ZATERDAG 16 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 DE SANEERING IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Vervroegde uitspraak van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. Het Hoofdbestuur van de Alg. Vereeni- ging voor Bloembollencultuur deelt in het orgaan der vereeniging mede, dat het na zorgvuldige overweging van voor en tegen, tot de conclusie is gekomen, dat het nood zakelijk is om op een vroeger tijdstip dan aanvankelijk in de bedoeling lag, aan de algemeene vergadering der vereeniging voor te stellen een uitspraak te doen over de al dan niet wenschelijkheid van een voortzetting der saneerimgsmaatregelen voor het bloembollenbedrijf. Aan een op Maandag j.i. gehouden be spreking, waartoe de voorzitters der afdee- lingen waren uitgenoodigd, heeft het hoofd bestuur de motieven voorgelegd die tot deze meening hadden geleid en het is ge bleken, dat een groote meerderheid van de aanwezige voorzitters de juistheid erkende van het voornaamste motief, n.l. dat de uit spraak der algemeene vergadering, indien deze zoodanig zou zijn, dat onze vereeniging pogingen in het werk zou moeten stellen om de saneeringsmaatregelen geheel te doen afschaffen, ook uitvoerbaar moet zijn, (hetgeen niet het geval zou zijn, indien de vergadering in het najaar zou worden ge houden. Het hoofdtoestuur heeft daarna definitief besloten, dat een buitengewone algemeene vergadering op Maandag 22 Juni 1936 zal worden gehouden. Hierin zal het oordeel der afdeelingen over het saneeringsvraag stuk ingewonnen worden, indien althans de meerderheid dezer vergadering het voor stel van het hoofdbestuur aanneemt, om op dien datum een uitspraak te -doen. Het zou ons niet verwonderen, schrijft het „Weekbl. v. Bloembollencultuur", indien voor menig vakgenoot niet aanstonds dui delijk is, waarom het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging besloten heeft het oordeel van de algemeene vergadering over het saneeringsvraagstuk in Juni te vragen in tegenstelling tot verleden jaar, toen het hoofdbestuur voorstelde deze zaak in September te behandelen, en waarom het hoofdbestuur ingaat tegen een besluit van die strekking in de December- vergadering op zijn eigen voorstel met een groote meerderheid genomen. En ook het initiatief niet overlaat aan hen, die in 1935 hebben getracht in Juni tot een uitspraak door de algemeene vergadering te gera ken. Er moeten wel heel sterke motieven be staan om dit voorstel te doen. Wij zeg gen er dit van: Ook een hoofdbestuur kan een gewijzigd inzicht krijgen en daartoe kan medewerken een gewijzigde samen stelling. Vervolgens is er deze groote moei lijkheid, dat tegen elk tijdstip van een uitspraak over het saneeringsvraagstuk bezwaren bestaan. Men doet het vóór den handelstijd en heeft dan het bezwaar, dat men den invloed van de huidige maatrege len op den komenden handel niet kent. Men doet het in den handelstijd en heeft het bezwaar, dat men over dien invloed nog niet genoeg kan oordeelen. Men stelt het uit tót na den handelstijd, maar maakt dan de uitspraak vooraf waardeloos, o m- d a t dan de planttijd en voorbereidingen voor den verkoop zijn begonnep van den oogst, waarover de in twijfel getrokken maatregelen zullen loopen. Elk tijdstip brengt zijn bezwaren mede. En wat moet nu een bestuur eener ver eeniging doen als het een vraagstuk aan de orde stelt, waarover de meeningen uit een loopen? O.i. dit. Dat men gelijke kan sen geeft aan elke meening, om de andere te overtuigen en, vooral, dat men de kans openlaat voor de overwinnende groep om de vruchten van haar overwinning te pluk ken. Het is te doen om een waardevolle uit spraak, een uitspraak dus, die voor de sa- neeringsautoriteiten een richtsnoer is en houvast geeft. Maar 'die dan ook uitvoer baar moet zijn. Gesteld het geval, dat de vergadering, evenals verleden jaar, in September plaats vond en tot afschaffing van alle sanee ringsmaatregelen adviseert? Met deze mo gelijkheid moet men todh rekening houden moet zeker het bestuur van een vereeni ging als de onze rekening houden. Is dan, objectief gezien, zulk een advies uitvoer baar b.v. met betrekking tot de planterij? Neen, zegt ieder die weet. dat bij doorgaan de saneering op datzelfde moment reeds de beschikkingen gereed moeten zijn, waar in de grenzen zijn bepaald voor de plan terij, die in September, October en No vember plaats vindt. Ook deze eerste voorschriften van een eventueel saneeringsplan 1937, moeten kun nen uitgaan van een eventueel nieuw ge schapen toestand (die natuurlijk ook een bevestiging van den tegenwoordigen toe stand kan zijn. Een advies van onze al gemeene vergadering kan tot een nieuw geschapen toestand aanleiding geven. Daarom moet dit advies zóó tijdig worden uitgebracht, dat een beslissing over den nieuwen toestand tijdig genomen kan wor den. Het hoofdbestuur is bij dit advies inzake het saneeringsvraagstuk slechts tusschen- persoon, uitvoeringsorgaan van den wil der algemeene vergadering. Dit uitvoering moet vooraf verzekerd zijn. Men kan dus samenvattend het voorstel van het hoofdbestuur om niet in Septem ber, maar reeds in Juni een uitspraak te doen, niet anders beschouwen dan als voortvloeiend uit den wensch om onpartij dig te zijn, geen enkel advies van te vo ren door mogelijke onuitvoervaarheid te laten torpedeer en en ten slotte om een on- vermijdelijke uitspraak op zoodanig tijd stip te laten doen, dat er rustig tijd voor de saneeringsautoriteiten is om een beslis sing te nemen over het af ol niet voort zetten der saneering. Met er den nadruk op te leggen, dat de algemeene vergadering ten slotte slechts een advies uitbrengt en geen beslissing neemt, willen wij niets afdoen aan de be- teekenis die een uitspraak onzer vereeni ging heeft, maar willen wij laten uitkomen, dat daarna nog een besluit moet worden genomen, dat met dit advies rekening houdt. DE VRIJHEIDSBOND BIJEEN. Weg met de crisis-maatregelen!.... Te Utrecht, in het Jaarbeursgebouw, wordt vandaag en morgen de algemeene vergadering gehouden van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". De ver gadering werd hedenmiddag geopend met een rede van den voorzitter, mr. W. C. Wendelaar, die allereerst o.m. welkom heette den eere-voorzitter van den Vrij heidsbond, Mr. D. Fock en den Minister van Waterstaat,, jhr. van Lidth de Jeude. In verband met de verkiezingen voor de Tweede Kamer in het volgende jaar schetste spreker de politieke situatie van het oogentolik. Dat in ons land nog maar heel weinig van opleving is te bespeuren, vindt volgens spreker voor een belangrijk deel zijn oorzaak daarin, dat Nederland niet liberaal geregeerd wordt. De nadruk dient gelegd op herstel van het bedrijfsle ven en niet in de eerste plaats op het slui tend maken van het budget. De ordenings pogingen zullen den staat onbetaalbaar veel geld gaan kosten, waardoor de zoo hoog noodige saneering wordt tegengehouden. Weg met al die ingewikelde crisismaat regelen aldus spreker die niet alleen een zeer belangrijk bedrag aan salarissen kosten, maar bovendien de zakenman en den boer voortdurend meer lastig vallen met een ambtelijke paperasserij en inmen ging in htm bedrijfsleven. De heer Wendelaar wees er op, dat in de liberale gelederen niet het minste verschil van gevoelen heerscht over de noodzake lijkheid van weermachtsversterking. Hij herinnerde er aan, dat hij onlangs de hoop yitsprak, dat het mogelijk zou blijken, dat te eeniger tijd alle vrijzinnigen de handen ineen zouden kunnen slaan ter verdediging van wat hen gemeenschappelijk het aller belangrijkste voorkomt. Dit zou alleen mogelijk zijn wanneer de vrijzinnig-demo craten ten aanzien van den allereersten plicht van den staat een duidelijke geluid zouden laten hooren. Het was spreker een groote teleurstelling te moeten vaststel len, dat het tot een duidelijk geluid niet is gekomen. Onder geen omstandigheden zal hij bereid gevonden worden om de handen ineen te slaan met mannen, die zelfs onder de huidige omstandigheden te gen de aanschaffing van de noodzakelijke weermachtsmiddelen stemmen en zoodoen de aan de zonen van ons volk de noodige bescherming onthouden. Bij het optreden van het ministerie-Co- len in 1933 verklaarde dit zich voor een snelle en krachtige deflatiepolitiek. Ziet het kabinet geen kans om zijn ideëen met het parlement tot uitvoering te brengen? Spreker zette uiteen, dat het geenszins be ter zou gaan, wanneer enkele sociaal-de mocraten in het kabinet werden opgeno men. Het bepleiten van samenwerking met de S. D. A. P. geschiedt naar spreker's meening door menschen, die in een voortdurende angst voor de dictatuur le ven. Ik ken zoodanige angst niet zeide de heer Wendelaar en als ik die wel had, zou ik een bondgenootschap met rood op grond van de ervaring in Duitschland juist als een voorbode van de dictatuur be schouwen. Men zoeke het dan ook niet in een verbreeding van de regeeringsbasis, maar in een krachtiger, energieker, doel bewuster regeeringsbeleid. De concentratie bij het onderwijs bespre kende, zeide spreker nog, dat de Christe lijke partijen wel mogen bedenken, dat ook het parlement zijn eigen verantwoor delijkheid heeft en dat zij, door het op de spits drijven van een groepsbelang, zeker niet zullen bijdragen tot een versterking van den eerbied voor onze constituioneele instellingen. Hierna voerde Minister van Lidth de Jeude het woord. Hij wilde eenige alge meene opmerkingen maken omtrent de wijze van beoordeeling van het regeerings beleid. Elkeen zal willen toegeven, aldus de Minister, dat de strijd met ongelijke wapenen moet worden gestreden. Eenerzijds de aanval dpor vrije critiek, zonder verantwoordelijkheid met een be roep op velerlei zwarigheden, als gevolg van de huidige omstandigheden, waarvoor een willig oor wordt gevonden bij de ge troffenen, die uiteraard zeer geneigd zijn verwijten tot de regeering te richten. Anderzijds de verdediging, waarbij de re geering zich geplaatst ziet voor een reeks van moeilijkheden, zooals men zelden ge kend heeft en rekening moet houden met tal van tegenstrijdige factoren op elk ge bied, die dikwijls beletten datgene te doen of na te laten, waardoor ontstem ming op bepaald gebied zou voorkomen worden. Niemand zal ontkennen, dat in deze be narde omstandigheden de rijen moeten worden aaneengesloten hetgeen vordert nauwe samenwerking op breeden grond slag, waaraan meer dan ooit behoefte be staat en waaraan het huidige kabinet zijn oorsprong dankt. Erkend moet worden, dat uitlatingen van toonaangevende zijde niet wijzen op een zoodanige toenadering van de verschillen de bevolkingsgroepen, dat binnen afzien- baren tijd een verbreeding van den huidi- gen grondslag waarschijnlijk is te achten. Toch wordt betreurd, waar de regeering verplicht is tot het nemen van zeer ingrij pende maatregelen, en waar het landsbe lang een verdere aaneensluiting der rijen dringend behoeft, dat de groepsbelan gen zulks verijdelen. „Eendracht maakt macht", doch deee spreuk verliest hare beteekenis, indien zij slechts aanvaard wordt onder voorbehoud, dat eendracht zonder opoffering kan wor den verkregen. ROND HET STANDBEELD VAN HUGO DE GROOT. Ter gelegenheid van den Volkenbonds dag (18 Mei) heeft de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede hedenmiddag een bijeenkomst georganiseerd in Delft, ge volgd door een kranslegging bij het stand beeld van Hugo de Groot op de Markt door Sir Cecil Hurst, den president van het Permanent Hof van Internationale Ju stitie. Volkenbond en Vrede wenschte daardoor den nauwen samenhang tusschen de internationale rechtsgedachte en den Volkenbond tot uiting te doen komen. Na een ontvangst ten stadhuize verza melden omstreeks 4 uur een groot aantal belangstellenden zich op de Markt tus schen het Stadhuis en de Nieuwe Kerk waar het standbeeld van Hugo de Groot staat en waar voor deze gelegenheid een spreekgestoelte was opgericht. Na een openingswoord van den voorzit ter van het hoofdbestuur van Volkenbond en Vrede, mr. Everwijn, sprak prof. mr. J. A. Hamel. Het heeft iets roerends, zeide spr., bij dezen grooten teleurgestelde te staan, juist nu de marsch der menschheid naar het recht, den vrede en de eenheid onder de volken, ook weer bitter wordt teleurgesteld. Als derde spreker trad op de heer H. W. Tilanus, lid der Tweede Kamer. Laten we het eerlijk bekennen en uit spreken, zeide spr., dat na den grooten Wereldoorlog in menig hart de hoop leef de, dat de wereld een tijd van ongestoorden vrede zou tegemoet gaan, dat recht voor taan de plaats zou innemen van macht, dat de natiën zouden overgaan tot verminde ring der bewapeningen. Die hoop is niet in vervulling gegaan. Ontwapeningsconfe renties hebben tot nu toe gefaald. Het om gekeerde van wat verwacht werd, viel waar te nemen. De volken wapenden zich krachtiger dan ooit te voren. Deze teleur stelling mag echter geen reden zijn om het streven naar een internationale rechts orde op te geven. Onze hoop blijft de vreedzame samenleving der volkeren. On ze hoop op iets wat men een Volkenbond moge noemen, stuwt en dringt ons tot het zoeken van wegen daartoe. De Heere God schenke aan de volkeren en de leiders der volken daartoe kracht en wijsheid. BE* TOESTAND IN HET DISTILLEER- BEDRJJF. Door de Vereeniging De Vereenigde Dis tillateurs en de Nederlandsche Vereeniging van Distillateurs en Likeurstokers is in een te Rotterdam gehouden bijeenkomst de huidige toestand van dit wel zeer getrof fen bedrijf uiteengezet voor een groot aan tal leden dier vereenigingen, vertegen woordigers van de vereenigingen van den tusschen- en kleinhandel, den bond van Nederlandsche Brouwerijen, enz. De heer N. F. van Moorsel, secretaris van de vereeniging De Vereenigde Distil lateurs, heeft in een uitvoerige rede uit eengezet dat de distillateurs, die in de laat ste tien jaren den export van gedistilleerd van 135.000 H.L. tot 26.500 H.L. zagen te- rugloopen, en den likeurexport tot de helft, niet spoedig klaar staan met hun bezwaren en klachten, maar nu toch drin gend accijns verlaging dringend oordeelen, le. in het belang van de schatkist, 2e. in het belang van de bonafide han delaren en fabrikanten, 3e. in het belang van de moraliteit der bevolking (wegens de belastingontduiking). Ofschoon de regeering inziet, dat aan den huidigen wantoestand alleen een einde zal zijn te maken door de accijns zoodanig te verlagen, dat fraude niet meer loonend zal zijn. kwam het helaas nog niet tot ac cijnsverlaging, en wel op grond van het feit, dat, toen de Kamer aan den minister de gevraagde opcenten op de omzetbelas ting weigerde, de minister meende de ac cijnsverlaging niet te kunnen laten door gaan, omdat daarvan in de naaste toe komst een mindere opbrengst werd ge taxeerd van 4 y2 millioen. Met dit inzicht van den minister kan spr. echter niet meegaan, wijl de minister hier blijkbaar uitgaat van de idee, dat de schatkist de huidige opbrengst zal behou den. Spr. wijst er op, dat sedert de accijns- verhooging de raming van de opbrengst en de werkelijke opbrengst een aaneen schakeling is geweest van hopelooze mis rekeningen. Afwikkeling Achterstallige Handelsvorde ringen op Duïtsche Debiteuren. In de week van 11 tot 16 Mei 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 500.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 8686887123. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 16,4 millioen. De Sonderkonto-posten waarvoor koersfixee- ring is verkregen zijn hieronder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer R.M. 100.000 met de begunstigde afgere kend. Het hoogste afgerekende volgorde- nummer was 22949. Het totale bedrag van de op het Treu- haenderkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks R.M. 12,6 millioen. De Treuhaenderkonto-posten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Provinciale Staten van Zuid-Holland. De vergaderingen van de Provinciale Staten van Zuid-Holland gedurende hun eerste gewone zitting in 1936 zullen be houdens bericht van het tegendeel in de vergaderzaal Van de Eerste Kamer wor den gehouden. De eerste vergadering wordt geopend op Dinsdag 9 Juni, des voormid dags elf ure. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Zilveren jubileum van de parochiekerk Vrijdag 15 Mei was het 25 jaar geleden dat de nieuwe R.K. kerk aan den Zeeweg werd geconsacreerd door Z. H. Exc. Mgr. A. J. Callier. Dit zilveren jubileum zal morgen kerkelijk gevierd worden met een Plechtige Hoogmis te 9.30 uur en des avonds half 8 een Plechtig Lof met Te Deum. Bij deze kerkelijke viering zullen tegenwoordig zijn de oud-pastoors van Katwijk a. d. Rijn, pastoor H. Thomann te Lisse, die de voorbereidingen voor de nieuwe kerk reeds getroffen had, toen zijneerw. werd overgeplaatst naar Voor schoten, later naar Lisse. Vervolgens pas toor H. J. Maas, die van Katwijk naar Vlaardingen ging en onlangs naar Noord- wijkerhout (St. Joseph); ook pastoor J. Schiphorst, die Katwijk verliet om naar Amsterdam (St. Bonifacius) te gaan, en pastoor P. J. Aarts, geboren Katwijker, pastoor te Oude-Wetering en vorige week benoemd tot pastoor te Amsterdam (St. Nicolaas). Het Plechtig Lof zal gecelebreerd wor den door pastoor Thomann met assisten tie van pastoor Schiphorst en pastoor Maas; ceremoniarius zal zijn past. Aarts. De feest predikatie zal worden gehouden door ka pelaan Drost te Rotterdam. Blcembollenveiling. Gisteravond had de bloembollenverkooping plaats van te veld staande bollen ten bate der R.K. kerk. Deze veiling had plaats in het parochie huis en de opkomst was grooter dan ooit. Geen wonder. Er was aan dezen avond een feestelijk tintje gegeven daar het de dag was, dat 25 jaar geleden de nieuwe kerk was geconsacreerd. Het feestelijke bestond hierin, dat er tijdens den verkoop eenige pauzen waren en in die pauzen zou als humorist optreden de heer C Westgeest te Noordwijk. En die heeft zich schitterend van zijn taak ge kweten. Niet onwaarschijnlijk is het, dat dit er toe bijgedragen heeft dat de op brengst ook schitterend was. Men was immers steeas in de stemming. De op brengst dan was Z1430, een bedrag groo ter dan vele voorgaande jaren. Pastoor Buys, die het openingswoord gesproken had, dankte aan het einde van den avond den heer notaris voor diens bereidwillig heid, de heer Ilogewoning, een der direc teuren van Hobaho, den heer Verhees, candidaat-notaris en den afslager den heer W. v. Egmond, die allen op zoo buitenge wone wijze meegeholpen hadden om de zen avond zoo prachtig te doen slagen. Nadat de notaris en de heer Hogewoning gesproken hadden, trad tenslotte de heer Westgeest nog op, waarna pastoor Buys eindigde met een slotwoord. Het was een schitterend geslaagde avond. KATWIJK Geboren: Hendrika d. van J. van 't Wout en A. Vooys Sophie Mechtilde d. v. D. Haasnoot en S. Borgs. Ondertrouwd: A. Haasnoot en L. Varkevisser J. Ingwersen en C. J. Roostee J. C. Vink en K. van Rijn. Getrouwd: T. v. d. Plas en K. van Duyn F. van Delft en G. v. d. Luyt D. van Duyvenvoorde en J. M. Durieux; D. Schaap en A. Verdoes. Overleden: Leendert vai der Bent 74 j. geh. met N. Hoek. LISSE. Meifeest van de K. J. C. Zondag 24 Mei a.s. zal de K. J. C. van Lisse een groot Meifeest organiseeren in de openlucht. Honderd jongens werken met hun lei ders aan een zeer eigen en gevarieerd pro gram, waarvan de fakkeldans ter eere van Maria, een der hoogtepunten belooft te worden. Het geheel staat onder leiding van An ton Sweers. Het tweede gedeelte van het program zal bij het licht van flambouwen worden uitgevoerd. Indien het weer dien avond een beetje wil medewerken zal het de jeugd van Lisse niet aan belangstelling ontbreken. Hinderwet. Burg. en Weth. dezer ge meente hebben aan den heer D. Schaap, timmerman alhier, ingevolge de Hinderwet vergunning verleend tot het plaatsen van een cirkelzaagmachine met electrisohe mo tor van 3 P.K. op hst perceel kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie D. no. 3375, plaatselijk gemerkt Julianastraat no. 101. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben aan de N.V. Expeditieonderneming voor heen W. van der Linden, ingevolge de Hin derwet, vergunning verleend tot het plaatsen van een ondergrondsobe benzine bewaarplaats met meetpomp, op het per ceel kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie D. no. 3560, plaatselijk gemerkt Gracht weg no. 53. VOORSCHOTEN INSTALLATIE BURGEMEESTER BERKHOUT (Vervolg) Toen de zitting van den Gemeenteraad was gesloten, die o.m. werd bijgewoond door de burgemeesters van Uithoorn, Berg- schenhoek, Nootdorp, Stomp wij k-Veur en Zoeterwoude, den loco-burgemeester van Wassenaar, dr. H. P. Fortgens, ds. J. C. Houtzagers, kapelaan L. Brabander, de heer C. J: A. Begeer, Dir. Gen. van de Kon. Ned: Edelmetaalbedrijven; dr. M. R. J. Brinkgreve, dir. van de Zilverfabriek, commissarissen van de studentensociëteit „Minerva" te Leiden en zeer vele verte genwoordigers van vereenigingen, werd gelegenheid gegeven aan de aanwezigen tot spreken. Allereerst sprak burgemees ter Koot van Uithoorn den nieuwen bur gemeester toe. Spr. getuigde van de groo te waardeering voor het werk door den heer Berkhout in de gemeente Uithoorn verricht en verklaarde, dat hij aldaar ge mist zou worden. Burgemeester Keijzer van Stomp wij k-Veur sprak namens de ove rige burgemeesters en deelde mede, dat er een buitengewone band bestaat van vriendschap. Gaarne wordt collega Berk- nout ais een goed collega opgenomen en men hoopte op zijn steun te kunnen reke nen. Ds. H. F. Fortgens, Ned. Herv. pre dikant sprak namens de Ned. Herv. Gem. Daarna sprak dr. M. B. J. Brinkgreve, di- decteur van de Zilverfabriek, waarbij spre ker gelijktijdig een nieuwe voorzitters- namer aanbood. Ds. J. C. Houtzagers, Ge reformeerd predikant alhier, sprak even eens een woord van welkom tot de fami lie Berkhout en zeide, dat hem deze komst met bijzondere vrelgde had vervuld. Ka pelaan L. Bx*abander sprak, mede uit naam van pastoor P. Meijer, die verhin derd was wegens ongesteldheid, eveneens een hartelijk woord van welkom. Burge meester kan zich gesteund weten door groote groepen der bevolking, die het ge zag eerbiedigen. Spreker wenschte hem toe een langdurig en vruchtbaar beleid tot heil der gemeente. De heer V. R. I. Vie- een, directeur van het kinderhuis „Nieuw- Voordorp" sprak van de aangename sa menwerking met burgemeester Vernède en hoopte, dat de samenwerking met burge meester Berkhout eveneens vruchtdragend mag zijn. Tenslotte hebben nog het woord ge voerd de heeren: C. de Ruig, voorzitter van de A.R. Kiesvereeniging te Uithoorn en J. van Tol te Waddinxveen. Burgemees ter Berkhout heeft hierna de verschillende sprekers beantwoord en allen dankgezegd mede namens zijij echtgenoote; ook de burgerij dankte spr. voor de wijze, waar op hij en zijn gezin is ontvangen. Hierna werd de receptie gehouden, die buitenge woon druk bezocht was. _7og dient te worden vermeld, dat bij de blijde in- comste in de gemeente, toen de stoet de zilverfabriek naderde de drie klokken der R.K. kerk haar jubeltonen deden galmen; zoodra de stoet de Voorstraat naderde, be gon de klok te luiden van den gemeente>- toren. Het luiden dezer klokken maakte zeer veel indruk en was een mooie ver rassing, daar dit punt van het programma n'et bekend gemaakt was. Des avonds was de Voorstraat feestelijk geillumineerd. Te acht uur maakte het Harmoniegezelschap „Benvenuto" een muzikalen rondgang door het dorp en bracht een serenade aan den nieuwen burgemester, die met familie en kennissen in hotel Deurloo aanwezig was, waarna Benvenuto een concert gaf in de Voorstraat Te 9.30 uur nam. werd Benve nuto afgelost door het R.K. Harmoniege zelschap „St Laurens" dat eveneens een concert gaf in de tent. Burgemeester Berk hout sprak vanaf het balcon in hotel Deur loo een diep gevoeld woord van dank tot de burgerij van Voorschoten voor de schit terende ontvangst hem bereid. Hij werd door de burgerij levendig toegejuicht. Voorschoten heeft zijn nieuwen burge meester op waardige wijze ontvangen. LEIDSCHENDAM. St. Josephs-Gezellen. Zondag 17 Mei te 12 uur vergadering Paladijnen. Na de Hoogmis en des avonds te half 8 ontspan ning. Dinsdag 19 Mei te 8 uur Maria-Con- gregatie. Donderdag 21 Mei alleen des avonds na het Lof bijeenkomst. Zaterdag 23 Mei te 7.45 uur ontspanning. Ook gedu rende de zomermaanden zal de tooneelclub in actie blijven. VEUR. Straatnamen. B. en W. deelen den Raad van Veur mede, dat het hun ge- wensoht voorkomt, alsnog eenige wijziging aan te brengen in de straatnamen in de omgeving van de Smidslaan. In verband met het uitbreidingsplan bestaat er h.i. alle aanleiding voor, de straat, loopende vanaf de Prins Hendriklaan in N.O. richting een andere benaming te geven; de naam Smidslaan zal in de toekomst aanleiding geven tot moeilijkheden. De benaming „Rozenlaan" komt hun, gezien de ter plaat se geprojecteerde uitbreiding, wel gemoti veerd voor, aangezien aan de in de toe komst aan te leggen straten namen van bloemen waren te geven. In verband met moeilijkheden met de huisnummering lijkt het B. en W. dienstig de dwarsstraat van de Smidslaan eveneens aan afzonderlijke benaming te geven. Gezien de benaming der in de omgeving liggende straten naar de leden van het Koninklijk Huis lijkt hun de naam van „Hertogstraat" wel gemoti veerd. B. en W. stellen derhalve voor te be sluiten overeenkomstig het ontw'ejrp-be- sluit. STOMP WIJK. Subsidie liuishoudcursus Nootdorp. E. en W. van Stompwijk deelen den Raad mede, dat door het bestuur der R.K. Ver eeniging tot verschaffing van opvoeding en onderwijs ten behoeve van den land- en tuinbouwenden stand in het Bisdom Haar lem wordt verzocht ten behoeve van een te Nootdorp op te richten landbouwhuishoud- cursus een subsidie per cursusjaar te ver- leenen van 12.per cursiste, woonach tig in deze gemeente. Het komt B. en W. voor, dat hiermede een doel wordt nage streefd, dat alleszins waardeering en steun verdient. B. en W. zetten uiteen, wat de vereeniging zelf bekostigd en welke of fers deze brengt voor de totstandkoming en stellen voor: 1. aan voornoemd bestuur een subsidie te verleenen voor den cursus 19361937 van 12.per cursiste, die het geheele jaar de cursus bezoekt; 2. het maximum subsidie vast te stellen op 120 en 3. de uitbetaling te doen geschieden, nadat de goedgekeurde rekening over het cursusjaar in afschrift is overgelegd.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7