WOENSDAG 6 L3 1936 i R. K. VOLKSBOND. De jaarvergadering. Onder voorzitterschap van den heer J. H. Nijhuis had gsteravond in het Bondsge- bouw de algemeene jaarvergadering plaats van den R. K. Volksbond, aid. Leiden. Na opening met gebed door den voorzitter werden de notulen der vorige vergadering na lezing door den 2en secretaris, zulks wegens ontstentenis van den heer C. Streefland, gelezen, en onveranderd vast gesteld. Nadat een gebed gestort was voor drie overleden .leden der afdeeling, bracht de heer W. Buil het jaarverslag over het afge- loopen jaar uit. Hieraan ontleen en we, dat de ontwik kelingsavonden zeer goed bezocht waren. Gememoreerd werd de oprichting van een Kernclub en van de Eucharistische Club. Uitvoerig wordt voorts het werk van afdee ling en vakafdeelingen, gememoreerd, waar uit bleek, dat er veel gewerkt is. Het finantieel verslag, uitgebracht door den heer W. van Dam, geeft aan inkomsten een bedrag van 5676,47 w.o. 5631.99 aan contributies; de uitgaven beliepen S 5288.12 1/2, zoodat er een saldo is van 388.34 1/2. De heer H. J. M. Horickx bracht hierna verslag uit over de Avondteekenschool van oen Volksbond. Beiden functionarissen werd door den voorzitter dank gebracht voor hun uitvoe rige verslagen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. De bestuursverkiezing. Vervolgens kwam het voornaamste punt der agenda: de bestuursverkiezing. Aftre dend waren de heeren W. Bull, M. Hendriks, A. Steenbergen en C. Streefland, die zich allen herkiesbaar hadden gesteld, terwijl vijf tegen-candidaien waren ingekomen. Er werden uitgebracht 94 stemmen, waar van 2 ongeldig. Bij eerste stemming had den slechts twee candidaten de volstrekte meerderheid n.l. de heeren J. A. v. Oyen 67 en S. P. Strijk j)3. De overige stemmen waren als volgt verdeeld: C Streefland 45, H. Heller 43. E. J Neuteboom 38, W. Buil 37, Q. de Graaf 29, A. Steenbergen 27 en M. Hendriks 23. Voor de overige bestuursfuncties werden de vier candadaten met de meeste stemmen verkiesbaar gesteld. Nu verkregen: E. J. Neuteboom 51, H. Heller 50, W. Buil 40 en C Streefland 37 stemmen, zoodat eerstge noemde twee heeren mede in het bestuur gekozen zijn. Prof. Cleophas, de adviseur van de afd., tijdens de herstemming het woord verkrij gend, zeide zich te verheugen in de groote opkomst der leden. Voor het bestuur werkt dit animeerend. beter althans dan wanneer niemand of slechts weinigen aan den op roep van het bestuur gehoor geven. Spr. sprak hierna nog een woordje over de werkloozenactie. Hij spoorde allen aan trouw ter recollectie te komen. Op den ■Laatsten Maandag van de maand maar in de zomermaanden des morgens te 8 uur zal de H. Mis worden opgedragen, waar bij tevoren moet worden opgegeven hoe veel communicanten er zullen zijn. Vervolgens wekte spr. op tot groote deel name aan de Bedevaart naar St. Jeroen en wees er vervolgens op, dat e.v. voorstellen voor het volgend winterseizoen gaarne zul len worden ingewacht bij het bestuur. De voorzitter dankte prof. Cleophas voor zijn woorden en deelde mede, dat op 1 Juni in Oegst geest het jaarlijksch Encycliekfeest zal worden gevierd. Spr. hoopte, dat de afd. Leiden hier schitterend zal vertegenwoor digd zijn. Voorts herinnen spr. aan den Socialen Zondag op 24 Mei op het R. K. Sportpark aan den Haagweg. Vervolgens op den uitslag der stemming wijzend, dankte spr. de bestuursleden, die niet herkozen zijn voor hetgeen zij voor de afdeeling hebben gedaan, terwijl hij de nieuw gekozenen gelukwenschte. Bij de rondvraag informeerde de heer Kriek hoe het stond met de vernieuwing van het bondsgebouw. De voorzitter ant woordde dat er op het oogenblik nog niets definitiefs is, want er is geen geld, er is nog geen toestemming van „de buren", het Centraal Bestuur moet hierin vanzelf ge kend worden en daar zullen de centen wel vandaan moeten komen. De heer Kriek was hiermede nog niet content en vroeg of het juist was, dat de bouwvakarbeiders boven den steun 2 zou den krijgen, indien zij hier gingen werken. Ook de heer Heller informeerde naar deze kwestie, doch de voorzitter antwoordde 'hierop, dat dit geen regeling bedoelt te zijn voor volwassenen, doch slechts voor jeug dige werkloozen. Evenwel alle voorstellen zullen tijdig aan de vergadering worden voorgelegd. De heer v. Oyen uitte er zijn teleurstel ling over, dat de secretaris der afdeeling mèt de drie andere bestuursleden niet her kozen is. Gaarne zou spr. zijn plaats aan den heer Streefland afstaan, indien hij zeker was, dat hij in zijn plaats gekozen zou worden. Aangezien hij hiervoor allerminst zekerheid had, achtte hij het beter zijn be- bestuursfunctie te behouden. Nu de feiten eenmaal zoo zijn, wenschte hij een woord van hulde te brengen aan den heer Streef land voor het vele, dat hij als bondssecre- taris heeft gedaan. De voorzitter sloot zich hierbij aan en zeide, dat het ook hem teleurstelde dat de vier aftredende bestuursleden niet zijn her kozen. Evenwel als organisatie-man legt hij zich onvoorwaardelijk neer bij de gevallen beslissing. Na nog enkele andere kwesties afgehan deld te hebben, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Wij willen den secretaris van den Volks bond, den heer C. Streefland, die niet her kozen is, hier gaarne onze dank uitspre ken voor de aangename samenwerking met dezen functionaris, die wij bij verschil lende omstandigheden hebben gewaar deerd. Wij hebben daarbij de overtuiging gekregen, dat de heer C. Streefland de be langen der arbeiders-organisatie diende met helder inzicht en warm hart. Red. L. Crt.). DE LEIDSCHE COURANT VAN ONZE ADVERTEERDERS. WAT IS L.I.V.O.P. bloei en warme spontaniteit. Mogelijk dat ook eenige nervositeit een rol speelde, dan is routine de zekere geneesheer. Moeten wij uit de vele mooie werken van het programma kiezen wat hij 't beste speelde, dan kiezen wij de „Sonate van Tausman", waarin hij best op dreef was. Henk Endt secundeerde en begeleidde hem zeer wèl, en was dikwijls een artistiek aanvullende en verrijkende kracht, maar hetzelfde bezwaar, dat wij destijds al eens omtrent dezen pianist geuit hebben, spreken wij opnieuw uit: ons inziens speelt hij veelal tè sterk, vooral daar waar hij begeleidt. Wij weten nu, wat Bram He- merik kan en willen met belangstelling af wachten wat hij na eenigen tijd van rijping aan inzichten zal brengen. Doch laat hij rustig aandoen, zich niet haasten, dit zou het „groot worden" van den kunstenaar kunnen schaden. De avond hield vele be loften in voor de ontwikkeling van den jongen cellist, vooral ook omdat een zeker gedistingeerde smaak ook in de keuze van het progamma zich deed gelden Veel applaus en bloemen. J. K. LAATSTE BERICHTEN TWEEDE KAMER. INDUSTRIE-FINANCIERING. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot oprichting van de N.V. Maatschappij voor Industrie-financiering. De heer Kortenhorst (R.K.) gaat na, wat tot nu toe door de regeering is ge daan ten behoeve van de industrie. De in trede van dezen minister in het kabinet gold als een teeken dat het nu met de in dustrialisatie ernst zou worden. Doch in middels werd de Nederlandsch-Duitsche handelsovereenkomst gesloten. Waarom dit dualisme tusschen wat de regeering zegt en wat ze doet? Het staats-organisme heeft zich nog onvoldoende aangepast aan de nieuwe wereldverhoudingen. Het gaat om het beginsel der welvaartpolitiek. Er is zekere schroom bij de departementshoofden om zich aan te passen aan de nieuwe banen, en het apparaat waarmede ze moeten re- geeren is daarop nog niet ingesteld. Het gaat niet om een gebrek aan deskundigheid, doch om de visie op het wereldgebeuren. Er is een mentaliteit, dat er pas geholpen moet worden, als het niet anders kan. Dit wets ontwerp is daarvan weer een afdoend be wijs. De bureaucratische inslag is overheer- schend gebleven. Dit blijkt uit den opzet en de samenstelling van het bestuur der op te richten vennootschap. Iets dergelijks is waar te nemen bij den gang van zaken bij het Werkfonds. Daartegenover wijst spr. op een nuttige coördinatie van krachten in de rijkscommissie _voor werkverruiming. Spr. vreest dat de bureaucratie met een wantrouwend oog het voortbestaan dezer commissie aanziet. Spr. hoopt dat de op te richten naamlooze vennootschap en de rijks commissie voor werkverruiming in één ge bouw zullen resideeren, niet in, doch ook niet te ver af van het departement. Spr. is van oordeel dat industrie-financiering nut tig kan zijn, doch dat spijkers met koppen moeten worden geslagen in de handeslver- dragen. Spr. waardeert het plan van den minister met dit wetsontwerp, maar wil niet ingedeeld worden bij de onbeperkte op timisten. De heer Wendelaar (lib.) is niet zoo overtuigd als de regeering van de moeilijk heid voor de industrie om lang geld te krij gen. Dit is het uitgangspunt van het wets ontwerp. ONDER DE TRAM GERAAKT EN GEDOOD. Gisteravond om 10 uur is de 55-jarige invalide mijnwerker Willems, nabij het grenskantoor Strasz, onder de electrische tram geloopen. De bestuurder van de tram heeft nog getracht het ongeval te voorko men, doch het slachtoffer werd ongeveer 40 Meter meegesleurd. W. overleed spoedig na het ongeval. MEISJE ONDER AUTO GERAAKT EN GEDOOD. Het 3*A-jarig dochtertje van de familie Molema te Zuid-Laren is bij het overste ken van den weg door een- vrachtauto van de firma Hogenberg aldaar overreden en op slag gedood. Den chauffeur van den wa gen treft geen schuld, daar het kindje plot seling achter een boom vandaan voor de wielen van de auto sprong. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Heden is door de marechaussée te Ezin- ge bij Groningen verdacht van brandstich ting in eigen woning, aangehouden de 32- jarige kapper G. de V. aldaar. Hij is ter beschikking van den officier van justitie te Groningen gesteld. DE HEER F. I. H. SASSEN t In ruim 52-jarigen ouderdom is gister avond te 's-Gravenhage overleden de heer F. I. H. Sassen, hoofd van het 'telefoon- district 's-Gravenhage. Opgravingen op het abdij-terrein te Egmond. Naar wij uit zeer goede bron vernemen, bestaan er ernstige plannen bij den direc teur der Rijks-monumentenzorg, dr. J. Kalff, in aansluiting op de onderzoekingen door mevr. Van der Schrieck in 1934 ver richt in de berm en op het kerkhof der Ned. Herv. gemeente te Egmond en bij de daar door haar gevonden metsel in g en te gel-vloer, opgravingen te doen verrichten. EERSTE BLAD - PAG. 3 BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen Lido: Goedgekeurd voor volwassenen Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Marjolijntje, d. van M. B. de Jong en C. Th. la Lau Andries, z. van D. v. Roijen en A. J. Hannaart Job Cor nells Maria, z. van J. C. Ham en J. C. M. Notenboom Hanny Gertrude, d. van J. A. C. Kips en G. Pander. Overleden: P. Hasselbach wedn, 83 j. J. Sloos-Brouwer vr. 52 j. P. Blok dr. 15 j. TELEGRAMMEN FAMILIE WOONT REEDS 918 JAREN OP DEZELFDE BOERDERIJ. LONDEN. 6 Mei. (A. N. P.). De „Times" meldt uit Florence, dat de op gezette tij den door de Italiaansche regeering be schikbaar gestelde prijzen voor die fami lies van landbouwers, die blijk hebben ge geven „trouw aan him grond" te zijn, eenige opmerkelijke ciifers aan het licht hebben gebracht nopens de gehechtheid van sommige families aan hun geboorte streek. Zondag heeft Mussolini den eersten prijs toegekend aan Giuseppe Pierantoni, daar zijn familie reeds sedert 1018 te Monte- labate in de streek van Urbino woont, en daar hetzelfde stuk grond bebouwt, als weleer. TEGEN „VLIEGENDE LUIZEN". LONDEN, 6 Mei (A. N.*P.). Volgens den luchtvaartmedewerker van de „Daily He rald" kan worden verwacht, dat het Mi nisterie van Lucht-/aart binnenkort het ge bruik maken van „vliegende luizen" zal verbieden. De luchtvaartbond, welke ver antwoordelijk was voor den invoer van dit soort vliegtuigen uit Frankrijk, heeft thans de waarschuwing gericht tot de vlie gers er geen verder gebruik van te ma ken en voorts het dringend verzoek gericht tot het Ministerie van Luchtvaart deze toestellen in de ban te doen, totdat het ge- heele principe van de „vliegende luis" vol komen bekend zal zijn. Het toestel werd indertijd ontworpen door den Franschman Mignet, die er zelf honderden uren mee moet hebben gevlo gen. Anderen hebben er minder succes mee gehad en verscheiden vliegers zijn reeds bij ongelukken met „vliegende luizen" om het leven gekomen. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM. 6 Mei. Vee. Aanvoer 280 vette kalveren: 4856, 4047 en 3039 cent per kg. levend gewicht; 117 nuchtere kalveren 3.00—6.50 per stuk; 210 var kens: vleeschvarkens, wegende van 90 110 kg 4041 cent zware 38—39 en vette varkens 3738 cent. Vette kalveren aan voer redelijk handel sleepend, prijzen vooral bij afloop dalende. Nuchtere kalve ren tamelijke aanvoer, handel vlug, prij zen constant. Varkens korte aanvoer en weinig handel, prijzen onveranderd. BOSKOOP, 5 Mei. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Op helia 712 cent, Hadley 1525 cent, Clau dius Pernet 1016 cent, Paul's Scarlet 2037 cent, Butterfly 1018 cent, Pech- told 4066 cent. Wilh. Kordes 1530 cent Mme Jules Bouché 1525 cent, Rosalandia 1016 cent, Florex 1018 cent, Kraus 26 cent, Hoover 1015 cent, Ellen Poulsen 1731 cent, Edith Heelen 16—24 cent, Aug. Noack 1521 cent, Else Poulsen 2551 cent, Gloria Mundi 2548 cent, Ingar Ol son 4065 cent, Talisman 2640 cent, Str. van Nes 1531 cent, Anemonen 46 cent, Rhododendron 2540 cent, Lathyrus 10 14 cent, Clemati5 Prins Hendrik 1.10 1.80, Rhododendron per stuk 30 cent, Hor tensia per stuk 3550 cent. Aanvoer in April 1936: 9460 bos rozen, 165 bos Prunus, 1570 bos Seringen, 440 bos blad, 590 bos Lathyrus, 6500 tak kers, 7115 tak Azalea, 15050 kop Rhododendron, 2420 stuks Clematis Prins Hendrik. KOUDEKERK, RIJNDIJK, 5 Mei. Eeirenvesiling. Aanvoer 5324 stuks. Prij zen: kippeneieren 2.?03.10 en eenden eieren 2.302.60 per 100 stuks; boter 5963 cent en kaas 1422 cent per pond. kippen 0.401.00 konijnen f 0.351.25 per stuk. WOERDEN, 6 Mei. Kaas. Aanvoer 262 partijen kaas. Met rijksmerk le kwal. 19 21, 2e kwal. 1718. Handel traag. WISSELNOTEERINGEN (AMSTK^')^M) Berlijn 59.441/., Londen 7.31*5 New YorkL47~/i6 Parijs 9.703/4 Brussel 25.05 Zwitserland 47.83 Madrid 20.12 Oslo 36 72l/o Kopenhagen32 Stockholm37.70 Milaan Praag 6 10i/.j Ween en Boedapest „ST. RAPHAEL". Maandagavond had onder presidium van den heer Naber een zeer goed bezochte ledenvergadering plaats in het Bondsge bouw. Voor dezen avond was uitgenoodigd het Hoofdbestuurslid Prust, tevens secre taris van het Herstellingsoordvereeniging ..Mgr. Mutsaers' Deze vergadering had een meer propa gandistisch karakter, mede in verband met Iet 33-jarig bestaan der afdeeling. De be zoekers der vergadering werden onthaald op een vrije consumptie en eenige vrije rookertjes. Na het voorlezen der notulen, welke on der dank werden goedgekeurd, werd be gonnen met het behandelen der ingekomen stukken. Daarna werden wederom eenige nieuwe leden op waardige wijze geïnstal leerd. Hierna verkreeg de heer Prust het woord. Spreker begon met het bestuur en leden een felicitatie toe te roepen in verband met het 33-jarig bestaan. Alhoewel het geen feest was, moest het hem toch van het hart om de mooie Leidsche afdeeling van harte geluk te wenschen. Na deze 33 jaren mag Leiden er zijn en de afdeeling kan zich scharen onder een der groote van de 165 afdeelingen, welke St. Raphaël telt. Inder daad hier was het spreekwoord op zijn plaats: klein begonnen groot gewonnen; het is voorzeker nog een mooie prestatie, in dezen tijd van sterke inkrimping en af- vloeing van personeel bij spoor en tram, toch nog ongeveer 100 leden te tellen! Daarna begon de spreker het voornaam ste onderwerp van dezen avond te bespre ken, en wel in zijn kwaliteit van secretaris van de mooie HersteUingsoord-vereeniging Mgr. Mutsaers" In Augustus 1937 viert zij haar 10-jarig bestaan. In verband daar mede was de bedoeling om het H.O.V. ook in de toekomst bestaansmogelijkheid te geven. Een feestgave moet bijeengebracht worden en wel een bedrag in geld van on geveer 100 00 een ton dat is inder daad veel, maar er is nog ruim 16 maanden tijd. Als al de Raphaël-leden en hunne vrouwen hun schouders zetten onder het begonnen werk, is deze ton vol te krijgen. Het was den leden genoegzaam bekend wat ce bedoeling was tot het bijeen brengen dezer gave, n.l. het organiseeren van een loterij, het verknopen van prachtige zegels, het organiseeren van speld jesdagen, Fancy- Fairs enz. En niet te vergeten de busjes, bijgenaamd de akobusjes. De ruim 11.000 Raphaël-leden komen allen in het bezit van zulk een busje; als alle gezinsleden eenige centen per week offeren, dan zal zeker de ton geleidelijk vol komen. Spreker noem de eenige cijfers wat het Herstellingsoord de laatste jaren aan exploitatie-uitgave kostte. Dit was inderdaad zeer veel. Bij een groote vermindering van het ledental valt juist een grootere toename van het aantal verpleegdagen te constateeren. De laatste jaren, vanaf het jaar 1920, waren er bij de spoorwegen 54.000 menschen in bedrijf, nu, in 1936, ongeveer 34.000. Dit zijn cijfers die te denken geven. En wat zal de toekomst zijn? Wij zijn nog niet aan het einde der afvloeiing van personeel. Spreker eindigde zijn rede met den wensch uit te spreken, dat wij onze mooie Herstellingsoord-vereeniging daadwerkelij k moeten blijven steunen. Met aller mede werking zal dan zeker een mooie instelling als deze ook in de toekomst haar plaats blijven innemen, welke zij heeft gehad in de af geloopen 10 jaar. Na een woord van dank door den voorzit ter aan den spreker, werd begonnen met de rondvraag. Nadat de vragenstellers tot tevredenheid waren beantwoord, werd te ruim 11 uur deze zoo geanimeerde verga dering gesloten met den Chr. groet. RECLASSEERING. Wij verwijzen gaarne naar een adverten tie, waarin opgeroepen worden personen, die medewerking wilier verleenen aan de openbare collecte voor het mooie werk der reclasseering. ST. JOS. GEZ. VER. Oproep. Gezellen! Zondag 24 Mei organiseert „Kath. Leiden" een grootsche' plechtigheid op het Sportpark aan den Haagweg. Daar aan zullen ook de Gezellen deelnemen, voor zoover zij niet meedoen via hun Congrega ties. Tot en met Zaterdag kunnen de deelne mers zich opgeven bij den ass.-Senior of bij den huismeester. Ieder kent zijn plicht en werkt mee. Gebr. Harland's Bootvaaiden LeidenSchipholAmsterdam. Een belangrijke verbetering mag het heeten, dat Gebi Harland van het Ge meentebestuur toestemming hebben ge kregen hun booten te meren aan de Bees tenmarkt t.o. de Turfmarkt, waardoor deze booten in het centrum der stad zijn ge komen en veel gemakkelijker te bereiken. Het is een felicitatie waard aan het adres der ondernemers Eind dezer maand zullen de booten weer gaan varen naar wij ver nemen Zaterdag voor Pinksteren maar hiervoor volgt nadere aankondiging per advertentie in dit nummer. Wij twijfelen er niet aan, iat ook dezen zomer menigeen weer per „Harlano booten" een tochtje zal gaan maken. Door J. G. E. is bij de politie aangifte ge daan, dat ten zijnen nadeele een vischwant van 100 M.2 uit de omgeving van de Waaid is ontvreemd. We behoeven eigenlijk geen antwoord maer te geven op bovenstaande vraag, welke gedurende enkele weken de aan dacht onzer lezers in de advertentie-ko lommen heeft bezig gehouden. De adver tentie-rubriek heeft er inmiddels reeds antwoord op gegeven ook, want L.I.V.O.P. is een nieuwe instelling van den heer J. Rijnbende, het Leidsch Instituut voor Voet verzorging en Pedicure. De heer Rijn bende, die reeds twintig jaar in de sleutelstad naam heeft, begon dezen nieuwen tak van bedrijf op de le étage van zijn zaak Stationsweg 20. Op moderne leest geschoeid voldoet dit insti tuut aan de hoogst te stellen eischen. De heer Rijnbende en zijn dochter, mej. Jo Rijnbende, behaalden beiden het diploma voor voetverzorging aan de kliniek voor Wetenschappelijke Voetverzorging te Dep Haag. Ieder die last heeft van voeteuvelen en daar zijn er tegenwoordig heel velen kan hier thans terecht; ook fondspatiën ten, n.l. op Maandag, Woensdag en Vrij dagavond van 6.308.30 uur. De behande ling kost daarvoor f 1 per maand. Mej. Jo Rijnbende heeft bovendien een diploma van schoonheidsspecialiste, waar voor zij het diploma bij Antoine te Parijs behaalde. Het nieuwe instituut is behalve voor voetverzorging ook ingericht voor hoogte- zon. We wenschen huize „Rijnbende" veel succes met deze nieuwe aanwinst. Meisjes-Congregatie Hartebrug. Woensdagavond half acht zangrepetitie voor de laagste afdeeling, om 8 uur de hoogste afdeeling in de Romanuszaal. Degenen die niet aanwezig kunnen zijn en toch wenschen deel te nemen aan de Ka tholieke Zondag 24 Mei, gelieve zich schriftelijk op te geven Stille Rijn 7 tot uiterlijk Donderdag voor 12 uur. Het Bestuur. De heer Boode, de 85-jarige beeldhou wer, wonende aan de Vliet, heeft een op roep gekregen om onder de wapenen te kómen voor herhalingsoefeningen. De heer Boode is nog een krasse oude heer, maar dat is hem toch al te kras. Vermoedelijk zal de heer Boode binnenkort wegens „dienstweigering" gearresteerd worden! De 21-jarige A. O. uit Almkerk, tijdelijk op een schip dat in de Mare ligt alhier vertoevend, wilde gistermiddag een auto op de Mare een verkeersteeken geven, doch raakte daarbij met de hand bekneld tusschen een steigerpaal en de auto. Door den E. H. D. werd de jongeman naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd ter behande ling. Bij de politie werd door een dame aan gifte gedaan, dat ten haren nadeele een bedrag van 200 zou zijn gestolen. Het bleek echter, dat zij het bedrag had verlo ren, want een eerlijke vinder bracht het als gevonden bij de politie terug. De heer W. C. Gaykema hoopt a.s. Maandag den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Machinefabriek en Constructiewerk- plaats „Overrijn" hier ter stede. MUZIEK BRAM HEMERIK Met het succes van zijn eersten cello avond in de kleine Gehoorzaal, zal Bram Hemerik wel tevreden geweest zijn, want er was een hem toegenegen publiek (al v)as dit klein) en veel waardeering. On getwijfeld is Hemerik, die met Henk Endt aan den vleugle concerteerde een veelbe lovend en talentvol cellist. Hemerik is al een aardig eind op weg in de goede rich ting. Vooral technisch beschouwd, waar bij een glanzende virtuose aanleg opvalt, mag hij er zijn. Hij heeft het zich niet gemakkelijk gemaakt, want zoo'n „sona te" van Ariosti en het „B dur concert" van Boccherini met de doorwrochte muziek- idee, om de kleinere werken niet te noe men, vragen als van nature algemeene, geestelijk fijn gesoigneerde muzikale visie. Bram Hemerik heeft ons, dat spreekt haast van zelf, bij een nog zoo jongen cellist, niet overal dat gegeven wat van hem ge vraagd werd, al deed hij er dikwijls een goeden worp naar. Hij heeft een volumi- neuse toon, welke in de lagere ligging zeer draagkrachtig en welluidend is. Hemerik heeft beslist talent en zal, zoo hij ernstig blijft werken en de vooruitzichten bedrie gen ons niet, zeer wel in de rij der voor aanstaande cellisten kunnen worden op genomen. Wij vinden evenwel, dat zijn be lovend maar jong talent nog niet heel en al is uitgegroeid, zijn techniek nog wat schoolsch is, de inwerking zijner innerlijke bewogenheid nog niet fel genoeg, al wil len wij geenszins de goede dingen, die er zeer zeker te apprecieeren zijn vergeten. Men voelde telkens hoe zijn capaciteiten opleven, maar men hoorde ook meermaals hoe zijn beheerschïng hem in den steek liet. (Vooral in het concert van Boccherini merkten wij dit op). Dan is niet altijd en overal het gewenschte Bel-canto aanwe zig, is niet alles even egaal en welluidend. Wij voelden een gemis aan p.p., aan ver scheidenheid van kleur. En dan zijn alge meen innerlijke muzikaliteit. Zij is er wel is van goedeA huize maar reageert toch nog te onbewogen, is nog niet subtiel genoeg, sensitief opgevoed. Mogelijk wordt hij van buiten uit door de technisch afwei"- king nog vastgehouden en omklemt die méér dan hijzelf weet zijn innerlijke op

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3