TRITON WINT DE VARSITY VRIJDAG 22 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Njord behaalde twee eerste prijzen Te sterke Noordenwind deed afbreuk aan de sportieve prestaties Belangstelling van H. K. H. Prinses Juliana. Het is wel buitengewoon jammer te noe men, dat de krachtige Noordenwind oor zaak is geweest, dat de gistermiddag op het Noordzeekanaal gehouden roeiwed- strijden uit sportief oogpunt een misluk king zijn geworden, aangezien door den wind en de golven feitelijk bij ieder num mer van te voren vaststond, dat de ploeg, welke aan den boei op den noordelijken oever startte, de overwinning in de wacht zou sleepen. Onder deze omstandigheden speelden de tactiek en de ervaring der stuurlieden een zeer bijzondere rol, doch ook de beste stuurlieden konden niet op tegen den wind en de golven, wanneer ze van een ongunstig boeinummer moesten vertrek ken. Een uitzondering vormde de onge stuurde vier van Nereus. Zonder te kort te doen aan de overwinnaars kan veilig ge zegd worden, dat het onderlinge krachts verschil door de zware handicap niet juist is weer gegeven. In het geheel zijn 8 nummers geroeid, waarvan 7 door studentenploegen. Een speciaal nummer was ingelascht voor ach ten der niet-aangesloten vereenigingen, n.l. de achten der beide burgerroeivereeni- gingen „de Maas en de Amstel". Triton heeft de drie nummers gewonnen, n.l.: de Overnaadsche Twee, de Overnaad- sche Vier en de Oude Vier, het hoofdnum mer. Njord werd winnaar in de nummers Jonge Vier en Jonge Twee. Nereus behaalde de zege in de stuurman- looze Vier, terwijl de Kon. Roei- en Zeil- vereen. „De Maas" de overwinning' be haalde in het nummer „Burgerrechten". Prinses Juliana woonde de wedstrijden bij Evenals het vorige jaar werden de wed strijden gehouden op de baan van Oost naar West. De finish was bij de Nauerna- sche Vaart. Daar meerden verschillende particuliere jachten en speciaal voor be zoek aan de wedstrijden gecharterde boo ten. Het viel op, dat een zeer groot deta chement Rij kspolitie met verschillende boo ten aanwezig was, zoodat het vermoeden gewettigd was, dat er iets bijzonders optil zou zijn. En inderdaad: tegen twee uur arriveerde het zeiljacht „Prinses Juliana" van de Kon. Marinejachtclub, aan boord waarvan zich H. K. H. Prinses Juliana bevond met enkele dames en heeren van haar gevolg. Dicht bij dit jacht meerde het jacht „Frida", van den heer Crone, den voorzitter van de Kon. Zeil- en Roeiver- eeniging. Het bezoek van H. K. H. was tot het laatst geheim gehouden en het in cognito werd zoo streng in acht genomen, dat ook geen standaard haar aanwezigheid kon doen vermoeden. Met groote belang stelling volgde de Prinses de wedstrijden en het zal haar ongetwijfeld genoegen heb ben gedaan, dat Njord, de Leidsche Stu- denten-Roeivereeniging, ondanks het slechte roeiweer, tamelijk gunstige resul taten heeft behaald. Aan den wal, dicht bij de plaats waar de „Prinses Juliana" gemeerd was, stond de als vanouds door Triton aangeboden muziek, welke den geheelen middag de bekende yell van „Ojo! ojo!, de oude bis schopsstad" enz. en het Tritonlied ten gehoore bracht, waar H. K. H. zichtbaar genoegen in had. De met kransen omhan gen leden der Oude Vier van Triton, de winnaars der gouden blikken, roeide een eer-rondje langs het jacht. H. K. H. wuif de de jongens hartelijk toe. Het was de eerste maal, dat H. K. H. door haar aan wezigheid heeft blijk gegeven van haar belangstelling voor de studentenroeiwed- strijden. DE WEDSTRIJDEN In het nummer Jonge Vier verschenen aan den start: 1. Njord, 2. Nereus, 3. Aegir, 4. Triton. Njord was het snelste weg en al spoedig liep de ploeg geleidelijk meer uit. De ove rige ploegen, die verder van den wal en dus niet beschut roeiden, ondervonden di rect de onaangenaamheden daarvan, voor al Triton, dat baan 4 had. Nereus, Aegir en Triton lagen vry dicht bij elkander en wel zoo, dat Triton bijna de boot van Aegir raakt. Vooral bij de Nauernasche Vaart, waar de straffe wind pal blies, was het voor de jonge roeiers zeer moeilijk. Njord werd winnaar met minstens twee lengten voorsprong op Aegir, dat gevolgd werd door Triton, in 8 min. 23 sec. Nereus was ver achter. De winnende ploeg van Njord bestond uit: C. J. F. Houwert (bg.), P. Niks, W. K. Gunst, D. J. Koeleman (slag) en C. Cohen Tervaert (st.). Overnaadsche twee Aan start 2. Triton, 3. Njord en 4. Nereus Direct na het vertreksein zette Triton schuin koers in de richting van den wal om vervolgens de eerste baan te volgen, hetgeen groote voordeelen bood. Njord en Nereus gaven krachtig partij, doch door het goede sturen van Triton le verde dat nochtans weinig resultaat op. De Utrechtenaren, die zich behoorlijk weerden, trokken van hun tactiek veel profijt en lagen spoedig drie lengten voor. Op de helft van de baan lag Njord een paar lengten voor op Nereus, dat zeer kort roeide en geleidelijk meer afzakte. Njord komt iets opzetten, maar de Leid sche studenten worden te zeer gehinderd door de golven. Wanneer Triton een snoek vangt, kan Njord een paar lengten inloo- pen, doch de Utrechtenaren gaan niette min met vijf lengten voorsprong op Njord als eersten door de finish in 10 min. 15 4/5 sec. Stuurmanlooze Vier Aan start: 2. Njord, 3: Nereus en 4. Laga. Laga heeft een „stuurboordslag". Nereus was zeer snel weg, in de richting van den wal, doch komt juist te laat om vóór Njord de eerste baan te kunnen volgen. De stuur- boordriemen van Nereus roken de bak- boordriemen van Njord, dat appel eert. Van het geringe oponthoud maakt Laga, dat achter was geraakt, gebruik om in te loo- pen. Njord en Nereus zetten spoedig de race voort, maar enkele honderden meters verder herhaalt zich het spel. Njord appe- leert opnieuw. Op 1000 M. is Njord van 1 lengte voor op Nereus, terwijl Laga is afgezakt. Ook de Delftenaren zoeken be ter water op, maar hun achterstand blijft eenige lengten en dicht bij de Nauerna sche vaara zet Nereus een geweldigen spurt in. De Amsterdammers loopen dan wat uit, maar Du Pon en zijn mannen we ren zich geducht. Het mag evenwel niet meer baten. Nereus gaat met vijf lengten als eerste door de finish. 1. Nereus (tijd 8 min. 20 2/5 sec.), 2. Njord (vijf lengten) en 3. Laga (ver). Hoewel sommigen verwachtten, dat Ne reus gedisqualificeerd zou worden, is zulks niet geschied. Wel is Nereus tweemaal met Njord in aanraking geweest, doch dat was beide malen in baan 1, waar geen van beide recht op kon doen gelden. Jonge Twee Aan start: 2. Njord en 3. Triton. Avankelijk was dit een aardige strijd, waarin de jonge roeiers zich er kranig doorsloegen. Het valt op, dat de Triton- roeiers een tamelijk langen slag maken, waardoor zij nogal ver achterovervallen, Het ploegje heeft daar eenig succes mee gehad, totdat de slag Steyling zich niet tijdig kon herstellen en een geweldigen snoek vangt, hetgeen een achterstand van een paar lengten veroorzaakt, welke de Utrechtenaren niet meer te boven komen, ondanks hun taaiheid. 1. Njord tijd 9 min. 59 4/5 sec. met de roeiers E. F. K. Michielsen (bg.) en W. M. Fsser en J. P. van Suchtelen), 2. Triton cp drie lengten. Het hoofdnummer Door de moeilijkheden, welke de ploegen bij de opstelling aan den start ondervin den, is wanneer het hoofdnummer, vier- riemsgieken over een baanlengte van 3000 M. aan de beurt is, een vertraging ontstaan van een half uur. Nereus, dat de laatste jaren een zeer voorname rol in dit nummer had gespeeld (sedert 1931 wonnen de Amsterdamsche studenten de „Oude Vier" vier malen), was dit jaar sterk favoriet. Na de ongunstige uitgevallen loting Nereus had boei 5 getrokken waren de kansen van de lichte, maar zeer pittige Utrechtsche ploeg, die bovendien aan boei 1 kwam te liggen, zeer gestegen. Wanneer Triton, Aegir, jord, Laga en Nereus in deze volg orde aan start verschijnen, lijkt het alsof de wind een ietsje is gaan liggen. Ook het zonnetje schijnt wat krachtiger. Nereus blijkt het plan te hebben door een ontzettenden spurt de baan te kruisen, maar Triton geeft goed partij. Beide ploe gen gaan vrijwel gelijk op, waarbij Ne reus het door de onvoordeelige baan aflegt Alle ploegen roeien achter elkanders in de eerste baan. De volgorde der ploegen is dan: Triton, Nereus, Njord, Aegir en Laga Nereus zet er alles op, een geweldige spurt over de laatste 1500 M. geeft geen voordeelen. De strijd is niet zoo fraai als men onder betere weersomstandigheden had mogen verwachten. De onderlinge ver schillen zijn te groot om dit hoofdnummer interessant te kunnen maken. Triton wordt winnaar op twee lengten gevolgd door Ne reus, op 5 lengten door Njord. Hierna ko men Aegir en Laga. Het baantempo was 32 slagen per mi nuut. Groot is de vreugde in het Tritonkamp, waar een gejuich van je welste losbarst. Luide wordt het Tritonlied aangeheven. Een paar enthousiasten werpen zich te water om vooral de eersten te zijn om hun corpsbroeders te' kunnen gelukwen- schen. De overige Tritonsupporters bege ven zich achter hun muziek in optocht naar het vlot, waar de winnaars hun kran sen komen in ontvangst nemen. Zij hebben daarvoor wel over tot ver over hun enkels in het water te staan. Van het vlot zelf, waar de Senatus Veteranorum den helden van dezen dag de met kleurige linten ver sierde lauwerkransen omhangt, is niet veel meer te zien. Ook de prinses heeft veel schik in de demonstratie van enthousiasme en wan neer de Utrechtenaren: J. I. v. d. Leeuw (bg.), J. van Woerden, J. F. Chr. de Witt Puyt, R. C. Brandts (slag) en D. Wille- brand (st.) hun eerebaantje langs het ter rein trekt, wuift ook H. K. H. hun vrien delijk toe. De tijd van Triton was 12 min. 21 sec. Ter vergelijking zij vermeld, dat Nereus het vorig jaar, toen deze baan voor de eerste maal gebruik werd, er onder de toenmalige omstandigheden 11 min. 13 1/5 sec. over kon doen. Het nummer „Burgerachten" Aan start: 2. de Maas en 3. de Amstel. Dat was eigenlijk de eenige mooie race, welke over een groot gedeelte van de baan vrijwel gelijk opging. Na een aanvanke- lijken vorsprong van „de Amstel" komt Maas on ongeveer de helft van de baan op zetten. Zjj loopen een kleine bootlengte uit. De Amstel voert het tempo dat wat op, maar de Maas slaat den aanval af. Bij de Nauernasche vaart komt de Amstel dan even in moeilijkheden. De boot slingert, maar de Amsterdammers herstellen zich voor een uiterst feilen eindspurt, waarbij zijij tenslotte een goede taflengte achter blijven. 1. de Maas in 7 min. 25 2/5 sec., 2. de Amstel. Overnaadsche Vier Aan start: 1. Triton, 2. Aegir, 3. Laga, 4. Nereus en 5. Njord. Triton had dus de gunstigste baan, hetgeen tot resultaat had, dat de Utrechtenaren dit nummer in den tijd van 8 min. 27 3/5 sec. wonnen voor 2. Neureus (3 lengen), 3. Aegir (3)4 lengten) en 4. Laga. Njord kon wegens een gebroken dol niet van start vertrekken. Jonge Acht. Het laatste nummer, dat voor „Acht- riemsgieken Juniores" ging tusschen Ne reus, Njord, Trtion, Aegir, Laga 1 en Laga 2. Deze race werd geroeid onder be trekkelijk gunstige" omstandigheden, dat de wind wat in hevigheid was afgenomen. Dit werd dan ook een vrij interessant kijk- nummer, waarbij Njord reeds spoedig met 1/ lengte voor lag op Nereus, Triton, Aegir, Laga 2 en Laga 1. Het werd een aardige strijd tusschen Njord, Nereus en Triton, welke in het voordeel van Nereus eindigde. Op 1000 m. is Aegir afgezakt, het wordt op enkele lengten gevolgd door de Lagaploegen. Bij de Nauernasche vaart is ook Triton wat achterop gekomen en even later gaan de Amsterdamsche studenten in den tijd van 7 min. 30 1/5 sec. door de finish op ander halve lengte, gevolgd door Njord. Daarna komen Triton, Aegir, Laga 2 en Laga 1. De wedstrijden hebben over het alge meen een onbevredigenden indruk achter gelaten, doch dit deed aan de stemming niet veel af. Op Hemelvaartsdag zijn we nu eenmaal niet mooi weer gewend. Ovatie voor de Prinses De toeschouwers vertrokken weer met de vele booten, waarop zij gekomen wa ren. Ook de „Prinses Juliana" welk jacht tot het laatst aanwezig was geweest, ver trok, geëscorteerd door twee booten der waterpolitie. Toen de stoomboot van de Alkmaar-packet de „Prinses Juliana" dat den terugweg zeilend aflegde, passeerde, brachten de studenten H. K. H. een spon tane hulde. De muziek zette het Wilhel mus in, dat door allen werd meegezongen. Zichtbaar getroffen, dankte de prinses de studenten, die hun feest in de stad voort zetten, voor dit bewijs van aanhankelijk heid en sympathie. ZWEMMEN Nieuw Ned record Van de R. D. Z. 10 x 100 M. vrije slag estafette Voor den aanvang van de onderlinge wedstrijden, die de R. D. Z. Woensdag avond in het Oostelijk zwembad te Rot terdam gehouden heeft, hebben de 10 beste zwemstertjes van deze vereeniging een aanval gedaan op het Nederlandsch record 10 x 100 M. vrije slag estafette, waarvan de R. D. Z. met 12 min. 42 sec. zelf houd ster was. De poging is schitterend geslaagd; mét niet minder dan 21 seconden moest het record er aan gelooven. De meisjes, die dit kunststukje volbrachten, waren in volg orde van starten en met de individueele tijden: Willy Soetekouw 1 min. 18.2 sec.; Ita Mol 1 min. 17; Fietje Leemans 1 min. 18.2 sec.; Cobie van Zuuren 1 min. 17.2 sec.; Willy van Leeuwen 1 min. 19.6 sec.; Riet van Veen 1 min. 12.4 sec.; Riet Olsen 1 min. 11 sec.; Gré Brouwers 1 min. 11.2 sec.; Annie Timmermans 1 min. 11.2 sec.; Willy den Ouden 1 min. 5 sec.. Hierbij kan nog worden opgemerkt, dat het record 4 maal 10J m., waarvan de R. D. Z. eveneens houdster is met 4 min. 41 sec., door de laatste vier dames met 2.8 sec. verbeterd werd. Dit kan evenwel niet erkend worden, daar het niet officieel op genomen is. NIEUWE WERELDRECORDPOGING OP 24 MEI. De Zwem bond voor Rotterdam en Om streken organiseert op Zondag 24 Mei in het Oostelijk Zwembad te Rotterdam na tionale zwemwedstrijden op uitnoodiging. Hieraan zal worden deelgenomen door alle Olympische candidaten. De groote gebeurtenis van den middag wordt gevormd door het nummer 4 x 100 meter vrije slag estafette dames, waarbij de nationale dames estafetteploeg een we reldrecordpoging onderneemt. Het staat momenteel op naam van Nederland met een tijd van 4 min. 33.3 sec. Zooals de zaak thans staat is de kans wel heel groot, dat het verbeterd zal worden. In ieder ge val zullen Willy den Ouden, Riek Masten broek en Tini Wagner medezwemmen. Voor de vierde plaats in de estafetteploeg ko men Jopie Selbach en Annie Timmermans in aanmerking. Wij hebben reden om aan te nemen, dat Jopie Selbach in de ploeg zal worden opgenomen, alhoewel een de finitieve beslissing hieromtrent nog niet is gevallen. Op de 200 meter schoolslag dames komen uit Jenny Kastein, Walberg, Stroomberg, en Eykebroek, en bij de heeren Maier, Smitshuyzen, Kruithof en Korpershoek. Ondanks het feit, dat Riek Mastenbroek niet zal uitkomen, op de 100 meter rugslag belooft dit nummer toch uitermate span nend te worden. Deelgenomen zal worden door de dames Martin, Senff, van Fegge- len, Kint en Kerkmeester, bij de heeren op dit zelfde nummer Metman, Scheffer en Van der Hoek. Op de 100 meter vrije slag dames komen uit Willy den Ouden, Riek Mastenbroek, Jopie Selbach, Tini Wagner, Annie Tim mermans, zoodat de spanning wel heel groot is. Dat de groote rivalen tegen elkaar uitkomen mag uitstekend worden genoemd, daar de zwemsters op die manier gehard worden en de onderlinge krachts verschillen weer eens goed geobserveerd kunnen worden. Op de 200 meter vrije slag heeren ko men de vier snelste zwemmers van Neder land in een serie aan den start nl. Kreffer, Sipkema, Mooi en Molenaar. Het Olympisch programma schoonsprin- gen zal worden afgewerkt en natuurlijk neemt Haasman deel, verder van der Voort, Schatens en Denneboom, bij de dames Waalberg, Tholen, enz. Een waterpolowedstrijd Den Haag Rotterdam besluit dezen middag. EEN OVERSCHRIJVINGSKWESTIE. v. Aelst en v. Heteren mogen voor het IJ spelen maar in 1937. De bekende zwemmers-waterpolospelers C. G. van Aelst en J. H. van Heteren heb ben als leden van de H. Z. en P. C., Den Haag, met welke vereeniging zij ongenoe gen gekregen hebben, dispensatie ge vraagd om voor Het IJ te Amsterdam te mogen uitkomen. In feite zijn zij reeds lid geworden van deze vereeniging en ver schenen zy als zwemmers reeds op een paar wedstrijden onder de vlag dezer Amsterdamsche vereeniging. „De Zwemkroniek" van gister bevat nu een besluit van de Technische Commissie van den Koninklijken Nederlandschen Zwem bond, waarbij deze dispensatie aan de beide zwemmers is verleend; echter met ingang van 16 Maart 1937. Natuurlijk is dit besluit eerst genomen na ampel onderzoek van alle omstandig heden. Maar het zal voor deze beide zwem mers zeer onaangename gevolgen hebben. Omdat ze voor de H. Z. en P. C. niet meer zullen willen uitkomen en voor Het IJ niet mogen starten tot 16 Maart 1937. Het een en ander zal ook van beteekenis zijn voor de samenstelling van het Neder landsch waterpolo-zevental, waartoe deze twee zwemmers krachtens hun capacitei ten behooren. Want, zooals het geval daar nu ligt, lykt het ons uitgesloten dat van Aelst en v. Heteren voor een plaats in dit zevental in aanmerking kunnen komen. Hetgeen een danige verzwakking van onze waterpoloploeg zal beteekenen. ZEILEN HELGOLAND—BURNHAM. De zeilwedstrijd over de Noordzee is gisteren aangevangen. 12 Jachten nemen aan den strijd, die op Helgoland is begon nen en naar Burnham leidt, deel. Het eerst zijn de kleine jachten, daarna de middel- groote en tenslotte de groote jachten als de „Asta" en de „Orion" gestart. Men ver wacht, dat de jachten in den loop van he denavond te Burnham aankomen. Op 29 Mei wordt de terugtocht begonnen. LAWNTENNIS NEDERAND—BELGIE- WED STRIJD. Eind September in Rotterdam? De besturen van de tehnisbonden van Nederland en België zijn overeengekomen den wedstrijd NederlandBelgië dit jaar aan het einde van September te houden (Zaterdag 19 en Zondag 20). De plaats van den wedstrijd zal nader worden vastge steld. Alzoo zal de wedstrijd wel heel laat in het seizoen worden gespeeld! En dat na een drukke Septembermaand, waarin onze in ternationale spelers resp. eerst den wed strijd van de I. C. tegen de Engelschen I. C., dan de nationale kampioenschappen en dan de interistrictswedstrijden verwerkt hebben. Wat betreft de plaats van den wedstrijd: verleden jaar was het te danken aan een Rotterdamsch comité, dat zich voor dat doel gevormd had, dat de wedstrijd zoo goed als zeker in de Maasstad gehouden zou zijn, ware het niet dat de tragische dood van Koningin Astrid tot niet-door- gaan leidde. Naar wij nu vernemen, zal hetzelfde comité opnieuw moeite doen aan de Maasstad haar eersten interland-wed strijd te geven. Net hoofdnummer, Oude Vieren, ven de jaarlijksche Varsity op het Noordzeekanaal, werd gewonnen door Triton. De werden door hun supporters enthousiast ontvangen en gehuldigd

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9