Een revolutionneerende Nederland- sche uitvinding op motorengebied. Wijze zmiE&iglteidt Méér Zelvelgerecliteii f VRIJDAG 29 MEI 1936 ut LEïDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. t MOTOR ZONDER KRUKAS BELANGRIJKE BESPA RING EN VEREENVOUDIGING.VOORBEREIDINGEN VOOR AANMAAK VAN DEN NIEUWEN MOTOR DOOR NEDERLANDSCHE MACHINEBEDRIJVEN. In het jaarverslag van De Utrechtsche machinefabriek Jaffa over 1935 wordt o.a. medegedeeld, dat deze onderneming toen haar omzet niet meer toereikend bleek om de rentabiliteit op peil te houden, een nieuw project ter hand heeft genomen op het gebied der ruwolie-motoren, teneinde in de toekomst haar omzet hiermee te kunnen vergrooten. Aan deze mededeel ing wordt nog toegevoegd, dat de bankier van de ma chinefabriek Jaffa bereid was hiervoor een afzonderlijk crediet te openen, waarvoor hem door derden de noodige garantie was verstrekt. Het project, waarvan hier sprake is, is een op een geheel van het bestaande type afwijkende principe gebaseerde motor zon der krukas, uitgevonden door den heer W. Hulsebos te Laren (N.-H.), die reeds een aantal motoren van het nieuwe type heeft gebouwd, welke zich reeds geruimen tijd in gebruik bevinden en waarmee zoodani ge resultaten zyn bereikt, dat niet alleen de groote waarde van de uitvinding erdoor is bewezen, maar de licentie reeds door twee van onze voornaamste machineindus trieën is aangekocht, waarvan een reeds voorbereidingen treft om tot seriebouw over te gaan, terwijl bovendien eenige vooraanstaande industrieel en en ook over heidsorganen op daadwerkelijke wijze hun steun hebben verleend. De bouw van den nieuwen motor. In een onderhoud, dat wij met den uitvin der, den heer Hulsebos, mochten hebben, heeft hij ons het een en ander van den nieuwen motor verteld, waarbij hij uitter- aard niet op technische details kon ingaan, die voor leeken toch weinig waarde zouden hebben en zich bovendien niet leenen voor een dagbladartikel. Hü begon met ons te herinneren aan het grondprincipe van den bestaand en motor, die met een krukas wordt aangedreven door middel van zuigers en drijfstangen en schetste ons het schema van een krukas van een motor met vier cylinders. In een dergelijken motor vindt men 5 hoofdlagers, 4 drijfstanglagers en 4 zuigerpennen, in totaal 13 lagers, die even zoovele punten zijn waar wrijving moet worden overwonnen, daarbij komt de zijde- lingsche druk van de 4 zuigers in de cylin ders en mede doordat de stand van de vier zuigers verschillen, is de torsie in de krukas, die niet alleen eveneens een te over winnen weerstand vormt, maar bovendien voor de krukas zelf op den duur noodlottig kan worden. Het is een bekend feit, dat bij den huidigen motor minstens 20 25 pro cent van de opgewekte energie tengevolge van wrijving verloren gaat en dat men al zeer tevreden is, wanneer men van de in de cylinders ontwikkelde P.K.'s 75 of 80 procent verkrijgt. De heer Hulsebos heeft in zijn motor de krukas vervangen door een Z-vormige as, waarvan de beide met elkaar parallel loo- pende deelen de eigenlijke hoofdlagers vor men. De drijfstang beweegt zich door de merkwaardige om wen telingsfiguur van de as niet in een plat vlak, maar drie-dimen sionaal, en voor zoover men hier van drijf stanglagers in de gewone beteekenis van het woord mag spreken, zijn er hier twee, alsmede twee hoofdlagers, zoodat de mo tor van den heer Hulsebos slechts de wrij ving te overwinnen heeft van 4 lagers in plaats van 13, terwijl de as geen torsie on dervindt, de zijdelingsche druk verdwijnt en de weerstand in het algemeen zeer veel geringer wordt. Deze onvolledige en waar schijnlijk niet al te duidelijke theoretische beschouwing werd in de practijk bevestigd doordat bij nauwkeurig onderzoek bleek, dat van het aantal in de cylinders van den aldus geconstrueerden motor opgewekte paardekrachten minstens 95 procent effec tief was. De cylinders zijn evenwijdig aan de as van den motor aangebracht en liggen in een kring om den as heen, waardoor de omvang van den motor ook bij een vrij groote aantal cylinders zeer veel kleiner is dan van een bes taanden motor vangelijke capaciteit, terwijl de geheele constructie minder gecompliceerd wordt. Hoe het groeide. De heer Hulsebos begon zijn opleiding aan de technische hoogeschool te Delft, doch brak zijn studie tusschentijds af om dat, ondanks zijn voorliefde voor techniek, de wetenschappelijke technische opleiding hem niet bevredigde. Hü zelf vertelt, als ware dat een verklaring voor zün aard en aanleg, dat zijn grootmoeder een zuster was van den bekenden Paul van Vlissin- gen, oprichter van Werkspoor. Ongeveer vyftien jaar geleden ontwierp de heer Hulsebos de eerste plannen voor zyn motor en na tal van moeilijkheden, vooral ook op financieel gebied, te hebben overwonnen, slaagde hij erin, volgens zijn principe een automobiel-benzinemotor te construeeren, die ondanks alle jeugdgebreken de juistheid van het principe demonstreerde. Reeds toen verzocht de Kromhout-motorenfabriek hem zijn krachten eens op een ruwoliemotor te beproeven. Inmiddels was ook de aandacht van over- heidszyde op de experimenten van den heer Hulsebos gevallen, en zoo bereikte hem van de zyde van defensie het verzoek, om volgens zijn principe een benzine-vlieg- tuigmotor te construeren. In de werkplaat sen aan de Hembrug werd derhalve een vliegtuigmotor zonder krukas met een ca paciteit van 200 P.K. gebouwd, die in een proefbok eenige honderden uren proef dra aide en waarover op verzoek van regee- ringszüde een rapport werd uitgebracht door ir. Koning en ir. Tinbergen van den ryksstudiedienst voor de luchtvaart, dat in schier elk opzicht gunstig luidde. Het een en ander leidde ertoe, dat een aantal vooraanstaande Nederlandsche in dustrieel en bereid werd gevonden, de gel den bijeen te brengen, die den heer Hulse bos in staat moesten stellen zyn proefne mingen voort te zetten. Opgericht werd de N.V. „Z-as", waarin o.a. deelnamen beken de figuren als de heeren Fentener van Vlis- singen, Philips, Verkade, Waller en Ruys. De heer Hulsebos werkte verder aan zün motor tot hü twee jaar geleden van de machinefabriek Jaffa te Utrecht opdracht kreeg, te trachten volgens zün principe een ruwoliemotor te construeeren, die bruik baar zou zün voor automobielen, in het bü- zonder voor vrachtwagens. Reeds tüdens zün werkzaamheden hiervoor smaakte hü echter het genoegen, dat een van zün mo toren practisch in een bedrijf zou worden gebruikt. De directeur van de Utrechtsche Provinciale Waterleiding had n.l. een hulp- motor noodig en kocht na een grondig on derzoek en gunstig rapoprt van twee des kundigen als prof. Dükshoorn uit Delft en den hoofdingenieur van Werkspoor ir. Lugt een 30 PK 3 cylinders benzinemotor, die sedert dien in gebruik is en uitstekend vol doet. In een oude Itala-auto werd een klei ne ruwolie-motor ingebouwd, en zelf de monstreerde ons de heer Hulsebos een an dere auto, waarin een 5 cylindersruwolie- motor van circa 70 a 80 PJC. is ingebouwd en waarmee reeds verscheidene duizenden kilometers zün afgelegd. Resultaten en voordeelen. De voordeelen van den nieuwen motor zün bü deze proefnemingen reeds op tai- rü'ke manieren gebleken. Daar is om te be ginnen het economische voordeel door het gebruik van goedkoope ruwe olie in plaats van benzine. De laatstgenoemde auto, een oude bak die 2200 K.G. weegt, legt sedert eenige weken dagelüks een afstand van 360 K.M. af, daarvoor verbruikt zy 40 liter olie voor een totaal bedrag van nog geen de binmenlandsche markt circa 400 motoren per jaar zal kunnen slijten, wat zou betee ken en, dat een dergelüke industrie mins tens 2000 menschen te werk zou kuinnen stellen. Mogelijkheden voor vliegtuigen. Welke perspectieven de nieuwe motor voor de luchtvaart zal openen laat zich nog niet overzien. De heer Hulsebos is ervan doordrongen, dat een industrie slechts in staat is vliegtuigmotoren te bouwen wan neer zij zich jarenlang met de ontwikkeling daarvan heeft bezig gehouden, want alleen reeds om te komen tot de juiste materialen zün jaren van wetenschappelük en prac tisch experimenteeren op metallurgisch ge bied noodig. Dat zijn motor echter van reus achtige beteekenis zal zijn voor de lucht vaart, indien men zün principe toepast op de vliegtuigmotoren, daarvan is hü over tuigd. De motor is lichter dan de gewone ben zinemotor van gelijke capaciteit, doch hü is bovendien zeer veel kleiner van bouw, zooodat hü minder weerstand biedt en de aërodynamische mogelijkheden grooter worden voor vliegtuigbouwers, die dezen motor misschien zelfs wel geheel in den vleugel zouden kunnen inbouwen. Door het grooter mechanisch rendement wordt van zelf ook de actieradius der vliegtuigen groo ter en kan men met minder brandstof een grooteren afstand vliegen. De brandstof zelf ruwe olie is bovendien zeer veel goedkooper dan viiegtuigbenzine, welke bovendien nog ongeveer twee maal zoo duur is als gewone benzine voor auto's, nJ. 23 cent per liter, tegen ruwe olie 2 1/2 cent per liter. Daarbü heeft olie het voordeel, niet explosief en veel moeiiy'ker brandbaar te zün dan benzine. Eenigen tüd geleden heeft in een interview Fokker erop gewe zen, dat tusschen de 700 en 800 p.k. onge veer de maximum capaciteit van een vlieg tuigmotor is, waarop deze nog als veilig en betrouwbaar kan worden beschouwd, hoe wel de belasting dan reeds tot het uiterste is opgevoerd. Daartegenover stelde de heer Hulsebos het feit, dat zy'n motor veiliger, regelmatiger en economischer ging werken naarmate het aan/tal cylinders en daarmee de capaciteit hoogeT werd opgevoerd. Zy'n inziens was hü daarbü aan geen maximum grens gebonden omdat de motor dan zou werken als een groote zuigturbine. Tegen den tüd, dat de eerste serie van 20 motoren, gebouwd door Jaffa, in den han del komen, zullen ongetwüfeld belangrüke besluiten worden genomen ten aanzien van de verdere exploitatie van de nieuwe uitvinding. Zood-ra de patenten van den heer Hulsebos blü'ken belangryke bedra gen op te brengen, zal de garantie, die mo menteel het Werkfonds nog verleent, wor den overgenomen door de nog altüd be- BUITENLAND BELGIE. DB KABINETSCRISIS, Besprekingen van den koning. De koning zette gisteren de besprekin gen inzake de vorming van een nieuwe re geering voort. O.a. ontving hü den leider van de Rexisten Degrelle, en de Vlaamsche nationalist de Clercq. Naar verluidt zal de koning vandaag een afgevaardigde van de communisten ontvangen. Het bestuur van de Nationale Liga van Christelüke arbeiders heeft besloten, dat de vertegenwoordigers van de Christen- Democraten de Democratische fractie van de Katholieken alleen een regeering zullen steunen, welke haar programma baseert op ingrüpende hervormingen geïnspireerd op de Pauselüke Encyclieken. Rexisten nemen geen deel aan de regeering. Na zün onderhoud met den koning heeft de leider der Rexisten, Degrelle, verklaard, dat zün partij een aanbod om aan de re geering deel te nemen, niet zou aanvaar den. BBITSGNLAND. VON RIBBENTROP NAAR ENGELAND VERTROKKEN. De bü'zondere gezant van Hitler, von Ribbentrop, is gistermiddag te twee uur van het vliegveld Tempelhof naar Enge land vertrokken. FRANKRIJK. DE PARIJSCHE STAKINGEN. De stakers maken het zich gezellig. Gisteravond werden in de Renaultfabrie ken door de stakers de jeugdige arbeiders onder 18 jaar en de vrouwen en meisjes naar huis gezonden, de overige werklieden brachten den nacht in de fabrieken door. Zü werden door hun familieleden en door den bond van levensmiddelen, wün en si garetten voorzien. De socialistische en communistische vak- vereenigings-leiders maakten in den avond NEDERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDl BBB3BBBBÈBËBUÊBBUSBBBM gulden. Deze zware wagen zou met een gewone motor op dezen afstand stellig 70 liter benzine verbruiken 12 cent of bijna 9 gulden kosten. Daarbü komt, dat de mo tor volgens het nieuwe systeem bü zonder klein van bouw is en lichter dan de ben zinemotor van gelüke capaciteit, daardoor bovendien weinig ruimte inneemt en büna op gelüke hoogte van het chassis kan wor den aangebracht, door welke lage ligging ook de ligging van den wagen stabieler wordt. De auto met deze ruwoliemotor be reikt een snelheid van 100 K.M. per uur. Het rendement van de brandstof is boven dien veel grooter omdat tengevolge van den minderen weerstand niet zooals bü den ouden motor circa 35 procent, maar onge veer 50 procent van de ontwikkelde warm te in nuttig arbeidsvermogen wordt om gezet. Bü het nagaan van de gedragingen van den motor, die bü het Utrechtsche Prov. Waterleidingsbedrijf in gebruik is, is ge bleken, dat het brandstofverbruik 220 gram per p.k. per uur bedraagt, terwyl een motor met krukas van gelijke capaciteit ongeveer 270 gram per p.k. per uur verbruikt. Van den ruwoliemotor in de door ons bekeken auto weegt de z-as slechts 11 k.g., terwül de krukas van den gewonen benzinemotor van ongeveer gelijke of zelfs geringere ca paciteit, die vroeger in deze auto zat, 70 80 kjg. woog. Plannen en mogelijkheden. Nadat de heer Hulsebos zich alle pa tenten en octrooirechten op zy'n uitvinding verzekerd had, hebben zoowel de Jaffa- machinefabriek als de Kromhout motoren- fabriek licenitierechten voor den bouw van motoren volgens het systeem Hulsebos ge kocht. Hoewel men bij Kromhout reeds een proefmotor heeft gebouwd, is men bü de Jaffa-fabriek, welker directeur prof. ir. Dresden van den aanvang af groote be langstelling voor de uitvinding van den heer Hulsebos toonde, het verst, omdat de heer Hulsebos hier de laatste twee jaar aan zy'n motoren gewerkt heeft. Deze fabriek zal dan ook, zooals in haar jaarverslag wordt aangekondigd, overgaan tot den bouw van den nieuwen motor, en wel voorloopig tot aanmaak van een serie van 20 stuks. De crediieten, die hiervoor noodig zijn, krijgt zü, zooals het jaarverslag meldt, van haar bank, terwyl de derde, die voor de garantie borg staat, het Werkfonds blykt te zy'n, dat hierin een belangrijke mogelijkheid ziet tot verruiming van de werkgelegenheid en zelfs de mogelijkheid ziet van vestiging van een nieuwe belangrijke bedrijfstak in ons land als de motoren-industrie voor auto mobielen. Het Werkfonds is hiertoe pas overgegaan nadat het een zeer gunstig ad vies had gekregen van zijn technische ad viseurs, waartoe o.a. behoort ir. Maas Geesteranus van Werkspoor. De heer Hulsebos is ervan overtuigd, dat men in ons land zal kunen komen tot een industrie voor den bouw van ruwoliemoto- ren voor vrachtauto's, die alleen reeds op staan N.V. „Z-as", die beschouwd kan wor den als de Holding Company van deze pa tenten, en worden gefinancierd uit deze op brengst. Immidels hoopt men eriin te sla gen, de belangrijke uitvinding van den heer Hulsebos dienstbaar te kunnen maken aan de verruiming der werkgelegenheid in ons land en te kunnen komen tot een nieuw "bedrijf, dat den naam der Nederlandsche industrie en techniek in de wereld zal hel pen hooghouden, maar bovendien zal by'- dragen tot den welvaart van ons land en volk. Italië wil opheffing der sancties STAPPEN VAN GRANDI TE LONDEN. Het dreigement van uittreding uit den V. B. De Italiaansche ambassadeur te Londen, Grandi, heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan het foreign office te Londen en had daar een onderhoud met Eden. Dit bezoek is een definitieve stap van Italië om een einde te maken aan de spanning tusschen beide landen. Men heeft goede redenen om aan te ne men, dat Grandi uiting gaf aan het verlan gen van Italië tot toenadering en wees op de houding van Mussolini, zooals deze uit een is gezet in het interview in de „Daily Telegraph", waarin de duce zegt, dat het voor Italië onmogelyk is het initiatief te nemen tot een Middellandsche Zeeovereen komst, zoolang de sancties worden gehand haafd. Ook de urgente kwestie van het al of niet lid blyven van den Volkenbond is ge heel afhankelyk van het handhaven of opheffen der sancties. Egypte heft de sancties gedeeltelijk op. De Egyptische minister van financiën heeft besloten by wüze van uitzondering toe te staan, dat zekere Italiaansche arti kelen in Egypte mogen worden ingevoerd overeenkomstig verdragen, welke zün ge sloten voor de sancties in werking traden of welke niet te vervangen zy'n, zooals en kele pharmaceutische artikelen. Ras Nassiboe te Marseille aangekomen. Ras Nassiboe, de vroegere Abessünsche commandant in Ogaden, is te Marseille aan gekomen. Hij verklaarde, dat hü naar Frankryk is gekomen, om zün zeer ge schokte gezondheid te herstellen. Twee Britten te Diredawa gearresteerd. Gisteren is een officieele bevestiging ontvangen van het feit, dat de Italiaan sche autoriteiten te Diredawa twee Engel- schen hebben gearresteerd. Men veronder stelt, dat hier sprake is van kolonel Llewel lyn en majoor Bentinck van het Roode Kruis, doch men is er nog niet zeker van. een inspectietocht. Overal werden zü met het zingen van de „Internationale" en met opgeheven, gebalde vuist ontvangen. Ook bij Citroën staking. Ook de arbeiders van de Citroen-fabrie ken te Grenelle zün in staking gegaan, evenals de arbeiders van de fabrieken van Jedelot, de patronenfabriek te Issy les Mou- lineaux en de fabrieken in de Rue Lacroix te Parüs. Waarschünlük zullen nog andere fabrieken in staking gaan. De toestand is overal zeer rustig. Overeenstemming in zicht? De gisteren den geheelen dag gevoerde onderhandelingen tusschen de regeering, de werkgevers en de werknemersorganisa ties hebben gisteravond tot een principieele overeenstemming geleid. Overeengekomen werd, dat Vrüdagmiddag onder voorzitter schap van den minister van arbeid tus schen de werkgevers- en de werknemers organisaties onderhandelingen zullen aan vangen over de afsluiting van een collec tief arbeidscontract. De vakvereenigings- organisatie zou de principieele overeen komst Vrüdagmorgen aan de delegaties der stakende fabrieksarbeiders voorleggen. De metaal industrieel en hebben den mi nister van arbeid doen weten, dat zü' een delegatie bereid houden om met de arbei ders over hun eischen te onderhandelen onder voorwaarde,» dat tevoren het werk hervat wordt Verder hebben de werkge vers verklaard, dat geen represaillemaatre gelen genomen zullen worden in verband met de staking. ENGELAND. DE KRONING VAN DEN KONING. Vastgesteld op 12 Mei 1937. De datum van de kroning van den ko ning in Westminster Abbey is vastgesteld op 12 Mei van het komend jaar. NIEUWE MINISTER VAN KOLONIëN. Officieel wordt medegedeeld, dat Ormsby Gore is benoemd tot minister van koloniën. Ormsby Gore was tot nu toe minister van openbare werken. PALESTINA. DE ONRUST BLIJFT AANHOUDEN. Groote schade aan ooft- en wijnplantingen. De onrust in het geheele land blüft aanhouden, Van Jaffa komende booten heb ben getracht een aanval te doen op de ka de werken van Tel-Aviv en op de Joodsche lichters. Bovendien zyn weer dynamiet- aanslagen op spoorbruggen en wegen ge pleegd. In de laatste weken zü'n minstens tien duizend ooftboomen en wünstokken uitge rukt. De Arabische pers heeft besloten of ficieele mededeelingen niet meer te pubii- ceeren, zelfs wordt een persstaking over wogen. Nachtelijk vuurgevecht. Uit Jerusalem wordt gemeld, dat het gisternacht tot nieuwe botsingen is geko men. Een geregeld vuurgevecht heeft plaats gehad tusschen de politie en Arabieren, die eren niet ver van Jerusalem gelegen sana torium hadden beschoten. Ook in Jaffa is het weer tot schietpartijen gekomen. In de Noordelüke districten richten de Arabieren steeds grootere verwoestingen in de aanplantingen aan. Twee Arabieren gedood. De Seaforth Hooglanders zün slaags ge raakt met een bende Arabieren, 8 KM. be zuiden Jinin, tüdens een verkenningstocht. Twee Arabieren werden gedood en vier gewond, waarvan één ernstig. Traangas ter onderdrukking der onlusten. In een gisteravond uitgegeven communi qué wordt medegedeeld, dat traangas in ge reedheid wordt gehouden om, wanneer de omstandigheden dit vragen, gébruikt te worden. De hooge commissaris, zoo deelt het communiqué verder mede, wenscht ter handhaving der orde, die maatregelen, wel ke tot het verlies van menschenlevens of ernstige verwondingen zouden kunnen lei den, te vermüden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN NOORSCH SCHIP VERGAAN. 13 dooden. t Het radiostation Augesund deelt mede, dat het s.s. „Hogstadt", dat een beman ning van 14 koppen aan boord had, is ver gaan. Alleen de kapitein werd gered, de 13 overige opvarenden zy'n verdronken. De oorzaak van den ramp is niet be kend, doch men vermoedt, dat de „Hogstad* op een drijvend voorwerp is gestooten; het schip schynt met een dramatische snel heid te zün gezonken. De „Hogstad" was op weg van Engeland naar Noorwegen met een lading steenkool. MIJNONGELUK IN SILEZIE. In de Castellengo-mün by* Martinau zün zes arbeiders bedolven door vallend ge steente. Twee hunner konden reeds met geringe verwondingen gered worden; aan de bevrijding der vier anderen wordt nog gewerkt. MALARIA EISCHT EEN MILLIOEN SLACHTOFFERS PER JAAR. Majoor Mulligan, directeur van den Britsch-Indischen gezondheidsdienst, heeft verklaard, dat in Britsch-Indië jaarlüksch een millioen menschen aan malaria sterven. WOLKBREUKEN RICHTEN VEEL SCHADE AAN IN HONGARIJE. In Doenantoel (Hongarüe) is door wolk breuken groote schade aangericht. Vele woonhuizen zün door het water vernield, terwül de te velde staande gewassen zeer hebben geleden. Telefoon- en telegraaf verbindingen zy'n verbroken. OVERSTROOMINGEN IN HET GEBIED VAN BAKOE. De overstroomingen in het gebied van Bakoe (Rusland) nemen een ernstiger om vang aan. De rivieren Araks en Koera hebben de düken verbroken, welke in al- lerül waren opgeworpen en groote gebie den worden bedreigd. Reeds staan 2500 H.A. onder water en werd een honderdtal huizen vernield. STORM BOVEN LAND EN ZEE. In alle Randstaten hebben hevige stor men groote schade aangericht. Verschei dene menschen zyn om het leven gekomen. Verschillende schepen die zich op de Oost zee bevinden, hebben noodseinen uitge zonden. VIER MOORDENAARS TERECHT GESTELD. In den afgeloopen nacht zy'n in de Sing Sing gevangenis te New York vier moor denaars op den electrischen stoel ter dood gebracht. Zü hadden in Juni 1934 een café-eigenaar in Brooklyn vermoord. De geheele terechtstelling duurde slechts 20 minuten. Het was de eerste viervoudige te rechtstelling sedert 16 jaar. 22 andere ter dood veroordeelden, waar onder twee vrouwen, riepen „goede reis", toen de veroordeelden langs de cellen gin gen. Een van de vrouwen, Doroty Sher wood, die de volgende week terechtgesteld zal worden, riep: „Vier levens voor één, dat is teveel, dat is niet rechtvaardig". DE SNELHEID VAN DE „QUEEN MARY". De gemiddelde snelheid van de „Queen Mary" sedert het vertrek uit Cherbourg bedraagt 28.73 knoopen. De gemiddelde snelheid van de „Normandië" b'Klro^.j bij na 30 knoopen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6