VRIJDAG 29 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - t*G. 5 Een blanke huid verbrandt en wordt rood en pijnlijk door de zon- Gebruik daarom tijdig AMILDA-zonnebruin crème, die Uw huid beschermt tegen ver vellen en zonnebrand en U tevens mooi bruint, óók bij weinig of geen zon Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST CRISISBOTERMERK. De heffing op boter en de vervoerver- gunmimig voor buitenlandisChe boter is voor de week van 26 Juni vastgesteld op 0.95 per kilo gram. BRUG OVER DE MAAS TE ROTTERDAM. Donderdag 3 September 1936 zal te Rot terdam worden aanbesteed het maken van een brug over de Nieuwe Maas bewesten de Maashaven aldaar, met bijkomende werken. Nadere inilichtinigen bevat de Nederland- sche Staatscourant van 23 dezer. Sportfondsenbad te Nijmegen aanbesteed. Gisterenmiddag is door de N.V. de Sport fondsen aanbesteed den bouw van een sportfondsenbad te Nijmegen. De laagste inschrijver was de firma Van Eesteren te Rotterdam met 71.739. Het hoogst werd ingeschreven door de firma Roele en Heine te Nijmegen met 85.200.—. Clearing NederlandDuitse hl and. In verband met een wijziging in de ad ministratie bij de Deutsche Verrechnungs- kasse te Berlijn, zullen met ingang van 15 Juni as. nieuwe formulieren a (stortingen) in gebruik worden genomen. De nieuwe formulieren zijn van heden af bij de Kamers van Koophandel, de ver- schililende kantoren der Nederlandsche Bank, de particuliere banken en het Ne- derlandsch Clearinginstituut verkrijgbaar. Men wordt verzocht, van 15 Juni as. af uitsluitend van de nieuwe formulieren ge bruik te maken. Tegen vroegere in gebruik neming bestaat geen bezwaar. Textielconflict te Enschede. De N.V. van Heek en Co. te Enschede heeft inzake het bij genoemde firma heer- schende arbeidsconflict het voorstel, dat in een Donderdag gehouden conferentie met den Rijksbemiddelaar werd gedaan, aan vaard. Dit voorstel houdt in, dat de N.V. gedurende een half jaar geen uitbreiding zal geven aan het z.g. jeugd-tarief, waar over het geschil liep. Na een half jaar zal de N.V. met de arbeiders-organisaties over leggen of het tarief, dat zij zelf ook niet wenschelijk achten, direct of wel na ver loop van eenigen tijd zal kunnen worden afgeschaft. Omkoopingskwestie te Wierden. De heer J. H. W., lid van den Wierden- schen gemeenteraad, heeft bij de Almelo- sche marechaussee een aanklacht wegens aantasting van eer en goeden naam inge diend tegen den heer H. S., eveneens raads lid, die voor de Almelose he rechtbank bij de behandeling van de bekende omkoo pingskwestie o.a. verklaard zou hebben, dat ook de heer W. had geprobeerd hem om te koopen. Volgens S. had W. hem een deel van zijn wethouderssalaris beloofd, als hij op W., die reeds jarenlang wethou der was, wilde stemmen bij de wethouders- verkiezing. Gedelegeerde internationaal linguisten- congres. Bij Kon. besluit van 15 Mei is benoemd tot gedelegeerde van de Nederlandsche re geering, bij het 4e internationale linguisten- congres, dat van 27 Augustus tot 1 Septem ber te Kopenhagen zal worden gehouden, prof. dr. J. van Ginneken, hoogleeraar aan de R.K. universiteit te Nijmegen. LUCHTVAART DE J.A.V.A.-VOGELS OP SCHIPHOL GELAND. De verhuizing vlot voltrokken. De verhuizing van de J-A.V.A., de jacht- vliegtuigafdeeling van Soesterberg naar Schiphol, is vlot in haar werk gegaan. Na de inspectie der afdeeling door den gepensionneerd luit.-generaal Raaymakers is, zooals we reeds gisteren meld den, het eskader, bestaande uit dertien toestellen onder commando van kapitein- vlieger H. van Weerden Poelman, naar de hoofdstad vertrokken, waar de machines gistermiddag te ruim twaalf uur op het mi litaire gedeelte van het vliegveld Schiphol zijn geland Het eskader bestond uit vijf C 5, vijf D 16 en drie D 17 toestéllen. De ontvangst op Schiphol droeg een eenigszins feestelijk karakter VLIEGTUIG VALT OP GESTICHT. Drie dooden, vier gewonden. Gistermiddag is in de nabijheid van het vliegveld te Hamburg het verkeersvlieg tuig van de lijn BerlijnHamburg in bot sing gekomen met een sportvliegtuig. De verkeersmachine kon vlot landen, hoewel zij beschadigd was. Het sportvliegtuig stortte echter neer en kwam terecht op het dak van een gesticht voor zwakzinnigen te Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester A. J. van Gerre- vink, secretaris D. Reitsma. Afwezig de heer Bakker en Mr. L. Sprey. De laatste met kennisgeving. Notulen worden goedgekeurd. Het nieuw-benoemde raadslid, de heer J. W. v. d. Post, legt in de handen van den voorzitter de voor de wet geëischte eeden af. De heer v. d. Post wordt door den voor zitter gelukgewenscht met zijn benoe ming. Spreker hoopte dat God zijn arbeid mag zegenen. De heer v. d. Post dankt voor de woor den tot hem gericht. Met eenige schroom heeft spreker zijn benoeming aanvaard. Hij acht zich niet bekwaam de plaats van den heer Kortmann in te nemen. Spreker herinnert aan zijn juist afgelegde eed, welke hem tot plicht geeft de belangen der gemeente te bevorderen. Verder moet spreker nog iets van het hart en wel dit, dat, wanneer er over spre ker zou worden geschreven zooals thans over een raadslid wordt gedaan, hij ter stond de Raad zou verlaten. De voorzitter brengt namens het ge meentebestuur nog dank aan den heer Kortmann, die met volkomen eerlijkheid de belangen der gemeente heeft gediend en bevorderd. (De Raad gaf door applaus teekenen van instemming). Onder de ingekomen stukken is een schrijven van de Minister van Sociale Za ken houdende mededeeling, dat voor de extra hulp aan werkloozen (steunverlee- ning B) geen grootere bijdrage kan wor den verleend. Ook wordt niet goedgekeurd dat van gemeentewege een extra bijdrage wordt beschikbaar gesteld. Wordt voor ken nisgeving aangenomen. Mededeelingen. Burgemeester en Wethouders deelen mede: Dat Gedeputeerde Staten de beslissing op het raadsbesluit van 2 April jl. tot ver laging van de huur der perceelen Dorps straat 62 en 66 hebben verdaagd. In verband met een door Gedeputeerde Staten gemaakte opmerking stellen B. en W. voor te bepalen, dat de huurverlaging zal gelden voor het tijdvak 6 April 1936 tot weder opzegging, doch uiterlijk tot 1 Januari 1941. Goedgekeurd. Burgemeester en Wethouders hebben in de vacature B. J. M. Kortmann als lid van het Orgaan voor werkverschaffing en steunverleening, de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. J. Smit; 2. K. Kruizinga. Benoemd wordt de heer J. Smit. De levering van gas en elcctriciteit. Voorstel van B. en W. tot het vaststel len van nieuwe concessies voor de levering van gas- en electriciteit door de gemeente Leiden. B. en W. deelen mede, dat de onderhan delingen met de Lichtfabrieken te Leiden, gevoerd door Ir. F. J. Swartwout de Hoog, zoover zijn gevorderd, dat de nieuwe con cessies aan den Raad ter goedkeuring zijn voorgelegd om te worden vastgesteld. In Leiden is dit reeds geschied. Omtrent de wijzigingen en de daarin aangebrachte verbeteringen geven B. en W. het volgende overzicht: le. De nieuwe concessies treden in wer king 1 Mei '36. Zij beeindigen, behoudens de stilzwijgende verlenging bedoeld in art. 9, 31 Dec. 1959. 2e. Volgens art. 7, 3e lid, dat bepaalt, dat voor de ingezetenen van Oegstgeest dezelfde tarieven gelden als in Leiden wordt voor de electriciteit te leveren ten behoeve van de gemeente gebouwen en de straatverlichting berekend de te Oegstgeest geldende enkel tariefsprijs, verminderd met 10 cent per eenheid, met een minimum prijs van 7 ct. per eenheid. Dit is 'n zeer gunstige bepaling. De straatverlichting kost thans pl.m. 13 cent per K.W.U. en de verlichting voor de gemeentegebouwen 18 cent. Volgens de nieuwe concessie wordt de prijs 8 cent. De gasprijs zal bedragen 75 pet. van de geldende grondprijs met een minimum van 4 cent per M3. Thans bedragen de prijzen voor straat verlichting en gemeentegebouwen 6 3/4 en 8 cent. Zij worden dus 6 cent per M3. De gemeente Leiden zal thans aan de gemeente Oegstgeest de kosten van be stratingen, herstrating van in wegen aan gebrachte steun en gaten vergoeden. Bij aanleg van kabels en buizen op z.g. garantie voorwaarden moest voorheen het volgende gegarandeerd worden: Bij kabelaanleg een afname aan electri citeit van 1.60 per M. per jaar, gedurende 3 jaar, benevens gedurende 3 jaar 500 Alsterdorf. Het toestel sloeg door het dak, viel in de eetzaal en geraakte daar in brand. De piloot en twee verpleegden wer den gedood. Vier verpleegden werden ge wond: van een hunner is de toestand ern stig. EEN BOMBARDEMENTSVLIEGTUIG GEVANGEN IN EEN VISCHNET. Bij Hamamatsoe (Japan) heeft zich het merkwaardige geval voorgedaan, dat een vliegtuig in een vischnet gevangen is. Het toestel, een licht bombardementsvliegtuig, werd bestuurd door twee onderofficieren, die door een verkeerde manoeuvre in de netten der aan het werk zijnde visschers vlogen. De netten werden op het strand getrokken, waarna bleek, dat de vliegers ongedeerd waren. gulden voor elk te stichten transformato renstation. Deze bedragen zijn teruggebracht res pectievelijk op 1.en 300. Geschillen welke bij de toepassing der concessie mochten ontstaan, zijn aan ar bitrage onderworpen. De heer Paardekooper ziet in de voor stellen een voordeel voor de gemeente. Spreker acht het heel billijk, dat de inge zetenen van Oegstgeest denzelfden prijs betalen als die van Leiden en hoopt dat met de watervoorziening eenzelfde resul taat wordt bereikt. De heer Kattenbusch vraagt nog eenige inlichtingen inzake de precarirechten, die door den voorzitter worden gegeven. De heer den Ouden kan zich geheel met de overeenkomst vereenigen. Voorstel wordt goedgekeurd. Verzoek van het bestuur der R. K. School en het bestuur der Ct r. School aan de Morsch om medewerking voor het ver krijgen van gelden uit de gemeentekas. Door het bestuur der R. K. School is verzocht om ingevolge art. 72 der L. O. wet gelden te willen toestaan voor in 1933 aangeschafte leermiddelen wegens door den inspecteur van het lager onderwijs gewenschte veranderingen in het leerplan. Bovendien wegens het toenemen van het aantal leerlingen als ook wegens het in gebruik nemen van het verbouwde school gebouw. B. en W. stellen voor 3/74.49 beschik baar te stellen. Wordt goedgekeurd. Het bestuur der vereeniging tot oprich ting en instandhouding van christelijke scholen ten dienste van Morsch en Rijn dijk, heeft eveneens verzocht de benoodig- de gelden beschikbaar te stellen voor aan schaffing van leermiddelen wegens uit breiding van het aantal leerlingen. Op 16 Maart 1934 bedroeg het aantal 88 en thans 121. B. en W. stellen voor 265.50 beschik baar te stellen. Wordt goedgekeurd. Subsidie Kath. Lyceum voor Meisjes. Het bestuur van het R. K. Lyceum voor Meisjes te Den Haag heeft verzocht een subsidie te willen verleenen voor een twee tal leerlingen uit Oegstgeest, die in 1933 dat Lyceum hebben bezocht. Blijkens een overlegd afschrift van de bij K. B. goedgekeurde rekening en ver antwoording over 1933, heeft het exploi tatietekort over dat jaar 8225.49 bedra gen of per leerling 39.22.. Dit bedrag blijft beneden het subsidie per leerling, dat over dat jaar verleen^ werd aan de H. K. en aan de Chr. H. B. S. te Leiden. De 2 leerlingen uit deze gemeente bezoch ten de school gedurende 16 maanden. B. en W. stellen den Raad voor het ge vraagde subsidie ten bedrage van 52.29 te verleenen. Voorstel v/ordt aangenomen met de stem men van de heeren Dr. K. Simon Thomas en Kruizinga tegen. Bij K. B. van 31 Maart 1936 zijn nieuwe voorschriften inzake de bevolkingsboek houding gegeven, welk besluit op 1 Juli a.s. in werking treedt. In verband hiermede stellen B. en W. voor de verordening op de heffing van le ges, te wijzigen en daarin een bepaling op te nemen, dat voor inlichtingen of opgaven in het K. B. bedoeld, per inlichting op opgaven 5 cent verschuldigd is. Voor elke 100 inlichtingen of opgaven ware het be drag te stellen op 4.voor 500 inlich tingen, 18.voor 1000 inlichtingen, 34 10.000 inlichtingen f 320. Verder wordt in het K. B. bepaald dat de gemeenteraad besluit of en hoeverre bedoeld tarief tevens zal gelden voor in lichtingen of opgaven, bestemd voor een wetenschappelijk of philantropisch doel. B. en W. stellen voor te besluiten, dat het hierboven vermelde tarief ook voor deze doeleinden zal gelden. Voorts komt het B. en W. gewensch voor de omschrij ving in het eerste lid van art. 4 der leges- verordening luidende: „voor het doen van nasporing in of het verstrekken van opgaven uit het register der bevolking", in overeenstemming te brengen met de re dactie van het nieuwe K. B. en voortaan als volgt te lezen: „Voor het geven van inlichtingen of het doen van opgaven uit het bevolkingsregister." Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot het opnieuw voorstellen (verlengen) van de beheers- verordening op het grondbedrijf voor de duur der jaren 1936 tot en met 1938. Goed gekeurd na de opmerking van den heer Kruizinga. Comptabiliteitsbesluiten betroffen o. m. een subsidie aan de gewestelijke landstorm commissie. De heer Paardekooper voelt er niet veel voor de plaatselijke en de ge westelijke landstorm beiden te subsidiee ren. De voorzitter verdedigt de subsidie aanvrage en toont de urgentie daarvan aan. De heer Kattenbusch motiveert zijn stem tegen het voorstel. De heer Uitenboogaard verklaart zijn stem tegen het voorstel. De heer Sanders is voor subsidie verleenen, doch vindt het jammer dat de gewestelijke commissie niet eerder met het verzoek is gekomen. Het verzoek om subsidie wordt afgewe zen met 7 tegen 4 stemmen. Rondvraag. De heer Uitenboogaard vraagt verbete ring Rhijnhofweg. De voorzitter zegt over weging toe. De heer Sanders vestigt o.m. de aandacht op de onsierlijke beplanting nabij de wo ning van den heer Beekman en A. S. C.- terrein. De voorzitter zal e. a. onderzoeken. De heer Paardekooper vraagt of de straatweg nabij het Groene Kerkje reeds in onderhoud is bij de gemeente, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. EEN WEDSTRIJD IN HET LIDO-THEATER Het Lldo-theater hier ter stede brengt van heden af de film „Krullekopje" (een product der 20the Century-Foxfilm) op het doek en hierin speelt het wereldver maarde baby-sterretje Shirley Temple de hoofdrol. Naar aanleiding daarvan schrijft de directie van genoemd theater een prijs vraag voor de jeugd uit. Verlangd wordt: een gedichtje op Shirley Temple, waarvoor een reeks van mooie en toepasselijke prij zen wordt uitgeloofd. Alle inzendingen moeten geschieden op de gratis aan de theaterkassa verkrijgbare formulieren, wel ke tevens de bijzonderheden van de prijs vraag vermelden. Een scène uit Shirley Temple's nieuwste 20th. Century-Fox film „Krullekopje" WIELRENNEN GOUDSCHE AVOND-ZESDAAGSCHE. RiethovenVerschoor aan den kop. Gisteren begon op de Goudsche Wieler baan de jaarlijksche avond-zesdaagsche. Van het begin tot het eind is er uitermate fel gestreden, terwijl in de vaak zeer lan ge jachten formidabele snelheden werden ontwikkeld. Betrekkelijk kort na den aan vang namen HesselingaMatena op een tactisch gekozen moment hun kans waar en slaagden er in een ronde te nemen. Ge- ruimen tijd wisten zij hun leidende positie tegen de bijna ononderbroken aanvallen der overige koppels te handhaven, doch ten slotte slaagden RiethovenVerschoor en CattelBakker er in, door eveneens een ronde te nemen, in een langdurige en ener- veerende jacht, zich op gelijke hoogte te plaatsen. Onmiddellijk daarop volgden een niet minder felle jacht, die 41 ronden aan hield en waarin vooral BiesheuvelHos- mus een belangrijke rol speelden, doch die ten laatste een verliesronde voor Gillet Vreeswijk als eenig resultaat had, zoodat na den eersten avond Riethoven—Ver schoor, HesslingaMatena en CattelBak ker gezamenlijk de leiding hebben. Over het algemeen zijn de koppels vrij goed aan elkaar gewaagd, waardoor een blijvende spanning en onzekerheid tot den laatsten avond stellig waarschijnlijk zijn. Daar iets te laat werd begonnen, is niet ten volle 2 uur gereden; desondanks werd er 81.5 K.M. afgelegd. De stand luidt: 1. RiethovenVerschoor 15 p.; 2. HesslingaMatena 9 p.; 3. Cattel Bakker 4 p.; op 1 ronde: 4. van Amsterdam Peek 8 p.; 5. BiesheuvelHosmus 5 p.; 6. Schotmanvan Rijen 3 p.; 7. Althui zenUngethum 0 p.; op 2 ronden 8. Vrees wijkGillet 0 p. Sprints om den zesdagen-prijs: 1. Schot manvanRijen 3 p.; 2. van Amsterdam- Peek 2 p.; 3. HesslingaMatena 1 p. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 29 Mei. Vee. Aangevoerd 507 runderen, 451 kalveren, 7144 schapen, 1118 varkens. 29 Stieren 75215, 3447 ct. per K.G. (sch. gew,), handel tamelijk; 171 kalf- en melkkoeien 85195, handel stug; 210 varekoeien e.a. 80150, handel stug; 187 vette koeien 100—210, 36—60 ct. per K.G. sch. gew., handel vlug; fok- kalveren 1012, handel vlug; 58 vette kalveren 3070, 3874 ct. per K.G. sch. gew., handel tamelijk; 393 nuchtere kalveren 4.507.50, handel vlug; 200 vette schapen 1620, handel matig; zuig- lammeren 913, handel matig; 309 wei- deschapen 1216, handel matig; 6635 lammeren 612.50, handel matig; 381 mestvarkens 1326, handel stug; 737 biggen 7.5010.50, handel stug; 11 paar den; 23 bokken en geiten 212, handel matig. Kaas. Aangevoerd: 99 partijen Goudsche kaas, 15 partijen Leidsche kaas, totaal 113 partijen kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas 1921.50, 2e soort idem 1718, le soort Leidsche kaas 1820.50, 2e soort idem 1517, per 50 K.G. Handel matig. 'S HERTOGENBOSCH, 29 Mei. Boter. Aanvoer 24950 kg. Hoogste prijs f 1.52, laag ste prijs 1.42, middelprijs f 1.49. NIEUWVEEN, 28 Mei. Eierenveiling. Aangevoerd: 1574 kippeneieren 2.40 2.80, en 155 eendeneieren f 2.102.40 per 100 stuks, kaas 1921 cent per pond, bloe men 6cent per bos, rabarber 14 cent per 5 stengels, zeelt 40 cent per 5 pond. DELFT, 28 Mei. Vee. Aanvoer 6 paar den, 122 runderen, 2 graskalveren, 234 nuchtere kalveren, 86 magere varkens, 1120 biggen, 18 schapen of lammeren, 780 wei- delammeren, 8 geiten of bokken. Prijzen: kalfkoeien 125215, varekoeien 85 150, nuchtere kalveren 512, magere varkens f 1334, biggen f 613, lamme ren 410, geiten of bokken 36, alles per stuk; rundvleesch 404858 cent per kg. Boter 1.451.57 per kg., Aanvoer 61 achtste en 8 zestiende vaten, wegende samen 1300 kg. Handel kalm. LEEUWARDEN, 29 Mei. Vee. Aange voerd: 65 Enter stieren 90150, 130 Twenter stieren f 150240, 317 vette koeien f 105195, 3652 ct. per K.G.; 494 melk- en kalfkoeien 100215, 20 pinken 5095, 62 vette kalveren f 2060, 35 graskalveren, 720 nuchtere kalveren 3 5.50, 583 vette schapen 1223, 210 wei- deschapen 917, 1502 lammeren 4 7.50, 338 vette varkens 2095, 2633 ct. per K.G.; 46 magere varkens f 1540, 228 kleine biggen 711, 33 bokken en geiten, 110 paarden. Totaal aanvoer 4893 stuks. Zuivel. Sleutelkaas 1113, Gouda- kaas 2325, Edammerkaas 1032. Aan voer 2069 K.G. Mijnboter 1.41, veilingbo- ter 1.351.29 per K.G. Aanvoer 0/3, 13/6, 1/12 vaten. Commissie 0.51. ZOETERWOUDE, 27 Mei. Eierenveiling „Algemeen Belang" Kippeneieren f 2.40 3.Eendeneieren f 2.302.50 per 100 stuks, Hanen f 0.13. per stuk.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8