BINNENLAND GO50S WSGSN liaSNGSïl VSLVAAUT MAANDAG 11 MEI 1936 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 R.K. Kamer-Centrale Leiden. Onder voorzitterschap van den heer H. Bader heeft de R. K. Kamer-Centrale Lei den Zaterdagmiddag in de Leesvereen iging te Gouda haar jaarvergadering gehouden. Behalve de talrijke afgevaardigden der aan gesloten afdeelingen was op deze bijeen komst ook aanwezig het Tweede Kamerlid, de heer v. d. Weijden. Van de Kamerleden Kampschöer en Loerakker was bericht van verhindering ingekomen, evenals van een tweetal bestuursleden der Centrale. Na een algemeen welkom heeft de voor zitter met eenige treffende woorden de na gedachtenis geëerd van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en het verlies geschetst dat R. K. Staatspartij en vaderland hebben ge leden door het verscheiden van dezen emi nent en figuur. Voor de zielerust van den gestorvene werd een kort gebed gestort. De notulen der vorige vergadering, uitge bracht door den secretaris, den heer A. C. van Berkel, werden onveranderd onder dank vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de afdeeling Warmond, waar in het bestuur het plan werd voorgelegd om de propaganda voor de a.s. Tweede Kamer-verkiezingen te doen organiseeren van uit de Kamer-Centrale. Bij voorgaande Kamer-verkiezingen, aldus werd door de afdeeling toegelicht, voerde iedere afdee ling afzonderlijk de propaganda, voor zoo ver zij dat noodig oordeelde. In verband met den slechten financieelen toestand, waarin het meerendeel der afdeelingen ver keert mede veroorzaakt door de hooge bijdrage welke elke afdeeling aan de Ka mer-Centrale verschuldigd is en de uit gebreide propaganda, welke door andere partijen nu reeds gevoerd wordt gezien het aantal strooibiljetten en brochures, die wekelijks huis-aan-huis bezorgd wor den door deze partijen acht het bestuur van Warmond het gewenscht en noodzake lijk, ten einde een behoorlijk resultaat voor de R. K. Staatspartij te verkrijgen, de pro paganda te voeren van uit een centrale or ganisatie, waarvoor de keuze op de Kamer- Centrale het meest voor de hand ligt. Zoo als de financieeie toestand nu is voor vele afdeelingen, is het onmogelijk een behoor lijke propaganda te voeren, zooals deze in de huidige omstandigheden vereischt wordt Door het plan van Warmond wordt voor komen versnippering van arbeidskrachten en het onnoodig uitgeven van gelden, welke meer vrucht kunnen opleveren indien zij doelmatiger worden aangewend. Tevens wordt de mogelijkheid gegeven, dat op goedkoopere wijze het benoodigde propa- ganda-materiaal, als drukwerken, kan ge leverd worden, dat de aankoop van brochu res. door het Partijbureau uit te geven, in grooter aantal en dus goedkooper kan ge schieden, dat andere propaganda-middelen op voordeeliger wijze kunnen worden aan gewend en ten slotte de kiezers meer in tensief bewerkt kunnen worden dan voor heen. Daartoe is het gewenscht uit de Kamer-Centrale te benoemen een propa- ganda-commissie, die voor het geheele dis trict Leiden eenzelfde actie voert. Iedere afdeeling betale een bijdrage, hetzij afhan kelijk van het aantal kiezers, hetzij een vaste bijdrage per lid, een en ander nader uit te werken en vast te stellen door de pro- paganda-com m issie. De heer A. C. van Berkel bracht vervol gens het 17de jaarverslag van de Kamer Centrale uit. De regiem ents-herziening voor de afdeelingen veroorzaakte in 1935 heel veel werk. Van 43 afdeelingen zijn de reglementen goedgekeurd, 2 reglementen zijn nog onderhanden en van 10 afdeelingen is nog taal oz teeken ontvangen. De Staten- kieskring organisaties Gouda en Leiden kweten zich bij de Statenverkiezing op zoo verdienstelijke wijze van haar taak, dat zij een telegrafische hulde ontvingen van den Partijvoorzitter, mr. Goseling, een hulde waarbij het bestuur der Kamer-Centrale zich gaarne aansloot. Het aantal verzonden stukken bedroeg 1006, het aantal ingeko men stukken 297. Door splitsing o.a. van een der centrales steeg het aantal afdeelin gen, dat binnen den kring Leiden is aan gesloten, tot 55. Het vorig jaar was dat 51. Het aantal leden bedraagt momenteel 21820. Aan het einde van zijn verslag sprak de secretaris de hoop uit op aller medewerking te mogen blijven rekenen, in rotsvaste trouw en sterke eenheid. Zóó groeie de R. K. Staatspartij tot heil van gansch onze natie, ten zegen van Kerk en Vaderland. Mr. M. de Kort, leider van den Propa- danda-dienst der R. K. Staatspartij, kreeg hierna gelegenheid tot het houden van zijn inleiding over „Nieuwe wegen in de pro paganda". In een prettige, onderhoudende rede gaf spreker richtlijnen aan, langs welke in de toekomst onze propaganda moet worden gevoerd. Veel, wat in het verleden goed was, zal voor den komenden tijd radi caal dienen te worden gewijzigd en hier omtrent verstrekte mr. de Korte aan de afgevaardigden zijn adviezen en inzichten. Voor deze inleiding droeg de vergadering een besloten karakter. Een uitvoerige, ge animeerde gedachtenwisseling volgde op de interessante beschouwing van den propa- ganda-leider tot wien de voorzitter vrien delijke. woorden van dank sprak. De rekening van den penningmeester over 1935 vermeldde aan inkomsten 2404.65 en aan uitgaven 2223.30, zoodat het batig saldo 181.35 bedraagt. De verificatie-com missie had de boeken en bescheiden van dezen functionaris in orde bevonden. Voor het jaar 1936 zullen de afdeelingen Woer den, Alphen en Leiden verificateurs moeten aanwijzen. De heer A. C. Deerenberg van Schoon hoven ga* een uitvoerig verslag van den laatst gehouden Partijraad. Met applaus dankte de vergadering voor dit keurig over zicht. De afgevaardigde van Waddinxveen be pleitte meer steun aan het groote gezin. Spreker meende, dat het groote gezin nog steeds niet voldoende wordt beschermd, in tegendeel zelfs. De regeering Is in dit op zicht op den verkeerden weg. Van talrijke indirecte belastingen, heffingen op alle mogelijke artikelen, wordt vooral het groote gezin de dupe. Spreker stelde voor, dat de Kamer-Centrale Leiden er bij de katholieke Kamer-fractie op zal aandrin gen, dat een betere steun en een doeltref fender bescherming voor het groote gezin zullen worden ingevoerd. In dit verband vestigde deze afgevaardigde ook de aan dacht op den kindertoeslag voor ambtena ren en werklieden, die in talrijke gemeen ten onvoldoende is. Het Kamerlid de heer v. d. Weijden merkte op, dat men bij dit vraagstuk de zaak algemeen moet bezien. De R. K. Staatspartij staat op het standpunt, dat het groote gezin beschermd moet worden. Het gevolg van steeds meer leeningen ten be hoeve van het bedrijfsleven, is een toene mend aantal heffingen tot verhaal daar van. Reeds van 1932 af en herhaaldelijk is door de R. K. Staatspartij aangedrongen op vermindering van vaste lasten door mid del van consequente deflatie. Het nu inge diende vast last en-ontwerp, noemde spre ker een bespotting van hetgeen de fractie heeft gevraagd. Men verlaagt steeds het kostenpeil, vermindert loon en en salaris sen en ook pensioenen, maar men blijft in gebreke om de vaste lasten in de aanpas sing te doen deelen. Van de politiek, die thans gevolgd wordt, is het groote gezin de dupe. Spr. wees er voorts op, dat het aantal werkloozen steeds grooter wordt; •het aantal kleine zelfstandigen wordt min der. Het gaat op deze wijze niet langer. Spreker meende, dat het op den weg ligt van deze vergadering hier nog eens duide lijk uit te spreken, dat het groote gezin op deze wijze in de knel moet komen. De afgevaardigden van Hillegersberg, Schoonhoven, Boskoop, Hoogmade en Bode graven verdedigden eveneens de belangen en rechten der groote gezinnen. Zij toon den zich erkentelijk voor de voortdurende actie, die te dien aanzien door den voorzit ter van den R. K. Bond voor Groote Ge zinnen, den heer van Meegeren, wordt ont plooid. Het resultaat der besprekingen was ten slotte, dat een motie werd aangenomen, waarin er met klem bij de R. K. Kamerfrac tie op wordt aangedrongen de regeering te bewegen op korten termijn maatregelen te treffen tot afdoende steun en bescherming aan de groote gezinnen. Sommige afgevaardigden drongen er ook op aan, dat de regeering haar econo misch structuur zal gaan wijzigen, omdat het systeem, hetwelke momenteel gevolgd wordt en dat geen gezonde grondslag heeft, niet tot verbetering van den toestand lei den kan. Bij de rondvraag heeft de heer W. J. Mid- delweerd verzocht op een volgende verga dering der Kamer-Centrale het devaluatie- vraagdstuk aoor een bevoegd spreker te doen behandelen. De afgevaardigde van Warmond lichtte het door deze afdeeling ingediende plan betreffende de verkiezings-propaganda toe. Toegezegd werd, dat het bestuur deze aan gelegenheid nader onder de oogen zal zien. Nadat nog eenige zaken van huishoude- lijken aard waren behandeld heeft de voor zitter de nuttige en aangename vergadering gesloten. REGEERING WIJZIGT HET VASTE- LASTEN -ONTWERP Draagkracht huurder speelt geen rol Aan het verslag van het na de verschij ning van de memorie van antwoord ge houden mondeling overleg tusschen de re geering en de commissie van voorberei ding inzake het wetsontwerp, houdende bijzondere maatregelen ter verkrijging van vaste lasten en van huren, is het vol gende ontleend: Huurverlaging Van verschillende zijden uit de commis sie werd betoogd, dat tengevolge van de vervanging van algemeen werkende maat regelen inzake huurverlaging door de in- dividueele methode van eenige algemeen vaste-lasten-verlagende werking van het ontwerp weinig meer is over gebleven. Hiertegen voerde de regeering aan, dat ook zij aanstuurt op een vaste-lasten-ver- 1 aging en dat deze naar haar meening ook bij een individueel stelsel in zeer vele gevallen kan worden verkregen. Van verschillende zijden werd met klem betoogd, dat de ontworpen regeling, dae de beslissing afhankelijk maakt van de persoonlijke omstandigheden van huurder en verhuurder, tot onoverkomelijke moei lijkheden zal leiden en onuitvoerbaar is. De regeering vestigde er de aandacht op, dat de beslissing geenszins uitsluitend zal worden beheerscht door subjectieve fac toren. Gewijzigde nonnen Naar aanleiding van de voorgebrachte bzewaren heeft de regeering echter nader overwogen, om, met behoud van het in- dividueele stelsel, meer objectieve normen dan thans aan de rechterlijke beslissing ten grondslag te leggen. Het resultaat hiervan is, dat thans een andere regeling wordt voorgesteld, welke in het kort op het volgende neerkomt. Een ieder, die huurder is van een ge bouw, gelegen in bij Kon, besluit aan te v/ijzen gemeenten en verhuurd tegen een huurprijs, welke een bepaald bedrag niet te boven gaat, kan, indien hij een hoogere huur betaalt dan 80 pet. van de huur waarde 1931, zich met een verzoek om huurverlaging tot den kantonrechter wen den. Zijn verzoek wordt door de huur kamer ingewilligd, tenzij blijkt, dat een geschikt gebouw van lageren huurprijs in de gemeente beschikbaar is of dat er bij zondere omstandigheden zijn, die inwilli ging van het verzoek onredelijk zouden maken. Volgens het nader gewijzigd ontwerp speelt de vraag naar de draagkracht van den huurder in het algemeen geen rol, be houdens dat in het geval, waarin de ver huurder, die een huurverlaging niet kan dragen, staat tegenover een huurder, die gegoed is, de rechter het verzoek kan af wijzen wegens aanwezigheid van omstan digheden, die inwilliging van het verzoek onredelijk zouden maken. In verband hiermede heeft de regeering losgelaten den eisch, dat de verzoeker ge durende den huurtijd zijn verplichting tot betaling van den huurprijs op behoorlijke wijze is nagekomen. Voorts heeft de regeering den termijn van 3 maanden, waarna de huurder zich na afwijzing van zijn verzoek opnieuw tot de huurkamer kan wenden, gebracht op zes maanden. De regeering merkte nog op, dat het niet noodig is, voor de woningwetwoningen langs den weg van deze wet tot huurver laging te komen, want die verlaging wordt reeds langs anderen weg In voldoende mate verkegen. Het Rijk toch stelt belangrijke bedragen voor de verlaging van de huren dezer woningen beschikbaar. Ten slotte heeft de regeering in het na der gewijzigd ontwerp nog een bepaling opgenomen, waardoor uitdrukkelijk de hypothecaire obligatieleningen mede aan de werking der wet worden onttrokken. GEHAKT IN BLIK Fabrikant te IJmuiden moet vóór 1 Juni proeford er leveren Inzake de beschikbaarstelling van gehakt in blik tegen lagen prijs aan werkloozen komt ons ter oore, dat de heer De Bruin, directeur der Nederlandsche Vleeschindus- trie, gevestigd te IJmuiden, een desbe treffend voorstel en procédé heeft aange boden aan de minsters van Landbouw en Visscherij en van Sociale Zaken. Er is ten aanzien hiervan over een proef - order overeenstemming verkregen tus schen den minister van Sociale Zaken en genoemden fabrikant-leverancier. Met de distributie van het volgens ddt procédé toebereide vleesch zal zoo mogelijk nog vóór 1 Juni worden begonnen; in elk ge val moet de eerste levering vóór 1 Juni zijn. Van andere zijde vernemen wij, dat van het verdere verloop der kwestie van be schikbaarstelling van vleesch voor werk loozen zal afhangen, in hoeverre na deze proeforder nog verdere stappen zullen worden gedaan; hieromtrent kan thans nog niets worden medegedeeld. De Veehouderij centrale levert voor deze proeforder twee duizend varkens. Voorts vernemen wij, dat de regeerings- commissaris met de slagershonden heeft geconfereerd over de mogelijkheid van distributie van versch vleesch onder de werkloozen. Hieruit blijkt, dat ook deze mogelijkheid onder de oogen wordt gezien. „Tijd" TOESLAG MELK. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de Minister van Landbouw en Vis scherij besloten, met ingang van 17 Mei as. voor de komende zomermaanden den toe slag over de tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk te verlagen van 2.56 cent tot 2:40 cent per K.G. melk met 3.2 pet vet gehalte. Overwogen zal worden om, wanneer de beschikbare fondsen zulks toelaten, den toeslag in de wintermaanden wederom op een hooger peil te brengen. Door een zoo danige regeling zal ook door middel van de uitkeering het verschil tusschen den zomerprijs en den winterprijs der melk worden geaccentueerd. Immers ook vóór 't intreden van de crisis werden in het alge meen in het zomerhalfjaar lagere melk prijzen aan de veehouders uitbetaald dan in het winterhalfjaar. De staking in de Wieringermeer geëindigd. Tengevolge van het rouleer in gssysteem bij de werkverschaffing in de Wieringer meer is hedenmorgen een nieuwe groep arbeiders aldaar aan het werk gegaan, als gevolg waarvan de staking van de vorige groep geëindigd is. Van de nieuwe groep zijn 58 personen met autobussen van Hoorn uit naar de Wieringermeer vertrokken, terwijl 64 ar beiders in Hoorn zelf te werk worden ge steld. Welke beslising genomen zal worden be treffende de arbeiders, die behoorende tot de vorige ploeg het werk hadden neer gelegd, is nog niet bekend. LANDBOUWHYPOTHEKEN EN PACHTEN. Mededeelingen van de regeering bij het mondeling overleg met de commissie van voorbereiding. Nadat de commissie van voorbereiding in zake het wetsontwerp: bijzondere maat regelen ten aanzien van loopende land- bouwhypotheek- en pachtovereenkomsten de memorie van antwoord, vergezeld van het gewijzigd ontwerp van wet, ontvangen had, is zij over een aantal punten met de regeering mondeling in overleg getreden. Aan het verslag van dit overleg wordt ontleend: De vraag werd gesteld, of paragraaf 8, handelend over uitstel van betaling van hoofdsommen, niet kan worden gemist. De regeering verklaarde, ook op het behoud van paragraaf 3 prijs te stellen. Zou men paragraaf 3 van het wetsontwerp er uit lichten en de landbouwers vopr het ver krijgen van uitstel met betrekking tot de hoofdsommen verwijzen naar de regeling van de crisishypotheekaflossingswet, dan zouden zij dientengevolge in een aanmer kelijk slechtere positie komen. Bovendien wijst de crisishypotheekaf lossingswet den kantonrechter, dit wets ontwerp daarentegen de kamer voor cri sis-landbouwzaken als rechter aan. De regeering verklaarde, van de regeling geen ernstige moeilijkheden te vreezen. Boerenleenbanken. Op desbetreffende opmerkingen der com missie antwoordde de regeering, dat de positie der Boerenleenbanken door het ontwerp niet bedreigd zal worden. Voor zoover deze banken hypothecaire vorderingen bezitten, zullen ze in som mige gevallen genoegen .moeten nemen met een lagere rente, geringere tusschen- tijdsche aflossing en uitstel van betaling van de hoofdsom, maar het ontwerp hul digt een individueel stelsel, waarbij de be langen van beide partijen moeten worden afgewogen. Wat betreft de mogelijkheid, dat de boe renleenbanken crediet-hypotheken hebben loopen, verklaarde de regeering, dat deze banken zullen kunnen profiteeren van een nieuw in te voegen bepaling, behelzende dat de wet op crediethypotheken niet van toepassing is. Ook na dit betoog van regeeringszijde bleef in de commissie twijfel bestaan aan de juistheid der voorgedragen opvatting. Verder werd de vraag ter sprake ge bracht, of in artikel 3 een rechterlijke be slissing, inhoudende vermindering van de verplichtingen van den schuldenaar, niet eveneens mogelijk gemaakt dient te wor den, wanneer de schuldenaar nog niet met executie bedreigd wordt, doch niettemin niet meer aan zijn verplichtingen kan vol doen. De regeering verklaarde bevreesd te zijn, dat ook die schuldenaren, die nog in staat zijn, de overeengekomen rente en aflos sing in haar geheel te voldoen, een beroep op de wet zullen gaan doen, indien niet als voorwaarde voor het indienen van een verzoek om vermindering gesteld wordt, dat met executie wordt gedreigd. ROMEREIS NAAR DE KATHOLIEKE PERSTENTOONSTELLING. Gisteren zijn Mgr. A. F. Diepen en de driehonderd Nederlandsche bezoekers van de tentoonstelling van de katholieke pers in besten velstand in de eeuwige stad ge arriveerd. Aan het station waren ter begroeting aanwezig Mgr. B. Eras, procurator van het Nederlandsch Episcopaat te Rome en di recteur van het Nederlandsche College, Pater Rutten procurator generalis van de Orde der Kruisheeren, die heiden op be langrijke wijze de zorgen voor de Neder landsche deelnemers in Rome op zich heb ben genomen. Voorts Mgr. Jan Olav Smit, oud-apostolisch vicaris van Noorwegen, Mgr. Th. P. M. Bekkers uit Voorschoten, rector C. M. Broekman uit 's-Hertogen- boshc, rector Grollenberg uit Amsterdam, de laatste drie als leden van het nationaal comité voor nederland voor de katholieke perstentoonstelling. Tevens waren aanwezig de H.E. Generaal van de priesters van het H. Hart, Pater W Go vaart, Pater Jac. Zey S.J. en vele ahdere Nederlandsche pries ters, te Rome woonachtig. Kort voor de aankomst had zich een hevig onweer boven de stad ontlast, zoodat de reizigers een frissche temperatuur troffen. Hedenmorgen heeft Mgr. Diepen in de H. Sacraments-kapel van St. Pieter de H .Mis voor de pelgrims opgedragen. R.K. Ver.v. Kraamverzorging voer alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribneerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres JBoerhaave- straat 30. FEDERATIE VAN DIOCESANE BONDEN VAN KATHOLIEKE COÖPERATIEVE VEREENIGINGEN. Gistermiddag hield de federatie van dio cesane bonden van katholieke coöperatieve vereenigingen in het Concertgebouw te 's-Hertogenbosch een congres, waaraan naar schatting 1500 leden van de arbeiders- coöperaties deelnamen. Door de groote be langstelling moest in de kleine zaal van het gebouw een parallelvergadering worden gehouden. Het doel van het congres was volgens de inleidende woorden van den bondsvoorzit ter, congresvoorzitter de heer Frijns uit Maastricht, de coöperatieve beweging in heden en toekomst te rechtvaardigen tegen over de aanvallen die op haar worden on dernomen. In de groote zaal sprak het eerst de fede ratievoorzitter, de heer J. A. Kolkman, over de coöperatie in de komende bedrijfs- ordening. Hij was van meening, dat bij de normen, die voor deze toekomstige orde ning gesteld worden, te weinig aandacht wordt besteed aan den verbruiker, maar vooral de verbruikscoöperatie zal ook dan de voorkeur moeten hebben, omdat zij meer dan andere ondernemingsvormen is aan gewezen op de georganiseerde behoeften- voorziening, omdat zij voor de volkswel vaart meer effect sorteert dan wanneer de ondernemerswinst door enkelen wordt ge toucheerd. Zij geniet de voorkeur, daar zij overheersching van kapitaal of arbeid voor komt en aan velen medebezit in de kapitaal goederen verzekert. Na de pauze hield pater J. Jacobs M.S.C. een rede over de coöperatie en de naasten liefde. Spr. vroeg zich af, of het nadeel, dat de coöperatie ongewild toebrengt aan een. bepaald deel van den middenstand zoo groot is, dat zij in strijd komt met de naasten liefde. Voor het .antwoord moet men de voor- en nadeelen voor eigen en andere groepen afwegen. Spr. noemde het economisch voordeel voor de leden, waarop helaas de menschen zich blind staren. Er zijn grooter voordee- len van socialen aard en moreelen aard, de bijdrage tot vorming van den rechtvaardi gen prijs, de besteding van een deel der winst voor sociale doeleinden, de opvoeding tot 'betere waardeering der behoeften. In onze maatschappij wordt ter wille van de winst minder aandacht besteed aan voe ding, Meeding, huisvesting en andere edele ontspanning, als door aanwakkering van het genotleven meer winst is te behalen. De coöperatie stelt zich ten doel de behoefte dekking boven het streven naar winst, haar geestelijke voordeelen maken haar iets an ders dan georganiseerd groepsegoisme. De nood van den middenstand is niet ««n de coöperatie te wijten. Slechts een Mein deel wordt door haar beïnvloed, maar deze nadeelige invloed weegt niet op tegen het voordeel van coöperaties voor andere groe pen. Er is dan ook geen plicht van naas tenliefde, die voorschrijft, dat de coöpe ratie moet verdwijnen. Maar wél moet de ahbeider trachten het toegebrachte nadeel te verMeinen door den middenstand, die van groot sociaal belang is, te steunen. Hij is sociaal niet verantwoord, als hij zonder reden zijn inkoopen doet bij het groot kapitaal. Spr. ried de toehoorders aan de dienst doende geestelijkheid terwille van de ziel zorg niet te vragen propaganda te maken voor de coöperatie. Inspecteur Bolkestein. Bij K. B. is met ingang van 1 November 1936, aan den heer G. Bolkestein op zijn verzoek eervol ontslag verleend als in specteur van het gymnasiaal en het mid delbaar onderwijs, met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. si? TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLI0NAIR. 9. De eerste klant van de schiettent van Toontje van Teu ten was een dike mijnheer. Toen de meneer schoot sprong er meteen een dikke vette poes van het tentje af. Deze poes woonde daar op dat tentje.... Toontje had hem erbij gekocht. De dikke meneer was natuurlijk erg geschrokken en toen de meneer zag dat Toontje hem uitlachte wilde de meneer, die niet wist dat Toontje een mill ionair was hem een draai om zijn ooren geven. 10. Een Mein eindje verderop woonde een meneer die alles gezien had. Deze meneer wist natuurlijk ook niet dat Toontje van Teuten een millionair was en stuurde zijn groote hond op hem af. Maar Toontje gaf daar niet veel om. Hij liep in een kringetje rond zoodat hij weer bij den baas van den hond terecht kwam.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10