ZATERDAG 9 MEI 1936 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN STADS NIEUWS Het Eeuwfeest der Hartebrug-kerk VOORNAAMSTE NIEUWS Z7ste Jaargang no. 5415 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Onze school De „Avondpost" herinnert eraan, dat wijlen jhr de Savornin Lohman ook de openbare school „onze" school noemde. En dit geeft de „Maasbode" aanleiding, om op te merken: „Dat was van Lohman volkomen juist en ook mgr. Nolens en baron van Wijnbergen hebben er bij herhaling de aandacht op gevestigd, dat wij, Ka tholieken, eveneens zorg hadden te dragen voor een zoo goed mogelijke openbare school. Maarwil „De Avondpost", daar in door andere bladen gevolgd, mis schien dat óók niet meer loochenen, dat Katholieken evengoed recht heb ben op plaatsing als leerkracht aan een openbare school? Of moeten wij allen maar ruim en rechtvaardig voor anderen zijn?" Wij zijn het met deze opmerkingen van de „Maasbode" volkomen eens. De openbare school moet ons, Katho lieken, ter harte gaan. Wij moeten voor het openbaar onderwijs zorg dragen, voor zoover 't binnen onzen invloed ligt, opdat het zoo goed mogelijk zij. Voor velen is de openbare school nu een maal feitelijk d e school. En.voor velen kan de openbare school ook beter zijn, dan een bijzondere school, die zij zouden in het leven roepen.... Dat worde toch niet vergeten! Wij, Katholieken, zijn om deze redenen ons bewust van den plicht, zoo veel mo gelijk te zorgen, dat de openbare school beantwoordt aan de eischen, welke men aan die school stellen kan en mag! V „Heldenmoed" en lafhartigheid In „Volk en Vaderland" staat op de 1ste pagina onder den dubbelen kop: „Helden moed en lafhartigheid". „De gevolgen der democratische beschaving": Op 13 April 1868 schoot Theodorus, Negus van Abessynië, zichzelf dood, omdat hij niet door de hand van een mensch wilde sterven,. Als laatste be schikking droeg hij aan zijn vrouw op den Engelschen, die hem verslagen hadden, duizend ossen en vijfhonderd schapen te schenken om hun overwin ning te vieren. Op 2 Mei 1936 vluchtte Haile Selas sie, Negus van Abessynië, uit zijn hoofdstad, daarmede zijn lijfwacht en zijn onderdanen onbeschermd aan het muitende gepeupel achterlatend. Als laatste daad droeg hij aan zijn perso neel op, twee wagons vol-zakken tha- lers en zes wagons met koffie op de vlucht mede te nemen. In Engeland staat een prachtige villa, die eenigen tijd geleden voor hem gekocht werd, gereed. Wat in 1868 de Negus in Abessynië deed, kunnen wij moeilijk als een voorbeeld van heldenmoed beschouwen! Evenmin kunnen wij het huidige Abes synië zien als een model van „democrati sche beschaving", zoodat wat daar gebeurt op rekening zou moeten staan van die on redelijk bejubelde en onredelijk becriti- seerde „democratische beschaving"! t Is een onaanvaardbare opvatting en bewering in „Volk en Vaderland", waarop wij hier met een enkel woord de aandacht willen vestigen. Na de Italiaansche Zege DE NEGUS KOMT NAAR EUROPA. JERUZALEM, 9 Mei. (A. N. P.). De keizer van Abessinië zal zich, naar van be trouwbare zijde wordt vernomen, binnen kort met een klein gevolg naar Europa be geven. Lijdt de negus aan gasvergiftiging? LONDEN, 9 Mei. (A. N. P. Naar een speciale verslaggever van de „Daily Ex press" uit Jeruzalem meldt, heeft de Ne gus hem medegedeeld, in de buurt van Mag- dala een gasvergiftiging te hebben opge daan, van de gevolgen waarvan hij thans nog hinder ondervindt. Haile Selassie heeft op den correspon dent een ziekelijken indruk gemaakt. De wereld in vogelvlucht De groote gebeurtenissen, welke het aan zien der internationale politieke situatie grondig hebben gewijzigd, zijn thans achter den rug. Nieuwe gebeurtenissen worden verwacht, wanneer de Volkenbond Maan dag bijeenkomt Daar tusschen ligt een tijd perk van betrekkelijke rust en afwachting. De Negus is, vermoeid en treurig, te Jeru salem aangekomen en de voormalige „Ko ning der Koningen" heeft zijn intrek ge nomen bij „Koning David". Waarschijnlijk zal zijn verblijf in dit, weliswaar „konink lijke" maar toch bescheiden hotelletje niet lang duren, want naai vernomen wordt, is de Negus van plan om zich weldra met klein gevolg naar Europa te begeven. In Abessynië ruimt maarschalk Badoglio de rommel op, welke de Negus heeft ach tergelaten. De orde is te Addis Abeba her steld, evenals in Harrar, welke laatste stad thans ook door de troepen van generaal Graziani is bezet. Het gerucht gaat te Rome, dat Mussolini weldra een persoonlijk bezoek aan Oost- Afrika zal brengen. Het gerucht lijkt niet waarschijnlijk Uit Parijs komt het bericht, dat Berlijn bezig is aan de uitwerking van een econo misch wereldplan, als aanvulling van het Duitsche vredesplan. Het plan zou nog niet vast staan en de inhoud ervan is natuur lijk evenmin bekend. Maar het wil ons voorkomen, dat het aan goede plannen voor het herstel der wereld-economie niet ont breekt. Wat ontbreekt is de goede wil van de mogendheden om een van die plannen door te voeren. Laat men maar eens beginnen met een valuta-stabilisatie-conferentie, die algemeen als hoogst noodzakelijk wordt be schouwd, maar waarop nog steeds geen uit zicht bestaat. HET GEVAL-FEBER. Men schrijft ons uit Den Haag: Onze R.-K. Raadsfractie heeft het ge daan! Zij krijgt er algemeen de schuld van, dat de R.-K. fractie in de Tweede Kamer van haar Indische specialiteit werd be roofd. Is deze beschuldiging echter wel juist? De Raadsfractie deed toch niets anders en zulks nog wel op grond eener oude af spraak, berustend op een ouder besluit der R.-K. Kiesvereeniging dan de heer Fe- ber eindelijk voor de keuze stellen: te be danken óf als wethouder óf als Kamerlid. De gelijktijdige waarneming dezer twee be langrijke functies, welke indertijd ook den heer Van Vuuren niet was toegestaan, had h.i. nu lang genoeg geduurd. De heer Feber gaf de voorkeur aan het wethouderschap. Dit was zijn goed recht, maar het gevolg dier keuze kan men nu toch niet in het debet der R.-K. Raadsfrac tie schrijven. De heer Feber kende dat ge volg nóg beter dan zij! Nu wordt hier en daar gezegd en ge schreven, dat cumulatie van openbare amibten weliswaar uit den booze is, maar dat in Den Haag wethouder en Kamerlid toch wel samen kan gaan. Ziedaar nu weer zoo'n ellendig achter deurtje, waardoor men aan ongewenschte consequenties kan ontvluchten. De cumu latie uit den booze en niemand spreekt dit meer tegen dan late men haar ook nergens toe, anders blijft het hek van den daim. Er zijn bekwame personen genoeg en de kiezers hebben tot plicht, dezen naar voren te brengen, opdat cumulatie ner gens meer noodig zij. Het geval-Feber moge dezen plicht nog eens ter dege in 't licht stellen. We zullen hiermede intussahen geenszins zeggen, dat onze R.-K. Raadsfractie geen leden zou tellen, geschikt voor het wethou dersambt. We kennen trouwens de hee- ren niet eens voldoende, om daarover te kunnen oordeelen en bespraken deze aan gelegenheid dan ook slechts uit algemeen oogpunt. DE PLUNDERINGEN TE ADDIS-ABEBA. ASMARA, 9 Mei. (A. N. P.). Uit de berichten, die nog dagelijks binnenkomen over de vewoestingen, die plunderende ben den te Addis Abeba hebben aangericht, blijkt, dat de schade buitengewoon groot is. In de afgelegen wijiken der stad knal len 's nachts nog voortdurend schoten. De door de Italianen ingestelde orde-dienst, waaraan gedeeltelijk ook door de te Ad dis Abeba wonende Europeanen wordt deelgenomen, verricht snel werk en maakt met de bandieten, die met wapens in de hand worden aangetroffen, korte metten. Vele plunderaars wachten in de gevange nissen hun veroordeeling af. Nog steeds worden lijken gevonden, die voor een deel verschrikkelijk verminkt zijn. PASTOOR EN KAPELAANS DER JUBILEERENDE PAROCHIE. Van links naar rechts: pater v. d. Snoek, pater Frigge, pas toor Smitz, pater Peerdeman, pater v. Galen De tweede avond van het triduum, gis teren, is het solemneel Lof gecelebreerd door den hoogeerw. heer Deken A. Homulle, met assistentie van den zeereerw. pater S. Smitz, pastoor der jubileerende parochie, als diaken, den weleerw. heer J. Lansber- gen, kapelaan van de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph, als subdia ken, en den weleerw. pater D. v. Galen, kapelaan aan de Hartebrug-parochie als ceremoniarius; de drie andere kapelaans der parochie hadden in het priesterkoor plaats genomen. De feestpredikatie werd gehouden door den zeereerw. pater mr. E. v. d. Helm, vroe ger leeraar aan de R .K. H.B.S. alhier, thans rector aan het R. K. Gymnasium te Rotterdam. Deze avond wilden zijn een hulde aan Maria: de patrones der parochie. En de gewijde redenaar bracht in een van bezieling gloeiende rede de dank van heel de parochie aan Moeder Maria voor de on telbare zegeningen op haar voorspraak ver kregen. En hij bad Maria, dat zij als hare feestgave aan de parochie zou willen schen ken de reinheid der opgroeiende jeugd. De gezangen werden weer voortreffelijk uitgevoerd door het zangkoor. Voor het Lof een praeludium van dr. Surcynsky. „Adoro Te" van Heydt (vierstemmig mannenkoor a capella), de hymne „Auctor beatae", de antiphoon „Ad Jesum", Magnificat", „Re- gina coeli". Het „Tantum Ergo" van Jansen werd door heel de kerk gezongen. Het Marialied „Wees gegroet o Sterre", van Hamers, besloot na den Zegen de plech tigheid. Als postiudium gaf de organist de Fantasie c kl, terts van Jos. Monar. Morgen is het de feestdag! Om half elf solemneele Hoogmis en me dicatie (welke ook door de radio wordt uit gezonden). Van 12 Yt tot 2 uur receptie in de zaal van de pastorie. Om 7 uur Pontifi caal Lof door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem Mgr. J. P. Huibers. Mgr. zal om ongeveer 6% uur arriveeren, even voor de pastorie de auto verlaten, om zich langs een eerewacht van de Jeugdorganisaties naar de pastorie te begeven. Om 7 uur zal Mgr. zich van de pastorie naar de kerk be geven langs dezelfde eerewacht der Harte- brugsche jeugd, die ook na het Lof weer zal zijn opgesteld om den Bisschop uitgelei de te doen. Wij raden allen ook hen, die een vaste plaats in de kerk hebben aan, daar vroeg tijdig aanwezig te zijn. Zeker moeten allen vóór 7 uur hun plaats hebben ingenomen. Den parochianen, die wonen langs den weg, waarlangs de Bisschop zioh naar de pastorie begeeft in 't bijzonder hen, die op de Haarlemmerstraat wonen wordt verzocht morgen te vlaggen. M. BOLDERDIJK. Veertig jaar muziekdirecteur. Op Dinsdag, 12 Mei a.s., zal de populaire Muziek-Directeur, de heer M. Bolderdijk, zijn 40-jarig jubileum als toonkunstenaar herdenken. Hij zal des avonds van dien dag door de zeven muziekvereenigingen, waarvan hij directeur is, worden gehuldigd, waarna hij te 8.30 uur namiddag, in de groote zaal van Hotel „Den Burcht" receptie zal hou den. Hoe deze huldiging zal plaats hebben mogen wij, omdat dit voor den jubilaris een geheim is, nog niet verklappen, doch wij raden onze lezers aan om te 7.30 uur namiddag in de omgeving van „Den Burcht", alwaar de 7 muziekvereenigingen samen komen, een kijkje te gaan nemen; man kan dan zien wat er verder gaat ge beuren. Wij komen na de huldiging nog op een en ander terug. De heer Bolderdijk is in en buitten Lei den bij velen een zeer goede bekende. Als dirigent van verschillende muziekcorpsen heeft- hij ook buiten den kring der mu sici een groote bekendheid verworven. Immers: „wie aan den weg timmert, heeft veel bekijks" zegt niet ten onrechte een oud bekend spreekwoord. En wie heeft den sympathieken dirigent al niet eens aan het hoofd van een of an deren stoet zien marcheeren, altijd met denzelfden, welbekenden glimlach op het gelaat, altijd vriendelijk zooals hij ook in het gewone leven altijd vriendelijk en voorkomend is voor ieder, die hij te woord staat. De heer Bolderdijk heeft thans een 40- jarigen staat van dienst achter den rug, geen staat van dienst die hem onder de „hooggeplaatsten" een naam heeft doen verwerven. Maar dat doet minder terzake. Ieder kan groot zijn op de plaats en in het vak, waar hij geplaatst is. Zoo was het ook steeds met den heer Bolderdijk, Wat hij als zijn taak beschouwde, deed hij zoo Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. BUITENLAND. De Negus te Jeruzalem aangekomen. (1ste blad). Harrar door de Italianen bezet. (2de blad). Een nieuw Duitsch economisch wereld plan? (2de blad) Regentschapsraad benoemd in Egypte. (2de blad). De „Hindenburg" te New-Tork aange komen. (1ste blad). BINNENLAND. Installatie Televisie-commissie. (1ste blad). „Lotisico" voor den Kantonrechter. (Rechtzaken, 1ste blad). Met ingang van 10 Mei a.s. zal de rege ling ingevolge welke de teruglevering van ondermelk door zuivelfabrieken aan vee houders verplichtend is gesteld, voorloopig worden opgeschort. (2de blad). De ondergang van het Ned. Stoomschip Alphard". (2de blda). Hoe de wolkbreuk in Zuid-Limburg huis hield. (Gem. Ber. 3de blad). DE ZOMERTIJD. DE ZOMERTIJD ZAL DIT JAAR AAN VANGEN IN DEN NACHT VAN 14 OP 15 MEI. goed als hij meende, dat hij dit kon doen en daardoor heeft hij gezien vooral de opofferingen van vrijwel alle avonduren velen aan zich verplicht. De heer Bolderdijk begon zijn musicale loopbaan als stafmuzikant bij het 4e Reg. Infanterie hier ter stede, waar hij eerst de pauken bediende en later naar de trombone overging. Reeds in 1902 trad de heer Bolderdijk op als directeur van verschillende dilet tanten-muziekkorpsen en daaraan heeft hij we kunnen wel zeggen zijn hart ver pand. Zijn eerste muziekkorps was „De Echo der Duinen" te Noordwijkerhout, waarvan hij 18 jaar directeur was. Tijdens de mo bilisatie was hij directeur van de beide mobilisatie-muziekkorpsen in Leiden en van het muziekcorps der vestingartillerie. Verder stonden nog onder zijn leiding „On derling Genoegen" te Rijpwetering, „Con cordia" te Waddinxveen, „Leo Xin" te Al phen a.d. Rijn, „Athalia" te Leiden en „Wilhelmina" te Zwammerdam Thans dirigeert hij het „Leidsche Politie- muziekcorps", de „Postharmonie" (waarvan hij reeds 25 jaar directeur is), „P. C. en

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1