Ook in Alphen 'n raadhuis-probleem? De beide ontwerpen voor een nieuw gemeentehuis i1 mJnF -j VRIJDAG 15 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 De keuze is aan de vroede vaderen - Ontwerp C. J. Blaauw, Haarlem. Plan Begane Grond en le verdieping, C. J. Blaauw. De beide ontwerpen voor een nieuw raad huis te Alphen a. d. Rijn zijn bij het Ge meentebestuur ingediend. Gisterochtend werd de pers in de gele genheid gesteld van deze ontwerpen, resp. van den heer C. J. Blaauw te Haarlem en van het Architecten-bureau Hooykaas en Lookhorst te Rotterdam, aan wie een voor- loopige opdracht voor het maken van een plan was verstrekt, kennis te nemen, waarbij de burgemeester, de heer P. A. Colijn, een korte inleiding hield. Wat de indeeling betreft, zijn door B. en W. bepaalde richtlijnen aangegeven. Voor het overige heeft men de beide architecten volkomen vrij gelaten; slechts werd de voorwaarde gesteld, dat het nieuwe raad huis kennelijk het karakter zou moeten dragen van zetel der overheid. Een groot aantal teekeningen, welke in de raadszaal waren geëxposeerd en waar van wij er hierbij eenige afdrukken, geven een duidelijk beeld van de bedoelingen der beide ontwerpers wat de bouw en de indee ling betreft, doch waar elke verdere toe lichting ontbrak, was het niet mogelijk zich ten aanzien van het interieur een denk beeld te vormen. Slechts de heeren Hooykaas en Look horst hebben hun ontwerp vergezeld laten gaan van een tweetal interieur-teekenin- gen, t.w. de hall en de raadszaal. Beide afbeeldingen van de hoofdgevels spreken voor zichzelf. Zoolang B. en W. zich nog niet definitief over de beide plan nen hebben uitgesproken, kon men ons van deze zijde omtrent een beoordeeling nog geen mededeelingen verstrekken. Het raadhuis zal verrijzen op een ter rein tegenover de Lemzonlaan, welke dan achter het raadhuis zal worden doorge trokken naar het boschpark. Het gebouw komt dus met het front naar de Wilhel- minastraat. Bij beide plannen is de conciërgewoning aan den zuidelijken achtergevel aange bouwd. Ook de indeeling vertoont uiteraard vele punten van overeenkomst, daar beide architecten zich strikt hebben gehouden aan de door B. en W. opgegeven richtlij nen. Zoo zien we in de eerste plaats in het sousterrain als hoofdvertrekken het stem pellokaal, de politdewaoht, het bureau voor steunverleening, een lokaal voor de Bur gerwacht en het archief met een aantal kleinere kamers als teekenarchief, een wa penkamer, donkere kamer, enz. Langs een oprit ter weerszijden bereikt men den beganen grond. Beide gebouwen hebben een frontbreedte van pijn. 55 M. Zooals uit de teekeningen blijkt, heb ben de heeren Hooykaas en Lookhorst zich de entrée niet in het midden van het ge bouw gedacht, waardoor de zuidzijde be langrijk grooter is geworden dan de noord zijde. In dit laatste gedeelte was dan ook Ontwerp Hooykaas Lookhorst, Rotterdam. Plan le verdieping, Hooykaas en Lookhorst. slechts plaats voor de trouwzaal met ter ras en vestiaire, terwijl alle overige ver trekken in den Zuidelijken vleugel zijn on dergebracht. Hier vinden we dan de se cretarie met afzonderlijke kamers voor de afdeelingschefs, den ontvanger, den secre taris, de wethouders en den inspecteur van politie, alsmede een wachtruimte voor het publiek en een bodekamer. De heer Blaauw daarentegen heeft de hiervoor genoemde vertrekken met uit zondering van den secretariskamer in de noordzijde van het gebouw ondergebracht, terwijl aan de zuidzijde de trouwzaal en de kamers voor burgemeester en secretaris een plaats hebben gevonden. Op de le verdieping vormt bij het plan van den heer Blaauw de raadszaal het cen trum. Ten noorden hiervan vinden we de verschillende vertrekken voor Gemeente werken, alsmede eenige reservekamers en in den anderen vleugel een lees- en kof fiekamer, een vergaderzaal voor B. en W. en twee commissiekamers. In het ontweip van de heeren Hooykaas en Lookhorst is de raadszaal boven den hoofdingang gehouden, waardoor aan de noordzijde daarvan slechts plaats was voor een lees- en koffiekamer, een garderobe en een kamer voor B. en W. In den grooten rechtervleugel liggen hier dan de andere hierbovengenoemde vertrekken. Beide ont werpen hebben aan de achterzijde een bor des. De zolderverdieping bevat slechts een groote teekenkamer en de noodige reserve- vertrekken. Het is thans aan B. en W. en den raad een. oordeel uit te spreken over de beide plannen. Gemakkelijk dunkt ons deze taak niet en er zal dan ook zeker nog wel eeni ge tijd mee heengaan alvorens een defini tieve beslissing kan worden genomen. Neen, een echte bruut is meneer Janssen met twee „essen") niet. Maar hij „staat" op z'n recht. Verleden week moest meneer Janssen op de fiets den drukken Rijksweg kruisen. Hij kwam van rechts, m stak z'n hand voor zich uit, en reed door. Natuurlijk vond-iewant hij had immers recht van voorrang! Zijn toestand is nu weer redelijk wel... Plan Begane Grond. Hooykaas en Lockhorst.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14