No. 8411 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang DINSDAG 5 MEI 1936 3)e £cld^elie(2oii^aiit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg vooruitbetaling: Voor Lelden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bi# vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeel in gen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Nu niet zwijgen f Dezer dagen lazen wij in een der Katho lieke bladen, dat er in ons goede vader land, in regeer-, bestuurs- en ambtenaren- kringen, meer omkooperij plaats heeft, dan men wel denkt. Hierop kwam de bewering niet van de redactie zelf, maar van een inzender, meenen we, neer. Een ander Katholiek blad heeft er op gereageerd met de vraag: noem ons concrete feiteji. 't Lijkt ons waarschijnlijk, dat op deze vraag geen bevredigend bescheid zal worden ge geven; want: die concrete feiten kent, zal waarschijnlijk niet beginnen, zich te beperken tot het uiten van algemeenheden. 't Is een voorrecht, als wij ons ver gelijken met onze Duitsche buren en 't is een doodgewoon recht, als wij de zaak op zich beschouwen, dat wij, als wij zulke feiten kennen, ze ook mogen publiceeren, al betreffen ze een oud-minister of zelfs een minister. Wij mogen v r ij u i t zeggen en schrijven, wat waar is. Neen, natuurlijk niet vrijuit insinueeren. De vrijheid, die daartoe bestaat, is altijd nog veel te groot! Als iemand met feiten weet te bewijzen óf aannemelijk te maken, dat er omkooperij heeft plaats gehad, al was 't van een mi nister, dan mag hij dat doen; dan moet ibij dat doen. Wij zullen gaarne medewerken aan het lofwaardig bedrijf van hem, die corruptie, omkooperij in het daglicht stelt; als 't inder daad een ernstig feit betreft en als de goede bedoeling voorzit, de samenleving van dat kwaad te saneeren. Wij zullen een dergelijk feit eventueel, ook met diezelfde bedoeling, verder publiceeren. Maar er moet toch worden begonnen met het noemen al is 't maar van één ernstig feit door den gene, die insinueert of een algemeene bewering lanceert. In ons nummer van 4 April schreven we: „En daarom vragen wij aan „Onze Vaan" van de Kath. Dem. Partij met aandrang, om in te trekken óf te bewijzen deze uitlating in het laatste nummer: Laten de heeren van de R. K. Staats partij maar bij de corruptie van hun eigen omgeving blijven. Daaraan heb ben zij voldoende. De redactie van „Onze Vaan", die deze ernstige beschuldiging neerschrijft, mag dat niet doen zonder te kennen meer dere feiten, welke deze beschuldiging gronden. Zij publiceere deze feiten, als die feiten er waarlijk zijn natuurlijk niet 'n enkel fout dingetje hier of daar! dan zullen wij deze ook publiceeren, om zoodoende zooals gezegd mede te werken aan de zuivering van het openbare leven van het kwaad dier corruptie! Wij zijn benieuwd! Nu niet zwijgen!" Aldus schreven wij 4 April. Wij hebben nog niets naders in „Onze Vaan" gelezen. Wij wachten nog af. En her halen: Nu niet zwijgen! De wereld in vogelvlucht MINISTER DE GRAEFF ZAL ZICH. NAAR GENEVE BEGEVEN. De vertegenwoordigers van Nederland, de Skandinaafsche Staten en Finland, zijn de de vijf staten, die tot dusver den zetel in den raad van den volkenbond hebben bezet welke thans door Denemarken wordt ingenomen, zullen Zaterdag 9 dezer te Genève bijeenkomen ter bespreking van verschillende aangelegenheden, ver band houdende met den volkenbond, wel ke voor hun respectievelijke landen van bijzondere beteekenis zijn. Tegen dien zelfden dag is een bijeenkomst belegd, waarop de vertegenwoordigers van Spanje en Zwitserland aanwezig zullen zijn. In verband met het bovenstaande zal minister de Graeff zich in de tweede helft van deze week naar Genève begeven. De Negus heeft 'ich op den Britschen kruiser „Enterprise" ingescheept met be stemming naar Haifa in Palestina, waar hij zich vermoedelijk te Jeruzalem zal vesti gen. Tegelijk met hem heeft zich ook Ras Nassiboe ingescheept, die nog juist op tijd te Djiboeti aankwam. Zijn aankomst wijst er op, dat de Abessijnsche tegenstand ook aan het Zuidelijk front ineen gestort is. Zoo kan men dus constateren, dat de Italiaansche overwinning volkomen is. Addis Abeba is overgeleverd aan de plundering der benden, die de vrije hand hebben nu elke regeering ontbreekt. De buitenlaindsche legatie-gebouwen zijn thans de toevluchtsoorden voor alle vluch telingen. Een verslagen volk. Wat er nu verder in Abessinië gebeurt, kan men zich wel denken, al staat het nog niet vast, in welken vorm de Italianen er hun bestuur zullen inrichten. Belangrijker is wat er nu in Europa ge beuren zal. Wij zitten met de sancties, die halve maatregelen, welke den oorlog niet hebben kunnen verhinderen. Mussolini heeft destijds gezegd, dat hij er niet aan dacht, om later weer „gev. >n" te doen tegen de landen, die hem hebben be dreigd. De oude handelsverbindingen zul len niet door hem worden hersteld. Dit moet men natuurlijk met de bekende kor rel zout aanvaarden, daar niets verander lijker is dan de politieke mentaliteit. Maar Engeland in allen geval zal veel hebben te slikken. Het zond zijn vloot naar de Middellandsche Zee om Italië te drei gen. De vloot zal moeten worden terug getrokken, wat een groot verlies aan pres tige beteekent. Maar het zal veel water in den wijn moeten doen, wat een nieuwe aanslag op dat prestige moet worden ge noemd. Maar Engeland heeft nog moeilijker pro blemen. Het Tsana-meer, dat nu in Ita liaansche handen is en veel voor de eco nomische welvaart beteekent! Dan de zee weg, naar Indië, die met tlalië zal moeten worden gedeeld, en de hegemonie in de Middellandsche Zee, een object, dat in de toekomstige wereldpolitiek een zeer groo- te rol zal spelen. De toekomst is duist De Italiaansche overwinning in Oost- Afrika heeft nog verdere consequenties. Namelijk, dat Italië in Europa een ral gaat spelen en vermoedelijk veel agressiever dan voorheen. Het zal vermoedelijk de hand reiken aan Duitschland en Duitsch- land zal nu die hand aanvaarden, wetende, dat een meer duurzaam accoord met Rome een versterking van de Duitsche positie te vens beteekent. En dan zal Engeland zich daarbij moeten aansluiten, zij het ook met groote concessies aan Italië. Frankrijk wordt meer en meer geïso leerd. Het staat met zijn linksche meer derheid in het parlement en met zijn vriendschap tot Rusland als een vereen zaamde in Europa en het zal moeten ge- doogen, dat Midden-Europa beheerscht zal worden door Duitschland en Italië met En geland op den achtergrond. De rol van Frankrijk, gebaseerd op Versailles, is uit- VARKENS-CENTRALE GEDAGVAARD. Het heeft zelf meegeholpen aan zijn eigen ondergang door Italië te steunen ten koste van den Volkenbond. Nieuw feuilleton BINNEN TWAALF UUR heet het feuilleton, waarvan wij heden de publicatie aanvangen. Wij zullen u vast verklappen, dat het een modern verhaal is van.kidnapping, een verhaal dus van de hoogste spanning. Maar toch is dit verhaal, dat zich BINNEN TWAALF UUR afspeelt vooral interessant voor alle jongemannen, die plotseling en op het eer ste gezicht verliefd werden op „het mooiste meisje der wereld" en voor alle getrouwde mannen, die eens in hun jeugd eveneens met dergelijke aanvechtingen te worstelen hadden. Deze spannende geschiedenis van menschenroof laat hier zien.... op welk een wonderdadige wijze zij aan de in dit verhaal beschreven moeilijkheden zijn ont snapt. Zal er nu meer licht komen? Bij den Nederlandschen Bond van groothandelaren in varkensvleesch en groothandelaren tevens producenten van spek en reuzel, bestonden reeds geruimen tijd grieven tegen de varkenscentrale. Speciaal verweet men haar, dat zij in strijd met haar opdracht en haar bevoegd heden, had ingegrepen op de binnenland- sche markt, bevriende bedrijven gesteund, ten aanzien van de prijzen een dumping- politiek toegepast en voor de bonafide grossiers de winstkansen had weggenomen, althans verminderd. Alle pogingen om van regeeringszijde hulp tegenover de varkensoentrale te ver krijgen, bleven zonder succes. Wel verklaarde het regeeringsbureau, toen in Januari 1933 een achttal landelijke bonden van belanghebbenden een adres richtten tot den minister van economische zaken en arbeid, met het verzoek het daar heen te leiden, dat de N.V.C. zich verder zou onthouden van levering van varkens en deelen van varkens voor de binnenland- sche voorziening, in een schrijven d.d. 3 Februari 1933, dat vanaf 6 Februari 1933 door de N.V.C. niet meer voor haar reke ning zou worden gegrossierd, maar op den zelfden dag sloot de N.V.C. een contract af met de N.V. Engrosslachterij „Welling" omdat de regeeringscommissaris, ir. Lou- wes, van meening was, dat er meer dan voldoende baconbedr ij ven waren en deze meer heil zag in het bezit van een groote grossierder ij voor het binnenland, hetgeen hij een voornamer boerenbelang achtte, (blz. 12 rapport-Beumer). De oommissie Beurner zegt dan van de ze mededeeling, dat deze ten eenenmale in strijd met de feiten was. Waar de com missie- Beumer verder op blz. 14 van haar rapport vermeldt, ,dat over de financieele resultaten die het contract dreigde op te leveren, op 10 Juli 1933 door den crisis- accountantsdienst een verontrustend rap port werd uitgebracht, hetwelk aan de N. V.C. aanleiding gaf, om op 21 Juli 1933 aan de A.B.T.B. te schrijven, dat het voor een voortzetting van de samenwerking tus- schen partijen volstrekt noodzakelijk was, dat het bedrijf van de N.V. Engroshandel „Welling" vanaf heden geen verlies meer zou opleven, is het duidelijk, dat de bo nafide bedrijven belangrijke schade van dit op staatkosten concurreerende en met verlies werkende bedrijf moesten onder vinden. Toen nu de tegenwoordige minister van landibouw en visscherij in deze nieuwe hoe danigheid optrad, heeft het bestuur met zyn rechtskundigen adviseur een speciale audiëntie aangevraagd, en op deze audiën tie den gang van zaken uiteengezet. Men vond bij den minister een willig gehoor en de minister gaf te kennen, dat het hem gewenscht voorkwam, dat boven genoemde bond een verzoek zou indienen, tot instelling van een onpartijdige commis sie, aan welke hij de grieven terzake van deze dumping door de varkenscentrale toe gepast, zou voorleggen en die hem dan verder zou kunnen adviseeren. Zelfs gaf de minister in overweging om in het schrijven, waarin het desbetreffen de verzoek zou worden gedaan, de aandacht van den minister te vestigen op een lid, dat hij in deze commissie zou kunnen be noemen. Naar onze opvatting beteekende dit, dat de bond een lid zou kunnen voor rechter uit te lokken. Met algemeene stem men werd daartoe besloten. Waar verder uit het rapport der com- missie-Beumer blijkt, dat de N.V. Uit- hoornsche baconfabrieken (onderdeel van het Zwanenburg-concern) voor de door haar geslachte varkens in de periode waar over onderzoek plaats vond (15 Augustus 1932—31 Maart 1934) 3.3 ct. per K.G. min der betaalde dan de bedrijven, welke op de vrije markt hun varkens moesten koopen en dit bij een gemiddelde slachting van pl.m. 263 per week maar even een verschil uitmaakt over genoemde periode van ruim 84.000, is het duidelijk, dat het hier om zeer belangrijke bedragen gaat, waar de leden van genoemden bond naar schatting ongeveer het tienvoudige van gemeld aan tal slachtten. Dezer dagen zal tot dagvaarding van de Varkenscentrale in liquidatie worden over- DE OMZETBELASTING ZAL WORDEN VERHAALD OP ANDER DAN „GEWOON" BROOD. Naar men ons mededeelt, is vanwege het departement van financiën aan de werk geversorganisaties in het bakkerbedrijf medegedeeld, dat de tot dusverre gebrui kelijke vrijstelling van omzetbelasting op alle brood met ingang van 15 Mei wordt ingetrokken, voor zoover het betreft ander brood, dan zooals dat in eenvoudigen, ter plaatse gebruikelijken vorm en zonder toevoeging van bijzondere nut- of genot- verhoogende grondstoffen, tot de gebrui kelijke dagelijksche volksvoeding behoort, en deswege gerekend kan worden deel uit te maken van de eerste levensbehoefte. De gevolgen van een en ander zijn, dat krentenbroodjes, koffiebroodjes, vlinders, kadetten, gewoon krentenbrood, luxe broodjes, duitsch brood, kortom alles, wat afwijkt in vorm en smaak van het eerste volksvoedsel, voortaan belast zullen zijn. De gewijzigde opvatting ten aanzien van de vrijstelling van omzetbelasting is het gevolg van een uitspraak der tariefcom missie, waarbij de tot dusver geldende rui me interpretaties van het begrip brood in den zin der omzetbelastingwet, verlaten werd. De Ned. Ver. van Werkgevers in het bakkersbedrijf schrijft ons, naar aanleiding van deze kwestie, dat er in de huidige tijdsomstandigheden niet aan te denken valt, deze lasten op den consument af te wentelen. Zij komen dus wederom geheel voor rekening der bedrijven. Mede door de drukkende landbouwcrisismaatregelen op het brood rust een belasting van ruim 4 cents en de hooge sociale lasten, wel ke door de arbeidswet 1919 en de regee- ringsmaatregelen nadien op het grootbe drijf zijn gelegd, moet deze nieuwe belas ting als onduldbaar worden gekwalificeerd aldus de Ned. Ver. van Werkgevers. Ook het kleinbedrijf zal de zwaarte dezer last voelen. De oommissie uit het bestuur van ge noemde vereeniging dacht, dat er eindelijk een kans was, om van regeeringswege recht te verkrijgen, waar alle pogingen bij ir. Louwes en het bestuur der varkensoentrale schipbreuk hadden geleden. In verband met de plaats gehad heb bende audiëntie werd het verzoek inge diend en wat het lidmaatschap van bedoel de commissie betreft, de aandacht van den minister gevestigd op den adj.-directeur van het gemeentelijk abattoir te Amster dam. De zaak bleef daarop geruimen tijd rus ten. Eindelijk kwam van den minister be richt, dat de minister niet bereid was tot benoeming van een commissie over te gaan, daar deze zaak behandeld was in het rapport van de commissie-Beumer. Dit antwoord bevreemdde het bestuur Nu alle pogingen om in der minne, bui ten een procedure, door een onpartijdige commissie een oplossing te verkrijgen, af stuiten op bovenvermelde weigering, heeft de rechtskundige adviseur der vereeniging geadviseerd, terzake van de gestie van de varkenscentrale een beslissing van den CONCERTAVOND KLEINE STADSZAAL Hugo Kander-Velden en Wolffgang Kander Evenals vorige jaren zal de bekende blin de pianist Hugo Kander-Velden ook dit jaar een concertavond geven en wel op 12 Mei a.s. in de kleine Stadszaal, des avonds te 8.15 uur. Als bijzonderheid moet vermeld worden, dat zijn zoon, de 14-jarige Wolffgang Kan der, die reeds met groot succes in verschil- 14-JARIGE FLUITIST HUGO KANDER lende groote steden opgetreden is, zijn me dewerking zal verleenen. Reeds in zijn prilste jeugd toonde zich de buitengewoon musicale aanleg van den jeugdigen kunstenaar en werd deze met groote zorg aangekweekt. Zijn leermeester is Jan Prins van het Residentieorkest. Wij gelooven dan ook wel, dat velen hun belangstelling blijk zullen geven, om dat een heel bijzondere avond den bezoe ker wacht. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Negus scheep gegaan naar Haifa. (2de blad). Morgen groote oproep tot het geheele Italiaansche volk ter viering van de over winning. (2de blad). Worden de sancties thans spoedig opge heven? (2de blad). Défilé te Leuven langs de baar van pa ter Damiaan. (2de blad). De roode terreur in Spanje. (2de blad). BINNENLAND. Onze minister van Buitenlandsche Zaken begeeft zich naar Genève. (1ste blad). In den vervolge zullen verschillende soorten brood niet meer zijn vrijgesteld van de Omzet-belasting. (1ste blad). De Varkens-Centrale is gedagvaard na mens den Nederlandschen Bond van groot handelaren in varkensvleesch, enz. (1ste blad). Bij een zandin storting te Nuth werden een moeder en haar zoon bedolven; de moeder is gestikt. (1ste blad). Het slachtoffer van den moordaanslag te Meppel is overleden. (Gem. Ber., 3de blad). Bij een auto-ongeluk onder Oldebroek werden twee geneesheeren en hun echtge- nooten gewond; een der geneesheeren over leed. (Gem. Ber., 3de blad). LEIDEN. De plannen voor de a.s. 3-October-vie- ring. (1ste blad). De toestand in Abessynië. DE ITALIANEN NOG NIET BINNEN GERUKT IN ADDIS ABEBA. ROME, 5 Mei. (A. N. P.). De eerste on- derdeelen van de gemotoriseerde kolonne heeft thans de Erythreaansche kolonne be reikt, welke reeds eenige dagen in de na bijheid van de hoofdstad vertoeft. Beide groepen, die langs verschillende wegen vanaf Dessie oprukten, begroetten elkaar op uitbundige wijze. Vermoedelijk zullen eerst de andere een heden worden afgewacht, alvorens de troe pen de stad zullen binnenrukken óp de vooraf bepaalde wijze. De divisie Saubadia, waarvan de naam herinnert aan het koninklijk huis, zal de eer hebben het eerst de stad binnen te trekken. Niettegenstaande de hardnekkige geruch ten, welke gisteren te Rome de ronde de den, is gisteren geen enkel Italiaansch of inlandsch soldaat in de stad geweest. Het opperbevel verlangt dat eerst de Italianen binnenrukken en tot gisteren bevonden zich slechts inl&ndsche troepen bij de hoofd stad. ALLE FRANSCHEN ONDERGEBRACHT IN DE FRANSCHE LEGATIE. PARUS, 5 Mei. (A. .N P.). Volgens de laatste telegrammen uit Addis Abeba zijn thans alle Fransche onderdanen vei lig ondergebracht in de Fransche legatie. Gisteravond is Ras Hailoe, de gouverneur van Godjam met 150 man welgewapende en gedisciplineerde troepen de stad bin nengerukt. De Europeanen hopen dat zij de plunderaars kunnen bedwingen. Te Addis Abeba weet men nog niets van het oprukkende Italiaansche leger. De Fransche regeering heeft een telegram gezotnden aan den Franschen gezant te Addis Abeba, waarin zij hem geluk- wenscht en bemoedigt. Uit Djiboeti wordt vernomen, dat de Euroepanen, die een toevlucht hebben ge zocht in het station gisteren twee berich ten naar Djiboeti hebben gezonden. Hier in werd medegedeeld, dat in den nacht de fusillade was verminderd. Zonder moeite werd een bende plunderaars afgeslagen. De Fransche legatie zond een auto met ge- wapenden, die meedoogenloos het vuur

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1