STADS NIEUWS üH RADIOPROGRAMMA'S WOENSDAG 13 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMEENTERAAD WIJZIGING VERORDENING STRAATPOLITIE. Het is, aldus B. en W., wenschelijk de verordening op de Straatpolitie op twee punten te wijzigen. Bij verordening van 25 Maart 1935 zijn in de verordening op de Straatpolitie op genomen de artt. 19a en 19b, welke een regeling inhouden ten aanzien van hin derlijke beplantingen of afscheidingen aan den openbaren weg. Nader is gebleken, dat het aanbeveling verdient in deze ar tikelen een voorbehoud op te nemen met betrekking tot het Rijkswegenreglement en de provinciale reglementen op de we gen en voetpaden en op de provinciale we gen. Derhalve zouden B. en W. de genoem de artikelen gewijzigd en een nieuw art. 19c opgenomen willen zien. Aanbrengen vai aan gebouwen. bordjes enz. In de tweede plaats dient naar de mee ning van B. en W. art. 46 der verordening, waarbij rechthebbenden op gebouwen, muren enz. verplicht worden te gedoogen het aanbrengen van bordjes of lantaarns op last van Burgemeester en Wethouders, te worden gewijzigd. Eenerzijds toch is deze bepaling te vaag en te rtiim, daar zij spreekt van alle bordjes en lantaarns, welke het college noodig acht, anderzijds schijnt zij niet ruim genoeg, waar zjj im mers de verplichting beperkt tot bordjes en lantaarns. B. en W. zouden de bepaling, die o.i. geen onredelijke beperking van de rech ten der rechthebbenden medebrengt, gere digeerd willen zien als hieronder is aan gegeven. „De eigenaar, bezitter of beheerder van een gebouw, muur, hek, schutting of eenige andere afscheiding is verplicht te gedoo- gen, dat daaraan, daarin of daartegen op last van Burgemeester en Wethouders wer den bevestigd en in stand gehouden straat naamborden, verkeersborden, balusters of •gordingen van brugleuningen en balies, lantarens en andere onderdeelen ten dienste van de openbare straatverlichting, kabels en buisleidingen, schakelkasten en ^andere onderdeelen ten dienste van de electrici- teits- en gas voorziening, klokken en andere onderdeelen ten dienste van de openbare tijdaanwijzing, geleidingen, kabelkasten, 1-aschdoozen en andere onderdeelen ten dienste van de gemeentelijke rad'io-distri butie en in het algemeen alle voorwerpen, welke nür het oordeel van Burgemeester en Wethouders noodig zijn ten algemeenen nutte of ter uitvoering van eenig wettelijk voorschrift". DE AANVULLENDE STEUN AAN ONDERSTEUNDE WERKLOOZEN. In de Raadsvergadering van 10 Februari j.l. werd om praeadvies in handen van B. en W. gesteld een voorstel van den heer Schoneveld, luidende: „Ondergeteekesnde stelt voor het verlee- nen van aanvullende steun aan ondersteun de werkloozen op te dragen aan den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Zaken met ingang van 1 Mei 1936". Blijkens het door den heer Schoneveld bij de indiening van het voorstel gespro kene, ligt aan dat voorstel de gedachte ten grondslag, dat de beslissingen op aanvra gen om aanvullenden steun in den regel door den Directeur van den Gemeentelij ken Dienst voor Sociale Zaken worden genomen. Deze gedachte is evenwel niet juist, aldus B. en W., hetgeen uit het volgende moge blijken. Van de Commissie voor den extra-steun worden via de organisaties door de be trokkenen ingezonden aan den Directeur, uiteraard in zijn kwaliteit van vice- voorzitter der Commissie, die door perso neel van zijn dienst verschillende gege vens omtrent den duur der werkloosheid van de betrokkenen enz., doet verzame len. Op de aanvragen, wordt beslist door dien Directeuren vorenbedoelden ambte naar, nadat in de daarvoor in aanmerking komende gevallen nog een onderzoek is ingesteld door huisbezoekers, die zich be langeloos beschikbaar hebben gesteld. Ten aanzien van twijfelachtige geval len neemt de Commissie in haar geheel een beslissing, hetgeen mede geschiedt, indien de Directeur meent, dat een aan vrage moet worden afgewezen. Niet door den Directeur derhalve wordt in eerste instantie een beslissing genomen, doch door den vice-voorzitter en den se- cretarisv an de Commissie. De omstandigheid, dat om praktische redenen de Directeur van den Dienst van de Com,missie deel uitmaakt, doet daar aan niets af en kan dus op zichzelf geen aanleiding zijn, om de Commissie op te heffen en de verstrekking van den extra- steun aan den Dienst voor Sociale Zaken op te dragen. Hiermede zou naar het oordeel van B. en W. kunnen worden volstaan, doch B. en W. hebben gemeend omtrent het voorstel nog het advies te moeten inwin nen van den Directeur van den Gemeen telijken Dienst voor Sociale Zaken en van de Commissie voor het verleenen van den extra-steun aan ondersteunde werk loozen. Voorts hebben zy nagegaan, welk or gaan met de verstrekking van dien steun in verschillende andere gemeenten is be last. Uit het advies van genoemden Direc teur blijkt, dat verschillende ernstige be- zwaren tegen het opdragen van het ver strekken van den extra-steun aan zijn Dienst aanwezig zijn, bezwaren, welke door de Commissie worden onderschre ven. De inlichtingen uit andere gemeenten doen zien, dat ook daar het verstrekken van extra-steun aan een Commissie is op gedragen. De overige gemeenten hebben, voor zoover valt na te gaan, in verband met de opheffing van de plaatselijke cri- siscomité's nog geen beslissing aangaande de voortzetting van het verleenen van den steun door een Commissie genomen. De bezwaren van den Directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken en de Commissie tegen het onder brengen van de extra-steun bij den Dienst voor Sociale Zaken komen in het kort samengevat hierop neer, dat als ge volg van die onderbrenging de voorlich ting van niet ambtelijke huisbezoekers zou wegvallen, dat de Dienst onmogelijk kan worden belast met het onderzoek van klachten over leveranciers en leveran ties en dat in afwijzende beschikkingen van een ambtelijk orgaan niet zoo gemak kelijk wordt berust als het geval is met betrekking tot beslissingen van een niet- ambtelijk orgaan, waarin ook afgevaar digden van verschillende vakorganisaties zitting hebben. Al deze bezwaren worden door B. en W. gedeeld. BIJDRAGEN ZIEKENFONDSEN. In den Raad van 25 Januari 1935 werd besloten om, voorloopig voor den duur van één jaar, ingaande op een nader door B. en W. te bepalen datum, een regeling met de te Leiden werkende ziekenfondsen aan te gaan, betreffende het verleenen van een reductie op de ziekenfondspremie, tot 2/3 gedeelte daarvan, aan door B. en W. in overleg met de ziekenfondsen te bepalen categorieën van ondersteunden, in dier voege, dat die reductie gezamenlijk werd gedragen door de gemeente, de medische en pharmaceutische medewerkers van de te Leiden werkende ziekenfondsen en die zie kenfondsen zelve, zulks in de verhouding van 5:3:2. De datum van ingang van de regeling werd bepaald op 1 April 1935 en de rege ling werd van toepassing verklaard op on dersteunde werkloozen, armlastigen en, se dert het eind van het vorige jaar, ook op bij de werkverschaffing geplaatsten. Met de betrokken ziekenfondsen en me dewerkers is overeenstemming verkregen aangaande voortzetting van de regeling, voorloopig tot en met 31 Maart 1937, doch met dien verstande, dat de bijdrage in de reductie voor de fondsen niet meer dan 2 pet. van de bruto-premie-ontvangst en voor de medewerkers niet meer dan 5 pet. van het bruto-honorarium zal bedragen. Ook over het afgeloopen tijdvak zullen de bijdragen van de fondsen en de mede werkers op deze percentages moeten wor den bepaald. Bij het ten vorige jaren ge pleegde overleg, dat leidde tot het dragen van de reductie in reden van 4:3:2, was men er, aan de hand van de op dat tijd stip bekende cijfers, van uitgegaan, dat de bijdragen der fondsen en medewerkers, berekend naar die verhouding niet meer zouden bedragen dan 2 pet. van de bruto premie-ontvangst voor de fondsen en 5 pet. van het honorarium voor de medewerkers. Gebleken is evenwel, dat dit niet het ge val is. De regeling heeft in de praktijk goed vol daan. De over het tijdvak 1 April31 De cember 1935 uit de regeling voor de ge meente voortvloeiende kosten bedragen 12.948.69, waarvan een gedeelte ten laste van den Dienst van Maatschappelijk Hulp betoon komt. „SCHOOLKINDERVOEDING". B. en W. stellen voor, het verslag van „Schoolkindervoeding", dat moet worden uitgebracht aan Ged. Staten. Wij ontleen en daaraan het volgende: „Ten behoeve van de Vereeniging Schoolkinderkleeding en Schoolkindervoe- ding alhier, welke zich het verstrekken van voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen ten doel stelt, werd voor het dienstjaar 1935 aanvankelijk uitgetrokken 37.870.welk gedrag bij Raadsbesluit, d.d. 25 Februari 1935 werd verhoogd met 3.730.tot 41.600.teneinde de voe ding ook gedurende de vacanties te ver strekken. Tenslotte bleek nog ter dekking van de uitgaven 967.86 noodig, zoodat het ge meentelijk subsidie aan genoemde vereeni ging over 1935 bedraagt ƒ42.657.86. Aan voeding werden in totaal verstrekt 352259 porties. Ook in 1935 werd tot aanneming van leerlingen niet overgegaan, dan nadat de aanvragen daartoe door den Armenraad waren onderzocht. In sommige gevallen had een heronderzoek plaats. Uit gereikt werden 625 jongenshemden, 625 jongensbroeken, 749 jongensblouses, 749 bovenbroeken, 615 meisjeshemden, 615 meisjesbroeken, 714 meisjesjurken, 714 meisjesschorten, 2703 paren kousen, 4818 paren klompen en 133 paren schoenen. De controle op een behoorlijk gebruik van kleedingstukken geschiedde ook thans weder tijdens de. maaltijden. De kosten van het voedsel bedroegen per portie met inbegrip van de kosten van bediening 94.9 cent. Gemiddeld was de grootte van de porties 0.588 liter. Eerste Leidsche R.K.Begrafenisonderneming GEVESTIGD I 882 G. H, KLEINHANS Pleter de la Courtstraat 22 TRANSPORT. TELEFOON 1455 DONDERDAG 14 MEI 1936. Behalve het subsidie van de gemeente ontving de vereeniging aan contributiën 325.75, aan bijdragen en giften 22.25, aan opbrengst van collecten, busjes, enz. 64.04. Uitgegeven werd f 42.979.90, waarvan voor: voeding f 30.079.97, kleeding 8,979.90, waarvan voor: voeding 30.079.97, kleeding 9.960.23, uitgaven van allerlei aard als loonen, advertentiën en drukwer ken, meubilair, materialen, enz. 3.939.70". De verlichting van stilstaande vervoer middelen. Ingevolge art. 16j lid 3, van het Motor en Rijwielreglement is het bepaalde bij het eerste lid van dat artikel (n.l. het voor schrift, dat motorrijtuigen tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang op bepaalde wijze verlicht moeten zijn) niet van toepassing ten aanzien van stilstaande motorrijtuigen, voozoover bij of krachtens gemeentever ordening is bepaald, dat inachtneming van dit voorschrift op bepaalde plaatsen bin nen de bebouwde kommen der gemeente niet noodig is. Bij art. 42 der verkeersver- ordening is de bevoegdheid om laatstbe doelde bepaling te maken gegeven aan Burgemeester en Wethouders, welk Col lege dienaangaande ook een regeling heeft getroffen. Bij K. B. van 28 Augustus 1935 is in art. 63 van het Motor- en Rijwielreglement ten aanzien van rij- en voertuigen, geen mo torrijtuigen of rijwielen zijnde (d.w.z. vol gens de terminologie van de verordening: voertuigen), en in art. 62bis ten aanzien van rijwielen op meer dan twee wielen, in gericht voor het vervoer van goederen, ten aanzien van de verlichting gedurende de nachtelijke uren dezelfde regeling getrof fen als voor motorrijtuigen, zoodat de uit zondering voor deze vervoermiddelen, bij stilstaan, eveneens van toepassing is. Met het oog op het vorenstaande achten B. en W. het wenschelijk, dat art. 42 der verordening wordt uitgebreid tot voertui gen en transportrijwielen, als boven be doeld, weshalve zij den gemeenteraad in overweging geven een verordening in de zen geest vast te stellen. Openbare concerten. Bij de behandeling van de gemeentebe- grooting voor het loopende dienstjaar werd de behandeling van het voorstel van den heer Groeneveld, in zake beschikbaarstel ling van een bedrag voor het doen geven van een aantal openbare concerten, voor loopig aangehouden. Zulks geschiedde met het oog op een te verwachten verzoek van den Bond van Leidsche Harmonie- en Famfare-vereeni- gingen, om ook gedurende dit jaar in de muziektent in het Plantsoen een aantal concerten tegen een vergoeding te mogen geven. Bedoeld verzoek is inmiddels ingekomen. Daarin werd gevraagd een twintigtal con certen te mogen geven tegen een vergoe ding van 1.000.in totaal. Aangezien B. en W. een dergelijke uitga ven onder de tegenwoordige tijdsomstan digheden niet verantwoord achtten, hebben zij aan den Bond aangeboden om, evenals verleden jaar, tien concerten te doen geven tegen een vergoeding van 40.per con cert. De Bond heeft deze aanbieding aanvaard. Commissie van schatting voor het Grondbedrijf. In de Commissie van Schatting voor het Grondbedrijf is door het overlijden van den heer B. J. Huurman Dzn. een vacature ont staan. Aangezien de heer Huurman het door de gemeente aangewezen lid van deze commissie was, behoorte de Gemeenteraad ingevolge artikel 1 van de Verordening tot regeling van de samenstelling, werkwijze en vergoedingen van de genoemde commis sie, in deze vacature voor den overblijven- den zittingstijd een nieuw lid te benoemen. Teneinde deze benoeming te vergemak kelijken, vestigen B. en W. de aandacht op den heer B. Buurman, architect alhier. Schadevergoeding geëischt. Eenigen tijd geleden werd door een vrachtmotcrrijtuig, toebehoorende aan de N.V. Gebr. van Hoeekn's Houthandel te Leiden en bestuurd door W. van den Wijn gaard, eveneens te Leiden, wegens aanrij ding schade veroorzaakt aan de brugleu ning van de Gepekte brug en aan den walmuur van den Ouden Rijn. Aangezien zoowel genoemde vennootschap als van den Wijngaard voor deze schade, in totaal 182.18 bedragende, aansprakelijk zijn te stellen en noch de een, noch de ander haar, ondanks daartoe aangewende pogingen, tot dusverre heeft vergoed, zal dit bedrag thans langs gerechtelijken weg moeten worden ingevorderd. Benoeming hoofd lagere school. Tengevolge van het aan den heer J. van der Walle, in verband met zijne benoe ming te Heerenveen, te verleenen ontslag zal eene vacature ontstaan van hoofd der o. 1. school'van het Schuttersveld. B. en W. stellen in deze vacature voor: lo. J. Ringeling, hoofd eener o.l. school te Gouda; 2o. J. Entrop, hoofd eener o.l. school te Silvolde. Hilversum I, 1875 M. 00—9.15 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 3.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. Halfuur. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonpl. 2.15 KRO-Boys. 3.003.45 Orgelspel. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Piano-recital. 6.30 Leger des Heils-causerie. 7.00 Berichten. Reportage. 7.30 Cursus psychologie. 8.00 Berichten. Gevar. koor- en orkest concert. 9.05 Causerie „De crisis en wij". 9.35 Vervolg koör- en orkestconcert. (Om 10.10 Berichten). 10.3011.30 Gramofoonplaten. H i 1 ve r s u m n, 301 M. A VR O-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding.. Gramofoonpl. 10.30 Viool en piano. 11.00 Knipcursus. 11.30 Lyra-Trio. 12.15 Omroeporkest en Gramofoonpl. 2.15 Declamatie, zang en piano. 3.00 Aeolian-orkest. Gramofoonpl. 4.00 Voor de zieken. Gramofoonplaten. 5.00 Voor de meisjes. 5.15 Bezoek van Orkestralië. 5.45 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. Pianoduetten. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten. Con certgebouw-orkest. 9.40 Modepraatje voor heeren. 10.00 Omroeporkest. 11.00 Berichten. Gram.platen. 11.1512.00 Kovacs Lajos' orkest. Droitwich, 1500 M. 10.2510.50 Orgelspel. 11.10 Trocadero Cinema-orkest. 12.351.20 Yascha Krein's Zigeuner orkest. 2.20 Vesper. 4.05 Het Harp-Trio. 4.35 Populair concert. 5.50 Cembalo-recital. 7.20 Louis Levy en zijn orkest en solis ten. 7.50 BBC-Variété-orkest en solist. 9.20 Kerkdienst. 9.5011.20 Dansmuziek. Rad io-Paris, 1648 M. 8.50 Orgelconcert. 10.20 Orkestconcert. 3.20 Symphonieconcert. 4.20 Radio-tooneel. 8.05 Nat. orkest, Raugelkoor en solisten. 10.0511.35 Dansmuziek en Populair concert. Keulen, 456 M. 11.20 Orkestconcert. I.35 Gevar. concert. 3.20 Concert. 4.10 Omroepkoor. 5.20 Omroeporkest. 6.10 Operette-uitzending. 7.30 Weragkamerorkest. 9.55H.20 Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 meter: II.20 Gramofoonplaten. 11.50 Salon-orkest. 12.501.20 Gramofoonplaten. 4.20 Lincke-concert. 5.50 en 6.20 Gramofoonplaten. 7.30 Omroeporkest en radio-tooneel. 9.3010.20 Dansmuziek. 484 meter: 11.20 Gramofoonplaten. 11.50 Licht-orkest. 12.501.20 Gramofoonplaten. 4.20 Salon-orkest. 5.35 en 6.35 Gramofoonplaten. 7.20 Symphonie-concert. 9.3010.20 Gramofoonplaten. Deutschlandsender, 1771 M. 7.30 Zigeunermuziek. 8.10 Het Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.50 Sportnieuws. 10.2011.20 Gramofoonplaten. Gem. Radio Distributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.00 Brussel VI. 9.05 Keulen. 10.20 Parijs R. 12.05 Brussel VI. 13.20 Keulen. 14.20 Droitwich. 15.10 Parijs R. 16.20 Brussel VI. 17.50 Brussel Fr. 18.10 Keulen f 19.05 Diversen. 19.30 Keulen. 20.05 Parijs R. 22.05 Berlijn. 23.30 Weenen. 4e Programma. 8.00 Diversen. 8.50 Parijs R. 9.35 London R. 11.35 Droitwich. 13.20 London R. 16.35 Droitwich. 17.20 Diversen. 17.50 London R. 19.20 Droitwich. 19.30 Sportpraatje door den heer J. G. A. Janssen journalist. 20.00 Droitwich. 20.10 London Reg. 21.20 Droitwich. 22.50 R. Danmark. (Wijzigingen voorbehouden). Ontslag hoofd lagere school. In. verband met diens benoeming tot Hoofd eener O. L. School te Heerenveen wordt door B. en W. voorgesteld aan den heer J. vander Walle eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking als Hoofd der O. L. School aan het Schuttersveld. Ontslag hoofd openbare bewaarschool. B. en W. stellen voor, aan mej. A. Warte- na op haar verzoek eervol ontslag te ver leenen uit hare betrekking als hoofd der Openbare Bewaarschool aan de Gortestraat, daar zij door het Bestux der Vereeniging van Neutraal Voorbereidend Onderwijs te Almelo op genoemden datum is benoemd als hoofd van een der scholen aldaar. Huur-verlaging. Van den heer J. van Rossen huurder van het open erf, gelegen aan de Kaarsen makersstraat achter het perceel Waard - gracht No. 27, is een verzoek om huurver- mindering ingekomen. Dit erf werd aan hem bij Raadsbesluit van 21 Juni 1920 ver huurd tot ultimo April 1921 en voorts van jaar tot jaar tegen den prijs van f 100. per jaar. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat er in dit ge val aanleiding is den huurprijs te verlagen tot 75.per jaar. Aan de verhuringsvoor- waarden dient de bepaling te worden toe gevoegd, dat de huur in ieder geval zal ein digen 1 Mei 1941. Verhuring. Verschillende personen hebben zich aan gemeld voor de huur van het buiten dienst gestelde politieposthuis aan den Hoogen Rijndijk. De met hen gevoerde onderhan delingen hebben tot resultaat gehad, dat met den heer H. Gaasbeek, alhier, overeen stemming werd bereikt op een aanneme lijke basis. Zijn plan is het voormalige post huis in te richten voor den verkoop van ijs en alcoholvrije dranken. Hij is bereid het perceel te huren tegen 350.— per jaar (straatbelasting en gebruik van duinwater inbegrepen) vanaf een nader door het Col lege van B. en W. te bepalen datum tot 1 Mei 1937 en vervolgens van jaar tot jaar. Overigens zullen de bij de gemeente ge bruikelijke verhuringsvoorwaarden gelden, waaronder de bepaling, dat de gemeente de huur met een termijn van drie maanden tusschenzijds kan opzeggen. Geschenk voor de „Lakenhal". Blijkens een schrijven van de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal" J heeft wijlen de heer Mr. R. Siegenbeek van Heukelom de door hem in 1921 aan het museum in bruikleen afgestane groote notenhouten toonkast, Louis XIV, aan de gemeente, ten behoeve van het museum, gelegateerd. Overeenkomstig het advies van de ge noemde commissie geven B. en W. den Raad in overweging de groote notenhouten toon kast. met gevoelens van erkentelijkheid jegens den erflater, voor de gemeente te aanvaarden. Aankoop strook grond. De eigenaresse van het perceel Plantage 2, hoek Utrechtsche Veer, is bereid een strook grond, groot 22 M2, gelegen vóór en ter zijde van dat perceel, tegen betaling van 10.per M2 aan de gemeente in eigendom over te dragen. Door aankoop van bedoelde strook grond kan een zeer'gewenschte verkeersverbete- ring tot stand worden gebracht, welke als onderdeel van de ter plaatse reeds uitge- - voerde verbeteringen kan worden be schouwd en derhalve uit het voor die ver beteringen beschikbaar gestelde crediet kan worden bestreden. B. en W. stellen voor tot dezen aankoop over te gaan. Aankoop perceelen. Aan de gemeente zijn te koop aangebo den de perceelen Langegracht No. 68 en Koninginnehof No. 17. Aankoop van deze perceelen is voor de gemeente gewenscht, omdat zy grenzen aan het gebouwencom plex van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. De eigenaren van het pand Langegracht No. 68, de erven W. Sira, hebben zich be reid verklaard dit perceel te verkoopen voor 2000.terwijl de heer H. C. de Nie voor het huis Koninginnehof No. 17 een prijs van 1500.vraagt. B. en W. ach ten deze prijzen, waarvoor gelden op de bedrijfsbegrootingen beschikbaar zijn, aan nemelijk. Eerst naar LINKS, dan naar RECHTS uitkijken vóór u oversteekt, en.... even uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan., de auto van den „Eerste Hulp dienst".)

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9