell. Op 7 Juni van het vorige jaar werd Sir Samuel Hoare minister van buitenlandsche zaken in het nieuwe kabinet Baldwin. Men zal zich nog goed herinneren dat het plan voor de oplossing van den strijd tusschen Italië en Abessynië dat Ho-are met Laval heeft opgesteld, zonder door het Engelsche kabinet gedekt te zijn, reden is geweest dat Hoare 18 December moest aftreden. Hij werd door Eden opgevolgd. DE NEGUS DANKT DE BRITSCHE REGEERING. In een audiëntie, die de Negus aan den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft verleend, heeft hij dezen verzocht, de Britsche regeering zijn war men dank te betuigen voor den steun, die zij sedert den aanvang van het conflict met Italië aan de Abessijnsche zaak heeft ver leend. Officieele Britsche kringen volstaan met deze aanduiding, doch men doet opmerken, dat het onderhoud zeer kort en niet meer dan een beleefdheidsbezoek was, en dat het zich niet leende voor een bespreking der vraagstukken die uit den huidigen toestand ten aanzien van Abessynië voortvloeien. SPANJE. OPPOSITIE VERLAAT DE CORTES. Wat de Spaansche minister van onderwijs zich veroorlooft. De geheele rechtsche oppositie heeft, tijdens een nachtzitting van het Spaansche parlement, de zittingszaal verlaten. Aanleiding tot deze demonstratie der rechtsche oppositie was een uitlating van den minister van onderwijs, die bij de de batten over de voorgenomen uitschakeling van geestelijken en religieuzen uit het on derwijs verklaarde, dat het door geestelijken gegeven onderwijs „armzalig en nietswaar dig was en den ondergang beteekende van het Spaansche schoolwezen". De rechtsche partijen zien in deze uitla ting een ongehoord brutale beleediging van het Spaansche volksgevoel, te ernstiger, wijl zij uit den mond van een minister komt. ITALIË. SCHUSCHNIGG'S GEHEIMZINNIGE REIS. Hij sprak 2 uur met den Duce. Zooals gemeld, heeft de Oostenrjjksche bondskanselier Schuschnigg gisteren het verwachte onderhoud met Mussolini gehad op het kasteel Rocca delle Caminate. Over hetgeen besproken werd, wordt het diepste stilzwijgen bewaard. Het officieele com muniqué luidt: „De Oostenrijksche bondskanselier dr. Schuschnigg heeft op zijn thuisreis een be zoek aan Mussolini gebracht. De beide staatslieden hebben gedurende twee uur met elkaar van gedachten gewisseld". In Duitsche kringen te Rome, aldus Reu ter, brengt men het bezoek van den kanse lier in verband met de plannen in zake een eventueel herstel der Habsburgers op den troon van Oostenrijk, hoewel Schuschnigg tijdens zijn verblijf te Viareggio geen enkel lid van het huis Habsburg ontmoet heeft. In het algemeen echter gelooft men dan ook eerder, dat de bondskanselier en de duce hebben nagegaan, hoe de Oosten- rijksch-Italiaansche betrekkingen zich zul len ontwikkelen in de diverse eventuali teiten, welke uit de Italiaansche politiek kunnen voortkomen. Ook bestaat de mo gelijkheid, dat Schuschnigg de reis naar Italië ondernomen heeft, ten einde zich ter plaatse van de ontwikkeling der Italiaansch- Duitsche betrekkingen op de hoogte te stel len, waaromtrent den laatsten tijd allerlei geruchten de ronde hebben gedaan. V-ast staat, dat men in Italiaansche krin gen van een zekere terughouding tegen over Oostenrijk blijk geeft. Van Italiaansche zijde geeft men ter verklaring van deze terughouding te verstaan, dat de betrek kingen tusschen Rome en Berlijn op het punt staan een uiterst vriendschappelijk karakter te krijgen. De herhaalde confe renties, die de Duitsche ambassadeur von Hassell met Mussolini gehad heeft en de officieuze verklaringen in zake de moge lijkheid van het herstel van oude vriend schapsbanden beteek en en, dat boven het front van Stresa het dreigement van' een Itali a ansch - Du itsche entente hangt. De beteeken is, die men bij gebreke van nauwkeurige mededeelingen aan de besprekingen hecht, is dat zoowel Rome als Berlijn beoogt, de Europeesche kansela rijen in spanning te houden, evenwel zonder dat de doeleinden van Duitschland en Italië met elkaar overeenstemmen. De Oostenrijksche bondskanselier is intus- schen weer te Venetië aangekomen. Hij zal heden de reis naar Weenen voortzetten. POLEN. DE ANTISEMIETISCHE ONLUSTEN TE MINSK. Zesduizend van de zevenduizend Jood- sche bewoners van de stad Minsk op 25 kilometer van de hoofdstad Warschau gele gen, zijn naar Warschau gevlucht in ver band met de ernstig antisemietische onlus ten, die te Minsk hebben geheerscht. Bij de botsingen zijn vier menschen gedood en een veertigtal gewond. PALESTINA. DE ONRUST IN HET H. LAND. Nog geen uitzicht op verbetering. De onrust duurt nog onverminderd voort. Er werden bommen geworpen, schoten ge wisseld en brandstichting gepleegd. De toestand blijft onzeker, en er bestaat nog geen uitzicht op verbetering. Opnieuw zijn aan een aantal Arabische dorpen collectieve geldboeten opgelegd, terwijl andere dorpen hiermee gedreigd zijn. Voorts zijn weder verschillende tele foonleidingen doorgesneden. Bij Gaza zijn 2.400 boomen in Joodsche plantages ver nield. Naar Egypte, Irak en andere landen zijn Arabische propagandadelegaties ge zonden. Bij den Moefti is een propaganda- bureau ingesteld. Aan den anderen kant heeft emir Abdoellah, nadat reeds een de zer dagen de hooge commissaris een be zoek aan Amman had gebracht, de opper ste Arabische raad eveneens voor morgen bij zich uitgenoodigd, wat met bemidde lingsvoorstellen in verband gebracht wordt. Op een spoorbrug van de lijn Haifa Lydda is een aanslag gepleegd, waardoor schade werd aangericht. Het verkeer werd hierdoor opgehouden. CHINA. DE ANTI-JAPANSCHE STRIJD IN CHINA Kanton mobiliseert. De politieke raad van het Zuid-Westen heeft de generaals Tsjen Tsji Tang en Li Tsjoeng Jen benoemd tot commandant, on derscheidenlijk van het eerste en het vier de leger der anti-Japansche volksstrijd krachten voor het nationale welzijn. Zij hebben instructie gekregen de mobilisatie voor te bereiden voor een expeditie naar het Noorden tegen de Japanners. Reuter verneemt, dat de Japansche auto riteiten te Kanton den Japanschen onder danen hebben opgedragen zich gereed te maken om de stad in geval van gevaar spoedig te kunnen verlaten. De beteekenis van het mobilisatiebevel. De mobilisatie, waartoe door den poli- tieken raad van het Zuid-Westen opdracht is gegeven, vormt geen oorlogsverklaring aan Japan, zoo wordt te Hongkong ver klaard, want vijandelijkheden zouden on middellijk rampzalige gevolgen hebben voor Kanton, in verband met de overweldi gende superioriteit der Japansche bewape ningen. Door zich echter anti-Japansch te verklaren, wint Kanton de sympathie der patriottistische jeugdbeweging, terwijl het er tevens in geslaagd is, de centrale regee ring in verlegenheid te brengen. In officieele kringen te Nanking gelooft men niet aan agressieve bedoelingen van Kanton. Indien echter de Zuidelijke legers Hoen an en Kiangsi zouden binnenrukken, zou de centrale Nanking-regeering, naar men verklaart, daarin eerder een vijande lijke daad jegens Nanking dan jegens Ja pan zien en haar troepen tegenover die van Kanton stellen. Men gelooft niet, dat de pressie van de zijde den Kanton-regeering Nanking zal bewegen tot wijziging van zijn politiek ten opzichte van Japan, hierdoor opgehouden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN SNELTREIN WEENENPAR IJ S ONTSPOORD. 2 Dooden, verscheidene zwaar gewonden. Gisteravond is de sneltrein WeenenPa rijs bij het station Ebelsberg nabij Linz in Oostenrijk ontspoord. De locomotief en ver scheidene wagons vielen omver en werden vernield. Volgens inlichtingen uit particu liere bron bedraagt het aantal slachtoffers twee dooden en 10 zwaar gewonden. Een officeel bericht is nog niet ontvangen. Het ongeluk zou gebeurd zijn, doordat de snel trein over een zwakke plek reed en de machinist een waarschuwingsbord met het verzoek vaart te verminderen over het hoofd heeft gezien. De hoofddirectie der bondsspoorwegen deelt inzake het spoorwegongeluk het vol gende mede: Op Vrijdag 5 Juni is de uit Frankrijk en Zwitserland komende D-trein no. 122 op een opengebroken deel tusschen de stations Asten en Ebelsberg ontspoord. De locomo tief, de dienstwagen, de postwagen en drie personenwagons vielen omver. De telegraaf en telefoonlijnen zijn hierdoor vernield. Volgens de voorloopige inlichtingen zijn twee personen gedood en werden boven dien 6 personen zwaar en een groot aantal licht gewond. Uit Lintz en Weenen zijn hulptreinen terstond naar de noodlottige plek gereden. Het verkeer is omgelegd. Tot handhaving van de orde is een compagne Bondstroepen derwaarts gezonden. Volgensinlichtingen uit particulieren bron zou het aantal ge wonden 25 bedragen. 100 WAGONS MET HOUT VERBRAND. Sedert gistermorgen staan op het station Reichenberg in Noordelijk Bohemen 100 met hout geladen wagons in brand. De oor zaak is onbekend. De brandweer slaagde er niet in het vuur te blusschen. BRAND AAN BOORD VAN DUITSCH SCHIP. Aan boord van het Duitsche stoomschip Wangoi, dat met een lading coprah uit Beira (Afrika) kwam, is in de haven van Marseille brand uitgebroken. Met alle macht wordt het vuur bestreden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5