DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang VRIJDAG 15 MEI 195b No. 8420 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekS 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 f GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Een Leidsche textielschool. Amsterdams burgemeester heeft een ma nifest gericht tot de burgerij, om zooveel mogelijk werk te laten verrichten, ten einde aldus de werkloosheid te bestrijden. „Besluit nog heden tot die werkzaam heden, tot die vernieuwingen, tot die her stellingen, welke binnen het bereik van uw beurs vallen, en die u, om welke reden dan ook, tot nu toe uitstelde" aldus het bedoelde manifest, dat wij gisteren hebben gepubliceerd en waaraan wij hier nog even willen herinneren. In de geciteerde woor den wordt herinnerd aan den in dezen tijd allerbelangrijkst en socialen plicht, om mede te werken aan een werkverruiming. Wij willen uit de krant van gisteren nog een ander c.itaat repeteeren. Naar aanleiding van het gouden jubi leum van een arbeider in de wollen de- kenfabriek v/h. Zaalberg heeft de direc teur de heer Schrandt een toespraak ge houden, waarin ook deze de aandacht ves tigde op een zeer belangrijk middel tot werkverruiming, van geheel anderen aard. Wij citeeren hier wat de heer Schrandt op merkte: „De overheid, welke door oprichting van economisch technologische" instituten de oprichting van nieuwe industrieën wil bevorderen en bestaande industrieën van voorlichting wil dienen en ook op andere wijze begint te toonen, hetzij dan aarze lend, dat zij het algemeen belang bij een gezonde industrie gaat inzien, verliest de voordeelen, welke voldoend geschoold met liefde voor him vak bezielde arbeidskrach ten bieden, te veel uit het oog. Hoe is het anders te verklaren, dat in een gerenom meerde wol-textielindustriestad als Lei den nog steeds ieder opleidings-apparaat, met name een textielschool, ontbreekt. Bij een opleving, welke zeker komen moet, hetzij dan op een lager niveau, zal Leiden achter blijken te Jiggen en zullen daar door de werklooze arbeiders eerst later in het productie-proces worden opgenomen als hunne collega's in andere centra's waar de gelegenheid om vakkennis op te doen niet ontbrak. Het is te hopen, dat de desbetreffende officieele instanties dezen achterstand bij de opleiding van jeugdige arbeiders thans in zullen zien en het initiatief tot oprich ting eener textielschool zullen nemen". Aldus de directeur van Zaalberg's fa briek. Wij onderstrepen hier gaarne de alles zins gegrond en wensch, dat Leiden krijge een textielschool, 't Is van het grootste be lang, dat Leiden zijn textielindustrie be- houde èn opvoere. De historie, de ervaring van eeuwen wijst Leiden aan als stad voor textiel-industrie. Maar die industrie kan in de toekomst alleen bloeien, als er klaar staat een corps van goed-geschoolde arbeiders, die den ar beid verrichten met vakkennis en met toewijding en liefde. Wij zien in de oprichting van zulk een school een eminent belang voor Leiden. Wij hopen, dat het woord van den heer Schrandt niet zal zijn als de stem eens roependen in de woestijn van oeconomi- sche malaise en daarmede verband hou dende geestelijke depressie! Die stem móet worden gehoord. En in overleg tusschen belanghebbende en be langstellende particulieren eenerzijds en de gemeentelijke overheid anderzijds moet 't komen tot een daad zij 't dan een daad op bescheiden schaal. Er staat hier, naar onze besliste overtui ging, een zeer groot plaatselijk belang op het spel. De wereld NIEUW MONSTERPROCES IN DUITSCHLAND. in vogelvlucht De Italiaansche Kamer heeft gisteiv u een buitengewone zitting (zijn er in Italië nog andere dan buitengewone zittingen van de Kamer?) de decreten goedgekeurd be treffende Abessynië en de instelling van het Keizerrijk. Verrassend is deze goedkeu ring allerminst, integendeel. Stel u voor, dat de Kamer haar goedkeuring aan deze decreten onthouden had. In de zaal van de Kamer zal een gedenksteen worden aange bracht met het volgende inschrift: „Op den 9en Mei van het jaar 14 van het fascistisch tijdperk stichtte Benito Mussolini het Im- aangenomen. „Onherroepelijk" verklaarde de Duce, ,is het Imperium. Verscherping der sanc ties beteekent oorlog". Wanneer de wereld zich dus niet goeds moeds neerlegt bij de schending van het Volkenbondspact, zal Mussolini toonen, welke de kracht is van de Italiaansche wa penen. Desalniettemin verklaarde Mussolini dat het Italiaansche volk hartstochtelijk den vrede wenscht. Dat wil zeggen, dat het op het oogenblik voorloopig verzadigd is en harstochtelij k wensóht met rust gelaten te worden. De EngeJsche labour-partij heeft zich gisteren uitgesproken voor verscherping der sancties, maar wij gelooven niet, dat daar veel van terecht zal komen. Er is reeds een voorstel bij de Commisie van Dertien binnengekomen van Chili om de sancties nu maar op te heffen. Aldus zal de Volkenbondsactie ook wel eindigen. Een roemloos einde. DUISBURG, 15 Mei. (A. N. P.) Het ge recht van Hamm, heeft te Duisburg een nieuw monsterproces gevoerd wegens sa menzweren tegen de veiligheid van den staat. 48 personen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 1 tot 15 jaar. BINNENLAND MET GROOT VERLOF Bij Koninklijk Besluit van 13 Mei 1936 is het volgende bepaald: „Voor de dienstplichtigen ,die ingevolge Koninklijk Besluit van 11 Maart 1936, na het einde van de eerste oefening in werke- 1 ij ken dienst zijn gebleven, eindigt deze verlengde werkelijke dienst: a. voor zooveel zij behooren tot de 4e di visie, met ingang van 16 Mei 1936, b. voor zooveel zij behooren tot een der divisies, tot het regiment Wielrijders of tot het wapen der Artillerie, met ingang van 16 Juni 1936". De minister van Defensie ad interim heeft voorts in een schrijven aan de mi litaire autoriteiten verzocht, zorg te dra gen, dat aan de hierbij betrokken dienst plichtigen groot verlof wordt verleend met ingang van 16 Mei of 16 Juni 1936, naar gelang ziji behooren to de onder a of tot de onder b vermelde legeronderdeelen. Dit geldt uit den aard der zaak evenzeer voor degenen, die reeds met onbepaald klein verlof zijn vertrokken, als voor hen, die nog bij den troep aanwezig zijn. VEREEN. R. K. GEMEENTERAADS LEDEN IN STATENKIESKRING „GOUDA". De Vereeniging van R. K. Gemeente raadsleden in den Statenkieskring Gouda kwam in de Leesvereeniging te Gouda in vergadering bijeen. Na het welkomstwoord deelde de voor zitter mede, dat de Kring is vertegenwoor digd geweest op de vergadering der Fe deratie, welke in Utrecht is gehouden. Als correspondeer end lid van de Fede ratie is aangesteld de heer H. J. v. d. Poll te Bodegraven. Getracht zal worden in den kring Gou da een cursus over een bepaald onder werp te organiseeren, zooals de Federa tie dit wenscht. De heer W. J. Middelweerd nam na deze mededeelingen de leiding der vergadering over. Hij wenschte den voorzitter, den heer A. C. Deerenberg, nog geluk met zijn 12 -jarig lidmaatschap van den Schoon- hovenschen gemeenteraad, en waardeerde het ten zeerste, dat de voorzitter zich we der beschikbaar gesteld had als spreker op deze bijeenkomst Vervolgens verkreeg de heer Deeren berg het woord voor zijn inleiding over de nieuwe schoolgeldregeling, welke Septem ber a.s. in werking zal treden. Uitvoerig heeft spreker de nieuwe schoolgeldheffing belicht, welke heel wat ROMEREIS NAAR KATHOLIEKE PERS TENTOONSTELLING. Deelnemers door den Paus in audiëntie ontvangen. Nadat de driehonderd deelnemers aan de Romereis voor de wereldperstentoonstel ling Donderdagmorgen een bezoek hadden gebracht aan de catacomben en het Neder- landsche College, werden zij des middags door Z. H. den Paus in audiëntie ontvan gen. Hierbij waren o.m. tegenwoordig Mgr. Jan Olav Smit, Mgr. Eras, de Generaal der Priesters van het Heilig Hart en vele Ne- derlandsche in Rome woonachtige geeste lijken. Toespraak van Mgr. Diepen. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Her- togenbosch, sprak den Heiligen Vader toe. Mgr. Diepen ving zijn rede aan met zijn vreugde er over uit te spreken, hier aan wezig te zijn als vertegenwoordiger van het Nederlandsche Episcopaat, dat het natio nale comité aangemoedigd heeft zich alle moeite te geven op waardige wijze aan te sluiten bij het eerbiedig en kinderlijk be wijs van hulde, dat de katholieke pers van de wereld in deze gezegende dagen gege ven heeft aan de verheven persoon van den plaatsbekleeder van Christus, den onver schrokken verdediger van de waarheid en bevorderaar van de katholieke actie en van het goddelijk recht om den vrede van Christus in het Rijk van Christus te doen gelden. De Nederlandsche katholieke pers, Heilige Vader, aldus spr., heeft zich ge wijd, wijdt zich en zal zich zonder voor behoud wijden aan den dienst van uwe Heiligheid en onze Moeder de Heilige Kerk, om de wapens van de waarheid, die vrij maakt en ter overwinning voert, te hanteeren. Zij zal dit doen met een onverzettelijke toewijding, in Christelijke eenheid, die be stand is tegen alles wat haar poogt te bre ken. De uitnoodiging, welke haar uit de Eeuwige Stad gewerd, tot bijwoning van deze schitterende tentoonstelling, die Uwe Heiligheid zelf heeft willen openen, en die een sprekende openbaring is van de kracht der wapenen der katholieke waarheid, deze uitnoodiging heeft onder leiding van het nationaal Nederlandsch Comité deze groo- te groep van Katholieke mannen en vrou wen uit alle diocesen in uw vaderhuis ge leid. De aanwezigen verlangen niets vuri ger dan deel te nemen aan het apostolaat der katholieke actie. Zij zijn vastbesloten de richtlijnen te volgen, die him zijn uitge stippeld of die him gewezen zullen wor den door de bevoegde overheid vooral wat betreft de katholieke Pers. Op hun beurt vragen zij deze heilige voornemens te ze genen. Uw zegen heeft de ijver van onze Nederlandsche vrouwelijke en mannelijke jeugd aangewakkerd, bij gelegenheid van de bedevaart van onze K. J. V. verleden jaar en nog pas bij het bezoek der Katho lieke Verkenners. Mgr. Diepen vroeg den zegen voor de hier vergaderden en al hun betrekkingen, terwijl hij Z.H. verzekerde, dat de verheven encycliek over het pries terschap van 20 December j.L zijn uitwer king niet zal missen bij de opvoeding van de toekomstige priesterschap in het gezin en voor priesters en bisschoppen zelf een prikkelende aansporing zal zijn om met nog meer offermoed hun plichten te ver vullen. Mgr. Diepen besloot met den heilwensch, waarbij hij den Heiligen Vader een lang leven hier op aarde en het eeuwig leven hiernamaals toewenschte. Toespraak van den H. Vader. De Heilige Vader sprak de vergaderde pelgrims ongeveer aldus toe: Mijne kinderen, uw eerbiedwaardige, laat ik hem zoo maar noemen, gids op uw pelgrimstocht, gids ook als herder van het geloovige volk en waardig vertegenwoor diger van de Nederlandsche Bisschoppen, onze Broeders in het Episcopaat, drukte in zijn laatste heilbede een wensch uit, die wij zelf ook gevoelen en waarvoor wij bid den: het eeuwig leven. Wij zullen daar, ho pen wij, komen door Gods genade en door het gebed. De Bisschop heeft ons nog veel anders gezegd, dat ons hart getroffen heeft, maar het kostbaarste geschenk, dat alle andere overtreft, is uw kinderlijke aan wezigheid hier. Het hart van een vader is altijd verheugd, wanneer hij zich temid den van zijn kinderen bevindt, en vooral is hij zulks, als hij weet hoe goed ze zijn. Ge zijt gekomen onder leiding van goe de gidsen, onder de bescherming van uw comité, uwen Bisschop en de Katholieke Pers. Welkom en dank aan allen. Dank voor de vreugde, ons bereid, dank voor al les wat ge tot heden deed voor uw Vader in Jezus Christus. Immers, wat men doet voor de zielen, voor eiken ziel afzonder lijk, is ook voor ons gedaan, want wij dra gen zorg en verantwoordelijkheid voor al len. Gij vertegenwoordigt heel katholiek Ne derland, dat, we zullen het telkens weer herhalen, zoo veel weldaden, zoo veel hulp middelen, zoo veel kostbare medewerking verleent, daar waar het het meest noodig is. Wij kunnen en zullen nooit vergeten, wat Nederland daarvoor doet. Zelfs uw aanwezigheid bij de perstent- toonstelling is een uiting van uw ijver voor de uitbreiding des geloofs. Gij hebt begre pen heel de diepte van ons doel. Deze ten toonstelling wil een hulp zijn voor de we reldzending der Kerk, wil allen zeggen, hoe groot deze taak is, zeggen wat men gedaan heeft en God er voor danken, zeggen ook wat er nog te doen valt. Wij danken u ook voor uw goede wenschen en voorne mens. Wij kunnen u niet genoeg zeggen hoe wij op uw gebed rekenen. Alleen God kan hulp en uitkomst geven in de tegen woordige moeilijkheden van allerlei aard. Wij vertrouwen op uw geest van volgzaam heid aan de geestelijkheid, opdat weten, dat zij op uw gehoorzaamheid kunnen re kenen. De vreugde, die ge Ons bereid hebt door uw werkdadig katholicisme, geeft ons groote troost en bemoediging voor de toe komst. Nu geven wij u hierom den zegen, dien ge zijt komen halen bij uw vader, uw ouden vader. De vaderzegen wordt kost baarder, naarmate de vader ouder wordt, uw wensch voor het eeuwig leven, dat God ons late bereiken. Wij vragen God, u en de uwen te zegenen. Hierna zegende de Paus de vergaderde menigte en deze zong spontaan Schaep- man's lied „Aan o, o Koning der Eeuwen". In den middag brachten vele pelgrims een bezoek aan het graf van den Nederlan der pater Roothaan S.J. wiens zaligverkla ring men in Nederland bijzonder verhoopt. Naar wij vernemen, hebben de priesters uit het aartsbisdom, in Rome aanwezig, gis teren een krans gelegd op het graf van dr. Schaepman. Gisteravond kwamen de pel grims in feestelijke bijeenkomst bijeen, waar toespraken werden gehouden door Mgr. Diepen, Mgr. Eras, den heer A. C. de Bruyn en den heer H. Kuypers. Den heer de Bruyn werd als reiscommis- saris een geschenk aangeboden. Hedenmorgen om 7.35 zijn de pelgrims uit Rome vertrokken naar Assisi. elementen zal bevatten, die in de school geldverordening een groote rol gaan spe len. De behoefte aan een reductie-regeling is zoo zeer gevoeld, dat schoolgeldverorde ningen tot stand zijn gekomen, waarbij langs een omweg is verkregen wat op ge wone wijze niet tot stand kon komen. Dit is verkeerd, de wet behoort te erkennen, wat in de praktijk van het gemeenteleven noodig is gebleken. De uitwerking hier van is aan de gemeente overgelaten. Men houde goed in het oog, dat meer naar bil lijkheid moet worden gestreefd, dan naar een eenvoudige uitvoering. Een geanimeerde gedachtenwisseling volgde op de interessante causerie van den heer Deerenberg. Aan het einde van de bijeenkomst deel de de secretaris mede, dat de heer Dee renberg in de laatst gehouden vergade ring der Federatie tot lid van het hoofd bestuur is gekozen. Met een luid applaus werd deze mededeeling ontvangen. De vergadering, die door vele leden werd bezocht, .werd besloten met een uit gebreide rondvraag. Dit nummer bestaat uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS AMEUBLEMENT VOOR SOCIALE ZAKEN. Jeugdige werkloozen hebben het vervaardigd. Het gemeentebestuur van Den Haag had eenigen tijd geleden aan den minister van Sociale Zaken medegedeeld, dat het aan de vakcursussen voor jonge werkloozen opdracht had gegeven tot het vervaardigen van een ameublement ten gebruike in de werkkamer van den heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkverschaffing en algemeen secretaris van de rijkscom missie voor de jeugdwerkloosheid. Dit ameublement zal Maandag door den wethouder, den heer Buurman, op het de partement van Sociale Zaken worden aan geboden. De minister van Sociale Zaken zal bij deze overhandiging tegenwoordig zijn. HET STATION HARMELEN. Direct na de sluiting van station Harme ien op heden, zal met de afbraak van het station en seinhuizen begonnen wor den. Vroeger was Harmeien een zeer be langrijk station van de Staatsspoorwegen en was er een druk vervoer door den lijn RotterdamAmsterdam via Harmeien. BUITENLAND. De Italiaansche Kamer heeft de decreten betreffende Abessynië goedgekeurd (2de blad). Een interview met Mussolini (2de blad). Wordt de Volkenbond gereorganiseerd? (2de blad). Minister Thomas en het geheimzinnig „thee-lek" (2de blad). Een journalist, die om de wereld vliegt (Luchtv., 2e blad). BINNENLAND. Nederlanders bij den H. Vader. (1ste blad. Dienstplichtigen niet langer onder de wapenen, maar met groot verlof. (1ste blad). LEIDEN. GOUDEN HUWELIJKSJUBILEUM. 3 Juni a.s. hopen onze stadgenooten J. B. Vreeswijk en Chr. VreeswijkZwet sloot, wonende Maredijkhofje 10, hun gouden huwelijksfeest te herdenken. De bruidegom is 77, de bruid 74 jaar en bei den genieten een goede gezondheid. Het grootste deel van hun huwelijksleven woonden zij in Leiderdorp en Oud-Ade. Sinds drie jaren genieten zij in Leiden een welverdiende rust. Onze trouwe abonné's van harte gelukgewenscht. CRISIS-ZUTVEL-CENTRALE. De prijs van het crisisbotermerk en van de vervoerverguiming voor buitenland- sche boter is voor de week van 18 tot en met 23 Mei vastgesteld op ƒ1.per kilo gram. GEPENSIONNEERDEN VAN DEN K. H. LLOYD. Vermoedelijk tot 60 pet. uitbetaling der aanspraken. De gepensionneerden van den Kon. Holl. Lloyd zullen, naar „De Telegraaf" ver neemt, binnenkort meer zekerheid verkrij gen omtrent hun aanspraken. Bij de definitieve regeling zullen zij ver moedelijk 60 pet. van hun aanspraken ge garandeerd krijgen, d.w.z. hun pensioen zal kunnen worden uitbetaald tot 60 pet. van het bedrag, waarop de belanghebben den tot dusver recht hadden. Een en ander moet echter nog nader geregeld worden. RADIO-UITZENDING VRIJHEIDSBONDS-REDE VERBODEN Men meldt ons: De Radio-Omroep Con trole-Commissie heeft bezwaar gemaakt tegen de uitzending van de rede, welke de partij-voorzitter van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond", mr. W. C. Wen- delaar, voornemens was op de j aarlij ksche algemeene vergadering van Zaterdag 16 Mei a.s. des namiddags te half drie uur voor de microfoon uit te spreken. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft geen termen aanwezig geacht ge bruik te maken van zijn bevoegdheid om de beslissing van de Radio-Omroep Con trole-Commissie, als zijnde in strijd met de wet of het algemeen belang, te vernietigen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1