KOSTELOOS PROCEDEEREN. VRIJDAG 29 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Nieuwe voorschriften nopens de toelating. - Ook een procedure tegen verminderd tarief mogelijk. Aan ieder die eischende of verwerende in rechten wil optreden en diie onvermo gend is om de kosten van het proces te be talen, kan vergunning worden "verleend kosteloos te procedeeren. Daarvoor heeft men noodig een bewijs van onvermogen. De praktijk heeft uitgewezen, dat het bewijs van onvermogen in tal van gemeen ten te gemakkelijk wordt verkregen. Een op voldoende gegevens steunende beslis sing ontbreekt daar geheel, een onderzoek naar de levensomstandigheden van den verzoeker eveneens. Tot heden was het voldoende, indien werd overgelegd een certificaat van het on vermogen van den verzoeker, afgegeven door het hoofd van het bestuur (burge meester) zijner woonplaats, op het getui genis van ten minste twee bekende en ge loofwaardige personen. Wanneer twee ge loofwaardige personen maar gevonden werden die getuigen wilden, dat de verzoe ker onvermogend is tot betaling van pro ceskosten, dan is die verklaring voor den burgemeester voldoende het bewijs van onvermogen af te geven. De praktijk is, dat nimmer wordt onder zocht of de verklaringen der getuigen op waarheid berusten. Reeds een paar jaren geleden heeft de Regeering een wijziging ter zake het koste loos precdeeren by de Tweede Kamer aan hangig gemaakt. Hoofdbeginsel van het toen, aangeboden wetsontwerp was, dat voortaan hy, die kosteloos procedeeren verzocht, moet overleggen een door den Ontvanger der directe belastingen afgege ven duplicaat van het laatstelijk uitgereik te aanslagbiljet der belastingen naar het in komen en vermogen of eene door den be voegden belastinginspecteur afgegeven ver klaring, dat de verzoeker in deze belastin gen niet is aangeslagen. De afgifte van een bewijs van onvermo gen door den burgemeester zou daardoor komen te vervallen. Het ontwerp maakte geen onderscheid tussohen onvermogen en minvermogen, ter wijl ook niet was ingegaan op het denk beeld om bij geval van minvermogen den betrokkene te laten procedeeren op ver minderd tarief. De Regeering heeft naderhand aanleiding gevonden een gewijzigd ontwerp in te dienen, welk ontwerp eenige dagen gele den door de Tweede Kamer is aangenomen en dus spoedig tot wet zal worden verhe ven. Volgens de nieuwe regeling kan aan ieder, die eischende of verwerende in rech ten wil optreden en die onvermogend of minvermogend is om de kosten van het proces te betalen, vergunning worden ver leend kosteloos of tegen vermin derd tarief te procedeeren. In den vervolge zal dus ook aan een minvermogende kunnen worden toegestaan tegen verminderd tarief te procedeeren en wel tegen een tot de helft verminderd tarief, zoowel voor wat betreft de griffier- rechten als de salarieering van advocaten, procureurs en deurwaarders. Tegen het uitstrekken der gevallen van toelating en tegen verminderd tarief te procedeeren ook tot het terrein der zegel en registratierechten, bestond bezwaar. Aangezien de zegel- en registratierechten betrekkelyk gering zyn en slechts een on- BINNENLAND DE KATHOLIEKEN EN DE N. S. B. Graaf de Mar chant et d'Ansembourg blijft lid. In „Volk en Vaderland", dat heden ver schijnt, komt, volgens de „Msbd." van he denmorgen (wij hebben het nummer nog niet in ons bezit) de volgende verklaring voor: De ondergeteekenden achten zich ver plicht mede te deelen, dat zij binnen de gelederen der N.S.B. blijven strijden voor het heil van Volk en Vaderland. M. d'Ansembourg; John Boddé; Vlekke; N. J. van Leeuwen; E. v. Bönninghausen; Venhoven; B. van Tol; Jan de Haas en S. van den Hoek. Indien dit juist is, zouden deze personen er dus meer prijs op stellen lid te zijn van de N.S.B. dan trouw te blijven aan de Bis schoppen. Wij hopen nog, dat verreweg de meeste Katholieken, die tot nu toe lid wa ren van de N.S.B., er anders over zullen denken. KONINKLIJK BEZOEK AAN DEN BOSCH OP 16 EN 17 JUNL Geen officieel karakter. Naar de „Tel." verneemt zullen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana op 16 en 17 Juni as. een bezoek aan Den Bosch brengen. Zij zullen de gasten zijn van den commissaris der Koningin In Noord-Brabant, mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. Daar het bezoek geen offi cieel karakter draagt, zullen de Hooge gasten incognito reizen. beduidend gedeelte van de totale proces kosten uitmaken, kwam het juister voor hier niet te differentieeren, doch het be staande stelsel te handhaven. Gelijk tot dusverre zullen derhalve alleen de onver- mogenden van voldoening van zegel- en registratierecht vrijgesteld zijn. Bij het request om gratis of tegen ver minderd tarief te mogen procedeeren, moet worden overgelegd eene, door het hoofd van het gemeentebestuur van de woon plaats des verzoekers op te geven verkla ring, bevattende zoo volledig mogelijke gegevens omtrent het ambt, beroep of be drijf in het gezin van den verzoeker en omtrent den stand van de inkomsten en het vermogen van dezen en zijn gezin. De nieuwe regeling eischt derhalve geen overlegging van belastingstukken door den verzoeker. Tot heden werd de veroordeeling van den wederpartij van den prodeaan in de proceskosten uitgesproken ten behoeve van den prodeaan. Het is een vreemde con structie, dat ten behoeve van den verkrijger der toelating, die het proces gewonnen heeft, wordt uitgesproken een veroordeeling in de proceskosten, die deze niet heeft gemaakt. Thans wordt de kostenveroordeeling an ders geregeld. De rechter zal, indien daar toe termen zijn, de wederpartij ambtshalve Veroordeelen tot voldoening der Griffie rechten en salarissen niet aan den prodeaan, doch aan den Griffier, deurwaarder, ad vocaat of procureur zelf. De nieuwe regeling voert ook, op het voetspoor van verschillende buienlandsche wetgevingen, de mogelijkheid in, dat de eenmaal verleende vergunning om gratis of tegen verminderd tarief te procedeeren wordt ingetrokken. De mogelijkheid is toch niet uitgesloten, dat de financieele toe stand van den verzoeker in den loop van het proces zoodanig te zijnen gunste is ge wijzigd, dat hij alsnog in staat is, de pro ceskosten zelf betalen. Het kan ook zijn, dat de gegevens, die verstrekt waren en waarop het verzoek was gegrond, blijken valsch of onjuist te zyn geweest. Ook voorziet de nieuwe wet in de moge lijkheid van een voorloopige vergunning voor gevallen van onverwijlden spoed. De bestaande wet heeft te dezen een leemte. Het kan voorkomen, dat bij een proces zoo groote spoed moet worden betracht, dat met het aanvangen der rechtsvordering niet kan worden gewacht tot men langs den ge wonen weg de gratis toelating of de toe lating om tegen verminderd tarief te pro cedeeren heeft verkregen. Bepaald is, dat in geval van onverwijl den spoed de President van de Arrondisse- ments Rechtbank of indien het een rechts geding voor den Kantonrechter betreft, de Kantonrechter een voorlopige vergunning kan verleenen om kosteloos te procedee ren. De beschikking, waarby de voorloopige vergunning wordt verleend, bepaalt den termijn binnen welken het request om gra tis of tegen verminderd tarief te mogen procedeeren, moet zijn ingediend. Ten slotte wijzen wij er nog op, dat de vergunning niet meer wordt verleend om te procedeeren in het algemeen, doch alleen met het oog op een bepaalde procedure. RIJKSHULP VOOR ROTTERDAM'S HAVEN. Verlaging der tarieven met 28 pet. De regeering heeft na kennisneming van het eindrapport van de interdepartemen tale commissie aan B. en W. medegedeeld, dat zij met het oog op de zeer bijzondere omstandigheden waarin de haven ver keert, in beginsel niet ongenegen is de extra bijdrage uit het werkloosheidssub- sidiefonds aan de gemeente voor het jaar 1936 zoodanig te verhoogen, dat het ge meentelijk budget van de vermindering der inkomsten door een verlaging van de ge meentelijke haventarieven met 28 pet. uit eindelijk geen nadeelige gevolgen zal on dervinden. De regeering heeft aan deze principieele toezegging echter de voorwaarde verbon den, dat het gemeentebestuur op zich neemt voor zoover eenigszins mogelijk te zullen doorzetten, dat de particuliere havenkos- ten met een gemiddelde van tenminste 15 pet. worden verlaagd. Ten slotte heeft de regeering ook nog medegedeeld, dat het onderzoek van de vraag, of nog op andere wijze hulp kan worden verleend, nog niet Is voltooid. Dit onderzoek wordt door de regeering voort gezet. De regeering meent echter, dat met het oog op de urgentie der zaak de verla ging van de havenkosten niet moet wach ten, totdat ook over laatstgemelde vraag een beslissing is genomen. CONCENTRATIE VAN HET BIJZONDER ONDERWIJS. Werkzaamheden der Commissie hebben geen vlot verloop. Volgens de „Standaard" hebben de werk zaamheden van de Staatscommissie, inge steld na de behandeling van par. 12 van het Bezuinigingsontwerp op het Onder wijs in Tweede Kamer nog geen vlot ver loop.. De tegenstellingen, die zich bij het Ka merdebat tusschen Rechts en Links open baarden inzake gedwongen concentratie van bijzondere scholen, schijnen ook in de Staatscommissie nog niet verzoend te zyn. NIEUWE DUITSCHE DEVIEZEN- BEPALINGEN. De Nederlandsohe Kamer van Koophan del voor Duitschland te 's-Gravenhage deelt mede: Met 27 Mei j.I. is, in verband met de uit vaardiging van een nieuwe (vijfde) door- voeringsverordieniing voor de wet over de „Devisenbewirt-schaftung" en een nieuwe (vijfde) verordening inzake verandering der richtlijnen voor. de „Devisenbewirt- schaftung", weder een reeks van Duitsehe deviezenbepalingen gepubliceerd. Van deze nieuwe bepalingen, die o.m. be vatten nieuwe bepalingen over strafvrij- heid, over uitvoer van gouden voorwerpen, auteursrechten, den invoer van Duitsehe bankbiljetten en Duitsehe pasmunt, de maandielijksche vrij grens, enz., zijn enkele, die ook voor Nederland van beteekenis zijn, waarvan de kamer.de meest belangrijke in een kort uittreksel hieronder mededeelt: De toepassing van de zgn. vrij grerus van rm. 10 per maand wordt zeer beperkt. Zij mag niet meer worden gebruikt o.m. voor betaling van goederen. Dit sluit in, dat byv. een enkel boek of tijdschrift abonnement niet meer met gebruikmaking van de vrij- grens zonder speciale toestemming mag worden verrekend (behoudens postabonne menten); voor ondersteuningsdoeleinden, behalve aan de allernaaste familieleden (ouders, kinderen, broeders en zusters, echtgenoot (e), enz.); voor reisdoeleinden. Dat beteekent, dat men niet meer reiskos ten mag betalen door van te voren of na derhand aan iemand in het buitenland maandelijks rm. 10 te zenden, het zelf medenemen van rm. 10 per maand blijft ge oorloofd. Aan juridische personen wordt de vrij- grens volledig ontzegd. Belangrijk is ook het nieuwe algemeene verbod van invoer van' Reichsbankbiljetten en Duitsehe pasmunt in Duitschland. De uitvaardiging van het verbod gaat gepaard met die van een nieuwe formuleering van het verbod van het in ontvangst nemen van door buitenlanders toegezonden Reichs bankbil jetten en in Duitsehe pasmunt aan de viezen-binnen la nders. Uitzonderingen zyn gemaakt voor het reisverkeer en wel: a) voor buitenlanders die Reichsbank bil jetten tot een bedrag van rm. 30 en/of Duitsehe pasmunt tot een bedrag van rm. 60 in het reisverkeer naar Duitschland per soonlijk kunnen invoeren. (Reichsbantkbil- jetten slechts in stukken van ten hoogste rm. 20). b) voor crediet ins tellingen en reisbu- reaux in het buitenland, die een vergun ning kunnen verkrijgen om Duitsehe pas munt aan een Duitsehe eredietinstelling, of op „Postsoheckkonto" ter crediteering op een vrij Reichsmark-oonto in te zenden, voor zoover zij met een bijzondere verkla ring van de betr. personen kunnen aan- toonen, dat het hier om pasmunt gaat, die zij hebben verkregen van Duitschers, die op grond van „Dringlichkeits-bescheini- gung" of derg. dit bedrag naar het buiten land mochten medenemen, tot ten hoogste rm. 50 ieder. Nadere de tails over deze nieuwe Duit sehe deviezenbepalingen kunnen belang hebbenden bij de Nederlandische Kamer van Koophandel voor Duitschland te 's-Gra venhage verkrijgen, GEMEENTERAAD VAN GOUDA In de gemeenteraad van Gouda kwam het voorstel om eenige onderhoudswerken in werkverschaffing te doen uitvoeren en daarvoor met het Werkfonds een overeen komst aan te gaan tot verleening van een crediet ad 29.650. Van de Commissie in zake werkverschaffing, gevormd door eenige organisaties van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf, was een adres ingekomen, waarin bezwaren tegen uitvoering van deze werken in werkver schaffing werden geopperd. De Goudsche bestuurdersbond betuigde aan dit adres zijn adhaesie. Breedvoerig werd over dit voorstel gesproken. Van verschillende zij den werden bezwaren geuit tegen het doen verrichten van de werken in werkverschaf fing, omdat het onderhoudt van gemeente lijke eigendommen als zuiver productie ven arbeid valt te beschouwen. Door de meerderheid van B. en W. werd er op ge wezen, dat zonder steun uit het Werkfonds de herstellingswerkzaamheden niet moge lijk zouden zijn en zelfs kan de gemeente het onderhoud der voorgestelde objecten niet betalen. Indien het voorstel wordt ver worpen heeft niemand profijt van hetgeen dan niet gebeuren zal, geen arbeider en geen patroon. Het werk zal worden aan besteed, zoodat ook de patroons er van kunnen profiteeren. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte met 11 tegen 10 stemmen aanvaard. Tegen stemden de S.D.A.P.-fractie en de heeren Middelweerd en Dessing (beiden R.K.). Besloten werd tot aanleg van de Emma- straat In de K. Akkeren (kosten 133.220) en tot rioleering van den bouwgrond tus schen de Emmastraat en van Lennepkade, eveneens in het stadsdeel de Korte Akke ren (kosten 17.160). Bij het voorstel van B. en W. om de werkloozen niet meer gratis gebruik te doen maken van het Volksbad, doch voor hen en hun niet-verdienende gezinsleden een tarief van 5 cent per bad vast te stel len, deed wethouder Sanders (S.D.A.P.) 't voortsel om gezinskaarten ad 10 cent per week voor werkloozen in te voeren. Deze idee zal door B .en W. worden overwogen. Voorloopig zal hettarief van 5 cent evenwel gelden. Naar aanleiding van een gestelde vraag deelde de voorz. mede, dat zoo mogelijk op 1 Juni a.s. de huren wederom zullen worden verlaagd van met rijksvoorschot gebouwde woningen. BQTER-NOTEERING. De commissie-noteer ing voor Nederland- sche boter is voor de week van 26 Juni vastgesteld op 0.51 per kilogram. VOOR- EN NAZORG VOOR KRANK ZINNIGEN IN ZUID-HOLLAND. Een belangrijk voorstel. Zooals wij dezer dagen reeds meldden, hebben Gedep. Staten van Zuid-Holland aan de Staten een voorstel gedaan, om een betere organisatie van de voor- en nazorg voor krankzirinigen in die provincie te ver krijgen. Wij zijn thans in de gelegenheid, hierom trent eenige bijzonderheden mede te deelen. De voorzorg voor krankzinnigen heeft ten doel, zooveel mogelijk te voorkomen, dat personen in een krankzinnigengesticht moeten worden opgenomen. Helaas is het niet mogelijk, iedere opneming te voorko men. Er zijn altijd gevallen, waarin alleen gestichtsverpleging uitkomst kan brengen. Maar een goede voorzorg kan het aantal opnemingen toch belangrijk beperken. Een doelmatige nazorg is een bruikbaar middel om patiënten, die reeds in een ge sticht moesten worden geplaatst, zoo moge lijk in de maatschappij terug te brengen. Het behoort tot de taak van de nazorg, het ontslag voor te bereiden en een regelmatig toezicht te houden op den patiënt, teneinde te doen wat mogelijk is, om deze voor we- derinstorting te behoeden. Er is dus alle aanleiding voor- en nazorg op zoo ruim mogelijke schaal toe te passen. Het levensgeluk van tal van patiënten is ben deze zaak betrokken, want, hoe goed in de gestichten ook voor hen wordt ge zorgd, het verblijf in de vrije maatschappij gaat toch boven al. Ook het financieel be lang van de openbare lichamen vraagt een ruime toepassing van de voor- en nazorg. De verpleging van een krankzinnige in een gesticht kost over het algemeen 650. a 750.per jaar, een bedrag, dat per centsgewijze slechts weinig menschen kun nen opbrengen, zoodat de overheid in de meeste gevallen moet bijspringen. Op 1 Juli 1935 werden niet minder dan 6160 krankzinnigen en zwakzinnigen ge heel of gedeeltelijk voor rekening van de gemeenten in Zuid-Holland verpleegd. Jaarlijks neemt dit aantal met ongeveer 150 toe. Welk een offers deze krankzinnigen- zorg vraagt van de gemeente en ook van de provincie, die daarin een bijdrage ver leent laat zich berekenen. Iedere voor koming van opneming en ieder ontslag be teekent voor de gemeente en provinciale financiën een besparing, die in den tegen- woordigen tijd dubbel welkom is. Vandaar dat Ged. Staten voor eenigen tijd, onder voorzitterschap van het lid mr. E. J. M. H. Bolsius, een commissie hebben ingesteld, om voorstellen te doen ten einde te komen tot een ruimere toepassing van deze voor- en nazorg. De commissie heeft thans haar verslag uitgebracht. Zij is van oordeel, dat de te genwoordige organisatie van de voor- en nazorg in Zuid-Holland inderdaad verbete ring behoeft. De in de provincie op dit ge bied reeds bestaande vereenigingen en ge meentelijke diensten kunnen blijven be staan, maar zij omvatten niet de geheele provincie, en bovendien voldoet de inrich ting van de bestaande diensten niet overal aan de te stellen eischen. Om aan het eerste bezwaar tegemoet te komen, stelt de commissie voor, de pro vincie voor de toepassing van de voor- en nazorg te verdeelen in een achttal distric ten. De drie grootste gemeenten, Rotter dam, den Haag en Leiden, vormen ieder een district. De vijf overige districten om vatten tezamen het platteland en de mid- delgemeenten. De organisatie in de drie grootste ge meenten, Rotterdam, den Haag en Lei den, verdient de hoofdbelangstelling, om dat uit deze gemeenten verreweg de meeste patiënten afkomstig zijn, t.w. 70 pet., terwijl dezelfde gemeenten ook het grootste aandeel hebben in de toeneming van het aantal patiënten (70 a 80 pet.). De commissie acht het van het hoogste belang, dat de organisatie van de voor- en nazorg in de grootste gemeenten door het gemeentebestuur zelf ter hand wordt ge nomen. Voordat het gemeentebestuur er toe overgaat, een patiënt in een inrichting te plaatsen, moet nauwkeurig worden na gegaan, of niet op andere wijze hulp kan worden verschaft, b.v. door het zoeken van een andere woning, de voorziening in werk gelegenheid, enz. Deze controle moet, wil zij het gewenschte gevolg kunnen hebben, door een psychiater geschieden. Wanneer deze tevens aan het hoofd van den voor- en nazorgdienst staat, zal, naar de commis sie meent, een niet onbelangrijk deel van de personen, voor-wie opneming wegens geestesziekte wordt gevraagd, buiten de verplegingsinrichting kunnen worden ge houden. De organisatie op het platteland en de middelgemeenten kan naar het oordeel der commissie aan particuliere instellingen worden overgelaten. De accomodate is daar gunstiger dan in de groote gemeenten en het aantal gevallen, ook naar verhouding, geringer. Met de belangen van de onderscheidene richtingen wil de commissie rekening hou den, door deze samen te brengen in een algemeene provinciale commissie van toe- zich op de voor- en nazorg, onder leiding van het provinciaal bestuur, terwijl in de dagelij ksche werkzaamheden de voor- en nazorgorganisaties op confession eelen grondslag kunnen worden ingeschakeld. Met de voorstellen van de commissie hebben Ged. Staten zich vereenigd. Alleen stellen zij een eenigszins andere wijze van subsidieeren voor, waarbij de kosten van het levensonderhoud der patiënten geheel voor rekening der gemeenten blijven. In de overige kosten willen Ged. Staten een hoogere bijdragen geven dan de commissie voorstelt. 'De uitgaven, die aan de nieuw voorgestelde subsidieering verbonden zijn, bedragen per jaar ongeveer ƒ9000 meer dan het bedrag dat gemoeid is met het te genwoordige subsidie der provincie in de hierbedoelde kosten. Met de commissie achten Ged. Staten echter deze hoogere uit gave alleszins' verantwoord met het oog op de beperking van het accres in het aan tal gestiohtspatiënten, dat van de nieuwe organisatie mag worden verwacht. In de a.8. Statenzitting zal het voorstel van Gedep. Staten in behandeling komen. COÖPERATIEVE CENTR. RAIFFEISEN- BANK. De algemeene ledenvergadering. De Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank heeft gisteren te Utrecht haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden, welke druk bezocht was. De heer G. W. Stroink te Steenwijker- wold, voorzitter, heeft haar geopend met een rede, waarin hij allereerst een harte lijk woord van welkom sprak tot den di recteur-generaal van den landbouw, in wiens belangstelling hy de organisatie bij voortduring aanbeval. Hy wees er verder op, dat de boerenleenbanken ten zeerste gebaat zijn bij een goeden gang van za ken, zoowel in den land- als in den tuin bouw. De regeering volgt een politiek van aanpassing. Had in andere bedrijven, met name in de beschutte, een zelfde aanpas sing plaats gevonden als in den land- en tuinbouw, dan zou het er in ons land an ders hebben uitgezien. Spr. zeide verder, dat de liquiditeitspo sitie van de centrale organisatie volgens het accountantsrapport zeer goed is en dat men over de resultaten vaii 1935 tevreden mag zijn. Wij doen, zeide hij, in het volle besef van onze verantwoordelijkheid ons best zoo goed mogelijk door de moeilijkhe den heen te komen. Is het dan een over dreven eisch als wij aan de regeering vra gen ons dit niet door wettelijke maatrege len onmogelijk te maken. Spr. bracht verder dank aan allen, die aan de instelling hun krachten geven en wijdde woorden van dankbaarheid aan de nagedachtenis van jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd, in leven eere-voonzitter der organisatie. De vergadering keurde vervolgens goed de reeds gepubliceerde financieele beschei den en voorstellen van het bestuur met betrekking tot de balans, en hechtte haar goedkeuring aan een voorschrift van het bestuur der Centrale Bank aan de boeren leenbanken betreffende goedkeuring van de wyziging van statuten van vereenigin gen, welke crediet genieten en aan voor schriften betreffende de controle van die vereenigingen. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. A. Nengeman te Doorn, terwijl als plaatsvervangende bestuursleden werden gekozen de heeren C. S. van Beuningen te Maarsbergen en K. Eriks Azn. te Leeuwar den. De aftredende leden van den raad van toezicht werden allen herkozen. Vervolgens heeft mr. C. Weststrate een lezing gehouden over „Wettelijke maatrege len ten opzichte van het landbouwcrediet". JUBILEUMCONGRES VAN HET GROENE KRUIS. Secretaris Koninklijk onderscheiden. Ter gedegenheid van het zilveren jubi leum der Algemeene Nederlandsche Ver- eeniging „Het Groene Kruis" wordit in het Jaarbeursrestauranit te Utrecht een drie- daagsch jubileumcongres gehouden, het welk Donderdagmiddag officieel werd ge opend. In zijn openingswoord heette die voor zitter, dr. H. G. Hamaker o.a. welkom den commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal. Aangezien mr. M. Singenberg, minister van Sociale Zaken, wegens ambtsbezig heden verhinderd was, verrichtte de com missaris der Koningin in Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, de opening. De commissaris richtte zich speciaal tot den secretaris-generaal van het Groene Kruis, den heer J. Beyermam. Spr. noemde het een voorrecht te mogen mededeelen, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft den secretaris-,generaal te benoemen tot officier in de Orde v. Oranje-Nassau. Toen het applaus verstorven was, werd aan de afgevaardigden van zusterorganisa ties gedegenheid gegeven het woord te voe ren. Hiervan werd een zeer druk gebruik gemaakt. Uit het gesprokene bleek de hech te band die er bestaat tusschen de weder- zijdsohe genegenheid van de organisaties. De geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. R. N. M. Eykel, hield vervolgens een inleiding over de vraag, waarom de overheid het Groene Kruiswerk bevordert en gaarne samenwerkt met het particulier initiatief. Vervolgens sprak prof. Da els uit Gent over bescherming van het moederschap en prof. dr. Bela Johan, staatssecretaris uit Boedapest, over gezondheidscentra in Hon garije. De eerste congresdag werd besloten met een groot avondfeest op het bekende slot Nijenrode te Breukelen. Het congres werd heden voortgezet De morgenzitting werd thans voorgezeten door dr. J. E. Feisser, directeur van den ge meentelijken en gezondheidsdienst te Rot terdam. Verschillende inleidingen werden gehouden. NEDERLANDERS TE ROME. Door den H. Vader in audiëntie ontvangen. Men seint uit Rome aan de „Msbd.": Z. H. de Paus heeft Donderdagmorgen in audiëntie ontvangen een groep katholieke Nederlandsche post- en telefoon-beambten. Ze werden door dr. P. Rutten, procurator- generaal der Kruisheeren aan den H. Va der voorgesteld.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7