G.H. KLEINHANS WOENSDAG 20 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BESTRIJDING VAN DE KWAKZALVERIJ. Verzwaring van de bestaande straf bepalingen maakt een punt van overweging uit. Op de schriftelijke vragen van mevrouw de VriesBruins: 1. Hebben de ministers kennis geno men van de steeds toenemende gevaren tengevolge van de kwazalverij? 2. Zijn de ministers bereid mede te dee- len op welke wijze en in welke mate dit euvel met de reeds thans ten dienste staan de middelen wordt bestreden? 9. Zijn de ministers van oordeel, dat te dien aanzien met de tegenwoordige wet telijke bepalingen in voldoende mate kan worden opgetreden? 4. Zoo neen, zijn de ministers dan be reid te bevorderen, dat door wijziging of (en) aanvulling van de bestaande bepalin gen dit kwaad tot den kleinst mogelijken omvang zal kunnen worden terug gedron gen? 5. Wil de minister van sociale zaken in dit verband mededeelen, in hoeverre hij reeds gevolg heeft gegeven aan zijn voor nemen op 27 November 1935 in de Tweede Kamer uitgesproken, om de wijziging van de wet regelende de uitoefening der artse- nijbereidkunst weer op te nemen? hebben de ministers van sociale zaken en justitie geantwoord: 1. Met de gevaren, die uit de kwakzal verij voortvloeien, zijn de ondergeteeken- den bekend. Of deze gevaren steeds toene men, is moeilijk te constateer en. 2. Dit euvel wordt bestreden door het instellen van vervolgingen op grond van artikel 435 Wetboek van Strafrecht en van artikel 19 der wet van 1 Juni 1865 (Staats blad No. 60), regelende de uitoefening der geneeskunst. De inspecteurs van de volks gezondheid zijn in dit opzicht zeer dili gent. 3. De onder get eekenden betwijfelen in derdaad of met de tegenwoordige bepalin gen in voldoende mate kan worden opge treden. 4. Verzwaring van de bestaande straf bepalingen maakt bij de ondergeteekenden een punt van overweging uit. 5. De in deze vraag bedoelde wijziging in voorbereiding. UIT DE TEXTIELNIJVERHEID. Verlaging der minimumloonen. Men schrijft ons van werknemerszijde: Donderdag 14 Mei j.l. ontvingen de be sturen der drie textielarbeidersbonden „St. Lambertus", „Unitas" en „De Eendracht" een schrijven van het bestuur van de Ne- derl. R. K. Vereeniging van Werkgevers in de Textielnijverheid, inhoudende een me- dedeeling aangaande het besluit hunner vereeniging over een ingrijpende verla ging der minim umloonen, welke regeling in de loonweek van 18 tot en met 23 Mei in werking zou treden. De verdere sociale bepalingen als kin dertoeslag, loon bij verzuim, vacantieda- gen, blijven gehandhaafd, echter met dien verstande, dat het voor vacantie-, feest- en verzuimdagen uit te betalen loon 90 pet. van de nieuwe minimum-uurloonen zou bedragen. Vrijdag 15 Mei hebben de hoofdbesturen der drie textielarbeidersbonden in een per expresse verzonden schrijven een ernstig en dringend beroep gedaan op het bestuur der genoemde werkgeversvereeniging om bedoeld besluit, ten aanzien der minimum- loonen vier weken op te schorten, om de arbeidersorganisaties in de gelegenheid te stellen de onderwerpelijke kwestie in eigen bondsinstanties en daarna met het bestuur der Werkgeversvereeniging te kunnen be spreken. Maandag 18 Mei berichtte het bestuur der Werkgeversvereeniging, dat het niet de bevoegdheid had een door de Algemee- ne Ledenvergadering genomen besluit op te schorten, maar dat den leden zou wor den geadviseerd om de oude minimum- loonen voorloopig vier weken te respec teeren. De uitbetaling der alg. erkende Chris telijke feestdagen en van de andere ver zuimdagen zou echter op basis der nieuwe minimumloonen, verminderd met 10 pet., moeten plaats hebben. Een conferentie over deze kwestie zal waarschijnlijk spoedig worden gehouden. DRUIVENTEELT GEORDEND. Inperking van de productie en en steunwijziging. De Regeering is er thans toe over gegaan om de druivenoultuur in te perken, door het stellen van kwaliteitseischen en bepa lingen voor toekenning van steun. In het Westland is enkele jaren de drui- venproductie met plm. vier millioen kilo toegenomen, zulks terwijl de afzetmogelijk heden sterk zijn ingekrompen. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale heeft nu bericht, dat kwaliteits eischen aan de druiven gesteld zullen wor den en afwijkende soorten niet voor steun in aanmerking komen. Voorts mag niet meer dan 80 kilo per R. R. worden gekweekt met dien verstan de, dat voor hetgeen meer wordt behaald, geen steun wordt verleend, terwijl voor alle aangevoerde druiven een heffing zal plaats vinden voor de vorming van een fonds, waaruit alleen de toegestane produc tie toeslag ontvangt. De maatregelen beteekenen voor het Westland de eerste dwingende stap voor de druivencultuur. R. K. Transportarbeidersbond. In de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Nederl. R. K. Trans portarbeidersbond zijn de heeren H. Janzen en J. Boeren als bestuursleden herkozen waarfta de heer H. Janzen te Amsterdam als voorzitter werd herbenoemd. TOEWIJZINGEN VAN KALVEREN EN BIGGENMERKEN. Verschillende organisaties van kleine zelfstandige boeren hebben hun leden aan geraden, gezamenlijk in een verzoekschrift aan den minister van landbouw en vissche- rij tegen de hun verstrekte toewijzingen van kalveren en biggenmerken te protesteeren. Een der organisaties heeft zelfs een sten cil aan de besturen van haar plaatselijke af- deelingen ter invulling gezonden, waarin bij voorbaat werd gesteld, dat de schuld voor onjuiste toewijzingen ten volle ten laste komt van de plaatselijke commissies der landbouwcrisisorganisaties. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat een dergelijk protest tegen toewijzingen niet het minste nut heeft. De wijze, waarop men van zijn bezwaren tegen een toewijzing blijk kan geven, is ge regeld bij ministerieele beschikking en wel in het reglement bezwaar- en beroepschrif ten veehouderij, waarvan de voornaamste bepalingen zijn vermeld op de achterzijde van de toewij zingskaarten. Volgens dit reglement kan men binnen veertien dagen bezwaren indienen bij het bestuur der landbouwcrisisorganisatie in zijn provincie. Daar men door een andere wijze van protesteeren bovendien de kans loopt, dat deze termijn ongebruikt voorbij gaat, is het dus in het belang van de .boe ren zelf, indien zij volgens dit reglement handelen. DE LUCHTBESCHERMINGSOEFENING BOVEN AMSTERDAM. Verduisteringsproef niet bevredigend. De eerste verduisteringsproef in de hoofdstad, die in verband met een lucht beschermingsoefening in den afgeloopen nacht werd gehouden, is als proefneming niet zonder beteekenis geweest, aangezien zij duidelijk heeft uitgewezen, dat de wij ze, waarop men hoopte Amsterdam vanuit de lucht onzichtbaar te maken, niet tot het gewenschte resultaat zal leiden. Zooals men weet, hoopte men het ge wenschte resultaat te bereiken, door ver mindering der voltage der G.E.W., waar van de stroomlevering normaal geschiedt met een spanning van 220 Volt. Om het resultaat van deze poging waar te nemen, vertrok te één uur een K.L.M.- vliegtuig, bestuurd door gezagvoerder Te Roller van Schiphol. Te Roller trok de machine tot op een hoogte van circa 180 meter en vloog over plan Zuid en den Amstel naar Noord, om vervolgens over het stadscentrum te cir kelen en de inzittenden in de gelegenheid te stellen zich op de hoogte te stellen, waar men zich bevond en de verschillende stadsdeelen te onderscheiden. Zij werden hierbij geholpen door zoek lichten van de politie die in verschillende deelen van de stad en op enkele gebou wen zoeklichten hadden opgesteld en het vliegtuig van tijd tot tijd in hun lichtbun del gevangen hielden. Overigens waren deze oriënteeringspunten vrijwel overbo dig. omdat de verschillende neon-licht- reclames van tal van groote firma's en in stellingen uit de lucht duidelijk zichtbaar waren. Daarna ging het vliegtuig op groo- ter hoogte vliegen, zoodat men in een blik de geheele stad kon overzien en altijd weer even aan de schijnsels kon waarne men waar men zich bevond. Ook kon men zeer goed aan den helderen hemel de lich ten van Haarlem en tal van andere steden duidelijk waarnemen. Het wachten was nu slechts op het aan vangen van de verduistering en te half twee zag men inderdaad hoe in het noor den der stad de verlichting der straten minder helder werd, donkerder van kleur werd en dof begon te gloeien. Aan de overzijde van het Y was de cen trale noord nog slechts met groote moeite te onderscheiden, doch de vuilverbranding, welke daarnaast gelegen is, daarentegen met gemak. Tengevolge van de van boven naar onder uitstralende lantarens van de Amsterdamsche straatverlichting ziet men vanuit de lucht altijd een direct licht, dat van de straat omhoog wordt geworpen. Men kon echter vrijwel de meeste straten nog eenigszins herkennen zij het ook min der helder. De neon-reclames in de bin nenstad wierpen een minder kleurig schijnsel dan gewoonlijk, doch zijn geen oogenblik geheel verdwenen. Nu eens hier, dan eens daar. daalde de lichtsterkte en werd het stadsbeeld vager, doch steeds bleef het voldoende zichtbaar om de waar nemers in de gelegenheid te stellen zich te oriënteeren. Te ongeveer 10 voor 2 gloeiden overal de lichten weer tot volle sterkte aan en als een juweel, dat een even over zijn oppervlakte gespreide dof heid verliest, schitterde Amsterdam weer onder ons. Te twee uur, precies stond de Fokker machine weer op het platform op Schip hol en moesten de inzittenden tot de con clusie komen, dat deze wijze van een ge deeltelijke verduistering vanuit een cen traal punt als mislukt moest worden be schouwd. Na informatie kon de heer Lulofs mede deelen, dat de spanning slechts gedurende korten tijd tot 80 Volt kon worden terug gebracht, doch dat het gevaarlijk voor de machines had kunnen zijn, wanneer men voortdurend met deze lage spanning nog verder had verlaagd. Bij een volgende ge legenheid zal men dan ook tot totale uit schakeling der openbare verlichting moe ten overwegen en daling van de span ning der stroomlevering voor de huisver- lichting. De piloot Te Roller verklaarde nog, dat hij op het moment, dat de waarschuwings sirenes zouden loeien, boven de binnen stad vloog met sterk bijgedrosselde moto ren en tot op geringe hoogte was gedaald, doch het sirenegeloei niet had kunnen booren. Hij had zich voortdurend goed bo ven de stad kunnen oriënteeren en punten als het Centraal Station en de electrische centrale enz. voortdurend kunnen waarne men. Eerste Leidsche R.K.Begrafenisonderneming GEVESTIGD I 882 Pieter de ia Courtstraat 22 TRANSPORT. TELEFOON 1455 UITVAART DR. J. B. C. CH. BARON DE WYKERSLOOTH DE WEERDESTEIJN In de Sint Paschaliskerk aan den Wasse- naarscheweg te 's-Gravenhage, heeft he denochtend de plechtige uitvaart plaats gevonden van dr. J. B. C. Ch. Baron de Wykerslooth de Weerdesteijn, oud-lid van den Raad van State, oud-lid der Tweede Kamer en oud-gedeputeerde van de Pro vinciale Staten van Utrecht. De kist met het stoffelijk overschot, waarop dé ordeteekenen van den ontslape ne waren gelegd, stond voor het priester koor, omgeven door brandende kaarsen. Onder de velen, die de plechtige Re quiemmis bijwoonden, werden opgemerkt de minister van Justitie, mr. J. H. R. van Schaik, de oud-minister van Waterstaat, ir. W König, de oud-minister van justitie mr. J. Schokking, lid van den Raad van State, de Staatsraden mr. Romme en C. J. Hasselman, mr. baron van Wijnbergen, voorzitter van den centralen Raad van Beroep, ir. Bongaerts, als vertegenwoor diger van de R.-K. Kamerclub, W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, jhr. mr. E. L. M. von Fisenne, lid van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, mr. de Block, griffier der Eerste Kamer, mr. Steenberghe, officier van justitie te 's-Her- togenbosch, generaal Bauduin, baron van Wijnbergen, burgemeester van Lisse, C. Knigge, lid van de Provinciale Staten van Utrecht, alsmede vertegenwoordigers van verschillende instellingen, van welker be stuur de overledene deel uitmaakte en wel ke ook bloemstukken gezonden hadden. De leden van den Raad van Staten, af- deeling geschillen van bestuur, en de daar aan verbonden ambtenaren, waren wegens vergadering verhinderd de plechtigheid bij te wonen. De plechtige Requiemmuis werd opgedra gen door pater A. van der Vlucht, met as sistentie van de paters Vermeulen en Ber- tels. Het zangkoor voerde de mis van Perosi uit. Na de absoute werd het stoffelijk over schot per rouwauto naar Schalkwijk ver voerd, alwaar hedenmiddag de bijzetting in den familiegrafkelder plaats vond. NATIONAAL ARIENS-COMITE Op de vergadering van dit Comité, ge houden te Utrecht op 10 Februani 1.1. werd aangaande de viering van den sterfdag van Ariëns, den 7den Augustus, een en ander afgesproken, hetgeen op de vergadering van het Sub-Comité te Maarssen op 3 April 1.1. als volgt werd aangevuld: op Zondag 9 Augustus, zal om half elf een plechtige Hoogmis worden gezongen voor de zielerust van Ariëns en overleden fa milie, waaronder preek met als onder werp: „Uitkomst in den nood der werk loosheid". Daarna zal aan de groepen van deelnemers gelegenheid worden gegeven om iets te gebruiken. Hiertoe moet door ieder groep bijtijds mededeeling worden gedaan aan het Sub-Comité: Parkweg 22A Maarssen. Van half twee af is het kerkhof open en kan ieder aan zijn particuliere devotie gaan voldoen. Gezorgd moet worden, dat de menschen niet onder leiding van gees telijken, of bij wijze van bedevaart naar het graf trekken. Ook mogen daar geen toespraken worden gehouden en mag er niet gezamenlijk tot den dienaar Gods ge beden worden, wel voor zijn zielerust. Uit een interview, dat een persman van „De Tijd" had met pastoor Geertman te Enschedé, en dat werd opgenomen in het blad van 10 April 1936, blijkt dat nog steeds gebedsverhooringen worden verkregen op de voorspraak van Ariëns. Wy noodigen hierbij ieder, die een gunst meent verkre gen te hebben, uit, hiervan ook mededee ling te doen aan den secretaris van het Ariëns-Comité, Verversstraat 30, Den Bosch. NAAR LOURDES Drie en veertigste Nationale Bedevaart Voor de 43e maal hoopt de Nationale Bedevaart op 27 Juli tot 5 Augustus a.s. weer naar Lourdes te vertrekken met een groot aantal pelgrims en een groot aantal zieken. De Aartsbroederschap der ziekenverple ging van Onze Lieve Vrouw van Lourdes ziekenafdeeling der Vereeniging tot sa menstelling van Nationale Nederlandsche Bedevaarten ontving het vorig jaar een buitengewoon groote aanmelding van edel moedige dames en heeren, die hun krach ten en tijd gedurende deze bedevaart be schikbaar wilden stellen om het bij uit stek schoone liefdewerk, de verpleging van arme zieken, op zich te nemen. Gij moest eens de vurige smeekbeden hooren dier zieken, voor wie Lourdes is het eenige lichtpunt, de eenige onderbre king in een lang jaar van onafgebroken lijden, 't Is zoo heerlijk hun aantal zoo veel mogelijk op te voeren, zoo hard hen te moeten weigeren wegens gebrek aan hulp. Dat kan katholiek Nederland niet ge- doogen. Er is veel hulp noodig. Dit kunnen ge tuigen de vele duizenden die reeds eerder deelnamen aan de Nationale Bedevaart en als brancardier of infirmière hulp gebo den hebben, maar diezelfde helpers en helpsters zullen u eveneens toeroepen, dat deze dagen „van zich geven" voor de lij dende menschheid, schoone dagen waren, waarop zij steeds met groote voldoening terugzien. Niemand meene, dat zijn mede werking niet gewenscht is. Integendeel alle hulp is welkom en het werk is dus danig verdeeld, dat iedere aanbieding met vreugde wordt aanvaard. Niet alleen ge diplomeerde verpleegsters zijn bijzonder welkom, even welkom zijn zij, die zich nimmer aan ziekenverpleging wijdden. De bovengenoemde ziekenverpleging is uitsluitend liefdewerk, en laat u niet af schrikken door de financieele bezwaren, want na inzage der circulaire, die u op aanvrage wordt toegezonden, zult u zien, dat een ieder het naar eigen vermogen kan regelen en met bescheiden eischen de uitgave zoo groot niet is. Laat deze moeilijke tijd geen bezwaar zijn, maar veeleer een doorslaande reden om mee te gaan naar dit genade-oord door Maria zelf gekozen, als de plaats waar zij om hulp gevraagd wil worden en waar gij door het brengen van vrijwillige offers van naastenliefde Haar wenschen vervult en zekerder verhooring zult vinden. Wanneer het Comité over voldoende brancardiers en infirmière kan beschik ken, dan zullen 300 zieken uw edelmoedi ge hulp vragen en met u bidden om ver hooring van uw gebed. Meldt u daarom aan, doch uiterlijk vóór Juni aanstaande. De verpleegsters by mej. A. Tilman, Vughterdijk 24, 's Hertogenbosch. De infirmières by mej. A. Loeff, Hint- hamerstraat 141, 's Hertogenbosch. De brancardiers bij den heer V. v. d. Camp, Lindeplein 17, Heerlen. BOETEPROCESSIE NAAR O. L. VR. TER NOOD. Circa 700 boeren en tuinders uit het bis dom Haarlem namen Maandag, op den eer ste van de Kruisdagen, deel aan de eerste der twee boeteprocessies, die de L. T. B. dit jaar naar O. L. Vrouw ter Nood onder neemt. Uit alle hoeken van het bisdom wa ren deelnemers aanwezig, w.o. ook een twintigtal geestelijk adviseurs en de Twee de Kamerleden Ch. v. d. Bilt en Jac. Groen Azn. Om tien uur werd eerst de litanie van alle Heiligen gezongen voor de vruchten der aarde, terwijl men in processie rond de beevaartskerk trok. Door prof. A. H. P. Cleophas, professor van het groot-semina rie te Warmond en geestelijk adviseur van den L. T. B. werd de H. Mis opgedragen, met assistentie van de weleerw. heeren L. A. van Teylingen uit Bodegraven en p. B. Bottelier uit Purmerend, resp, als dia ken en subdiaken. De beevaartgangers zon gen de Gregoriaansche missa de Angelis onder leiding van den pastoor A. J. Ratté uit Grootebroek. Rector A. L. J. M. Beune uit Leiden hield de predikatie, waarin hij sprak over de verlossing uit den wereldnood en allen aanspoorde door gezamenlijk en eensgezind gebed tot Maria den Hemeld geweld aan te doen en door gemeenschapszin en on derlinge liefde mede te werken aan de op lossing van dien nood. Des middags werd een plechtig Lof ge celebreerd met de boeteprocessie over het beevaartsterrein, terwijl bij het rustaltaar wederom een gezamenlijke oefening van Eerherstel werd gehouden. „Msbd." INTERDEPARTEMENTALE COMMISSIE WERKFONDS EN WERK VERSCHAFFING De regeering heeft besloten, een inter departementale commissie van advies in zake aangelegenheden, het werkfonds (openbare werken) en werkverschaffing betreffende, in te stellen. Deze commissie is als volgt samenge steld: Voorzitter: mr. M. Slingenberg, minister van Sociale Zaken; ondervoorzitters: mr. D. G. Draayer, directeur-generaal van werkverschaffing en steunverleening, dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den Arbeid. Leden zijn de heeren: J. Bakker, administrateur by het departe ment van Financiën, ir. J. P. van Vlissin- gen, directeur-generaal van den Rijks-wa terstaat; A. Vogel, referendaris bij het de partement van Binnenlandsche Zaken, en W. Wagenaar, administrateur bij het de partement van Financiën. Secretaris dezer commissie is de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur1 voor de werkverschaf fing. Het bureau van de commissie is op het departement van Sociale Zaken gevestigd. ATTRACTIE ZOMERPOSTZEGELS. Het Comité voor de Zomerpostzegels (welke bijzondere zegels worden uitgege ven ten behoeve van noodlijdende kunste naars en hulpbehoevende t.b.c.-lijders) heeft aan het koopen dezer postzegels een alleraardigste verrassing verbonden. Ieder, die een briefkaart, gefrankeerd met drie zomerpostzegels van 6 ct. (thans 10 ct.) in zendt aan het Landelijk Comité (adres Overtoom 187, Amsterdam-W), ontvangt een keurig uitgevoerd en door den A.N.W.B. samengesteld zakatlasje cadeau. Men kan in plaats van een gewone briefkaart ook een gedrukte bestelkaart (verkrijgbaar by de plaatselijke postzegelcomité'smet de drie zomrepostzegels van 6 ct beplakken en by het Landelijk Comité inzenden. Van deze inzenders ontvangen er duizend nog weer een extra premie, bestaande uit tal van waardevolle prijzen (waaronder een auto, fietsen, schilderijen, reizen enz., enz.), die onder toezicht van een notaris bij loting zullen worden toegewezen. Het volgnum mer, dat de bestelkaart of briefkaart by ontvangst gegeven wordt, is ook het num mer voor de verloting. Bovendien geeft het Comité voor de Zo merpostzegels ter vergrooting der inkoms ten een serie prachtige prentbriefkaarten uit, gewijd aan sport en toerisme en samen gesteld door den A.N.W.B. Een pracht ge legenheid om in het zomerseizoen toepas selijke correspondentiekaart en te gebrui ken. De prentbriefkaarten zijn n.l. gewijd Z. H. Ex. Mgr. Jansen t Stoffelijk overschot overgebracht naar het Bisschoppelijk paleis. Gisteravond is het stoffelijk overschot van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, van het St. Antoniusziekenhuis naar het Aarts bisschoppelijk paleis overgebracht. Verkenners vormden een eere-escorte tijdens dezen tocht van den soberen en toch ook indrukwekkenden lijkstoet. Hoe werd het nu opeens een kleine witte doode, de eens zoo oerkrachtige Utrecht- sche Aartsbisschop. Sinds gisteravond is het stoffelijk overschot van de baar overge legd in een sobere kist met glazen bedek king en het is, alsof het nu nog duidelij ker spreekt, hoe de kwaal gemoord heeft in de krachten van dezen mensch. Want de doode mgr. Jansen heeft niets meer van wat de levende bisschop eens was. Het vriendelijke gelaat toont nu de spo ren van het durende leed van benauwdhe den en pijn. De kleine handen liggen, ge vouwen en in paarse handschoenen, op de borst. Wat zijn ze klein, deze handen, die zoo hartelijk een vriendenhand drukken konden; die zoo menigmaal in zegenend gebaar geheven werden. Verkenners houden de eerewacht en stille zusters bidden in de Chapelle ar- dente. 't Matte licht van kaarsen valt sche merig over het glazen deksel. Aan hoofd en voeten-einde staat een wijwaterbakje met gewijde palm. Gisteren was het betrekkelijk stil ge weest om de lijkbaar van mgr. Jansen. Maar vandaag is het van den vroegen morgen af tot zes uur toe een onafgebro ken défilé geweest van geloovigen, die den dierbaren doode een laatsten groet kwa men brengen. Omstreeks zeven uur komen voortrek kers en verkenners van het St. Bonifacius Lyceum bijeen op de binnenplaats van het ziekenhuis. Zij zullen een eere-escorte vor men tijdens den tocht naar het Aartsbis schoppelijk Paleis in de Maliebaan. Een sobere lijkkoets wat is alles so ber en eenvoudig rond dezen doode! komt aan den ingang van de chapelle ar- dente. De paarden dragen aan het tuig een kleinen paarsen en geel-witten strik. De lantaarns worden ontstoken en het stoffe lijk overschot van den oud-Aartsbisschop gaat het ziekenhuis verlaten. De zusters, die den hoogen patiënt zoo veel maanden met alle toewijding hebben verpleegd, vormen een stil carree op het plein. En als acht mannen de zware kist dragen naar den lijkwagen, ontroert dit afscheid hier en daar wel een der zusters, die het namelooze leed van dezen lijder zoo nabij hebben gekend. Er trillen zenu wen onder de witte kappen en sommigen is de ontroering te groot. In een volgrijtuig nemen plaats de Vi caris-Generaal Mgr. Huurdeman en de secretaris van het Aartsbisdom, dr. J. A. Geerdink. Dan gaan de voortrekkers hun plaatsen innemen vóór den lijkwagen; de verkenners met hun zwhrte dassen escor teeren lijkwagen en volgrijtuig en de uit tocht vangt aan. Politie brengt eerbiedig een saluut en op de trottoirs blijven de voorbijgangers devoot staan. Het is een sobere en toch ook indrukwekkende stoet, die door de zonnige avondstraat van de Domstad trekt. Onder de groene boomen van het Wilhel- minapark en onder de donkerte van de Maliebaan, waar in een hoogen boomtop een merel zingt van zon en zomer. De geel-witte vlag hangt halfstok van het pa leis en voor de breede ramen, waarachter deze doode zoo menigmaal stond uit te zien, zijn de jalouzieën neergelaten. Als de kist wordt binnengedragen, staan de verkenners met gebogen hoofden, leu nend op de stokken als eerewacht opge steld. En de vele belangstellenden staan in eerbiedig zwijgen toe te zien. Zoo kwam mgr. Jansen thuis. „Msbd." aan de auto-, paarden-, rijwiel-, wandel- en zeisport en aan het kampeeren. De prentbriefkaarten zijn verkrygbaar bij de plaatselijke postzegelcomité's, tegen 25 ct. per serie van zes. DE MOERDIJKBRUG. De voorlaatste spanning geplaatst. Gistermorgen om half twaalf is de ne gen brugspanning voor de nieuwe brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk naar de plaats van bestemming vertrokken. Door vier sleepbooten getrokken, bereikte het transport om half één Willemsdorp, waar het op één uur by de pijlers voor anker ging. Om vier uur, by hoog water, werd de brug boven de pijlers gebracht en ving het plaatsen aan. Om zes uur was de brug op haar rustpunten neergelaten en in den loop van den avond werden de bakken, waar op he<t transport rustte, er onder uitgeva ren. Bij dit transport waren aanwezig de ingenieurs Groeneveld en Mijnlieff van den rijkswaterstaat en de heeren Van Aarden- ne en ir. De Vries van de firma Penn en Bauduin. In Juni hoopt men de laatste spanning te plaatsen. Schoolvacantie in Den Haag. Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben besloten, de schoolvacantie, die tot dusverre tusschen 15 Juli en 15 Augustus viel, veertien dagen uit te stel len en dus geheel te doen vallen in de maand Augustus. Deze verandering is voortgevloeid uit twee overwegingen, de eene is, dat onder de oude vacantietijdregeling de scholen op 15 Augustus begonnen, waarna op het over- groote deel er van de verhooging op 1 Sep tember volgde, zoodat die veertien dagen eigenlijk verloren tijd waren. De andere overweging is, dat door de verlating van den vacantietijd een betere aansluiting wordt verkregen bij de mid delbare scholen, welke begin September aanvangen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6