NIEUWS STADS Tip-Top gekleed zijn is geen kunst... HEEREN-COSTUUMS vertrojftensnaam yRIJDAG 15 MEI 1936 WARM. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid- Oostelijke wind. Meest licht tot half be wolkt. Droog weer behoudens geringe kans op onweer. Warm overdag. Hoogste barometerst.: 775.8 te Haparanda. Laagste barometerst.: 750.5 te Blacksod. De hooge drukking over Scandinavië nam weer toe, die in het Zuid-Westen werd verdreven door de Oceaandepressie, die gisteren sterke barometerdaling met zwa- ren regen in Ierland bracht, maar nu in beteekenis afnam en een uitlooper over de Golf van Biscaye heeft gevormd. Geheel Scandinavië heeft fraai weer en dit heeft zich nu ook over West-Duitschland, ons land en Frankrijk uitgebreid. In Schotland en West-Engeland valt nog regen. Bij de golf van Biscaye is eenige kans op onweer, maar voorloopig is de kans, dat dit tot ons land doordringt, nog gering, overigens is zonnig en warm weer te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 20.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 9.17 uur tot Zaterdagmorgen 4.36 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 16 Mei voorm. 11.14 en nam. 11.47 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl.": 17 gr. C. ART. 177. Zooals gezegd heeft de Eerste Kamer gisteren aangenomen de Indische Begroo ting evenals de Begrooting van Suriname. Minister Colijn heeft in zijn rede ter be antwoording van enkele sprekers niet veel nieuws kunnen zeggen. Hij heeft echter ook het bekende art. 177 besproken, en naar aanleiding daarvan merkt de Kamer- overzichtschrijver van de „Maasbode" het volgende op: Met instemming vernamen wy, dat de toepassing van art. 177, waarover de heer Schoemaker Woensdag een boekje open deed, den minister „na aan het hart ligt". Niet alleen acht dr. Colijn het artikel prin cipieel onjuist, maar hij noemt het ook volkomen uit den tijd, vermits het artikel werd gemaakt, toen er nog schier geen in- heemsche christenen waren. Nu zijn er tal rijke zelfstandige protestantsche gemeen ten en inheemsche katholieke priesters. Men kan hun geen recht onthouden, dat hun andersdenkende landgenooten wel be zitten en gebruiken ook. Men vraagt zich af: Waarom wordt het artikel dan niet opgeruimd? De minister acht een voorstel daartoe in strijd met den grondslag van het kabinet, zoolang er nog verzet tegen die opheffing bestaat. Maar bestaat zulk verzet nog? Welke partij ver zet zich dan tegen de opheffing van een artikel, dat verouderd is, dat, zooals de mi nister zelf zegt, op het doodsbed ligt en dat aanleiding geeft tot herhaalde ernstige klachten? De minister zal de „plagerijen" wij vinden, wat geschiedt, erger dan plagerij en achten het machtsmisbruik onderzoeken. Maar hoe lang duurt dat? En wat, als de G.G. in bepaalde gevallen de ambtenaren dekt? Er is toch niemand, die gelooft, dat aan een landvoogd om een of anderen „geplaagden" missionaris een „aanwijzing" zal worden gegeven. Maar één remedie helpt definitief: het artikel afschaffen. En zoolang het nog leeft, dient er te Batavia een gezag te zijn, dat onver biddelijk maatregelen neemt tegen amb tenaren, die hun bevoegdheid misbruiken. De heeren zouden hun tyrannie gauw af- leeren, als zij wisten, dat de „toewan besar" hun optreden niet dulden zou. Wij hopen, dat de nieuwe G.G. wiens benoeming be gin Juni zou afkomen, over deze aangele genheid, die een groot deel van het Neder- landsche volk héél hoog zit, denkbeelden zal koesteren, die ons, christenen, niet lan ger zullen ergeren. Dat de minister overi gens niet inging op den nog te benoemen G.G.. achten wij volkomen juist en de vragen dienaangaande vonden wij staats rechtelijk onjuist. De benoeming is een praerogatief van de Kroon, pas als zij ge schied is, kan de Volksvertegenwoordiging daarover zoo noodig het kabinet, dat de voordracht van den minister van Koloniën mede beoordeelt, bespreken. Maar het wil ons voorkomen, dat het Nederlandsche volk er recht op heeft, dat een man be noemd wordt, van wien het kan verwach ten, dat hij geen missionarissen zal „pla gen". KERKNIEUWS Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Dinsdag géén audiëntie verleenen. EEUWFEEST HARTEBRUG-KERK. Vanmorgen heeft de Pastoor der Parochie, met assistentie van de Kapelaans, een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor de overledenen. De kerk was in in drukwekkend rouwgewaad. Het zangkoor voerde met veel toewijding de gezangen uit. Volgende week is het laatste nummer van het feestprogram. Dan zal de parochie-film worden ver toond. Wij zijn reeds in de gelegenheid ge weest, deze te zien, en kunnen verklaren, dat de operateur, de heer Slegtenhorst, een keurig stuk werk op dit gebied heeft afge leverd. De film, die ongeveer anderhalf uur draait, zal, ongetwijfeld, algemeen in den smaak vallen. De vertooningen zijn voorloopig vastge steld op volgende week Woensdag, Donder dag en Vrijdag in het St. Antonius-clubhuis, Hazewindsteeg, te 8.15 uur. Kaarten voor één dezer avonden zijn verkrijgbaar Zondag van 11.301 en Maandagavond van 8—9 uur in de Romanuszaal achter de kerk. De kaarten kosten 10 cents; plaatsbespreken, dat niet vereischt is, doch wordt aangera den, kost 25 cents, 't Is de bedoeling, ook een avond te geven voor nog lager entree, dan het hier vermelde. R. K. Houtbewerkers en Meubelmakers- Bond „St. Antonius van Padua". Gisteren hield de Leidsche afdeeling haar 20ste jaarvergadering waarvoor de op komst vrij goed te noemen was. De voorzitter opende deze vergadering met den Chr. groet en wenschte allen har telijk welkom om direct even stil te staan bij het 20-jarig bestaan van den afdeeling. Dit zal niet feestelijk gevierd worden daar hiervoor geen gelden aanwezig zijn, maar er werd besloten in den loop van deze maand een H. Mis te laten opdragen voor de levende en overleden leden der afd. De voorzitter spoorde aan tot bijwoning van de Encycliekmeeting, welke dit jaar gehouden wordt in Oegst geest en voor nie mand een beletsel kan zijn tot deelname. Hierna volgden de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester, welke met een woord van dank kónden worden goedgekeurd. Tot kasnazieners werden be noemd de heeren J. Honsbeek en P. Deve- ling. Aftredend voor het bestuur waren W. Simons en J. H. Driessen, die zich herkies baar stelden en werden herkozen. Aan de orde was hierna het doen van voorstellen voor de as. Bondsvergadering welke gehouden zal worden te Haarlem op 18 en 19 Juli a.s. Er waren van de zijde van het bestuur eenige voorstellen ingekomen welke door de vergadering alle steun ont vingen. Er werd besloten deze aan het Hoofdbestuur te doen toekomen. Hierna sprak de geestelijk adviseur, kap. G. Mudde, nog een woord van dank aan het bestuur voor de zeer uitvoerige voor stellen, welke zijn gedaan. Van de rondvraag maakte de heer M. Kienjet gebruik om aan het bestuur zijn erkentelijkheid te willen uiten voor het vele werk door hen voor de organisatie verricht. Niets meer aan de orde, sloot de voorzit ter deze goed geslaagde vergadering met den Chr. groet. KC0PT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN DE LEIDSCHE COURANT DE DUINWATERTARIEVEN. Een protestvergadering. Aan den oproep van een Comité van Ac tie om te komen tot verlaging van de thans geldende duinwatertarieven, welk comité tegen gisteravond een protestvergadering in café-restaurant „De Harmonie" had uitgeschreven, was door 'n 25-tal personen gevolg gegeven. Deze vergadering stond onder leiding van den heer A. van Egmond uit Oegst- geest, die er in zijn inleidend woord op wees, dat de hooge, nog uit de oorlogsja ren dateerende tarieven der Leidsche Duin- watermaatschppij, nog steeds blijven gel den, hoewel sinds geruimen tijd van alle kanten geroepen wordt om aanpassing aan de veranderde tijdsomstandigheden. Wat de tarieven der L. D. M. betreft, zegt spr., dat een tariefsverlaging alleszins ge wettigd zou zijn, gezien de bedrijfsuitkom- sten verre van slecht te noemen zijn. Im mers werd in het afgeloopen boekjaar aan aandeelhouders niet minder dan 23 pet. uitgekeerd. Volgens spr. zou een tariefs verlaging dus alleszins financieel verant woord te noemen zijn. Teneinde uitbreiding te kunnen geven aan de werkzaamheden van het comité, achtte spr. het gewenscht dit comité eenigs- zins uit te breiden, waartoe werd beslo ten. De heeren v. d. Puil, J. Riedel, de Best, Hofman en J. van Tol verklaarden zich daarop bereid mede zitting in het comité te nemen. Aan mr. G. H. E. Nord Thomson, die reeds zijn steun aan deze actie had toe gezegd, zal verzocht worden als juridisch adviseur op te treden. Verder zal contact worden gezocht met den Verhuurdersbond voor Leiden en Om streken, den Bond van Huiseigenaren, di verse woningbouwverenigingen en met de verbruikers uit de omliggende gemeenten. Hierna werd besloten om het comité een meer definitieven vorm te geven door het stichten van een organisatie van belang hebbenden, waarvoor alle aanwezigen zich als lid opgaven. Daarna werden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld hun bezwaren en verlan gens naar voren te brengen. Deze kwamen in hoofdzaak hierop neer, dat de verbruikers als gevolg van het vast recht veel meer moeten betalen dan hun werkelijk verbruik bedraagt, terwijl zij ingeval hun verbruik méér is dan het ge contracteerde kwantum moeten bijbetalen. In dit verband werd het vastrecht een vast onrecht genoemd. Een der aanwezigen zeide o.a. te moeten betalen voor een kwantum van 270 liter per dag, terwijl zijn werkelijk verbruik nog geen 100 liter bedraagt. Bovendien werd geklaagd over verschil lende tarieven bij eenzelfde woningopper vlakte en over te hoogen meterhuur. Meer dere aanwezigen gaven er de voorkeur aan den meter te koopen, inplaats van te huren. Ten slotte werd besloten met kracht de propaganda ter hand te nemen en binnen kort een nieuwe vergadering uit te schrij ven. ST. JOS.-GEZ.-VEREENIGING. Afd. Jeugdwerkloozen. Wegens het opheffen van het Nat. Crisis comité staan de werkkampen te Baarn tij delijk stop. Er wordt nu onderhandeld met met de regeering over de noodige finan ciering. Zoodra een gunstig resultaat be reikt is, zullen ook de Leidsche liefhebbers (die zich gemeld hébben bij den Senior) in aanmerking komen. Derhalve tot nader be richt geduld hebben. PROF. MEES OVER: „HET HERLEIDINGSSTELSEL". Gevaren van devaluatie en inflatie. Prof. dr. W. C. Mees uit Wageningen, heeft gisteravond in de Leidsche Univer siteit een voordracht gehouden over „Het Herleidingsstelsel'Het kenmerkende van een eonornische depressie bestaat in een wanverhouding tusschen prijzen en pro ductiekosten. Deze wanverhouding is weg te nemen door verhooging van de prijzen of verlaging dér genoemde productiekos ten. Dit tracht men soms te bereiken door de waarde van de geldeenheid te ver minderen, hetzij door devaluatie hetzij door inflatie. Aan beide methoden of aan haar combinatie zijn echter zoo groote onzekerheden omtrent de resultaten en bovendien zoo groote gevaren en bezwaren verbonden, dat zij met nadruk moeten ontraden. Dit geldt niet voor de verlaging der pro ductiekosten, althans niet indien men haar verkrijgt door aanvaarding van een regeling, krachtens welke de loonen, huren en verplichtingen uit geldleening rijzen en dalen aan de hand van en in evenredig heid met den stand der indexcijfers van de kosten van levensonderhoud. De ver houding tusschen prijzen en productiekos ten wordt dan niet verbroken, de onder nemers lijden, ook indien het prijspeil daalt, geen verliezen, er is voor hen dus geen reden om arbeiders te ontslaan en er ontstaat, niettegenstaande den prijsval, geen werkloosheid. Deze oplossing van het crisisvraagstuk is ook daarom zoo mooi, omdat zij tevens het rechtsgevoel bevredigt. Immers daling der prijzen beteekent toeneming van de koopkracht van eiken gulden. Wil men, naar de eischen van het recht, de uit voering van verbintenissen zoo veel mo gelijk overeenkomstig de bij het ontstaan ervan aanwezige bedoeling doen plaats hebben, dan zal men het aantal guldens waarin ze werden uitgedrukt, bij dalend prijspeil dus moeten verlagen en bij stij gend prijspeil verhoogen. Dit nu doet het voorgestelde herleidingsstelsel, terwijl het thans geldende gulden-is-gulden-stelsel alle wijzigingen in de koopkracht van het geld bij het nakomen van de verbintenis sen negeert en daardoor nu eens den schuldenaar, dan weder den schuldeischer dupeert. Bij het bestaande geldrecht heeft stijging van het prijspeil tengevolge een verrijking van de ondernemers ten koste van arbeiders en renteniers, terwijl bij da lend prijspeil deze allen zich ten koste van de ondernemers verrijken. In het laatste geval vertoonen zich de ons maar al te be kende depressieverschijnselen, bij prijsstij ging verleiden de extrawinsten tot onge zonde uitbreiding der productie, welke tot prijsdaling en dus weder tot depressie moet voeren. Een rustige ontwikkeling der voortbren ging is op deze wijze dus onmogelijk: de productie moet telkens worden stopgezet, zoodra zij goed op gang is gekomen. Bij het herleidingsstelsel bestaat die noodzaak in het geheel niet. Daalt door ruimere pro ductie het prijspeil, geen nood, de produc tiekosten gaan mede omlaag, zoodat de on dernemer z.g. algemeene overproductie niet meer behoeft te vreezen. In verband hiermede zal eerst bij een herleidingsstel sel de techniek zich ten volle kunnen ont plooien. Verkorting van den arbeidsdag zal dan niet meer worden aangeprezen als een (ondeugdelijk) middel om werkloosheid te beperken, maar omdat de welvaart zooda nig zal zijn verhoogd, dat men in vele ge vallen aan meer vrijen tijd hooger waarde zal toekennen dan aan nog meer stoffelijke welvaart. Een herleidingsstelsel zal dus een eind maken aan den paradoxalen toestand, dat groote technische vooruitgang in bree- den kring armoede veroorzaakt. De juistheid van een herleidingsstelsel berust op een eenvoudig en door ieder te bega-ij pen rekensommetje; indien de een heid, waarin iets is uitgedrukt, tot de helft ineenschrompelt, is een dubbel aantal der verkleinde eenheden gelijk aan het enkele aantal oude eenheden. Het is een tastbare misleiding te beweren, dat het herleidings stelsel ingewikkeld en niet voor toepassing vatbaar zou zijn. Het herleidingsstelsel eischt slechts enkele zeer eenvoudige bere keningen, welke een ieder kan begrijpen en verrichten. DE ZILVERTENTOONSTELLING. Verschenen is het financieel overzicht der van 27 Juli tot 31 October 1935 ge houden zilvertentoonstelling. De totale uitgaven hebben 3597.17}$ bedragen, de ontvangsten 2274 87, zoo dat er een nadeelig saldo is van f 1322.30}$ De verloting bracht 611.40 op tegen 283.45 aan gemaakte kosten. De entree's beliepen 1345.75. Het nadeelig saldo wordt gedekt door het Waarborgfonds, waarvoor de deelne mers 12}$ pet. hebben te betalen. Tweede Concert Leidsch Studenten zangkoor. Dinsdag 26 Mei a.s. geeft het Leidsch Studentenzangkoor dirigent Leo Mens, zijn tweede concert in de kleine Stadsgehoor zaal. Aan dit concert werken mede Hans Gruys, zangeres en een klein kamer orkest onder leiding van Hans Brandts Buijs. Het programma bevat werken van oude en moderne Nederlandsche meesters o.a. Schuyt, Wagenaar, Pijper, Badings. «Och, waren alle menschen wij». (Dat Is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar 'n klein XBy beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I) EERSTE BLAD - PAG. 2 AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Mei a.s. waargeno men .door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heer W. K. E. Huygen de Raat, Leiden; doctoraal examen Geneeskunde de hee ren Tjoen Giap Lauw, Leiden; M, A. Elderson, Rotterdam; mej. C. L. H. Groote Haar', Den Haag. Artsexamen 1ste gedeelte: C. Dominicus Schiedam; D. B. Abegg, Heemstede; Ch. G, Njiokiktjien, Leiden. Bevorderd tot Arts: A. Gerrits, Den Haag en W. Kampschuur, Den Haag. DE WERKLOOSHEID Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgen de personen als werkloozen ingeschreven: Baggerlieden 3, behangers 5, betonvlech- ters 30, betonwerkers 64, fundeeringswer- kers 1, glazenmakers 1, glazenwasschers 6, granietwerkers 15, grondwerkers 90, heiers 2, metselaars 145, opperlieden 116, schil ders 74, sloopers 5, steenbikkers 1, steen houwers 1, straatmakers 7, hulp-straatma- kers 9, stucadoors, witters 56, timmerlie den 234, uitvoerders 4, voegers 34, ongech. bouwarb. 8, totaal 911. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompen- sorteerders 16, vellenblooters 7, steenfabr. arbeiders 126, zeefabr. ar. 5, ongesch. fabr. arb. 58, totaal 229. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 87, reizigex-s, colp. 45, winkelbedienden 28, in casseerders 13,m usici 8, onderwijzers 10, overheidspersoneel 10, verplegers 2, totaal 203. Hotel-Café-personeel: huispersoneel 17, kellners 45, koks 6, totaal 68. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout bewerkers 78, kistenmakers 7, kuipers 8, lijstenmakers 3, mandenmakers 1, meubel makers 30, meubelstoffeerdei-s 7, politoer- ders 2, ongesch. arbeiders 37, totaal 175. Kleermakers:-Kleermakers 41, kappers 7, schoenmakers c.a. 18, totaal 66. Land- en tuinarb.: bloemisten 30, land arbeiders 25, tuinlieden 27, warmoeziers 11, ongesch. landarb. 7, totaala 100. Metaalbewerkers: bankwerkei-s 117, blik- bewerkers 29, burgersmeden 39, electri- ciens 63, galvaniseurs 1, gasfitters 10, ge reedschapmakers 2, instrumentmakers 9, insoleerders 8, kernmakers 1, kettingsme den 34, klinkers 13, koperslagers 5, lab. bedienden 2, lasschers 3, loodgieters 56, machinisten 23, metaalboorders 6, metaal draaiers 14, metaalschavers 2, metaalslij pers 2, monteurs 32, pianostemmers 2, po lijsters 1, ponsers 5, rijtuigschilders 1, rij wielherstellers 13, scheepstimmerl. 6, sto kers 22, tegenhouders 16, verw. monteurs 18, voorslaanders 12, voorwarmers 7, vul- caniseurs 1. vuurwerkers 9, wagenmakers 7, ijzerwerkers 51, zandvormers 4, goud en zilversmeden 1, ongesch. arbeiders 39, totaal 686. Sigarenmakers 5, sig.sorteerders 3, strip pers 2, totaal 10. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 6, in genieurs 3, technikers 8, teekenaars, opz. 19, werkmeesters 15, totaal 51. Textielarbeiders: hekelaai-s 6, katoen drukkers 27, kluwers e.a. 7, luikers 13, plaatsnijders e.d. 20, schrobbelaars 2. spin ners 40. spoelers 3, staaldraaddraaiers 13, sterkers 2, strijkers 12, wevers 120, wol bewerkers 38, ongesch. textielarb. 54, to taal 352. Transportarbeiders: chauffeurs 134, em- balleurs 5, exp. knechten 26, koetsiers 19, loopknechten 41, magazijnknechten 58, schippers 104, spoor- en trampers. 17, wa kers 8, ti'ansportarbeiders 68, losse arbei ders 449, totaal 929. Typografen: boekbinders 30, boekdruk kers 15, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 32, steendrukkers 2, totaal 85 Voedingsmiddelen arb.: bakkers 85, mo lenaars 1, ovenisten 5, slagers 64, suiker- werers 24, Wijnkooperskn. 8, zoutzieders 2, zuivelberieders 4, ongesch. fabr. arb. 43, totaal 236. Vrouwen: linnen juffrouw 1. analysten 1, maasters 1, breisters 2, naaisters 13, win keljuffrouwen 12, kantoorpersoneel 21, apothekerass. 2, onderwijzeressen 3, boek- bindsters 1, serveersters 2, strijksters 1, verpleegsters 7, teekenaressen 1, huisel. diensten 164, fabr. arbeidsters 57, leerl. kapsters 1, totaal 290. Alg. totaal 4391, 16 Mei 1935 3807, 17 Mei 1934 2971. Ben. 63 ged. werkloozen en 39 werkverschaffing. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 1933. N.V. vdi. Arie Verduyn, Alphen aan den Rijn, Hooftstraat 275. Handel in koloniale waren enz. N. Comm.: C. van der Zaal, Lisse. 335. Naamlooze Vennootschap van Cra- nenburgh en Heringa's Sajetfabrieken. Lei den, Vliet 15. De statuten zijn gewzigd. Nieuwe inschrijving. 6761. H. Beekman, Leiden, Breestraat 107a. Maat- kleedingbedrijf. E.: H. J. A. M. Beekman, Leiden. Gistermiddag sprong de 27-jarige agent van politie D. B. uit Den Haag, die op het N. B. L. O.-terrein aan den Zoeterwoud- schen Singel met het Haagsche Politie-elf- tal tegen het Leidsche speelde, bij de rust over de omrastering van het veld. Hij viel en brak den linker onder arm. De E. H. D. spalkte den arm ter plaatse en nam den man mee naai' het Acad. Ziekenhuis. Na daar verder behandeld te zijn, kon hij naar huis terugkeeren. Zelfs niet met weinig kosténDat weet de Heeren-clientèle van de Faam uit ondervinding. Zij kennen de prima stoffen, de prima coupe en afwerking, en... de lage prijzen van de Faam's Zoowel In Maat-, als in Confectie-Kleeding. Een practisch man zoekt dan ook niet lang, maar gaat naar de Faam, of vraagt bezoek aan huis van onzen reiziger. Ook in HEEREN-MODEARTIKELEN steeds ruime sorteering. Overhemden, d ssen, sokken, enz. in de nieuwste dessins en tinten. HOOGSTRAAT 1-2 TEL. 2744 - LEIDEN

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2