STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Begin Zomertijd 27ste Jaargang DONDERDAG 14 MEI 1936 No. 8419 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toonritbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 In den nacht van heden op morgen Wij herinneren eraan, dat in den nacht van heden op morgen te twee uur de zomertijd begint. Men zette voor het ter ruste gaan de klok een uur vooruit V Jongens en meisjes. Onder de Katholieken heeft men nooit veel gevoeld voor de z.g. coëducatie; in« tegendeel, men heeft er zich steeds tegen verzet. Coëducatie is, zooals men weet, gemeen schappelijke opvoeding in vollen omvang van jongens en meisjes. De katholieke tra ditie heeft deze opvoedingsmethode steeds afgewezen. Héél in 't kort kan de verklaring van deze houding als volgt worden samen gevat: coëducatie, voorzoover zij inhoudt een vrij en ongehinderd samenleven van jongens en meisjes, brengt vporal in be paalde levensperioden groote zedelijke ge varen mee. Echter, dat de coëducatie ge varen meebrengt, is niet de eenige reden, waarom men er altijd van katholieke zijde en nu ook in steeds breedere krin gen van erkende niet-katholieke paedago- gen afwijzend tegenover staat. Een feit is, dat de geheel verschillende aard en aanleg van den jongen en van het meisje een verschil in opvoeding eischt. De on dervinding heeft geleerd, dat bij de ooëdu- catie de meisjes, in ongewenschte mate, jongensachtig en de jongens meisjesachtig worden, zoodat het resultaat in plaats van krachtige mannen en echt fijne vrouwen een soort tusschenvorm is! In heit tijdschrift „Verbum" merkt dr. J. Schröteler S.J., schrijvend over coëducatie, het volgende op: Wij beginnen er tegenwoordig weer oog voor te krijgen, hoe de veelheid, die kostbare verscheidenheid en kleu renrijkdom, de diepe zin en de vrucht baarheid van onze kuituur, toch eigen lijk afhankelijk is van de ineenvloeien- de elementen, die man en vrouw, elk naar eigen geaardheid, daartoe bijdra gen. Hoe meer men het verschil tus- schen de geslachten vervlakt, des te kdeurloozer wordt ook de cultuur; hij wordt vervelend en saai. Hij vervlakt en ontaardt tot louter beschavingsvor men, terwijl de bronnen van zijn vol heid verdrogen. Een zeer juiste opmerking. Toegejuicht moet worden, dat, zooals gezegd, men ook in niet-katholieke kringen meer en meer gaat inzien, dat de coëducatie noch aan den jongen noch aan het meisje ten goede komt. Een deel der coëducatie (gemeenschap pelijke opvoeding in vollen omvang) is de coïnstructie (gemeenschappelijk onder wijs). Terwijl wij een tijd hebben gekend, dat afzonderlijk onderwijs voor jongens en meisjes door niet-katholieken bijna alge meen werd afgewezen, gaat nu juist ook onder niet-katholieken een sterk streven in tegenovergestelde richting. In het tijdschrift „Onze kinderen en hun toekomst" (niet-katholiek) ontwikkelt dr. Hamaker enkele gedachten, welke het Ka tholieke tijdschrift „Onze kinderen" met in stemming overneemt. Dr. Hamaker wijst op het feit, dat er ver schil bestaat in verstandelijke eigenschap pen bij jongens en meisjes. Niet in dezen zin (verschil), dat zou kunnen worden gezegd, dat een van beide geslachten intelligenter is dan het andere, maar wel ten opzichte van de wijze waarop de verstandelijke pro cessen verlo'open; grootendeels onder invloed van de verschillen in belang stelling, die bij het manlijk geslacht meer gericht is op zakelijke dingen en abstracte vragen en bij het vrouwlij ke op concrete en persoonlijke. In verband daarmee staat waarschijnlijk ook de grootere geschiktheid voor logisch denk werk van de eensten en voor 't intuïtie ve denken en geheugenwerk bij de laatsten. Aan de vraag, in hoeverre deze verschillen van beteekenis zijn ten op zichte van het gemeenschappelijk on derwijs, is naar ik meen nog geenszins voldoende aangedacht gewijd. By de beschouwing van deze vraag moet zon der twijfel onderscheid worden ge maakt tusschen lager en voortgezet onderwijs. Gedurende den lagere-school-leeftijd zijn de verschillen in geestelijken aan leg en ontwiKJceiingsiempo weuswaai reeds waarneembaar, maar toch nog gering, terwijl de onderwijsstof en de behandelingswijze in de lagere school nog eenvoudig en concreet is. De er varing leert dan ook, zoover ik heb kunnen nagaan, dat in deze levens periode dat onderwijs door beide ge slachten met even veel belangstelling en daardoor even gemakkelijk wordt opgenomen. Beide sexen kunnen in de lagere school gelijk opgaan en hebben dus op dien leeftijd van het gemeen schappelijk onderwijs het volle voor deel van de gewenning en aanpassing aan elkaar zonder dat daar nadeelen, althans tot dusver zichtbare nadeelen, tegenover staan. Bij het voortgezet onderwijs wordt de ■toestand geheel anders vooral in ver band met den leeftijd van die kinde ren, waarin de differentiatie der ge slachten in een snel tempo haar be slag krijgt en waarin ook het ont wikkelingstempo zeer belangrijke ver schillen gaat vertoonen. Dan komen de typisch mannelijke en vrouwlijke belangstelling ten volle tot ontwikke ling. Aanvullend kan hierbij worden opge merkt, dat, al stelt op de lagere school het onderwijs geen verschillende eischen voor jongens en meisjes, de opvoeding in vollen omgang wèl, ook op dezen leeftijd, haar verschil in eischen heeft. Deze gedachten over coëducatie en coïn structie geven wij ter overweging aan allen, die verantwoordelijkheid dragen voor Ka tholieke opvoeding en Katholiek onderwijs. De wereld in vogelvlucht HET GOUDEN FEEST DEP 3 OCTOBER- VEREENIGING Een drukbezochte receptie en overweldigende serenade De Gouden Stadspenning en Koninklijke Gelukwenschen voor de Vereeniging De Volkenbondsraad heeft gisteren beslo- j ten zijn eerstvolgende zitting te houden op den 16en Juni, op welke zitting dan het Abessijnsche conflict en de Locarno-kwes- tie besproken zullen worden. Genève heeft thans een maand rust, in welken tijd de toestand zich in vrijheid zal kunnen ont wikkelen. Met deze politiek van uitstellen bereikt men althans iets goeds en dat is, dat een open conflict vermeden wordt. Maar door steeds toegeven is tenslotte elk conflict te vermijden. Of Mussolini in dien tusschentijd uit den Volkenbond zal tre den, staat nog niet vast. In Rome noemt men elke conclusie uit het terugroepen van de Italiaansche delegatie uit Genève voor barig. Men spreekt er slechts van, dat voorloopig elke samenwerking met den Volkenbond onmogelijk is, hetgeen ook voor Duitschland het begin was van zijn uittreden. In Duitschland schijnt weer een herha ling van de gebeurtenissen van 30 Juni 1934 in de maak te zijn. Volgens de „Daily Herald" zouden verscheidene S.S.-mannen, die de lijfgarde van den Führer vormen, zijn gearresteerd, verdacht van samenzwe ring. Ook de leider der S.S. Himmler zou onder verdenking staan. In Duitschland zelf is daarvan natuurlijk niets bekend geworden en in de Duitsche bladen treft men daarover geen letter aan. Als de geschiedenis .zich herhaalt, zou weer een bliksemsnelle berechting van de schuldigen volgen, zooals dat indertijd te Wiessee plaats vond bij de z.g Röhm-re- volte. In Oostenrijk heeft plotseling een reor ganisatie van de regeering plaats gevonden. Bondskanselier Schuschnigg vond het na het optreden van de Heimatschutz op Zon dag j.l. blijkbaar geraden om zelf de lei ding van het z.g. Vaderlandsche Front op zich te nemen. De leider daarvan, prins Starhemberg, die in de oude regeering vice-kanselier was, is thans weggewerkt. Prins Starhemberg heeft zich ook bij vorige gelegenheden niet bepaald laten kennen als een voorzichtig staatsman. Het volgen de telegram van hem aan Mussolini zal aan zijn verwijdering uit de regeering ook wel niet geheel vreemd zijn. Dat telegram luidt als volgt: „In het bewustzijn van onze fascistische saamhoorigheid en bezield door innige be langstelling voor het lot van het fascisti sche Italië, wensch ik zoowel namens hen, die in Oostenrijk strijden voor de fascisti sche gedachte als namens mijzelf uwe ex cellentie van ganscher harte geluk met de schitterende zegepraal der Italiaansche fas cistische wapenen op de barbaarschheid, met de overwinning van den fascistischen geest op democratisch onfatsoen en huiche larij, op de overwinning van de fascistische offervaardigheid en gedisciplineerde vast beradenheid op democratische leugenach tigheid. Leve de doelbewuste leider van het ze gevierende fascistische Italië. Leve de over winning van de fascistische gedachte in de wereld". Dat was Schuschnigg blijkbaar al te gortig! DE RECEPTIE. Het bestuur der jubileerende 3 October - vereeniging hield gistermiddag te 3 uur re ceptie in Huize Bruyns, een receptie, waar het al dadelijk storm liep en waarbij tevens bleek, welke algemeene sympathie deze po pulaire vereeniging bezit. Huize Bruyns was als in 'n bloementuin herschapen toen de receptie aanving met het op recepties weinig voorkomende bezoek van de echtge- nooten der bestuursleden. Bij monde van m e-v r. v. d. Laan werd het bestuur een fraaie mand bloemen en een verg. zilve ren plaquette aangeboden, welke han gende aan het vaandel steeds aan dit gouden feest zal doen herinneren. Wanneer we de rij der „langere" spre kers eerst afwerken, memoreeren we ver volgens, dat de Alkmaarsche 8 Octoberver - eenigir.g haar gelukwenschen aan de jubi leerende zustervereeniging aanbood bij monde van den heer C. H. de Lang,e. Spreker hoopte, dat de 3 Oct. Ver. een lang durig en succesvol bestaan moge hebben en bood ter herinnering aan een voorzitters hamer, waarop de emblemen van beide vereenigingen voorkomen. Spr. hoopte, dat deze beide emblemen zullen bewerkstelli gen, dat. de vereenigingen als Siameesche tweelingen worden, waardoor de band van prettige samenwerking slechts versterkt zou kunnen worden. De heer v. d. Laan noemde het geschenk een heel eigenaardig symbool. De vereeni ging had nimmer ern voorzittershamer ge had. Dat deze niet noodig is geweest, wil de spr. niet zeggen. Nu hij er eenmaal is, hoopt spr. hem niet noodig te hebben. Overste Koningsfeld, garnizoens commandant en commandant 3e Reg. Inf. sprak mede namens overste de Iongh com mandant van het 6e Reg Veld-Artillerie, woorden van waardetring voor hst werk door de 3 October-ver. verricht .spr. ver heugde er zich over, dat de vereeniging bestaat, wijl zij daardoor de schoone da gen onzer voorvaderen in herinnering weet te brengen. De heer v. d. Laan vroeg zich af, hoe de 3 Octoberver. een optocht zou kunnen samenstellen zonder de medewerking der militaire autoriteiten. Jn al die jaren werd steeds van meerderen en minderen de groot ste medewerking ondervonden. Spr. hoopt, dat dit zoo zal blijven, omdat de Ver. dan de historie onder de bevolking zal kunnen doen voortleven. Maar dan zal ook de band tusschen garnizoen en bevolking blijven bestaan. Namens het Leidsch Studenten Corps sprak de heer J. Kolkman, die wees op de aangename relatie tusschen beide ver eenigingen die beide de traditie weten hoog te houden. aNmens het corps bood spr. een zilveren beker met inscriptie aan. Namens de huldigingscommissie uit de burgerij sprak vervolgens de heer N. C. F. van Ginkc I O burgerij wenschte uiting te geven aan haar groote erkentelijk heid voor hetgeen 't bestuur der vereeni ging in de afgeloopen jaren heeft verricht. Spr. bood een lijst aan van hen, die zich ter gelegenheid van dit jubileum als leden hebben opgegeven. Behalve de bloemen hulde, die den bestuursleden reeds in den ochtend was gebracht, bood spr. aan elk der bestuursleden een presse-papier aan, dragende eenerzijds den beeldenaar van Willem van Oranje en aan de andere zij de de inscriptie: „Voor dank voor hetgeen gij deedt". Hulde van het gemeentebestuur. Reeds was de grootste stroom van be zoekers en bezoeksters ter receptie ge weest, toen het voltallige gemeentebestuur mr. v. d. Sande Bakhuyzen, burgemees ter, mr. dr. C. E. van Strijen, gemeente-se cretaris en de wethouders Splinter, Tepe, Verweij en Van Stralen zijn gelukwen schen kwam aanbieden. Mr. A. van de Sande Bakhuyzen wees er in zijn toespraak op, dat niet bij alle jubilea het geheele college van B. en W. van zijn belangstelling doet blijken. Dat komt omdat er zoovele banden zijn, die het gemeentebestuur met de 3 Octoberver- eeniging binden Enkele daarvan zijn be reids losgelaten, als daar zijn de financiee- le band en het bezit van den Gouden Koets. Andere banden van meer ideëelen aard zijn echter vastgehouden, sterk ge bleven en zij worden steeds sterker aan gehaald. Spr. vraagt dan wat de 3 Octobervereeni- ging voor Leiden beteekent en wat zij voor Leiden doet. Zij is het lichaam, dat de herdenking van het groote historische feit van Leiden's Ontzet in handen heeft genomen. Zij herdenkt vooral dit groot historisch feit, als een plicht, die wij tegenover het voorgeslacht hebben te vervullen en zij doet dit met inachtneming van ieders ge voelens. Spr. wijst verder op de goede or ganisatie der 3 Octoberfeesten en noemt de jubileerende vereeniging een onmis baar element in de Leidsche samenleving, een centraal punt van alle vereenigingen. De gemeente-wet verbiedt B. en W. niet te zoigen voor ontspanning der burgerij. De Drie Octobervereeniging heeft dit ja renlang op uitnemende wijze gedaan. De burgerij is daarvoor dankbaar en zou haar dankbaarheid uiten bij de serenade en daarbij toonen, dat de 3 Octoberver. de pa trones van alle Leidsche vereenigingen kan worden genoemd. De wijze, waarop de feesten worden gehouden is steeds zoo ge weest, dat de geheele burgerij van allen rang en stand, jong en oud er aan kun nen meedoen. Dank zij de groote deskun digheid van het bestuur weet men vooruit, dat de door deze vereeniging georganiseer de feesten steeds slagen. De 3 October-ver- eeniging is een onmisbare factor in de Leid- Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een maand rust te Genève. (2de blad). Sensationeel nieuws omtrent massa- ar restatie bij Hitier lijfwacht. (2de blad). Reorganisatie in Oosterijks Regeering. (2de blad). De „Hindenburg" uit Amerika terug. (Luchtv., 3de blad). BINNENLAND. Een proclamatie van den burgemeester van Amsterdam. (2de blad). De eerste nieuwe haring. (2de blad). LEIDEN. Aan de 3 October-vereéniging is bij haar gouden bestaansfeest de gouden eerepen- ning der gemeente Leiden verleend. (1ste blad). AFSCHEID J. KOK. De bij zeer velen welbekende controle- beamte der Ned. Spoorwegen J. Kok, wo nend Haarlemmertrekvaart 33, zal na een diensttijd van 33 jaar, waarvan ruim 23 hier ter stede, den dienst bij de Spoorwe gen op 1 Juni met pensioen verlaten. Heel wat plaatsbewijzen en abonnemen ten zijn in die jaren door zijn handen ge gaan. De controleur Kok, die de oudste controleur op het station was, kon wel streng zijn, maar was hulpvaardig voor het reizend publiek, en ieder reiziger kende dan ook den kleinen controleur Kok, die niet alleen bij zijn collega's, maar ook bij zijn superieuren goed stond aangeschreven, wat tot uiting kwam bij zijn 25-jaiig jubi leum. In studentenkringen was de heer Kok geen onbekende, en meermalen ontving hij uitnoodigingen om uitvoeringen bij te wo nen. 1 Juni zal dan ook voor den heer Kok niet ongemerkt voorbij gaan. Ongeveer 24 jaar was de heer Kok lid van „St. Ra- phaël". Burgemeester A. van de Sande Bakhuyzen (links) reikt den voorzitter, den heer W. v. d. Laan, de gouden eeremedaille der gemeente over tijdens de receptie in Maison Bruins. sche samenleving en er kan het geheele jaar door niets gebeuren, of de 3 October vereeniging maakt er deel van uit! Maar ook buiten Leiden heeft de 3 Oc tobervereeniging groote bekendheid. Het is spr. een aangename plicht te kun nen meedeelen een telegram te hebben ontvangen van de Koningin, waar van de inhoud luidt als volgt: „HJVL de Koningin draagt mij op U te verzoeken harer Majesteits gelukwenschen te willen overbrengen aan bestuur 3 Octo bervereeniging naar aanleiding van de herdenking van den 50-jarigen arbeid van deze bekende vereeniging in Uwe gemeen te (w.g. Van Heemstra). Maar ook het gemeentebestuur van Lei den beeft niet willen achterblijven in het geven van een tastbaar bewijs van zijn sympathie voor de vereeniging. Namens

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1