MAANDAG 11 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 RECHTZAKEN DE OS SC HE STRAFZAKEN VOOR HET BOSSCHE HOF. De uitspraken. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch deed heden uitspraak in de Ossche strafzaken, welke op 29 April in hooger beroep wer den behandeld. Overeenkomstig den eisch van den ad vocaat-generaal werd het vonnis beves tigd, waarby de 32-jarige P. J. van Galen en de 33-jarige Th. J. van Berne door de rechtbank ieder tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld werden, wegens brandstich ting, gepleegd op 10 Augustus 1926 in de woning van de gezinnen Bevers en van Zandvoort. Hierbij kwamen de vrouw van Van Zandvoort en haar drie kinderen in de vlammen om. De 58-jarige H. L. van Erp, was wegens uitlokking van deze brandstichting tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In hoo ger beroep werd dezelfde straf geëischt. Het Hof wilde in deze zaak echter nog een getuige hooren en bepaalde de behande ling ter terechtzitting op 18 Mei a.s. Ter zake van den te Ooien in den nacht van 15 op 16 Mei 1934 gepleegden roof moord had de Bossche Rechtbank den 23- jarigen H. A. van der Putten, bijgenaamd de „rut" tot 4 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, den 24-jarigen A. J. Hendriks (jongen Toon de Soep) tot 3 jaar, den 25- jarigen F. J. van Orsouw (den Olie) tot 15 jaar gevangenisstraf en den 18-jarigen Wim de Bie tot 7 jaar en 6 maanden, met ter beschikkingstelling van de regeering. Het Hof veroordeelde Van der Putten tot 2 jaar (eisch 2 jaar), Hendriks tot 3 jaar (eisch 8 jaar), van Orsouw tot 10 jaar (eisch 12 jaar) en W. de Bie tot 7 jaar en 6 maanden conform den eisch. Overeenkomstig den eisch werd het vonnis tegen den 47-jarigen M. F. de Bie, waarbij hij wegens medeplichtigheid aan dezen roofoverval was veroordeeld, beves tigd. Voor den roofoverval in den nacht van 20 op 21 Februari 1934 in de woning van W. Bouwman te Uden gepleegd werden in hooger beroep de vonnissen bevestigd, waarbij de 21-jarige P. de Bie veroordeeld was tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf en de 24-jarige A. J. Hendriks tot 7 jaar. Tegen de Bie was in hooger beroep 3 jaar en 6 maanden geëischt, tegen Hen driks 4 jaar. Bij al deze straffen werd, behalve in de zaken van den roofoverval te Uden, het voorarrest afgetrokken. AANSLAG OP EEN MARECHAUSSE. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch wees heden arrest in de strafzaak tegen den koopman J. C. Verkuijl te Nuenen, die door de rechtbank te Roermond was ver oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, wegens het feit dat hij in October van het vorige jaar des nachts onder de gemeente Mierlo met een jachtgeweer een aantal schoten op een tweetal marechaussees had gelost, die hem op heeterdaad op strooperij hadden betrapt. De marechaussee Goossens werd hierbij in de rechterarm en hand getrof fen. Het Hof bevestigde overeenkomstig den eisch het vonnis van de rechtbank. POGING TOT DOODSLAG. De Hooge Raad heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van de 43-jarige mej. M. C. H. J. B. uit Voorburg, die in den vroegen ochtend van 19 Maart 1935 te Voorburg den los werkman A. W. de Boer, met wien zij eenigen tijd omgang heeft ge had, met een dolkmes eenige steken heeft toegebracht. Ter zake van poging tot doodslag is zij door de Haagsche Rechtbank en in hooger beroep door het Haagsch Gerechtshof ver oordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. In cassatie heeft de Haagsche Rechtbank heden het beroep verworpen. HAAGSCH GERECHTSHOF. De valsche Jan Mankes. Het Haagsche Gerechtshof behandelde in hooger beroep de zaak van den makelaar J. V. uit Amsterdam, die door de Rotter- damsche rechtbank wegens het veilen van valsche schilderijen is veroordeeld tot 500 subsidiair 50 dagen en tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. V. heeft in Januari j.L op een door hem te Rotterdam gehouden veiling, een schil derij als „Stilleven van Jan Mankes" ten verkoop aangeboden, terwijl hij wist, dat dit schilderij niet van dien schilder af komstig was. Uit de verklaring van zeven getuigen, onder wie drie deskundigen, kwam vast te staan, dat bedoeld schilderij valsch was, op grond waarvan de advocaat-generaal mr. Rombach, bevestiging van het vonnis vroeg. Mr. Kokosky uit Amsterdam bestreed in een uitvoerig pleidooi, dat bewezen kan worden verklaard, dat V. de wetenschap had, dat het schilderij valsch is. Dat hij dit 'schilderij, dat reeds in 1929 door hem werd gekocht, uiteindelijk voor een bedrag heeft aangeboden, dat verre bleef beneden de door deskundigen aan een werk van Man kes toegekende waarde, moet volgens plei ter worden geweten aan de omstandigheid, dat op dit oogenblik zoo goed als alle kunst werken, welke een hooge waarde vertegen woordigen, onverkoopbaar zijn. Boven dien wees pleiter er op, dat de verschillen de catalogi van veilingen waarop dit werk was gebracht, vermeldden „.geteekend Man kes" en V. heeft betoogd, niet voor de echt heid te kunnen instaan. Voor zich zelf had hij niet de overtuiging, dat het werk niet van Mankes afkomstig zou zijn. Op dien grond vroeg pleiter vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 25 Mei a.s. UIT DE OMGEVING NOORD WIJKERHOUT. BLOEMENZEGENING. Op den feestdag van St Isidorus. Gisterenmiddag is alhier plechtig ge vierd de feestdag van den H. Isidorus, Pa troon der Land- en Tuinbouw-arbeiders. Om half drie werd in de St. Victorkerk, die stampvol met geloovigen was, een plechtig lof gecelebreerd door den pastoor der St. Jozef parochie, den zeereerw. heer H. Maas, met assistentie van kapelaan de Kleermaker en kapelaan Hofstede. Onder het Lof stroomde het voorplein van de kerk reeds vol met belangstellenden, ook ver buiten Noord wij kerhout. Dit zal zijn oorzaak wel vinden in het feit, dat het wel licht de eerste keer in deze streek was, dat de plechtige zegening der bloemen en zaden plaats had. Na het lof werd de druk te overstelpend en schaarden allen zich rondom de bloemen, welke opgesteld wa ren. In het midden hiervan was een preekgestoelte gejlaatst. Onder de belangstellenden en genoodig- den merkten we een groot aantal geeste lijke en wereldlijke autoriteiten op waar onder de edelachtb. heer Burgemeester en de Pater-Directeur van het St. Clemens Retraitehuis, voorts rector v. d. Griend van de Nijverheidsschool te Voorhout, pater Hillebrand van het Retraitehuis, de ge meente-secretaris en wethouder Oostdam, een aantal Broeders van de Nijverheids school te Voorhout, Kerk- en Armbestuur van St. Victor, de besturen van St. Isido rus en L. T. B. en bijna alle Zusters van de Voorzienigheid met de kinderen van het gesticht. Door het parochiale zangkoor werd allereerst gezongen psalm 64, waarna de hoogeerw. heer pastoor Westerwoudt een gloedvolle predikatie hield naar aan leiding van de tekst uit het boek Genesis: „God de Heer schiep de mensch en plaat ste hem in het paradijs opdat hij de aarde zou bewerken". De gewijde spreker zeide, dat dit jaarge tijde het meest bekoorlijke is omdat het de overgang is van den winter naar den .zo mer, hij noemde het voor de arbeiders een heerlijke tijd welke God voor hen had be stemd, omdat zij geroepen zijn het eerst ontkiemende leven te zien op het veld en dit leven door him arbeid tot volle vrucht baarheid te brengen. Gij hebt, aldus spr., eenige van uw eerste lentegaven hier bij eengebracht in den vorm van bloemen om door de zegening ervan zegen te brengen over uw velden en akkers, in het blij voor uitzicht op een rijke oogst en rijke vrucht vooral voor hiernamaals en voedsel en onderhoud voor uw gezinnen. U bent vandaag hier gekomen om Gods zegen te vragen over uw arbeid op de akkers, gij wilt geen zegen en geen winst die niet door God voor u is bestemd. Bij deze ze gening, vervolgde spreker moeten twee gedachten uw hart vervullen, ten eerste dat het voornaamste werk altijd door God gebeurt en ten tweede dat gij altijd broe derlijk zult samenwerken. De pastoor wees nog op de beeltenis van St. Iisidorus voor komende op het vaandel van den Landar- beidersbond, dat tusschen de bloemen was opgesteld en beschreef het leven van de zen Heilige. Hier in Noord wij kerhout ging spr. voort, heeft altijd een geslacht geleefd met een diepen godsdienstzin, die de gods dienst altijd vrijelijk beleefde. Pastoor sprak de hoop uit dat het altijd zoo zou blijven. Moge beide parochies, zoo besloot spr., een voorbeeld voor de streek zijn door openlijke broederliefde in christelij- ken zin, en zou deze zegening geen stoffe lijke winsten afwerpen een gewin van veel hoogere waarde is er toch zeker aan ver bonden. Hierna verrichtte pastoor Maas de wijding der bloemen, zaden, vruchten en gewassen door de geloovigen saamgebracht met de voorgeschreven kerkelijke bene dicties. Met groote aandacht werden de plechtigheden gevolgd, waarna gezamen lijk gezongen werd het lied van den arbeid op akker en veld, op de wijze „Aan U, o Koning der Eeuwen". Hiermede was de eenvoudige, doch zinrijke en schoone plechtigheid afgeloopen, welke naar we hopen, ieder jaar zal terugkeeren. Autotocht ouden van dagen. Weder om zal een autotocht voor ouden van da gen worden georganiseerd. Vriendelijk worden bezitters van auto's verzocht we derom een dag hun auto's beschikbaar te stellen. Op 24 Mei zal ten bate van het comité autotocht ouden van dagen een voetbalwedstrijd gegeven worden en na verkregen goedkeuring een speldjesdag worden gehouden. ZlLK. Reclasseeringsspeldjes. Ten bate der reclasseering is Zaterdag en Zondag een speldjesverkoop gehouden, waarvoor ver schillende dames zich belangloos hadden disponibel gesteld. Zooals te verwachten is, voor dit mooie doel heeft de verkoop een flink batig saldo opgebracht. Botsing. Dat het gevaarlijke z.g. snij den nog altijd niet vermeden wordt, bleek Zaterdagmiddag op den ZiIkerduinweg, toen een luxe-auto, bestuurd door mevr. M. uit Arnhem een fietser wilde passeeren, terwijl er tegemoetkomend verkeer was. De wielrijder werd niet geraakt; de tege moetkomende luxe-auto bestuurd door den heer EL werd echter danig gehavend. De schade werd in der minne geschikt. DE KWAKEL. Raadsvergadering. Op Woensdag 13 Mei a.s. des avonds 8 uur zal de Raad der gemeente Uithoorn in openbare vergade ring bijeenkomen, in welke vergadering afscheid zal genomen worden van den se cretaris der gemeente, den heer M. F. Berk hout, die benoemd is tot burgemeester der gemeente Voorschoten. NIEUWVEEN. Voor arme parochies. De gisteren ge houden collecte voor voornoemd doel heeft in onze parochie 49.50 opgebracht. OEGSTGEEST. Diefstal. Dat ook een vloerkleed de welke men buiten hangt aan een wasch- lijn ook niet meer veilig is voor langvingers, ondervond mej. W. v. K., wonende alhier. Zij had genoemd vloerkleed een paar uur buiten aan de waschlijn gehangen en toen zij het weer binnen wilde halen, kwam zij tot de minder prettige ontdekking, dat een ander zich al over haar vloerkleed had ontfermd. Aangifte bij de politie volgdie, die nu zijn best moet doen om genoemd vloerkleed op te sporen. De heer A. v. L., wonende alhier, deed bij de politie aangifte, dat ongewenschte bezoekers een bezoek hadden gebracht op een perceel land en aldaar hadden wegge haald pijn. 100 tulpen. Tevens was aan ge noemd tulpenland schade toegebracht. De politie heeft deze zaak in onderzoek geno men. Botsing. Op den Poelgeesterweg, had een aanrijding plaats tussohen een jongen tje van 5 jaar, genaamd A. G., wonende alhier en een tweewielig motorrijtuig be stuurd door E. v. K., wonende te Leiden. Volgens getuigen treft de bestuurder van genoemd motorrijtuig geen schuld, daar genoemd jongetje plotseling den rijweg wilde oversteken. Het jongetje werd door deze aanrijding bloedend verwond aan hoofd, armen en been en en werd met een luxe auto overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. Na onderzoek en verbonden te zijn werd hij naar zijn woning overgebracht. De politie maakte van deze aanrijding proces-verbaal op, daar bleek, dat de bestuurder van genoemd motorrijtuig niet in het bezit was van een rijbewijs. HOOGMADE. Ergerlijke baldadigheid. Te midder nacht van Zaterdag op Zondag hebben een stel straatlanterfanters de aardigheid uit gehaald het postkantoor te bombardeeren met baksteen en. Twee groote ruiten wer den vernield. Natuurlijk waren de kwajon gens, bij het naar buiten komen van den eigenaar van het huis, gevlogen. Het is zeer te hopen, dat eindelijk eens een einde wordt gemaakt aan het onsmakelijk gedoe van een paar opgeschoten kerels, die mee- nen, dat deze aardigheid „bijval" heeft. Zoo als altijd kunnen deze mispunten, als zij alleen zijn op kantoor of anderszins geen tien tellen en kijken ze zoo sip, dat men ze een cent zou geven. Doch als zij bij hun kornuiten zijn, dan hebben zij een mond, waaruit van alles komt, doch weinig goeds. Meermalen heeft men in Hoogmade van die middeleeuwsche aardigheden uitge haald. Schijnbaar waren de stokers niet te vinden. Wij vertrouwen, dat het de politie moge gelukken voor goed eens een einde te maken aan dit vandalisme. Zij bewijst er Hoogmade een dienst mede. Met slam pampers is de gemeenschap niet gediend. WASSENAAR. Collecte reclasseering. De gehouden straatcollecte ten bate van de reclassee ring heeft opgebracht de som, van ruim ƒ525.Van eenige ingezetenen werden voorts nog diverse bedragen voor dit doel toegezegd. OUDE-WETERING Pastoorsbenoeming Door Z. H Exc. den Bisschop van Haar lem is benoemd tot pastoor alhier de zeer eerw. heer J. G. A. Saraber, thans kape laan te Amsterdam. Pastoor Saraber werd geboren in 1891, priester gewijd in 1911 en was sinds 1932 te Amsterdam werk zaam. De zeerweerw. heer P. J. Aarts, die se dert 1933 deze parochie heeft bestuurd, is benoemd tot pastoor te Amsterdam. WO LI BRUGGE. Veenderpolder. De vergadering van stemgerechtigde ingelanden kwam in ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer M. J. Mooren. Wegens periodieke aftreding moest verkiezing plaats hebben van een voorzitter. Met algemeene stem men werd opnieuw de heer Mooren tot voorzitter gekozen. In de vacature in het bestuur, ontstaan door vertrek van het lid Bontje, werd bij eerste stemming benoemd H. v. Soest, die evenwel mededeelde de benoeming niet te zullen aanvaarden. Bij de nieuwe stemming werden uitge bracht op D. Uit den Boogaard 13 en op S. J. Pouw 10 stemmen, zoodat een herstem ming tusschen deze leden moest plaats heb ben aangezien geen meerderheid van stem men was bereikt. Bij herstemming werden op D. uit den Boogaard uitgebracht 22 stemmen, zoodat deze tot lid van het bestuur was benoemd. De commissie voor het nazien der reke ning bracht aan de vergadering rapport uit en stelde voor den penningmeester te de- chargeeren voor het gevoerde beheer, waarmede de vergadering accoord ging. De rekening over het jaar 1935 wordt hierna vastgesteld in ontvangst op ƒ21467.28 en in uitgaaf op ƒ39541.95 (met inbegrip eener kasgeldleening van 17.280). De begrootmg voor het dienstjaar 1936 wordt bepaald in ontvangst en uitgaaf op 39237.54. De gewone omslag voor het jaar 1986 wordt bepaald op 8.per H.A., terwijl het bedrag voor een brongasbuis en een duiker resp. gesteld worden op 9 en 4 per jaar. Het bestuur verkrijgt machtiging tot het doen van af- en overschrijvingen op de be- grootingsposten en tot onderhandsche aan besteding of uitvoering van werken in eigen beheer. Als leden der commissie tot het nazien der gemeenterekening 1936 worden be noemd de heer en Cofeng en van Zaal. De voorzitter sluit hierna de vergadering. Vastrecht Electriciteit. Naar wij ver nemen ligt het in de bedoeling van de ge meente, om met ingang van 1 Juli a.s. over te gaan tot invoering van een nieuw vast recht voor levering van electriciteit. Dit vastrecht zal niet meer gebaseerd worden op het verbruik in voorgaande jaren, doch wellicht verband houden met de opper vlakte der perceelen, waarvoor vastrecht gevraagd wordt. Natuurlijk is er geen ver plichting tot het nemen van dit vastrecht Ook tracht het gemeentebestuur eenige verandering te brengen in de waterleiding tarieven. De technische en administratieve adviezen moeten echter worden afgewacht Het gemeentebestuur toont hierdoor open oog te hebben voor de vele klachten, welke den laatsten tijd tegen de tarieven binnen- zijn gekomen. Uitgewerkte voorstellen zullen den Raad hierover moeten bereiken. Voor bijzondere nooden. Van betrouw bare zijde vernemen wij, dat de Burgemees ter dezer gemeente voornemens is te ko men tot oprichting van een Commissie van samenwerking voor bijzondere nooden, welke commissie gevormd zal worden 'uit het bestaande crisis-comité B. Hierdoor wordt voor de gemeente de mogelijkheid geopend, om, met medewer king van het Nationaal fonds, hulpbehoe venden financieelen steun te verleenen. SPORT DAMMhN OM HET KAMPIOENSCHAP DER RIJNSTREEK. In de eerste ronde van den eindstrijd had de partij J. KlinkenbergT. Opten- drees een verrassend verloop. Optendrees raakte in de opening door een eenvoudi- gen zet een stuk achter waardoor Klinken berg gemakkelijk op tempo kon winnen 20. In een gelijk opgaande partij wist v. d. Wijngaarden in het eindspel tegen Gaste laars voordeel te behalen door juist bere kenen der tempo's. Gastelaars probeerde nog door het toelaten van een damzet re mise te forceeren, wat mislukte (20). De partü J- KleinP. van Mastrigt was de best gespeelde van deze ronde. Beide spelers gaven zich volkomen. In een ge lijk opgaand eindspel werd de partij afge broken en wordt a.s. Woensdag bij D. C. L. uitgespeeld. In de tweede klasse verloor de Haan in een gewonnen stand van Huisman Jr. 02. De partij J- LangezaalJ. Hes werd af gebroken in gelijken stand. 3de klasse: C. van Rossen afgebroken met M. J. van Houten, terwijl de partij T. van Beelen, C. Korpershoek te Katwijk in het clublokaal K. D. C. uitgespeeld wordt. FEUILLETON BINNEN TWAALF UUR... Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 6) Hij scheurde zijn nekspieren bijna om er achter te komen welk mysterie een groot wit vlak met buitelende, zwarte schadu wen inhield.hij riskeerde dat zijn hoofd te pletter sloeg tegen een voorbijschieten den paal, enkel en alleen om de weetgie righeid van het mooiste meisje op aarde te bevredigen! „Brentwood!" schreeuwde hij. Toen lachte ze. Ze had zijn moeizamen strijd gadeslagen. Hij trok zijn nek in de door de natuur bedoelde positie terug en kwam tot de conclusie, dat hij ook lachte. Freddy wilde wat zeggen, maar op dat moment werd de dikke heer weer in de corridor zichtbaar. Hij kwam terug. Ver dorie!.... Neen, hij kwam niet terug! Hij.... „Hé, dat is grappig", merkte Freddy op; „hij is voorbij geloopen." „Hij heeft zelfs niet naar binnen geke ken", vulde het meisje, even verwonderd als haar metgezel, aan. Er volgde een pauze. „Mogelijk heeft hij net zoo hard genoeg van ons, als wij van hem", verbrak Freddy de stilte. „Bij nader inzien geeft hij mis schien de voorkeur aan den pijpenrooken- den reverend in de andere afdeeling." „Het lijkt me waarschijnlijker dat hij het compartiment niet direct herkend heeft", veronderstelde het meisje. Maar zij was er volkomen zeker van, dat van een vergissing geen sprake kon zijn, dat den omvangrijken heer met de op vallende slobkousen niets ontging. Gedach teloosheid behoorde in geen geval tot zijn reisbagage. „Ik vermoed, dat hij wel direct zal ko men", besloot ze. De conversatie stokte een poosje. Haar gedachten waren ergens anders. Hij staar de uit het venster en het zou hem een lief ding waard geweest zijn te weten, waar haar geest verwijlde, om zijn overdenkin gen tot de metgezellen van de hare te ma ken. Een verbazingwekende reis was het anders! Menschen, die tegen elkaar aan botsten, geagiteerde oude dames, ras-Lon- denaars, die hun onwelkome aanwezigheid opdrongen, imposante, gekunstelde heeren met de onnatuurlijkst-denkbare conversa tie, mannen iin 't bruin die op 't onver wachts door duizeligheid bevangen wer den en dangroote genade, die ring! Die had hij glad vergeten.... De diaman ten ring, die eerst veranderde in heelemaal geen ring en daarna in een ring met een robijn.... Toen viel zijn aandacht weer op het meisjesgezicht. Hij zag het niet dirct, maar in de weerspiegeling van de ruit, juist op het moment dat er een krampachtige angst- trek over gleed. Er was iets wonderlijks, om niet te zeg gen geheimzinnigs, aan deze reis. Er was iets niet in den haak. En de dikke mijn heer kon elk oogenblik terugkomen. „Voelt u zich niet heelemaal goed?" hoorde Freddy zichzelf zeggen. Hij wist ternauwernood, dat hij het zei. Het was de stem van zijn hart geweest, dat sprak in een machtige ongecontroleerde aandrift. Zijn verstand had geen deel aan de impulsieve vraag. „Waarom?" konk het. „Natuurlijk voel ik mij goed. Waarom vraagt u dat?" Hij keek haar thans reoht in het ge zicht. Van den angst geen spoor meer. Die was er alleen in de weerkaatsing van het glas geweest, dat ééne, korte moment. „Ik.... ik weet het niet", antwoordde hij 'n beetje onzeker. „Een oogenblik dacht ik.HU keerde zijn hoofd weer naar het raam terwijl een blos over zijn gezicht trok.niet in staat haar aan te zien. „Alles wat ik voor u. ehvoor u doen kan...." De woorden kwamen hortend en hij maakte den zin niet af. Het duurde enkele seconden eer ze ant woord gaf, maar het leek hem een eeuwig heid. „Ukunt iets voor me doen", zei ze toen, met een lage, gespannen stem. „U kunt. U kunt mij die sigaret geven, die u mij straks aanbood." Vol verbazing draaide hij zich naar haar om. De toon, waarop ze dit laatste verzoek uitsprak, klonk heel anders dan waarop ze begonnen was. Hij was overtuigd, dat ze oorspronkelijk niet bedoeld had hem om een sigaret te vragen. En opeens begreep Freddy Reeve de oor zaak van die abrupte verandering. De groo te, indrukwekkende mijnheer stond in de deuropening. Of hij daar zooeven was gearriveerd, of dat hij er reeds enkele oogenblikken had gestaan, kon Freddy niet uitmaken. Maar wèl wist hij, dat er een raadselachtige en niet bepaald geruststellende flikkering in zijn oogen was. VI. Op het perron te Chelmsford. Een nieuwe geest werd thans over Fred dy Reeve vaardig. Bij de triviale inciden tjes, die een vage overeenkomst vertoon den met fragmenten van een vreemd en duister mozaïek, hadden zich twee scherp- afgeteekende figuren gevoegd. Het eene was de kramptrek van angst, die over het gezicht van het meisje gevlogen was, het andere de raadselachtige en onheilspellen de flikkering in de oogen van den opgebla zen heer. Maar al bezielde die nieuwe geest hem, Freddy had nog geen duidelijk-omschreven idee van wat hem te wachten stond, noch van de verbazingwekkende avonturen, waarheen de expres trein zich in snelle vaart spoedde. Zijn intuïtie waarschuwde hem echter, dat zijn hulp -noodig zou kun nen zijn. En mócht het zoover komen, dan zou hij aanwezig zijn m die hulp te ver leenen dat stond voor hem vast. Evenwel was dit voornemen niet vol doende. Het drong tot Freddy door, dat hij de meeste kans had om een meisje te hel pen dat bedreigd werd.want dat ddt het geval was, beschouwde hij nu als een uit gemaakte zaak.... wanneer het hem bij voorbaat gelukte elke verdenking welke haar belagers tegen hem zouden kunnen koesteren, krachteloos te maken. Hij moest zich tot den strijd voorbereiden, niet alleen door de bewegingen van den vijand nauw lettend gade te slaan, maar niet minder door zijn eigen bewegingen te verbergen. Dat kwam er op neer, dat hij niet meer mocht laten blijken hoe het verdere verloop der gebeurtenissen hem interesseerde. Zijn eerste stap in deze noodzakelijke richting was te glimlachen tegen de on welkome verschijning in de deuropening. Het onwelkome personage glimlachte terug. „Hoe hebt u den patiënt aangetroffen?" De dikke mijnheer wachtte een oogen blik vóór hij antwoordde, als om het ge wicht van zijn antwoord te laten uitkomen, of om zich een zoo lang mogelijk uitstel te verschaffen. „De patiënt?" echode hij langzaam. „O, die maakt het best, zou ik zoo zeggen.... het komt me voor dat hij even zijn.eh. over zijn ongesteldheid heen is." „U hebt hem dus gevonden?" informeer de het meisje thans. „Ja zeker. Twee wagons verder naar vo ren. Hij heeft een heel eind moeten wagge len vor zijn drankje!" „Hoe was hij?" „Toen ik hem het laats zag, lag hij rus tig in een hoek; met zijn oogen dicht" Weer was er een kleine pauze. „Sliep hij?" vroeg Freddy. „Ik kreeg den indruk van wel", was het bescheid. „En het lijkt me toe, dat hij een vaste slaper is ook, of hy moet een groot meester in de kunst van simuleeren zijn. Er zit een familie van vijf menschen in zijn coupé, die zooveel spektakel maakt vijf families van vijftig man! Als ik onder der gelijke omstandigheden moest reizen, dan verzeker ik u dat ik nog liever met een bolderen vrachtauto zou gaan.... Wat is dat", viel hij eensklaps zichzelf in de rede, „we minderen vaart. Dat moet Chelms ford zijn." (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12