ZATERDAG 16 MEI 1936 nF. LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND. Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan een der redactieleden: Mej. Zr. J. v. d. ABEELEN, Mevr. J. FEHMERS—BOER KNOTTNERUS, Mej. M. R. J. NIEMER, Mej. M. L. J. VAN ES. DE H. JOANNES NEPOMUCENUS Feestdag 16 Mei. De H. Joannes Nepomucenus, de marte laar van het biechtgeheim, leefde 1380 in Bohemen tijdens het bestuur van den berucht en koning Wenceslaus. Deze ver dorven vorst gaf zich over aan allerlei on deugden en heerschte als een tiran. Zijn wreedheid ging zóó ver, dat hij op zekeren dag zijn kok liet roosteren, omdat deze een gevogelte niet naar zijn smaak bereid had. Zijn hovelingen deden in zedeloosheid niet voor hun vorst onder, zoodat aan zijn hof de ondeugd welig tierde. Zijn vrome echtgenoote echter, koningin Joanna, leefde te midden van alle slecht heid, als een heilige. Een vrome priester, Joannes van Nepumuk aldus genoemd naar zijn geboorteplaats was haar biecht vader en onder diens leiding vorderde zij met rassche schreden op het pad der deugd. Hij was niet alleen de biechtvader der ko ningin, maar tevens aalmoezenier en hof prediker In laatstgenoemde functie had hij echter zeer weinig succes; noch zijn vrome woor den, noch zijn heilig voorbeeld en dat der koningin, vermochten den koning en zijn hovelingen te bekeeren. Integendeel, zij waren een voortdurend verwijt, vooral voor den slechten vorst. Deze vatte daardoor een hevigen afkeer tegen beiden op. Daar de koningin zoo vaak te biechten ging, wenschte de koning te weten, wat zijn gemalin in den biechtstoel vertelde. Hij ont bood daarom den hofprediker bij zich. Met allerlei prachtige beloften beval hij den H. Joannes hem te vertellen, wat de konin gin biechtte. Bij weigering stonden hem strenge straffen te wachten. Fier wees de priester alles van de hand en antwoordde hem, dat hij liever zou sterven dan zijn plicht te verzaken. Na nog verschillende vergeefsche pogin gen liet de koning hem in de gevangenis werpen en onmenschelijk mishandelen. De heilige bleef echter standvastig. Daar Wen ceslaus de woede van het volk vreesde, liet hij den priester in het geheim vermoorden en zijn lichaam in den Moldau werpen. De misdaad bleef niet verborgen. Hoewel het lichaam met groote steen en verzwaard was, kwam het lijk aan de oppervlakte drijven en een hemelsch licht zweefde over het water. Een groote menigte kwam toe gesneld om den martelaar te vereeren. De kanunniken en priesters van Praag droe gen het lichaam in plechtige processie naar de kerk, waar het werd begraven. Op zijn voorspraak gebeurden er vele wonderen. God toonde door een groot wonder, hoe aangenaam hem de standvastigheid van Joannes was. Toen men 300 jaar later zijn graf opende, vend men de tong geheel on geschonden en helder rood, terwijl het ver dere lichaam geheel tot ontbinding was overgegaan. Zoo waakt God zelf over dat geheim, dat nog nooit is geschonden. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Retraite voor gehuwde vrouwen. Van 30 Juni tot 3 Juli zal er in het retraitehuis „St. Clemens" te Noordwijkerhout een re traite gehouden worden voor ae leden van het retraitefonds, onderaf deeling van den R. K. Vrouwenbond, afdeeling Leiden en voor de leden dezei afdeeling. Kosten 6.50. Zij, die daaraan deel wenschen te x.emen kurinen zich vóór 1 Juni opgeven bij Mej. Langeveld, Aloëlaan 20a of bij Mevr. J. Manders-Vermeulen, Oegstgees- terlaan 12. Excursie. Van vele zijden kwam de vraag tot ons om nog een excursie te hou den naar de Unilever Verkoopcentrale te Rotterdam. Het bestuur is bij genoegzame deelname bereid daaraan gevolg te geven. Aanmelding bij Mevr. J. Manders-Vermeu len, Oegstgeesterlaan 12. De excursie zal dan plaats vinden begin Juni. Kosten 1.40, te voldoen bij de aanmelding. R. K. VER. „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY". Huismoeders! Even Uw gewaardeerde aandacht voor nabetrachting over de schoonmaakperiode. Stond er een familiewieg op zolder, die niet meer gebruikt werd? De magazijn- m eest er esse, Mevr. Colla-Huibers, Mare 51 zal bij berichtzending deze gaarne voor U aan de arme moedertjes geven. Heeft U in uw linnenkast nog baby kleertjes gevonden? Denkt U dan aan ons magazijn. Als U bij uw leverancier een coupon wilt koopen voor witte luiers wollen luiers truitjes, hemdjes en alles wat zoo noodig is bij de intrede in de wereld, denkt U dan aan onze vereeniging? De aanvragen zijn stijgend, doch de in komsten sterk dalend en de baby's ook de tweelingen hebben recht op een warm wiegje. Helpt U ons! De voorraad vermindert en de uitgaven worden zoo groot. Huismoeders, wij vertrouwen op uw hulp. God loone het U! Het Bestuur. OPENLUCHTMIDDAG. I Op onderstand programma willen wij hier in onze rubriek gaarne de aandacht vestigen. Den spreker behoeven wij hier in Leiden niet aan te bevelen, overbekend als Z Eerw. is, vooral in onze stad. Een groote Katholieke Openluchtmiddag kan een ware geloofsverkondiging zijn, die ook op andersdenkenden een diepen indruk moet maken. Laten velen met alle ernst en devotie aezen middag meemaken. Programma van den Grooten Open- luchtmiddag op Zondag 24 Mei. 2 uur: Opening terrein. 2.30 uur: Aankondiging van de jeugd coor trompetgeschal. De jeugd trekt het terrein op met wapperende vanen. Na de opstelling zingt de jeugd het Pionierslied. Welkomstwoord door den voorzitter der vereeniging „Katholiek Leiden", den heer W. J. Kriek. I Rede: „Heden en toekomst", door de Wel- i eerw. heer H. A. J. Drost. I Binnenkomst van het H. Sacrament. Bij l het binnenkomen van het H. Sacrament j zingt de jeugd het Agnus Dei. Het volk ant woordt. Plechtig Lof te celebreeren door den Hoogeerw. heer A. Ho mulle, Deken van Leiden, met assistentie van de Z.Eerw. Heeren Pastoors Th. M. Beukers en A. Smitz O.F.M. Vertrek van het H. Sacrament. Korte toespraak van den Hoogeerw. Heer Deken A. Homulle. Defilee van de jeugd. Sluiting. IMTERPAROCHIEELE TIEN JAAR RETRAITE WERK. In December 1926 werd door Praeses Kemperman z.g. opgericht onze retraite- en recollectieclub „St. Clemens Maria Hof- bauer". Dat was een heele gebeurtenis. Maar ja, er moest hoog noodig diepgang ko men in onze St. Josephs-Gezellen en het middel werd aangevat en het was een goed i middel. Het viel voor de bestuurders niet mee in die eerste jaren. Heel wat Gezellen mop perden als er „al weer" over het retraite- i werk gesproken werd, maar het aanhou den bracht ook hier de overwinning. De deelname ging spoedig met sprongen voor uit en de Kerstretraiten liepen op van 12 naar 20, 26, 35, 45 en zelfs in die tien ja ren twee maal een volle retraite van 56 deelnemers. Tot de crisis ook hierin kwam en de deelname deed minderen tot 40 't vorig jaar. Maar wie eenigszins beseft, hoe een werk het is om jonge mannen te laten sparen voor iets met meer indirect dan direct nut, hij zal toegeven dat er prachtig werk gele verd is. Ook over de recollecties mag het bestuur tevreden zijn. We hebben er gehad met een volle bovenzaal en bij een temperatuur om gebraden te worden. Maar ze kwamen alle maal, en we deden mee en gingen opge- frischt het leven weer in. En wat een ziel kundig werk werd er niet verricht door onze Praesides, die er werkelijk alles voor allen deden. Dat was model-Kolpingswerk! Zoo is er tien jaar lang geschaafd aan de zielen der Gezellen. Die stonden in het le ven, en streden, en vielen, maar dan weer opstonden in en door de retraite. Ja waar lijk, er zijn schatten verzameld voor den hemel. Morgen vieren we dus feest. Er is groote dankbaarheid bij de zestig leden van deze onderafdeeling voor de rijke zegeningen van de retraite in geloofsbehoud, ziele- kracht en hartevrede. En de belofte voor de toekomst, een belofte van volharding, verbinden wij met ons hooglied van dank baarheid: Te Deum laudamus. SEVERUS. HET FEEST DER RETRAITECLUB. Het clubbestuur heeft een keurig pro gramma uitgegeven, waarin o.a. deze waar heid staat: „Een Gezellen-Vereenigmg is eerst dan goed, als er een bloeiende retrai teclub is". Het volledig programma luidt. Om 8 uur in de Lodewijkskerk de plechtige gezongen H. Mis, waaronder algemeene H. Commu nie. De liturgische zang wordt uitgevoerd door onze Liedertafel „Seb. Schaffer". Te 9.15 ontbijt voor leden en genoodig- den, waarna om 10 uur de jaarvergadering. Agenda: Opening, Jaarverslagen, Be stuursverkiezing, Nieuwe plannen, Rond vraag en sluiting. 's Avonds om 7 uur in de Lodewijkskerk een plechtig Lof met Te Deum. De predi katie wordt gehouden door Pater Menken M.S.F. Tot dit Lof heeft iedereen vrijen toegang. De Gezellen zijn na tuurlijk massaal present. Bij gelegenheid van dit feest heeft het clubbestuur in de kerk een sublieme ver siering aangebracht. Het hoofdaltaar is een „juweeltje". „LA GRANDA REGO". Een prachtige brochure over het Intronisatiewerk. De alom bekende pater Joachim ss.c.c., de groote ijveraar voor het werk der Intro- nisatie van het H. Hart van Jesus, bezigt sedert lang Esperanto, als een voortreffe lijk middel ter internationale verspreiding dezer heerlijke devotie, welke door paus en hoogwaardigheidsbekleeders herhaalde lijk en met de meeste nadruk aan de katho lieken werd aanbevolen. Thans heeft pater Joachim, als uitgave van het secretariaat der Intronisatie ge vestigd in het klooster der Paters van de H.H. Harten te Ginneken een brochure geschreven in het esperanto, welke in het Hollands vertaald, tot titel draagt: De groote koning. De schrijver behandelt ach tereenvolgens de liefde, welke het Goddelijk Hart heeft voor alle menschen, de geschie denis van het werk der Intronisatie en vervolgens een beschrijving van de ontroe rende plechtigheid der Intronisatie in de gezinnen. Afzonderlijke hoofdstukken wor den gewijd aan de verzamelde aanbevelin gen voor de intronisatie, gegeven door de pausen en hoogwaardigheidsbekleeders en aan de heerlijke vruchten welke de ver eering van Jezus H. Hart schenkt. Tenslotte geeft de eerw. schrijver aan hoe iedereen en op tal van manieren kan medewerken aan de propaganda voor de intronisatie. Het geheele boekje is in vlotte, duidelij ke, enthousiaste taal geschreven; het be geestert, overtuigd, zet aan tot goede da den. Men voelt het zoo duidelijk, dat hier iemand aan het woord is, wiens hart brandt voor de vestiging van Jezus' Rijk op aarde en dit sublieme ideaal wil overplanten in aller harten. Moge dit wenkje, voor onzen tijd zoo bij uitstek geschikt, een groot succes worden, in de algemeenheid harer5 verspreiding, maar vooral als bijdrage voor de glorie van den liefde-koning. Wat zou pater Joachim dan over-gelukkig zijn. Deze brochure wordt kosteloos verspreid, doch wij zijn zo vrij te veronderstellen, dat wanneer men dit werkje bij het secretariaat aanvraagt en er een kleinigheid bij zendt, als bijdrage in de kosten voor porto en administratie, dit de "paters welkom zal zijn. „Volkskrant". TAFELTENNIS-WED STRIJD. De uitslag van den wedstrijd tusschen een twaalftal van onze Gezellen is: Th. v. Dijk 420 punten, J. v. Zon 398 punten en H. v. d. Meel 388 punten. Aan deze win naars zijn inmiddels de prijzen uitgereikt. VOOR ONS DISTRICT. De Praeses van Nispen-herdenking heeft plaats in September. Zooals bekend, wordt er een tentoonstelling aan verbonden. Dien aangaande zonden wü aan alle bij ons dis trict aangesloten vereenigingen een vra genlijst over ledental, acties enz. Nof slechts zes vereenigingen stuurden him ant woord in. De wacht is nu op de anderen en voor 1 Juni moeten we het in orde hebben. Spoedig nu het antwoord opzenden aan den distiicts-secretaris. De biljart-competitie is bijna ten einde. De bedoeling is om nog deze maand de prijsuitreiking te doen plaats hebben in een bijeenkomst, waar tevens een overzicht van financiën enz. gegeven zal worden. Er werd aan deelgenomen door Sassenheim, Lisse I, Lisse II, R.a.veen, Boskoop, Voorschoten en Leiden. De penningmeester van ons district, Se nior W. Augustinus, is afgetreden als Se nior der Gez.-Ver. te Noordwijk en daar door ook als permingm. van ons district. Zijn opvolger als Senior is J. Wassenaar, Pkkéstr. 1, Noordwijk. De verloofden uit heel ons district komen Zondagmiddag om 4 uur bijeen op 't Ra penburg in ons Gezellengebouw. Het is de laatste bijeenkomst van dit jaar. Allen na tuurlijk present. MEDEDEELINGEN. „Franz Schweitzer", onze ijverige mu- ziekclub, heeft een uitnoodiging aanvaard van de Gez.-Ver. te Bennebroek, om er 2den Pinksterdag te musiceeren. Biljarters dienen er rekening mee te houden, dat masseeren verboden is. Bij hardleerschen zullen sancties worden toe gepast! Adressen, die veranderen, moet men mel den aan den secret. Jac. v. Steen. Een commissariaat is geen college van helder zienden. Dus: melden! Woensdagavond wordt een gecombineer de vergadering gehouden voor de bestu ren van onze onderaf deelingen: Tooneel- club „Ad. Kolping"; Liedertafel „Seb. Schaffer" en Muziekgezelschap „Fr. Schweitzer". HEMELVAART. Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria en Credo. Prefatie van Paschen tot en met Woensdag. Vanaf Donderdag de Prefatie en het gebed „Communicantes" van Hemelvaart. Kleur: Wit, behalve Maandag, Rood. ZONDAG 17 Mei. Vijfde Zondag na Pa schen. Mis: Vocem. 2e gebed v. d. H. Pa- schalis Baylon, Belijder. De overwinning van Christus op de dood bij Zijn Verijzenis heeft ons verlossing ge bracht; 't Moet verkondigd tot aan de gren zen van de aarde. (Introitus). Aan ons de plicht om als „verlosten" te leven. Daarom niet alleen „geluisterd" naar de Leer van Christus, ter prediking waarvan Hij van den Vader was uitgegaan, maar ook „le ven" volgens de Leer van. Christus. Anders bedriegen wij ons zelf. (Epistel). Laten wij in Naam van Christus aan God, van Wien alle goed voortkomt, vragen datgene, wat wij van Christus hebben geleerd, ook in beoefening te kunnen brengen. (Evange lie en Gebed). MAANDAG. DINSDAG en WOENSDAG zijn de drie Kruisdagen, in de taal der Kerk „Biddagen" geheeten. Zij zijn ont staan in de 5e eeuw. Wegens de plagen, waarmee het bisdom Vienne (Frankrijk) in 469 geslagen werd, beloofde de toen malige bisschop, de H. Mamertus, met geestelijken en geloovigen jaarlijks een processie te houden op de drie onmiddel lijk aan het feest van O. H. Hemelvaart voorafgaande dagen. De overige Fransche bisschoppen volgden het voorbeeld van Mamertus en in de 8e eeuw voerde Paus Leo III deze processie in voor geheel de Kerk. Onder de processie wordt de Litanie van alle Heiligen gezongen. Het doel is: Gods zegen afbidden ook en vooral over de vruchten der aarde (vgl. Epistel, zegen; Evangelie, voedsel). MAANDAG 18 Mei. Mis v. d. H. Venan- tius, Martelaar: Protexisti. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Kruisdag (uit de Mis: Exaudivit, te vinden achter de 5e Zondag na Paschen). Geen Credo. Of de Mis v. d. Kruisdag: Exaudivit. Geen Glo ria. 2e gebed v. d. H. Venantius. Geen Credo. Prefatie van Paschen. Kleur: Paars. Als knaap van 15 jaren aangeklaagd bij keizer Antiochus als belijder van de chris telijke godsdienst, onderging Venantius de gruwzaamste folteringen, waarvan hij tel kens wonderbaar herstelde. Tenslotte is hij onthoofd en stierf hij de marteldood tege lijk met velen, die op het zien van de standvastigheid en de wonderdadige gene zingen van Venantius het geloof in Jesus Christus hadden omhelsd. DINSDAG 19 Mei. Mis v. d. H. Petrus Coelestinus, Paus en Belijder: Statuit. 2e gebed v. d. H. Pudentiana, Maagd en Mar telares; 3e v. d. Kruisdag. (Zie gisteren). Geen Credo. De heilige Petrus. Coelestinus heeft een mooi voorbeeld gegeven van ootmoed. Te gen zijn wil gekozen tot Paus om wille van zijn deugden, moest hij zich deze keuze laten welgevallen. Vier maanden later legde hij in een Consistorie te Napels, in tegenwoordigheid van de koning zijn waar digheid neer en ging opnieuw zijn klooster leven beginnen. WOENSDAG 20 Mei. Vigiliedag voor het Feest van O. H. Hemelvaart. Mis v. d. H. Bernardinus van Siëna, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. Vigilie; 3e v. d. Kruisdag. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Geoorloofd is de H. Mis v. d. Vigilie: Vocem (als op de vorige Zondag, maar eigen Epistel en Evangelie). 2e gebed v. d. H. Bernardinus: 3e v. d. Kruisdag. Geen Credo. De H. Bernardinus, één van de grootste sieraden van de Kerk in de 15e eeuw, werd 8 September 1380 uit een edele fami lie geboren. Zijn moeder stierf toen hij pas drie jaar oud was. Bernardinus ontving echter toch een zeer vrome opvoeding van twee zijner tantes, zoodat hij van dag tot dag in godsvrucht, wijsheid en liefde jegens God en de menschen opgroeide, In het jaar 1404 legde hij in de Orde der Ca- pucijnen de gelofte af en legde hij zich op verlangen van zijn oversten toe op het predikambt. Vooral heeft hij de Zoete Naam gepredikt in Italië als een teeken van verzoening en vrede in die dagen van strijd en verdeeldheid. DONDERDAG 21 Mei. Feestdag van O. H. Hemelvaart. Te vieren als Zondag. Mis: Viri Galileï. Wij gelooven, dat Christus ten hemel is opgeklommen. Geve God, dat wij, die nog in het lichaam op aarde verblijven met onze geest wonen in de hemel. (Gebed). N.B. Na het Evangelie van de Hoogmis wordt de Paaschkaars, die de verrezen Christus voorstelt, gedoofd. Dit beteekent: Christus is ten hemel opgeklommen. (Evangelie). VRIJDAG 22 Mei. Mis van een dag on der het Octaaf. Mis: Viri Galileï (als gis teren). 2e gebed Concede (ter eere van Maria); 3e voor Kerk of Paus. ZATERDAG 23 Mei. Mis van een dag on der het octaaf: Vir Galileï. Gebeden als gisteren. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. Feest v. d. H. Paschalis Baylon Belijder: In omni opere. 2e gebed en laat ste Evangelie v. d. 5e Zondag na Paschen. MAANDAG. Mis*v. d. H. Felix van Can- talicië, Belijder: Dominus. 2e gebed v. d. H. Venantius; 3e v. d. Kruisdag. Laatste Evangelie v. d. Kruisdag. Kleur: Wit. DINSDAG. Mis v. d. H. Ivo, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. H. Petrus Coelestinus; 3e v. d. Kruisdag; 4e v. d. H. Pudentiana. WOENSDAG. Mis v. d. H. Bernardinus van Siëna: Laudationem. 2e gebed v. d. Vi gilie; 3e v. d. Kruisdag. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. VRIJDAG. Mis v. d. Z. Z. Joannes Fo rest, Joannes van Cetina en Petrus van Duenas, Martelaren: Sancti tui. 2e gebed v. h. octaaf; 3e Concede. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Z. Bartholo- meüs Pucci en Gerardus van Villamagna, Belijders: Confiteantur. 2e gebed v. h. oc taaf; 3e Concede. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. LAND- EN TUINBOUW BOETE-PROCESSIE L. T. B. Op Maandag 18 Mei a.s., de eerste der Kruisdagen, zal de L.T.B. eene Boete processie naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo organiseeren. Te verwachten is, dat de deelname we derom groot zal zijn. De plechtigheden zullen dien dag om tien uur (zomertijd) aanvangen met een H. Mis. Om half een is er Lof en Processie met het Allerheiligste. De predikatie wordt gehouden door Rec tor L. Beune uit' Leiden, den geestelijken leider van onze opkomende Jonge Boeren- en Tuindersbeweging. Aan hen, die met den trein gaan, zij medegedeeld, dat op dien dag de trein, welke om 9.25 uit Uitgeest, en de trein, welke om 9.47 uit Alkmaar vertrekt, te Runxputte (het station bij het Genade oord te Heiloo) zullen stoppen, om de deel nemers aan deze Boete-processie in de ge legenheid te stellen, uit te stappen. RECHTZAKEN RISICO VAN HET STRAPERLOSPEL. Na inbeslagneming schadevergoeding geëischt. Voor de Amsterdamsche rechtbank is gisteren gepleit in het geding tusschen den directeur van de voormalige Madisondub op de Brusselsche tentoonstelling, den heer Strauss en de AmsterdamLonden verze keringsmaatschappij. Voor eischers traden op mr. Bourlier uit den Haag en mr. Houwing uit Rotterdam, voor de verzekering, die aangesproken werd tot uitkeering van 300.000, later tot 200.000 teruggebracht, trad op mr. Th. P. Masthof. Mr. Bourlier schetste in het kort de voor geschiedenis van dit proces. De heer Strauss had zich voor de opening van het paviljoen waarin het Straperlospel werd gespeeld, verzekerd tegen eventueel ingrij pen van de Belgische justitie, waardoor de club zou moeten worden gesloten. Voor het verzekerde bedrag ad ƒ300.000 moest 10 procent premie worden betaald. Toen de Belgische justitie ingreep, weigerde de verzekering uit te betalen omdat h.i. bij het afsluiten onjuiste gegevens waren ver strekt voor het opmaken van de polis, o.m. zou hij hebben gezegd aan een makelaar, dat hij toestemming van de autoriteiten had gekregen om de club te exploiteeren. Mr. Bourlier was van meening, dat de maatschappij eerst de verschafte inlichtin gen had moeten onderzoeken alvorens tot het uitreiken van de polis over te gaan. Uit het hooge premie-percentage leidde pl. af, dat de maatschappij wel degelijk heeft be grepen, dat een groot risico werd geloopen. Bovendien had de verzekering meer op haar hoede moeten zijn, toen de rechtbank te den Haag Straperlo als hazardspel kwa lificeerde. Mr. Hou wing wees op de eigenaardige po sitie van de gedaagde, die tegelijkertijd als makelaar en als assuradeur optrad. Mr. Masthof bestreed o.a., dat de premie abnormaal hoog was, voorts voerde pl. o.m. aan, dat Strauss c.s. geen inzage had ge geven van de rapporten over het Straperlo spel, uitgebracht door Belgische deskun digen aan S. De rechtbank zal over vier weken vonnis wijzen. DE ROOFOVERVAL TE DIEPENVEEN. De rechtbank te Zutfen deed gisteren uitspraak in de zaak tegen J. J. G. van der H., N. G. van der H. en W. F. tegen wie de officier van justitie vier jaar ge vangenisstraf had geëischt omdat zij in den nacht van 27 op 28 Juli van het vorig jaar een roofoverval hadden gepleegd te Diepenveen bij Deventer in een boerderij, waarin een oude man met twee zoons woonde. Aan het optreden van een der zoons, die door de inbrekers was aange vallen en bloedend verwond werd, was het te danken, dat de inbrekers hun boosaar dige plannen niet tot uitvoering hebben kunnen brengen. De rechtbank veroordeelde elk tot vier jaar gevangenisstraf. Slaan op school. Het gerechtshof te Arnhem heeft Don derdag uitspraak gedaan in de zaak van het hoofd der school te Uddel, die een leer ling, die zich onhebbelijk gedroeg een paar klappen gaf en te dier zake door de rechtbank te Zutphen tot 40 boete subs. 40 dagen hechtenis werd veroordeeld. Het Hof heeft in zijn arrest niet aange nomen, dat verdachte zich aan mishande ling schuldig maakte, en hem vrijgespro ken.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10