DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Voorzieningen omtrent weerkorpsen. 27 ste Jaargang VRIJDAG 29 MEI 1936 No. 8431 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. =- Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit De wereld vier bladen. *t* Terugkeer naar het Christendom Een mooi citaat uit een Duitsch blad J „Bergwerkzeitung" in een recensie over een boek van den bekenden economist Werner Sombart wij geven het hier: „Het zou van gevaarlijke oppervlakkig heid getuigen, om de oorzaken van de crisis, waarin wij ons bevinden, alleen in politieke en economische verhoudingen te zoeken. De ziektekiemen zitten dieper, zij zitten in den mensch zelf. De politieke en economische verwarringen zijn tenslotte gevolgen van een geestelijke en moreele crisis. Deze crisis is totaal: het lot der vol ken, ja, het lot der gansche menschelijke cultuur staat op het spel.... De bodem wankelt onder onze voeten, omdat het menschdom de oriënteering naar God en de eeuwigheid verloren heeft. Wat wij be leven is de tragedie van de godloosheid in 's menschen denkwijze. Het mensche- lijk verstand, los gemaakt van de banden des geloofs, heeft zijn vlucht door de ether geëindigd. Deze vlucht eindigde als die van Icarus met een volledig fiasco. De menschheid heeft weer eens het bewijs ontvangen, dat zij niet kan bestaan zonder het geloof in God en in een hoogere we reld". Zulke verklaringen van economisten en redacteuren van ondernemersbladen zijn zeer merkwaardig, maar niet meer zeld zaam in onzen tijd. „Quadragesimo Anno" heeft blijkbaar ook in niet-katholieke krin gen diepen indruk gemaakt en tot voor lichting gediend. Vrij algemeen is het in zicht geworden, dat Europa moet terug- keeren naar het christendom, de bron zij ner beschaving. Maar de consequenties van die terug keer, zooals de Paus die in zijn encycliek heeft aangewezen, consequenties op eco nomisch en staatkundig gebied, worden nog verre van algemeen aanvaard merkt „Leering en Leiding" bij het bovenstaan de op. Dat ieder ander voor zich die conse quenties moge aanvaarden! En een der eerste consequenties is, dat wij, katholie ken, staan als één achter en rondom onze Leiders, Paus en Bisschoppen! Bij den te rugkeer naar het Christendom toch zqn zij de geroepene, door God gegeven Leiders. Er mag onder ons geen aarzeling, geen weifeling bestaan, als 't er om gaat: al of niet met onze Bisschoppen. Aarzeling en weifeling is dan uitgesloten, omdat wij katholiek zijn en katholiek willen blijven. En als katholieken onder leiding van de Bisschoppen in éénheid willen optrekken, samenwerkend met allen, die ook het goede willen, om te bereiken: een terug keer naar het Christendom. in vogelvlucht REVOLUTIE IN NICARAGUA. MEXICO STAD, 29 Mei. (A.N.P.) Volgens berichten uit Managua is in Nica ragua een opstand uitgebroken tegen pre sident Sacasa, met het doel generaal So- moza tot president te verheffen. De revo lutie moet begonnen zijn te Bluefilde en andere plaatsen aan de kust van den At- lantischen oecaan, onder bevel van majoor Alberto Baca, van de nationale garde, wel ke onder commando van Somoza staat. In Nicaraguaansche kringen in Mexico hecht men niet veel waarde aan dezen op stand. DE ACTIVITEIT VAN HET ZWARTE LEGIOEN. Geen medewerking bij onderzoek vanwege de federale autoriteiten? WASHINGTON, 29 Mei. (A.N.P.) Het departement van justitie heeft te kennen gegeven tijdelijk af te zullen zien van deelneming aan het onderzoek inzake de terroristische activiteit van het „zwarte legioen", omdat er niet voldoende bewijs was geleverd, dat federale wetten zouden zijn geschonden. Volgens een mededeeling van de politie hadden de vrouwen van leden van het „zwarte legioen" een geheime vrouwenaf- deeling opgericht om de organisatie der mannen bij te staan. In Parijs staken de arbeiders bij de groo- te Farman-vliegtuigfabrieken en bij de me taalindustrie. De bekende fabrieken van Renault en Citroën liggen stil. In plaats van het zoemen en snorren der motoren hoort men thans de „Internationale" zingen ach ter de muren en de deuren en in plaats van de hamer heffen de arbeiders hun vuist op tot het brengen van de bekende communis tische strijd-groet. Zij hebben le gebouwen bezet en weigeren die te verlaten, ook 's nachts niet. De vrouwen brengen den stakers van alles: etenswaren, bier, siga retten enz., zoodat het er voor de „belege raars" nogal om uit te houden is. Soms hoort men achter de hooge muren van de Renault-fabriek de cadans van voet stappen en ziet men roode vanen boven den muur uitkomen, terwijl revolutionnaire liederen worden gezongen. Klaarblijkelijk houden de stakers dan achter de muren optochten. De eischen van de werklieden n.l. een werkweek van 40 uur, vacantie met behoud van loon, vermeerdering van loon en er kenning van de arbeiders-afgevaardigden door de werkgevers, hebben betrekking op de algemeene verhouding tusschen werknemers en werkgevers en vormen dus een landelijk en geen gewestelijk belang. Vandaar dat de regeering zich met het geval is gaan bemoeien en vandaag zouden onderhandelingen worden gehouden met de verschillende partijen in het conflict De stakingsbeweging wordt geleid door de communisten. De uitslag der jongste Kamerverkiezingen doet haar invloed reeds gevoelen! WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HET COMMUNISME EN DE PAUS. Wij lezen in de T ij d: De „Tribune" publiceert een reeks arti kelen of propagandistische stukjes, om naar aanleiding der jongste pauselijke toespraak aan de arbeiders wijs te maken, dat de Va der der Roomsche Christenheid op valsche argumenten het communisme veroordeelt: „We zijn gewoon, wanneer de Paus zich bemoeit met hemelsche aangelegenheden en de zorg voor de ziel, daar het zwijgen toe te doen. Maar als de Paus zich uitlaat en bemoeit met maatschappelijke aangele genheden en met zaken die de zorg voor de maag betreffen, dan zijn we allerminst geneigd zijn onfeilbaarheid te aanvaar den". En na die inleiding preekt de vos de passie. Het communisme heet heelemaal geen gevaar, integendeel, „Rusland is het eenige land met orde en veiligheid", waar om keert de Paus zich niet liever „tegen het wanordelijk bestuur van de bour geoisie", zoodat we moeten „treuren, om dat hier weer God en godsdienst worden beleedigd". Het communisme is braaf, de Paus boos, hoe is het toch mogelijk, en de krokodil huilt tranen, want God en godsdienst wor den beleedigd. In Rusland mag dat niet. Is de Sovjet-staat het jachtveld der god- deloozen? Worden er priesters naar het Solvetsky-eiland verbannen en gemarteld' Zijn de meeste kerken afgebroken of in bioscoopzalen veranderd? Verbranden de communisten in Spanje kerken, kloosters en katholieke scholen? Vervolgen ze de Kerk in Spanje? Bereiden ze den burger oorlog en de wereldrevolutie voor? Neen, neen, ze zijn de eenlgen die tucht en orde brengen, die voor de maag van de arbeiders zorgen en deswege vervolgd worden door den herder van de roomsche schapen. Wacht, de wolf zal den schaapspels om hangen. Alleen komen onder den schaapspels de wolvepooten uit, zijn klauwen verraden den huichelaar. Tweede Kamer aanvaardt wetsontwerp AARDBEVING IN ARGENTINIë. BUENOS AIRES, 29 Mei. (A.N.P.) Reeds Woensdag waren eenige lichtere aardschokken in Argentinië gevoeld, wel ke zich gisteren in sterker mate herhaal den. Het plaatsje Las Chacras werd in puin gelegd, terwijl ook te Paso Grande, San Martin en San Francisco aanzienlijke schade wordt gemeld. Tot nu toe is evenwel nog geen melding gemaakt van dooden. De heer A1 b a r d a (S.D.) zegt, dat het ontwerp de instemming zijner fractie heeft. Echter is het wel wat laat ingediend. De passiviteit der regeering gaf den so ciaal-democraten aanleiding, in Februari 1932 een initiatief-ontwerp, houdende ver bod van particuliere, gewapende corpsen, voor te stellen. De ontwikkeling der weer- corpsen van de N.S.B. gaf eindelijk den stoot tot dit regeeringsontwerp. Spr. vreest echter, dat dat camouflage onvol doende tegengaat. Spr. heeft een circu laire van het hoofd van den afweerdienst der N.S.B. De heer L. de Visser (Comm.): die niet meer bestaat. De heer Albarda geeft een schets, noe die dienst georganiseerd was. Spr. her innert aan het werpen met rotte eieren, aan de pogingen om actetasschen van te genstanders te bemachtigen, enz. De toe passing der wet is aan de rechterlijke macht. Spr. wijst echter op de gezindheid van sommige leden dier macht, welke o.m. is gebleken ten opzichte van het uniform verbod. Zoo m-jet men zich bij de recht bank te Alkmaar alles mogelijk denken, wat de wet tegen de weerkorpsen betreft. De wet moet krachtig, doch niet op vexa- toire wijze worden toegepast. De heer Wester man (Nat. Herstel .vindt dit een hoogst eigenaardig wetsont werp. Waar zijn die milities, die men zoo vreest? Ze zijn er niet, althans niet meer. Het zou een beleediging zijn voor Don Quichotte, hier vergelijkingen te maken. Deze heet te hebben gevochten tegen wind molens; deze regeering vecht tegen een luchtledig. De heer Boon (Lib.) ontveinst zich niet, dat ook na de wijziging van het wetsontwerp listige ontduikingen mogelijk zullen zijn. Maar dit is altijd het gevaL Mochten de ontduikingen feit worden, dan zullen wij een nieuwe redactie opstellen. De N.S.B. is een getrouwe copie van de Duitsche nationaal-socialistische beweging. Te Berlijn was er in 1931 een proces, waarin de leden der beweging in Duitsch- land verklaarden, dat de S.A.-afdeelingen geen stormafdeelingen waren, maar sport en Saalschutzafdeelingen. Wij hebben een les gehad door de slapheid der Duitsche regering. Even vóór de regeering-von Pa pen was opgetreden, zijn er maatregelen tegen de S.A. genomen, ma?i. toen von Papen aan het bewind was, werden den volgenden morgen de maatregelen opgehe ven om de S.A. gelegenheid te geven In diaantje te spelen. De heer Westerman schermde weer met honderden gewondgn, Een schrammetje is een licht gewonde, een klap met den gummistok een zwaar ge wonde. Bij de honderden gewonden zijn er nu weer eenige honderden gekomen, op deze manier. De heer Westerman verdedigde de weer- afdeelingen als noodzakelijk tegen geweld, maar zoo hebben de advocaten der natio- naal-socialisten in Duitschland de S.A.- afdeelingen steeds verdedigd. N.S.B.-ers lieten in een vergadering te Amsterdam van Zwart Front witte muizen los, blijk baar om de idee te overwinnen. (Gelach). Spr. herinnert ook aan het optreden van N.S.B.'ers in de vergadering te Amster dam, waar Baars sprak. Hij vraagt den minister, of er een vervolging heeft plaats gevonden naar aanleiding van het feit, dat een vrouw eenige tanden uit den mond zijn geslagen, wat geen regelmatige handeling is. (Gelach). Hot wangedrag in vergade ringen is speciaal iets van de N.S.B. Na het gebeurde met „De Zeven Provin ciën" heeft spr. gesproken in een vsrgcde- ring te Amsterdam, waar veel communis ten waren. Het regende interrupties, maar van handtastelijkheid was geen sprake. En toen spr. zich door de volle zaal een weg moest banen om den trein te halen, werd geen wankiank gehoord. De heer Joekes (V.D.) veroordeelt volstrekt elke geweldpleging jegens an dersdenkenden en, voor zoover dit gebeurd is jegens de N.S.B., veroordeelt hij het evenzeer als jegens anderen. Maar dat spe ciaal de N.S.B. eraan bloot zou staan, is geenszins gebleken. De heer Schaepman (R.K.) bespreekt het feit, dat men ondanks het uniform verbod eenu mform blijft dragen, waarover men een jas heeft, die men sluit, als de politie erbij* is. Men draagt uniformen in vergaderingen, die men besloten noemt, maar die door duizenden personen worden bijgewoond. I i. Spr. geeft toe, dat het verbod in het wetsontwerp ruim gesteld is, maar dit is noodzakelijk, gezien wat er voorvalt on der het uniformverbod, dat aan het uni form aragen geen eind maakt. Als het er op aankomt, heeft spr. nog liever, dat er openlijk weerkorpsen zijn dan machtsvor ming in het geheim. Ook spr. wijst op de aankondiging van een spreker als leider der afweerafdeelingen. Ten krachtigste worde tegengegaan camouflage in wandel- vereenigingen, enz. De heer De Visser (Comm.) zegt, dat er maar één middel is om een eind te ma ken aan particuliere machtsvorming: het verbod van de N.S.B. en van haar organi saties. N.S.B.-ers veroorloven zich in ver gaderingen uitlatingen, welke een socialist en een communist aanstonds voor den strafrechter zouden brenger. De heer Sneevliet (R.S.) beschouwd het wetsontwerp als een uiting van bank roet der burgerlijke democratie, die haar eigen grondslagen niet meer vertrouwt en sterkere bevoegdheden noodig heeft voor het centrale gezag. De heer Arts (K.D.) stemt met de al- meene strekking van het wetsontwerp in, maar gelooft niets van de werkelijke re sultaten. Men fulmineert nu tegen de N. S.B., maar in de zuidelijke streken van ons land groeit Zwart front, een bewe ging die even gevaarlijk is als de N.S.B. Het is jammer, dat het Nederlandsche epis copaat Zwart Front niet heeft betrokken in zijn verklaring, welke alleen tegen de N.S.B. was gericht. De minister aan het woord De Minister van Justitie, de heer Van Schaik, zal zich beperken tot het centrale punt. Dit is, dat het alleen op den weg der overheid ligt, de orde te hand haven. Men verwijt aan de regeering, dat zij laat met het wetsontwerp is gekomen. Zij heeft het niet eerder ingediend, omdat zij meende, dat hiervoor de tijd niet geko men was. In den laatsten tijd meende de regeering, dat er aanleiding was tot ingrij pende maatregelen. De heer Albarda heeft een aardige schets gegeven van de organisatie van de N.S.B., maar men late zich niet door snorkende bewoordingen en militaire benamingen van de wijs brengen. Het wetsontwerp is zeer zeker niet ge richt tegen een bepaalde fysieke machts vorming, maar wel hebben verschijnselen, die zich bij de nationaal-socialisten hebben voorgedaan, de zaak voor de regeering accuut gemaakt. De organische opzet van diensten als van de N.S.B. geeft aanleiding tot het vermoeden, dat er toch iets meer aan de hand is dan de bedoeling, zich tegen geweld te beschermen. Zulke korpsen kun nen in revolutionaire tijden gevaarlijk zijn. Welke partij er ooit aan de macht zal ko men, altijd zal alleen de overheid de machtsmiddelen mogen hanteeren. Geen partij zal met behulp van eigen machtsmiddelen aana de macht mogen ko men. De politie kan de menschen bescher men en beschermt hen ook. De regeering meent, dat het verbieden van de N.S.B. een uiterste middel is en dat men gewoonlijk met vrijheid verder komt. Mocht het noodig zijn, de N.S.B. te verbieden, dan zullen ook andere groepen verboden worden, want dan valt er nog wel v/at meer te doen wat de N.S.B. aan gaat. Naar spr.'s meening heeft het uniform verbod zijn doel bereikt. Dit doel was, de uniformen van de straat te weren en niet door opzichtige onderscheidingteekenen aanstoot te laten geven. Met kracht komt spr. op tegen de ver denking, op de rechterlijke macht gewor pen. Zij staat hier hoog aangeschreven en ten ernstige protesteert spr. ertegen, dat zij verdacht wordt gemaakt. Er is gesproken over ordecommissaris sen. Als die de orde handhaven, doen zij iets, dat eigenlijk aan de overheid toe komt. Daarom heeft spr. niet zonder eeni ge reserve zich uitgelaten over wat be paald zal worden, maar in dit opzicht zal de algemeene maatregel beantwoorden aan wat juist geacht moet worden. Komt de B.V.L. onder de wapenen, dan I is hij een overheidsinstituut, maar zoo lang hij niet onder de wapenen staat, is 1 hen een zuiver particuliere instelling en 1 daarom valt hij onder de wet. Spr. is overtuigd, dat het wetsontwerp VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Grandi bezoekt Eden om opheffing der sancties tegen Italië te bewerken. (2de blad). De stakingen te Parijs. (2de blad). De kroning van den Engelschen koning. (2de blad). Onrust in Palestina duurt voort. (2de blad). Bij Hamburg is een vliegtuig op een ge sticht gevallen. Drie dooden. (Luchtv., 2de blad). BINNENLAND. De Duitsche deviezenbepalingen zijn met een aantal nieuwe strengere voorschriften uitgebreid. (2de blad). Het wetsontwerp voorzieningen omtrent weerkorpsen in de Tweede Kamer aange nomen. (1ste blad). De regeeringspersdienst heeft thans een mededeeling bekend gemaakt, betreffende de principieele bereidheid van de regeering Rotterdam onder zekere voorwaarden tege moet te komen in de verlaging van de ge meentelijke havenkosten. (2de blad). De voor- en nazorg voor krankzinnigen verpleging in Zuid-Holland. (2de blad). De nieuwe voorschriften inzake kosteloos procedeeren, (2de blad). Een veel-belovende uitvinding op moto- rengebied. (2de blad). aan ongewenschte particuliere machtsvor ming een eind zal maken, en beveelt het bij de Kamer aan. De Kamer neemt het wetsontwerp zon der hoofdelijke stemming aan, met aantee- kening, dat de communisten en de heer Sneevliet (R.S.) tegen zijn. INDISCHE AANGELEGENHEDEN Aan de orde zijn de wetsontwerpen: her ziening van het zeehaven- en scheepvaart- régime in NederlandschIndië en nadere wijziging en aanvulling van de Indische bedrijvenwet. De Kamer keurt de desbetreffende wets ontwerpen zonder hoofdelijke stemming goed, waarna de vergadering tot Woens dag verdaagd wordt. DE ECONOMISCHE SAMENWERKING TUSSCHEN NEDERLAND EN NEDERLANDSCH-INDIE De Minister van Staat, Minister van Ko loniën, heeft mede namens de Ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en Visscherij en van Fi nanciën ingesteld een „commissie van d- vies nopens concrete uitbreiding van de economische samenwerking tusschen Ne derland en Nederlandsch-Indië" INBRAAK IN EEN STATION TE OOST-ZAAN Hedennacht hebben ongenoode gasten zich toegang weten te verschaffen tot het station van de Nederlandsche Spoorwegen te Oostzaan. Door middel van een, al dan niet. valschen sleutel is de hoofddeur ge opend. Alle kasten en laden zijn aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. Een paar geldkistjes met inhoud zijn meegenomen. De dieven hebben daarna het gebouw ver laten, na de hoofddeur weer zorgvuldig te hebben gesloten. De gemeentepolitie stelt in samenwer king met de recherche uit Zaandam een uitgebreid onderzoek in. Er is getracht vingerafdrukken te vinden, echter zonder resultaat. Onder soortgelijke omstandigheden werd enkele dagen geleden ingebroken bij een pluimveehouder, waar ruim 200 kippen ge stolen werden. Naar wij vernemen heeft een der bewoners van het dorp vannacht een auto in razende vaart door het dorp hooren rijden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1