WOENSDAG 27 MEI 1936 No. 8429 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27 ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij rooroitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 A GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Het Bisschoppelijk schrijven over het Nat. Socialisme. De socialistische pers heeft na de publi catie van het jongste Bisschoppelijk Schrij ven onmiddellijk geconstateerd, dat de Bisschoppelijke verklaring tegen het Na tionaal-Socialisme „nog altijd aarzelend" is. En gisteravond schreef diezelfde pers: Het nog altijd aarzelende van de bisschoppelijke verklaring tegen het nationaal-socialisme valt ook anderen op. De liberale „Avondpost" vraagt, waarom slechts het „in belangrijke mate" steun verleenen aan Mussert's party wordt verboden en meent, dat de uitdrukking, waarvan het blad de inlassching niet begrijpt, de beslissing „onduidelijk en vaag" maakt en daar om een oxficeele interpretatie behoeft. De redactie merkt op, dat in de regee- ringsvoorschriften, die sommige par tijen voor militaire ambtenaren ver boden, alleen steun zonder meer ver oordeeld wordt. Afgezien van de vraag of regeerings- voorschriften zonder meer voor een kerkgenootschap over te nemen zijn, heeft de opvallende invoeging der woorden „in belangrijke mate" zeker haar beteekenis en geen geruststel lende. In de laatste alinea toont de schrijver van de socialistische pers iets te begrij pen van de positie, die de Bisschoppen in nemen naast de hun onderworpen geloo- vigen, priesters en leeken, iets, hij ziet er een glimp van. En dat verheugt ons al, omdat 't de verwachting wekt, dat hij het heelemaal zal gaan begrijpen. En dan zal hem ook duidelijk zijn, dat er in het Bisschoppelijk Schrijven geen sprake is van aarzeling. Dat zal ook tenslotte de „Avondpost" moeten toegeven, indien de hoofdredacteur het volgende wil overwegen. De Bisschoppen zijn geestelijke Leiders, die gewetens binden. De Bisschoppen zijn geestelijke Vaders, Wien het geestelijk welzijn van elk der hun toevertrouwde zonen en dochters iederen dag en ieder uur op het hart ligt. Welnu, indien iedere steun aan het Nationaal-Socialisme door de Bisschoppen zou worden verboden zóó, dat degenen, die dezen steun verleenen, niet meer tot de Heilige Sacramenten kunnen worden toegelaten iedere steun, ook een onbe langrijke steun, een zeèr geringe steun - zouden dan de gewetens niet te strak ge bonden worden, zou er dan niet te streng worden opgetreden door Vaders tegen over hun kinderen, die zij lief hebben?.., Want men bedenke toch wel: het niet kunnen worden toegelaten tot de Heilige Sacramenten is het ergste, wat een Ka tholiek kan treffen. En met dat ergste treft geen geestelijke Leider, treft geen geestelijke Vader, als 't niet noodzakelijk is en er niet, effectief, ernstig wordt inge gaan tegen Zijn wil en wet, groot kwaad wordt gedaan. Noemt men de houding van een vader aarzelend, als hij voor zijn kind, dat niet „in belangrijke mate" verkeerd doet, nog niet het vaderhuis wil sluiten? Zeker, hij keurt af, hij betreurt ook dat niet in belangrijke mate verkeerde. Maar hij wil er zijn kind niet zóó ernstig om straffen. Begrijp men nu in dit beeld de houding en het optreden onzer Bis schoppen? Er gaan in enkele bladen tegenstrijdige mededeelingen over de vraag, wat nu Ka tholieken, die deelnemen in de beweging van het Nationaal-Socialisme, zullen doen. Wij meenen, dat hierover in deze da gen maar niet geschreven moet worden, al gaat ook van ieder Katholiek een bran dende belangstelling uit naar het antwoord op deze, voor de betrokkenen zelf aller eerst, zoo uiterst gewichtige vraag. VROUWENARBEID ZAL BEPERKT WORDEN Leeftijd waarop meisjes in industrie zullen worden toegelaten zal worden verhoogd. Naar de „Tel." verneemt, kan waar schijnlijk binnenkort indiening tegemoet worden gezien van het wetsontwerp in zake de beperking van vrouwelijke ar beidskrachten door verhooging van den leeftijd waarop zij tot arbeid in de in dustrie en in kantoren kan worden toege laten, en door het aanwijzen van soorten van arbeid welke een meisje of een vrouw niet of slechts onder bepaalde voorwaar den verrichten mag. De Hooge Raad van Arbeid heeft on langs over het voorontwerp advies uitge bracht aan minister Slingenberg, doch is niet tot een bepaalde aanbeveling kunnen kamen, aangezien de stemmen gestaakt hebben. Wij vernemen nu, dat de minister van Sociale Zaken nog eenige kleine wij zigingen in overweging heeft, na het aan brengen waarvan het wetsontwerp waar schijnlijk wel eind Juni zal worden inge diend. Melkwagen op onbewaakten overweg door trein gegrepen Bestuurder gedood, zijn zoontje gewond Hedenmorgen wilde de melkknecht, P. Peters, uit Weert, met zijn met kannen beladen melkkar den onbewaakten over weg aan den Moesdijk onder de gemeente Weert passeeren. De melkknecht en zijn zoontje, dat op den wagen meereed, be merkten niet, dat trein 1714, die te 6 uur 25 uit Roermond vertrekt, den spoorweg overgang naderde. De melkkar werd een:ge meters door den trein meegesleurd, de melkboer Peters werd bij de botsing tusscLen trein en kar gedood, terwijl diens zoontje er met lichte verwondingen nog vrij goed af kwam. De kar met inhoud werd vernield, het paard gedood. Daar het uitzicht ter plaat se goed is, begrijpt men niet hoe dit nood lot! ig ongeval heeft kunnen plaats vinden. Het slachtoffer was 38 jaar, gehuwd en laat zeven kmdern achter. Smokkeldrama bij Maastricht Smokkelaar doodgeschoten Hedenmorgen vroeg is nabij de Belgi sche grens te Maastricht de 26-jarige on gehuwde Bierman, wonende te Maastricht door ambtenaren doodgeschoten. Bierman kwam met een auto, geladen met suiker en margarine, uit Klein-Ter- naaien en weigerde op sommatie van de ambtenaren te stoppen. Ook na het lossen van eenige waarschuwende schoten reed B. met onverminderde vaart door. De ambtenaren achtervolgden B. in een ande ren wagen en lostten daarbij nog een aan tal schoten. Hierbij heeft een der kogels B. in het achterhoofd geraakt. De auto van B. reed twintig meter verder tegen de leuning van een der bruggen over het Ka naal Luik-Maastricht. B. werd uit den wa gen geslingerd. Hij bleek door den kogel gedood te zijn. Het lijk is naar het zieken huis te Maastricht overgebracht. De auto met smokkelwaar is in beslag genomen. ONDER VALLENDE MUUR BEDOLVEN. Knaapje gedood. Vanmorgen waren twee jongens, de twaalfjarige J. H. G. M. en J. K., te Nij megen van denzelfden leeftijd aan het spe len bij een in afbraak zijnd huis in de oude stad. Plotseling stortte een groot stuk muur in met het gevolg, dat J. K. onder de resten van de muur terecht kwam. Zijn vriendje ha'd eerst gekraak gehoord en war daarop weggevlucht. Het lijkje van J. K. werd onder de puinhoopen vandaan ge haald, het knaapje moet vrijwel onmiddel lijk na de instorting zijn overleden. Een reeks van rampen. Tragisch ongeluk in Tsjecho- Slowakije. EEN-EN-DERTIG KINDEREN VERMIST Slachtoffers van woesten stroom Zooals gisteren in 't kort gemeld, zijn schoolkinderen, die in Zuid-Moravië een uitstapje maakten, bij Neumühl per pont Ce sterk gezwollen Thaya overstaken, door het omslaan van de pont in het water ge stort, waarbij minstens 17 kinderen zijn verdronken. Over het tragisch ongeluk bij Neumühl worden nog de volgende nadere bijzon derheden gemeld: Honderd drie scholieren van het dorp Rakwitz waren er gisterochtend op uit getrokken, onder leiding van hun onder wijzers, in vijf met paarden bespannen wagens, om een uitstapje te maken. Bij de veerpont werd het gezelschap overgezet, zóó nochtans, dat maar één rij tuig tegelijk naar den anderen oever werd vervoerd. Het overzetten der twee eerste wagens verliep zonder ongelukken. De derde wagen was volbeladen met kinde ren, terwijl een aantal scholieren met hun onderwijzer rondom den wagen op de veerpont hadden plaats genomen. Nauwe lijks was de pont vier meter van den otver, of zij brak doormidden. De onderwijzer, de eigenaar van de veer pont en zijn vrouw wisten zich te redden. Degenen, die van den oever af de ont- zetende catastrofe zagen gebeuren, deden al hel mogelijke om de kinderen te red den. Een der onderwijzers slaagde erin, middels een bootje negen kinderen te red den. Toen hij daarcp naar den kant roeide, kantelde de boot. zoodat de geredden an- derma-1 dreigden om te komen. Met bo- venmenschelijke inspanning wist de on derwijzer echter de kinderen opnieuw te redden en in veiligheid te brengen. Verscheidene kinderen kwamen door den stroom onder de balken van de veer boot terecht, of onder de pooten der paar den. die zwemmen en oever trachten te her eiken, en werden verpletterd. Het ongeluk vond plaats even boven den stuwdam op een plek, waar veel riet in het water staat, hetgeen het reddingswerk nog aanmerkelijk bemoeilijkte. De bevolking is doep onder den indruk van deze tragische gebeurtenis. De 31 vermisten De 31 scholieren, die nog worden ver mist, 22 meisjes en 9 jongens, zijn nog steeds niet teruggevonden. Wel hoopt men nog, dat een aantal kin deren, in hun angst te midden van de al- gemeene verwarring, in de bosschen aan den Thaya-oever is gevlucht en daar ver dwaald is geraakt, maar die hoop is he laas zeer gering. Te vreezen va.u, dat ook zij in den woes ten stroom, die ter plaatse, waar het on geluk gebeurde; ongeveer acht meter diep is, hun blijden vacantie-dag in den dood hebben geëindigd. ZEVEN DOODEN BIJ EEN MIJN ONGELUK In de nabijheid van Haverfordwest in bet graafschap Pembrokeshire is een mijn gang, waarin 21 arbeiders werkten, onder water geloopen. Veertien mijnwerkers konden zich nog in veiligheid stellen. Reeds is één lijk geborgen, terwijl zes ar beiders ingesloten zijn. Men vreest voor hun lot. Nader wordt gemeld: Het staat thans vast, dat bij het mijnongeluk in de mijn Loveston, nabij Haverfordwest, zeven mijn werkers om het leven gekomen zijn. Zij zijn verdronken, nadat de gang, waarin zij werkten, door een geweldige water- doorbraak was overstroomd. ZES DOODEN BIJ EEN SCHEEPSBOTSING Naar thans wordt bevestigd zijn bij de botsing van de „Picador" en de „San Sal vador" zes leden van de bemanning van de „Picador" verdwenen. VIJF DOODEN BIJ EEN BOSCHBRAND Men is thans den boschbrand in New- Jersey meester. Vijf personen zijn in de •lammen omgekomen. Alle vermisten zijn Leruggevonden. VIJF DOODEN BIJ EEN HEVIG ONWEER Tijdens hevige onweders, die in de streek tusschen Krakau en Thorn (Po- De wereld in vogelvlucht De toestand in Palestina wordt er niet beter op. De Arabieren zijn zóó rebelsch dat de onlusten het karakter van een op stand gaan aannemen. Het zijn niet langer botsingen meer tusschen Arabieren en Joden alleen, maar er wordt ook geschoten op de Engelsche soldaten. Zoolang de di verse groepen in de Engelsche kolonies en mandaatgebieden elkander beoorlogen (zooals bijv. de Hindoes en Mohammedanen in Britsch-Indië) deert dat het Engelsche gezag weinig; integendeel, des te gemak kelijker kan het Engelsche gezag zich handhaven. Maar hier in Palestina komt het prestige der Engelschen zelf in het gedrang. Zij wenschen echter niet voor ge weld te wijken en zelfs is besloten, dat de Joodsche immigratie in versterkte mate voortgang zal vinden. Zooals men weet, is de Joodsche immigratie de groote steen des aanstoots. De Arabieren vreezen hoe langer hoe meer in een hoek geduwd te zuTen worden. Het besluit van den Britschen Hoogen Commissaris om het immigratie-quotum te verhoogen, heeft de Arabieren natuur lijk nog meer geprikkeld, met het gevolg, dat zij nu ook de Engelschen als vijanden zijn gaan beschouwen. Of het mogelijk zal zijn, het Arabische verzet met den sterken arm te breken, is een groote vraag, daar de Arabische bevolking zich in haar be staan bedreigd gevoelt. De Arabieren zijn niet gediend van de Westersche bescha ving. het Westersche tempo en het Wester sche temperament. Zij kunnen niet mee en zien zeer wel in, dat het on die manier niet lang meer duren zal, of zij hebben het onderspit gedolven. Een volk, dat dit in ziet, is niet gemakkelijk meer in toom te houden. In Oostenrijk heeft prins Starhemberg zich niet goedsmoeds neergelegd bij zijn verwijdering uit de regeering. Hij heeft zich thans openlijk in de oppositie begeven tgen bondskanselier Schuschnigg. Met de gewapende Heimwehren achter zich, kan dat nog „poppenkast" geven. len) hebben gewoed, en veel materieele schade hebben aangericht, zijn vijf perso nen door den bliksem gedood en acht ge wond. NOODLOTTIGE AFLOOP VAN UITSTAPJE Nabij Lodz is een autobus in een sloot gereden, In den wagen bevonden zich schoolkinderen en hun moeders, die een uitstapje maakten. Zeven personen wer den zwaar en 15 licht gewond. ZWARE STORM IN NOORDBOHEMEN Waarschijnlijk vele slachtoffers In de streek van Nova en Stara in Noord Bohemen heeft gistermiddag een zware storm gewoed. Door de straten van beide genoemde steden baanden zich wa termassa's van soms vier meter hoogte een weg. Een groot aantal huizen is inge stort en men vreest dat er vele slacht offers onder de puinhoopen begraven zul len liggen. De gendarmerie heeft de hulp van troepen moeten inroepen. De aanslag op den taxi chauffeur te Alphen. De daders - twee Duitschers te Nieuwkoop gearresteerd. Zij waren van plan naar Duitschland te gaan. De politie te Alphen aan den Rijn en omliggende plaatsen heeft gisteren den ge~ heelen dag haar onderzoek inzake den lafhartigen aanslag op den Eltax-chauffeur W. P. G. van Lieshout voortgezet. In den afgeloopen nacht is het haar ten slotte na een felle klopjacht gelukt in den Nieuwkoopschen polder de hand op beide daders te leggen. Het zijn de 27-jarige metselaar W. S. en de 22-jarige monteur E. B., wonende te Cel- le en Hanover (Duitschland). Omtrent hun aanhouding en hetgeen er aan voorafging vernemen we nog het vol gende: Het tweetal vertoefde tijdelijk in Noord- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De regeering-v. Zeeland is gisteren af getreden. (2de blad). De gebeurtenissen te Rouaan. (2de blad) Prins Starhemberg in oppositie tegen Schuschnigg. (2de blad). De guerilla in Palestina. (2de blad). BINNENLAND. Te Alkmaar is een groote orgelfabriek door brand vernield. (Gem. Ber. 3de blad). Oplichting voor een bedrag van 29.000 te Amsterdam? (1ste blad). Smokkelende autobestuurder uit Maas tricht doodgeschoten. (1ste blad). Op een onbewaakten overweg bij Weert is hedenmorgen een melkwagen door den trein gegrepen; de bestuurder werd gedood, zijn zoontje gewond. (1ste blad). Te Nijmegen is een jongen onder een vallenden muur bedolven en gedood. (1ste blad). Bij een botsing tusschen auto en tram te R'dam werden drie personen gewond, waar van één overleed. (Gem. Ber. 3de blad en lste blad). Vrouw te Amsterdam pleegt een aanslag op een man vanwege te luide radiomuziek! (lste blad). LEIDEN. De daders van den aanslag op den Eltax- chauffeur te Nieuwkoop gearresteerd, (lste blad). wijk. B. was daar reeds vijf jaar woon achtig, S. vertoefde er sinds korten tijd. In verband met het bericht over den overval en enkele kleine inbraken te Noordwijk had de inspecteur van politie te Noordwijk beide personen naar him passen gevraagd, doch inplaats hieraan te voldoen waren zij den anderen morgen spoorloos verdwenen. De Noordwijksche politie stelde haar collega's te Alphen aan den Rijn van deze verdwijning in kennis. Gisteravond kreeg de Alphensche politie te lefonisch bericht van het raadslid B. Spreij dat in de Lindenhovestraat twee personen waren opgemerkt. Beiden droegen z.g. schipperspetten hetgeen overeenkwam" met het opgegeven signalement der verdach ten, hetgeen dan ook tot hun arrestatie heeft geleid. De Alphensche politie stelde onmiddel lijk een onderzoek in, doch op de aange geven plaats gekomen waren de heeren verdwenen en bleek, dat zij den Aarlander- veenschen polder waren ingegaan volgens mededeeling van een boerenknecht van den landbouwer B., die hen had opge merkt. In samenwerking met de Nieuwkoopsche politie organiseerde men toen een klop jacht per motor, waarna de beide ver dachten het weiland invluchtten in de richting Nieuwkoop, waar zij echter in handen vielen van de gemeentepolitie v. Vuren en den rijksveldwachter v. Schaik. Zij waren in het bezit van een fiets, welke zij te Nieuwkoop hadden gestolen. Het tweetal werd gearresteerd, per auto naar Alphen overgebracht en in het arres tantenlokaal aldaar ingesloten. Daarna zijn zij ter beschikking van de Justitie te Den Haag gesteld. De daders hebben een volledige beken tenis afgelegd. Zij verklaarden daarbij o.m. sinds eenigen tijd werkloos te zijn en van plan te zijn geweest met de auto de Duitsche grens over te gaan. Daartoe had den zij den aanslag op den chauffeur be raamd. Verder vernemen we nog, dat de poli tie ter plaatse, waar men het slachtoffer heeft neergeslagen den hamer heeft gevon den, waarmede het misdrijf is gepleegd. Het is een zware moker niet korten steel, welke een der twee personen bij zich moet hebben gedragen. De toestand van het slachtoffer was he den bevredigend.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1