De Olympische Spelen te Berlijn t i ZATERDAG 9 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 GYMNASTIEK 26e BONDSFEEST K.N.G.V.—I.T.O.S.A. 1936 Een grootsch turnfestijn Meer nog dan de organisatoren van het 26e bondsfeest K.N.G.V.—I.T.O.S.A. 1936 voorzien hadden, belooft dit turnfeest een der grootste te worden, welke ooit in Ne derland gehouden is. Zooals reeds eerder gemeld, zullen ruim 140 vereenigingen met circa 9000 turnsters en turners aan dit feest deelnemen. Van deze 9000 zijn er 7000 van buiten Amsterdam en 500 bui tenlanders, n.l. uit België, Frankrijk en Hongarije. Uit België schreven tot dus verre in 8 vereenigingen en uit Frankrijk 4. Hiertoe behooren de sterkste clubs van beide landen. De feesten vangen aan op Vrijdag 29 Mei. De gymnastiekvereeniging „Kracht en Vlugheid", welke ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, deze feesten, in op dracht en in samenwerking met het K.N. G.V. organiseert, houdt op den avond van dien dag een receptie in het carlton-hotel. Zaterdagmorgen om 7 uur vangen de wedstrijden aan voor adspiranten. Behal ve wedstrijden in turnen, is er ook voor deze jeugdige K.N.G.V.-leden een hand- bal-tournooi georganiseerd, waarvoor zich circa 60 elftallen hebben aangemeld. Zaterdagmorgen om half elf ontvangt het gemeente-bestuur de officials en af gevaardigden van het K.N.G.V. en „Kracht en Vlugheid" op het stadhuis en neemt daarbij de vlag van het K.N.G.V., welke van Rotterdam komt, in ontvangst om deze te bewaren tot het volgende bondsfeest. Des middags vindt op het stadion de jeugd-uitvoering plaats, waarvoor c.a. 4000 gratis zitplaatsen voor de Amsterdamsche schooljeugd zijn beschikbaar gesteld. De deelneming aan deze uitvoering os zoo groot, dat b.v. het gezamenlijk optrelen van de meisjes in tweeën gesplitst is moe ten worden, daar het stadion-terrein voor een optreden in één groep veel en veel te klein is. Tijdens deze uitvoeringen, wordt op het stadion reeds een begin gemaakt met den landen wedstrijd tusschen de keurploegen •van Holland, België en Hongarije. De keurturners zullen daar o.a. hun vrije oefeningen uitvoeren. Na afloop van deze uitvoeringen wordt een groote optocht ge formeerd, waaraan door 7000 turnsters en turners wordt deelgenomen. Verschillende vereenigingen maken van de deelneming aan dezen optocht veel werk door haar groepen feestelijk te versieren of door het meebrengen van praal wagens. Na afloop van dezen optocht zal, op het terras van het Olympiaplein, een afge vaardigde van het gemeente-bestuur de deelnemers toespreken en begroeten. Zaterdagavond wordt in de Apollohal de landenwedstrijd, welke reeds des mid dags aangevangen was, voortgezet. De keurturners zullen dan werken aan rek, paard, brug en ringen. De belangstelling voor deze wedstrijden is bijzonder groot. Dit is niet te verwonderen, als men weet, dat hier prestaties verwacht kunnen wor den, welke men hier in ons land zelden heeft kunnen aanschouwen. De Hongaren behooren tot de beste turners van Euro pa en vooral het rekturnen staat bij hen zeer hoog. Een der leden van deze ploeg, de wereldkampioen Pelle, wordt niet ten onrechte „het rekwonder" genoemd. Het programma van den landenwed strijd zal afgewisseld worden met het op treden van het Nederl. dameskeurcorps, met het nummer klassikaal brug, waaraan reeds lang onder leiding van den heer G. Kleerekoper wordt gewerkt en dat werke lijk iets zeer bijzonders belooft te worden. Zondagmorgen 31 Mei, ook weer om 7 uur, vangen de wedstrijden aan voor turn sters en turners. Deze wedstrijden worden op verschillende plaatsen gehouden, n..l in de Apollo-hal, turnhal, stadion en op het sportterrein Olympiaplein. Voorzorgsmaat regelen zijn genomen om bij slecht weer alle wedstrijden binnen te doen plaats vinden. Ook wordt Zondagmorgen de demi-finale gehouden van de kampioen schappen handbal voor dames en heeren. Zondagmiddag om 8 uur wordt dan in het stadion een groote uitvoering gehou den, waar, behalve massa-demonstraties, verschillende vereenigingen zullen demon- streeren en ook de buitenlandsche ver eenigingen zullen optreden. Ook zal tijdens deze uitvoering de finale gespeeld worden van het Nederlandsche handbal-kampioenschap voor dames. Groot zijn de verwachtingen, welke ge koesterd worden voor de feestu it voering van Zondagavond. Hier zal door meer dan 500 medewerkers een feestspel opgevoerd worden, met spreek- en bewegingskoren, waarbij de beste clubs, uit verschillende r'eelen van ons land haar medewerking ten beste zullen geven, aan het slot van dit feestspel zal het stadion door fakkel en bengaalsche verlichting fantastisch verlicht worden. Alvorens dit feestspel een aanvang neemt, wordt nog de finale gehouden van het kampioenschap van handbal voor heeren. Na afloop van deze feestuitvoeringen is voor de deelnemers (sters) een „monster- kermis" georganiseerd in alle zalen van Krasnapolsky. Maandagmorgen staat van 9 tot 12 uur een gemeenschappelijk zwemmen in het Amstelparkbad, dat daarvoor door het ge meentebestuur is beschikbaar gesteld, op het programma. Tijdens deze zwemreunie, zullen ook nog zwem- en springwedstrij- den worden gehouden. Des middags vindt de 26e bonds uitvoe ring plaats, waaraan alle turnsters en tur- rers gezamenlijk- zullen optreden en ver schillende keurdemonstraties zullen gege ven worden. Na afloop van deze uitvoe- Het Zwemstadion. - Enkele cijfers. Een dorp in de eenzaamheid BERLIJN, 9 Mei. (Van een specialen A.N.P.-verslaggever) Zooals wy in ons eerste artikel schreven, is het Olympisch Stadion op het rykssport- veld het middelpunt, waar alles om draait. Maar de „bijsterren", het zwemstadion, het hockeystadion, het poloveld en alles wat daarmede samenhangt, zyn toch be langwekkend genoeg, om er de noodige aandacht aan te schenken. In de onmiddellijke nabijheid der steen en arena ligt het fraaie zwemstadion. Aan twee zijden zijn groote tribunes gebouwd, plaats biedend aan 10.000 toeschouwers. Hulptribunes kunnen nog worden opgetrok ken en zoo zullen wel een kleine 20.000 toe schouwers in de zwem week eiken morgen en middag de wedstrijden, die zeer belang rijk beloven te worden, bijwonen. Er zijn twee bassins, het wedstrijdbekken voor de snelzwemmers en het springbassin, van elkaar gescheiden door een lagen muur. De gedachte, om deze bassins van elkaar te scheiden, is uitstekend, daar men nu rus tig in beide bassins tegelijk kan oefenen. Het bassin voor de snelzwemmers is 50 meter lang en 20 meter breed, een magni fieke wedstrijdbaan. In het andere bassin zijn sprongen van 1, 3, 5 en 10 meter te maken. Onder de tribunes liggen de kleed kamers, het geheel ziet er eenvoudig, maar smaakvol en vooral practisch uit: het valt slechts te hopen dat onze zwemsters en zwemmers hier triomphen zullen vieren. Het hockeystadion is vlak bij den hoofd ingang gelegen en hier kunnen zonder houten tribunes 8000, met noodtribunes 16.000 toeschouwers worden geborgen. In het tennisstadion zullen verder basketball wedstrijden en een gedeelte van het scher men worden verwerkt. Achter den marathoningang ligt het poloveld, waar ook een belangrijk deel der ruiterwedstryden zal plaats vinden. Op dit veld kunnen 400.000 personen worden op gesteld en het is begrijpelijk, dat men dit in de toekomst voor groote demonstraties zal gebruiken. Aan den eenen kant begrensd door het Olympisch Stadion is er aan de tegenover gestelde zijde een 18 meter hooge aarden wal opgericht met in het midden de 76 meter hooge Fuehrertoren, waarin de Olympische klok wordt opgehangen. Op dit terrein, waarvan de afmetingen 375 bij 270 meter bedragen, zullen de athleten voor hun opmarsch Dij de openingsplechtigheid worden opgesteld. De Fuehrerturm is niet de eenige op het rijkssportveld. Wij hebben er nog 6 ontdekt, n.l. bij het poloveld, de Friezen- en SaKsentoren rechts, de Fran ken- en Zwabentoren links tegenover den Fuehrertoren en voor het Olympisch Sta dion, bij den hoofd-ingang, tegelijkertijd als sluitstuk van het parkeerterrein voor bus sen en auto s de Pruisen- en Beieren-toren. Zij zijn alle 35 meter hoog en dienen in hoofdzaak om het verkeer uit de lucht te regelen, terwijl ook de brandweer en de geneeskundige dienst hier zijn onderge bracht. Tenslotte willen wy nog enkele cijfers noemen, die door hun grootte wel een zeer duidelijk beeld geven van het monster- werk dat hier verricht is. Gedurende twee jaar is op het rykssport- veld door 2000 a 2500 arbeiders gewerkt, niet door leden van den arbeidsdienst, maar door betaalde werkkrachten. Meer dan 600 firma's hebben opdrachten voor een of an der onderdeel gekregen en indien men hen, die in het ryk aan deze opdrachten hebben meegewerkt meetelt, dan komt men tot een aantal van 7000 a 8000 arbeiders, die ge durende twee jaren him brood hebben kun nen verdienen. HET OLYMPISCH DORP. Indien men den grooten weg van Ber lijn naar Hamburg, de Heerstrasse volgt tot voorbij het vliegveld Staaken, dan zal men rechts van den weg, in een heuvelachtig ge deelte het Olympische dorp kunnen vinden. Een bezoek aan dit dorp, waar het grootste deel onzer mannelijke athleten zullen wor den ondergebracht, heeft een diepen indruk op ons gemaakt. Aan den weg ligt het groote ontvangstgebouw, waar ook de hal der naties en het enorme restaurant ge vestigd zyn. In de hal der naties heeft elk land een afzonderlijke ruimte gekregen, waar de attaché van dat land met zijn hel pers dag en nacht bezoekers en athleten behulpzaam zullen zijn. Voor Nederland zal de ook in ons land bekende ruiter ritmeester graaf Uxkuell als attaché optreden Wij zijn bij ons bezoek rondgeleid door den adjudant van den commandant van het dorp, luitenant Ber- nau, die ons in vloeiend Nederlandsch de bijzonderheden van deze stad heeft getoond. Rechts van den ingang, tusschen de huis jes in, ligt het Hindenburg-huis, dat het vermaakcentrum zal zijn voor de heeren athleten gedurende de dagen, dat zij in het dorp zullen wonen. lederen avond zullen hier filmvoorstellingen worden gegeven, variété, kortom, men zal alles in het werk stellen om het den deelnemers zoo aange naam mogelijk te maken. Overal is aangedacht. Zoo hebben de Mohammedaansehe deelnemers een plek in het dorp gekregen, waar zij hun gebeden kunnen zeggen, voor de Finnen is het spe ciale, voor West-E^ropeesche begrippen barbaarsche Saunabad gebouwd, de Japan ners hebben weer iets anders geprefereerd. Zoo had ieder zijn wenschen, ook de Ne derlandsche equipe. Maar die wenschen heeft men vrijwel allen kunnen inwilligen. De Nederlandsche equipe heeft vijf hui zen, villa's mogen we geurst zeggen, tot haar beschikking gekregen. Zij heeten Constanz, Baden-Baden, Kaiserlautern, Neustadt en Darmstadt en zijn alle links van den ingang van het Olympisch dorp ge legen. In zwart en wit zijn de wapens dezer steden buiten op den muur geschilderd. Deze huisjes bieden plaats aan 16 tot 28 personen. In de meeste gevallen kunnen er twee athleten op een kamer slapen, natuur lijk is er wascn- en woongelegenheid. Het geheel is in rrissche kleuren uitgevoerd en ziet er zoo smaalvoL en hygiënsch uit, dat wij ons kunnen voorstellen, dat de athle ten hier wel altijd zouden willen blijven wonen. In iedere kamer zijn tafel en stoelen geplaatst, er zijn kasten, er is centrale ver warming, niet voor het gebruik in den zomer, maar om thans alle vocht er uit te stoken. Aan de wanden zijn fraaie foto's opgehangen, voorstellingen van de boven vermelde steden, die de athleten ter herin nering mee naar huis mogen nemen. De kunstenaars uit deze steden zijn spe ciaal naar het dorp overgekomen, om er fraaie wandschilderingen uit te voeren. Kosten noch moeite zijn gespaard om alles tot in de puntjes te verzorgen. In deze huizen wordt niet gegeten, dat geschiedt in de z.g. „Wirtschaftsgebaude", waar de keukens zijn, en verder eetzalen, werkplaatsen voor de smeden, de electro technici, de wasscherij, bakkerij, kortom niets is er vergeten. Ook de Hollandsche equipe beschikt hier over een zaal, waar wel 250 personen ge makkelijk tezamen kunnen eten. De maal tijden worden elecirisch toebereid, er is een ijskast, er komen een chefkok en stewards. Alles is goed geventileerd en als men niet in de zaal wil eten, krijgen de athleten hun maaltijden op het terras gereserveerd. Met gouden letters zal boven dat gedeelte, waar jong Nederland het inwendige zal verster ken, het woord Holland" komen te staan. Ook hier zijn weer duizenden arbeiders aan het werk gezet, een berg afgegraven, 800 boomen zijn „verzet", er ligt bijna 8 k.m. weg in het dorp, er staan 80 soldaten ter beschikking, waarvan het grootste deel meer dan 8 talen spreekt.... De 150 huizen van dit dorp des vredes, zooals het genoemd wordt, ligt verspreid over een terrein, dat een oppervlakte heeft van 4 1/2 bij 3 k.m. de natuur is hier won derlijk mooi en de tuinarchitecten hebben hun uiterste best gedaan om met boomen, bloemen, planten en grasvelden een prach tig geheel te krijgen. Op 20 Juni komen de eerste athleten reeds, het zijn de Argentijnen. En voor dien datum staat het Olympische dorp open voor bezoekers uit alle deelen der wereld. Voor de maand Mei hebben 750.000 per sonen zich reeds tevoren aangemeld. En tot het einde der spelen zal er leven en bedrijvigheid zyn. Maar dat zal teloor gaan in de oneindige stilte der natuur. ring vindt op plechtige wijze de prijsuit reiking plaats en wordt het feest officieel door den K.N.G.V.-voorzitter gesloten. Dat voor dit feest vele en groote voor bereidingen noodig zyn geweest, spreekt vanzelf. Reeds gedurende een tweetal ja ren werkt de regelingscommissie en een staf van technici hieraan. De technische leiding is in handen van de heeren J. H. F. Sommer, voorzitter, hoofdleider, te Dor drecht, G. C. van den Bergh, Utrecht, lei der algemeene vrije oefeningen der dames en meisjes en van den voorgeschreven rei dans, G. J. W. Brand, Schiedam, leider der algemeene vrije oefeningen der jongens, M. N. Polak, Amsterdam, leider samenstel ler chronologische tabellen, wedstrijdlei der. Aan dit bureau zijn nog een aantal technici toegevoegd. Vooral het logies en de voeding van alle deelnemers bereidt bijzonder veel zorg, doch dank zij de medewerking van het Gemeentebestuur, hetwelk trouwens in alle opzichten de organisatie steunt, zal de commissie er in slagen allen deelnemers op goede wijze onder te brengen. Het is te hopen, dat Amsterdam er toe zal medewerken, dat het werken van al deze turn-enthousiasten niet te vergeefs zal zijn geweest en in alle opzichten zal medewerken om het 26e bondsfeest van het K.N.G.V. tot een groot feest van Am sterdam te maken. WANDELSPORT R.-K. WANDELAARS! Morgen 10 Mei houdt de R.-K. Sportver- eeniging Teylingen te Sasenheim een barsch door de bollenvelden. Als het weer medewerkt dan belooft deze middag was, want wie kan beter een bollenmarsch uit schrijven dan een vereeniging, die mid den in de velden thuis hoort. Werkelijk het is den secr., den heer van den Berg, toevertrouwt, want het parcours is wel zoo mooi samengesteld, dat het morgenmiddag een lust wordt om deze marsch mede te loopen. Ook de herinneringsmedailles zijn speciaal voor deze marsch ontworpen. Dus R.-K. wandelaars, K. J. C. en Jo- sephsgezellenvereenigingen, op naar Sas- senheim om aldaar om 12 uur te starten. Laat dezen middag niet voorbijgaan en steunt de R.-K. wandelsport door een veel vuldige opkomst. Want laat bij u allen voorop staan: het R.-K. verband, daar hoo- ren wij thuis. Laat ons allen nu eens samen naar het KSA-gebouw te Sassenheim gaan, om aan de R.K. wandelsport te geven datgeen waar ze recht op hec 't. Ik roep u allen tot ziens toe in Sassen heim. L. RITZEN, Consul van den D. H. A. K. Afd. Wandelsport. HET SCHAAKSPEL Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan den redacteur dezer rubriek, W. H. van der 'i Nat, Witte Rozenstraat 40a, Leiden. DE FRANSCHE PARTIJ. (Vervolg.) In vervolg op de verleden week ge plaatste partijen zullen wij thans eens de variant bespreken die wel het meest ge speeld wordt, vooral in den laatsten tijd, nl. 3. Pblc3 na de zetten: 1. e2e4, e7 e6; 2. d2—d4, d7—d5. Zwart heeft nu de keuze: 3Lf8 b4; of 3c7c5 (van Marshall af komstig); 3d5xe4; of 3 Pg8—f6. Welke 'zet nu wel de beste is, daar loo pen de meeningen nogal over uiteen. Vier maal (in de 3e, 5e, 7e en 9e partij) paste Euwe de zet 3Lf8b4 toe. We mo gen hieruit eigenlijk twee conclusies trek ken nl. ten eerste: door dezen zet toe te passen in al de Fransche partijen van deze voor Euwe zoo uitermate belangrijke match, zal Eeuwe dit wel de beste voort zetting vinden (of hebben gevonden) en ten tweede: Euwe behaalde uit deze vier partijen in totaal slechts.een half punt je (nl. in de 5e partij). Hieruit zou volgen, dat de zet niet zoo heel best is. Het is echter zeer gevaarlijk uit dit slech te resultaat zulk een gevolgtrekking te maken, daar er andere factoren van in vloed zijn geweest. Waarschijnlijk de beste zet voor wit is 4. a2a3. Er kan dan vol gen: 4Lb4xc3f, 5. b2 x c3, d5xe4; 6. Ddlg4, Pg8—f6! 7. Dg4 x g7, Th8—g8. 8. Dd7h6, Lc8d7 enz. In zijn negende partij tegen Euwe (ge speeld op 22 October '35 in het Meisjes Lyceum) beproefde Aljechin een tempo te winnen door 4. a2a3 na te laten, en direct 4. Ddlg4 te spelen. Door een min der goeden zet van Euwe (7Pf6 x e4) kwam wit in belangrijk voordeel Dr. Lasker beproefde in zijn party te gen Maroczy (New York 1924) na de zet ten: 1. e2e4, e7—e6; 2. d2—d4, d7—d5; 3. Pblc3, Lf8b4; 4. e4e5. Er voCgde: 4. c7c5; 5. a2a3 c5xd4 (ook 5. Lb4 x c3f 6. b2 x c3, c5c4 is mo gelijk) 6. a3xb4, d4xc3; 7. b2xc3, Dd8 c7 enz. Zwart staat iets beter, hetgeen niet pleit voor den zet 4. e4e5. (1. e2e4, e7—e6; 2. d2—d4, d7—d5; 3. Pblc3) c7c5 is de zet van Marshall. Het beste antwoord is 4. e4 x d5. Er kan volgen 4. e6xd5; 5. Pglf3, Pb8 c6; 6. Lfle2 Pg8—f6 enz. Weer een andere speelwijze is: (1. e2e4 e7e6; 2. d2—d4, d7—d5; 3. Pbl—c3) d5 x e4. Over de waarde van deze speelwijze zijn de meeningen der meesters ook langen tijd zeer verdeeld geweest. Tarrasch heeft ze verworpen, omdat zwart met het slaan van den pion zijn centrum opgeeft. Lasker en Rubinstein daarenfégen hebben ze dik wijls in de praktijk toegepast. Het vervolg kan zijn: 4. Pc3 x e4 Pb8 d7; 5. Pgl—f3 Lf8e7; 6. Lfl—d3, Pg8—f6; 7. Pe4xf6; Le7xf6 met ongeveer gelijke kansen, (aldus Dr. Tartakower). Rest ons van de voornaamste varianten de veel gespeelde zet (1. e2e4, e7e6; 2. d2d4, d7d5; 3. Pbl—c3) Pg8—f6, welke ik voor de volgende keer bewaar. Thans laat ik hier volgen een zeer merk waardige partij, ontleend aan Aljechins boek „Mein hundert beste Schachpartien" Deze, door Aljechin in Moskou in 1915 ge speelde partij tegen een door hem niet vermelden tegenstander is een unicum en ik geef ze hier ook alleen om die reden. 1. e2e4 e7e6 2. d2d4 d7d5 3. Pbl—c3 Pg8—f6 4. 'Lelg5 Lf8b4 5. e4e5 h7—h6 6. e5 x f6 h6 x g5 7. f6 x g7 Th8g8 8. h2h4 g5 x h4 9. Ddl—g4 - Lb4e7 Om pion h4 te dekken en tegelijk door Le7f6 de lastige witte pion op g7 te ver overen. Het verloopt echter heel anders. 10. g2g3 c7c5 11. g3xh4 c5xd4 12. h4h5 d4xc3 13. h5h6 c3xb2 14. Tal'bl Dd8—a5f 15. Keie2 Da5xa2 Reeds een merkwaardige stand. Het wordt nog veel interessanter. 16. h6h7 Da2xbl 17. h7xg8Dt Een tweede witte dame is op het bord verschenen. 17 18. Dg8xf7 19. Ke2—f3 20. Dg4xe6t 21. Df7—f4f 22. De6e3f 23. g7g8D Ke8d7 Dblxc2f Pb8c6! Kd7c7 Kc7b6 Le7c5 b2blD Drie witte en twee zwarte dames!! 24. Thlh6! Met dezen stillen zet wint wit. Er dreigt R.K.S.V. „De Bataven". Morgen nemen onze tippelaars deel aan de 30 K.M. Bloembollenmarsch te Sassen heim. De R.K.S.V. „Teylingen" heeft aan „De Bataven" verzocht wederom als hoofd- peleton te fungeeren. In verband hiermede moeten wij vroegtijdig aan den start ver schijnen. Vertrek per fiets vanaf de Har- tebrugskerk. Wij verzoeken allen zooveel mogelijk aan deze marsch deel te nemen. De training voor de athleten gaat Zon dag op den gewonen tijd door. Dg8—d8 mat. Op 24. Dblxfl zou vol gen: 25. Df4b4f Dfl—b5 26. Dg8d8f Kb6a6 27. De3a3f waarna mat volgt in twee zetten. Terecht een unicum op schaakgebied. Zeer sterke spelers, meesters, kunnen zich vaak tegenover zwakkere tegenstanders veel veroorloven. Zij kunnen bijv. de partij beginnen met een stuk minder, een voor gift dus. In de volgende partij speelde Dr. Tarrasch tegen het lid van de Nürnberger Schaak club H. Laubmann en gaf de toren op al vóór. By het naspelen, moet men dus eerst Tal van het bord verwijderen. De opening is, ter afwisseling, eens een geheel andere dan de tot dusver besproke- nen, nl. een koningsgambiet. Wit: Dr. S. Tarrasch. Zwart: H. Laubmann. Wit zonder Tal. 1. e2e4 2. f2—f4 e7e5 e5xf4 Zwart neemt het gambiet aan. 3. Pgl—f3 g7g5 Een der zeer vele varianten van het aan genomen koningsgambiet. 4. h2h4 g5g4 5. Pf3g5 h7h6 6. Pg5xf7 Ke8xf7 Om zoo snel mogelijk een felle aanval te verkrijgen offert wit een stuk. Dat is nu reeds twee siukken achter. 7. d2d4 d7d5 8. Lclxf4 d5xe4 9. Lfl—e2 h6h5 10. 0—0 Kf7g6 Wit is weliswaar twee stukken achter, maar op Pbl na, zijn al zijn stukken zoo gunstig mogelijk opgesteld, terwijl zwart alleen zijn koning in 't veld heeft. Juist een nadeel dus. 11. Pbl—c3 Lc8—f5 12. Lf4e5 Pg8—f6 13. Pc3xe4! Pf6xe4 14. Tflxf5 Kg6xf5 Twee torens en een paard achter! 15. Ddl—flf Kf5g6 Beter was nog Ke6, want nu volgt: 16. Le2d3 Dd8—d5 I 46 ii i i f S i Q 41 i H S j 41 ABCDEFGH Wit kondigde nu mat aan in zeven zet ten! Probeert u het zelf eens! Aan het eind van dit artikel zal ik de zeven zetten plaatsen. Twee stellingen A. Eindspel van H. Rinck, Barcelona. A BCDE FG H Wit: Ke2, Le3, Pg4, pion d2. Zwart: Kc4, pion a2, b5. Wit begint en wint. Opgemerkt wordt, dat pion a2 onscha delijk dient te worden gemaakt. B. Uit een partij van Berger. ABCDEFGH Wit: Khl, Ddl, Tal en el, Lel, Pbl en e6, pionnen a4, b4, g2, h3. Zwart: Kg8, Df2, Ta8 en f8, Lb6, Pc6 en f6, pionnen a7, b7, c7, e4, g7, h7. Er volgde: 15Pf6g4 16. Pe6xf8 Df2g3 17. Ddlxg4 en nu zet zwart mat in 4 zetten! Oplossingen van deze stellingen worden niet ingewacht. (Oplossing van het mat in 7 zetten uit de partij van TarraschLaubmann: 1. Df6fKh7; 2. Dh8:f—Kg6; 3. Df6f—Kh7; 4. Df5f—Kh6; 5. Df8:f—Kg6; 6. Dg7f— Kf5; 7. Df6 maf).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14