ZATERDAG 16 MEI 1936 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 Groep A. gesp.gew.rem.verl.pnt. W. Huisiman 6 6 12 F. H. Klinkenberg 6 5 1 10 Julius Hins 6 4 1 I y J. Barthen 6 3 3 6 D. Offrmga 6 2 1 3 b C. Kooten C 2 4 4 M. Kulk 6 1 b 2 E. Binks 6 6 0 Groep B. gesp.gew.rem.verl.pnt. E. Klinkenberg 5 5 10 N. Bloot 6 4 119 J. Kukler 5 3—2 6 J. Delfos 5 2 12 5 C. Hensing 5 2—3 4 K. Nievaart 5 1—4 2 Schouten 5 o De nummers 1 en 2 var l elke groep ko- men in den eindstrijd. Uit den stand blijkt, dat het spreekwoord niet tevergeefs is: zoo de oude zongen.Want zoowel W. Huis man als de Klinkenbergen komen in den eindstrijd. Tusschen deze dammerstelgen en N. Bloot belooft het een spannende finale te worden. DE WERELDKAMPIOEN Dr. M. EUWE TE LEIDEN. Tweedaagsche wedstrijd van het Leidsch S ckaakgenootschap. Hedenavond om 7 uur zal in „In den Vergulden Turk" de tweedaagsche wed strijd beginnen, uitgeschreven door het Leidsch Schaakgenootschap. Dr. M. Euwe, de wereldkampioen, speelt in de eeregroep media, voor welke groep uit het Note- boomfonds een prachtigen wisselbeker als prijs beschikbaar is gesteld. De lijst der deelnemers is reeds door ons vermeld, na dien gaven zich nog op de heeren J. H. Zorn te Voorschoten, mr. C. J. Goudsmit te Oegstgeest en W. H. v. d. Nat, Th. J. de Bruyn en H. H. Raaphorst te Leiden. De indeeling is de vólgende: Eeregroep: Dr. M. Euwe te Amster dam, prof. dr. J. Droste te Leiden, mr. G. S. Fontein te 's-Gravenhage en mr. P. L. J. Rassers te Amsterdam. Hoofdklasse A: W. H. Bosscha te Baarn, W. Demmendal te Leiderdorp, W. H. v. d. Nat te Leiden en dr. J. H. Panne- koek te Santpoort. Hoofdklasse B: Mr. C. J. Goudsmit te Oegstgeest, M. A. Kortekaas te Wasse naar, F. Naerebout te Den Helder en J. H. Zorn te Voorschoten. Hoofdklasse C: Th. J. de Bruyn te Leiden L. J. Caminada te 's-Gravenhage J. A. Houben te Haarlem en J. Nijman te 's-Gravenhage. Hoofdklasse D: W. v. d. Broek te Leiden, P. de Bruin te 's-Gravenhage, J. Koet te Leiden en F. Knuttel te 's-Graven hage. Ie klasse: H. Corts te Leiderdorp, J. van Deventer te Zoeterwoude, G. Schoppen te Leiderdorp, S. Slagmolen te Leiden, G. F. Tromp te 's-Gravenhage en mr. J. V. C. Wickers te Leiden. Bij deze klasse zijn nog 2 plaatsen open. Worden deze niet ingenomen, dan zullen twee dezer spelers een match van drie par tijen met elkaar moeten spelen. 2e klasse: H. v. d. Poel te Zoeterwou de, H. H. Raaphorst, W. F. Wakka en A. Zandvliet, allen te Leiden. In elke groep zijn thans twee prijzen beschikbaar gesteld. De speeltijden zijn: hedenavond van 711, Zondagmiddag van 15 en Zondagavond van half 7 tot half 11. Nu de heer Van der Nat zich als deel nemer heeft opgegeven, kon hij niet tevens den wedstrijd leiden. Dit zal nu door de andere bestuursleden gedaan worden. HET SCHAAKSPEL Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan den redacteur dezer rubriek, W. H. van der' Nat, Witte Rozenstraat 40a, Leiden. DE FRANSCHE PARTIJ. (Slot). Ten slotte zullen we een, vooral vroe ger zeer veel gespeelden zet bekijken, die tot zeer levendige en vaak moeilijk te be handelen stellingen leidt. Na de volgende zetten: 1. e2e4, e7e6; 2. d2d4, d7d5; 3. Pblc3 is dit dan Pg8f6. Volgens vele schaakmeesters, o.a. Mie- I ses is dit de beste speelwijze voor zwart. .Hierop kan wit verschillend voortzetten: A. met 4. e4xd5; B. met 4. e4e5; C. met i 4. Lfld3; D. met 4. Lelg5. Vooral deze laatste variant geeft gelegenheid tot vele verwikkelingen. Een voortzetting van variant A. is aldus: j 4. e4xd5, e6xd5; 5. Lelg5, Pb8c6! (door Aljechin aanbevolen en door Bogol- jubow het eerst in praktijk gebracht), 6. Lflb5, Lf8e7 (er dreigde 7. Lg5xf6 en zwart kan niet terugnemen met de dame wegens 8. Pc3xd5). 7. Pgle2, 00: 8. 0_0, Pf6—e4; 9. Lb5xc6, b7xc6; 10. Lg5xe7, Dd8xe711. Tfl—el, De7—g5! enz. met moeilijk spel voor beide partijen. Variant B (4. e4^e5) wordt door de theorie als niet gunstig voor wit veroordeeld. Er volgt op: 4Pf6d7; 5. Pc3e2 (tegen het dreigende c7c5), c7c5; 6. c2c3, Pb8c6; 7. f2—f4, Dd8—b6; 8. Pgl—f3, f7—f6; 9. g2—g3, c5xd4; 10. c3xd4, f6xe5; 11. f4xe5, Lf8—b4f; 12.. Kelf2 (ook na Leld2 staat wit niet goed!) 00 en zwart heeft verreweg de beste stelling. Variant C. (4. Lfld3) voert tot onge veer gelijk spel. We geven bijv. de vol gende voorzetting: 4c7c5! 5. e4xd5, e6xd5; 6. d4xc5, Lf8xc5; 7. Pglf3, 00; 8. 00 enz. Tenslotte variant D. (4. Lelg5). He zou een boekje op zich zelf worden om al de voortzettingen die zeer goed mo gelijk zijn na dezen zet, te behandelen. De voornaamste zetten van zwart na 4. Lelg5 zijn 4Lf8—b4 Welke zet door den Amerikaanschen amateur Mac Cutcheon werd ingevoerd en nadien naar hen werd vernoemd en 4Lf8e7. De Mac Cutcheon-variant kan op zeer veel verschillende wijzen worden behan deld. Van de variant 4Lf8e7 volgt hier een zeer interessante partij, welke vorige week werd gespeeld in den wedstrijd om het, kampioenschap van Lei den. Wit: W. Demmendal. Zwart: L. J. Rutten. e7f, Ke8xe721. Pc3xd5:f, Ke7—e8; 22. Pd5xb6 met voor wit gewonnen stelling. 17Ke8d8 De zwarte koning vlucht uit zijn ver woeste burcht, 18. Tglg7 Th8e8 -9. Dh6xh7 Het eerste materieele voordeel. Het groote stellingsvoordeel is veel belangrij ker. Positioneel is de partij reeds beslist. Zwart krijgt geen tijd meer zich te herstel- 19. Lc8d7 SIMULTAANSPEL IN DE JEUGDCLUB VAN „TAVENO". De heer G. Bosscha alhier speelde gister avond in het „Nut" simultaan voor de jeugdschaakclub van „Taveno". Enkele ouders deden van hun belangstelling blij ken. 27 jongens namen aan den wedstrijd deel, die twee uren duurde. Toen had de simultaanspeler 25 spellen gewonnen, al leen P. van Schaik en H. Goekkooi behaal den remise. Het was een leerzame avond voor de jongens en uit het spel bleek wel, dat ze, onder leiding der oudere spelers van „Taveno" reeds flinke vorderingen in het spel hadden gemaakt. HET SCHAAKTOURNOOI TE MOSKOU, In de tweede ronde van het internatio nale schaaktournooi te Moskou heeft Loe- wenfisch gewonnen van Eliskases. Dit is de eenïge partij tot nu toe, welke een winst punt heeft opgeleverd aangezien in de eer ste ronde alle partijen met remise eindig den. De uitslagen van den tweeden dag zijn: Loewenfisch wint van Eliskases. Flohr re mise met Capablanca. Lilienthal remise met Lasker. De partijen RjuminBotwinnik en KahnRagosin zijn afgebroken. K. Schaakclub „Deliciae Nostrae". Zoeterwoude. De leden worden nog extra herinnerd aan de vergadering op Maandag 18 Mei in café Ramaker te Leiderdorp. Het is in het belang van de schaakclub dat alle leden aanwezig zijn. d7d5 Pg8—f6 Lf8e7 Fransche partij. 1. e2e4 2. d2d4 3. Pbl—c3 4. Lelg5 5. e4e5 e meest voorkomende voortzetting; waarschijnlijk wel de beste tevens. 5Pf6d7 Zwart kon ook 5Pf6e4 spelen. Daarop was Pc3xe4 de beste zet. 0. Lg5e3 f. In plaats hiervan kwam ook Aljechin's it 6. h2h4! in aanmerking (voor het eerst door Aljechin gespeeld in het tour- nooi te Mannheim 1914. Het pionoffer ver schaft wit een sterke aanval. Eveneens zeer goed is 6. Lg5e7. 6c7c5 Thans is de stelling rijp voor een com binatie. Een goed schaakspeler „voelt" de aanwezigheid, en gaat dan pas zoeken waar en wat er gedaan kan worden. De zwarte stukken staan opeengehoopt, de pionnen op d5, e6 en f5 zijn de eenige hechte borstwering. Indien die uit elkaar geslagen wordt.Welnu: 20. Pd4xf5! e6xf5 21. Pc3xd5 Db6e6 De eenige zet! 22. Lfl—c4 Achter het paard grijnst de looper naar zijn prooi! 22b7b5 Stand na 22b7b5 De situatie is thans zeer ingewikkeld. Wit staat overwegend, maar het is voor het bord, nog vrij lastig de winnende voort zetting nauwkeurig te berekenen. Wit koos de volgende, die wel tot het beoogde doel leidt, doch misschien door een betere had kunnen worden vervangen. (23. Lb5: en nu is Lb5: van zwart te gevaarlijk). 23. Pd5xe7 24. Tdld6 De dame is verloren. b5xc4 24. De6xe7 Te8xe7 Te7e8 Ta8c8 Zwart valt het witte centrum aan en daar dit vrij lastig te verdedigen is, dreigt zwart in 't voordeel te komen. Daarom be sluit wit, geheel in den stijl van dezen wit- speler, tot een nieuwe aanval n.L: 7. Ddl—g4 Ke8—f8 Zwart geeft de rochade op, om g7 te be veiligen. Na 700 zou gevolgd zijn 8. Le3h6 met een matdreiging, welke slechts te keeren is door een kwaliteits offer (g7—g6; Lh6xf8). 8a f2—f4 Om na c5xd4; Le3xd4Pb8c6; Ld4e3 toch pion e5 gedekt te hebben. 8Dd8b6 Steeds aanval op het witte centrum. Pc3 staat de natuurlijke cj^kking van d4 door c2c3 in den weg. Tegelijk dreigt ook Db6xb2. 9. 0—0—0 De lange rockade, die hier kansrijk is, gezien de slechte stand van zwart's koning. 9Pb8c6 10. Pgl—f3 f7—f5 Zwart tracht, door het vastleggen van het centrum, zijn koningsopstelling te be veiligen, om dan zelf ten aanval te trek ken tegen de witte rockade-stelling en punt d4. De witte aanval komt echter eerder. 11. Dg4h3 c5xd4 12. Le3xd4 Pc6xd4 13. Pf3xd4 Pd 7c5 14. g2g4 De witte pionnen beginnen hun storm loop. De eenige verdediging is g7g6. Mis schien was echter thans Pc5e4 wel een te overwegen mogelijkheid. Na afruil zijn de pionnen e5, f4, g4 wel zeer dreigend, maar er is tegenkans op den, door het ver dwijnen van Pc3, verzwakten witten da me-vleugel. 14g7—g6 15. g4xf5 g6xf5 16. Dh3h6t Kf8e8 17. Thl—gl Over dezen zet dacht Demmendal lang na eer hij er toe besloot. Er waren zoo vele mogelijkheden, die allen dienden te worden doorgerekend. Zie bijv. 17. Dh6—g7, Th8—f8; 18. Lfl— 1 b5Lc8—d7; 19. Pd4xe6 Pc5xe6; 20. Dg7x Wit: Kgl, Dc2, Tel en g3, Lh7, pionnen a4, b4, c3, f2, g2, h3. Zwart: Kb3, Df4, Td8 en d2, Lb7, pion nen a7, c7, e5, f6, g7. Wit speelde: 24. Dc2f5 en nu maakte zwart door een prachtig dame-offer de partij remise. Volgende week de oplossing hiervan. CORRESPONDENTIE. Aan alle oplossers: De vermelding der goede oplossers van stellingen 9 en 10, als mede de totale uitslag onzer eerste wed strijd, maak ik de volgende week bekend. J. M. te Katwijk aan den Rijn. Wan neer drie maal achtereen dezelfde zetten worden gedaan of drie maal achtereen de zelfde stand is ontstaan is de partij remise. P. S. te Warmond. De door U toege zonden stelling is niet geheel juist. Na Df3 zou volgen Le5: en Zwart wint. Probeert U het nog eens; gaarne zal ik iedere stelling onderzoeken en indien ge schikt, ook plaatsen. ATHLETIEK DE LEIDSCHE DEELNEMERS OP DE A.A.C.-WEDSTRIJDEN. Zooals reeds gemeld, hooudt de Amster- I den als sprekers optreden. der verificatie-commissie werden herbe noemd de heeren Husemeier en Van Ruiten en benoemd de heer P. Goemans Antz. De aftredende voorzitter werd met bijna alg. st. herkozen. De rondvraag marcheerde vlug. De voorz. dankte nu voor de zakelijke besprekingen en sluit de vergadering. Met de controleurs slaags! Gisteren controleerden Commies Kerkhoff met den Rijksveldwachter De Joode de belasting plaatjes der rijwielen. Toen zij zekeren L. aanhielden haalde de man zijn plaatje uit den zak. De ambtenaar beboette hem voor 50 ct., omdat het plaatje krachtens de wet zichtbaar moet worden gedragen. L. wei gerde te betalen, waarop Kerkhoff de fiets in onderpand meende te moeten nemen. L. gaf hem 'een flinken slag, zoodat de com mies tegen den grond sloeg. De Rijksveld wachter schoot toe, doch werd mede op slaag onthaald. Na een worsteling werd de vechtersbaas gearresteerd. Hij zal zeker een zware straf ontvangen. NOOTDÖRP. Verlaging kosten electriciteitswerken. Na uitvoerige besprekingen door Burge meester en Wethouders en de plaatselijke electriciens ten Raadhuize gehouden, waar bij tot algeheele overeenstemming kon worden gekomen, zijn de arbeidsvoorwaar den aan een herziening onderworpen. Hierdoor is bereikt, dat de onkosten, ver bonden aan electriciteitswerken, met ge middeld 20 pet. zijn verlaagd. De verlaging geldt ook het uurloon, de kosten van aan sluiting der woningen aan het distributie net, de plaatsing van meters enz. OEGSTGEEST. Encycliek-Meeting. Naar wij vernemen zullen de Weleerw. I heer H. de Greeve en de heer Kuyper bij I de te houden encycliek-meeting op Twee- 25. Tg7xe7 26. Dh7—g8t 27. Dg8xc4 Het paard kon niet weg wegens Dc6! 28. Dc4—f7 Tc8c6 29. Df7f6t Kd8c7 30. Td6xc6t Ld7xc6 8Dd8b6 31. Df6d6f Kc7b6 De zwarte stukken zijn bijna beweging loos. Nu gaat de dame, die hét alleen tegen drie officieren niet aankan, hulp halen. 32. h2h4 Pc5e6 33. h4h5 Pe6c5 Na Pe6 x f4 volgde eenvoudig Dd6d4f en Dd4xf4. 34. h5h6 Te8e6 Dreigt pion h6 te veroveren, maar nu vo'gt nog een kleine verrassing: 35. Dd6 x e6! Zwart geeft op. Op Pc5 x e6 volgt het h6h7 en bij den volgenden zet komt een nieuwe dame op het bord. Een krachtige, echte „Demmendal-partij" Oplossingen stellingen A en B. der vo rige week: A. Eindspel van H. Rinck. 1. d2d3f. De zwarte koning moet zor gen veld d4 te blijven bestrijken, daar an ders Le3d4 kornt en pion a2 nooit dame kan halen; dus Kc4d5 (Kc3 dan Lh6 en na alD, Lg7f enz.) 2. Pg4f6f, Kd5e5; 3. Pf6d7f, Ke5d5; 4. Pd7—b6j. Om d4 te blijven bezetten moet nu Kd5e7 waarop Le3h6 en dan g7 en zonder te- genkansen wordt a2 onschadelijk gemaakt. Het dan volgend spel is licht voor wit te winnen. B. Uit een partij van Berger. De vier zetten zijn: 1. Dg3 x elf; 2. Khlh2 Lb6—gif, 3. Kh2—hl Lgl— f2f; 4. Khl—h2 Del—gl mat. PARTIJSTELLING. Uit een partij van het tournooi te San Sebastiaan tusschen de meesters Maroczy met wit en Marshall met zwart. Na 23 zetten was de volgende stand ontstaan: oamsche Athletiekvereemiging A.A.C. de sintelbaan aan het Olympiaplein te Am sterdam nationale baan wedstrijden. De Leidsche deelnemers aan deze wedstrijden zijn: O. J. G. Kronig (100 m. B, verspringen B kogelstoot A; J. Gussenhoven kogelstoo- tenB; H. Schümann 100 m. C; P. van Eg- mond 300 m. B. Bijzonder benieuwd zijn wij naar de re sultaten van Kronig, die op de interacade miale wedstrijden van dit jaar, bij voor athletiek ongunstige weersomstandigheden^ den kogel reeds 12,33 meter stootte en voor de 100 meter een tijd van 11,2 sec. noteerde. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Jaarvergadering V.V.V. Gisteravond hield de Hillegomsche V.V.V. haar jaarver gadering in Hotel Sistermans; de belang stelling was slechts matig. De voorzitter, de heer C. Joh. Bakker J.zn., opent met een kort woord van hartelijk welkom. Het goedverzorgde jaarverslag van den secreta- risoogstte veel bijval. Wij ontleenen daar aan het volgende: de vereeniging telt thans 64 leden en 8 begunstigers. De'vie ring van Nationale feestdagen vroeg veel voorbereidend werk; toen de medewerking der hoofden van scholen gevraagd werd kwam er tegenstand, terwijl op het laat ste oogenblik de Burgemeester zijn toe stemming weigerde. Een lijst van Pension houders is samengesteld en werkt uitste kend. De wedstrijd voor tuinen is een suc ces geworden: de jury en de Commissie van advies verdient in dezen een woord van hartelijken dank. De Kamer van Koop handel subsidieert thans regelmatig, waar voor gaarne dank. Ons bestuur nam een lei dende positie in bij het organiseeren vam propaganda der Centrale Commissie tot bevordering van Vreemdelingenverkeer in de Bloembollenstreek; het weer heeft ech ter dusdanig tegengewerkt, dat de resul taten aan het gedane werk verre van even redig waren. Het verslag sluit met een krachtige opwekking tot steun en propa ganda voor onze mooie en nuttige instel ling. De penningm. sloot zijn boeken met een batig saldo van 33.99. De verificatie-com missie zal de bescheiden controleeren. Bij monde van den heer A. F. W. Musiameier verklaarde de Commissie de rekening over 1934 accoord, weshalve de penningm. on der dank werd gedéchargeerd. Tot leden AÏnusementsvereeniging W.I.K. amusementvér. W.I.K. kwam in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den heer v. Rooy, die na een hartelijk welkom zijn teleurstelling uitsprak over de gerin ge opkomst der leden. Spreker zette ver volgens het doel dezer vergadering uiteen en besprak daarbij den toestand der ver eeniging, wel'ke den laatsten tijd verre van gunstig was te noemen. Verschillende za ken bleken hopeloos in de war, zoodat zelfs door velen deze voor de jeugd'nuttige ver eeniging als verloren werd beschouwd. Ge lukkig is over de geheele linie een aanmer kelijke beterschap te constateeren, na de laatste vergadering. De ingestelde commissie, bestaande uit de heeren H. Boom en H. v. d. Meij, heb ben in samenwerking met de nog overige bestuursleden en enkele leden die zaken ste vig aangepakt en thans kan worden vast gesteld, dat met goeden wil en eendrach tig samenwerken de vereeniging als te be houden is te beschouwen. In zake de financiën, welke het ergste deden vreezen, deelde de voorzitter mede, dat er inplaats van een te kort, een batig saldo is te boeken en de vereeniging weer kan gaan „bloeien". Voor de vele moeiten en zorgen aan het welzijn van W.I.K. besteed, bracht spreker dank aan de commissie en allen die hebben medegewerkt dit resultaat te bereiken. In 't bijzonder aan de heer Rinsbergen en me juffrouw J. v. Grol. Hierna kwam aan de orde de bestuurs verkiezing. Gekozen werden de heeren C. Passchier, H. v. d. Meij, H. Meedendorp, de dames mevr. v. Leeuwen, mejuffr. J. v. Grol, die allen hun benoeming aannamen. De heer Passchier aanvaardde het voor loop ig voorzitterschap, terwijl op de eerst volgende vergadering een definitief voor zitter zal worden benoemd. De overige functies verdeelt men onderling. Hierna volgde sluiting. SASSENHEIM. Gemeenteraad. De Raad dezer ge- meente vergadert Maandag 18 Mei des avonds om 19.30 ter behandeling der vol gende agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Wijziging verordeningen op den keuringsdienst voor vee en vleesch. 4. Benoeming leden van den Raad van Commissarissen van het Electriciteitsbe- drijf HillegomLisseSassenheiin. 5. Wij ziging rekening 1933. 6. Wijziging rekening 1934. 7. Begrooting 1936. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLIONAIR. 19. De tweede keer gooien was niet zoo gemakkelijk, want de politieagent stond nog altijd in het rond te draaien. De mensqhen die het zagen begonnen een beetje bang te wor den, vooral toen na een halfuurtje bleek dat de agent nog steeds niet tot stilstand kon komen. 20. Iedereen begreep dat die ijzeren bol goed hard. moest zijn aangekomen. Maar opeens gebeurde 't vreeselijkste dat men zich denken kon. Door de snelheid van de draaiende beweging begon de agent vanzelf op te stijgen. De ontstelte nis steeg echter ten top toen de agent steeds hooger steeg en toen het ten laatste bleek dat hij niet meer terugkwam.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 15