MAANDAG 11 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 iets heb ontvangen, omdat God in deze kerk hunne zielen gevormd heeft. Deze persoonlijke dankbaarheid stijgt op te zamen met de dankbaarheid, die mij als Herder van dit diocees bezielt wegens al het goede in deze parochie verricht. Zooals mijn ouders waren, zoo is ook de geest in deze geheele parochie: een leven dig en vurig geloof, een rotsvast vertrou wen, een groote vereering voor de H. Moe der Gods en voor het H. Sacrament. Al het goede, wat mij van jongs-af is geleerd, is dezelfde geest, welke zoo heer lijk leeft bij u. Gij weet, dat ik het geluk heb gehad u in later jaren van meer dichtbij te mogen leeren kennen. Ik dank God daarvoor. Ik ken uw geloof, uw liefde, uw vertrouwen, uw offerzin. Daarvan getuigt deze kerk nu gij feest viert en God dankt in den echten geest van geloof. Dat blijkt uit het groote aantal, die uit uw midden opgingen naar het heiligdom. Als God priesters en bruiden kiest, ver geet Hij Leiden niet, maar zoekt uit uw gezinnen mannen en vrouwen, die zich ganseh en al aan Hem willen geven. Daarvan getuigen de talrijke heilige huisgezinnen, uit deze parochie voortgeko men, waarin men volgens echt Christelij- ken geest zooveel men kan de deugden van het Heilig Huisgezin te Nazareth tracht na te volgen. Duizenden mannen uit deze parochie a an pal voor het H. Geloof; zij zijn de eersten in den strijd tegen den duivel, te gen zijn boozen invloed. Zij strijden in de Katholieke vereenigingen; zij strijden daar waar het gevraagd wordt en pas geeft .dik wijls ten koste van groote offers. Èn wat zal ik zeggen van die duizenden vrouwen, die hun kinderen doordringen van den goeden, Christelijken geest? In de honderd jaar van haar bestaan is het met het geestelijk leven in deze parochie steeds „crescendo", steeds vooruit gegaan. De echte christelijke geest werd door de moeders geleerd. .En wat Moeder leert, blijft onuitroeibaar. Ik ben God dankbaar blijft onuitroeibaar. Ik ben God dankbaar, dat ik zulk een Leidsche Vrouwe tot Moe der heb gehad. Ik begrijp volkomen, dat gij op dezen dag jubelt en uw tempel versiert, zoo kos telijk, uit dankbaarheid voor dit jubileum. Vere dignum et just urn est! Die dankbaar heid heeft God aan u verdiend. In deze kerk daalt Gods zegen op ieder neer en geeft God antwoordt op uw gebeden. Zouden wij ook anders kunnen verwach ten, dan dat in deze stad, die de sleutels voert van Sint Petrus, het geloof sterk en krachtig is als van Petrus; die, in zijn rots vast Godsvertrouwen, wandelde over de golven der zee? Het is uw trots Katholiek te zijn. Groot is ook uw vereering voor de H. Maagd, wier beeltenis zoo hoog prijkt bij deze feestviering. Is het niet heerlijk, dat deze parochie Maria reeds eerde als de Onbevlek Ontvangene, lang vóór de Onbe vlekte Ontvangenis plechtig als dogma werd afgekondigd? Ik ben dikwijls getuige geweest van uw geestdriftige hulde aan de Moeder Gods. Ik weet, hoe gij Haar bemint. Ik weet, dat er bijna geen huisgezin in deze parochie is, of in deze !Meimaand is Haar beeltenis ver sierd en er is niemand in deze parochie, die er geen eer in stelt kind van Maria te zijn. „Sub tuum praesidium". Onder de bescher ming van de H. Maagd hebben wij u en het geheele bisdom gesteld. Van deze plaats wil ik ook hulde bren gen aan de Zonen van den H. Franciscus, die hier, dikwijls onder zoo moeilijke om standigheden, het H. Geloof hebben ge handhaafd en hebben doen opbloeien. Hul de breng ik voor hun echt ijverig werken, in navolging van hun heiligen Patroon uit-* geoefend door woord en voorbeeld, steeds trekkende en steeds anderen ontvlammen de tot liefde voor onzen Heer Jezus Chris tus. De Seraphijnsche Vader mocht de lief dewonden van Jezus Christus ontvangen; Zijn zonen houden niet op die Seraphijn sche liefde over te storten in de menschen, opdat in kerk en huisgezin en openbaar le ven, de liefde tot Christus opvlamme. Veertien dagen geleden ben ik neerge knield voor het graf van St. Franc iscus in Assisië. Het was ontroerend, toen ik op het altaar vóór Zijn sarcophaag het H. Misoffer mocht opdragen. Toen heb ik aan deze pa rochie gedacht. Ik heb den H. Vader be dankt voor hetgeen Zijn zonen hier in Lei den hebben gedaan en Zijn zegen gevraagd, opdat zij licht en kracht en alle middelen mogen ontvangen om steeds meerdere zie len te heiligen en te voeren tot den goeden God. Het is een ontroerend gezicht, beminde geloovigen, dat gij in zoo compacte menig te staat rond de priesters, rond den Bis schop. Dat geeft moed voor de toekomst. In deze tijden wordt de Kerk van Jezus Christus met geweld belaagd. Als de tij den economisch zwaar zijn veel gevaar lijker zijn deze tijden op geestelijk gebied. Wat ons te wachten staat, weten wij niet. Maar wij weten, wat wij zien: wolken, die donker dreigen en golven, die hoog op slaan. Wij zien, dat het rijk van den duivel zich tracht uit te breiden op deze wereld met ontembare kracht. Hier d i t middel, elders dat middel gebruikend het blijft allereerst gericht tegen Jezus Christus en tegen ons H. Geloof. De duivel tracht u in allerlei stroomingen los te maken van het kerkelijk gezag. Op wie kan uw Bisschop rekenen, wanneer de strijd ingaat? Uw Bisschop vertrouwt vast op de parochianen van Leiden. Bij de trouw van onze vaderen bezweer ik u niet uit deze tempel te gaan, alvorens te beloven als één man te zullen staan rond de staf van den Bisschop. Luister niet naar het Zoet gefluit van den voge laar, en nog minder luister naar eigen in zicht; luister niet naar hen, die buiten de Kerk staan, maar naar hen, die door God zijn aangesteld om leiding te geven. Trouw aan het geestelijk gezag, dat is de glorie geweest van Katholiek Leiden. Lei- denaren, die daarin altijd een voorbeeld zijt geweest, ik reken op u! Ik bid en sm eek Gods bizon deren zegen af, besloot Mgr., over de parochie, over de priesters, over de scholen, over de ver eenigingen, over alle goede werken en ik vraag de H. Moeder Gods, dat Zij op deze parochie met een welwillend ook rnoge ne der zien. Van de preekstoel voor het altaar terug gekeerd verleende Mgr. op plechtige wijze de bisschoppelijke zegen. Door den Bisschop werd nu het „Te Deum" ingezet, welk loflied door het Man nenkoor werd overgenomen volgens de compositie van A. Frantzen. Een massaal „Tantum Ergo" golfde aan het einde van het Lof uit de menigte op, waarna over de gebogen hoofden de zegen met het Allerheiligste werd gegeven. Te midden van de Maria-verheerlijken- de schare schreed de Bisschop door de van licht-stralende en met bloemen getooide tempel naar de hoofduitgang, vergezeld door de stoet van assisteerende geestelij ken. En achter den Bisschop, stroomde de duizend-koppige menschen-menigte, opge togen en opgenomen door de verheven plechtigheid van deze jubileum-viering. HENRI DAMEN. f Na een zeer bewogen levensavond is in den ouderdom van 74 jaren overleden ons oud-medelid Henri Dam en. In zijn jeugd ruste hij niet voor hij het vak van wijnkooper grondig kende, schaamde zich niet om in een Engelsch le der pak mede naar de planten te gaan en alles persoonlijk mede te maken. Ook trachtte hij zijn kennis te vermeerderen door een lang verblijf in de wijnstreken van Frankrijk. Later, hier teruggekomen, was hij, naast een vooraanstaand zaken man ook een Katholiek van de daad. De St. Vincentiiusvereeniging heeft veel aan hem te danken en als Secretaris van den Bijzonderen Raad deed hij zeer goed werk. Thans nog getuigen zijn boeken en aan- teekeningen van zijn ijver en toewijding en er zijn weinigen, die zoo van alles op de hoogte waren als Henri Damen. Later president der St. Petrusconfcrenitie geworden heeft hij alles gedaan om de be langen der arme huisgezinnen te bevor deren en vooral om hen moreel en gods dienstig op te heffen. Zijn heengaan uit Leiden was voor ons een zwaar verlies. Na zijn vertrek heeft hij vele woonplaat sen gehad en, helaas, vele en zware slagen hebben zijn gezin getroffen. Laten wij dankbaar zijn, voor wat hij in Leiden goeds gedaan heeft, en zijn nage dachtenis gedenken in onze gebeden. R. I. P. J. C. HULDIGING 3-OCTOBER-VEREENIGING Woensdag a.s. zullen de verschillende muziekvereenigingen, die met den stoet, welke een défilé zal houden voor het be stuur van de 3-October-Vereeniging, vanaf hun repetitie-lokaal vertrekken met mu ziek naar de Kaasmarkt langs de volgende wegen. R. V. A.: Oude Varkenmarkt, Noord einde, Breestraat, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooigracht, Koppenhinksteeg tot Kaas markt. N. Z. H. T. M.: Stationsplein, Stationsweg, Steenstraat, Haarlemmerstraat, Pelikaan straat, Koppenhinksteeg tot Kaasmarkt. T. D.: Hooigracht vanaf repetitie-lo kaal, Nieuwstraat, Middelweg tot aan de Kaasmarkt. Perosi: Pieterskerkgracht, Nieuwsteeg, Doezastraat, Jan van Houtka<je, Korevaar- straat, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooigracht Koppenhingsteeg tot aan de Kaasmarkt. De Post: Boommarkt, Vrouwensteeg, Breestraat, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooi gracht, Koppenhinksteeg, tot aan de Kaas markt. Athalia: Groenesteeg, Hooigracht, Nieuw straat, Middelweg, tot aan de Kaasmarkt. Kunst en Genot: Levendaal, Plantage, Utrechtsche Veer, Nieuwe Rijn, Hooi gracht, Nieuwsteeg,'Middelweg tot aan de Kaasmarkt. Werkmans Wilskracht: Groenesteeg, Hee rengracht, Kalvermarkt, Haarlemmer straat, Pelikaanstrtaat, Koppenhinksteeg tot aan de Kaasmarkt. L. Chr. Harmonie Vereeniging: Heeren straat, Zoeter.woudsche Singel Korevaar- straat, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooi gracht, Koppenhinksteeg tot aan de Kaas markt P. O. en L.: Oude Heerengracht, Haven- brug, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Koppenhinksteeg tot aan de Kaasmarkt. Het muziekgezelschap „Orpheus" zal vanaf 8 uur een concert geven op de Bree straat naast „In den Vergulden Turk". De optocht zal den volgenden weg ne men: Kaasmarkt, Koppenhinksteeg, Hooi gracht, Watersteeg, Hoogewoerd, Bree straat, Rapenburg, via Doezabrug, Rapen burg, Prinsessekade, Haarlemmerstraat, Pe likaanstraat, Kaasmarkt, waar de stoet ont bonden zal worden. De verschillende deelnemende vereeni gingen zullen lampioens en fakkels mee dragen. MIJ. DER NEDERL. LETTERKUNDE. De Mei-vergadering. In de Mei-vergadering van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde herdachten de voorzitter prof. dr. A. J. Bernet Kempers en prof. dr. N. J. Krom wijlen dr. Stoett, dr. Wilde en mr. Bake. Voorts deelde de voorz. mede, dat de pen ningmeester dr. J. Heinsius, naar aanlei ding van hetgeen er in de buitengewone VAN ONZE ADVERTEERDERS. DE SLEUTELS VAN CORLIN. Met ingang van heden is de bonbonfa- briek „De Sleutels van Corlin" van Scheep- makerssteeg hoek Heerensteeg verplaatst naar Heerenstraat 51, waar voorheen de lakfabriek van de fa. Schotel gevestigd was. In dit ruime pand, waarvan nog slechts een gedeelte in gebruik is, is deze bonbonfabriek uitstekend gehuisvest en kan zij tevens nog flinke uitbreidingen on dergaan. Voor de ondernemers hopen we, dat hiertoe spoedig gelegenheid'moge zijn. jaarvergadering van 2 Mei was besloten, ontslag had genomen. Op verzoek van het bestuur had de heer Heinsius er echter in toegestemd tot de a.s. jaarvergadering zijn functie te blijven vervullen. De voorzitter vertolkte hem daarbij aller dank. Die ko mende jaarvergadering op 17 Juni zal zes bestuursleden, een secretaris en een pen ningmeester moeten kiezen. Dr. M. Sabbe uit Antwerpen zal in den namiddag spreken over den taalstrijd in Zuid-Nederland tusschen 1815 en 1830. OPERETTE ROZETTE. Morgen een ontspanningsavond! Wie daartoe in de gelegenheid is moet zeker niet verzuimen Dinsdagavond naar den Schouwburg te gaan. Men kan er twee goede dingen tegelijkertijd bereiken. Eer stens, steun schenken aan de St. Vincen- tiusver. Vervolgens, een goed-verzorgde operette zien, welke een genotvollen avond verschaft. Doe een goed èn aangenaam werk en bel op 1876 en u ontvangt de kaarten thuis. Doe 't nu dadelijk even! NAT. RECLASSEERINGSDAG. Naar het Uitvoerend Comité ons bericht heeft de Zaterdag gehouden collecte hier ter stede opgebracht f 800. Het comité spreekt den hartelijken dank uit aan allen, in het bijzonder aan dames en heeren collectanten, die tot het welsla gen hiervan hebben bijgedragen. Het overzicht van de vervoeropbrengsten der Noord-Zuid-Hollandfeche Tramweg Maatschappij N.V gedurende April 1836/35 (ongecontroleerd) geeft de volgende cijfers: Totaalopbrengst 1936 243.071, 1935 ff 307.121. Het bestuur 19361937 van de Leidsche geologische vereeniging is als volgt samen gesteld: F. G. Engelberts, praeses; W. A. Visser, ab-actis, mej. C. M. Koomans, quaestrix; W. J; M. v. d. Weijden, assessor. In de plaats van de heer Spaargaren, die, zooals gemeld, bedankt heeft als secreta ris van de 3 Octobervereeniging, zal de heer W. F. Rollandet als zoodanig optreden. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Verdronken. Zaterdagmiddag is het twee-jarig doch tertje van de familie V. in den Hoorn, in een onbewaakt oogenblik in den Rijn ge vallen en verdronken. LEIDERDORP. Aanbesteding Zijlverbetering Vanwe ge het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land, is heden aanbesteed het maken van een bochtafsnijding in het vaarwater de Zijl, met bijkomende werken, onder de ge meenten Oegstgeest en Leiderdorp. Laagste, gevallen a. en c.: C. J. Bosland en J. Tijsterman te Aalsmeer en Amster dam respectievelijk: 15325.en f 20975 Geval b. firma Gebroeders Dikkerboom en Sybrandy te Oude Haske voor 19820. NIEUWKOOP. Huwelijk Burgemeester. De Burgemeester is voor het maken van een huwelijksreis met verlof afwezig en vertoeft momenteel met zijn echtgenoote te Nice in Frankrijk en hoopt vervolgens ook nog eenige dagen te verblijven te Lu gano in Zwitserland. De dag van terug keer is nog niet bekend, vermoedelijk in de laatste week van deze maand. Een comité heeft zich gevormd om het echtpaar bij de terugkomst namens de ge meente te huldigen. Het bestaat uit de heeren dr. M. Koert, P. de Graaf, M. J. H. Bots, W. J. van der Laan en J. Th. Klein uit het dorp Nieuwkoop en voorts uit het dorp Noorden de heeren W. van Diemen Sr., J. Otto, A. van den Berghe en B. P.. J. Koole. De ingezetenen zullen deze week in de gelegenheid gesteld worden een geldelijke bijdrage te verleenen voor het aanbieden namens de gemeente van een huwelijks geschenk. Het Comité hoopt in staat te worden gesteld ook een inderdaad waardig geschenk te kunnen aanbieden. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Pastoor I. J. M. Meyer gaat rusten. Gedwongen door gezondheidsredenen heeft Pastoor Meyer tegen Juli a.s. ontslag gevraagd als Pastoor. Met leedwezen zullen de parochianen, maar voorJl de ouders dit zoo moeilijk ge nomen besluit van onzen Pastoor verne men. Laten de parochianen na dit bijna 15- jarig Pastoraat, met zoovele zware geeste lijke maar ook tijdelijke zorgen, voor het zegenrijke werk van Pastoor Meyer dank baar zijn, en dit vooral in de komende da gen toonen door een vurig gebed voor hun Geestelijken vader, opdat Zijneerw. in de moeilijke dagen voor zijn vertrek zal wor-' den gesterkt. Moge hem nog een veeljari ge rust worden geschonken. Collecte Reclasseering. Na veel moei te is het gelukt ook hier eenige jonge meisjes bereid te vinden voor den speld jesdag ten bate der reclasseering. De to tale opbrengst was 13.71. Een woord van dank aan de ijverige verkoopsters. LAATSTE BERICHTEN KIND IN BRAND GERAAKT. Aan de bekomen verwondingen gestorven. Het gezin M. van der Bas aan de Wet houder Vente-weg te Reeuwijk is gisteren morgen door een droevig ongeluk getroffen. Een bijna 2-jarig jongetje, dat op een stoel bij de tafel zaït, heeft in een onbewaakt oogenblik een doosje met lucifers kunnen bemachtigen en een paar lucifers aange schrapt. De kleertjes van de kleine, die het eenig kind is van het echtpaar, zijn in brand ge raakt. Toen de moeder in de kamer kwam, trof zij haar zoontje in deerniswekkenden toe stand aan. Hoewel de vlammen spoedig ge doofd werden, had het kindje zulke ernsti ge brandwonden bekomen, dat het van ochtend in het Kath. Ziekenhuis is gestor ven. KNAAPJE VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is de 5-jarige L. Kem perman uit de Goudschestraat te Rotter dam bij het spelen met zijn autoped in de Rotte geraakt en verdronken. Vannacht om 12 uur is na herhaaldelijk dreggen het lijkje opgehaald. ERNSTIG ONGELUK BIJ HET VOETBALLEN. In den gisterenmiddag gespeelde voetbal wedstrijd Ona II tegen O.D.S. II zijn twee spelers bij het koppen naar een bal met hun hoofden tegen elkaar gebotst. Een der voetballers, de O.D.S.'er G. Storms uit Dordrecht, viel en bleef bewusteloos liggen. Hij is naar het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda overgebracht, waar een zware her senschudding werd geconstateerd. Zijn toestand is niet zonder zorg. Tijdens den voetbalwedstrijd Achilles 4 Vosta 4 welke te Hengelo werd gespeeld, kwam de Vosta-speler J. Eftink zoo ernstig met een van zijn tegenspelers in botsing, dat de ontboden geneesheer het raadzaam achtte hem naar het R.-K. ziekenhuis te Enschede te doen vervoeren. Bij observatie aldaar bleek, dat hij een rib had gebro ken, en een nier had gescheurd. Onmiddel lijk werd operatief ingegrepen, doch dit heeft niet meer mogen baten. E. is in den loop van den nacht aan de gevolgen over leden. ZIJN MOEDER MET MES VERWOND. Een 18-jarige los werkman, wanende op den Tugelaweg te Amsterdam, die bij een familietwist zijn moeder met een tafelmes aan de bovenlip had verwond, toen hij naar zijn 36-jarigen broer wilde slaan en zij tus- sohenbeide kwam, is door de politie van heit bureau Linnaeusstraat aangehouden. INBREKERS AANGEHOUDEN. De politie te Enschede heeft twee per sonen den 30-jarigen L. en den 20-jarigen P. aangehouden die er van verdacht wor den een aantal inbraken te hebben ge pleegd te Enschedé en omgeving. Zij wer den op heeterdaad betrapt, toen zij zich toegang hadden verschaft tot het kantoor van een handel in bouwmaterialen. Reeds ,is komen vast te staan, dat zij zich aan tTfcen zevental inbraken hebben schuldig ge maakt. Bij een dezer inbraken was het hun bijna gelukt een brandkast, inhouden de 1500.te forceeren. Zij werden echter bijtijds door de vrouw des huizes verrast, doch wisten te ontkomen. Het tweetal is ter beschikking van de justitie gesteld. RIJKE BUIT AAN ZILVERVOSSEN. In den afgeloopen nacht hebben inbre kers een bezoek gebracht aan een aantal kantoorlokalen, gevestigd Keizersgracht 262. Op de eerste verdieping, waar een bonthandel is gevestigd, hebben de heeren een goeden slag geslagen door zich mees ter te maken van een partij zilvervossen ter waarde van ongeveer f 1500. Ook de tweede en derde etage, die bij an dere ondernemingen in gebruik zijn, heb ben zij doorzocht, zonder hier echter iets van him gading te vinden. VIER KNAPEN UIT PAEDOLOGISCH INSTITUUT ONTSNAPT. Eén door nachtwaker, drie anderen door politie aangehouden. Gisteravond bemerkte een waker van den A.G.P.N.V. te Amsterdam, dat een viertal jongens zich in de Beethovenstraat op verdekte wijze ophield bij een daar ge parkeerd staanden auto. Hij sprak de kna pen aan en kreeg op zijn vraag, wat zij daar deden, ten antwoord, dat het portier van den wagen had opengestaan en dat dit door hen gesloten was. Niet tevreden met deze verklaring, hield de waker de jon gens in de gaten en constateerde even la ter dat zij een auto, die geparkeerd stond BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Ondertrouwd: H.A. Moll jm 35 j. en C. Horstman jd 22 j.. C, den Os jm 27 j. en G. Tegelaar jd 26 j. H. J. Glas bergen jm 25 j. en E. J. K. G. Tereick jd 30 j. P. J. v. d. Bos jm 23 'j. en A. S. Boehlee 24 j. G. Massaro jm 29 j. en M. C. Welling jd 19 j. Overleden: M. de Haan-de Vries wed.e 70 j. E. v. d. Sluis m. 34 j. M. J. Noordeloos, ongeh. vr. 79 j. J. P. Questroo Smit wed.e 83 j. P. G. Dam m. 45 j. op de Stadionkade, opduwden in de rich ting van de Schubertstraat. Toen de jon gens zagen, dat de nachtwaker kwam toe- loopen, namen zij de vlucht, doch de waker wist een van hen te grijpen. Hij bracht den knaap naar het posthuis aan de van Baerle- straat, waar juist bericht was binnengeko men, dat uit het paedologisch instituut aan de Vossiusstraat vier knapen ontsnapt wa ren. Spoedig bleek toen, dat de aangehou den jongen een van dit viertal was. De andere drie zijn in den loop van den nacht door de politie aangehouden en in den vroegen morgen naar het instituut overgebracht. Aanbesteding. Door den architect A. J. Kropholler te Wassenaar is aanbesteed het bouwen van een kapel met nevenruimte voor het St. Canisius College te Nijmegen. De hoog ste inschrijver was de firma van Heek te Alphen aan de Maas voor 178.000, de laagste de firma van Hezewijk te Best (N.- B.) voor 135.000. TELEGRAMMEN HET „THEE-LEK" IN ENGELAND. Een opzienbare onthulling. LONDEN, 11 Mei (A. N. P.). De eerste zitting van de commissie van onderzoek inzake de verzekeringsspeculatie op de belasting en accijnsverhooging bracht reeds spoedig na de opening een opzienbarende onthulling. Volgens mededeeling van den procureur- generaal Sir Donald Somerwall, zijn drie affaires gedaan op last van den zoon van den Minister van Koloniën, Thomas. Tho mas jr. is geinteresseerd bij de makelaars- firma Belisha en Co. De eerste verzekering werd reeds een week vóór de bekendma king van de nieuwe ontwerp-begrooting in het Lagerhuis gesloten door het Lagerhuis lid Sir Alfred Butt, die een functie be kleedt bij Lloyd's. Sir Alfred is zoowel met Minister Thomas als met diens zoon be vriend. De schade, welke Lloyd's door deze trans actie heeft geleden, zou honderdduizend pond bedragen. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 11 Mei. Vee. Aanvoer: 1732 totaal, 630 vette runderen, 295 vette kalveren, 80 schapen en lammeren, 661 varkens, 6 nuchtere kalveren, 58 zuiglam- meren, 2 bokken. Prijzen per kg.: vette koeien 54, 46 en 3438 cent, vette ossen 48, 44 en 3438 cent, vette kalveren 80, 65 en 4145 cent, varkens leven gewicht 33, 32 en 31 cent, schapen 40, 37 en 30 cent lammeren 39, 34 en 29 cent. Prijzen per stuk: schapen f 201612, lammeren 18 1410, zuiglammeren 9175. AMSTERDAM, 11 Mei. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 554 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 5257 (enkele hooger), 4250 en 3238 cent per kg. slachtgewicht; 70 melk- en kalfkoeien 160200 per stuk; 139 vette kalveren 2e kwal. 38-r44 cent en 3e kwal. 2836 cent per kg. levend gewicht; 173 nuchtere kal veren 3.006.50, 53 schapen f 1721, 43 lammeren f 910 per stuk; 556 varkens: vleeschvarkens wegende van 90110 kg. 3940 cent, zware 3839 en vette 3738 cent per kg. slachtgewicht; 11 paarden 80110 per stuk. Overzicht: Runderen redelijke aanvoer, handel tamelijk willig, eerste kwaliteit hoogere, andere soorten onveranderde prijzen. Vette kalveren be hoorlijke aanvoer, handel sleepend, lagere prijzen. Nuchtere kalveren 329.3 aanvoer, handel goed, dezelfde prijzen als vorige week. Schapen matige aanvoer, handel stug duur. Varkens flinke aanvoer, han del kalm, prijzen iets lager. ROELOFARENDSVEEN, 9 Mei Groen- tenveiling. Aardbeiën 1119 cent per doos je, sla 1.002.20 per 100 krop, peulen 1.752.15 per 10 pond. W1SSELNÜTEEKINCÏEN WISTESLDAM) (Officieel) Berlijn 59.68 Londen 7.34 New York1.4713/1(3 Parijs 9.74 Brussel 25.09 Zwitserland 47,85 Madrid 20.25 Oslo36 85 Kopenhagen32 72>/2 Stockholm37.85 Milaan Praag €.121/2 Weenen Boedapest Prolongatie 2 pet.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3