STADS NIEUWS WOENSDAG 27 MEI 1936 1>E LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER 7 IETS KOELEit. DE BILT SEINT: Matige Noord-Westelijke tot Noordelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Waar schijnlijk eenige regen en iets koeler. Hoogste barometerst.: 776.4 te Vestmanoer Laagste barometerst.: 753.4 te Haparanda. De depressie in Scandinavië heeft zich tot in Noord-Duitschland uitgebreid en de hooge drukking bij IJsland nam toe en breidde zich over de Britsche Eilanden uit. Aangezien de dalingen in Scandinavië nog aanhouden, is daardoor de toestand veel ongunstiger geworden. In Scandinavië is in het Weste nde temperatuur reeds merk baar gedaald, in Abisko zelfs tot onder het vriespunt en er valt daar sneeuw. In Noorwegen waaien krachtige Noordelijke winden. Zuid-Zweden en het verdere Oost zeegebied hebben nog hooge temperatu ren. In Schotland en Ierland is de tempe ratuur ook gedaald. In Oostenrijk, Oost- Duitschland en hier en daar in Frankrijk is bij onweer vrij veel regen gevallen. Oost-Frankrijk en Zuid-Duitschland heb ben nog fraai weer met zwakken wind. Aangezien de Noordelijke winden in kracht zullen toenemen is hier te lande verdere afkoeling te wachten, waarbij ook regen kan vallen. LUCHTTEMPERATUUR. 16.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Woensdagnamiddag 9,34 uur tot Donderdagmorgen 4.20 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 28 Mei voorm. 9.05 en nam. 9.36 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 16}^ gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 17 gr. C. RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. Een kwartje rente per gulden en per week. i Jannetje B., wonende teOegstgeest is op 4 Maart door den Haagschen Politie- rechter wegens overtreding der geldschie- terswet veroordeeld tot f 1000.boete, subs. 6 maanden hechtenis. Van dit vonnis is zij in hooger beroep gekomen bij het Gerechtshof. De advocaat-generaal, mr. Vermeulen, had drie getuigen gedagvaard. De eerste getuige, de koopvrouw van H. uit Leiden, zeide, voor het geleende geld iedere week een kwartje per gulden rente te moeten betalen. Bovendien moest zij haar geldschieisterwanneer zij op- nieuw geld wilde leenen, artikelen rut haar winikel cadeau geven. Verdachte zeide, steeds uit medelijden te hebben gehandeld. Zij ontkende, ooit ca- i deaux te hebben aangenomen. Bij het we- derzijdsch getuigenverhoor ging het zeer heftig toe. De twee andere getuigen had- j den eveneens geld van verdachte geleend. De raadsman van verdachte, mr. Tj. Scha per uit Leiden, had negen getuigen a décharge gedagvaard. De vragen, welke mr. Schaper aan de eerste vier getuigen stelde, liet de president mr. Lodder, niet toe. omdat deze niet op de zaak betrekking hadden. De vijfde was niet verschenen, de zesde legde eenige verklaringen af omtrent de persoon van verdachte, die goedhartig zou zijn en slechts geld aan anderen leende on der pressie. Ook de overige getuigen wer den niet gehoord. Op een desbetreffende vraag van den president antwoordde mr. Schaper, dat hij met de getuigen a décharge de onbetrouw baarheid van de getuigen a charge had wil len aan toon en. De advocaat-generaal achtte het ten las te gelegde bewezen, doch requireerde, mede in verband met den hoogen leeftijd van verdachte 70 jaar een boete van 500.subs. 3 maanden hechtenis," welke boete zij, naar spr.'s meening, wel kan be talen. Mr. Schaper achtte in de eerste plaats de dagvaarding niet geldig en pleitte op dien grond ontslag van rechtsvervolging. Volgens pleiter is verdachte door het leenen aan de getuigen a charge arm ge worden. Zij zou de dupe van anderen zijn geworden. Hij verzocht de uiterste clemen tie. Het Hof zal over 14 dagen arrest wijzen. De 20-jarige J. M. uit Leiden is we gens opruiing door den politierechter ver oordeeld tot een boete van 30.subs. 60 dagen. Tegen een troep militairen heeft hij blij kens de getuigenverklaringen geroepen, „gooit de rommel maar neer". De advocaat-generaal achtte het feit zeer ernstig en vroeg bevestiging van het von- PROCESSIE NAAR HEILOO. Hedenmorgen is de jaarlijksche Leidsche processie naar Heiloo vertrokken. Om streeks 500 pelgrims, waarvan 400 uit de Sleutelstad en de overigen uit de buiten gemeenten, vergezeld van een aantal gees telijken maakten dezen pelgrimstocht naar Maria's Genadeoord, welke te 8.35 aan het station alhier aanving. Van de parochie kerk O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef, waar de Broederschap onder het geestelijk directeurschap van kapelaan P. Verhoof- stad gevestigd is, maakten de hoogeerw. heer deken Homulle en de kapelaans Ver- hoofstad, Hessing en Dorbeck de bede- vaartsreis mede. DE „HARTEBRUG"-FILM. De verkoop der plaatsen voor de uit voering van hedenavond, gisteravond om 8 uur begonnen, moest na een k artier al gestaakt worden, omdat de zaal was „uit verkocht" Besloten is daarop, Donderdag en V r ij d a g nog een uitvoering te geven. Voor beide uitvoeringen zijn VANAVOND tusschen 7 en 8 uur kaarten verkrijgbaar aan het St. Antoniusclubhuis, Hazewind- steeg. (Plaatsbespreken wordt aangera den). Na 8 uur niet meer, omdat dan de zaal is geopend voor de bezoekers van de uitvoering van hedenavond, die te 8.15 uur aanvangt. Voorzoover rog voorradig, mor gen kaarten verkrijgbaar bij den heer Col- la, Mare. COLPORTEUR VASTGEHOUDEN. Evenals vele andere ingezetenen onder vond de groentenhandelaar V. in de Lijs terstraat naar zijn meening den laatsten tijd teveel overlast van politieke colpor teurs. die onophoudelijk met dezelfde lec tuur straat in straat uit trekken en het eene huis na het andere aanbellen. Vorige week had de man verzocht hem „alsjeblieft" niet meer lastig te vallen, waarop medegedeeld werd met drie man terug te zullen komen. Toen nu gisteravond weer een colporteur, het raadslid v. d. V., den winkel binnenkwam, sloot de V. de deur en waarschuwde hij de politie. In middels had een andere colporteur reeds een politie-agent erbij gehaald, die zich naar den winkel begaf en zich van een en ander op de hoogte stelde, om tenslotte natuurlijk de gemoederen de: driftige po- iitiekelingen te kalmeeren. DE RIOLEERINGSWERKZAAMHEDEN AAN DEN ZOETERWOUDSCHEN SINGEL. Het gaat met de rioleeringswerkzaam- heden, die momenteel aan de Zoeterwoud- sche Singel, bij het begin van den Lamm en- schans weg aan den gang zijn, niet naar wensen. Reeds wekenlang heeft men met tegen slagen te kampen, waardoor niet alleen het werk n:et vordert, maar men zelfs na velen arbeid thans weer bijna opnieuw moet be ginnen. Wij zouden hierover rjiet geschreven heb ben, ware het niet, dat dit verloop van zaken volgens de publieke meening wordt toegeschreven aan de houding van de be treffende instanties van Gemeentewerken, die een afdoend plan tot het aanbrengen van den 23 M. langen zinker aldaar zouden hebben afgekeurd. Volgens de inlichtin gen, die wij hierover hebben verkregen, is dit echter absoluut onjuist. De aannemers, v. d. Geer en Stuifzand, hebben zich met het van te voren door Gemeentewerken vastgestelde plan volkomen accoord ver klaard. De tegenslag vindt echter zijn oor zaak in het feit, dat, naar men ons zeer stellig verzekerde, door niemand kon wor den vermoed, n.l. dat de bodemgesteldheid van den Zoeterwoudsche Singel het on mogelijk maakt, het werk volgens het be stek uit te voeren. Aan de beide oevers van den Zoeterwoudschen Singel daar ter plaat se moet een zinkput worden aangebracht, waarin het water niet hooger mag staan dan 412 M. De samenstelling der daar onder en daarnaast gelegen bodem is ech ter zoo, dat het water van den Zoeter woudschen Singel door het zand en on der - gronidsche kanaaltjes, waarvan niemand het bestaan vermoeden kon, heen in de zinkputten komt, zoodat het onmogelijk schijnt, het water in de putten op het voor geschreven peil te houden. Er zijn echter daarna nog meer tegenslagen gekomen. Hoewel de aannemers bij het inbrengen van den zinker, wijs geworden door de ervaring, een bodamdeskundige hebben laten komen, schijnt de zinker bij het inbrengen onder water toch nog beschadigd te zijn. Het ge volg hiervan is, dat de zinker wederom naar boven zal moeten worden gebracht, om te worden onderzocht, zoodat men feitelijk weer van voren af aan beginnen kan. Vandaag zullen de aannemers over de wijze, waarop dit zal geschieden, een be slissing nemen. Zoo is precies het verloop der zaak. In ieder geval, zoo verzekerde men ons van bevoegde zijde, kan men in deze noch de aannemers noch Gemeentewerken iets ver wijten. Het zijn eenvoudig tegenslagen ten gevolge van iets, wat niemand van te voren had kunnen vermoeden, aldus onze des kundige zegsman. Aan deze voordracht is het volgende ont leend: Na er op gewezen te hebben, dat de eer ste als kranten erkende journalistieke pro ducten de periodiek verschijnende tijd schriften in het begin der zeventiende eeuw waren, betoogde spr., dat hij bij zijn voor dracht zoowel pers" als „overheid" in den ruimsten zin opvat. De driehoeksverhouding regeering-parle- ment-pers, zooals deze zich in democra tisch bestuurde landen natuurlijkerwijze ontwikkeld heeft, schiep tusschen regeering en pers contacten van geheel anderen aard dan die, welke bestonden onder het meer autocratische regime van vóór het eigen lijke parlementaire stelsel. Onder de wer king van een normaal parlementair regime is de pers onmisbaar geworden en, wat meer zegt, haar onmisbaarheid wordt door regeering en parlement niet alleen meer formeel, maar ook feitelijk erkend. De pers toch maakt de wettelijk voorge schreven openbaarheid van het parlemen taire debat pas tot een realiteit; zij vormt het groote verlengstuk van de parlementai re perstribune buiten 's lands vergaderzaal. Zij geeft echter niet alleen verslag van al wat betrekking heeft op het gemeen overleg tusschen regeering en staten-gene- raal, maar zij tracht op de uitkomst van dit overleg ook invloed te oefenen, woordvoer ster als zij is* van politieke, economische, sociale, godsdienstige stroomingen en le venskringen. Spr. gaat dan uitvoerig in op het ver beterde contact, dat in den loop der jaren tusschen overheid en pers is ontstaan en komt dan tot den regeeringspersdienst. De regeeringspersdienst, op 1 Januari 1934 in werking getreden, heeft zich als naaste doelstelling zien aangewezen het buitenland en het binnenland objectief in en voor te lichten, in het bijzonder om- trent alle overheidsmaatregelen, welker onjuiste uitlegging afbreuk zou doen aan het landsbelang. Het meest doeltreffende deel der teak van den persdienst zoowel ten opzichte van de binnenlandsohe als van de buitenland- sche pers is het preventieve, namelijk: de bevordering van tijdige in- en voorlichting omtrent daden en beweegredenen der Re geering. Tot in details behandelt spr. dan de werkwijze en de methoden van den R. P. Deze zijn zoodanig gericht dat de R. P. D. logisch is ingeschakeld in de verbindingen tusschen overheid en pers. Het is de taak van den persdienst om meer regelmaat, meer soepelheid te brengen in deze verbin dingen. Zonder overdrijving kan gezegd wor den, aldus spr., dat de R. P. D. met alle belangrijke organen der Nederlandsche pers in geregelde verbinding staat. Een vorm van contact tusschen overheid en pers, welke in bijzondere mate door den R. P. D. bevorderd wordt, is de persconfe rentie, waarin regeeringsdeskundigen om trent groote actueele problemen inlichtin- horst. die de film met muziek zouden be- j gen aan de pers verstrekken. De goed geleiden. j voorbereide persconferentie, op het juiste Zij hebben dat op een keurige wijze ge- j oogenblik en voor een geselecteerden krin» daan met het spelen op piano en viool van j tal van bekende wijzen, welke de film op j keurige wijze illustreerden. Zij werden DE HANZE Sluilingsvergadering Gisteravond heeft de afd. Leiden van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Han ze" haar laatste vergadering van het win terseizoen gehouden, aan welke vergade ring een feestelijk tintje was gegeven door ook de dames der leden hiertoe uit te noo- digen en door de vertooning van een film. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer J. Schoondergang, met den chr. groet en een woord van welkom. Nadat eenige ingekomen stukken waren afgehandeld werd tot afgevaardigde naar de Centrale Raadsvergadering benoemd de heer C. Schinck, als plaatsvervanger de heer Hendriks. Besloten werd dat de afdeeling geen can- didaat voor het hoofdbestuur zou stellen, maar het verloop dienaangaande ter ver gadering eerst zuu afwachten. Hierna werd de agenda van den Cen- tralen Raad behandeld, welker voorstellen geen besprekingen uitlokten. Van de afd. Leiden waren er eveneens twee voorstel len, welke als volgt luiden: „De Hanze" te Leiden verzoekt het hooidbestuur de noodige stappen te doen teneinde te bereiken, dat verschillende in- inkoopcombinaties der vakafdeelingen al leen die artikelen gecombineerd inkoopen, die grondstoffen of verkoop-artikelen vor men voor l»un bedrijf. Het prae-advies van het hoofdbestuur op dit voorstel luidt instemmend voor wat betreft de primaire bedrijfsbenoodigd- heden. Het tweede voorstel luidde: „De Hanze", afd. Leiden, verzoekt het hoofdbestuur verschillende Boeren- en Tuindersorgani saties erop te wijzen, dat het gecombineerd inkoopen van artikelen en grondstoffen niet direct bennodigd voor een bedrijf een vernietigende werking heeft op de maat schappelijke welvaart, daar de midden standers, die een groot gedeelte van den steun aan genoemde bedrijven moeten op brengen, op rlie manier in hun bestaan worden bedreigd. In zijn prae-advies zegt het hoofdbe stuur, dat het onderhavige zijn volle aan dacht heeft. Voordat hierna de werkvergadering werd gesloten, sprak de voorz. zijn spijt er over uit, dat de actie, die hij zich aan het begin van het jaar had voorgesteld, door de te weinige belangstelling op niets was uitgeloopen, endanks de medewerking der jongeren, die in het bestuur waren inge schakeld en die met veel" ijver hadden ge arbeid. Spr. areng tenslotte aan op meer dere belangstelling vooral van de jonge ren. Spr. verwelkomde dan den heer Sleg- tenhorst, die zoo vriendelijk was geheel belangeloos een film te zullen vertoonen en ook mej. Lindenhoff en den heer Raap- AGENDA Woensdag. Onderl. Ver. voor Ziekenhuis- verpleging, ledenvergadering „Den Burcht", 8 uur. Donderdag, R.-K. Vereeniging van Gezins hoofden, jaarvergadering in „Den Burcht", 8.15 uur. Vrijdag, „St. Christoffel", „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Mei lsten Pinkster dag) a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313; Maan da g 1 Juni (2den Pinksterdag) nemen waar de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Telef. 85. Voor Oegstgeest worden deze dien sten waargenomen door apotheek: C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Tel. 274. dan ook herhaaldelijk met hartelijk plaus beloond. In plaats van de aangekondigde film, welke niet beschikbaar was, vertoonde de heer Slegtenhorst een cowboy-film, geti teld: Boy, de ontembare", de geschiedenis van een edel paard en een nog edeler cowboy, mitsgaders een lieftallige schoone, het geheel aangevuld met een sheriff en een stelletje boeven en bandieten. Aldus de gewone hcstanddeelen voor een film, die echter zeer spannend was en met groo te interesse gevolgd werd. Vooraf vertoon de heer Slegtenhorst het filmjournaal van den Zondag 11. gehouden socialen middag van „Katholiek Leiden". Aldus een pret tige en goed geslaagde sluitingsavond van de Hanze. nis, behalve ten aanzien van de straf. Spre ker vorderde twee maanden gevangenis straf. Verdachte's raadsman, mr. A. de Groot, achtte niet bewezen, dat verdachte de be doeling heeft gehad op te ruien. Het is een kwajongensstreek geweest. Pleiter conclu deerde tot vrijspraak en vroeg bij veroor deeling een clemente straf. DE NEDERLANDSCHE PERIODIEKE PERS. Houdt heden Congres in de Sleutelstad. Onder voorzitterschap van den heer A. J. G. Strengholt heeft de vereeniging van uitgevers van nieuwsbladen en tijdschrif ten „De Nederlandsche Periodieke Pers" vandaag hier ter stede haar jaarlijksch con gres gehouden. Bij de in „Zomerzorg" ge houden algemeene ledenvergadering werd in plaats van den heer Is. Leman, die als bestuurslid bedankt had, gekozen de heer N. Scheen uit Lochem en in de plaats van den heer Warendorf de heer A. J. Kerk meester te De Bildt. Tijdens het gemeenschappelijk noenmaal heeft de heer'J. Tersteeg, directeur van de Leidsche Uitgevers Maatschappij een voor dracht gehouden over: „Verkwisting in de reclame". Vervolgens begaf men zich naar de La kenhal, waar het congres door het gemeen tebestuur werd ontvangen. De burgemees ter, mr. A .van de Sande Bakhuyzen, hield een toespraak, die door den heer Streng holt werd beantwoord. Na een korte wandeling door de stad, waarbij o.m. het Jean Pesijnshof werd be zichtigd, had een officieele ontvangst plaats in de senaatskamer van het acade miegebouw, waar de rector-magnificus der Universiteit, prof. mr. A. S. de Blécourt een woord van welkom sprak. Het academie gebouw werd vervolgens bezichtigd, ter wijl ook een bezoek werd gebracht aan het Academisch Historisch Museum, waar mevr. O. C. D. Idenburg-Siegenbsek van Heuke- lom de gasten .ndleidde. Vervolgens werd de Hortus Botanicus bezocht, waarna in het Instituut voor Tropische Geneeskunde de heer A. J. Lievegoed, chef van den regee ringspersdienst een voordracht hield over: „Contacten tusschen Overheid en Pers". van publicisten gehouden, kan dikwijls-als een zuiverende wind op het veld der open bare meening werken. Ze levert meestal voor de zaak, welke er behandeld wordt, een hoog percentage aan nuttige publici teit. Geregeld onderhoudt de Regeeringspers dienst contact met de buitenlandsche pers via de in Nederland gevestigde correspon denten van buitenlandsche bladen en nieuwsagentschappen. Dit zijn er ruim 50, meerendeeis vereenigd in de Buitenland sche Persvereeniging. Velen hunner wen den zich uit eigen beweging herhaaldelijk tot den R. P. D. voor inlichting en docu mentatie. De normale weg voor massaal contact met de buitenlandsche pers is het natio nale persbureau, het A.N.P. Dit thans in den kring der Geallieerde agentschappen opgenomen bureau vormt de schakel met het grootste deel van de wereldpers. De toenemende vertrouwdheid van den R. P. D.- met het internationale terrein der publiciteit, maakt het steeds gemakke lijker na te gaan van welke zijde schadelijk nieuws over Nederland verbreid wordt en bevordert dientengevolge de mogelijkheid ertegen op te treden. Na afloop van deze voordracht vertrok ken de congressisten per autobus naar Noord wijk, waar een officieele ontvangst door den burgemeester, den heer J. B. V. M. J. van de Mortel plaats had in het Rem brand t-Hotel. Vanavond wordt de congresdag besloten met een .diner in het Palace Hotel te Noordwijk, tijdens welken maaltijd de heer G. H. Bührmann Jr. uit Amsterdam een causerie houdt over: De clubgeest in Amerika. „LEIDS STUDENTEN ZANGKOOR". Tweede concert. In de zeer volle „Kleine zaal" der Stads gehoorzaal gaf het „Leids Studenten Zang koor" zijn 2e concert onder leiding van Leo Mens. Medewerking verleenden de zange res Hans Gruys, alsmede een klein kamer orkest onder leiding van Hans Brandts Buys. Wat het koor liet hooren deed ons be grijpen, dat het zich in goede conditie be vindt. Door het kiezen van een interessant programma is het repertoire van 't „Leids Studenten Zangkoor" aanmerkelijk uitge breid. In de uil voering van dit (hoofdzake lijk uit 16 a 17e eeuwsch motetten en ma drigalen bestaande programma waarop ook drie koren van tijdgenooten voorkwa men is een verschil in genre duidelijk waarneembaar en door het koor is menig mooi en gaarne gehoord moment bereikt. Begonnen werd met „Gau deamus" in de vierstemmige koorbewerking van het koor lid W. H. Sprenger. De oude melodie in meer nieuwe banen geleid, wat Sprenger zeer aannemelijk gedaan heeft. Hierna volgden twee 16e eeuwsche mo tetten „Ave Gratia plena" van Verdonck en „Regina Coeli" van Suriani. Leo Mens is uiterst eenvoudig in zijn directie, niette min doet hij zich kennen als een uitmun tend docent van goeden smaak. De articu latie is zeer verzorgd, vrij van slapte en in de voordracht een streven naar woord- uitzegging en kleur. Aansluitend qp deze motetten vertolkte de sopraan-zangeres door het kamerorkest onder leiding van Brands Buys zeer wél bijgestaan „Sonate Sopra „Sancta Maria" van Monteverdi, de baanbreker van de echt-dramatische kunst. Monteverdi's ernstige diepgevoelde stijl komt hier prachtig uit, de harmonische wending frappeert. Noode misten wij de cembalo. Hans Gruys nam onmiddelijk haar ge hoor voor zich in. Allereerst om haar krach tig klinkend sopraan geluid. Als 't ware deel uitmakend van 't orkest geheel ach teraan op het podium gezeten, heeft zij ge makkelijk het orkest overzangen. Ook was de stemming en uitdrukking die zij gaf zeer passend. Voor een groote stem is de kleine zaal niet de gewenschte omgeving. Moch ten wij haar een ander maal in de groote zaal hooren, zullen wij beter de eigen schappen van haar geluid en haar stemcul- tuur kunnen onderscheiden. Boeide zij in de dramatische muziek van Monteverdi, kostelijk was ze in Bredero's „Bestevaertje" en in „Een meisje die van Scheveningen kwam". Ze moest dit dan ook bisseer en. Ook de „Kerstleis" vond waandeering. De goed in stijd gehouden orkestbewerkimg is Brandts Buys. Om Holiandsche liedjes te zingen moet men over een ontwikkeld muzikaal begrip beschikken en met verscheidenheid en ca pable virtuositeit zijn zij vertolkt. Het klein orkest hoorden wij met genoegen. Het zin gende zeggen in Bad'ings geëmotioneerd lied „Cuplas" hield zeer mooie momenten in. Ook Pyper's „La maumarieé" heeft onze waar deering. In Diepenbrock's „Celebritat" was baar voordracht raak en intelligent, maar hier kon de stem ons niet heel en al vol doen. Trouwens strikt genomen draagt zij de liederen meer voor, dan dat zij ze intiem essentieel zingt. Hans Gruijs heeft naar het ons voorkomt een vaste wil en zal blijven werken om de haar eigene kunst meer en meer te cultiveeren en hot haar eigen inzicht te drukken op wat zij doet. Wat betreft de begeleidingen door Brandts Buys, daarin ligt poëzie, uitbeel ding en Spielfreudigkeit. Hij maakte óók in het orkest van de begeleiding naast zang stem een gelijkwaardig muzikaal-levend element. Er was veel applaus, bloemen en cadeau. De bespreking van de kooruitvoering weer ter hand nemend, een keurige weder gave vonden de drie nummers die nu volg den: „Madrigaal" van Corn. Schuyt en twee Oud-Hoilanidsche liederen „Laet Sang en Spel" en „Heer Jesus heeft een hofken"; deze liederen door Leo Mens met zin voor stemverhouding en stemvoering bewerkt voor koor met klavier-begeleiding. Dyna misch beheerscht klonken de stemmen (de tenoren morgen iets soepeler zingen) de toon beschaafd, het rhythme levendig. Tot besluit drie cappella liederen van tijdge nooten op Oud-Ho 1 landsche teksten n.L „De winter is vergangken" van Jan Nieland, „Musica Aldersoetste Const" van Joh. Wa genaar en ,,'t Haesken" door -Sem Dresden bewerkt. De verklanking was goed, zelfs meer dan dat, zéker en met smaak voor kleur en klank, terwijl toonshoogte, rhyth me, melodiek en stemvorming door den lei der met zong worden gekweekt. Het „Leids Studenten koor" heeft met veel brio gezon gen. Lof aan Leo Mens van wiens gedegen leiding het resultaat niet achterwege is ge bleven. Er was veel en enthousiast applaus. Aan 't slot dankte de praeses de aanwezige autoriteiten, de afgevaardigden, allen die zijn gekomen om te luisteren, den koor en .den orkestdirigent, de soliste en verder al len die hebben meegewerkt op dezen goed voorbereiden fleurigen avond, de vereeni ging in aller belangstelling aanbevelend. Door de politie is aangehouden de 27- jarige G. Z., verdacht van diefstal van een rijwiel.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2