DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Nagedachtenis van Koningin-Moeder geëerd Onthulling gedenkteekcn in het Rosarium te Den Haag 27ste Jaargang DONDERDAG 4 JUNI 1936 No. 8435 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt brj vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week S 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en va-koop: S 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V De hedendaagsche onder schatting van het Geloof De schat van ons Geloof. Mogen we een héél ernstig woord neerschrijven? En wel dit: dat God ons de genade sohenke, om altijd in onze overtuiging levend te houden, dat ons Geloof is in den volsten, diepsten en rijksten zin een schat. Als wij daarvan overtuigd zijn, zullen wij alle winst en allé verlies in het leven bezien en beoordeelen op een veel verhevener en veel verstandiger wijze, dan zij, die de schat van het Geloof niet bezitten.... Wij schrijven dit neer, niet om 'ns te gaan „preeken" ova het Geloof, maar naar aanleiding van actueele dingen, naar aan leiding van wat a gedacht en geschreven en gedaan wordt rondom ons op den dag van heden. In het jongste nummei' van de sociaal democratische „Vooruit" lezen we: De Haagsche briefschrijva van de anti-revolutionnaire „Standaard" ver telt van het zea verarmde gezin van een waklooze, waarin hij geweest is en waar hij, trots him ellende, toch een schoon Godsvertrouwen vond. On getwijfeld vaheffend, zulk een onge broken geloof in de ergste druk, on verschillig of het calvinistisch dan wel socialistisch geloof is. Dat is erg, ergerlijk! Het Geloof van den geloovigen Protestant, het Geloof in God, die een Vader is, in een Goddelijke Voor zienigheid, in een eeuwig bestaan na dit korte leven dit Geloof wordt gesteld op één lijn met „socialistisch geloof', met het vertrouwen in een sociaal en politiek stel sel! Dat schrijnt tegen onze sterkste overtuiging en tegen onze teederste gevoe lens aan als een bonkige godslastering. Wie zóó schrijft, wie zóó den geest van het socialisme uitdrukt, bewijst meteen, dat in die gedachten-sfeer, in die levens-be schouwing de Christen, de Katholiek zijn plaats niet kan vinden! Dat staat in die paar woorden in-eens helderder en klaar der vóór ons, dan in menige breede uit eenzetting. Dezelfde onderschatting van het Geloof en over-schatting van een menschelijk stel sel hindert en pijnigt 't kan niet anders den geloovige telkens en telkens in woorden èn in daden van de nationaal-so- cialistische regeerders en leiders in Duitsch- land. En, evenals in het socialisme, zoo is ook in het nationaal-socialisme die onder schatting van het geloof en over-schatting van een menschelijk stelsel een gevolg van dat stelsel zelf, van het beginsel en den opzet, welke aan dat stelsel ten grond slag liggen. Wij beweren niet, dat er geen geloovige en godsdienstige socialisten en geen geloovige en godsdienstige nationaal- socialisten zijn. De 1 e e r van het socialisme en van het nationaal-socialisme geeft aan het Geloof, aan den Godsdienst niet de plaats, welke de geloovige, de godsdiensti ge mensoh daarvoor moet opeischen en daarvoor natuurlijk ook van ganscher harte wil opeischen! Reisbelasting in ont werp gewijzigd. Tegemoetkoming aan bezwaren. De ernstige bezwaren, welke uit de Tweede Kamer tegen het ontwerp-reisbe- lasting zijn gerezen, hebben de regeering aanleiding gegeven een aantal belangrijke wijzigingen in het ontwerp aan te bren gen. Deze zijn: Het tarief van 75 cent vervalt; de belas- De wereld in vogelvlucht De stakingsbeweging in Frankrijk breidt zich uit als een epidemische ziekte, waar door de heele Fransche industrie dreigt te worden aangetast. Het is begonnen in de metaal-industrie, bij de groote autofabrie- ken van Renault en Citroën en bij de vlieg tuigfabrieken in dc omgeving van Parijs. Daar hebben de stakende arbeiders hun zin gekregen en nu gaat iedereen het pro- beeren. Overal worden de fabrieken be zet, ook in de provincie. Te Rouaan wordt in de meeste groote chemische fabrieken St. Gobain, Male- tra, Kulman gestaakt. De arbeiders heb ben ten deele eischen gesteld, die soms op- loopen tot loonsverhooging met niet min der dan 50 procent. In de meeste gevallen hebben de arbeiders de fabrieken bezet en verklaard, dat zij niet eerder daaruit zou den vertrekken, dan wanneer hun eischen ingewilligd zijn. De textielindustrie in Rijs- sel is sinds gisteren in grooten omvang door de stakingsbeweging aangetast. In een meubelfabriek eischen de arbeiders 35 procent loonsverhooging. Ook de groote staalfabrieken Forges et Actières de Denain et Anzin, die 3700 arbeiders in dienst heb ben, liggen sinds gistermiddag stil. De lei ding dezer fabrieken heeft ter bestudee ring van de eischen der arbeiders een be denktijd van 24 uur gevraagd. De stakings leiding heeft hierop doen weten, dat wan neer de arbeiders niet zonder verwijl ge noegdoening krijgen zouden, zij de hoog ovens zouden laten dooven. De Fransche regeering, die tot nu toe de ontwikkeling van de beweging lijdelijk heeft aangezien, begint zich nu ongerust te voelen daar ook de overheidsbedrijven worden aangetast. Zoo is de stakingsbacil reeds doorgedrongen tot Nanterre, waar in de gasbedrijven wordt gestaakt. De gede tineerden te Parijs worden niet meer door de gewone chauffeurs vervoerd, het kran ten-vervoer is gestagneerd. Hedenavond zou de nieuwe regeering van den socialistenleider Blum worden ge formeerd. Het opknappen van deze sta kingsbeweging zal de eerste moeilijkheid zijn, waarmede de nieuwe regeering zal •hebben te kampen. Dat de overheid meer energiek zal moeten optreden, wordt hoe langer hoe duidelijker, want stakingen in de overheidsbedrijven zijn ontoelaatbaar, evenals het bezet houden van de fabrie ken een onduldbare aantasting van het eigendomsrecht is. tirig zal dus worden 50 cent per dag ge durende de eerste twaalf dagen en vervol gens een gulden per dag. Een maximumtarief van 24 gulden wordt ingevoerd voor: a. zakenreizen (reizen „ondernomen uit sluitend uit hoofde van een beroep of een bedrijf"); b. gezondheidsreizen. Ook begeleiders en verplegers behoeven slechts het maxi mum te betalen; c. reizen voor familiebezoek. Duren deze reizen dus langer dan dertig dagen, dan is voor dien verderen duur geen belasting verschuldigd. Studiereizen van kunstenaars e.d. zullen in vele geval len als beroepsreizen kunnen worden be schouwd. De bepaling omtrent vrijstelling voor reizen aan boord van een Nederlandsch zeeschip, wordt teruggenomen. De minister is bereid, onder nader te stellen voorwaarden een vrijstelling in de wet op te nemen, zoowel voor het verblijf in de overzeesche gebiedsdeelen als voor den normalen duur van de rechtstreek- sche uit- en thuisreis. Ook worden vrijgesteld: reizen van openbare en consulaire ambtenaren, als mede voor personen die voor de regeering conferenties in het buitenland bijwonen. Ten behoeve van het gezin komt de me morie op vier punten aan bezwaren tege moet: 1. Vermindering van het tarief tot de helft voor jeugdreizen, georganiseerd door bepaalde vereenigingen; 2. Een maximumtarief van 12 voor rei zen ten behoeve van studie voor universi taire, middelbare en daarmee gelijk te stellen examens. 3. Het afzonderlijk tarief voor kinderen van grensbewoners, die 10 verschuldigd zouden zijn, vervalt. 4. Verlaging van d$ tarieven voor grens bewoners, in het bijzonder voor gehuwden. De Koningin sprak een hartelijk dankwoord Onder overgroote belangstelling van autoriteiten en publiek heeft hedenmiddag in het Rosarium aan het Jozef Israëlsplein te 's-Gravenhage, in tegenwoordigheid van de Koninklijke familie en haar vor stelijke gasten, de plechtige onthulling plaats gehad van het gedenkteeken, ont worpen en vervaardigd op initiatief van de Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen te 's-Gravenhage, door den beeldhouwer Toon Dupuis en den bouwmeester Co Brandes. Tegenover het te onthullen gedenktee ken, aan het einde van een breed gazon, was een eenvoudig paviljoen opgericht volgens ontwerp van den heer Co Bran des. Dit paviljoen was uitsluitend bestemd voor Koningin en Prinses met de negen vorstelijke gasten en ongeveer 54 dames en heeren van de hofhouding van H. M. de Koningin en de gewezen hofhouding van H. M. de Koningin-Moeder. Rechts van het paviljoen, tusschen dit gebouw en het monument hadden ver scheidene regeeringsautoriteiten, benevens andere hooge genoodigden, plaats geno men. Onmiddellijk links van het paviljoen was gezeten het volledige eerecomité, waarvan o.m. de Minister-President dr. H. Colijn en de Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, deel uitmaak ten. Onder de genoodigden waren voorts de andere Ministers. In de richting van het monument zaten vervolgens de vertegenwoordigers van 280 vereenigingen, die hebben medege werkt om het gedenkteeken tot stand te brengen. Ter hoogte van dit laatste, aan de rechterzijde, was gezeten het hof-per soneel van H. M. de Koningin en wijlen H. M. de Koningin-Moeder. Benevens stond daar opgesteld de Koninklijke Mi litaire Kapel, onder leiding van den di recteur, Kapitein C. L. Walther Boer. Het koor der afdeeling 's-Gravenhage der Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst, dat eenige liederen ten gehoore zou brengen, stond ter andere zijde van het monument opgesteld onder leiding van dr. Johan Wagenaar. Zoo had ieder de voor hem of haar be stemde plaats ingenomen, toen precies half 3 bazuingeschal de komst der vorste lijke gasten aankondigde. Koningin en Prinses hadden met de familieleden van wijlen Koningin Emma ten paleize Noord einde het noenmaal gebruikt en waren om 10 minuten voor half drie in een ne gental auto's, waarvan vier voor het ge volg der Koningin bestemd, langs het Voorhout, de Maliebaan en het" Haagsche Bosch en door de Jozef Israëlslaan naar het Rosarium gereden, aan den ingang waarvan het comité voor de ontvangst ge reed stond. waarvan het comité voor de ontvangst gereed stond. De koninklijke familie en haar gasten begaven zich vervolgens naar het paviljoen, waarin, zooals reeds gezegd, tevens de le den der hofhoudingen plaats namen. Rede K. I. B. A. de Coster. De voorzitter van het co mité, de heer K. I. B. A. de Coster, nam het eerst het woord, allereerst de eerbiedige dankbaarheid van het comité vertolkend voor de aanwezigheid der vorstelijke personen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de tot stand- koming van dit monument en wees erop, dat de druk der tijden het niet wen- schelijk deed achten een nationaal monument te stichten, zóó aanzienlijk en zóó kostbaar, als in over eenstemming zou zijn met de groote dankbaarheid, dat het geheele Nederland- sche volk aan de hooge overledene is verschuldigd. Dat kostbare gedenktee ken moge aldus spr. de Koningin-Moeder, die vrouwe zonder vijand, reeds lang te voren zich zelf hebben opgericht in de harten van al onze land- genooten, de burgers van 's-Gravenhage wisten, dat zij in 't bijzon der een eereplicht hadden te vervullen. Die eereplicht drong ons ertoe, hier in haar eigen woonstad voor haar een ge denkteeken te stichten, tot stand gebracht uitsluitend door haar eigen stadgenooten. Niet minder dan 300 Haagsche organisa ties en vereenigingen, uit de meest uiteen- loopende kringen, namen de inzameling ter hand. Herdenkingswoord Jhr. v. Karnebeek. Hierop voerde de Minister van Staat, Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Com missaris der Koningin in Zuid-Holland, het woord als beschermheer van het eere comité. Hij zeide, dat de tegenwoordigheid van Koningin en Prinses en de vorstelijke verwanten, die tot de Koningin-Moeder in nauwe betrekking hebben gestaan, wel een zeer sprekend licht werpt op den die peren zin van deze plechtigheid. Toen, na haar heengaan, nu twee jaar geleden, dui zenden en tienduizenden eerbiedig en diep bewogen in eindeloozen gang, zwijgend aan haar baar voorbij geschreden zijn, is wel zeer duidelijk gebleken, welk een plaats in het hart der bevolking zij had in genomen. Spr. schetste het leven van Ko ningin Emma en vroeg zich af, hoe het ons vaderland zou zijn vergaan, indien deze vorstin destijds niet tot ons gekomen ware, dan wel op andere wijze haar roeping had vervuld. In de vereering, die haar werd toegedragen, kwam nimmer verandering. Thans behoort dit rijke leven tot het ver leden, maar aldus spr. hier en over zee klinkt van dit leven de stem nog na met teederen klank in de harten van mil- lioenen. Alvorens tot de onthulling van het ge denkteeken over te gaan, hield H. M. de Koningin de volgende rede. REDE VAN H. M. DE KONINGIN. Op dezen voor my weemoedigen en toch zoo gelukkigen dag wensch ik u, mijnheer de voorzitter van het comité tot oprichting van dit gedenkteeken, de verzekering te geven, dat ik diep getroffen ben door den, na het overlijden mijner geliefde Moeder, algemeen bij de Haagsche burgerij opge komen wensch de herinnering levendig te houden aan Haar persoon door de oprich ting van een gedenkteeken, dat Haar ge heel weergeeft, zooals Zij bij Haar volk hekend en geliefd was, gelijk u zooeven heeft gezegd. Niet minder getroffen ben ik door de eendrachtige wijze, waarop alle kringen hun steun en medewerking daartoe gaven. Dank zij de onvermoeide ijver en toewij ding van het comité zullen, straks, als het doek gevallen is, de trekken, die ons allen bekend en lief waren, als levend voor ons staan. De gevoelvolle woorden, waarin u, zoo wel de genegenheid mijner Moeder en Hare onverflauwde belangstelling voor al len en alles, wat Den Haag betrof, ge schetst heeft, als de aanhankelijkheid en vereering van de ingezetenen der residen tie voor Haar persoon heeft vertolkt, als mede de wijze, waarop u gewezen heeft op de hechte banden, die tusschen Haar en de stad, die meer dan vijftig jaren de stad harer inwoning geweest is, zijn onge twijfeld de juiste weergave van hetgeen in de harten leeft. Onze bloedverwanten, die door hunne aanwezigheid op dit plechtig oogenblik ge tuigenis afleggen van him medeleven met mijn volk, met mijne dochter en met mij, stellen de oprichting en wijze, waarop dit monument tot stand gekomen is, even eens op hoogen prijs. De beschermheer van het eere-comité heeft zooeven op schoone en welsprekende wijze voor onzen geest teruggeroepen, het geen mijne Moeder voor ons volk zoowel in het moederland als in de overzeesche gewesten geweest is gedurende Haar lang en gezegend leven, en de veelzijdige ga ven van hart en van verstand, welke Zij bij de vervulling van Haar meer dan eens gewijzigde taak in zoo ruime mate ont plooid heeft. Van ganscher harte vereenig ik mij met den wensch, waarmede hij zijne rede besloten heeft, dat juist in deze moeilijke tijden Haar vaderlandsliefde, plichtsbetrachting en naastenliefde, Haar groote opvatting van het leven, ons allen moge blijven bezielen. Gaarne geef ik thans gevolg aan uw verzoek, mijnheer de voorzitter, om het gedenkteeken te onthullen. De onthulling. Hierna drukte H. M. op een knop, waar op de Koninklijke Militaire Kapel de ont- hullingsmuziek inzette, welke bestond uit het Volkslied van Waldeck. Een 6-tal Haagsche meisjes uit verschil lende kringen, zorgde er voor, dat het mo nument zichtbaar werd. Na dit ontroerend moment zongen alle aanwezigen uit volle borst het Wilhelmus. Koningin en Prinses, de vorstelijke ver wanten en vervolgens de verdere aanwe zigen hebben hierna het gedenkteeken be zichtigd, waarna onderscheidene kransen werden gelegd, o.a. namens de Koningin, de verwanten, de hofhouding, het personeel van wijlen Koningin Emma en de Neder- landsche Regeering. Gedurende de plechtigheid heeft het Toonkunstkoor onder leiding van dr. Wa genaar eenige liederen gezongen. De burgemeester aanvaardt het monument. De burgemeester van den Haag, mr. o. J. R. de Monchy, heeft ten slotte het mo nument namens de Haagsche burgerij aan vaard. Hij zeide, dat ook zonder dit mo nument 's-Gravenhage niet spoedig Ko ningin Emma zou hebben vergeten. Daar voor was de liefde, die uit alle kringen der stad naar haar uitging, te oprecht en te algemeen. De vertegenwoordigers der vereenigin gen kregen vervolgens gelegenheid, even eens een krans te leggen. Nadat de koninklijke personen en haar gasten waren vertrokken, was er voor alle verdere aanwezigen gelegenheid, het ge denkteeken te bezichtigen. Na afloop hier van trok de Haagsche burgerij, die in grooten getale was toegestroomd, eerbie dig langs deze groote aanwinst voor de koninklijke residentie, een aanwinst, waar naar zoo sterk verlangd was, een fraai monument ter nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder. De plechtigheid werd uitgezonden door A.V.R.O. en N.C.R.V.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1