DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang WOENSDAG 13 MEI 1936 No. 8418 3)e £eid4ehe6ou/fco/fit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Het groote gevaar van het Communisme In een toespraak, die de Paus heeft ge houden bij de opening van de Katholieke Perstentoonstelling te Rome, heeft Z. H. er niet den grootsten nadruk op gewezen, dat het eerste en meest algemeene gevaar, dat bestaat, is: het communisme? Staande in de wereld-centrale, die het Vaticaan is, kennis nemend van uit de best-ingelichte bronnen van alles, wat er over heel de wereld gebeurt, zeide de Hei lige Vader, dat Hij buitengewoon bezorgd is om het ernstige gevaar van het de we reld bedreigende communisme. Misschien hebben velen onzer, betrek kelijk rustig levend in ons Nederland, zich eigenlijk nooit bevreesd gemaakt voor het communisme. Maar wèl erkennen dat groote en dreigende gevaar allen, die over de grenzen van ons eigen land heen zien naar Rusland, Spanje, Mexico, Uru guay, Brazilië. Aller grootste zorg moet zijn de afweer van het Communisme „in al zijn vormen en gradaties", zooals de Heilige Vader het uit drukte.... Dit wil, natuurlijk, niet zeggen, dat er geen ander groot en dreigend gevaar bestaat, dan het Communisme al is het Communisme dan ook het ernstigste ge vaar! De Paus wees ook duidelijk een ander gevaar aan, als Hij zeide: Helaas moeten Wij de afwezigheid constateeren van twee groote volken, namelijk Rusland, welks godshaat alle religie vernietigd heeft, en Duitsch- land, waar tegen alle recht in als ge volg van politieke en nieuw-heiden- sche misvattingen, geen Katholieke pers geduld wordt. Naar beide volken gaat in dit moment Onze groet en On ze herinnering. En verder: Het is zeker geen goede politiek om het leven en de actie der Kerk in deze dagen te belemmeren, want degene, die ook mam: de volle en vrije ontwik keling daarvan verhindert, wijst daar mede den daadkrachtigen en waarde- vollen steun af, dien de Kerk en de Kerk alleen verleen en kan aan de openbare veiligheid, aan den waren vrede en het algemeen welzijn. Door dezen steun wil de Kerk niets' aan zich trekken, dat aan de politiek behoort. Wie de Kerk van zulk een usurpatie beschuldigt, doet dit om de Katholieke Kerk moeilijkheden in den weg te leggen en haar weldadige ac tie op het gebied der jeugd, der fami lie enz. uit te sluiten. De Kerk kent den staat zijn actiesfeer toe en leert die te respecteeren, maar kan niet toestaan, dat de politiek de moraal buitensluit. Mochten de Katholieken alle Katho lieken deze zoo ernstige vermaningen van den Heiligen Vader verstaan! V „Trap dien man er uit" Gisteren heeft ir. Mussert in Den Haag gesproken. En hij kwam in zijn rede ook op Italië en zeide wij nemen nu over uit een verslag van de vergadering in de Dierentuin (er was een parallel-vergade ring in het Gebouw van Kunsten en We tenschappen) Onverschillig hoe men hierover denkt, één ding staat als een paal bo ven water: terwijl honderden zooge naamde wijze en geleerde staatslieden in Genève en thuis kletsten, zwetsten en hetsten, speelde Mussolini het klaar om in eenige maanden tijd de Italiaan- sche vlag in Addis Abeba te planten. (Luid applaus). Iemand roept: Daar klappen ze nu voor. Deze persoon wordt uit de vergadering verwijderd. Achter in de zaal protesteerde nog iemand. De heer Mussert: Trap dien man eruit! Trap dien man er uit. Zoo is het systeem van den dictator. Schiet ze dood zoo ver gaat heer Mussert niet. Trap ze er uit is de door hem geadviseerde medi cijn, als iemand, tegen de leiding in, het waagt, zijn mond ópen te doen. Ernstige fabrieksbrand te Nijmegen. Er wordt aan brandstichting gedacht. Schade van f 150.000. Gisteravond omstreeks zes uur werd brand ontdekt op den cellulosezolder van de papierfabriek Schuller en Co. aan de Nieuwe Marktstraat te Nijmegen. De fabriek was beneden in vol bedrijf, toen op een der verdiepingen brand werd waargenomen door de vrouw van den werk meester, die nabij de fabriek woont. De brandweer werd onmiddellijk geal armeerd en was spoedig met groot mate riaal aanwezig. Het duurde niet lang of de vuurzee welke binnen hevig woedde, werd met acht stralen bestreden. Doordat de fabriek vlak bij de Waal ligt, kon de nieuwe mot or Lr andspuit op volle kracht werken. Het blusschingswerk werd zeer bemoei lijkt., doordat de cellulosezolder volgepakt lag met een voorraad van 250 ton cellu lose, partijen hars, lijm en andere chemi sche producten. De fabriek is zeer stevig gebouwd. Een gevolg hiervan was, dat de vlam men niet gemakkelijk uitslaan en de brand weer zag zich dan ook genoodzaakt de slangen binnendoor te leggen en langs de hooge brandladders te leiden. Omstreeks half acht was het gevaar voor uitbreiding van den brand vrijwel geweken maar telkens vlamde het vuur dan hier, dan daar weer op. Wel beschouwd is de waterschade grooter dan de brandschade. De cellulose zoog groote hoeveelheden wa ter op en men vreesde, dat de betonnen vloer, welke de cellulosezolder scheidt van de er onder gelegen maohine-afdeeling, de zg. Hollanderafdeeling, zou bezwijken. De schade, alleen op den cellulosezolder aan gericht, wordt geschat op omstreeks vijftig duizend gulden. Om acht uur was de zolderverdieping reeds geheel uitgebrand. Het uit hout en mastiek bestaande dak heeft het uitgehou den, door den hevigen regen welke viel. Het rust thans, doorgezakt, op de smeulen de balen cellulose. De machine-afdeeling op de eerste en tweede verdieping hebben tamelijk veel waterschade gekregen. Groote partijen af gewerkt papier, welke voor verzending gereed lagen, hebben door het water zeer veel geleden. De totale schade wordt ge schat op honderd duizend gulden. De fa briek is verzekerd tegen brand- en be drijfsschade. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand is nog gaande. Twee maanden gele den heeft in een andere afdeeling van deze fabriek, op den voorraadzolder van oud papier eveneens een brand gewoed, welke een minder ernstig karakter had. Deze zol der is toen uitgebrand. Om half elf was de brand op den cellu losezolder nog niet gebluscht. De brand weer was den toestand op dat oogenblik echter meester, al had zij veel moeite met het dooven van de pluizige cellulose. Er werd nog met acht stralen water gegeven. De brandweer is er in geslaagd een hoek van den zolder, waar hars log opgesla gen, voldoende nat te houden, een stevige brandmuur voorkwam, dat het vuur zich naar een tusschenzolder voortplantte. Het dak is doorgebrand. De totale schade werd op het eind van den avond op ruim 150.000 gulden geschat. Alleen aan cellulose is voor 30.000 gulden \erloren gegaan en aan af gewerkt papier voor ongeveer 100.000 gul den. Vele machines hebben sterke water schade geleden. De directie hoopt echter een deel van het bedrijf in gang te kunnen houden, zoodat, zij het met vertraging, be stellingen kunnen worden uitgevoerd. De verdenKing, dat de brand gesticht is, blijft sterk. De politie zet haar onderzoek voort. De cellulosezolder, waar de brand is ontstaan, was zoodanig ingericht en van zoodanige electrische geleidingen voorzien, dat brandgevaar practisch uitgesloten was. De beide brandweerlieden, die bij het begin van den brand door den hevigen walm bewusteloos waren geworden en voor wie geneeskundige hulp moest worden in geroepen, zyn naar huis gebracht en ma ken het naar omstandigheden wel. Omstreeks elf uur heeft men een aan vang gemaakt met het nablusschen, dat ge- ruimen tijd vorderde. De loonbijslag in het bloembollenbedrijf Op 2 Mei j.l. is de 29 December 1935 in gevoerde regeling van den loonbijslag in het bloembollenbedrijf beëindigd en met 4 Mei j.l. is de nieuwe regeling in werking getreden. Aan die nieuwe regeling wijdde ik in de Leidsche Courant van 10 April j.l. eenige beschouwingen. Volledig kon ik toen den lezer ter zake nog niet inlichten, omdat eenige vraagpunten open bleven. Die vraagpunten zijn thans opgelost. Ter aanvulling mijner voormelde beschouwin gen diene daarom het volgende. De nieuwe regeling gaat in op 2 Mei 1936 en eindigt den 26sten December d.a.v. Voor de berekening van de minimum en maximum weekloonbedragen per gewas en per periode kunnen de volgende cijfers voor de Plaatselijke Commissies als leid draad dienen, welke cijfers gelden per H.A. beteelde oppervlakte. Perioden Tulpen Narcissen min. max. min. max. 4 Mei—30 Mei 20.— 30.— 18.— 25.— 31 Mei—1 Aug. 30.— 40.— 23.— 30.— 2 Aug.—31 Oct. 25.— 35.— 23.— 35.— 1 Nov.-26 Dec. 20.— 35.— 18.— 30.— Bij aandachtige beschouwing zal blijken dat zoowel de perioden als de minimum weekloonbedragen vrijwel geheel overeen stemmen met het destijds door de toenma lige Intercommunale Commissie aan den Inspecteur te Noordwijk uitgebracht ad vies. (Zie de Leidsche Courant van 6 Maart 1936). Er is slechts één enkele uitzondering en wel deze, dat in de periode van 31 Mei 1 Aug. voor tulpen een minimum week loon van 30.per H.A. is bepaald ter wijl de Intercommunale Commissie des tijds 25.per H.A. adviseerde. Het wil mij voorkomen, dat deze wijziging is aan gebracht, omdat in gemelde periode de tul pen worden gepeld en het pelloon der tul pen ook onder de uitbetaalde loonen mag worden opgenomen. Uitdrukkelijk moet ik er de aandacht op vestigen, dat bovenstaande cijfers slechts bestemd zijn om voor de Plaatselijke Com missie als leiddraad te dienen, zoodat die Commissies die voor elk bedrijf afzonder lijk de minimum en maximum loonbedra gen vaststellen, van die cijfers kunnen af wijken. Verder is bepaald, dat voor den export als regel een minimum van 70 cent per 100 K.G. te exporteeren bollen kan wor den aangehouden. Het vast te stellen mi nimum loon zal dus voor den kweeker- exporteur met een bedrag van 70 cent per K.G. export worden verhoogd. Deze ver hooging zal uiteraard niet wekelijks wor den toegepast doch worden verdeeld over die weken, waarin de export wordt geacht plaats te vinden. Ofschoon de bijslagregeling met geen enkel woord rept over het loon, dat de zelf arbeidende kweeker of diens gezinsleden worden geacht te verdienen, verneem ik van zeer bevoegde zijde, dat er geen be zwaar tegen bestaat, dat de Plaatselijke Commissie het overeenkomstig bovenstaan de normen vast te stellen loonbedrag ver minderen met hetgeen de kweeker of zijn gezinsleden worden geacht met eigen ar beid te verdienen. Zoo kan het ook thans in de praktijk voorkomen, dat het mini mumloon op 0 wordt gesteld. Bij informa tie te bevoegder plaatse is mij gebleken, dat het geen bezwaar ontmoet, indien ten aanzien van de vermindering van het vast te stellen minimum loon ter zake van werkkrachten uit het eigen gezin van den kweeker, dezelfde bedragen worden toe gepast, die onder de vorige regeling ge bruikelijk waren. Gemakshalve laat ik die bedragen hier nog even volgen. Personen beneden de 15 jaren 4.per week. Personen van 15 en 16 jaren f 7.per week. Personen van 17 en 18 jaren 11.per week. Personen van 19 en 20 jaren f 15.per week. Personen van 21 jaren en ouder 19. per week. Zooals ik reeds vroeger vermeldde is in de nieuwe regeling bepaald, dat de loon- bijslagregeling alleen dan mag worden toegepast, indien de gemeentbesturen ten volle overtuigd zijn, dat de op de begroo ting uitgetrokken en toegestane gelden voor werkverschaffing en steunverleening onder invloed van de toepassing der loon- bijslagregeling niet zullen worden over schreden. Niet zonder reden zijn diverse gemeentebesturen huiverig onder dergelijk beding tot de loonbijslagregeling toe te treden. ïntusschen moet deze bepaling niet al te tragisch worden opgenomen. Indien B. en W. in gemoede van oordeel zijn, dat de nieuwe bijslagregeling geen meerdere kosten, dan op de begrooting uitgetrokken en toegestaan, zal medebrengen, kunnen zij tot de regeling toetreden onder voor behoud, dat zij ter zake geen enkele ga rantie op zich nemen. Voor zoover mijn inlichtingen juist zijn, wordt op het De partement tegen dergelijk voorbehoud geen bezwaar gemaakt. Resumeerende kan worden gezegd, dat de nieuwe regeling van de laatstelijk gel dende regeling afwijkt op de volgende punten: a. de gemeentbesturen moeten overtuigd zijn, dat de gezamenlijke uitgaven voor steunverleening, werkverschaffing en bij slag op de loonen, thans op de begrooting uitgetrokken en toegestaan niet zullen wor den overschreden. Met die woorden „en toegestaan" zullen vele gemeentebesturen wel moeilijkheden hebben, want verreweg de meeste begrootingen van 1936 zijn nog niet goedgekeurd. Er zou hier nog heel wat over te zeggen zijn, maar dit leent zich niet voor een dagbladartikel. Mijn alge meene indruk is, dat de gemeentebesturen in de bollenstreek over de bezwaren van Crocussen Irissen en andere bol- Gladiolen gewassen Hyacinthen min. max. min. max. min. max. 18.— 25.— 18.— 25.— 22.— 35.— 23.— 30.— 23.— 30.— 27.— 35.— 23.— 30.— 23.— 30.— 27.— 40.— 18— 25.— 18.— 30.— 22.— 35.— de betrekkelijke bepaling wel zullen heen stappen en tot de regeling toetreden. b. in de periode van 31 Mei tot 1 Aug. is het minimum loon voor tulpen verhoogd van 25.op 30.per H.A. en per week. c. er is naast een minimum loon een maximum loon, waarboven geen toeslag wordt verleend, vastgesteld. d. uitsluitend wordt bijslag verleend voor arbeiders, die uit de steunregeling in de bijslagregeling overgaan. Deze laatste bepaling is m.i. het groote bezwaar tegen de nieuwe regeling. Een deel van het doel der nieuwe regeling de werkverrui ming zal er ongetwijfeld door worden te niet gedaan. De vrees is niet denkbeel dig, dat thans werkgevers hun personeel, dat zij anders wellicht nog in dienst zouden houden, zullen ontslaan, zoodra zij het maar eenigzins kunnen missen en bij op nieuw optredende behoefte aan personeel een of meer steuntrekkers zullen in dienst nemen. Nu weet ik wel, dat men de be trekkelijke bepaling uitsluitend heeft in gevoerd om de kosten van de bijslagrege ling te beperken en deze maatregel dus volkomen past in het kader van de finan cieel economische politiek, die de Regee ring voorstaat, Ik geef verder volkomen toe, dat de slechte gevolgen van den ge- wraakten maatregel zullen worden beperkt door het feit, dat als in een bepaalde pe riode minder is verloond dan het voor die periode vastgestelde minimum loonbedrag, het te weinig verloonde bij een volgende periode zal worden verrekend. Maar toch blijf ik het een maatregel noemen, die in wezen a-sociaal en daarom te betreuren is. Ten slotte meen ik er nadrukkelijk de aandacht op te moeten vestigen, dat werk gevers, die arbeiders met bijslag op 2 Mei in dienst hadden, niet zonder meer voor deze arbeiders loonbijslag volgens de nieu we regeling kunnen krijgen, immers de nieuwe regeling geldt alleen voor arbeiders, die uit de steunregeling wor den opgenomen, dat wil dus zeggen arbeiders, die op 2 Mei 1936 steun trokken of na dien datum steun getrokken hebben. Alleen wanneer het betreft een tijdelijk speciaal werk, dat door arbeiders met bij slag werd uitgevoerd en op 2 Mei moeilijk kon worden beëindigd, is er aanleiding tot de onderstelling, dat Plaatselijke Commis sie en Inspecteur zullen goedvinden, dat de betrekkelijke arbeiders met bijslag te werk blijven gesteld. VAN IERSEL. Noordwijkerhout. (Nadruk verboden). Dit nummer bestaat uit vier bladen. De wereld in vogelvlucht Wat gisteren verwacht werd, is gebeurd. De Volkenbondsraad heeft de behandeling van de Italiaansch-Abessijnsche kwestie uitgesteld tot aan de buitengewone zitting van den Volkenbondsraad op 15 Juni a.s. Daarmee is de kwestie voor een maand van de baan maar tot aan dien datum blij ven de sancties tegen Italië gehandhaafd. Rome ziet in de handhaving van de sanc ties een represaille tegen de afkondiging van het Keizerrijk, op Zaterdagavond j.l. en misschien heeft het daarin wel gelijk. In ieder geval is het besluit van den Raad een bewijs, dat men zich niet maar zonder meer bij het fait accompli wenscht neer te leggen, en de annexatie van Abessynië VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Volkenbondsraad handhaaft de sanc ties tegen Italië. De kwestie uitgesteld tot de buitengewone Raadzitting van 15 Juni a.s. (2de blad). Zal Italië thans uit den Volkenbond tre den? (2de blad). Locarno-mogendheden stellen bespreking van het conflict uit. (2de blad). Het geheim van het „thee-lek" nog niet opgelost. (2de blad). De „Hindenburg" weer boven den Atlan tische Oceaan. (Luchtv. 2e blad). BINNENLAND. Commissie zal een onderzoek instellen naar den gezondheids- en voedingstoestand der werkloozen. (1ste blad). De contingenteering van koffie is opge heven. (2de blad). In de papierfabriek Schuller en Co te Nijmegen heeft gisteren een zware brand gewoed. (1ste blad). De goud-voorraad van de Nederlandsche Bank. (2de blad). Zware fabrieksbrand te Nijmegen en Rotterdam. (Gem. Ber., 3de blad en 1ste blad). Autobotsong te Lichtenvoorde eischt een doode. (Gem. Ber,. 3de blad). Twee botsingen tusschen trein en auto. (Gem. Ber., 3de blad). BEGIN VAN DEN ZOMERTIJD. Voor zooveel noodig wordt eraan herin nerd dat de zomertijd aanvangt den 15den Mei a.s. De overgang geschiedt in dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd van Am sterdam op den dag, waarop de zomertijd aanvangt, 2 uur aanwijst in den voormid dag, het wordt geacht te zijn 3 uur in dien voormiddag. De overgang dit jaar naar den zomertijd •geschiedt met andere woorden d-us in den nacht van Donderdag 14 Mei op Vrijdag 15 Mei ten 2 uur. vooralsnog niet wenscht te erkennen. Dat is Mussolini sterk tegengevallen. Hij meende uit onderhandsche inlichtingen te Parijs en Londen te mogen opmaken dat men zich niet langer zou verzetten tegen het verloop van zaken, zooals dit nu een maal had plaats gevonden, en een zoo stug ge en onvriendelijke houding had hij te Genève niet verwacht. Toen baron Aloisi dan ook bemerkte, dat de mogendheden van den Volkenbondsraad niet geneigd waren om de sancties in te trekken, stelde hij zich met Mussolini in verbinding en deze seinde onmiddellijk terug: Terugkomen. Of dit terugroepen van de Italiaansche delegatie beteekent, dat Italië zich nu ook binnenkort uit den Volkenbond zal terug trekken, is nog een open vraag. Uit sommige uitlatingen zou dit op te maken zijn, maar volgens de „Tribuna" is daar geen sprake van. ïntusschen is het uitstel te Genève, hoe wel het wijst op een neiging om zich maar niet zonder meer bij de feiten neer te leg gen, toch een weinig bevredigend slot van de Raadszitting. De handhaving der sanc ties is een uiting van misnoegen, maar overigens ziet het er niet naar uit, dat men met uitstel iets bereiken zal. Daden worden niet gesteld en zullen ook wel niet gesteld worden. De Volkenbond kan mop peren, maar veel meer dan dat kan hy niet. Ook de Locarno-mogendheden hebben de behandeling van het Locarno-conflict uitgesteld (Italië was niet aanwezig), om dat het Duitsche antwoord op de vragen van Engeland nog niet was binnengeko men. Ook deze soep is door het lange uitstel koud geworden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1