W,T!! DONDERDAG 14 MEI 1936 UE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BINNENLAND Amsterdams burgemeester vaardigt manifest uit Burgerij opgeroepen ter bestrijding van de werkloosheid. In de raadszaal is hedenmorgen een zitting gehouden van de commissie van advies tot bestrijding van de werk loosheid, waartoe eveneens de raadsleden waren uitgenoodigd. In deze vergadering heeft de burgemeester, dr. W. de Vlugt, een manifest inzake de bestrijding van de werkloosheid aan de burgerij uitgevaardigd, welk manifest, dat door den burgemeester, den gemeente-secretaris en alle leden der commissie is onderteekend, den volgenden inhoud heeft: Aan de burgerij van Amsterdam. Dat onze stad sinds 1929 ernstige en steeds toenemende mate door werkloosheid geteisterd wordt, mag van algemeene be kendheid worden geacht. Dit verschijnsel legt de burgerij druk kende lasten op. Het steunbedrag over het jaar 1935 was méér dan 25 millioen gul den. Hoewel de oorzaken van de crisis niet door de plaatselijke overheid kunnen worden opgeheven, doet deze in samenwerking met de regeering het uiterste om tot werkver ruiming te komen. Groote werken zijn thans reeds in uitvoering, andere zullen zeer spoedig tot uitvoering worden ge bracht. Daarnaast moet het van het groot ste belang worden geacht, dat ook de bur- gerij actief medewerkt aan de bestrijding van de werkloosheid. Reeds verleende een aantal burgers deze medewerking, doordat zij bereid waren, zitting te nemen in een door burgemeester en wethouders benoem de commissie van advies in zake bestrijding van de werkloosheid. Deze commissie wenscht de aandacht te vestigen op het feit, dat vele burgers In staat zijn, tot werkverruiming bij te dragen. Burgemeester en wethouders jneenen deze gedachte ten zeerste te moeten onder steunen en achten het van het grootste be lang, dat de geheele bevolking van de be- teekenis daarvan doordrongen wordt. Ook u kunt nog vandaag daaraan me dewerken. Ziet in uw woning, uw werk plaats, uw fabriek rond en besluit nog he den, dat noodige te doen verrichten, dat gij al lang, al te lang, hebt uitges'teld. Elke arbeid, van welken omvang ook, is welkom. Tracht zooveel mogelijk arbeiders in uw bedrijf te plaatsen en schenkt daarbij aan dacht aan den nood der jongere werkloozen. Denkt aan de vele kunstenaars, die in moeilijkheden verkeeren. Laat geen mid delen ongebruikt liggen, doch bevordert, dat deze aan het scheppen van werkgele genheid ten goede komen. Maakt u be wust, dat uitbreiding van de werkgelegen heid leidt tot verhooging van de koopkracht en dat de geheele burgerij daarvan de vruchten zal plukken. Burgers van Amsterdam, staat schouder aan schouder in den strijd tegen de werk loosheid. Besluit nog heden tot die werkzaam heden, tot die vernieuwingen, tot die her stellingen, welke binnen het bereik van uw beurs vallen, en die u, om welke reden dan ook, tot nu toe uitstelde. De nood is groot! Helpt uw medeburger aan arbeid, welke mede de grondslag is van geluk en wel vaart! w.g. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam: DE VLUGT, De secretaris, VAN LIER. Amsterdam, 14 Mei 1936. AMSTERDAMSCHE GELDLEENÏNGEN. Tot totaal-bedrag van ƒ3.200.000. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot het aangaan van geldleeningen tot een totaal-bedrag van ƒ3.200.000. Een eerste groep leeningen tezamen be dragende /1.200.000, is voor vijf jaar vast zonder periodieke aflossing. Deze som zal worden gebruikt voor kapitaalsuitgaven voor grondexploitatie. Het tweede bedrag ƒ2.000.000, zal wor den aangewend voor kapitaalsuitgaven, waarvoor leeningen met een jaarlijksche aflossing van 2% pet. plegen te worden ge sloten. Volgens de voorwaarden zal hier van op het einde van elk der eerste negen jaren 1/40, en het restant op het einde van het tiende jaar worden afgelost. DOOR VRACHTAUTO'S VERLOREN STEENEN. Een hinder en een gevaar voor het verkeer. Zooals vele automobilisten reeds onder vonden zullen hebben, komt het herhaalde lijk voor, dat men op de wegen losse stee- nen aantreft, welke verloren zijn door voor het vervoer van dit materiaal gebruikte vrachtauto's. Vooral in de provincies Gro ningen en Drenthe wordt hierover ge klaagd. Deze steen en bettekenen niet alleen hin der voor het verkeer, maar ze kunnen zelfs bepaald gevaar opleveren. In de ver schillende reglementen op de wegen zijn tdan ook bepalingen opgenomen, waarbij dit achterlaten van dergelijke voorwerpen op den weg verboden wordt en de A.N.W.B. heeft zich thans, in het belang van de ver keersveiligheid, tot de betrokken wegbe- heerders gewend met het verzoek, aan de hand dezer voorschriften ten aanzien van dit steenenvervoer een scherper toezicht te doen uitoefenen. EXPORT VAN SLA NAAR DUITSCHLAND. In het volle seizoen vrijwel stopgezet. In het volle seizoen van den sla-oogst, is de export van dit product naar Duitschland vrijwel stopgezet als gevolg van het feit, dat er geen betalingscontingenten meer beschikbaar zijn. Op de veilingen is de terugslag hiervan reeds gevoeld, en de prijzen zijn gedaald tot het minimum. Het zonderlinge feit doet zich hierbij voor, dat er wel vraag is naar de lichte sla, die gewoonlijk als tweede soort wordt be schouwd, terwijl de zware kroppen bijna geen koopers kunnen vinden. De reden hiervan is, dat Engeland uitsluitend de lichte kroppen wenscht zoodat hiervoor nog eenig afzetgebied is te vinden. De zware sla, die aan de veilingen rond Rotterdam, Pijnacker en Delft in groote hoeveelheden wordt aangevoerd, waarvan de groote oogst pas begonnen is, kan door het binnenland niet worden verwerkt, en draait meestal dan ook door. Ook Dinsdag zijn aan de Westlandsche veilingen groote partijen sla onverkocht gebleven. „N. R. Crt." OPENSTELLING RIJKSWEG VIANEN WAARDENBURG. Naar de A.N.W.B. mededeelt zal de nieu we rijksweg VianenWaardenburg den 18den Mei a.s. te 12 uur in tegenwoordig heid van eenige officieele persoonlijkheden voor het verkeer worden opengesteld. De nieuwe vaste overbrugging te Vianen zal waarschijnlijk nog voor het einde van deze maand in gebruik genomen worden. STEUN AAN DE VISSCHERIJ. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat uit het landbouwcrisis- fonds doorbemiddeling van de Nederland- sche Visscherij Centrale steun zal worden verleend aan hen, die als georganiseerde bij de Centrale zijn aangesloten en als zoo danig zijn toegelaten tot de groep „eige naars en/of gebruikers van zee- en kust- visschersvaartuigen", tot een maximumbe drag van 17.125.13. Deze steun zal bedragen 0.0338 per kilo gram door bovengenoemde georganiseerden gedurende het tijdvak 1 Januari 1936 tot 31 Maar 1936 in de aan voerplaatsen Am sterdam, den Helder, Rotterdam, Schevenin- gen, IJmuiden en Zoutkamp aangevoerde tong. ACHTERSPATBORDEN 'n Goed« refleo- 0X1 k°ven c'en /V grond) alléén Is y niet voldoende: bovendien moet bord wit van kleur i zijn. ook overdag I dat zegt de wetl DE NIEUWE AUTOWEG 's-GRAVENHAGE—UTRECHT. Berekend op een snelheid van 150 K.M. per uur. Reikhalzend ziet automobielrijdend Ne derland uit naar het tot stand brengen van den nieuwen weg 's-GravenhageUtrecht, welke den afstand tusschen deze twee plaatsen van 70 tot 60 K.M. zal terugbren gen. De voltooiing wordt begin 1940 ver wacht. Het zal velen belang inboezemen schrijft de K.N.A.C. reeds thans enkele technische gegevens omtrent deze toekom stige „autostrada" te vernemen. De weg wordt uitgevoerd met geschei den banen voor op- en afgaand snelverkeer, elk ter breedte van 6 M.,.met ter weerszij den kantstrooken van 0.50 M. Daartus- schen bevindt zich een beplante strook. De beplanting dient om verblinding door te genliggers te voorkomen. Aan de uiterste zijden bevinden zich nog verharde par- keerbermen van 1.75 M. breedte. Op eeni- gen afstand van den rijweg komt een rij wielpad voor verkeer in beide richtingen. Bij het ontwerp van den weg werd als uitgangspunt genomen een maximale snel heid van 150 K.M. per uur, bij welke snel heid de weg nog zonder gevaar moet kun nen worden bereden. Door het aannemen van deze snelheid, een bepaalde remvertra- ging en een reactietijd van 1 seconde, om tot de remhandeling te komen (z.g. schrik- seconde), kon men berekenen, over welken DE DISTRIBUTIE VAN GEHAKT IN BLIK. In aansluiting aan het bericht betreffen de de conferentie van Minister Slingen- berg met vertegenwoordigers van de groote gemeenten wordt nog het volgende mede gedeeld: Hedenochtend heeft de Minister van So ciale Zaken, mr. Slingenberg, een bespre king gehad met vertegenwoordigers van de besturen van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrcht, Haarlem, Eindhoven en Groningen betreffende de nieuwe distributie van gehakt in blik. De minister heeft daarbij medegedeeld, dat hier sprake is van een proef met een beperkte hoeveelheid en dat als deze proef slaagt de Departementen van Landbouw en Visscherij en van Sociale Za ken zoo spoedig mogelijk zullen overleggen of deze proef in een definitieve regeling zal kunnen worden omgezet, waarbij dan ook de andere vleeschf abrikan ten zouden wor den betrokken. De vertegenwoordigers der gemeentebe sturen spreken er unaniem hun waardee ring over uit, dat de Regeering zoo spoedig reeds de noodige activiteit heeft getoond en zij het mogelijk heeft gemaakt, dat deze proef wordt genomen. De heeren werden in de gelegenheid ge steld, het nieuwe product te keuren. Zij waren vol lof over den buitengewoon goe den smaak en betwijfelden dan ook niet of het nieuwe gehakt zal een dankbaar ont haal vinden. Alle gemeentebesturen zegden volgaarne toe de volle medewerking voor een slagen der proef te zullen verleenen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het der regeering is gelukt, den prijs van 35 cent per bus te handhaven. NIEUWE BELANGRIJKE SCHENKING VAN SIR HENRY DETERDING AAN HET RIJKSMUSEUM. Naast de schenkingen aan het Maurits- huis en het Museum Boymans heeft Sir Henry Defending thans ook het Rijksmu seum te Amsterdam bedacht. Aan dit museum heeft Sir Henry ge schonken een avondlandschap van Aert van der Neer en een figuurstuk van Adr. van Ostade. Deze beide prachtige en kostbare werken zijn inmiddels reeds geplaatst. Bovendien heeft de heer Deterding toe gezegd, aan het Rijksmeuseum in bruik leen te zullen afstaan twintig schilderijen uit zijn verzameling. Het zijn werken van vooraanstaande Italiaansche, Fransche en Hollandsche meesters. DE EERSTE NIEUWE HARING. De reederij Parlevliet teKatwijk aan Zee heeft vanmorgen radiotelegrafisch be richt ontvangen, dat de eerste haringlogger met ongeveer 80 kantjes haring onderweg is naar huis. Deze hoeveelheid vertegenwoordigt de vangst van zes schepen van samenwerken de reederij en. Het bericht spreekt van een zeer mooie kwaliteit. Verwacht wordt, dat deze haring a.s. Za terdag zal worden verkocht. afstand men vrij zicht moest hebben, opdat een motorvoertuig ten allen tijde tijdig voor een obstakel zal kunnen stoppen. Voor de bogen heeft men stralen geko zen van 2000 M., slechts in enkele uitzonde ringsgevallen worden ook bogen van 1000 M. toegepast. Tegengestelde hellingen (bijv. op- en afritten van viaducten) sluiten op elkaar aan met bogen in het verticale vlak met een straal van 13.000 M., waardoor doorloopend een behoorlijk uitzicht ge waarborgd blijft. Het spreekt vanzelf, dat in de bochten voor een goede verkanting (omhoog loo- pen van den buitenkant van het wegdek) is gezorgd. Men is daarbij niet verder kun nen gaan dan een helling van 1 10, omdat de weg ook bij kleinere snelheden bereden moet kunnen worden, zonder dat men in de bocht naar binnen afglijdt. Een noviteit voor Nederland is het dwarsprofiel van dezen weg. Aangezien een gesloten wegdek wordt toegepast, kan met een geringe dwarshelling worden volstaan. De buitenste verkeersstrook van 3 M. breedte verkrijgt n.l. een helling van 1 85, de binnenste (de inhaalstrook dus) van 1 55. Deze laatste strook wordt niet ge heel vlak uitgevoerd, doch hol volgens een cirkelboog met een straal van 1.75 M. Van het holle profiel wordt een vastere ligging van den wagen bjj het inhalen ver wacht en voorts een betere verkeersdisci- pline, bmdat de autobestuuredrs bij voor keur op het minder verkante gedeelte, n.l, den refchterverkeersstrook, zullen gaan rij den. CRISIS-STEUNBESCHIKKING 1936 AARDAPPELEN I. Goedgekeurde pootaardappelen oogst 1935. De minister van landbouw en visscherij: heeft goedgevonden: I. uit het Landbouw-Crisisfonds ten be hoeve van de als groep van producenten van crisis-producten erkende telers van en handelaren in aardappelen, die op 1 April bij een der provinciale Landbouw Crisis-Organisaties of bij de Stichting Ne- derlandsche Akkerbouw-Centrale, geves tigd te 's-Gravenhage, zijn aangesloten, steun te verleenen voor door den Neder- landschen Algemeenen Keuringsdienst goedgekeurde in Nederland nog aanwezige pootaardappelen van den oogst 1935, be- hoorende tot een der navolgende catego rieën: I. aardappelen, binnen de vierkantsmaat 2846 mm, welke behöoren tot een der na volgende rassen: Bevelander, Bonte Star, Eigenheimer (alle soorten), Furore, Gruno, Iris, Kon- auragis, Muntinga XVII, Nationaal, Noor deling, Populair, Present, Record, Robijn, Roodestar, Souvenir, Unicum, West-Bra bander, Westeinder Blauwe, Zeeuwsche Blauwe, Zeeuwsche Bonte en door den Nederlandschen Algemeenen Keurings dienst zijn ingedeeld in klasse B en/of klasse C; II. aardappelen, binnen de vierkants- maat 2860 mm., welke óf wel behooren tot een der onder I genoemde rassen en door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst zijn ingedeeld in klasse A, óf wel tot andere dan de onder I genoem de rassen, ongeacht in welke der klassen A. B of C zij door den Nederlandschen Al gemeenen Keuringsdienst zijn ingedeeld. De uitkeering van dezen steun geschiedt met betrekking tot die hoeveelheid van alle bedoelde pootaardappelen, welke als eigen voorraad vóór een door de Centrale te bepalen datum is opgegeven en waar van ten genoegen van de Centrale is aan getoond, dat zij aanwezig zijn bij telers en bij handelaren, voor zoover niet bestemd voor nieuwen uitpoot op eigen bedrijf en verminderd met dié hoeveelheden, welke na dien datum als goedgekeurde pootaard appelen mochten zijn verkocht of geëxpor teerd. Bij het vaststellen der voorraden wordt aangenomen, dat 1 M3. is 630 K.G. Voor zoover betreft de voorraden bij handelaren, komen slechts geplombeerde partijen in aanmerking. Goedgekeurde pootaardappelen, die in sorteerinrichtingen en dergelijke opgeslagen zijn, zullen slechts dan voor steun in aanmerking komen, wan neer zij óf geplombeerd zijn óf onder con trole van den Nederlandschen Algemee nen Keuringsdienst staan. In afwijking van de Crisis-Steunbeschik- king 1935 Aardappelen III (Oogst 1935) kunnen ook gedenatureerd worden poot aardappelen van de maat 23—35 m.m. De Centrale kan echter voorschrijven, dat in bepaalde gevallen pootaardappelen van de maat 2835 m.m. bij de inventarisatie, als hierboven bedoeld, gedenatureerd moeten worden. De steun bedraagt per 100 K.G. van bo venbedoelden voorraad, voor wat betreft pootaardappelen, door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst ingedeeld in klasse A een bedrag van 1.50, klasse B een bedrag van 1. klasse C een bedrag van 0.5o! SLAGERSPATROONS BIJEEN. Keurloonen. slachtrechten en crisis heffingen besproken. Woensdag is de- jaarvergadering van den Katholieken Bond van Slagerspatroons te Haarlem voortgezet met de behandeling van de voorstellen, beoogende vermindering en uniforme regeling van de keur tarieven over het geheele land. In zijn prae-advies deelde het hoofdbe stuur mede, dat de Minister van Sociale Zaken thans een ontwerp-wijziging der Vleeschkeuringswet ter advies aan de bon den heeft gezonden. Indien dit ontwerp wet wordt, zal voor een belangrijk deel de mo gelijkheid geopend worden om tot een meerdere nivelleering van keurloonen en slachtrechten te geraken. Niettegenstaande dit blijft het hoofdbestuur streven naar een algeneele rijksuitvoering der Vleeschkeu- ringswet. Het wetsontwerp, zoo deelde de heer Van Eeden nog mede, zal ook een ein de maken aan de „uitponderij". Aan de hand van de bestaande wet is de uitponde rij niet tegen te gaan. Na zeer uitvoerige, somtijds scherpe dis cussies werd het prae-advies goedgekeurd. Aangenomen werd. een voorstel Gouda, waarin het hoofdbestuur werd verzocht bij de regeering aan te dringen op een verbod van den verhoop van ongekeurd vleesch door z.g. „slagers", zooals thans door de Crisis Zuivel Centrale geschiedt. Voorts kwamen voorstellen in behande ling, waarin op vermindering of opheffing der crisisheffingen werd aangedrongen. Het Hoofdbestuur deelde in zijn prae- advies een en ander mede, waaruit blijkt, dat het reeds in de gevraagde richting werkzaam is. Een afgevaardigde van de afd. Amster dam gaf een uitvoerig verhaal over de schrijnende moeilijkheden waarin sommige slagersbedrijven tengevolge van de crisis verkeeren. Ook nu werd weer scherpe cri- tiek op de regeering en het groot-kapitaal, dat volgens den spreker den meesten in vloed heeft, uitgeoefend. De voorzitter wees nogmaals het houden van protestvergaderingen, die de belangen der slagers z.i. maar schaden, af. Spr. zette uiteen dat niet de crisisheffingen, maar voornamelijk de ongebreidelde onderlinge concurrentie den slechten toestand in het slagersbedrijf veroorzaakt. Het hoofdbe stuur doet wat het kan om de crisisheffin gen afgeschaft te krijgen. Spr. was er ech ter bang voor dat de heffing op vetten nog verhoogd zal worden om het zelf bereiden van margarine tegen te gaan. De heffing op vetten zal wel eerst afgeschaft worden bij de opheffing van de heffingen op boter en zuived. Verschillende afgevaardigden brachten hulde aan het/hoofdbestuur voor het vele in het belang van den bond verricht. Ook werd bepleit voor meer reclame voor het slagersbedrijf. Tenslotte werd ook dit prae-advies na zeer omvangrijke besprekingen goedge keurd. Twee voorstellen kwamen daarna in be handeling, waarin verzocht werd bij den minister op een meer eenvoudige heffing van de omzetbelasting aan te dringen. In zij prae-advies, dat eveneens werd goedgekeurd, deelde het hoofdbestuur me de, dat ten departemente de mogelijkheid van een ander wijze van heffing der omzet belasting ernstig wordt overwogen. Op verzoek van de afd. Haarlem zegde het hoofdbestuur toe te onderzoeken of sla gerijen in den zin der Arbeidswet wederom, in verband met de gewijzigde conjunctuur, als winkels zullen worden beschouwd. Tenslotte werden nog eenige voorstellen van huishoudelijken en technischen aard behandeld. Besloten werd de volgende jaarvergade ring te Nijmegen te houden. Aan het eind van de vergadering bracht een bestuurslid van den Ned. Slagershond hulde aan den voorzitter voor de uitste kende leiding van de vergadering en de goede samenwerking, die steeds met den R.K. Bond heeft bestaan. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten, waarna een rondtoer door de om streken van Haarlem werd gehouden. „Tijd" CONSUMPTIEMELK REGEERINGS- CONTRACT. Nederlandsche Zuivelcentrale, 17 Mei t/m 23 Mei 1936 oonsumptiemelk regeerings- contract, taxegedeelte 5 1/4 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; overmelk regee- ringsminimumprijs 3,6 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 3 cent. VOORJAARSVERGADERING CENTRALE RAAD VAN DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. Op Dinsdag 9 Juni a.s. belegt de Hanze in het Bisdom Haarlem haar 55ste vergadering van den Centralen Raad in gebouw Ami- citia te den Haag. De bijeenkomst vangt aan met een H. Mis in de St. Theresiakerk aan het West einde. De Mis zal worden geiozen door Rector Brink, geestelijk adviseur van de R.K. Middenstandsvereeniging te Den Haag. Om 9.30 uur vangt de vergadering aan. In de voormiddag vergadering zullen de voorstellen van hoofdbestuur en afdeelin- gen worden besproken, terwijl de middag, vergadering zal worden gewijd» aan de be spreking van „de a.s. vestigingswet en het behoefte-element". KERKNIEUWS WAT HOLLAND VOOR DE MISSIE DOET. Naar aanleiding van de toespraak van den H. Vader tot de Nederlandsche Ver kenners, waarin Z. H. den Missie-ijver der Nederlandsche Katholieken zoozeer prees, geeft „Agentia Fides" een overzicht van hetgeen door Holland voor de Missie ge daan wordt. Volgens de laatste statistie ken zijn thans 5163 Nederlanders in de Missies over de geheele wereld werkzaam. Op iedere 580 Katholieken levert Holland één Missionaris. In de gebieden, die onder de jurisdictie staan van de Congregatie tot Voortplanting des Geloofs zijn thans 1250 priesters werkzaam, 82 Scholastieken, 781 broeders en 2293 Zusters werkzaam. In de Missies die niet onder het rechtsgebied van deze Congregatie vallen, werken 473 pries ters, 57 Scholastieken, 134 broeders en 149 Zusters. De Nederlandsche Missionarissen zijn in meer dan 150 verschillende kerke lijke districten werkzaam. De Priester- Missiebond telt 6597 leden, terwijl ieder der drie Pauselijke Missiewerken onge veer 200.000 leden hebben. Aan de Congre gatie tot Voortplanting van het Geloof kon in het afgeloopen jaar 35000 gulden worden afgedragen. Bovendien zijn nog verschillende andere vereenigingen opgericht, die steun aan de Missies verleenen: Misie-naaikringen, het St. Melaniewerk voor het godsdienstonder richt en verheffing van de Inlandsche Vrouw, een Artsenclub, die medische hulp in de missie bevordert, de „Miva" die de missie van moderne verkeersmiddelen voorziet een studentenclub op de Land- bouwhoogeschool, die practische wenken geeft voor de bebouwing van het land in de verschillende missiegebieden, enz. Vijf tig tijdschriften handelen over het Missie werk. De drie millioen Nederlandsche Ka tholieken hebben een naam hoog te hou den! EEN FILM VAN DE H. MIS. De „Catholic Film Society" te Londen, die zich speciaal toelegt op het vervaardi gen van films betreffende de Katholieke geloofsleer, heeft thans een film doen ver vaardigen van de H. Mis en van de toedie ning der Laatste H. Sacramenten. Deze films worden zoowel op de scholen voor de kinderen, alsook onder het publiek vertoond, om een ieder aldus beter bekend te maken met de liturgie en de ceremoniën der H. Kerk. Door speciaal daartoe geschoolde perso nen worden deze films in geheel Engeland vertoond.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7