ivo ROL STADS NIEUWS WOENSDAG 20 MEI 1936 "F LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? DE BILT SEINT: Meest matige Noord-Oostelijke tot Noor delijke wind. Toenemende be wolkin, wei nig of geen regen, koeler. Hoogste barometerst.: 773.7 te Vestmanoer. Laagste barometerst: 751.8 te Ingö. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Noord-Westen en Westen reikt thans tot ver in het Noorden en is bezig zich naar het Oosten uit te breiden. Terwijl aan de Noorsche kust de barometehs achter een depressie binnen den poolcirkel weer snel stijgen, zijn zij in Zuid-Zweden, in Fin land en om de Oostzee nog sterk aan het dalen. Ook het gebied van lage luchtdruk over Centraal Europa trekt naar het Oos ten, zoodat het luchtdrukverval over ge heel West-Europa naar het Oosten of Zuid-Oosten gericht wordt, wat een koude- inval van het IJsheiligen-type waarschijn lijk maakt. Op het vasteland is het over het algemeen nog warm, langs de Noor sche kust koelde het zeer sterk af en vie len zware regens. In centraal-Europa re gende het plaatselijk zwaar. In ons land is afkoeling te wachten met toename der be wolking, doch met weinig of slechts lichte regen. 0 LUCHTTEMPERATUUR. 16.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Woensdagnamiddag 9.27 uur tot Donderdagmorgen 4.28 uur; van Donder dagnamiddag 9.28 uur tot Vrijdagmorgen 4.27 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 21 Mei voorm. 3.23 uur en nam. 3.47 uur; op Vrijdag 22 Mei voorm. 4.10 en nam. 4.35 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 18 gr. C. merkte, in den Raad niet de plaats om op de details van dergelijke tarieven diep in te gaan. Wel is weer onevenredig lang gedebat teerd over het toestaan van meerdere gel den voor het geven van openbare concer ten. Met één stem meerderheid is het voor stel van den heer Groeneveld om 15 in plaats van 10 concerten te geven, afgewe zen. In dezen tijd mag de gemeente wer kelijk wel iedere cent omkeer en voordat zij ze uitgeeft. Er is een tekort zelfs aan het noodzakelijke; en daarom achten wij het feit, dat de beide soc.-democr. wethou ders ook de wethouder van financiën die toch beter dan wie ook den toestand der gemeentefin ancien kent voetstoots meegingen met het voorstel-Groeneveld om 50 pet. meer uit te geven voor iets, dat slechts min of meer wenschelijk, maar hee- lemaal niet noodzakelijk is, een bedenke lijk teeken. Wil men iets doen om de be woonbaarheid van de stad te verhoogen, dan zij men niet te karig, als het kan, want dat geld brengt zijn rente wel op; maar dan kieze men betere middelen dan dit. Twee agenda-punten werden aangehou den. Het eerste (een voorstel tot wijzi ging van de verordening op de straatpoli- tie) om een redactie-wijziging te overwe gen, voorgesteld door den Leidsche Ver- huurdersbond; het tweede (een voorstel in zake het verleenen van reductie op de ziekenfondspremie aan ondersteundenom het voorstel eerst te bespreken in de des betreffende commissies. Een drietal interpellaties gingen den zelfden weg: zij werden uitgesteld tot de volgende vergadering. Over het geheel genomen dus een zitting, waarover niet veel te zeggen valt Mr. H. G. KERKNIEUWS DE KRUISHEEREN TE ZOETERWOUDE Prior van het klooster Het rectoraat der Kruisheeren te Zoe- terwoude werd tot prioraat verheven. Als eerste prior werd gekozen de hoog- eerw. hooggeleerde heer dr. W. van Hees, professor aan het studiehuis. (De zeereerw. heer rector en pastoor, blijft pastoor der parochie). Öoefcó met u)at goecLö poets dus met De Nederlandsche tandpasta •DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60CT. SPORT WIELRENNEN VERGADERING ZUID-HOLLANDSCIIE CLUBS. Data kampioenschappen vastgesteld. Gisteravond heeft te 's-Gravenhage een vergadering plaats gehad van de besturen der Zuid-Hollandsche clubs en de oom missie tot organisatie der Zuid-Hollandsche kampioenschappen. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer L. Logger, N.W.U.-consul voor Zuid-Holland. Besloten werd, aan de Zuid-Hollandsche clubcompetitie op de Rijswijksche wieler baan alleen amateurs en onafhankelijken te doen deelnemen. Het programma voor elke ontmoeting zal bestaan uit een sprint, 1 K.M. tijdrit en 4 K.M. ploegachtervol ging. De wedstrijden zullen van 2 Juni as. af iederen Dinsdagavond worden gehou den. Reeds hebben ingeschreven: Nieuw Swift (Leiden), Rotterdam, Zwaluwen (Schiedam), D.O.S. 's-Gravenhage, Spar ta, Voorwaarts, Hollandia, Kampioen en Duindorp (allen 's-Gravenhage). De inschrijving sluit as, Zaterdag, 23 Mei bij den secretaris: J. Pieters, Cypres- straat 54, 's-Gravenhage. Voor het clubkampioenschap van Neder land op de baan werd besloten den Zuid- Hollandschen voorwedstrijd op Zaterdag 30 Mei aa. des middags 4 uur op de Rijswijk sche Wielerbaan te houden. Hiervoor schreven in: Nieuw-Swift, Sparta, Feyenoord, Hollandia, D.O.S., Voor waarts en 's-Gravenhage. Het persoonlijk kampioenschap van Zuid-Holland zal op een nader vast te stel len datum eveneens op de Rijswijksche wielerbaan worden verreden. Voor den amateurs-selectiewedstrijd op den weg, welke morgen te Rotterdam over 135 K.M. wordt gehouden, werd besloten, de gelegenheid open te stellen des morgens een uur voor den start nog in te schrijven en wel in café Centraal aan de Beyerland- schelaan te Rotterdam. POSTDUIVEN „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht van Noyon, afstand van den eersten prijswinnaar is 303.040 M. In vrij heid gesteld cm 8 uur, Oosten wind. De prijzen werden als volgt behaald: J. Ver hoeven le, 3e, 8e, 10e, 27e; H. H. J. v. Klaij veren 2e; G. J. Zwaan 4e, 16e; A. de Graaf 5e; W. v. Klink, Zoeterwoude 6e, 11e, 19e, 23e, 24e, 25e; F. le Mair 7e; J. v. d. Burg 9e, 12e, 18e; Gebr. Köhne, Veur 13e, 14e; L. Janson, Stompwijk 15e, 26e; G. A. v. Adrichem 17e, 20e, 21e; J. Caspers 22e. De eerste vogel werd geconstateerd 12 uur 35 min. en had een gemidd. snelheid van 1102.14 M. per Min. Laatste prijswin nende vogel werd geconstateerd om 12 u. 58 min. 32 sec. Waar geen plaatsnaam ver meld is deze Voorschoten. Daar deze vlucht ook een groepsconcours was konden vliegdonateurs ook mee doen. B. Versteegen, Voorschoten, plaatste zich met 2 duiven 12 uur 43 min. 10 sec. en 12 uur 45 min. 9 sec. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Rechtsgeleerdheid mej. V. M. J. H. Janssen, Haarlem; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie mej. G. van Rij, Lei den; candidaatsexamen Wis- en Natuurkun de, letter J, de heer N. Heertjes, Oegst- geest. U dacht immer*, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl Maar lang* den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker wetenl I ,,En heeft die slaappoeder die ik U voor schreef goed gewerkt? „Uitstekend dokter!" „Prachtig, en wanneer nam U ze in?" „In vijf grocjes, dokter!" 1 (Lustige Koellner). DE FILM DER HARTEBRUG-PAROCHIE Een zeer geslaagde rolprent. Het program der feestelijkheden ter vie ring van het 100-jarig-bestaan der Harte- brug-parochie is wel bijzonder goed voor bereid. Niet alleen mogen tot nu toe alle feeste lijkheden bijzonder geslaagd worden ge noemd, maar vooral de origineele opzet, alle parochianen van jong tot oud in deze feest viering te betrekken, is op bijzonder aan trekkelijke wijze uitgevoerd. Dit groote plan heeft het feestcomité niet alleen aangedurfd, het heeft het ook op de meest volmaakte wijze ten uitvoer ge bracht door het geheele parochiale leven op de film vast te leggen. Voor allen, die eenigszins met het filmbedrijf en de eischen, die het stelt, op de hoogte zijn, ongetwijfeld een gewaagde onderneming. Maar des te meer bewondering dient men ook te hebben voor de verwezenlijking van dit haast fantastisch lijkende plan, Aan Slegtenhorst's Film- en Fotowerken werd opdracht gegeven deze film te ver vaardigen en wie iets weet van filmopname, lichteffecten, close-ups, de juiste montage enz., zal beseffen, dat deze opdracht er een was, waarvoor zelfs een cameraman, beschikkend over de meest moderne ingre diënten, zou zijn teruggeschrikt. Want het wil wat zeggen een film, een groote film van byna anderhalf uur te vervaardigen van een kerk, een parochie en alle instel lingen daaraan verbonden. Werkend met beperkte middelen, werkend met paro chianen als filmacteurs, wien de meest primaire filmische eischen onbekend wa ren, moest wel het ernstige gevaar dreigen, dat dit filmproduct een mager journaal zou worden, een dorre aaneenschakeling van foto's van kerk en gebouwen, met en zon der slecht pose erende menschen, een dorre serie foto's van exterieurs en inte rieurs van gebouwen. Allen, die van te voren zoo zouden heb ben gedacht, heeft de heer Slegtenhorst met zijn film beschaamd gemaakt. De „Hartebrugfilm" is een film geworden van zeer goede, van levendige opnamen, een sterk wisselende film met een vlotte opeen volging van levendige beelden, afgewisseld door close-ups en interessante opnamen. De film begint natuurlijk met de Harte- brugskerk. Een close-up van de fries bo ven den ingang en het opschrift: „Hic est domus Dei et porta coeli. Dit is het huis Gods en de poort des hemels". Een frap pant begin. Dan de deur, de groote ingang, het interieur, de geestelijkheid op het priesterkoor. Plotseling weer close-ups. Het altaar, het tabernakel, de tabernakel deur, de Hostie. Men voelt de sterke climax in deze zeer goed gevonden opeenvolging van beelden. De volgende beeldenserie geeft op zeer goede wijze de voorbereidin gen tot de H. Mis te zien. Het gereed maken van het altaar, de toebereidselen in de sa cristie en het betreden van het priesterkoor door priester en misdienaars. Vervolgens zien wij nog een zeer goede opname van een processie met bruidjes en Zusters (maar: in een leege kerk!) en dan het uit gaan der kerk, eveneens een zeer interes sante opname. Dan komt het parochieele leven op het doek. De Katholieke jongens- en meisjes scholen, de klaslokalen en het onderwijs, op dezelfde wijze de R.K. Vakschool. Zoo ook het werk der Zusters Carmelitessen aan den Ouden Vest, de Militairenvereeni- ging, St. Franciscus Liefdewerk, het Graal- huis, kortom alles wat tot het leven der parochie behoort en dat hier zelfs niet kan worden opgesomd. Wel mogen wij uit het eerste deel der film nog vermel den de opname van hen, die in het kerkelijk leven een plaats innemen, als kerkmees ters, zangkoor en collectanten, jonge col lectanten, eveneens dikwijls op zeer origineele wijze door den heer Slegten horst In deze film vereeuwigd. Wij zien de maaltijden in het Derde- Orde-Restaurant, de arbeid der parochieele vereenigingen als missienaaikring en an dere liefdewerken en tenslotte eenige gees tige opnamen van het hofje, waar de vroe gere dienstboden der pastorie zich aan een opname wilde onttrekken, wat haar echter niet gelukt is. Aardig is ook het beeld, dat den Pastoor vertoont op huisbezoek bij een ouden parochiaan, die intusschen in zijn huiskamer de op zijn schouders gezeten kippen voedert. Het laatste gedeelte der interessante film is het journaal der feestelijkheden, de eigenlijke viering van het eeuwfeest, waar van de heer Slegtenhorst zich eveneens nauwkeurig gekweten heeft. Men ziet den aankomst van den Bisschop, de receptie met vele prominente figuren als de Bur gemeester van Leiden en anderen, de aan bieding der gelukwenschen door het feest comité, de tentoonstelling der kerkelijke paramenten, enz. Door heel deze film wandelt de sympa thieke figuur van Pastoor Smitz, het hoofd en de ziel van dit alles en die voor ieder een vriendelijken groet en een glimlach over heeft. Deze film is bijzonder geslaagd. Alleen reeds het feit, dat zij blijvend bijna an derhalf uur de aandacht weet te boeien bewijst dit voldoende. Wel zouden hier en daar de beelden scherper hebben kunnen zijn, maar men diene steeds te bedenken, dat de maker dezer film niet over de in grediënten van Hollywood of Neubabels- berg beschikte en dan moet men voor dit filmwerk wel groote bewondering heb ben. Wij willen ook niet uit het oog ver liezen, dat de „filmartisten" in deze film voor de toeschouwers de bekoring der be kendheid hebben, wat bij de vertooning een belangrijk voordeel bet eek ent; een voor deel, dat bij vertooning ergens anders ge heel zou vervallen. Maar ook afgezien daarvan dient de film om de zeer goede opnamen en de prachtige montage vooral luide te worden geprezen. Wij complimen teeren den heer Slegtenhorst dan ook gaarne met deze zeer geslaagde rolprent, die met groote toewijding door hem is ver vaardigd. Slechts één goeden raad zouden wij hebben willen geven, n.l. om de film ruim van teksten te voorzien; deze zou dan aan duidelijkheid nog belangrijk gewonnen hebben. Door de vriendelijke medewerking van de directie van het Trianontheater is deze film gistermiddag voor het eerst in dit thea ter voor de geheele jeugd der Hartebrug- parochie vertoond. De vertooning is een volledig succes ge worden en het gejuich was niet vein de lucht. Soms groeide het gejuich aan tot vreugdegehuil als b.v. een dezer onder wijzers zich actief op het witte doek ver toonde of als zij tusschen verkenners of welpen, die martiaal over het witte doek marcheerden, zichzelf of vrienden herken den. Ook Pastoor Smitz was by deze voorstel ling aanwezig en hij werd door de volle zaal dan ook luidruchtig toegejuicht en toe gezongen. Na de vertooning der parochie-film, was de directie van Trianon zoo vriendelijk nog eenige teekenfilms te vertoonen, een Betty Boop- en een Mickey-Mouse film en twee alleraardigste kleurteekenfilms, waarvan de jeugd eveneens hartelijk genoot. De eerste vertooning der parochiefilm is een prachtige middag geworden met een vol ledig succes. Voor de bewaarschool-kinderen der pa rochie zal de film a.s. Vrijdagmiddag wor den vertoond. Vanavond beginnen de uitvoeringen voor parochianen en andere belangstellenden. Gisteravond is er een „voorproefje" gege ven voor de leden van het feestcomité, waarbij uitgenoodigd was de geestelijk heid der eigen parochie en der stad, terwijl mede aanwezig waren de jonge dames, die met het inzamelen der gelden voor het feestgeschenk waren belast geweest en al dus een soort sub-comité hadden gevormd. Om misverstand te voorkomen, wijst het feestcomité er op, dat voor gisteravond geen enkele andere uitnoodiging aan pa rochianen was gedaan (de leden van het feestcomité waren alleen in de gelegen heid geweest, enkele kaarten te koopen) en dat óók voor de volgende avonden geen uitnoodigingen zullen worden verzonden. Eén van beide zoo meende het feest comité, o.i. terecht óf alle parochianen moeten worden uitgenoodigd óf geen En, om allen uit te noodigen daartoe was het comité financieel niet in staat! De aanwezigen van gisteravond waren allen buitengewoon voldaan over het vertoonde. En er heerschte een pret tige en ongedwongen stemming tijdens de geheele uitvoering en onder de pauze. Den Pastoor van wien ook eenige familie leden de uitvoering bijwoonden werd door den voorzitter van het feestcomité dank gebracht voor alle zorgen, die hij voor de zoo schitterend geslaagde feestvie ring op zich had willen nemen; dank bracht de voorzitter ook aan den film-operateur, den heer Slegtenhorst, en aan de dames Lindenhoff, die den heelen avond de film zoo opgewekt musicaal illustreerden. De Pastoor sprak daarna zijn hartelijken dank uit aan allen, die aan de eeuwfeest viering hadden medegewerkt, o.a. aan de leden van het feestcomité en in 't bijzon der aan hen, die daarin een functie had den waargenomen. Voor de uitvoering van hedenavond is nog een beperkt aantal kaarten verkrijg baar aan de zaal van het Patronaat, Haze- windsteeg, terwijl voor de uitvoering van Donderdag- en Vrijdagavond ook kaarten verkrijgbaar zijn en plaatsen kunnen wor den besproken bij den heer P. J. Colla, Mare, en 's avonds aan de zaal. De uitvoeringen vangen aan te 8J^ uur. (Kaarten kosten 10 cents; plaatsbespreken 25 cents). Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschr.: 6762. J. L. Somme- ling, Oegstgeest, Emmalaan 97, agenturen in tapijten. E.: J. L. Sommeling, Oegst geest. W ij z i g i n g e n: 1616. Fa. H. den Ouden en Zoon, Alphen a. d. Rijn, Jaagpad 9 (postadr.: Boskoop), kweeken van en de handel in planten en boomen. De zaak is omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: Handelskweekerij H. den Ouden en Zoon. (Ned. Stscrt.: 4 Mei 1936, Bijvoegsel Nr. 598). Dir.: P. den Ouden, Alphen a. d. Rijn en H. den Ouden, Bos koop. Maatsch. kap.: 100.000.— waarvan geplaatst: f 20.000.— en gestort f 18.000. Proc.: W. Weerheim, Boskoop (B. P.) 1806. Naamlooze Vennootschap Hotel- Maatschappij Noordwijk aan Zee, Noord- wijk aan Zee, Noord Boulevard 3, hotel- en restaurantbedrijf. De statuten zijn ge wijzigd. Tevens exploitatie van: Tirolische Bauernstube „lm Weissen Rössel". 1155. N.V. „De Leidsche Courant", Dag blad voor Leiden en Omstreken, Leiden, Papengracht 3234. N. Comm.: P. J. Colla, Leiden. GEMEENTEL AANKONDIGINGEN. OPHALEN HUISVUILNIS. De Directeur van den Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst brengt ter algemee- ne kennis, dat in verband met den Hemel vaartsdag het ophalen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoonlijk op Donder dag worden bediend, nu zal plaats vinden op Zaterdag d.a.v. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht Vrijdag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. 3402 De Directeur, J. H. DE JONG. Aangifte van leerlingen voor het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus en de Hoogere Burger school voor Meisjes. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belanghebben den, dat aan bovengenoemde inrichtingen van onderwijs tot en met 30 Mei a.s. gele genheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen voor het Gymnasium des Dinsdags en Vrijdags van 23 uur nam. en voor de beide H. B. Scholen des Dins dags van 1112 uur voorm. en Vrijdags van 23 uur nam. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 Mei 1936. AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt op Hemelvaartsdag waargeno men door de doktoren v. Bockel, v. Drie- sum, v. Leeuwen, Nieuwzwaag en Bertel. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt op Hemelvaartsdag waargenomen door: Dr. Varekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Donderdag 21 Mei (Hemel vaartsdag) a-s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 en E. B. de Metz, Kamerlingh Onnes- laan 28, tel. 3553. Van Vrijdag 22 tot en met Zondag 24 M e i neemt waar apotheek: M. Boek wijt, Vischmarkt 4, tel. 552. Deze beide diensten worden voor Oegst geest waargenomen door apotheek C. van Zijp, Wilhelminapark 8, tel. 274. HET ZIEKENTRIDUUM TE LEIDEN. Het Ziekentriduum, dat jaarlijks in de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph wordt gehouden nadert weer. Op Woensdag, Donderdag en Vrijdag 24, 25 en 26 Juni zal dit jaarlijksche eucha ristische ziekenfeest weer plaats vinden. Wij kunnen reeds mededeelen, dat het plechtig sluitingslof door Mgr. Huibers zal worden gecelebreerd en dat de Bisschop daaronder zelf de zieken zal toespreken. De inschrijving tot deelname is vanaf heden opengesteld en duurt tot en met 13 Juni. Na dien datum kan niemand meer worden aangenomen. De inschrijving moet geschieden op een inschrijvingsformulier, verkrijgbaar bij den secretaris, den heer van Ovost, Haven 36 te Leiden, bij de Pa rochiegeestelijken, de wijkzusters of de plaatselijke correspondenten. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het Ziekentri duum alleen is voor zieken, die anders niet in de kerk kunnen komen en niet voor ouden van dagen. Dezer dagen zullen eenige leden van het Comité bij de Katho lieken komen aankloppen om een gave ter bestrijding der zeer groote onkosten aan het Ziekentriduum verbonden. Waar lief dadigheid de eenige bron is, waaruit het Ziekentriduum moet worden gefinancierd, doet het comité een beroep op alle Ka tholieken om het Ziekentriduum mild te gedenken. Ook de busjes worden, nog eens in aller milddadigheid aanbevolen. VOLKSBOND-NIEUWS. Maandag, 25 Mei, wordt in de St. Lode- wijkskerk, des morgens te 8 uur, een H. Mis opgedragen voor de werkloozen. Alle werkloozen worden verwacht. Zij, die willen communiceeren, moeten dit in de kerk opgeven. PROCESSIE NAAR HEILOO. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin wordt aangekondigd de Processie naar Heiloo. INT. TENTOONSTELLINGSTREIN. De Eerste Internationale Tentoonstel- lingstrein komt morgen hier ter stéde aan. Vanaf 10 uur is de trein voor het publiek geopend. Deze trein heeft voor de Noorde lijke landen een internationale economische beteekenis. Hy is een show van hetgeen België aan steden- en natuurschoon den be zoeker kan aanbieden en beoogt het bevor deren van den ruilhandel. Gistermiddag heeft deze trein zijn rond gang door ons land aangevangen en heeft te Den Haag de officieele opening plaats gehad. Hierbij waren tegenwoordig: Hunne Exc. de Ministers Gelissen en Deckers, Zijne Exc. de Gezant van België Ch. Maskens, de Consuls van Denemarken, Zweden en Noor wegen, de Vertegenwoordiger van den Bur gemeester, de Voorzitter van de Kamer van Koophandel en verschillende Kamerleden. Van België waren tegenwoordig Oud-Minis- I ter Carnoy en de heer Gerard, beheerder J der Europeesche Tentoonstellingstreimen. .\0MWUJK-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2