De Mechanisatie van de Sigaren-industrie WOENSDAG 27 MEI 1936 w. I.E1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ERWTENMEEL IN DE VEEVOEDING. Bij de in ons land bestaande over productie van voedererwten van belang. Nu de prijs van erwtenmeel door de tijds omstandigheden zooveel lager is dan vroe ger en het daardoor meer dan ooit voor de voeding van het vee in aanmerking kan komen, heeft dr. J. C. de Ruyter de Wildt van het rijks landbouw proefstation te Hoorn daarover een artikel geschreven in „De Nieuwe Veldbode" en het „Ned. Land bouw Weekblad", waarin hij vaststelt, dat <Se verteerbaarheid der erwten- en erwten- meelbestanddeelen zeer goed is. Alleen bij het paard is de verteerbaarheid van het vet en de ruwe celstof laag, maar die van het eiwit is bij alle dieren zeer groot, evenals die van de zetmeelachtige stoffen, terwijl die van de ruwe celstof bij varken en ha mel zelfs opvallend groot is. Wat de minerale bestanddeelen betreft: bij voedering van keukenzout zal ge- wenscht zijn, indien het niet in het overige rantsoen, inclusief het drinkwater, voldoen de aanwezig is, want van de alkaliën is vrij wel alleen kali en nagenoeg geen natron aanwezig. Het aschbeeld is overigens gun stiger dan van de granen. Speciaal van wat betreft de kalk, ook zijn erwten rijk aan ijzer. Voldoende is echter de minerale voor ziening op erwlenmeel-rantsoen niet en men zal deze wel degelijk in het oog moe ten blijven houden, ook al vervangt men een deel van het graanmeel door erwten- meel. De door onderscheidene geleerden in het buitenland genomen proeven maken niet den indruk, dat de biologische waarde van het erwteneiwit zeer groot is, maar daar we bij de voeding van onze huisdieren met gemengde rantsoenen werken, waarin eenerzijds granen en anderzijds dierlijk eiwit zijn opgenomen, is het de vraag of een meer of minder volledige biologische waarde een rol van groote beteekenis speelt. Erwten bevatten vitamine A, de groene meer dan de gele, maar de laatste staan in dezen toch boven tarwe, haver en gerst, wat voor de varkens van belang is. Ver der is er vitamine B. De B-waarde van gist op 100 gesteld, werd voor erwten het getal 13 gevonden. Het B2-gehalte is hooger dan van maïs en tarwe, maar lager dan van tarwekiemen en tarwezemelen. Vitamine C. schijnt slechts in geringe hoeveelheden aan wezig te zijn; over vitaminen D en E ston den geen gegevens ten dienste. Erwtenmeel is vooral aanbevelenswaar dig omdat het medewerkt tot het verkrij gen van een goede kwaliteit Vleesch en mooi vast spek. Het komt dus in de eerste plaats in aanmerking bij de varkensmeste- rij, doch ook kan het dienen bij het mesten van ander vee, inclusief pluimvee; verder in krachtvoedermengsels van melkvee, waarbij het weinig invloed heeft op de melkopbrengst en het vetgehalte, doch wèl het verkrijgen van vaste boter in de hand werkt. Voor te groote hoeveelheden, vooral van erwtenafvalproducten, in de rantsoe nen wegens den verstoppenden invloed wordt in ons land wel gewaarschuwd. Doch men had daar in Amerika zelfs bij groote hoeveelheden geen last van: 20 pet. erwten meel in de rantsoenen voor varkens leverde geen bezwaar op, in de Ver. Staten ging men wel tot 50, terwijl men voor koeien ginds zelfs 75 pet. toelaatbaar acht. Wel beveelt men bij voedering van voederbieten of kuilvoer m.h.o. op de laxeerende wer king aan. Bij werkpaarden kan men ge voeglijk tot 1 a 2 K.G. per dag gaan. Dr. de Ruyter de Wildt acht erwten en de daarmede verkregen producten voor di verse diersoorten een uitstekend verteer baar, goed voedermiddel, dat voor diverse diersoorten in de rantsoenen kan worden opgenomen. Bij de tegenwoordige prijzen verdienen ze meer op den voorgrond te ko men. En ook aan het gebruik van de af valproducten der erwtenschooning en der spliterwtenindustrie zou meer aandacht bij de samenstelling van een voedingsprogram ma kunnen worden geschonken. EEN VIADUCT OVER DEN SPOORWEG GOUDA—ALPHEN. Naar wij vernemen zal binnenkort wor den overgegaan tot het maken van een viaduct over den spoorweg GoudaAl phen in den in aanleg zijnden Rijksweg no. 12 Den HaagUtrechtDriebergen. Deze overgang komt op ongeveer 500 M. van af Gouda in de gemeente Waddinx- veen. Zooals bekend is, wordt eveneens ge werkt aan een viaduct over de spoorwe gen GoudaDen Haag en GoudaAlphen in den Rijksweg no. 3 van Rotterdam. Bei de wegen zullen ongeveer 400 M. voorbij het eerstbedoelde viaduct, even ten N.W. van Gouda, samenloopen. Dit viaduct wordt geheel gebouwd in gewapend beton. Het zal rusten op twee landhoofden en vier pijlers en wordt verstijfu door een boog van 30 m. lengte, met een groote hoog te van 8 m, Behalve de enkelsporige baan, zal het viaduct de beide Oostelijk en Westelijk van de spoorlijn loopende wegen overbrug gen. Het krijgt een lengte van 70 m. en wordt voorzien van twee 7 m. breede rij wegen. Gedurende de uitvoering der wer ken mag noch het spoorwegverkeer, noch dat over de aangrenzende land- en water wegen wörden belemmerd. De werkzaam heden, die ruim een jaar zullen duren, moeten worden uitgevoerd m°t Nederland- sche arbeidskrachten en de te gebruiken steenkolen moeten uit Nederlandsche mij nen worden betrokken. De aanbesteding zal voor Rijksrekening geschieden door de Ned. Spoorwegen op 9 Juni a.s. De kosten worden geraamd op 95.000.—. TWEEDE KAMER Wijziging van de Pen sioenwet. Nadat nog het woord hadden gevoerd mevr. Bakker-Nort (V.D.) en de heer Vervoorn (Plattel.) zeide de Minis- ter van Binnenlandsche Zaken, de heer De Wilde, dat verwezenlij king van tal van wenschen verzwaring van pensioenlasten tot gevolg zou hebben, waarvoor het nu de tijd niet is. Dat de maxima van weduwen- en gezinspensioen niet hooger zijn dan 1400 en 2400, be schouwt ook spr. als een leemte, die niet te tolereeren is. Spr. overlegt hierover met zijn ambtgenoot van defensie en zal er den grootst mogelijken spoed mee betrachten. Na artikelsgewijze-behandeling neemt de Kamer het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan. DE MECHANISATIE IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Aan de orde is het wetsontwerp tijdelij ke maatregelen betreffende de mechanisa tie in de sigarenindustrie. De heer Van der Waerden (S.D.) vindt het wetsontwerp weinig principieel en typische gelegenheidswetgeving. Dat abnormale omstandigheden het noodig kunnen maken om, uit sociale, overwegin gen, in te grijpen, erkent spr., maar hij ont kent, dat de machine de hoofdschuldige zou zijn. De toestand in het bedrijf was al slecht vóór de mechanisatie, door de scher pe concurrentie en door de noodzakelijk heid, zich aan te passen aan de behoefte aan goedkoope sigaren. Dit schiep den drang naar mechanisatie. En het zou in hooge mate verkeerd zijn, de ontwikkeling der techniek tegen te houden. Die ontwik keling heeft mogelijk gemaakt de betaling van sociale maatregelen en verkorting van arbeidstijd. Door mechanisatie worden de producten goedkooper, zoodat er meer ver kocht worden. Dit is een compensatie voor de vermindering van werkgelegenheid, welke anders van mechanisatie het gevolg zou zijn. Tegenover dit wetsontwerp staande en in aanmerking nemende, dat met zijn wen schen geen rekening is gehouden, kan spr. geen woord van dankbaarheid vinden. De heer Van der Putt (R.K.) herin nert aan wat hij heeft gezegd op het jeugd- werkloosheidscongres, n.l. dat de mensch baas moet blijven over de machine en zich niet ondergeschikt aan haar moet maken. De maatregelen, door de regeering voorge steld, komen te laat en gaan niet ver ge noeg. De regeering is tegen verdergaande maatregelen en verklaart, dat men de wij zers van de klok niet mag terugdraaien. Maar als de klok vooruitloopt? Een strin genter wet zou het werkloozencijfer lager hebben gehouden, zou meer werkgelegen heid voor vakarbeiders hebben geschapen en de sigaren prijzen op een beter peil heb ben gehouden. Verkeerd is, dat de be- drijfsraad niet is gehoord over het wets ontwerp en is uitgesloten van de werking van de wet. Voor deze wet kan spr. niet veel dankbaarheid voelen, al zal hij er niet tegen stemmen De heer Smeenk (A.R.) zegt, dat uit dit wetsontwerp de oude gedachte nog weer blijkt, dat het de machine is, die de werk loosheid veroorzaakt. Nu zijn er op het oogenblik wel zekere maatregelen noodig tot matiging van de mechanisatie. In Duitsqhland zijn de loonen zoo, dat men er niet behoorlijk van leven kan, en in ver band daarmee is er een absoluut verbod van machines. In ons land is voorzichtig heid noodig, want beperkt men de mechani satie te veel, dan stijgen de sigaren prijzen te veel en gaat men over naar de pijp, wat de werkloosheid bevordert. Anderzijds moet in aanmerking worden genomen, dat de invoering van een goedkoope sigaar, van 2K a 3 cents, de mechanisatie heeft be vorderd en dat de jeugd sigaretten prefe reert, die alle mechanisch worden vervaar digd. De heer Hermans (R.K.) is onbevre digd, dat de regeering geen algemeen on derzoek wil instellen In de bedrijven ten aanzien van de gevolgen der mechanisatie. Verbaasd is spr., dat de bedrijfsraad, door de regeering zelf ingesteld, niet is gekend in de voorbereiding van het wetsontwerp en niet zal worden gekend in de uitvoering van de wet. De heer Bakker (C.H.) zegt, dat de machines gehandhaafd kunnen blijven, die op 15 Mei 1935 in de fabriek waren. Zal zoo'n datum niet tot allerlei onbillijkheid aanleiding geven? Spr. is het eens met den heer Smeenk, dat de bedrijfsraad bij de uitvoering van de wet moet worden betrokken. De heer Van Kempen (Lib.) herin nert aan den invoer in- ons land van zeer goedkoope machines voor sigarenvervaar- diging, de zgn. compleetmachines, die allen vakmatigen arbeid uitschakelen. Wilde men op concurrentiebasis blijven staan, dan moest men handwerk vervangen door de machine. Sommige werkgevers hebben snel „compleetmachines" aangeschaft. An dere deden dit niet dadelijk, uit sociale overwegingen, mede als gevolg van patriar chale toestanden in het bedrijf. Toen kwam het bericht, dat de regeering de mechanisa tie zou gaan beperken en dat alleen machi nes behouden zouden mogen blijven, aan geschaft vóór Mei 1935. Sommigen gingen voort met mechanisatie, en perfectioneer den deze, anderen niet, mede uit sociale overwegingen. De laatsten worden nu blij vend achtergesteld bij wie hun bedrijf reeds voor Mei 1935 hadden gemechani seerd. De regeering voorzie hierin alsnog. De commissie van advies worde in de wet opgenomen. Haar bemoeiingen kunnen on billijkheden voorkomen. De heer Sneevliet (R.S.) noemt het wetsontwerp uitgesproken reactionair. Spr. beveelt den minister het denkbeeld aan der sociaaldemocraten inzake een wachtgeldfonds. Minister G e 1 i s s e n maakt met duim en wijsvinger het gebaar van geldtellen. De heer W ij n k o o p (C.P.) zegt, dat de ervaring in Sovjet-Rusland aantoont, dat de machine volstrekt niet onder alle om standigheden werkloosheid behoeft te ver oorzaken. Minister Gelissen aan het woord. De Minister van Handel, Nij- verheid en Scheepvaart, de heer Gelissen, had liever gezien, dat de fabrieken ordening met prijsregeling had den voorgesteld en haar machinalisatie zouden hebben beperkt. Maar dit geschied de niet en de regeering was wel genoopt, een regeling te ontwerpen. Dit wetsont- j werp is een offer, dat de oeconomie moet brengen aan de sociale rechtvaardigheid. Spr. herinnert aan den aankoop op groo te schaal van machines uit Duitschland te gen spotprijzen. Door dit mechines werden volwassen arbeiders vervangen door jonge meisjes. Die arbeiders kunnen elders niet terecht. Dit heeft de regeering doen be sluiten, de mechanisatie in de hand te hou den. Het ligt niet in de bedoeling der regee ring, een bepaalden toestand te doen be vriezen, al geeft spr. toe, dat het moeilijk zal zijn, een norm vast te stellen. Tegen verschuiving van den datum van 15 Mei 1935 heeft spr. geen bezwaar. Gezegd is, dat de mechanisatie niet moet worden beperkt voor de goedkoope sigaren. Bij de toekenning van vergunningen kan men zich wel door zulk een norm laten leiden, maar spr. ontraadt, in de wet een bepaalden prijs te noemen. Den invloed van de machine op den duur van den werktijd besprekende, verklaart spr., niet in te zien, waarom bij de werk tijdverkorting 48 uur de finale zou moe ten zijn. Maar de zaak moet internationaal geregeld worden. Den heer Van Kempen zegt spr., dat de toekenning van vergunningen zoo soepel zal zijn, dat er rekening mee gehouden zal worden, als een ondernemer uit sociale overwegingen invoering van machines ach terwege heeft gelaten. In het wetsontwerp zal spr. vastleggen, dat hij de commissie van deskundigen moet hooren. Met de heeren Sneevliet en Wijnkoop zal spr. thans niet debatteeren over het com munisme, enz. De vergadering wordt om kwart over zes verdaagd tot vanmiddag één uur. Amendementen. Op het wetsontwerp, houdende tijdelijke maatregelen betreffende de mechanisatie in de sigarenindustrie, heeft de heer Van der Putt cs. een amendement ingediend, om in het algemeen sigaren-machines te verbie den, welke 20 Mei 1936 voorhanden waren (de regeering stelt voor: 15 Mei 1935). Dit amendement is o.a. mede-ondertee kend door de heeren Terpstra en Van Dij ken. De heer Smeenk cs. stelt een amende ment voor om in art. 2 in te voegen een nieuw lid 2, luidende: Heit is verboden met een machine siga ren te vervaardigen, die bestemd zijn om voor een kleinhandelsprijs hooger dan drie cent per stuk te worden verkocht. De sigaren met een machine vervaardigd, moeten van op andere wijze in dezelfde fabriek of in dezelfde werkplaats vervaar digde sigaren in model afwijken. De heer van der Waerden cs. stelt een amendement voor, om niet te verbieden machines, waarmee uitsluitend sigaren ver vaardigd worden met detailprijs van 4 cent of minder. Bij aanneming van dit amendement ver- j valt het 2de lid van dit artikel, dat den I minister bevoegd maakt, van het verbod ontheffing te verleenen. Voorwerpen van waarde bij buitenlandsche reizen. Naar wij vernemen, wordt in den laat sten tijd door de Nederlandsche douane bij binnenkomst van reizigers in Nederland een strenge controle uitgeoefend op mee gevoerde voorwerpen van waarde, als pho- totoestellen, verrekijkers, filmtoestellen, bontmantels enz. Indien niet met deugdelij ke bescheiden kan worden aangetoond, dat deze voorwerpen in Nederland gekocht zijn, moeten hiervoor hooge invoerrech ten betaald worden of worden zij in be slag genomen. Reizigers, die dergelijke voorwerpen van uit Nederland op reis medenemen, kunnen deze, om moeilijkheden op de terugreis te voorkomen, voor hun vertrek uit Neder land door de douane laten waarmerken (aanbrengen van een loodje), waarvan de kosten 0.50 bedragen. Het verdient aanbeveling, dit reeds in de plaats van inwoning te doen geschieden, indien aldaar een douanepost gevestigd is. Aan het grensstation kan dit eveneens ge schieden, maar dan 'moet men met een vroegeren trein naar het grensstation rei zen, daar men anders gevaar loopt zijn reis niet met den gewenschten trein te kunnen voortzetten. CONGRES AJI.K.A. De tweede dag. De tweede dag van het A.R.K.A.-congres begon met een H. Mis in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart aan Me Biltstraat, opgedragen door den geestel, adviseur der vereeniging, pastoor Jansen uit Amster dam. Te tien uur ving de voortzetting van het congres aan met een beantwoording door den hoofdredacteur van het Orgaan, den heer v. Elk, van op dit orgaan gevoerde cri- tiek. Daarna kwam in behandeling de begroo ting, die in huishoudelijke zitting werd behandeld en daarna vastgesteld op een bedrag van 46.900 in ontvangsten en uit gaven. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredenden, de heeren A. C. Colijn, A. F. Fortgens en mr. P. J. M. Kallen, bij accla matie herkozen. De heeren A. J. A. v. d. Donck en F. W. Clement stelden zich niet herkiesbaar, in deze vacatures werden ge kozen de heeren P. M. Sontrop, commies bij de Directe Belastingen te Leiden en Th. Steman, referendaris aan de Prov. Griffie te Haarlem. Uitvoerige besprekingen werden gehou den over het prae-advies van het bestuur naar aanleiding van een motie van Nij megen op het congres te Arnhem In 1935 over de mogelijkheid tot combinatie van de functies bondsambtenaar algemeen se cretaris en bondsambtenaar-penningmees- ter. Het hoofdbestuur wenschte door statu tenwijziging de machtiging te verkrijgen om indien veranderde omstandigheden zulks gewenscht zouden maken bij meer derheidsbesluit te kunnen bepalen, dat het algemeen secretariaat alsdan ook kan wor den opgedragen aan iemand buiten het hoofdbestuur. Hetzelfde vroeg het bestuur ten aanzien van penningmeester. Eenige afdeelingen hadden hierop amen dementen ingediend. Zoo wenschte Eind hoven den status quo. Dit voorstel werd met 80 tegen 84 stem men verworpen. Het voorstel van Nijmegen, welke afdee- llng haar voorstel nog had aangevuld, het geen een tegemoetkoming aan het bestuur inhield, werd verworpen met 81 tegen 63 stemmen. Het prae-advies van het bestuur werd eveneens verworpen, daar niet de volstrek te meerderheid werd verkregen. Een behartenswaardig woord werd in de middagvergadering gesproken door ka pelaan H. Giliam,, den geestelijk adviseur van de afdeeling Utrecht. De voorstellen betreffende wijziging van de contributie-regeling werden teruggeno men, daar het bestuur eerst van de afdee lingen de noodige gegevens moet hebben om na te gaan of voor het congres 1937 een afgerond voorstel ingediend kan wor den. Het congres werd dan gesloten. Door den secretaris van het Ondersteu ningsfonds, den heer W. J. Van Dijck uit Den Haag, werd medegedeeld, dat de col lecte voor het Ondersteuningsfonds, op den feestavond gehouden, 40.heeft opge bracht. De bloemenverkoop voor hetzelfde doel bracht 15.76 op. ATTRACTIE ZOMERPOSTZEGEL Het Comité voor de Zomerpostzegels (welke bijzondere zegels worden uitgege ven ten behoeve van ooodlijdende kun stenaars en hulpbehoevende t.b.c.-lijders) heeft aan het koopen dezer bijzondere postzegels een aleraardigste verrassing verbonden. Ieder, die een briefkaart, ge frankeerd met drie zomerpostzegels van 6 ct. (thans 10 ct) inzendt aan het Lande lijk Comité (adres Overtoom 187, Amster dam-W), ontvangt een keurig uitgevoerd en door den A.N.W.B. samengesteld zak- allasje cadeau. Men kan in plaats van een gewone briefkaart ook een gedrukte be- stelkaart (verkrijgbaar bij de plaatselijke postzegelcomité's) met de drie zomerpost zegels van 6 ct. beplakken en bij het Lan delijk Comité inzenden. Van deze inzen ders ontvangen er duizend nog weer een extra premie, bestaande uit tal van waar devolle prijzen, (waaronder een auto, fiet sen, schilderijen, reizen, enz., enz.), die onder toezicht van een notaris bij loting zullen worden toegewezen. Het volgnum mer, dat de bestelkaart of briefkaart bij ontvangst gegeven wordt, is ook het num mer voor de verloting. Bovendien geeft êt Comité voor de Zo merpostzegels ter vergrooting der Inkom sten een serie prachtige prentbriefkaarten uit, gewijd aan sport en toerisme en sa mengesteld door den A.N.W.B. Een pracht gelegenheid om in het zomerseizoen toe passelijke correspondentiekaarten te ge bruiken. De prentbriefkaarten zijn n.l. ge wijd aan de auto-, paarden-, rijwiel-, wan del- en zeilsport en aan het kampeeren De prentbriefkaarten zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke postzegelcomité's, tegen 25 ct. per serie van zes. RAADHUIS-PRIJSVRAAG VAN HAARLEM Protest van de permanente prijsvraag- commissie De permanente prijsvraag-commissie, ingesteld door den Bond van Ned. Archi tecten (B.N.A.), het genootschap Architec- tura et Amicitia, de Ver. Bouwkunst en Vriendschap, de Ned. Ver. voor Ambachts- en Nijverheidskunst (V.A.N.K.) en den Ned. Kring van Beeldhouwers tot instand houding en toepassing van de algemeen Nederlandsche prijsvraagregelen, deelt me-;j de, dat zij kennis genomen heeft van het besluit van B. en W. van Haarlem, om aan architecten gelegenheid te geven op eigen risico ontwerpen te maken voor de uitbreiding van het Raadhuis aldaar. Ten opzichte van dezen, met de alge- meene nationale prijsvraagregelen strijdi- gen vorm van wedkamp, heeft de perma- Hoe word ik snel bruin? Door AMILDA-zonnebruincrême krijgt Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruint teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. nente prijsvraag-commissie haar voorlich ting aan B. en W. aangeboden. Nu desondanks bedoelde wijze van wer ken wordt voortgezet, is de commissie verplicht te wijzen op de algemeene natio nale prijsvraagregelen, welke bindend zijn voor de aangesloten vereenigingen. en deelneming aan dezen wedstrijd ten sterk ste te ontraden. BOERDERIJEN AANBESTEED. De directie van den Wieringermeerpolder te Alkmaar heeft den bouw van 45 boerde rijen in de Wieringermeer opgedragen, waarvan aan H. Hannink te Enschede elf boerderijen voor de som van 141.162, F. A. Smulders te Oisterwijk een-en-twintig boerderijen voor de som van f 205.974, Gebrs. van Heeswijk te Best dertien boerderijen voor de som van 132.900. 471e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 7de lijst Trekking van Woensdag 27 Mei 193** Hooge Prtfzcn 1000.— 10090 10804 400.— 6127 12548 18308 v 200 571 6085 16749 100.— 320 1648 3166 11203 11886 14595 17739 19401 20402 16 33 268 303 785 805 1292 1352 1805 1879 Prijzen 314 442 871 1002 n 70.- 215 246 248 257 557 733 757 780 1010 1070 1143 1279 1399 1410 1462 1639 1643 1690 louo ion» 1975 2224 2242 2528 2653 2664 2712 2709 2811 3026 3191 3357 3584 3769 3785 3887 4011 4056 4125 4265 4277 4327 4390 4429 4484 4641 4771 4962 4992 5012 5129 5205 5248 5476 5526 5622 5818 5880 5876 6018 6066 6087 6201 6256 6567 6631 6808 6828 7044 7082 7089 7258 7276 7347 7369 7591 7601 7788 8128 8165 8179 8182 8238 8295 8300 8326 8335 8431 8454 8568 8604 8743 8846 8858 8911 8930 8965 9108 9194 9250 9282 9331 9405 9475 9590 9623 9628 9749 9764 9807 9848 9909 9918 10222 10303 10363 10562 10603 10798 10397 10992 11023 11036 11055 11104 11132 11198 11241 11373 11644 11653 11881 11942 11971 12027 12250 12293 12362 12379 12462 12480 12511 126S2 12684 12761 12972 13201 13213 13293 13314 13360 13377 13394 13420 13458 13519 13819 13971 14001 14006 14034 14038 14119 14157 14290 14431 14530 14579 14671 14723 14756 14828 14849 14856 14974 14993 15005 15143 15335 15448 15536 15551 15758 15760 15780 15852 16009 16093 16242 16486 16770 10867 16927 16956 16986 16989 17043 17070 17117 17230 17271 17377 17403 17440 17601 17701 17751 17844 17857 17858 17887 17998 18084 18228 18384 18416 18422 18507 18595 18630 18692 18770 18830 19056 19118 19209 19249 19356 19399 19454 19561 19659 19775 19826 19850 19860 19930 19982 20167 20261 20403 20431 20585 20615 20740 20820 20844 20939 20948 345 361 406 641 656 668 1059 1297 1538 2002 2233 2367 2657 1091 1304 1671 2068 2266 2457 2671 3587 3741 4005 4202 4451 4720 4898 5268 5441 5590 5759 6188 6531 6731 Nieten 129 166 409 511 697 771 1139 1176 1331 1345 1728 1742 2113 2166 2292 2293 2496 2511 2706 2730 3152 3224 3362 3410 3597 3646 3842 3870 4018 4042 4245 4271 4548 4570 4770 4772 4984 5058 5316 5319 5486 5494 5645 5646 5948 5954 6306 6338 6563 6571 6784 6800 7043 7056 7060 7147 7233 7235 7332 7392 7513 7609 7640 7657 7712 7764 7779 7826 8032 8041 8133 8138 8444 8450 8462 8513 8595 8606 8762 8776 8998 9000 9028 9039 9216 9221 9249 9255 0489 9491 9567 9609 9720 9816 9826 9882 10210 10212 10279 10372 10435 10477 10493 10529 10764 10819 10834 10863 11064 11072 11078 11101 11204 11252 11280 11281 11460 U468 11499 11535 11692 11707 11716 11724 11831 11837 11859 11882 12011 12059 12110 12130 12369 12386 12389 12456 12619 12653 12866 12677 12816 12861 12890 12913 13258 13278 13297 13302 13581 13582 13661 13701 13830 13861 13864 13883 13990 14069 14074 14077 14146 14156 14184 14216 14261 14262 14395 14403 14478 14528 14572 14531 14696 14697 14765 147C8 14871 14902 14933 14924 15001 15034 15049 15072 15218 15329 15348 15371 15598 15692 15772 15778 15974 15995 15997 16016 16164 16165 16208 16275 16440 16448 16455 16488 16632 16635 16675 16713 16832 16838 16840 16857 16917 16930 16936 16972 17158 17179 17194 17204 17325 17363 17378 17380 17490 17523 17541 17576 17826 17855 17930 17946 18024 18046 18063 18077 18296 18317 18323 18349 18478 18509 18632 18633 18749 18790 18827 18832 19083 19116 19198 19213 19388 19405 19568 19585 19663 19696 19739 19756 19920 19927 19979 199S0 20215 20218 20233 20301 20426 20445 20449 20462 20620 20624 20661 2G691 20805 20822 20945 20960 7859 8217 8516 8863 9122 0256 9822 9984 10378 10557 10866 11128 11286 11546 11753 11893 12155 12484 12713 13051 13328 13709 13918 14092 14225 14409 14591 14810 14951 15098 15408 15836 16020 16361 16545 16718 16863 17040 17220 17388 17599 17962 18166 18375 18646 18946 19235 19589 19790 20069 20354 20484 20692 20974 272 306 341 588 623 636 852 894 1023 1217 1236 1274 1475 1516 1519 1771 1890 1985 2219 2227 2228 2314 2331 2364 2547 2628 2641 2795 2903 2914 3284 32*90 3298 3438 3458 3515 3659 36S7 3699 3872 3885 £337 4087 4115 4134 4287 4288 4420 4572 4661 4669 4843 4856 4861 5069 5211 5242 5361 5418 5420 5497 5504 5543 5651 5728 5732 5967 6004 6134 6428 6477 6521 6530 6638 6680 6832 6852 6873 6924 6925 7009 7163 7183 7190 7415 7450 7454 7670 7679 7696 7868 7907 79S5 8230 8377 8419 8552 8576 8590 8903 8918 8^69 9128 9190 9208 9318 9352 9471 9630 9G43 9699 9996 100S4 10077 10405 10424 19425 10612 10680 10729 10912 10981 11020 11188 11177 11192 11339 11379 113S0 11578 11636 11688 11767 11800 11815 11908 11949 11990 12191 12202 12280 12504 12539 12573 12720 12740 12795 13056 13062 13213 13339 13506 135 J4 13715 13775 13782 13937'13947 13986 14100 14124 14126 14228 14237 14247 14437 14444 14455 14633 14653 14654 14335 14842 14S68 14971 14977 14983 15160 15165 15168 15459 15547 15581 15845 15955 15965 16028 1608C 16138 16377 16390 16394 16574 16576 16623 16774 16780 16794 16878 16898 16915 17056 17088 17122 17231 17236 17296 17403 17420 17425 17737 17771 17815 17984 18007 18012 18231 18244 18254 18381 18498 18426 18720 18733 18741 18972 19009 19010 192G9 19287 19371 19G19 19643 19644 19303 19840 19899 20142 20160 20169 20380 20387 20405 20504 20600 20613 20713 20717 20786

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7