STADS NIEUWS AFSCHEID VAN Mevr. M. C. v. OERLE-NIPPER 27ste Jaargang ZATERDAG 23 MEI 1936 No. 8426 Ste- Gcld^elve(5oii^<mt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Herderlijk Schrijven tot de Katholieken van Nederland. In alle Katholieke Kerken zal morgen het volgende Herderlijk Schrijven van het ge- faeele Nederlandsche Episcopaat worden voorgelezen. B. G. Voor ruim twee jaren hebben wy U in een herderlijk schrijven gewaarschuwd tegen de gevaarlijke stroomingen van on zen tijd, vooral op staatkundig gebied. Of schoon Ons schrijven duidelijk genoeg was, hebben sommigen door gewrongen uitleg daarvan misbruik gemaakt. Het feit, dat de gevaren, waarop Wij U toen wezen, duide lijker aan het licht zijn getreden, maakt het Ons tot plicht nogmaals het woord tot U te richten. Wij blijven heilig overtuigd, dat de Kerk in ons Vaderland in hooge mate geschaad en dat zelfs haar heilzame werking grooten- deels onmogelijk zou gemaakt worden, als die beweging van het Nation aal-Socialisme de overhand zou krijgen. Daarom verklaren Wij, als Herdérs uwer zielen, die diep Onze verantwoordelijkheid gevoelen, dat zij, die aan deze partij in be langrijke mate steun verleenen, niet tot de H.H. Sacramenten kunnen worden toege laten. De volgzaamheid, dierbare geloovigen, die gij zoo dikwijls in moeilijke omstandig heden betoond hebt, doet Ons vertrouwen, dat Gij ook nu naar het woord van uwe Bisschoppen zult luisteren. En zal dit Ons schrijven op Zondag 24 Mei aa. in alle tot Onze Kerkprovincie be- ihoorende kerken, alsmede in die kapellen, waarover een rector is aangesteld, onder de vastgestelde H.H. Diensten op de gebrui kelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, den 6 Mei 1936. t Dr. J. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht, t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, t A. F. DIEPEN, Bisschop van 's Hertogenbosch, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. V Katholiekendag Een soort Katholiekendag .is er morgen in Leiden. Een Leidsche Katholiekendag! Wij komen samen, om te leeren, te zin gen, te bidden. Wij komen samen, om te aanbidden onzen Koning Christus.... Dat is een openlijke geloofsbelijdenis, die ook voor onszelf beteekent een geloofsver dieping. Daar straalt vanuit bezieling en begeestering in onszelf. 't Is altijd, maar zoo mogelijk meer nog in deze geestelijke crisis-periode, noodig, dat ons geloofsleven rondom Christus vol is van geestdriftige toewijding! Een betooging, als die van „Katholiek Leiden" morgenmiddag, zal die geestdrift, waar zij smeulend is, doen óp-vlammen! Wij verwijzen verder naar mededeelin gen onder Stadsnieuws. CIJFEREN Een inzender heeft onangs in ons blad een staatje gegeven, waaruit blijkt de achterstelling der Katholieken wat betreft het bekleeden van functies in de huishou ding der gemeente Leiden. De „Maasbode" heeft dat staatje overge nomen en is later doorgegaan met cijfe ren. Dezer dagen was Haarlem aan de beurt. Van de 53 voornaamste ambtelijke ge meente-functies is er 1 (zegge één) in han den van een Katholiek. Het personeel der gemeente-secretarie bestaat uit 100 perso nen; daarvan zyn er 16 Katholiek en van die 16 bekleeden 10 een rang, lager dan die van adjunct-commies. De wereld in vogelvlucht De Engelsche minister van koloniën Thomas is toch het slachtoffer geworden van het befaamde „thee-lek". Men zal zich herinneren, dat op de En gelsche begrooting een verhooging van de inkomstenbelasting en accijns op thee voor kwam. Dat was geheel tegen de algemeene verwachting en niemand buiten de minis ter wist daar iets van. Toch hebben eenige personen verzekeringen afgesloten tegen dezen belastingverhooging. Hoe konden die personen weten, dat zulk een belastingver- hooging zou worden voorgesteld? Er moest een lek zijn in het ministerie. Men ging aan het onderzoeken en het bleek, dat een van de personen, die zoo'n verzekering had afgesloten, de zoon was van minister Tho mas. Hij had die verzekering gesloten voor een zekeren Bates, die den minister een fraai landhuis cadeau had gedaan, volgens zijn zeggen op afbetaling voor de uitgave van de memoires van den minister. Of schoon minister Thomas ontkende, dat hij zijn zoon had ingelicht, was zijn naam toch dermate gecompromitteerd, dat hij zich genoodzaakt? zag zijn ontslag in te dienen. Met minister Thomas gaat een typische figuur uit 't Britsche ministerie heen. Hij be gon zijn „loopbaan" als loopjongen, werd vervolgens stoker op een locomotief en promoveerde tot machinist. Via zijn vak- vereeniging baande hij zich een weg naar het openbare leven. Hij werd secretaris en vervolgens voorzitter van het Nationale Vakverbond van Spoorwegarbeiders en van deze functie was de stap naar het Lager huis niet zoo heel groot. Hij werd in 1910 door de Labourpartij afgevaardigd. Toen MacDonald eenige jaren geleden zijn natio nale regeering vormde en weldra brak met de Labourparty, bleef Thomas hem trouw en sindsdien maakte Thomas deel uit van de Britsche regeering, eerst als minister voor de Dominions, later als minister van koloniën. Door het lek in de begrooting is Thomas nu uit het ministerie weg-gelekt. Waar schijnlijk is dit uittreden voor minister president Baldwin aanleiding om zijn ka binet te reorganiseeren. NOODLOTTIGE BRAND TE SEVENUM. TWEE KINDEREN OM HET LEVEN GEKOMEN. Gistermiddag te omstreeks vijf uur heeft in de hooibergplaats van de nog nieuwe boerderij van J. Bussemakers in het ge hucht Steeg, onder de gemeente Sevenum, een brand gewoed, waarbij twee kinderen van het landbouwersgezin, een driejarig meisje en een vijfjarig jongetje, om het leven zijn gekomen. Buren ontdekten, dat er rook uit het dak van het gebouw kwam, waarop zy toe snelden en de bewoners waarschuwden. De brandweer werd onmiddellijk gealar meerd, die weldra onder leiding van bur gemeester Everts, ter plaatse was. Toen men met het blusschingswerk wilde be ginnen, deed men de vreeselijke ontdek king, dat onder aan de trap de klompjes van de beide kinderen stonden, zoodat de kleinen op den hooischelf aan het spelen moeten zijn geweest. Alles werd in het werk gesteld om de kinderen van den vuurdood te redden, doch tevergeefs. Aan gezien geen hulpgeroep werd gehoord, moest worden aangenomen, dat de kinde ren door den rook zyn gestikt. Na een kwartier, nadat eerst de dakbedekking, bestaande uit asbestplaten, was verwij derd, werden de verbrande kinderlichaam pjes gevonden door den heer J. S. Arts, die, gewapend met een rookmasker, naar boven was geklommen. De brand zelf had my vrij spoedig onder de knie. Het vuur kon tot den hooischelf worden beperkt, aangezien deze door brandvrije schotten van de overige gedeelten van de boerderij gescheiden is. Deze tragische brand heeft in de plaats en omgeving diepe verslagenheid gewekt. Nader wordt gemeld, dat omtrent de oorzaak van den brand niets is komen vast te staan. De landbouwer was verzekerd. Het parket te Roermond is van het gebeur de in kennis gesteld. De lijkjes van de kinderen zijn naar het lijkenhuisje overge bracht. Als directrice der R. K. Vakschool Treffende hulde door bestuur, leerkrachten en leerlingen 't Was vandaag het afscheidsfeest van mevr. M. C. van Oerle-Nipper als directrice der R.K. Vakschool voor Meisjes aan het Galgewater. Een afscheiden toch een feest, want aldus wilden bestuur en allen, die de Vak school bevolken, dit afscheid voor mevr. v. Oerle, die zoovele jaren de stuwkracht en "de bezielende leiding der Vakschool is geweest, doen zijn. Dit afscheidsfeest werd tot een feest van dank voor al hetgeen mevr. v. Oerle voor de Leidsche R.K. Vakschool is geweest. Van het gebouw der school en van het Internaatsgebouw wapperde de driekleur om dit afscheidsfeest meer kleur en leven te geven. De dag werd begonnen met een plechtig gezongen H. Mis in de St. Leonarduskerk aan den Haagweg, opgedragen door den voorzitter van het bestuur, den weleerw. pater Evodius v. d. Snoek O.F.M. met as sistentie van de weleerw. paters ten Brink en v. Lieshout. Het intieme kerkje Fas geheel gevuld met familieleden van mevr. v. Oerle, be stuursleden, leerkrachten en oud-leerkrach ten, leerlingen en oud-leerlingen en verdere belangstellenden. Verder gaf reeds hier van haar belangstelling blijk mej. M. M. A. Michiels, inspectrice bij het Nijverheids onderwijs voor Meisjes. Onder de H. Mis werd een algemeene H. Co-mmunie gehouden. Na het H. Misoffer werd door de leer lingen een danklied ter eere van de schei dende directrice gezongen. DE AFSCHEIDSHULDE. In de groote zaal op de bovenste verdie ping ving te 11 uur de afscheidsbijeen komst aan. Behalve het voltallige bestuur, leerkrach ten en leerlingen waren hierbij o.m. tegen woordig: de zeereerw. heer pastoor H. v. d. Bosch, oud-voorzitter der Vakschool, rector R. J. J. Reynen, voorz. van het schoolbe stuur, pastoor Ign. Smeets, pater drs. B. de Goede, dir. der R.K. H.B.S., pater Dis- mas v. Galen, mr. A. F. L. M. Tepe, wet houder van onderwijs namens het gemeen tebestuur, mej. M. M. A. Michiels, inspec trice bij het N. O. voor Meisjes, de heer J. Baak John.zn., inspecteur bij het L. O. in de inspectie Leiden, de heer G. E. E. Kuyntjes, directeur der Leidsche Am bachtsschool. Verder waren er aanwezig afgevaardig den van den Bond van Leerkrachten bij het N. O., van het bestuur van St. Bernardus. van de Zita Ver., van de Ver. tot Bescher ming van Meisjes Cortona-Stichting, van den R.K. Vrouwenbond, afgevaardigden van andere vakscholen, enz. Mevr. v. Oerle-Nipper, vergezeld van haar echtgenoot en enkele bestuursleden, werd door een haag van leerlingen, op de trappen der school opgesteld, naar de feest zaal geleid, waar zich de genoodigden en leerkrachten reeds verzameld hadden. Tij dens dezen tocht naar boven werd een wel komstlied gezongen. Toen dit ten einde was, nam de weleerw. pater Evodius v. d. Snoek, voorzitter vdn het bestuur, het woord om allereerst mede te deelen, dat^bm. bericht van verhinde ring was ingekomen van den heer Hofstede, inspecteur-generaal by het Nijverheidson derwijs, van mej. Smit, inspectrice bij dit onderwijs en van pastoor Beukers. Toespraak pater E. v. d. Snoek Boven het bijkomstige, het uiterlijke en tijdelijke staat de levensbeschouwing, het godsdienstig bewustzijn, de katholieke le venspraktijk. Hoe klaar en duidelijk heeft zich hedenmorgen deze waarheid gemani festeerd, toen wij dezen dag begonnen met een plechtige H. Mis. Het Offer van dank aan God voor het prachtige levenswerk, dat gij, mevrouw, met Gods hulp geduren de zulk een lange reeks van jaren hier in deze school hebt mogen verrichten. Hoeve- len honderden meisjes hebben onder uwe bezielende leiding zich gevormd voor haar Mevr. M. C. VAN OERLE-NIPPER, de afgetreden directrice. latere taak als huisvrouw en moeder in onze katholieke gezinnen. Doordat deze meisjes zich onmiddellijk in haar eigen sfeer gevoelen en haar huis voor echtge noot en kinderen aantrekkelijk weten te maken is de grondslag gelegd voor een gelukkig huwelijksleven. Daar is echter nog een andere, veel ge wichtiger reden waarom honderden katho liek vrouwen en moeders, ja de Katholieke Kerk zelf, u, mevrouw, grooten dank ver schuldigd is. Ik las dezer dagen een arti- Kel over „Schoonheid in de opvoeding". De schrijver beklaagt er zich over, dat bij de groote technische ontwikkeling op veel zijdig gebied de schoonheid en kunst meer en meer in het gedrang komen. Er ont breekt zoo zegt de schrijver van dat artikel er ontbreekt bij ons onderwijs nog te veel een tijdige aesthetische opvoe ding, waarbij de liefde voor het schoone door het voorgeslacht ons nagelaten wordt gewekt en waarbij de aandacht op de schoonheid van de eigen omgeving wordt gevestigd. Het is een dwaling dat de nij verheidsscholen uitsluitend zuiver tech nische scholen zijn die voor de algemeene beschaving en voor de hoogere dingen des levens hun poorten slechts op een kiertje opendoen. De plaats die deze allergewich tigste tak van opvoeding eenmaal in ons volksleven inneemt, eischt, dat tegen deze opvatting met kracht wordt opgetreden. Wordt hier met recht gevraagd, dat ook het nijverheidsonderwijs zooveel mogelijk de aesthetische opvoeding zal behartigen, met hoeveel meer recht mag worden ge- eischt dat het nijverheidsonderwijs mede werkt aan de godsienstig-zedelijke opvoe ding der jonge menschen op de basis van den geest die woont in de gezinnen der leerlingen. Naast onderwijs de opvoeding, waardoor de wil wordt gesterkt, het karakter ge vormd, en aan het jonge meisje wordt ge leerde de rechte weg naar 's levens doel. Opvoeding op den grondslag der godsdien stige levensbeschouwing. En daarom voor het katholieke meisje de katholieke op voeding. Dat is wel uw grootste verdienste, dat steeds in uw werken als directrice aan de karaktervorming der jonge meisjes alles zich richtte naar de zielscultuur, naar de verdieping van het godsdienstig leven. Voor hoevelen zijt gij in deze jaren ge weest de wijze leidsvrouwe met gezond roomsch idealisme, die het meisje in de „Sturm und Drangperiode" van haar le ven den weg wees in den doolhof der din gen, waarvan op dien leeftijd hoofd en hart vervuld zijn; maar die bovenal het katholieke meisje hebt meegegeven een hechte trouw aan het katholieke geloof, een heilig ideaal van christelijke moeder schap. Voor dit met grenzelooze toewijding ver richte levenswerk betuig ik u, mevrouw, hier namens het bestuur onzer katholieke Vakschool oprechte dank. Moge de Heer des levens u rijkelijk vergelden het on zegbaar vele goede, dat gij in deze 19 ja- Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Italiaansche nota inzake de levering van dum-dum kogels door Engeland. (2de blad) Wil van Zeeland na de verkiezingen in België aftreden? (2de blad). Minister Thomas afgetreden. (2de blad). De onrust in Palestina blijft voortduren. (2de blad). Een aanslag op het huis van prins Star hemberg in Oostenrijk. Twee dooden. (Te legrammen). BINNENLAND. Een ministerieel schrijven betreffende de inschakeling van de jongeren in het be drijfsleven. (2de blad). Steunverleening Warmoezerij. (2de blad) Bij een brand te Sevenum zijn twee kin deren om het leven gekomen. (1ste blad). ren als directrice der R.K. Vakschool hebt gedaan voor huisvrouwen en moeders der toekomst, voor het godsdienstig leven van honderden jonge mensjes. Het zij mij vergund, mevrouw, hier een enkel woord te mogen wijden aan degene die uw opvolgster is als directrice onzer R.K. Vakschool. Mej. Lutz, het bestuur acht het een groot voorrecht door uw be noeming als directrice de zekerheid te be zitten dat het levenswerk van mevrouw van Oerle wordt voortgezet in denzelfden geest van energieke ijver, juicht inzicht in de psyche van het jonge meisje, voorbeel dige toewijding aan den bloei onze R.K. Vakschool en bovenal met hetzelfde roomsch idealisme. Ik ben er van over tuigd, dat dezelfde eendrachtige geest van samenwerking tusschen u en het leerares- sencorps zal blijven voortbestaan die steeds was onder de eerste directrice on zer R.K. Vakschool. Mej. Lutz, gij hebt het volle vertrouwen van het bestuur, de spon tane medewerking der leeraressen; moge nu Gods zegen, als de meest noodzake lijke voorwaarde, uw prachtige en ver- dienstvolle levenstaak als directrice onzer Vakschool gedurende vele komende jaren doen strekken tot uw eigen levensvreug de tot het waarachtig belang van onze toe komstige móeders, tot bloei van onze ka- tolieke Vakschool. Na deze toespraak zeide spr., dat de dank aan mevr. v. Oerle door een daad moest worden uitgedrukt. Zulks kon niet beter geschieden dan in den vorm van het ge schilderd portret van mevr. van Oerle, ge schilderd door den schilder Antoon Molken- boer. Dit portret zal als blijvend aanden ken voor het nageslacht bewaard bly'vem in de school. Hierna werd het portret onthuld en aan mevr. v. Oerle aangeboden. Mej. M. LUTZ, de nieuwe direcirice.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1