STADS NIEUWS VRIJDAG 8 MEI 1936 No. 8414 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HET EEUWFEEST DER HARTEBRUG-KERK TE LEIDEN 27ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg vooruitbetaling: Voor Lelden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Zaterdag zal Mussolini den toekomsti- gen status van Abessynië bekend maken. De Negus in Palestina aangekomen. Djijiga bezet. (2de blad). Arrestatie van verscheidene intellec- tueelen te Weenen wegens nat.-soc. agita tie. (2de blad). Oppositie tegen de politiek van Baldwin en Eden. (2de blad). De politiek der Kleine Entente in een communiqué vastgelegd. (2de blad). Amy Mollison maakt een record-vlucht van Engeland "aar Kaapstad. (Luchfcv., (2de blad). BINNENLAND. Mr. Goseling is gekozen tot voorzitter van de fractie der R. K. Staatspartij in de Tweede Kamer. (2de blad). Zoo mogelijk wordt per 1 Juni gehakt in blik voor werkloozen verkrijgbaar gesteld. (2de blad). Ingediend is een wetsontwerp tot het afstaan van het koninklijk paleis te Am sterdam aan den Staat en tot het uitkeeren van 10 millioen aan de hoofdstad voor den bouw van een raadhuis. (2de blad). Deken Haenraets van Sittard heeft een belangrijke reliquieënvondst in zijn pasto rie gedaan. (Gem. Ber., 3de blad). Bedriegerijen bij het wegen van varkens op de R'damsche markt. (1ste blad). Het s.s. „Amsterdam" tegen een pijler van de Hembrug gevaren, (lste blad). Het s.s. „Alphard" ter hoogte van Oos tende aangevaren en gezonken. (Gem. Be richten, 3de blad). LEIDEN. B. en W. stellen den Raad een wijziging voor in de gastarieven. (1ste blad). Bij een motorongeluk nabij de Vink, vond de bestuurder den dood, twee zijspan passagiers zwaar gewond. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Hoe het Rijkssportveld voor de Olym pische Spelen te Berlijn er uitziet. (3de blad). jongste kwam na eenig entijd tot het be wustzijn terug en kon toen enkele mede deelingen doen omtrent him identiteit. Het duurde vrij lang alvorens genees kundige hulp ter plaatse was, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat de Vink tele fonisch een allerongelukkigste verbinding heeft. Met Leiden is de Vink rechtstreeks verhonden, doch de Gemeentelijke Genees kundige Dienst verleent niet dadelijk hulp buiten Leiden. Voorschoten zelf is vanuit de Vink slechts intercommunaal'te bereiken, aoo- dat telefonische aanvrage veel te veel tijd in beslag neemt. Het duurde dan ook ge- ruimen tijd alvorens de doctoren de Boer en v. d. Stoel aanwezig konden zijn, terwijl ook de Leidsche G.G.D. langer dan ge- wenscht was uitbleef. Nadat de gewonden voorloopig ter plaat se verbonden waren, .zijn zij beiden naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Natuurlijk veroorzaakte dit noodlottig ongeval een grooten toeloop van nieuws gierigen, die veelal per fiets, motor of auto passeerden. Een en ander bracht op den drukken verkeersweg een waren chaos teweeg, zoodat de politie handen vol werk had om het verkeer in goede banen te lei den. De motor werd door de Voorschotensche politie in beslaggenomen. De Officier van Justitie te Den Haag werd onmiddellijk van het gebeurde op de hoogte gesteld. Op de plaats van het ongeval was mede aanwezig de zeereerw. pater Friedrichs van het Klooster der Paters Montfortanen aan het Haagsche Schouw. DE „HARTEBRUG" IN BRUID S-TOILET. De lente is de honderd-jarige Hartebrug- kerk binnengevaren. De lente, die uit dorre takken groen en bloesem to overt, heeft ook de kille, stee- nen muren van de jubileerende Francis caner-kerk verwarmd en doen uitbotten. Als een bongerd in de Betuwe hebben de muren en de gewelven zich getooid met een schuimend-witte bloesempracht, ter eere van het eeuwfeest dezer kerk, van welke de Mei-koningin zelve de hooge bescherm vrouwe is. De Hartebrugskerk heeft zich, zooals de Kerk zingt op het feest van Maria Onbe vlekt Ontvangen, „gekleed als een bruid, opgevierd voor haren bruidegom". Het imposante gebouw, dat in a 11e- daagsch gewaad reeds zulk een feestelijken indruk maakt, is nu in een kostbaar bruids-toilet gestoken een bruidsCostuum van witte bloemen. Wit is de kleur van de onschuld en van de maagdelijkheid, wit is de wapenkleur van Maria zooals zij op bijzondere wijze geëerd wordt in deze tempel: als Degene, die zonder smet ter wereld kwam. Toen de parochianen gisteravond him feestvierende kerk binnentraden, stonden zij beduusd te kijken naar de weelde van witte bloemen, aan de oude muren ontspro ten; naar het pralende licht, dat in een stil le jubel de altaren omstraalde, en zich weerkaatste in het goud en zilver, waar mede het koor rijkelijk was uitgedost. Hun aandacht weqpl echter onmiddellijk afgeleid van de bijkomstigheden en on weerstaanbaar getrokken naar de hoofd figuur van deze feestviering: het beeld van de Meikoningin, met de zilveren kroon op het hoofd, als een vorstin tronend in een met blanke Calla's omlijste nis boven het hoofdaltaar. Maria staat daar „in de gloria", overgo ten van licht, „bekleed met de zon", neer ziend op hen, die Haar in deze kerk met zooveel liefde vereerden. Wolken van witte Hortensia's stijgen op van de zij-altaren en het hoofdaltaar, drijven omhoog langs de pilaren naar het Maria-beeld, dat beide handen uitstrekt om deze Mei-hulde in ont vangst te nemen. Deze kerk, die boven den hoofdingang trotsch verkondigt aan al, wie maar lezen wil, dat zij is het „Huis van God en de deur des Hemels" heeft aan Haar, die in de li tanie van Loreto wordt genaamd de „deur des Hemels", een eere-plaats gegeven bij het Huis van God: het goud-stralende ta bernakel, dat omwiiifd door de palmen der overwinning, met veel piëteit werd omge ven door een krans van rose rozen. Een koningskroon overhuift het pries terkoor; linten in de pauselijke kleuren verbinden deze kroon met de wapens van den Bisschop en van de-Orde der Minder broeders, die links en rechts van het hoog altaar zijn aangebracht. De feestvreugde, die zich rond Taberna kel en Madonna-beeld in een Magnificat van bloemen, licht en guirlandes uitviert, golft als een zachte hymne voort in het schip der kerk, waar alle heiligen-beelden aan het jubileum schijnen deel te nemen. Bloemenluchters van witte Hortensia's en seringen hangen uit het gewelf omlaag, en geven de feeststemming door aan de tri bune van het zangkoor. De geheele kerk is een feestzaal gewor den ter eere van de honderd-jarige. De jaartallen van de jubilaresse zijn aan weerszijden van het priesterkoor in bloe men geschreven roode anjers op een fond van witte seringen. Honderd jaren.... Honderd jaar na de zen.... zullen, naar wij hopen, de kinde ren van onze kinderen cpnieuw het eeuw feest van de Hartebrug vieren. Er zullen oude foto's voor den dag komen van het ju bileum in 1936 en van het feestkleed der kerk. Men zal vol bewondering zijn voor deze grandiose versiering en wellicht tot elkaar zeggen: „Mooier dan honderd jaar geleden kunnen we onze kerk niet uitdos sen. Laten wij de versiering maken als in 1936." Aan de ontwerpers van de versiering onze lof, evenals aan de uitvoerders (de bloemenschat werd geleverd door den heer C. Mulder). Van de moeilijke opdracht de ze wijdsohe en gepolychromeerde kerk met smaak en luister te versieren, hebben zij zich met toewijding en met succes ge kweten. DE OPENING VAN HET TREDUUM. Wij gevoelen ons bij deze feestviering als „medeburgers der heiligen", ab „huisge- nooten Gods" waarlijk, in deze woorden van den weisprekenden kanselredenaar ka pelaan H. Drost tijdens het solemneel Lof van gisteravond in de Hartebrugskerk ligt geen overdrijving. 'Degenen, die gisteravond in de zoo feestelijk versierde kerk tegenwoor dig waren bij het Lof, hetwelk werd gece lebreerd door den doorluchten en hoog- waardigen Heer Mgr. Taskin, gevoelden zich ab opgeheven in een hooger wereld vrij van verdriet, ontbonden van zorgen, in een wereld met een perspectief op de eeuwigheid. De kerk was vanzelfsprekend ge heel gevuld met belangstellende, met mee levende Katholieken. Mgr. Taskin werd om kwart over acht van achter in de kerk afgehaald door de aanwezige geestelijk heid. Bij het Lof, dat daarna aanving, werd Mgr. geassisteerd door den pastoor der feestvierende parochie den zeereerw. pater S. Smitz en de kapelaans de weleerw. pa ters P. Frigge, J. v. d. Snoek, P. Peerde- man en D. v. Galen. In 't priesterkoor had den plaats genomen de z.eerw. hooggel. heer prof. A. Cleophas en twee eerw. paters Montfortanen van Voorschoten. De weleerw. heer H. Drost, kapelaan te Rotterdam, hield onder het pontificiaal Lof de feestpredicatie, welke het gehoor opvoerde in de echte feeststemming een stemming van blijde dankbaarheid en ernstige overweging tegelijk. De eerw. redenaar riep voor den geest de vreugde, die er is genoten in het kerk gebouw door zoo talrijken in den loop van een eeuw, de droefheid, die er is getroost, de genade, die er is geschonken. In dit kerkgebouw hebben de Katholie ken, arm en rijk, jong en oud, zich één ge weten in het medeleven, in vreugde, 't me deleven in droefheid, in het samenvieren der kerkelijke feesten. In dit kerkgebouw heeft het voorge slacht de genade gevonden, om het Ge loof te bewaren. Dit geslacht kan er ook vinden de genade, om het Geloof over te leveren aan hen, die na ons komen. De predikant schetste vervolgens, hoe zwaar de verantwoordelijkheid is van de genen, die leven in dezen tijd, waarin openlijk verkondigd en gepropageerd wordt, dat de menschheid zich moet los scheuren van de Kerk, van Christus, van God. De wereld kan alleen gered worden door de Kerk. En de Kerk vormen w ij. De Kerk is verdeeld in parochies, in parochie kerken. De parochianen van deze jubilee- rende kerk hebben de taak, het Geloof zelf te beleven, en rondom hen uit te dra gen. In de parochie-kerk worden hun de middelen gegeven, de genaden geschonken, om die taak ten uitvoer te brengen. Met stille aandacht volgden allen den gewijden redenaar in zijn bezielende en overtuigende predicatie. Het zangkoor heeft op zeer verdienste lijke wijze de plechtigheid opgelubterd. Bij het binnentreden van den Protonotarius Apostolicus Mgr. Taskin werd door den heer Theelen het Praeludium van Fillippo Capocci op. 16 gespeeld. Het koor zong onder het lof „Salutus hu- manae Sa tor" voor jongens- en mannen koor van Joh. Plag, het Gregoriaansche „Ave Maris Stella", de antiphoon „Felix es" voor jongens- en mannenkoor van A. Wiltberger „Regina Coeli" (Grego- riaansch), „Tantum Ergo" voor jongens- en mannenkoor van Joh. Plag, Na het Lof werd op het orgel gespeeld het postludium „lm freien Stiel" van Robert Schweich, op. 118. De indrukwekkende godsdienstplichtig heid werd na den zegen besloten met het gezamenlijk zingen van een Maria-lied. Vanavond om 8.15 uur wordt het Lof ge celebreerd door den hoogeerw. heer De ken Homulle en de predicatie gehouden door den zeereerw. zeergel. pater mr. v. d. Helm O.F.M. Foto Slegtenhorst. De wereld in vogelvlucht Zaterdagavond om 11 uur zal Mussolini van het balkon van het Palazzo Venezia af den nieuwen status van Abessynië, dat nu „Italiaansch-Ooet-Afrika" b geworden, uit eenzetten. De Italiaansche bladen schrijven reeds dat al geheele annexatie de eenige moge lijkheid is, welke Italië kan aanvaarden, zoodat men kan aannemen, dat het hier op wel zal uitdraaien. Een soort protecto raat of mandaat wenscht Mussolini blijk baar niet en hij wacht niet eens de bijeen komst van den Volkenbondsraad te Genè- ve af, maar stelt de mogendheden voor het feit, dat alles reeds in kannen en kruiken is. Er blijft den Raad dan ook niets an ders over, dan zich bij den nu eenmaal ge schapen toestand neer te leggen. Waarschijnlijk zal de Fransche delega tie te Genève voorstellen, om een beslis- sing over belangrijke vraagstukken uit te stellen tot na de formatie van een nieuwe regeering in Frankrijk en dan heeft Mus solini inmiddels den tijd om zich onge stoord in Abessynië te nestelen. Van ver dere eventueele sancties zal hij zich wei nig behoeven aan te trekken. Een triest einde van de Volkenbonds actie. De Negus b inmiddeb te Haifa aangeko men en doorgereisd naar Jerusalem. Zijn spel b uit. Misschien gaat hij nog naar Genève om daar zijn belangen te beplei ten, maar hij zal wel aan doovemans deur kloppen. In Europa heerscht den laatsten tijd nu eenmaal het systeem van het „voldongen feit". Wie iets bereiken wil, doet het een voudig, ook al schendt hij daarmee plech tig bezworen verdragen. Het schijnt ook de eenige manier om aan bepaalde toe standen een einde te maken, want zooals blijkt uit een pas uitgegeven communiqué der Kleine Entente, is niemand geneigd om eenmaal verkregen of afgedwongen voorrechten prijs te geven of een verande ring te brengen in een situatie welke voordeel oplevert. HET INTERIEUR VAN DE FEESTVIERENDE HARTEBRUG-KERK TE LEIDEN. Motor met zijspan bij de Vink verongelukt Bestuurder gedood, twee passagiers ernstig gewond Na aanraking van trottoirband te water gereden Gbtermiddag te half zes heeft op den Haagweg, tusschen de brug Ter Wadding en de Oude Vink een ernstig motorongeluk plaats gehad, i^aarbij de motorrijder werd gedood en zijn twee passagiers vrij ernstig warden verwond. Omstreeks dien tijd reed de 54-jarige A. R. W., directeur der Z.-H. verzekerings maatschappij te Den Haag, met zijn mo tor in de richting van de Vink, terwijl in de duo waren gezeten de heeren P. C. K., een 59-jarige kantoorbediende, en diens 31- jarige zoon H. J. K., beiden eveneens uit Den Haag. Zij waren dien dag in Meppel geweest en nu op weg naar hun woon plaats. Op de grens der gemeenten Leiden en Voorschoten, welke gevormd wordt door de brug ter plaatse schijnt er iets gebeurd te zijn. Men vermoedt, dat de bestuurder den hier vrij hoogen trottoirband heeft ge raakt, waardoor hij aan het slingeren is geraakt. In ieder geval reed hij eerst naar links en toen naar rechts, om tenslotte een heelen slag oan te maken. Hij is daar bij van den rijweg door het grasgedeelte gereden, vervolgens over het rijwielpad en ten slotte over de berm van den weg. HU heeft hierbij den bocht niet volledig kunnen nemen, anders was de motor wel op den weg gebleven. Nu reed hij met volle vaart in de richting van de sloot, duikelde echter niet of sloeg niet om, maar kwam met een sprong in de sloot terecht, zoodat hij op de wielen bleef staan. De motorrijder moet vrijwel op slag ge dood zijn ,want toen hulp kwam opdagen gaf 'hij geen teeken van leven meer. De twee andere personen waren bewusteloos. De onmiddellijk ter hulp geschoten per sonen begonnen onmiddellijk met pogin gen in het werk te stellen om de slacht offers op den wal te brengen. Dit ging ver re van gemakkelijk. De motorrijder, die zeer zwaar was, kon slechts door zes per sonen van zijn motor gelicht worden. Hij bleek reeds te zijn overleden. Zijn lijk werd naar het lijkenhuisje op de Algemeene Be graafplaats te Voorschoten overgebracht. I De duopassagiers hadden zware in- en I uitwendige verwondingen opgeloopen. De

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1