DINSDAG d MEI 1936 HE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 ZESTIGJARIG BESTAAN BOEKHANDEL Fa. B. DE KLER. Den 12den Mei zal de boekhandel der fa. B. de Kier, Nieuwe Rijn 45, zestig jaar be staan. In het jaar 1876 werd deze zaak op heel bescheiden wijze door den heer B. de Kier gesticht in de 3e Groenesteeg. Na diens dood in 1893 werd de zaak voortgezet door zijn zoon, den heer J. de Kier, die in 1900 begon met de uitgave van een catalogus voor het geheele land. In die ja ren werden er bijna uitsluitend theologi sche werken verkocht. Daarna kwamen er ook over literatuur en geschiedenis, ter wijl op het oogenblik ook de schoolboeken een belangrijke plaats innemen. In 1915 werd tezamen met de fa. Buur man een uitgeverij begonnen, doch deze werd in 1930 weer geëindigd, toen de boek handel grootere eischen ging stellen. Den lsten October 1930 overleed de heer J. de Kier, waarna zijn zoons B. en J. de Kier de zaak voortzetten. In Juni 1930 was de zaak inmiddels overgeplaatst naar den Nieuwe Rijn. De herdenking van het vijftigjarig be staan vond wegens ziekte van den heer J. de Kier niet plaats, terwijl ook nu geen officieele feestviering zal plaats hebben. Wie echter de firma wil komen gelukwen- schen, is welkom. LEIDSCHE KAPPERSVAKSCHOOL. Gisteravond werd tot besluit van den geslaagden cursus der Leidsche Kappers vakschool in den foyer van „Den Burcht" een openbare les gegeven, welke zich in een zeer druk bezoek mocht verheugen en welke uitnemend geslaagd mag heeten. Op deze openbare les, welke door een paar honderd personen werd bijgewoond onder wie natuurlijk vele dames en hee- ren kapperspatroons werd zoowel door de leerlingen van de 2e en 3e klas als door de leeraren gedemonstreerd eener- zijds wat er op den cursus is geleerd, an derzijds wat er op den cursus onderricht wordt. De voorzitter der Leidsche Vakschool, de heer v. d. Vlist, heeft hierbij nog eens duidelijk het doel en het nut van den cur sus uiteengezet. Deze groote demonstratie, tot stand gekomen door middel van een openbare les, bedoeld te laten zien wat deze vakschool kan bereiken. Hij wees er ten overvloede nog eens op, dat men zich voortaan niet meer* als kap per of kapster zal kunnen vestigen zonder een erkend diploma te bezitten. Deze de monstratie werd bovendien gegeven niet in den vorm van een concours, zoodat geen prijzen werden uitgeloofd, waarmede de e.v. prijswinnaars zouden kunnen gaan schermen, maar eenvoudig als onpersoon lijke reclame in het belang van de school. Die onpersoonlijke reclame is wij heb ben er vroeger reeds op gewezen ook doorgevoerd tot de leeraren der school, die met deze functie geen reclame voor eigen zaak mogen maken. Deze demonstratie in dames- en heeren- kappen bracht prachtig werk naar voren. Voor de cursisten was er ongetwijfeld moed toe noodig om met hun werk voor een zoo groote schare critici voor den dag te ko men, maar zij hebben het er best afge bracht. De technische leider der school, de heer Botzen, uit Den Haag, gaf een prachtige demonstratie portiche, terwijl de cursisten watercoiffures en ondulatie-modellen van den modernsten smaak lieten zien. Het werd 'n goed geslaagde avond, waar op tevens de overgangsdiploma's voor de cursisten werden uitgereikt. Voor den volgenden cursus, welke a,.s. najaar begint, hebben zich reeds verschil lende patroons en leerlingen opgegeven. BEGRAFENIS G. H. PEL. Hedenmiddag vond onder groote belang stelling de ter-aarde-bestelling plaats van wijlen den heer G. H. Pel, in leven een der oprichters en directeuren van dé N.V. fa briek van suikerwerken v.h. Gebrs. Pel, die te Wassenaar op 65-jarigen leeftijd overleed. Onder de aanwezigen markten wij o.a. op de heeren E. Veenenkamp uit Den Haag en C. Bosman namens de vertegenwoordi gers, de heer P. A. de Gooyer, dir. Nat. Bank, dr. D. v. Gruting uit Katwijk, de heer A. Dorsman, Noordwijk, dr. H. J. M. Boonacker uit Leiden, dr. M. D. Horst, dir. Geneesknudige Dienst, notaris Bon, mr. M. B. Vos, de heer van Waveren, oud-comman dant M. I. H., de heer W. v. d. Laan, voor zitter 3 Octoberver., mr. F. J. Trapman na mens Leidsche Ver. van Industrieelen, de heer Woldering van der Hoop, burgemees ter van Katwijk, de heer W. S. Sillevis, be stuurslid Amicitia. Aan het graf werd door verschillende sprekers het woord gevoerd. Vele kransen en bloemstukken dekten de kist. De zoon van den overledene, de heer J. Pel, dankt allen voor de betoonde be langstelling. Ds. Bresson ging in gebed voor en bad het Onze Vader. Veel personeel stond om de groeve ge schaard. Gistermiddag te kwart voor een werd door een bewoonster van een pand aan den Nieuwe Rijn ontdekt, dat er rook kwam uit het pand 106, een leegstaande slagerij, toebehoorend aan J. v. L. uit de Janvos- sensteeg. Bij onderzoek bleek, dat er in de rookkast, welke nog in gebruik was en waartoe men via de Langestraat toegang kon verkrijgen, een scheur was ontstaan. De brandweer behoefde geen dienst te doen. DE SOCIALE VERZEKERINGSWETTEN. Lezing door den heer T. S. Goslinga, Als 12de van de serie lezingen over Maatschappelijke Zorg en Voorzorg uit gaande van de ambtenaren van den Gem. Dienst v. Soc. Zaken te dezer stede, hield de heer T. S. Goslinga, Voorzitter van den Raad van Arbeid alhier, gisteravond zijn vervolglezing over „De Sociale Verzeke ringswetten". De voorzitter, de heer P. C. G. A. Wijk- mans, heette de aanwezigen welkom, en verleende het woord aan den heer Gos linga. Spr., zijn rede aanvangende, memoreer de hetgeen hij behandeld had in zijn vorige cursuslezing, waarin hij o.m. ook had behandeld de ouderdomswet en de invali diteitswet. Nu zou hij zich meer bepalen tot de ongevallenwet, land- en tuinbouw- ongevallenwet, zee-ongevallenwet en ziek tewet. Terwijl de invaliditeitswet betrek king heeft op het geheele leven van den werknemer, zijn de ongevallen- en ziekte wet gebonden aan het in loondienst zijn. Invaliditeitswet en ouderdomsrente zijn in dividueel, ongevallenwet en ziektenet zijn collectief. Wat de ongevallenwet 1921 betreft zet spr. achtereenvolgens uiteen het doel der wet, waarbij hij wijst op het verzekerd zijn tegen de geldelijke gevolgen van on gevallen, een arbeider overkomen in ver band met zijn dienstbetrekking; in een verzekeringsplichtig bedrijf, dat zonder zich daartoe te hebben aangemeld, is ieder arbeider, die in loondienst is, verzekerd, waarvoor de plicht rust op den werkge ver. Na stil gestaan te hebben bij de aan gifte van een ongeval, behandelt spr. de schadeloosstelling en de berekening hier van en wanneer recht op uitkeering wordt verkregen. Het orgaan, dat de schadeloos stelling betaalt is de Rijksverzekeringsbank en de postkantoren verrichten de uitbeta lingen aan de betrokkenen. Bij de verschillende categorieën onge vallen staat spr. dan stil zooals ongevallen in verband met dienstbetrekking. lo. het bij de dienstbetrekking behoo- rende bewonen van een huis; 2o. het gaan van en naar het werk; 3o. tijdens het en bij het eindigen van een schafttijd e.a. alle meer verduidelijkt met veel praktijkgevallen, welke veel stof geven tot verdere toelichting. Welk een vooruitgang dit alles is ver geleken bij den toestand, waarin de ar beider verkeerde bij een door hem over komen ongeval vóór de invoering van de ongevallenwet behoeft geen betoog, wan neer men bedenkt, dat toen de arbeider schadevergoeding moest zien te verkrijgen middels een civiele procedure. De land en tuinbouwongevallenwet 1922 bespre kende, wijst spr. er op, dat de toepassing nagenoeg parallel loopt met de ongeval lenwet, met het belangrijke verschil, dat bij de uitvoering, behalve de Rijksverze keringsbank en de Raden van Arbeid ook nog de z.g. Bedrijfsvereenigingen zijn belast. Hierdoor is een commissie van scheidslieden als beroepsinstantie inge schakeld, met een toezicht houdend or gaan, de Raad van Toezicht. De uitvoe ring der Zee-ongevallenwet 1919 geschiedt hoofdzakelijk door de Vereeniging „Zee- Risico"; ook hier is een beroepsinstantie. Bij deze wet moet rekening worden ge houden met het Wetboek v. Koophandel. De ziektewet 1913 heeft tot doel, de ar beiders te verzekeren tegen de geldelijke gevolgen van ziekte, welke tot arbeidson geschiktheid leidt. Na uiteengezet te heb ben wie verzekerd zijn, behandelt spr. de uitkeeringen, hoe deze worden verkregen en berekend. De uitvoering der wet is op gedragen aan de ziekenkassen der Raden van Arbeid en door erkende Bedrijfsver eenigingen, waarvan de samenstelling weer anders is dan die genoemd bij de land- en tuinbouwongevallenwet. De pre- mies worden betaald door werkgever en J werknemer ieder voor een in de wet ge- j noemd deel. Ook hier is beroep van toe- zicht, t.w. bij de bedrijfsvereenigingen vinden we een college van toezicht, scheids- gerechten, centrale Raad van beroep. De j vele gevallen uit de praktijk bij de behan- j deling der Ziektewet naar voren gebracht, j geven juist weer van welk belang en om- vang de sociale verzekering in haar ge- heel is. Spr. zijn voordracht eindigende hoopte een duidelijk'inzicht te hebben gegeven in de belangrijkste wetten, die van zeer groot belang zijn voor ons volk, en dage lijks nog enorm veel zegeningen brengen. Het zijn schoone vruchten van vroeger so ciaal inzicht. Na de pauze was weer gelegenheid tot vragen stellen, waaruit bleek met hoeveel aandacht de lezingen van den heer Gos linga waren gevolgd. Ook aan het einde van deze lezing mocht de heer Wijkmans zich de tolk der aan wezigen noemen, toen hij den heer Gos linga dankte en een beroep op hem deed voor een volgende gelegenheid. R. K. BOND VAN P. T. T.-PERSONEEL. De afd. St. Jan. Leiden en Omstreken van bovengenoemden bond hield Zondag middag een ledenvergadering. De op komst was niet bepaald schitterend te noe men. Na de gebruikelijke opening volgde voorlezing van de notulen der vorige ver gadering, welke onder dankzegging wer den goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van het fonds „Hulp in Nood" en een van het „Kinder fonds P. T. T." tot steunverleening. Met goedkeuring der leden werd besloten uit de vereenigingskas voor beide fondsen een bedrag beschikbaar te stellen. 't Jaarverslag van secretaresse en pen ningmeester werden, eveneens onder dank aan beiden, goedgekeurd. Tot kasnazieners werden benoemd de heeren G. J. F. Mon- tanus en J. F. Huigsloot. Afgevaardigd naar de a.s. jaarvergade ring werden de heeren A. Langeveld, voorzitter en Th. W. Need. Daar er geen punten voor de a.s. jaar vergadering ter bespreking werden inge diend, kwam nu de rondvraag aan de beurt, waarvan zooals gewoonlijk een goed gebruik gemaakt werd en die een langen tijd in beslag nam. Volgde hierna de slui ting. Hedenmorgen te half elf stond voor den overweg aan den Rijnsburgerweg een trac tor met aanhangwagen te wachten. Toen de bestuurder bemerkte, dat een band leeg liep, reed hij den wagen achteruit om hem langs den weg te zetten. Daarb reed hij een lantaarnpaal aan, waarvan de kop af brak en terecht kwam op een handwagen. Een jongen werd daarbij door de glasscher ven gewond en moest in het Acad. Zieken huis worden verbonden. DE WIENER SaNGERKNABEN. Lang gewacht en toch gekregen! Lang gewacht! Want telkens weer lazen wij, dat de Weensche zangertjes hier of daar in den lande waren opgetreden. Niet enkel in de groote steden, ook in kleinere, maar Leiden was nog niet aan de beurt. En toch gekregen! Nu zullen wij ze hooren en zien. Vrijdagavond a.s. zullen ze in de Groote Stadsgehoorzaal concerteeren. Nu hun optreden zoo nabij is willen wij kunst minnend Leiden in een kleine voorbespre king opwekken tot een bezdek aan dezen avond. Een brokje geschiedenis! Het instituut werd gesticht in 1498 door Keizer Maxi- miliaan I en had ten doel de kerkelijke diensten in de Hofburgkapel door gewijde zang op te sieren. Welke invloed op de ont wikkeling van het Weensche kunstleven, maar ook op gebied aan onderwijs en cul tuur van de instelling uitging laat zich begrijpen, wanneer men weet, dat èlk be gaafd kind geheel belangeloos een uitne mende opvoeding kon krijgen. De Keizer lijke familie droeg de onkosten hiervan in het door haar gestichte „Loenburgsche Konvict". Het oud-Oostenrijksche instituut tot ontwikkeling van jonge talenten (voor al op muzikaal gebied) ging door den po- litieken storm van 1918 verloren, want toen de Habsburgsche monarchie te gron de ging, hield de schenking op; het koor werd opgeheven. In 1923 ging men in Weenen er weer toe over plechtige Hoog missen in de Hofburgkapel te zingen. Men voelde het groote gemis, en door den in vloed van vooraanstaande Weensche mu sici werd de instelling weer ten leven ge roepen en door den tegenw. Rector Pro fessor Joseph Schmitt (die naast kunde en wetenschap geld en goed ten dienste stel de) werd het vroegere niveau bereikt. In 1926 begonnen de buitenlandsche kunst reizen. Zoo helpen de jongens mede „de Schola" in stand te houden. Wordt het be grip „Kuituur en schoonheid" van kinds been af in de jongensharten gelegd, de geest van „arbeid en plicht" wordt zoo doende gekweekt om als volwassenen ge rijpt te zijn. Iets aardigs voor ons Hollan ders is, dat toen in 1498 de hofkapel werd samengesteld aan Keizer Maximiliaan het voorbeeld voor den geest lag van de zan gerskoren van Bourgondië en de Neder landen, want op gebied van muziek ston den de Zuid- en Noord-Nederlanden voor aan. Haast wel een eeuw lang werden zan gers en instrumentalisten, zelfs jongens als invallers uit de Nederlanden naar Weenen geroepen, wat later door Italiaan- sche invloeden verminderde en ophield. Allemaal dingen, die. wel interessant zijn. En nu over wat men te hooren krijgt. Motetten en geestelijke liederen uit de klassieke en polyphone muzieklitteratuur, da Palestrina, Victoria, Buxtehude enz. (strikt genomen de grootste beteekenis voor de Sangerknaben) dan volksliederen, walsen en een opera-repertoire, Mozart, Haydn, Offenbach etc. Een opera met exe cutanten in miniatuur. Rokoko dametjes en heertjes, aardige Biedermaiertjes wer kend met „Spielfreudigkeit" en natuur lijke begaafdheid, zingend met glanzende stemmetjes en muzikaliteit. Dirigent Leo pold Emmer is hier de gedegen leidsman. En slaat men eens een critiek op van hier of daar, dan treft ons „niets dan goeds". Heel veel valt er nog te vertellen over „het tehuis" der Sangerknaben, over de opvoeding, over de jongens zelf, over hun leven, werken, spelen en zingen. Vooral over hun zingen, beter gezegd de geest van hun zingen, het musiceeren. Maar lie ver nog, komt luisteren naar vorming, naar puurheid van klank, u zult getroffen zijn door de aparte bekoring van hun zang. J. K. LAATSTE BERICHTEN PATERS DOMINICANEN. In het heden te Nijmegen gehouden pro vinciaal kapittel der paters Dominicanen is als provinciaal herkozen de hoogeerw. pater Basilius Schaab. Luchtgevaar en Luchtbescherming. Op uitnoodiging van het Departement Leiden van de Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie hoopt dr. H. Wester, hoog leeraar aan de Hoogere Krijgsschool te Den Haag, Dinsdag a.s. in café-rest. „In den Vergulden Turk" een voordracht te hou den over „Luchtgevaar en Luchtbescher ming". DIENSTBODE MET MEDENEMING VAN SIERADEN EN GELD VERDWENEN. Sinds Zondagmiddag is uit Maastricht verdwenen de Duitsche dienstbode F. G. met medeneming van sieraden ter waarde van ruim f 1000welke het eigendom waren van de familie M., te Maastricht, bij wie zij in betrekking was. Ook een bedrag aan geld heeft het meisje meegenomen. Het onderzoek der politie heeft nog geen resul taat gehad. MOEDER EN ZOON DOOR EEN ZANDINSTORTING BEDOLVEN. De vrouw overleden. De 50-jarige weduwe M. te Nuth was hedenmorgen mex haar zoon bezig zand te scheppen uit de z.g. „zandput" toen er plotseling een instorting plaats vond en de vrouw geheel bedolven werd. Haar zoon stak nog met zijn hoofd boven de zand- massa uit en wist zich snel te bevrijden. Hij'kon er echter niet in slagen zijn moeder uit het zand te werken, waarom hij hulp uit het dorp haalde. Toen men er na een half uur in slaagde de vrouw te voorschijn te halen, bleek zij echter reeds overleden te zijn. INBREKERS AANGEHOUDEN. In verband met een in Maart j.L te Delft gepleegde inbraak zijn de vorige week door de politie aangehouden vier personen nl de 26-jarige J. M L., zijn broers P. C. L. en K. J. L. en de 35-jarige H., allen uit den Haag. Het onderzoek is thans beëindigd en heden zijn J M. L. en P. C. L. in het huis van bewaring te den Haag ingesloten. De beide anderen zijn op vrije voeten gesteld. J. M. L., die vroeger in Delft woonde, maakte deel uit van een beruchte Haag- sche inbrekersbende. Hij heeft reeds ver scheidene vonnissen achter den rug. De politie is er van overtuigd met J.M.L. den hoofddader te hebben ingerekend van de voornaamste inbiaken, welke in den afge- loopen winter te Delft en omgeving werden gepleegd. JONGENS STELEN EEN AUTO. Vier arrestaties. Zondagavond hebben drie jongens, allen ongeveer 16 jaar oud, op de Vijzelgracht te Amsterdam een auto gestolen. Na een ritje gemaakt te hebben, parkeerden zij den wagen in de Hertzogstraat in de voormalige Watergraafsmeer. Gistermiddag ontdekte een agent, dat een jongen met den wagen wilde wegrijden en aangezien deze inmid dels als gestolen was aangegeven herkende hij de auto aan het nummer. Hij hield het jongmensch aan, waarna spoedig bleek, dat deze de vierde knaap in het complot was. De namen der drie anderen was toen spoedig bekend, met het gevolg, dat ook dezen werden aangehouden. Het viertal zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Dr. Lovink genezen. De heer H. J. Lovink (C.-H.) woonde he den na een vrij langdurige ziekte de ver gadering van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal weder bij. ACADEMIENIEUWS BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Wouter Jan z. v. A. Holver- da en J. Mulder. Judith Adriana <L v. J C Siebert en J v Heuzen Hermanus Hendrikus z. v. J. G. Rehmann en C. v. Ees. Maria d. v. C. H. Holverda en L. Kramp. Leonardus Hendrikus z. v. J. Ph. Janssen en E. J. van Brandenburg. Johanna d. v. C. v. Heuzen en E. A. C. Ouwerkerk. Wilhr" ius Gijsbertus z. v. G. Weenink en C. 'e Water. Pieter z. v. J. J. Kooreman en M. A. Buis. Mar- tinus Christiaan z. v. M. J. M. Mulder en F. L. v. Norde. Hendrikus Christiaan z. v. M. Chr. Gordijn en M. I. Griessbach. Cornelis Hendrikus z. v. G. v. d. Linden en H. C. Koop. Wibert Hendrik z. v. C. Buurman en E. Piepot. Jacob z. v. J. v. Iperen en G. de Jong. Daniël Johannes z. v. F. D. Noest en J. C. de Wilde. Wil- helmina Maria Cornelia d. v. J. A. Hooge- veen en W. M. Bergers. Leontine In a d. v. L. J. Metz en K. J. de Hart. Gehuwd: C. A. A. Nouwens jm. en M. J. Devilee jd. F. Jutte jm. en M. W. Br ie j er jd. Overleden: F. J. Wakka wedr. 62 j. P. Timmersvan Dijk wed. 90 j. J. van Beelen z. 29 j. C. Rhemannvan Ees vr. 42 j. A. M. AenmeijSmit wed. 78 j. L. v. d. Meer m. 46 j. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen Lido: Goedgekeurd voor volwassenen Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen DE VERSTERKING VAN DE DARDANELLEN. LONDEN, 5 Mei (A.N.P.) De „Times" meldt uit Berlijn, dat het vrij zeker is, dat de Turksche regeering zich in verbin ding heeft gesteld met Krupp, zulks met het oog op de versterking der Dardanellen. Er is evenwel geen reden om te veron derstellen, dat reeds een opdracht zou zijn verstrekt. WERKLOOZEN-ONLUSTEN IN POLEN. BROMBERG, 5 Mei. (A.N.P.) Gisteren hebben te Hohen Salza werkloozenonlusten plaats gehad. 2000 Werkloozen verzamelden zich voor het raadhuis en eischten werk en brood. De burgemeester verzekerde een delegatie, dat hij alle werkloozen werk zal verschaffen. De werkloozen trokken vervol gens door de stad en vernielden een aantal vensters. Om verdere ongeregeldheden te voorkometn dreef de politie de demon stranten met traangasbommen uiteen, waarbij verscheidene personen werden ge wond. In den middag werd de orde her steld. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Geneeskunde mej. J. M. Manders, Leiden; de heeren A. Th. L. A. Mertens, Heythuysen, J. H. van Da len, Den Haag. TELEGRAMMEN GROOT AANTAL VROEGERE SOCIAAL-DEMOCRATEN VEROORDEELD. LONDEN, 5 Mei. (A.N.P.) De „Daily He rald" meldt uit Berlijn, dat te Hamm (Westphalen) eenige socialisten zijn ver oordeeld tot dwangarbeid gedurende an derhalf tot vijf jaren en eenige anderen tot tuchthuisstraffen van acht maanden tot een jaar en negen maanden, wegens het verspreiden van socialistische pamfletten. Het aantal veroordeelden is niet bekend geworden. De behandeling voor de rechtbank heeft negen dagen geduurd. De rechtbank was het erover eens, dat iedere steun aan de vroegere Duitsche socialistische partij of haar doelstelling als hoogverraad moet worden beschouwd. Het overbrengen van berichten van mond tot mond, welke dezelfde strekking hebben, moet eveneens als hoogverraad worden be schouwd. Het blad méldt voorts, dat voortaan een gewapende rijksweerafdee- ling aan den kop van nationaal socialisti sche optochten of demonstraties zal mar- cheeren inplaats van de gebruikelijke eerewacht van S.S. of S A. POGING DUITSCH VLUCHTELING OVER DE GRENS TE BRENGEN. LONDEN, 5 Mei. (A.N.P.) De „Times" meldt uit Praag, dat Woensdag j.l. een po ging is gedaan een in Tsjecho-Slowakije wonenden Duitschen vluchteling bij het station Eisenstein .over de Beiersche grens te ontvoeren. De naam van den vluchteling luidt Hu- go Leupolz. Deze man wilde bij de Tjechi- sche douane 200 Mk. innen, welk voor hem op het op Beiersch gebied op 100 meter afstand gelegen postkantoor waren aan gekomen. Hij liet den Beierschen douane beambte zijn paspoort zien; deze bood hem aan hem naar het postkantoor te brengen. Nauwelijks waren zij daar of een gendarme arresteerde Leupolz. Leupolz rukte zich los en slaagde erin weer aan de andere zij de van de grens te komen. Drie Duitsche beambten haalden hem pas weer op Tsje chisch grondgebied in, waar een vechtpartij ontstond, waarbij Leupolz de kleeren van het lijf werden gerukt. Tsjecho-Slowaak- sche gendarmen ontzetten den man. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 Mei. Vette varkens. Aan gevoerd 162 stuks waarvan 160 zwaar en 2 licht. Prijs zwaar 3334 ct., licht 32 ct. per kilogram levend gewicht. Handel ta melijk vlug. 4 Mei. Groentenveiling. komkom mers 1.0010.80, bloemkool I 3.3010.30, dime II 1.507.70, pi.terselie 0.601.30, prei 0.801.40, radijs 0.501.00, kropsala de 1.00—4.60, selderie 0.30—1.20, uien 30— 60 ct., wortelen 4.0010.50, rabarber 0.60 1.20, alles per 100 stuks; gek. kroten 5.00 6.00, snijboonen 64.00, witloof 1.0014.00, peulen 50.0057.00, postelein 11.0016.00, spinazie 3.006.00, tomaten A 42.00 46.00, idem B 38.00—40.00, idem C 34.00, idem CC 28.00, uien 1.004.30, andijvie 2.009.00, alles per 100 Kilo. ROTTERDAM, 5 Mei. Vee. Aanvoer: Paarden 231, Veulens 5, Magere runderen 1110, Vette runderen 801, Vette kalveren 201, Graskalveren 66, Nuchtere kalveren 1458, Schapen en lammeren 327, Varkens 3, Bokken of geiten 46. Vette koeien 54, 46, 3438 ct. per kg. Vette ossen 48, 44, 3438 ct. per kg.; Stie ren 44, 41, 3338 ct. per kg.; Vette kalve ren 85, 70, 4046 ct. per kg.; Schapen 40, 37, 30 ct. per kg.; Lammeren 39. 34, 29 ct. per kg.; Graskalveren 42, 32, ct. per kg.; Nuchtere slachtkalveren 28, 23, 18 ct. per kg.; Slachtpaarden 41, 34, 28ct. per kg. Schapen f 20, f 16, f 12 p. st.; Lammeren f 18, f 14, f 10 p. st.; Nuchtere kalveren f 6.50, f 5.50, f 7 p. st.; Nuchtere fokkalve- ren f 12, f 9. f 7 p. st.; Slachtpaarden f 160, f 105, f 70 ct. p. st.; Werkpaarden f 270, f 170, f 110 p st.; Hitten f 120, f 90, f 60 p. st.; Stieren f 225 f 175, f 100 p. st.; Kalf. koeien f 195, f 160, f 100 p. st.; Melkkoeien f 200, f 165, f 115 p. st.; Vaarzen f 120, f 95, f 75 p. st.; Pinken f 95, f 80, f 65 p. st.; Graskalveren f 55, f 35, f 20 p. st. Vette koeien en ossen korter aanvoer, handel redelijk, hooger prijzen. Stieren aan voer ruim, handel kalm, prijzen iets hoo ger. Vette kalveren aanvoer aanmerkelijk ruimer, handel vlot, pry zen als vorige week. Schapen en lammeren aanvoer iets min der, handel kalm, prijzen als gisteren. Nuch tere slacht- en fokkalveren aanvoer iets korter, handel vasthoudend, prijzen voor den dood moeilijk te handhaven, voor het leven iets trager. Paarden aanvoer als vorige week. handel stroef, prijzen iets min- der. Kalf- en melkkoeien aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen onveranderd. Vaar zen en pinken aanvoer iets minder, handel matig, prijzen onveranderd. Graskalveren aanvoer minder, handel slap, prijzen als vorige week. 's-HERTOGENBOSCH, 5 Mei. Boter. Aanvoer 24775 K.G. Hoogste prijs f 1.47 per K.G. Laagste prijs f 1.36, Middel prijs f 1.45. BODEGRAVEN, 5 Mei. Kaas. Aanvoer: 231 partijen, 10395 stuks, 93555 kg. Ie soort 1921, 2e soert 1719, Handel matig.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3