Hoofdpijn, Kiespijn. ^rino!£ WOENSDAG 13 MEI 1936 HE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 EEUWFEEST HARTEBRUG-KERK. Een deel van de eeuwfeest-viering, dat bijzonder in den smaak is gevallen niet alleen in letterlijken en stoffelijken zin is wel: de feestmaaltijd, welke heden plaats had voor de parochianen, die den wensch hadden te kennen gegeven daar voor in aanmerking te komen. Honderd en dertig personen hebben he denmiddag in twee groepen plaats genomen aan den feestdisch in de Roma- nus-zaal, de zaal van het bekende Derde Orde-restaurant. Het menu bestond uit soep, aardappelen, groenten, twee soorten vleesch, pudding en fruit. De maaltijd, die zeer smakelijk en keurig was verzorgd, was geleverd door de firma Wouterlood. Eenige dames bedienden, terwijl ook de heeren, die tijdens de maaltijden in den af- geloopen winter zooveel activiteit hadden betoond, weer present waren. Bij het heen gaan werd den mannelijken bezoekers als aardige attentie 'n paar sigaren geschon ken, en allen kregen mee een zakje bruid suikers een vriendelijkheid van een on bekende schenkster. De zeereerw. pastoor Smitz, die tijdens een groot gedeelte van den maaltijd te genwoordig was, mocht constateeren, dat ook dit deel van de feestviering zijner pa rochie een buitengewoon goed en prettig verloop had. HET GOUDEN FEEST DER 3-OCTOBER- VEREENIGING. Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat de 3 October-vereeniging werd opgericht. Verscheidene ingezetenen, vooral zij die in nauw contact staan met deze meest popu laire vereeniging in stad en land, hadden hiervan uiting gegeven door het uitste ken van de nationale driekleur. Zooals bekend zal het 3 Octoberbestuur hedenavond een serenade worden gebracht, waaraan tal van vereenigingen en niet minder dan tier muziekkorpsen hun me dewerking zullen, verleenen. We herinneren er nog eens aan, dat de verschillende muziekkorpsen van hun re petitie-lokalen in optocht naar de Kaas markt zullen optrekken. Vandaar wordt de volgende route door de stad gemaakt: Kaasmarkt, Koppenhinksteerg, Hooi gracht, Watei steeg, Hoogewoerd, Bree- straat, Rapenburg, via Doezabrug, Rapen burg, Prinsessekade, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Kaasmarkt waar de stoet ontbonden zal worden. De verschillende deelnemende -vereeni gingen zullen lampions en fakkels mee dragen. Het bestuur der 3 Octobervereeniging zal vanaf de stoep van café-restaurant „In den Vergulden Turk" het défilé gade slaan. DE TENTOONSTELLING IN DE LAKENHAL. Officieele opening door den burgemeester. Hedenmiddag te 2 uur heeft in het Ste delijk Museum de Lakenhal de officieele opening plaats gehad van de in ons blad van gisteren besproken 3 October-tentoon- stelling. Onder de hierbij aanwezigen merkten we behalve hei bestuur der 3 October- Vereeniging en den burgemeester onzer gemeente, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, o.m. op: den garnizoenscommandant van het 4de Reg. Infanterie, overste Konings- feld, den commandant van- het 6e Reg. Veld-Artillerie, overste de Iongh, weth. mr. A. Tepe, en den gemeente-secretaris mr. dr. C. E. van Strijen, den rector-magnifi- cus der Leidsche Universiteit, mr. A. L. de Blécourt, mevr. de GijselaarViruly, echtgenoote van den oud-burgemeester, mr. P. G. Kribbe, secretaris der Kamer van Koophandel en afgevaardigden van tal van vereenigingen, w.o. de verschil lende studentencorporaties. De voorzitter der vereeniging, de heer W. v. d. Laan heette allen hartelijk wel kom in de groote vestibule van de Laken hal, in het bijzonder den burgemeester, eere-voorzitter der vereeniging. De tentoonstelling, die staat geopend te worden, zou eigenlijk een bescheidener naam moeten dragen. Het is eigenlijk meer een overzicht van wat sinds 1886 in het 3 October-lever is gepasseerd. Hoewel daarin niets wer^dschokkends is voorge vallen, loont het toch de moeite te zien wat de vereeniging door de jaren heen ge presteerd heeft. Vooral voor de ouderen in jaren zal de ze expositie wellicht een gevoel van wee moed opwekken. Spreker hoopte, dat deze tentoonstelling er toe moge bijdragen, dat het bc?oe!: aan. de Lakenhal, die zooveel historische scnatten van Leiden bevat, mo ge toenemen. Een grooter bezoek aan dit schoone museum zal er tevens toe bijdra gen de historische personen uit onze ge schiedenis, die thans soms alleen door stra tennamen bekend zijn, meer bekend zullen worden. Spr. uitte ten slotte den wensch, dat velen zich geroepen moge gevoelen de vereeniging ook in de toekomst te steu nen. Dank bracht Spr. hierna aan het college van B. en W. voor het beschikbaar stellen van de tentoonstellingszalen en aan den heer R. de Wilde, die het leeuwenaandeel in het arrangeeren van deze tentoonstel ling heeft gehad. De burgemeester mr. van de Sande Bak huyzen, hierna het woord verkrijgende, zeide, dat hij liier reeds tal van tentoonstel lingen had geopend, welke in het alge meen de kunst of de algemeene opvoeding dienden. Deze tentoonstelling kan op deze eigenschappen r.iet bogen en toch is zij belangrijk. Immers, wat is een vólk zonder ge schiedenis, vraag*, spr. en hij wijst er op, dat Leider in iedei geval op 'n historie kan bogen en mèt de stad ook de 3 October vereeniging. Uit deze expositie toch blijkt, hoe deze vereeniging is gegroeid en al die tentoongestelde voorworpen zijn dankbare souvenirs aan hetgeen geboden werd. Spr. brengt hartelijk dank aan den heer de Wilde voor het vele werk, dat hij voor deze expositie heeft verricht en verklaar de hieimede de tentoonstelling geopend, den wensch uitend, dat de door de heer v. d. Laan geuite wenschen in vervulling mogen gaan. De aanwezigen namen hierna met be langstelling kennis van hetgeen in de bei de tentoonstellingszalen is geëxposeerd. De tentoonstelling blijft geopend tot 18 Mei. Zij is voor leden op vertoon van lid maatschapskaart gratis toegankelijk, ter wijl deze tevens gratis toegang hebben tot de geheele Lakenhal. Niet-leden kunnen legen dezelfden entrèeprijs de Lakenhal en de tentoonstelling bezichtigen. Hedenmiddag van 3—5 uur hield het 3- Octoberbestuur een druk bezochte receptie in maison Bruins, waarop we morgen na der terugkomen. R.-K. SPORTPARK „HAAGWEG". De terreinen van het R.-K. Sportpark zijn de komende Zondagen slechts gedeel telijk beschikbaar. Zondag 17 Mei: Terrein A: Repetitie Kath. Leiden. Terrein B: vrij. Terrein C: vrij. Terrein D: Veteranenwedstrijden. Zondag 24 Mei: Terrein A: Katholiek Leiden. Terrein B: Terrein C: Terrein B: vrij. De leden worden verzocht hier goed no ta van te nemen. Terrein D. is tevens voor- loopig Dinsdag- en Vrijdagavond verhuurd. P. J. VERHOEF, Penningmeester R.-K. Sport- Centrale. JEUGDWERKLOOSHEID. Lezing van Mr. Dr. S. Rozemond. Als dertiende van de serie lezingen over Maatschappelijke Zorg en Voorzorg, uit gaande van de ambtenaren van den Gem. Dienst van Soc. Zaken hield Mr. Dr. S. Ro zemond, directeur van den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Leiden een lezing over „Jeugdwerkloosheid". In zijn openingswoord deelde de voor zitter, de heer P. C. G. A. Wijkmans, Di recteur van de Gem. Dienst van Soc. Zaken mede, dat de laatste lezing Maandag a.s. over „De Reclasseering", welke aanvan kelijk door hem zelf zou worden uitgespro ken, zal worden gehouden door den heer Mr. S. L. Veenstra, administrateur aan het Departement van Justitie, inspecteur der Reclasseering. De heer Wijkmans deed met te meer genoegen afstand van zijn spreek beurt, omdat de heer Veenstra op het ter rein der Reclasseering bij uitstek deskun dig is. Hierna verleende hij het woord aan Mr. Rozemond. Spr. wees er op, dat het onderwerp jeugdwerklooheid niet is uit te putten. Op dit terrein gaat het zoo snel, dat zoo men een dag het onderwerp loslaat, men direct achter is geraakt in het voortdurend op de hoogte zijn met de maatregelen, die genomen worden ter bestrijding en met de studies, die van de jeugdwerkloosheid wor den gemaakt. De ernst van het onder werp is groot. Alvorens te wijzen op het niet kennen van den omvang der jeugdwerkloosheid, waarbij de moeilijkheid het niet medewer ken van de jeugd om zich bij het betref fende orgaan, de Arbeidsbeurs, als werk zoekende te laten inschrijven, geeft spr. een overzicht van de literatuur van de jeugdwerkloosheid. In zijn rede zal spr. zich bepalen tot de mannelijke jeugdige werkloozen, waaronder worden begrepen de jeugdige werklooze tusschen de 14- en 24-jarigen leeftijd. Na met cijfers de ver houdingen te hebben weergegeven hoe groot de jeugdwerkloosheid is, komt spr. aan de behandeling van de vraag: „Wat is werkloosheid", wat spr. weergeeft met „het willen werken, maar het niet kun nen werken, in tegenstel^ng met „werke loosheid", „het wel kunnen werken, maar het niet doen"; en gaat -hierbij tevens in op de vragen: „is de werkloosheid een nood", en is „jeugdwerkloosheid een kwaad". Bij de benadeling „waarom men wil werken", behandelt spr. achtereenvol gens wat de werkloozen hiervan moeten missen, t. w. bij werkloosheid het gemis aan ioon, zinvolle .activiteit, ontplooiing, - H levensvooruitzicht, het contact met mede-arbeiders, met het wer kelijke leven. Bij de West-Europeesche vol ken vindt men in tegenstelling met ande re volken waar luiheid een ideaal is, waar deering voor den arbeid. Hier vindt men respect omdat hij werkt, zooveel naar bui ten als in eigen omgeving. Verlies van werk door werkloosheid, gaat veelal ge paard met verlies aan respect, met gevolg van verlies aan zelfrespect. Sterke karak ters echter zien kans dit laatste te behou den, voor de niet-werkloozen een aanwij zing hieraan steun te geven. Na behandeld te hebben hoe de gedra gingen zijn van iemand, die werkloos zal worden, de druk, die op hem rust voordat hij werkloos is, het geval van rust en opluchting, welke hem aansporen tijdens zijn werkloosheid zich weer een positie te verwerven als hij werkloos is geworden, het behoud van levensmoed enz., komt spr. tot de invloeden, die op de jeugdige werkloozen van buiten op hem inwerken, het verlies aan gevoel voor tijd en orde. Bij de behandeling van woningnood en werkloosheid wijst spr. er op, dat hier wo ningnood wordt bedoeld in den zin, dat de woning te klein wordt, wat sterker tot uiting komt voor gezinnen waarvan 4 of 5 leden werkloos zijn, het doelloos naast el kaar leven, het hierdoor ontstaan van con flicten. Spr. wijst dan op de sfeer der werkloosheid, en andere problemen in ver band met de werkloosheid. Ten slotte be handelt spr. dan wat er gedaan is en wat r.og steeds gedaan wordt om de gevolgen der jeugdwerkloosheid te verzachten. Er werd begonnen met ontwikkeling, ontspan ning, sport, cursussen e.d., maar dit was meer een bezighouden, al is hiervoor veel gewaardeerd werk gedaan. Nu gaat men op een beteren weg, het werk dat nu ge daan wordt is rcëeler. Er worden nu z.g. centrale werkplaatsen gesticht, hier schept men de fabrleks- of werkplaats-sfeer, zoo als behoorlijk op tijd komen, een regle ment en er wordt een kleine vergoeding gegeven; werkobjecten voor jeugdige werk loozen worden ui'.gevoerd; schijnfirma's ge sticht bijv. voor kantoorbedienden; bij cursussen met zoo uiteenloopende deelne mers individueel onderwijs gegeven; werk kampen; onbenutte arbeid weer nuttig ge maakt e.a. De deelname aan al dit werk door de jeugdige werkloozen is nog gering. In een stad als Rotterdam met 15 a 16 dui zend jeugdige werkloozen wordt door 13 pet. deelgc ïomen. Spr. wijst er dan ook op, cat de 87 pet. niet mogen worden losgela ten. Om hen gaat het, buiten het belang van één werklooze geldt ook het belang van de toekomst van het geheele volk. De heer Wijkmans, mr. Rozemond dan kend, verheugde het, dat het comité in hem en zoo ter zake kundige inleider had gevonden, hij deed aan ook een beroep op hem voor den cursus van den volgenden winter. Po^chool. Voor het examei<£Pteno-typen in de Ned. taal (130 lettergr. per minuut), afgenomen door den Alg Stenografen-Bond op 30 April j.l. slaagden: dames W. J. van Denderen, M. J. Labree, C. T. van Stralen en de heeren A. Schoo- nenberg, Katwijk aan Zee, E. Zwartelé, Roelof arendsveen. Idem voor machineschrijven diploma B (ten minste 120 regels per uur): de dames A. C. de Bruyn, Oegstgeest, J. Kranenburg, Oegstgeest, W. Kranenburg, Oegstgeest, A. A. v. Oudgaarden, Noord- wijk aan Zee en de heeren W. P. Demme- rüe, Sassenheim, L. P. Schamper, J. Wille, Hazerswoude. Idem voor leeraar in stenografie „Groote" voor de Ned. taal: de heer H. Zaalberg. Laatstgenoemde slaagde ook voor leeraar in machineschrijven. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen werden opgeleid door de Pont- school, Steenschuur 14, alhier. MUZIEK. BLINDENCONCERT Hugo Kander-Velden, Wolfgang Kander, Franz Andersen In de kleine Gehoorzaal speelde de blin de concert-pianist Hugo Kander-Velden met medewerking van zijn 14-jarigen zoon Wolfgang, die door Franz Andersen bege leid werd. De belangstelling was groot. De Leidenaars waren in ruimen getale tegen woordig. Wanneer men weet, dat Hugo Kander-Velden een uitgewekene is onder het nieuwe Duitsche regime, met achter lating van alles behalve zijn vleugel (die hij ten langen laatste kon meenemen), dan moeten wij ons in deze interesse verheu- nge. Met liefde en spontaniteit is er door bet bovengenoemde drietal gespeeld, en de pianist, die zijn instrument geheel be- heerscht, bleef ons ni</ts schuldig. Dat Hugo Kander-Velden een piano-avond van waarde kan geven, bewijst de samenstel ling van zijn programma: Bach, Beetho ven voor de pauze, Chopin en Liszt hier na. Al deze grootheden hebben op eigene wijze him verdiensten en kunnen moeilijk gemist worden op het programma van den kunstenaar. Men zal moeten toegeven, dat de inzet Bach's „Preludium en fuga g mi neur" uit Wohltemperiertes Klavier sfeer schiep. Bewondering moge men hebben voor het linkerhandspel, dit niet alleen. Ook de rechterhand ging geheel op in sfeer en beteekenis van de polyphone kunst, die Bach zoo volkomen heeft ge schapen. Beethoven's „Andante favorite f majeur" aldus te spelen, is ook al niet aan ieder gegeven. Deze pianist heeft het in tensief vermogen, aanleg en macht, stem ming te wekken. Een buitengewoon mooie; aanslag heeft, verscheidenheid, technische afwerking, voortreffelijk pedaalgebruik, bel.ecrsching van beide handen, harmo nisch en melodisch evenwicht. Wij voelden hem in staat den grooten Beethoven in zijn bovenmenschelijk vernuft te begrij pen en vinden, dat de pianist hier een van zijn hoogtepunten op den avond bereikte. Daarbij zijn trefzekerheid is ongelooflijk ontwikkeld, zijn memorie eveneens. Zijn zoon, een jong fluitist, heeft veel en na tuurlijk talent. Hij sloot het eerste deel voor de pauze af met „Sonate g mineur" van Handel voor fluit en piano. De ste vige knaap van 14 jaar, vroolijk en frisch van uitzicht begon welgemoed zijn niet gemakkelijke taak, en wij moeten eerlijk zeggen, dat zijn speeleigenschappen be langstelling wekken en dat hij de Handel- idee al aardig begint vast te houden. In zijn spelen ligt aanleg en degelijke studie, welke hij onder leiding van den uitnemen- den fluitist Jan Prins maakt (van wien hij een van de beste leerlingen is, ook theo retisch). Aanvankelijk was de dappere, temperamentvolle jonge fluitist nog niet geheel op dreef, wat waarlijk te veront schuldigen is. maar al ras bemerkte men, dat het loonvibrato aangeraakt wordt door jeugdige beroering. Hierom juist (een ze kere rijpheid kan natuurlijkerwijze nog niet aanwezig zijn) en omdat zijn geest nog heel en al zijn illusies doorleeft, speel- hij hij Mozart's „Andante C majeur" met de sympathieke verbeelding der naiviteit, wat veel aantrekkelijk heeft. De wonder lijke muziek lacht als 't- ware vanuit een pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 3217 blauwen hemel en is voor ieder, 't zij kind of bejaarde. Dan nog speelde hij „Noctur ne" van Marchot, over welker interpretatie eveneens een goed accent lag. De uitwer king bleef dan ook niet achterwege. Aan 't slot brak de bewondering los in een hartelijk applaus. Hij speelde toen een toe giftje „Chanson", een competitie die hij zelf had geschreven. Franz Andersen be toonde zich een fijnvoelend, poëtisch pia nist, die zijn instrument goed kent, voor treffelijk ensemble vermag te geven en weel wat ondersteunen, aanvullen en se- cundeeren beteekent. Na de pauze bracht Hugo Kander-Velder ons fleurige, élegante en blijkbaar door hem veelbeminde Ro- maansche kunst, die hem zcei wel van de hand ging: Chopin's „Nocturne f majeur", „Mazurka cis mineur", de „Valsen a mi neur en fis majeur". Zijn interpretatie was poëtisch en veelzijdig, was sensitief en droeg in zich muziek-verbii zondering. Met Liszt's „Rhapsodie espagnole" (die toch eigenlijk uit den tijd is; Desloot hij het concert met verbluffend élan. De toehoor ders waren zeer voldaan, klapten en ble ven klappen. De pianist trok zich evenwel bescheiden terug en opgetogen ging men uiteen. Er waren fraaie bloemen voor elk der drie executanten. J. K. TOONEEL. ES WAR EINMAL EIN MUSIKUS.... De Fritz Hirsch Operette komt Maan dag 25 Mei een enkele, laatste opvoering van dit seizoen geven in den Stadsschouw burg, des avonds acht uur. Zij vertoont dan „Es war einmal ein Musikuseen echte Weensche operette, al speelt zij in het denk beeldig vorstendom Thessalië, dat ergens op den Balkan zou kunnen liggen. Deze operette is met muziek van Leo Fall, ter wijl Ernst Welisch en Rudolf Bernauer het libretto schreven. Fritz Hirsch is weer heelemaal hersteld en hij treedt in deze voorstelling op als de kamerdienaar eens vorsten, een buitengewoon zachtzinnig man. Paul Harden is na een lange afwezigheid weer van de partij in de gedaante van „Der liebe Augustin", een pianoleeraar. Deze operette is echt fin de siècle, zij houdt zich aan de onbezorgde vroolijkheid van omstreeks 1900. Fritz Hirsch brengt in deze ope rette een tweetal nieuwe krachten naar voren, tot op heden hebben zij ten onzent een groot succes weten te behalen. Het zijn Liesl Frank, een bekende dans-soubrette uit Praag, die voor een vriendelijk kamer meisje zingt en speelt en danst en haar partner, de tanzkomiker Otto Aurich uit Weenen, die aldaar in verscheiden operette theaters heeft gespeeld en het laatst was verbonden aan het Johann Strauss Theater aldaar. Zij lanceeren het Schlagerlied van de operette „Ich möcht' von Dir ein Photo". Verder treedt hierin Marta Wagner op als Prinses Helene, een dergelijke rol heeft zij met veel succes vervuld in „Ein Walzer- traum". Dan is er Walter Triebei als Vorst Bogumil van Thessalië en de verdere gere nommeerde krachten van de Fritz Hirsch Operette als: Eman Silten, Leo Reicher en de lange Gustav Pretsch. Paul Harden heeft de regie. Gerard Vroom heeft voor deze echte voorjaars operette de décors ontworpen, waarbij de tulpenvelden wel een zeer voorname rol spelen. Muzikale leiding van Hans Lichten- stein. Sophie Degenhardt droeg zorg voor de costumes. Dansen van Otto Aurich. Ar tistieke visie van Frits Hirsch. Deze op voering valt in het kader van de zomer tournee en zal daarom een populair karak ter dragen. r a LAATSTE BERICHTEN MARGARINE-HANDEL ACHT TOESTAND ONHOUDBAAR! De Nederlandsche Bond van den Mar- garinehandel heeft den Minister van Land bouw en Visscherij een telegram gezonden, waarin de bond, gelezen hebend, dat de behandeling, betreffende verlaging der mar- garineprijzen thans op korte termijn door het kabinet plaats heeft, Z. Excellentie verzoekt, dit zooveel doenlijk te bespoe digen, daar de toestand voor den handel thans onhoudbaar is. DOOR KOGELTJE VAN WINDBUKS GEWOND. Een 25-jarige verkoopster te Amster dam werd, toen zij op de Mauritskade fiet ste, met een windbuks in haar rechter hand geschoten, waardoor een bloedende wond ontstond. Een dokter verwijderde een looden kogeltje uit den wond. KIND VERDRONKEN. Gisteravond is het driejarig zoontje van den heer M. van W. te Burgerbrug bij Zijpe terwijl het nabij de ouderlijke woning aan het spelen was, in de groote sloot geraakt en verdronken. MUGGENPLAAG OP URK. Sedert enkele dagen is er op Urk een ware muggenplaag. Zondag en Maandag was het moeilijk door de dichte muggen zwermen heen te komen. De muren en ra men van verscheidene huizen zijn geheel met muggen bedekt. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Adriaan z. van A. Swagers en J. P. v. Rossum Anton Henricus Se- bastianus z. van W. F. Prins en H. M. v. Dinten Cornelia Catharina Helena d. van C. H. v. d. Voort en C. C. de Konink. Gehuwd: A. W. Wijminga jm. en J. T. Thomas jd. Overleden: J. P. Kleton dr. 1 mnd. BISOCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Afgekeurd. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd. Men vermoedt, dat deze muggen, die niet langer aan 48 uur leven, afkomstig zijn uit de Wieringermeer. VERDUISTERING. Namens een inwoner van Haarlem is aan het bureau Marnixstraat te Amster dam aangifte van verduistering van 500 gedaan tegen een 45-jraigen makelaar, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring te Amsterdam. TELEGRAMMEN HET VRAAGSTUK DER SANCTIES. LONDEN, 13 Mei (A.N.P.) Verschil lende aanhangers der regeering hebben een motie onderteekend, waarin wordt verklaard, dat de door den Volkenbond afgekondigde sancties onmachtig zijn ge bleken den aanval van Italië tot staan te brengen. Men beschouwt de handhaving er van in strijd met de belangen van den vrede en den wereldhandel. ATHENE ONDERVINDT WEINIG HINDER VAN ALGEMEENE STAKING. ATHENE, 13 Mei. (A.N.P.) Volgens een bericht van het Atheensch telegraafagent- schap heeft Athene ondanks de algemeene staking een normaal aspect behouden. Alle verkeersmiddelen worden gaande gehou den. De winkels zijn geopend. Het verkeer op straat en het vertier in de binnenstad is gelijk anders. In de rest van het land is het eveneens kalm en er is dan ook alle reden om te veronderstellen, dat de 24 uurstaking zon der incidenten zal afloopen. ANTI-JOODSCHE ACTIE DER ARABIEREN DREIGT ZICH UIT TE BREIDEN. JERUZALEM, 13 Mei. (A.N.P.) Ondanks het ultimatum der Arabieren heeft de Brit- sche hooge commissaris zijn goedkeuring gehecht aan een door de Joodsche gemeen schap opgesteld arbeidsplan, en medege deeld, dat hij het aantal immigratie-certifi caten zal vast stellen ,dat aan Israëlitische immigranten zal worden uitgereikt. De Ara bische en anti-Joodsche agitatie dreigt zich thans echter tot buiten Palestina uit te breiden. De opperste raad der Arabieren heeft n.l. naar Egypte, Syrië, Marokko en Irak agitatoren gezonden, die tot taak heb ben, propaganda te maken voor de Ara bieren in Palestina en betoogingen te orga- niseeren tegen de Joden en in het bijzonder tegen de nationale haardstede der Joden in Palestina. Volgens mededeelingen van het bureau van den Britschen hoogen com missaris zijn sedert het begin der onlusten 600 arrestaties verricht. BANANEN ALS BRANDSTOF VOOR VLIEGTUIGEN. ROME, 13 Mei (A.N.P.) Volgens een of ficieel rapport worden in Abessinië bana nen gebruikt als brandstof voor vliegtui gen. Bananen zijn het voornaamste product van Italiaansch Somaliland en zij maken ongeveer de helft van den export van dit gebied uit. Het overschot wordt tot brandstof ver werkt. De aldus verkregen alcohol zal naar men veronderstelt, voldoende zijn voor de behoeften van de luchtmacht in Oost Afrika. Het rapport vermeldt n,og, dat binnen kort de industrieele exploitatie van bana nen in Somaliland zal worden ter hand ge nomen. In Italië zullen slechts uit Somaliland af komstige bananen mogen worden verkocht. INTERNATIONALE OPLICHTERSBENDE ONSCHADELIJK GEMAAKT. ATHENE, 13 Mei. (A.N.P.) De politie te Piraeus is zoo juist achter het bestaan gekomen van een bende misdadigers, wel ke er werk van maakte connossementen te vervaardigen van goederen, die volgens hun bewering, naar Londen of andere ha vensteden waren verzonden. De leider der bende is gearresteerd. Hij zou handlangers hebben in de meeste Euro- peesche hoofdsteden. Bij een huiszoeking zijn eenige valsche rubberstempels in beslag genomen, welke z.g. door in Griekenland gevestigde ree- derijen zouden worden gebruikt. O.m. zijn eenige Britsche maatschappijen voor vele duizenden ponden benadeeld. Op de vervalschte connossementen wer den aanzienlijke voorschotten opgenomen bij bankinstellingen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3