DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOPPEN 27ste Jaargang ZATERDAG 6 JUNI 1936 No. 8437 OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 tl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Godsdienst en politiek. Godsdienst en politiek zijn van elkaar gescheiden. Deze stelling aanvaarden we, indien men het niet aldus verstaat, dat Godsdienst en politiek geen aan rakingspunten met elkaar hebben. Een dergelijke bewering blijkt bij eenig nadenken heel spoedig niet juist te zijn, en, wanneer men z'n oogen openzet voor de praktijk van het leven en deze practijk ook maar één oogenblik beziet, dan is het onmiddellijk zoo klaar als de dag, dat Godsdienst en politiek niet heelemaal van elkaar kunnen worden gescheiden. Men drukt zich daarom beter en juister uit, als men zegt dat Godsdienst en poli tiek van elkaar onderscheiden zijn, niet gescheiden d.w.z. niet geheel en al gescheiden. Wij willen hier even citeeren uit een duidelijk artikel van Oudeis in de laat ste „Nieuwe Eeuw". Dit artikel is geschre ven naar aanleiding van de jongste be slissing van het Episcopaat ten opzichte van de N.S.B.: „Zeker de N.S.B. is een politieke partij, doch politieke partijen hebben wel degelijk met beginselen te maken. Sterker nog, de N.S.B. verklaart zelve meer te zijn dan een gewone politieke partij, zij is ook draagster van een levens- en wereldbe schouwing. De bewoordingen van het Bis schoppelijk schrijven toonen ook duidelijk aan, dat het de hooge belangen der Kerk in ons vaderland tot uitgangspunt neemt en die alleen. Het is de Paus zelf, die onlangs nog eens precies heeft geformuleerd, hoe men deze verhouding dient te verstaan. Hij sprak bij de opening der pers-ten- toonstelling: „Zeker drijven geen goede en verstan dige politiek (ook dit willen Wij u zeg gen) degenen, die door het leven en de actie van de Kerk te beletten en ook al leen reeds door Haar volle en vrije ont wikkeling te belemmeren, daarmede tege lijkertijd afzien van den krachtigen en kostbaren steun, dien Zij en Zij alleen aan de openbare veiligheid, aan den waren vrede, aan het algemeen welzijn kan ver- leenen. „Met welken steun de Katholieke Kerk en dit moet gij luide verkondigen geenszins bedoelt ook maar iets te usur- peeren van wat tot het gebied van de eigenlijke politiek behoort krachtens haar doel, een usurpatie, die op het oogenblik in strijd met de waarheid vastgesteld wordt, om de Katholieke Kerk allerlei moeilijk heden in den weg te leggen en Haar wel doende actie juist uit te sluiten uit die om vangrijke gebieden, die er het meest be hoefte aan hebben en die er het meest van zouden profiteeren: de jeugd, het gezin, de school, de pers, de volksmassa's. „De Kerk kent aan den Staat zijn eigen invloedssfeer toe en leert en beveelt de nauwgezette eerbiediging daarvan, doch Zy kan niet toelaten, dat de politiek zich niet stoort aan de moraal en ook kan Zij het gebod van Haar goddelijken Stichter niet vergeten, die, volgens de krachtige en diepzinnige uitdrukking van onzen groo- ten Manzoni (Osservazioni sulla Morale Cattolica, Hoofdstuk m, in Princ.) Haar gebood, op haar eigen terrein werkzaam te zijn, „zich meester te maken van de mo raal", overal waar deze in het geding komt en in het geding moet komen: docentis eos servare omnia quaecumque mandavi vobis (hen leerende alles te onderhouden wat Ik u bevolen heb) Mattheus. XXVIII, 20". De woorden, vet gedrukt, slaan precies en letterlijk op het geval, dat thans in ons land aan de orde is. De Bisschoppen vinden daarin de volle dige rechtvaardiging van hun optreden". Aldus de „Nieuwe Eeuw". En nu willen wij hier op laten volgen wat gisteravond geschreven stond in.... de socialistische pers. Wij citeeren: Wanneer de bisschoppen optreden tegen een geestesrichting, die hun Kerk met overweldiging bedreigt, han delen zy niet op politiek terrein, maar beschermen zij hun Kerk, hetgeen gansch iets anders is. 't Is mooi gezegd! Maar in diezelfde so cialistische per3 moest dan ook niet zoo gefulmineerd worden tegen het feit, dat de Bisschoppen hebben verboden en nog verbieden aan de Katholieken hun mede werking te verleenen aan de beleving van een andere „geestesrichting", die in wezen staat tegenover het Katholicisme, n.l. de „geestesrichting" van de S.D.A.P.! De wereld in vogelvlucht Uit China bereiken ons berichten om trent ernstig vrezet tegen de Japansche invasie-politiek.* De militaire gevolmach tigden van de Zuid -Chineesche provincies, Kwantoeng en Kwangsi, hebben eigener beweging een mobilisatie-bevel afgekon digd. Een formeele oorlogsverklaring van de Kantonneesche regeering aan Japan heeft echter tot dusver nog niet plaats gehad. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden in totaal twee honderd duizend man naar het noorden opmarcheeren. Verder zouden de Japansche autoriteiten in Kan ton den JapansChen onderdanen hebben aangeraden, rich gereed te houden om him woningen in geval van gevaar spoedig te kunnen verlaten. Met eenige spanning ziet men nu de toe komstige gebeurtenissen tegemoet. Willen de Zuidelijke troepen werkelijk tegen de Japanners oprukken? Dan komen zij voor twee problemen te staan: ten eerste hoe zij door het gebied van de Nanking-regee- ring moeten trekken, en ten tweede hoe zij het tegen het veel beter uitgeruste Japan sche leger moeten uithouden. De vraag is echter of de beweging niet veel meer te gen de Noordelijke regeering van Nanking is gericht. De Kantonregeering is het n.l. niet met de Japansche politiek van de Nanking-re- geering eens en het is mogelijk, dat de Zui delijke legers zich met opzet een anti-Ja- pansch tintje geven om aanhang te krij gen in het gebied van Nanking. Nu behoeft men niet direct een oorlogs uitbarsting te vreezen, want Chineezeiv acties loopen nogal eens op niets uit. Mis schien zal Nanking zich dit Zuidelijk initia tief ten nutte maken door een voordeeliger positie te bedingen tegenover de Japanners bij de onderhandelingen, die met echt Oos- tersche taaiheid reeds lang hangende zijn. ROTTERDAM AANVAARDT REGEERINGSAANBOD. Voor toepassing tariefsverlaging in de haven. Nadat de Regeering op '22 Mei aan het gemeentebestuur van Rotterdam had te kennen gegeven in beginsel bereid te zijn een extra bijdrage uit het Werkloosheids- subsidiefonds te verleenen, opdat een ta riefsverlaging in de haven van 28 procent zou kunnen worden toegepast, onder voor waarde, dat de particuliere havenkosten aanpassing zouden vertoonen van ten min ste gemiddeld 15 procent, hebben B. en W. van Rotterdam thans den Raad voorgesteld om het aanbod der regeering te aanvaar den. Van het particuliere bedrijfsleven kon de toezegging worden verkregen, dat mede werking zal worden verleend tot verlaging van de particuliere tarieven met 15 pro cent, voor zoover deze in redelijkheid nog kan worden geëischt. Aan het gemeentelijk havenbedrijf is daarbij een controleerende taak toegedacht. Als concrete maatregelen worden voor gesteld: Over het tijdvak 15 Juni tot 31 December 1936 een vermindering van 28 procent toe te passen op het havengeld voor zeesche pen en het kadegeld (de kosten hiervan zullen resp. 480.000 en 160.000 bedragen). Over hetzelfde tijdvak toe te passen ver laging van de huren eri erfpachtcanons der aangegeven terreinen met gemiddeld 28 procent, volgens door B. en W. vastgestel de progressieve schalen. (Kosten 180.000). Over hetzelfde tijdvak een reductie van gemiddeld 15 procent toe te kennen op de loodshuren, de tarieven bij de gemeentelij ke handelsinrichtingen en de huren der gemeentelijke kranen, tippen en andere hef-werktuigen (kosten 65.000). Uitsluitend hulp aan „stille armen11. „SAMENWERKING VOOR BIJZONDERE NOODEN". Richtlijnen van de commissie. Naar wij vernemen, heeft het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden aan de ge meentebesturen een circulaire gericht, waarin het een schema aanbiedt voor de oprichting en werkzaamheid van een com missie van samenwerking voor bijzondere nooden, alls bedoeld door den Minister van Binnenlandische Zaken in zijn rondschrijven aan de burgemeesters d.d. 9 April 1936. In deze circulaire wordt erop gewezen, dat het werk der commissies uitsluitend zal bestaan uit het verleenen van eenmali- gen steun uitkeeringen ineens in die gevallen, waarin het verleenen van dien steun de kracht van de gewone instellingen van weldadigheid te boven gaat, en wel hoofdzakelijk aan z.g. stille armen, die door bijzondere nooden in moeilijkheden zijn ge komen. Hierbij behoeft niet alleen gedacht te worden aan moeilijkheden ontstaan uit de crisis, ook in andere gevallen, b.v. riekte, waarin eenmalige steun van grooteren om vang noodig is, kan deze worden verleend. De hulpverleening door eenmaligen steun aan de bedoelde personen blijft principieel allereerst de rechtstreeksche taak van de bestaande particuliere en kerkelijke instel lingen. Kunnen deze alleen de noodige hulp verstrekken, dan is er voor optreden van een ander of nieuw lichaam uit den aard deer zaak geen reden. De minister is echter uitgegaan van de gedachte, dat waar schijnlijk in vele gevallen de bestaande in stellingen van weldadigheid financieel niet in staat zullen zijn, de noodige hulp-ineens aan deze nieuwe of stille armen geheel te verstrekken en dat dit slechts zal kunnen geschieden door samenwerking van ver schillende zijden. Voor dergelijke gevallen nu is de nieuwe commissie van samen wer king bedoeld. Doel der commissie. Het doel der Commissie van Samenwer king is dus, een band te leggen tusschen die particuliere en kerkelijke instellingen, welke zich bezig houden of bereid zijn zich te gaan 'bezig houden met het verleenen van eenmaligen steun in bijzondere nooden en deze hulpverleening in onderling overleg te organiseeren en uit te voeren. Hoe de commissie zal zijn samengesteld. De commissie moet niet te groot zijn. In haar moeten zijn vertegenwoordigd de voornaamste instellingen van weldadig heid, welke zich met dit werk bezig hou den. Indien er naast deze instellingen lichamen zijn, die zich bijzonder interes seeren voor de nooden der nieuwe armen, kunnen ook vertegenwoordigers van deze in de commissie worden benoemd. Ofschoon op den voorgrond staat, dat de hulpverlee ning aan deze stille armen in de allereerste plaats de taak moet blijven van particuliere en kerkelijke instellingen, is er geen be zwaar, dat ook een vertegenwoordiger van de burgerlijke armenzorg in de commissie zitting heeft. Wanneer in een gemeente geen of nage noeg geen instellingen bestaan, die zich met het verleenen van eenmaligen steun in bijzondere nooden bezig houden, kan de hier aangegeven richtlijn niet streng worden gevolgd. Indien de burgemeester 'van een dergelijke gemeente van oordeel is, dat er toch wel gevallen van stille armen in zijn •gemeente rich kunnen voordoen, kan de burgemeester desgewenscht een commissie van steun verleening in bijzondere nooden in het leven roepen, bestaande uit enkele door hem hiervoor geschikt geachte parti culiere personen. In zeer kleine gemeenten is ook zelfs een dergelijke commissie wellicht overbo dig en zal de burgemeester de enkele aan vragen om steun persoonlijk kunnen be handelen. Het nationaal fonds stelt echter als regel het bestaan van een „commissie van samen werking" op prijs. Taak der commissie. De commissie zal tot taak hebben: 1. het in ontvangst nemen van huipaan- vragen; 2. het instellen van een onderzoek naar de hulpaanvragers; 3. het zich beraden over de wenschelijk- heid van hulpverleening en den norm en omvang van deze hulp; 4. het bijeenbrengen van het bedrag, dat noodig is voor de beoogde hulp, zooveel mogelijk geheel (eventueel in samenwer king der medewerkende instellingen) en, zoo dit onmogelijk is, met bijstand van het nationaal fonds; 5. het geven van advies aan den hulp behoevende en het verleenen van moree- len en bemiddelenden steun naast den gei- del'ijken bijstand. Op elk van deze punten wordt in de cir culaire vervolgens nader ingegaan. Hierbij wordt ten aanzien van subsidie van het nationaal fonds opgemerkt, dat, in dien de commissie van samenwerking er niet in slaagt, het geheele bedrag, dat zij noodig acht, in eigen kring bijeen te bren gen, zij een beroep kan doen op het natio naal fonds voor bijzondere nooden. De grootte van de uitkeering, welke het na tionaal fonds eventueel als aanvulling op het plaatselijk bijeengebrachte bedrag zal kunnen geven, zal aan de band van de door de commissie te verstrekken gegevens tel kens individueel worden vastgesteld. Wat betreft den moreel en en bemidde lenden bijstand, zal de hulpverleening in den regel gepaard moeten gaan met inten sieve individueele bemoeiing. Indien slechts één der vertegenwoordigde instellingen gelden beschikbaar stelt voor een bepaald geval, zullen ook het toezicht en de mo- heele steun in den regel aan die instelling kunn enworden overgelaten. Indien ver scheidene instellingen gezamenlijk het noodige geld beschikbaar stellen, zal in on derling overleg moeten worden vastgesteld, wie van haar zich met den moreelen bij stand belast. De commissie zal, zoo zij dit in bepaalde gevallen gewenscht acht, ook een individueel lid, voor zoover dit daartoe bereid is, met den moreelen bijstand kun nen belasten. Bemiddelende bijstand kan bijvoorbeeld bestaan in het bevorderen van huurverla- ging, van het. gedeeltelijk kwijtschelden van schulden, van vermindering van hypotheek rente, enz. enz. Kaderdag der Katholieke Arb eiders- beweging EEN MANIFESTATIE, DEMONSTRATIE EN WEKROEP. MGR. VAN SCHA IK, HENRI HERMANS EN A. C. DE BRUYN VOEREN HET WOORD. De Katholieke Arbeidersbeweging in Ne derland organiseert Zondag 28 Juni te Am sterdam een kaderdag, een kaderschouw. Het geheele nationale-, diocesane- en plaatselijke kader wordt bijeengeroepen in de grootsche Amsterdamsche markthal. Tien duizend bestuurders, leidinggeven den over het geheele vlak der beweging, zullen daar op machtige en indrukwekken de wijze manifesteeren hun organisatori sche kracht, him willen en streven. Zij zullen getuigen voor de waarheid onzer beginselen. Zij zullen een krachtigen klaroenstoot doen hooren ter bescherming en veiligstel ling onzer arbeidersgezinnen, bindend stre ven voor een rechtvaardige ordening van de sociale en economische verhoudingen. De Kaderdag wil zijn een demonstratie tegen het revolutionnair extremisme, hei- densch zoowel van rechts als van links. Een demonstratie tegen de vernietiging der cultuur, tegen de voorgenomen aansla gen op onze vrijheden, onze organisaties, onze onafhankelijke pers, de elementaire rechten van den mensch. De Kaderdag wil zijn een wekroep voor: rechtvaardigheid en vrede in de so ciale en economische verhoudingen, recht en orde in geheel de samenleving, arbeid en brood voor ons arbeiders volk, ordening en doelmatige organisatie in de geheele na tionale productie en distributie, herstel der maatschappelijke orde volgens de beginse len van „Quadragesimo Anno". Tien duizend mannen zullen opgaan uit alle deelen des lands naar de hoofdstad. Ook de jonge arbeiders zullen staan in het voorste gelid. Op hun liefde en toewijding, hun durf en daadkracht is de toekomst der bewe ging aangewezen. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het regeerlngsprogTam van het nieuwe Fransche kabinet. (2de blad). Hoare weer in de Britsche regeering. (2de blad). Schuschnigg's geheimzinnige reis. (2d' blad). Kanton mobiliseert. (2de blad). BINNENLAND. Hoe het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden zal werken (1ste blad). Het wetsontwerp inzake vaste lasten en landbouw-hypotheek. Verslag van de Tweede Kamerzitting (2de blad). Een Kaderdag der Katholieke Arbeiders beweging (1ste blad). Toediening heilige wijdingen in het Bis dom Haarlem (Kerkn., 3de blad). De Verbondsadviseur, Mgr. Van Schaik, zal klaar en duidelijk de massa voorhou den wat den katholieken arbeidersleiders in dezen geweldigen en belangrijken tijd te doen staat. Henri Hermans zal op zijn heldere en stevige wijze uiteenzetten wat noodzake lijk dient te gebeuren om alle Nederland- sche productieve krachten dienstbaar te maken aan een zoo redelijk mogelijk alge- meene en voor ieder geldende mensch- waardige behoeftenbevrediging. Verbondsvoorzitter De Bruyn zal in een inleidend- en slotwoord aantoonen hoe het geheele Verbondsapparaat gericht, geleid en gestuwd moet worden op het verwezen lijken van de godsdienstig-zedelijke verhef fing van onze arbeiders en hun huisgezin nen, maar ook: de sociaal-economische ver heffing en verdediging van onze arbeiders en hun vrouwen en kinderen. Hij zal de plaatselijke leiders in de R.K. Arbeidersbe weging de richtlijnen mee naar huis geven, die ze te volgen hebben om deze idealen te verwezenlijken. De Kaderdag der Katholieke Arbeiders beweging belooft al zoo een gebeuren van groote beteeken is te worden voor ons ka tholieke arbeidersvolk niet alleen, maar ook voor de Kerk en de geheele Neder- landsche volksgemeenschap. Uitgebreide maatregelen worden inmid dels getroffen om den Kaderdag zoo goed als maar mogelijk is, te doen slagen. De Amsterdamsche afdeeling der bewe ging, de R.K. Volksbond, verleent haar krachtige medewerking in de voorberei ding. Reeds worden elders een groot podium en tienduizend zitplaatsen in gereedheid gebracht om alles zoo vlot mogelijk te kun nen opslaan. Philips treft reeds maatregelen voor de geluidsinstallatie. Architect Mens, inrichter van het Ne- derlandsche paviljoen der Vaticaansche Perstentoonstelling, werkt reeds aan een machtig imponeerende schildering. Herman van den Eerenbeemt overlegt met de Amsterdamsche bestuurders hoe verder fleur en kleur te brengen. Muziekkorpsen zullen de stemming ver- hoogen. Een groep Nijmeegsche J. W.-ers, bekend als „de Brug", zullen contra-dansen uitvoe ren, zwaard- en morris-, en volksliedjes ten beste geven. De Nederlandsohe spoorwegen werken mee voor een vlot vervoer. In de omgeving der Markthallen is een ruim parkeerterrein voor bussen en stalling van fietsen. De beste maatregelen voor een goede or de en vlot verloop worden getroffen. In een manifest zal de inhoud van het op deze grootsche bijeenkomst gesproken woord geconcretiseerd worden uitgedra gen. De Kaderdag brengt dat manifest aan het Nederlandsche volk.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1