GEMENGDE BERICHTEN Jlfooia tuitte tanden, IVOR OL FINANCIëN EN ECONOMIE WILT U IETS WETEN? WOENSDAG 13 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 AUTOBOTSING BIJ LICHTENVOORDE. Eén doode. Gistermiddag heeft op den weg van Lich tenvoorde naar Groenlo een ernstig auto ongeluk plaats gehad. De garagehouder Dusseldorp reed met zijn personenauto van Lichtenvoorde in de richting Groenlo. In den wagen zat een gezelschap personen, dat een bezoek aan het gesticht „Harre- veld" had gebracht. Uit een zijweg kwam plotseling een vrachtauto van de varkenshandel Reuling uit Wehl. Naast Reuling, die de auto be stuurde, zat diens broer en een jongetje. De onverwachte ontmoeting leidde tot een botsing van beide auto's, waarbij Reuling's 45-jarige broer -it de cabine werd geslin gerd en bewusteloos op den weg bleef lig gen. Geneeskunuige en geestelijke hulp waren weldra ter plaatse. Het slachtoffer werd naar het St. Bonifacius Ziekenhuis te Lichtenvoorde vervoerd en is aan zijn verwondingen bezweken. De bestuurder van de vrachtauto liep een kleine snij wonde aan het gelaat op, 't jongetje en de inzittenden van de zwaar gehavende personenauto bleven ongedeerd. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. AANRIJDING OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Auto door trein gegrepen. Gistermiddag omstreeks twee uur is op den onbewaaxten overweg van den Leent- j er weg onder Siddeburen een auto met twee personen door een trein uit Delfzijl gegrepen en meegesleurd over een af stand van 60 a 70 meter. De auto werd ernstig beschadigd. De beide inzittenden, inwoners van de stad Groningen, werden lichtgewond. De trein had een half uur ver traging. DIESELTREIN BOTST OP VRACHTAUTO Door spoorwegboomen gereden. Gistermorgen gebeurde er aan den over weg bij het station Maarsbergen een onge val, dat bijzonder gelukkig is afgeloopen. De spoorboomen waren gesloten om den Dieseltrein naar Arnhem door te laten, meldt het „UD." Deze trein passeert Maars bergen om 7.30 uur. Van den kant van Leer- sum kwam een auto aanrijden, beladen met steenen en afkomstig uit Eek en Wiel. Hoewel deze auto nog geheel nieuw was, weigerden, volgens de bestuurders, de rem men. Daar de chauffeurs het ongeluk za gen aankomen, sprongen ze uit de cabine en snelden den weg op. De vrachtauto reed door de spoorboomen heen en met een he- vigen slag botste de Dieseltrein tegen het voorgedeelte van de auto, die zwaar werd beschadigd. Ook de Dieseltrein bekwam merkbare schade. De trein had 20 minuten vertraging. VRACHTAUTO TE WATER Gisteravond, even over half acht, kwam de vrachtrijder J. W. Nederhof met zijn vrachtwagen op de Oosthaven te Gouda te slippen. De auto reed tegen een aldaar staand hekje op, maakte een kwart slag om en gleed achteruit den ongeveer twee meter hoogen wal af de haven in. De 22- jarige bestuurder kon nog bijtijtds van den wagen springen. De auto is in den loop van den avond uit het water gehaald. TUSSCHEN TWEE HUIZEN GEVALLEN. Hedenochtend te omstreeks half acht is in de Prinsenstraat te Amsterdam een on geluk gebeurd, dat buitengewoon goed is afgeloopen. Het 13-jarige meisje Th. S., wonende Prinsenstraat 7 stond op een plank die over de scheiding tusschen haar woning en het naastgelegen huis was gelegd, kleed jes te kloppen. Plotseling beving haar een duizeling en sportte zij van een hoogte van 7 M. neer. Waarschijnlijk doordat haar val door de beide muren gebroken werd, kwam zij met slechts enkele schaafwonden aan armen en ceenen op den grond te recht. De moeilijkheid was, haar tusschen de beide huizen vandaan te krijgen. De brandweer werd gewaarschuwd. Een brand wacht liet zich langs een redlijn neer, waarna het meisje aan een gordel naar bo ven werd geheschen» De G. G. D. verbond het kind, zij be hoefde niet naar een ziekenhuis te worden vervoerd. BRAND IN EEN CONFECTIEFABRIEK TE ROTTERDAM. Gistermiddag omstreeks kwart over drie is brand uitgeoroken in perceel Leuveha- ven 205 te Rotterdam, waarin is geves tigd de N.V. Confectiefabriek v.h. D. L. Andriesse. Het pand is eigendom van de firma L, A. tfles en Zoon, die de parterre ruimte in gebruik heeft. Op den zolder van het vier verdiepingen hooge huis bevonden zich de magazijnen, welke met patmaterialen waren gevuld. Aan de rechter achterzijde is de brand in een vijf bij vijf meter groot vertrek, waar wintervoorr oden onverwerkte goederen la gen opgeslagen, ontstaan. De oorzaak is vermoedelijk te zoeken in kortsluiting. Het vrouwelijk personeel, dat op de twee de verdieping werkte, verklaarde, dat plot seling het licht uitging en korten tijd la ter de brand op zolder werd ontdekt. De brandweer was spoedig met groot materiaal ter plaatse. Er werd water ge geven met achc stralen, waarvan er een over den automatischen ladder werd ge leid. De „Havendienst 1" die in de Leuve- haven ligging had genomen, werkte met twee stralen. Omstreeks kwart over vier kon het mees te materiaal inrukken. Persoonlijke onge lukken zijn met voorgevallen. De men- schen. die in het pand werkten, konden dat op gewone wijze verlaten. Het vertrek, waar het vuur is begonnen, is volkomen uitgebrand. Het dak is door gebrand. De onderliggende verdiepingen kregen veel waterschade. De schade wordt door verzekering ge dekt. DE BRAND IN DE KAARSENFABRIEK TE GOUDA. Gisteravond om zeven uur is de laat ste motorspuit van buiten de gemeente Gouda, nTl. die uit Hillegersberg, ingerukt. Deze had precies 22 uur achtereen staan werken. De Gcudsche brandweer verricht te daarna nog met acht stralen in totaal de nablussching. Uit de puinhoopen stijgt nog steeds veel rook op en het smeult nog aan alle kanten. Het laat zich aanzien, dat er nog eenige dagen zal moeten worden ge spoten. De arbeiders van de fabriek zijn druk bezig met het opruimingswerk. Zij werken hierbij volgens het gewone drieploegen- stelsel, zoodat steeds ongeveer tachtig man in de weer zijn. Alleen voor de honderd fa brieksmeisjes is er-geen werk. Men hoopte hedenochtend de niet door het vuur aan getaste glycerinefabriek en de goudaliet- afdeeling weer in bedrijf te kunnen stel len. De kans, dat dit zal lukken is zeer groot, omdat het ketelhuis voor het groot ste deel intact is gebleven. Het bedrag der schade valt bij benade ring nog niet vast te stellen. DE WONDERDOKTER VAN KLUNDERT IN ARREST. Talrijke slachtoffers in Noord-West- Brabant De marechaussee te Zevenbergen heeft, naar het „Dagbl. v. N. Brabant" meldt, Maandagavond te Klundert als verdacht van oplichting gearresteerd den „wonder dokter" H. W. J. C., aldaar die een jaar lang een uitgebreide streek in West-Bra bant met zijn practijken onveilig heeft ge maakt. „De wonderdokter van Klundert" heeft in Raamsdonksveer, Oud-Gastel, Staind- daardbuiten, Stampersgat, Slobbegor, Fij naart en de geheele omgeving ettelijke slachtoffers gemaakt. Tal van argelooze patiënten, van wie vele met ongeneeslijke kwalen, hebben hun vertrouwen in dezen man, die op buitengewoon sluwe wijze tel kens opnieuw zijn bedriegelijke practijken wist toe te passen, beloond gezien met het verlies van geldsommen, die meestal in de drie cijfers liepen- Het is ongeveer een jaar geleden, dat „dr. C." zich in Klundert vestigde. Voordien had hij een instituut te Oosterhout, waar hem geleidelijk aan de grond warmer on der de voeten werd, zoodat hij het raad zaam oordeelde zijn zetel naar elders te verplaatsen Hjj gaf zich uit voor „dok ter", hoewel hij van beroep slechts lee- raar in de neilgymnastiek is, en bevestig de aan zijn woonhuis een opvallende naam plaats van het opschrift „Instituut voor ge combineerde Adem-, Masage- en Bewe gingstherapie." Aanvankelijk vertrouwen. Zooals het in den regel gaat in de prac- tijk van oplichters van het slag van C., wist hij zich aanvankelijk eenig vertrou wen te scheppen door een paar opvallende genezingen. Enkele rheumatische patiën ten vonden inderdaad baat bij de massage- kuren, die „dr. C." hen liet ondergaan. Na tuurlijk werden deze „genezingen" per ad vertentie in de krant luide verkondigd en zij bleken een prachtige reclame voor het Instituut te zijn. Aangelokt door de uit stekende referenties, die C. kon overleg gen, liepen talrijke personen in de val. C. wist zijn slachtoffer op een even sluwe als brutale iramer te vinden. Hij ging b.v. de plattelandsdorpen af en maakte visites hij willekeurige personen, hier om een doosje sigaretten te koopen, daar om een dienstbode aan te werven, ginds onder ander voorwendsel. En passant plaatste hij dan de opmerking dat moeder de vrouw of een der kinderen er niet erg florissant uit zagen en de wijze, waarop hij deze opmer king wist in te kleed en, gaf den goedgeloo- vigen dorpslieden al heel spoedig vertrou wen in den man, die bovendien bij nadere kennismaking „dokterV*" bleek te zijn. Men begrijpt de rest. C. wist, wanneer hij een maal zoover was, het wel daarheen te lei den, dat de patiënt(e), zich aan hem toever trouwde Een philanihroop. De kosten waren meestal geen bezwaar, want de philantnropische dokter hield re kening met het feit, dat de beurs niet goed gevuld was en garandeerde bovendien te ruggave van de kosten der behandeling, indien de patiënt hierbij geen baat vond. Zijn schappelijkheid op het gebied van betalingscondities ging trouwens nog ver der. Hij vroeg van zijn patiënten alleen vergoeding voor de door hem gemaakte auto-kosten en voor de artikelen, die hij ter wille van den patiënt moest koopen. Maar al deze bijkomstigheden liepen vaak leelijk in de papieren. Voorschotten van 100 tot 300 waren geen zeldzaamheden en de rekeningen liepen in den regel wel zoodanig op, dat deze voorschotten nog te klein bleken te zijn! Intusschen liet C. den auto-verhuurder en de leveranciers van geneesmiddelen naar hun centen fluiten en bezigde hij allerlei trucs om zijn nood zakelijke betalingen te traineeren. IHoe spitsvondig hij hierbij te werk ging moge blijken uit het volgende brutale DOOS 20CT. TUBE 4-0 EN 60 CT. staaltje. C. was aan een orthopaedisch schoenmaker te Breda een bedrag schuldig voor een paar schoenen, die hij voor een patiënt had besteld. Hij gireerde een be drag van enkele centen en schreef op het stortingsbewijs vóór het centen getal het verschuldigde guldens-bedrag. Aanstonds ging hij daarop naar Breda en wist van zijn schuldeischer op vertoon van het stor tingsbewijs (de girodienst zelf stuurt im mers eerst 'n paar dagen later bericht welk bedrag gestort is) een quitantie voor het volle bedrag te krijgen! Lang heeft men moeten zoeken voor het sluwe bedrog aan het licht kwam en toen wist C. de zaken nog zoo voor te stellen, dat zijn schuld niet bewezen kon worden. Sommigen lieten hun huisje verkoopen. Dat hij niet schroomde ook arme lieden te berooven van het weinige, dat zij nog bezaten, blij let wel uit het feit, dat er men- schen zijn geweest, die zich zoodanig lieten bepraten, dat zij hun huisje of hun stukje vee verkochten om C. een voorschot te kunnen verstrekken. Zenuwachtige patiën ten werden door hem volkomen overstuur gebracht, zondat zij gingen denken, dat zij met den dood in hun schoenen liepen. Dat zij onder deze omstandigheden hun laatste duiten offerden om zich onder behandeling van C. te stellen, laat zich begrijpen, voor al daar hij hen stellig verzekerde dat hij hen volkomen genezen zou. Aan verschillende cliënten bracht hij Röntgenfoto's in rekening, terwijl er in het geheel geen foto's genomen waren; an deren liet hij betalen voor kunstbeenen, die. eveneens met geleverd werden. Een fleschje pillen, met een handelswaarde van 52 cent, smeerde hij een patiënt voor 20.Het fleschje moest speciaal uit Parijs komen... maar er was een strook je met het opschrift „Nederlandsch Fa brikaat" op geplakt! Weer andere patiën ten verpleegde hij wekenlang in zijn eigen woning tegen een behoorlijke vergoeding natuurlijk. Elk bad, dat zij namen, stond op rekening Een meisje, dat aan een vol komen ongeneeselijke heupvergroeiing leed, zou hij genezen door haar heup met zilver op te vullen. Verschillende patiën ten nam hij mee naar Breda, waar een z.g. collega gevestigd was. Hij schrok er niet voor terug zijn dienstmeisje den boer op te sturen om ds menschen te gaan 'wijsmaken, dat zij met allerlei kwalen behept waren, waarvoor alleen „dr. C." genezing wist. C is geen onbekende van de justitie; hij heeft zich al verschillende malen te ver antwoorden gehad en heeft zelfs al drie jaren gevangenisstraf achter den rug. 15.000 AAN EFFECTEN BESTOLEN. Ten nadeele van ouden dooven man. In het dorp Bruinisse by Oosterland (Z.) hebben in den nacht van Donder dag op Vrijdag naar eerst thans bekend is geworden, onbekende personen een be zoek gebracht in de woning van den 80- jarigen alleen wonenden man S. v. d. B. op het Kerkplein. Door het opschuiven van een raam zijn de onbekenden binnegekomen, zij hebben een kast opengebroken en daaruit een kistje inhoudende pl.m. 15.000 aan effec ten en andere geldswaardige papieren ont vreemd, benevens een bedrag van 100. aan contanten. De oude man, die stokdoof is en in een bedstede sliep, heeft van deze diefstal niet het minste bemerkt, bericht „Vooruit". Ofschoon hij Vrijdag bemerkte, dat er in zijn kamer veel overhoop lag en aan zijn kast gebroken was, schijnt het niet tot hem doorgedrongen te zijn, dat men hem besto len had. Toen hij ech.er Zaterdagmorgen geld moest geven voor boodschappen kwam hij tot deze onaangename ontdekking. De politie heeft de zaak in onderzoek, doch tot op het oogenblik zonder resul taat. VECHTENDE KERMISVTERDERS. De drukke Dinsdag van de Groninger kermis waarop vooral veel buitenmenschen de stad bezochten is erg onrustig verloop en. Op een tweetal plaatsen in de stad had- DE HEER VERAART ALS NACHTVORST BESTRIJDER. Demonstratie op een terrein hij de Fordfabriek te Amsterdam. Toen voor eenige jaren de heer A. Veraart voor het eerst het felle licht van de publiciteit op zich gericht zag, was hij zeer kort algemeen bekend als de regen- maker. Voor het neerslaan van zich aan het uitspansel afteekenende wolkformaties zocht hij in deze periode op gezette tijden met vliegtuigen van de K.L.M. hoogere re gionen op, nadien bleef hij, zijn proefen- mingen op andere wijze voortzettend, met beide been en op den grond, verklaarde mede door middel van de pers den oor log aan den mist en trad aldus tevens als mistbestrijder op. Verguizing en ongeloof ook van wetenschappelijke zijde ten spijt, zet de heer Veraart zijn experimen ten voort en zoo behoorden wij gistermid dag tot de schare genoodigden, die op een terrein aan de Fordfabriek bij de Hembrug bijeengekomen was ter» bijwoning van een demonstratie, welke ditmaal als apo theose gericht was tegen een anderen vijand van den mensch en belager van het onschuldige jonge gewas: de nacht vorst, met de bestrijding waarvan de heer Veraart ook thans nog een goed werk kan doen omdat, naar de statistiek uitwijst, de ijsheiligen de periode van 1116 Mei voor hun wreed vermaak plegen uit te kiezen. Wij spraken van apotheose en deze term is volkomen verklaarbaar als men bedenkt, dat de heer Veraart reeds twee maanden doende is, de luchtvochtigheid boven ons land te vergrooten, aangezien bij vochtige lucht de kans op nachtvorst uiterst gering is. Een reeks van proefnemingen tusschen Breda en Amsterdam zijn daartoe uitge voerd en naar de experimentator ons me dedeelde, heeft zich het verschijnsel voor gedaan dat in Maart geen nachtvorst is op getreden en wat April betreft alleen in den nacht op den Tweeden Paaschdag, daarbij echter in aanmerking dient te wor den genomen, dat in de Paaschweek de proefnemingen achterwege zijn gebleven. De apotheose van gistermiddag gold dan ook meer een laatste optreden tegen de ijs- heiligen en in dit verband deed van kwart over drie af de drijvende motorbrandspuit „Jason", die door de brandweerautoriteiten voor deze demonstratie was afgestaan en ligplaats had in het Noordzee-kanaal bij de Fordfabriek, geruim en tijd twee dikke stralen omhoog spuiten, een afkomstig uit het waterkanon, de ander uit een straal- pijp, welke bevestigd was aan een slang, die over een afstand van ongeveer honderd meter over het terrein was uitgerold. Het gordijn van water 12000 liter per minuut kwam neer op een rijkelijk met gras, paardebloemen en onkruid begroeid wei land, welke oppervlakte door den heer Veraart was uitverkoren, omdat door haar gesteldheid het natte element hier spoedig verdampen zou om er het zijne toe bij te dragen, dat zich des nachts een wolkendek zou blijven vormen aan wolkformaties ontbrak het overigens ook voor de proef neming niet en derhalve de ijsheiligen him biezen zouden moeten pakken. Niet onvermeld mag voorts blijven, dat de fi liaalinrichting van het Kon. Ned. Metereo- logisch instituut geen nachtvorst verwacht te, hetgeen echter niet wegneemt, dat het eerst Zaterdag 16 Mei is Met dat al kunnen wij op het oogenblik niet verder gaan dan de belofte dat, als in de komende dagen de nachtvorst uitblijft en de heer Veraart met de hand op het hart durft verzekeren, dat dit mede zijn werk is, wij de eersten zullen zijn om hem met dit eclatant succes geluk te wenschen. den gisteravond ernstige vechtpartijen plaats. In de Nieuwstad raakten in een café twee personen met elkaar slaags, waarbij de 23-jarige P. L. met een bierglas zoodanig werd gewond, dat hij een slagaderlijke bloe ding opliep, die zijn overbrenging naar het Academisch ziekenhuis noodzakelijk maak te. Ook de dader H. K. werd door glas scherven licht gewond. Tegen 10 uur had in de Raamstraat een ernstige vechtpartij plaats, waarbij de 38- jarige woonwagenbewoner H. J. S. met een mes een snede van 10 centimeter over de linkerwang kreeg. De politiegeneesheer heeft den man verbonden, waarna ook hij naar het Academisch ziekenhuis is ver voerd. De dader, de 37-jarige J. N. is aan gehouden. „Msb." NOORD-HOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. GEVESTIGD TE ALKMAAR. In de algemeene vergadering van aan deelhouders werd de balans en de winst- en verliesrekening per 31 December 1935 goed gekeurd. Dientengevolge werd besloten al leen op de cumulatief preferente aandee- len dividend uit te keeren en dit te bepalen op zes procent. De heer mr. H. A. van Nierop werd als commissaris herkozen, terwijl de voorloo- pige benoeming van den heer mr. P. Hof stede de Groot tot commissaris, werd be krachtigd. Aangezien in November j.l. geen interim dividend weid aangekondigd, is het divi dend ad 6 pet. op de cumulatief preferente aandeelen derhalve thans in zijn geheel be taalbaar. Nog vestigde de directie de aandacht op de in het jaarverslag voorkomende zin snede, waarbij medegedeeld wordt, dat het in de bedoeling ligt van de bevoegdheid tot het uitkeeren van interim dividend op de cumulatief preferente aandeelen voorloopig geen gebruik meer te maken. Vraag: Ik zou graag broeder-missio naris willen worden, als kapper of zieken verpleger of iets dergelijks. Welke voor waarden zijn daarvoor gesteld. Waar kan ik inlichtingen bekomen? Antwoord: Er zijn tal van Orden en Congregaties, die nuttige broeders kunnen gebruiker!, zoodat het bijna onmogelijk is alle huizen te noemen. Informeer u echter bij uw pastoor. Deze kan u wel adressen geven. Vraag: Welke is de kortste weg van Alphen aan den Rijn naar Markenbach bij St. Vith over Nijmegen en Venlo? Hoe veel K.M. bedraagt de afstand? Antwoord: Alphen aan den Rijn, Bo-, clegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, de Eoldt, Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, Ede, Arnhem, Eist, Nijmegen, Cuyck, Gennep, Afferden, Well, Arcen, Venlo, Breicl, Viersen, Munchen, Glad- bach, Odenkirchen, Jülich, Eschweiler, Stolberg, Büsbach, Kornelimünster, Röt- gen, Montjoi, Kalterherberg, Weywortz, Weismer, St. Vith. Afstand pl.m. 325 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Lisse naar Wychen? Hoeveel KJVL? Antwoord: Lisse, Leeghwater, Lei- muiden, Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, de Bilt, Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, Ede, Arnhem, Eeden, Eist, Nijmegen, Wy chen. Afstand 145 K.M. Vraag: Hoe moet men een vet-vlek verwijderen uit een vloerkleed? Antwoord. Probeer de vlek te ver wijderen met een weinig benzine, terpen tijn of wat verdunde ammonia. Vraag: Waar is de redactie van „De Nieuwe Dag" gevestigd? Antwoord: Deze redactie zetelt in 't „Kasteel van Aemstel", Nieuwe Zijds- Voorburgwal 6973, Amsterdam (Cen trum). Vraag: Is hier ter stede een bureau waaar ik mij kan vervoegen om als Neder lander naar Zuid-Afrika te gaan om daar te werken? Antwoord: U kunt hiervoor inlich tingen bekomen bij de Gem Arbeidsbeurs, Levendaal'hoek Garenmarkt. Vraag: Kunt u mij mededeelen welke athleten er hier naar de a.s. Internatio nale Athletiek-wedstrijden te Weenen wor den gezonden? Antwoord* De ploeg voor deze wed strijden is nog niet samengesteld. Vraag: Betreffende den overlast van mieren. Antwoord: Mieren kan men op een afstand houden door hier en daar schijf jes komkommer neer te leggen. Wijl de komkommers echter nog schaarsch zijn ge ven we hier nog een ander middel. Men kan mieren veidrijven door langs en in de naden van de planken of de steenen, waar men de mieren ziet, naphtalinepoeder te strooien. lederen Dinsdag- en Donderdagmiddag van 34 nur gelegenheid tot het verkrijgen van mondelinge juridische inlichtingen aan ons bureau. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLI0NAIR. 13. Toontje van Teuten had een paar uur bij zijn schiet tent gestaan, toen hij tot de ontdekking kwam, dat het torn netje met kogels leeg was. Hoe moest hij aan nieuwe kogels komen. Op die manier kwamen er geen liefhebbers voor zijn tent. Toontje dacht na, maar dat was niet gemakkelijk voor hem daar er een jongen was, die hem aldoor in zijn ooren stond te toeten. 14. Een spullebaas die een eindje verderop stond met een kop van jut zag, dat Toontje in verlegenheid verkeerde. Hij had allang gehoord dat Toontje overal een heeleboel voor betaalde en hij sleepte een groote zak met ijzeren bol len naar het millionnairszoontje toe. „Die kun je van me koopen zei de spullebaas. Dan kim je de klanten laten gooien inplaats van schieten."

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10